kubko69
25.01.12,08:57
Mám 15 ročnú dcéru,ktorá má značnú nadváhu. Vedel by mi niekto poradit nejaké kúpele alebo niečo podobné kde sa riešia podobné problémy, poprípade lekára čo sa týmto problébom venuje a vedel by nám niečo doporučit. Chodíme na endokrinologiu do B.Bystrice vysledky štítnej žlazy sú OK.

Ďakujem.
GabiZ
25.01.12,08:04
Pokiaľ máte vyšetrenie na endokrinológii a štítna žľaza je v poriadku, tak potom by bolo vhodné obrátiť sa na dietologickú poradňu, kde poradia vám i vášmu dieťaťu, čo s tým. Samozrejme, že predtým by som zašla k obvodnému lekárovi, ktorý môže doporučiť prípadné iné vyšetrenia a poradí vám, na koho je najlepšie sa obrátiť (poskytujú i informácie, kde a kto sa tým zaoberá).
KatarinaNR
25.01.12,08:06
no ja si myslím, že čím skôr v nej začať štepovať zdravú a striedmu stravu, kúpele možno pomôžu, ale keď príde z nich, čo potom? keď som bola malá niektorí rovesníci boli, ale bola to jednorázovka,...
Jednoducho nemať doma skladkosti, dávať jej minimum peňazí do školy, robiť zdravú desiatu,......
všepovať jej doobeda ovocie, poobede viac bielkoviny, čo patrí medzi bielkoviny, čo medzi sacharidy, prípadne kúpiť nejaký stroj a spolu cvičiť,...
Jurivo
25.01.12,08:23
Hlavne nesedieť doma pri PC a telke, ale dostatok pohybu. V dobe mojej mladosti keď ešte neboli tak rozšírené počítače, videá a pod. sme celé dni trávili vonku. Mali sme dostatok pohybu či v lete alebo v zime. Dnešné deti sedia stále doma a nudia sa.

Podporovať dcéru v pohybe na čerstvom vzduchu a môžte s ňou chodiť na prechádzky, do parku, do lesa a pod.

Pre deti je dôležitá vyvážená strava, veľa ovocia a zeleniny. Jedávať 5-6 krát denne a menšie porcie. Sladkosti by som úplne nevynechával ale stačia iba raz za týždeň kúsok čokolády, poprípade nejaké keksy a pod. Sladkosti k detstvu patria ale s mierou.
kobolcs
25.01.12,09:12
Ahoj,
ja s tymto problemom tiez bojujem uz nejakych 15 rokov moj strop bolo 215kg.
Z lekarskeho hladiska este treba vylucit dalsie choroby : nato sa robi MR a CT, nema nahodou aj tvoja dcera glukozovu intoleranciu.
Odporucam meranie na bodyanalyzer (robia to lepsi obezitologivia prip. endokrinologovia) tam ti daju presne ze aku ma dcera tzv "bazalny" metabolizmus - predpokladam ze bude ovelanizsi nez intervaly normal, rozpis tuku, svalstva, a vody a osobne kaloricke hodnoty na 30 min aktivit.
Inac obezita v detstve je indikacia na kupelnu liecbu (A XXIV/2 E66 Ťažká obezita pri zvýšení náležitej hmotnosti o viac ako
50 %.Vypisuje :endokrinológ,všeobecný lekár pre deti a dorast , 21 - 28 dni POZOR len do 18.rokov ZP ti posle ktore kupele to robia asi Bardejov bol/je najlepsi)
Netreba zabudat ani na dusevne zdravie detsky psycholog moze pomoct prekonat uskalia byt obezny v puberte.

Moje odporucania :
- MR a CT vysetrenie na vylucenie cchorob na ktore ani nechceme mysliet
- body analyza (raz polrocne)
- dietolog a obezitolog poradna
- naucit sa jest pravidelne a malo, a co to je glykemicky index
- vyziadat si poukaz do kupelov - moc nepomoze ale aspon dcera bude vediet co a ako by mala robit (-5-10kg/mesiac,ale ked sa vrati omov jene bude dodrzovat co tak je to spat 2x to je ten slavny jojo efekt)
pravidelny pohyb tzn kazdy den aspon 40min aspon chodza (alebo nordicwalking) ak ma moznost aj plavanie ci cvicenie vo vode, ak nevladze teraz 40 min v kuse treba zacat s 10 minutami napriklad a po tydzni vzdy pridat 5 min az kym nebude tch 40-60 min kazdy den a zacat treba dnes a nikdy uz neprestat
- nekupovat zazracne tabletky. Jediny liekna obezitu (ostatne zakazal eu pre vedlajsie ucinky na kardiovaskularny system) je Xenical (alebo volnopredajne alli) neodprocuam funguju na principe : zjedol si nieco viac tucne tak sa sprepacenim poser sa. Ani WC na 2m nie je dost blizko, velmi neprijemne, u mna dosiahli len to ze som vobec nejedol nic a aj tak som priberal zo stresu, lebo bez prijmu potravu samozrejme nic iny nez lezanie v posteli a cumenie na tv.
- velmi dolezita je prijem tekutin priblizne 3dc cistej vody/10kg vahy a nekupujte mineralku pite z vodovodu (ak sa "neda" pit
tak Toma neperliva ma najmenej mineralov")

- z alternativnej mediciny :
cinske masaze
a u mna najviac pomohol indicka ayurveda -dlhodoba masaz denne 2-3hodiny + korenista strava zvacsa vegetarianska, bohuzial je u nas extremne draha

Rada na zaver : Skuste rano vypit velky pohar odstatej/teplej vody so nastruhanym cerstvym zazvorom(dumbierom) a pol lyzicku medu do toho pre chut
KatarinaNR
25.01.12,15:23
Ahoj,
ja s tymto problemom tiez bojujem uz nejakych 15 rokov moj strop bolo 215kg.
Z lekarskeho hladiska este treba vylucit dalsie choroby : nato sa robi MR a CT, nema nahodou aj tvoja dcera glukozovu intoleranciu.
Odporucam meranie na bodyanalyzer (robia to lepsi obezitologivia prip. endokrinologovia) tam ti daju presne ze aku ma dcera tzv "bazalny" metabolizmus - predpokladam ze bude ovelanizsi nez intervaly normal, rozpis tuku, svalstva, a vody a osobne kaloricke hodnoty na 30 min aktivit.
Inac obezita v detstve je indikacia na kupelnu liecbu (A XXIV/2 E66 Ťažká obezita pri zvýšení náležitej hmotnosti o viac ako
50 %.Vypisuje :endokrinológ,všeobecný lekár pre deti a dorast , 21 - 28 dni POZOR len do 18.rokov ZP ti posle ktore kupele to robia asi Bardejov bol/je najlepsi)
Netreba zabudat ani na dusevne zdravie detsky psycholog moze pomoct prekonat uskalia byt obezny v puberte.

Moje odporucania :
- MR a CT vysetrenie na vylucenie cchorob na ktore ani nechceme mysliet
- body analyza (raz polrocne)
- dietolog a obezitolog poradna
- naucit sa jest pravidelne a malo, a co to je glykemicky index
- vyziadat si poukaz do kupelov - moc nepomoze ale aspon dcera bude vediet co a ako by mala robit (-5-10kg/mesiac,ale ked sa vrati omov jene bude dodrzovat co tak je to spat 2x to je ten slavny jojo efekt)
pravidelny pohyb tzn kazdy den aspon 40min aspon chodza (alebo nordicwalking) ak ma moznost aj plavanie ci cvicenie vo vode, ak nevladze teraz 40 min v kuse treba zacat s 10 minutami napriklad a po tydzni vzdy pridat 5 min az kym nebude tch 40-60 min kazdy den a zacat treba dnes a nikdy uz neprestat
- nekupovat zazracne tabletky. Jediny liekna obezitu (ostatne zakazal eu pre vedlajsie ucinky na kardiovaskularny system) je Xenical (alebo volnopredajne alli) neodprocuam funguju na principe : zjedol si nieco viac tucne tak sa sprepacenim poser sa. Ani WC na 2m nie je dost blizko, velmi neprijemne, u mna dosiahli len to ze som vobec nejedol nic a aj tak som priberal zo stresu, lebo bez prijmu potravu samozrejme nic iny nez lezanie v posteli a cumenie na tv.
- velmi dolezita je prijem tekutin priblizne 3dc cistej vody/10kg vahy a nekupujte mineralku pite z vodovodu (ak sa "neda" pit
tak Toma neperliva ma najmenej mineralov")

- z alternativnej mediciny :
cinske masaze
a u mna najviac pomohol indicka ayurveda -dlhodoba masaz denne 2-3hodiny + korenista strava zvacsa vegetarianska, bohuzial je u nas extremne draha

Rada na zaver : Skuste rano vypit velky pohar odstatej/teplej vody so nastruhanym cerstvym zazvorom(dumbierom) a pol lyzicku medu do toho pre chut

a čo by sa malo docieliť ráno nalačno s vodou so závorom? aký efekt?
kobolcs
25.01.12,16:15
a čo by sa malo docieliť ráno nalačno s vodou so závorom? aký efekt?
dolezite je ze s teplou vodou, mala by dat do rovnovahy metabolizmus/vyprazdnovanie (viete ze zdrave to je 1-2/den?) a navyse doplni energeticky balance tela cize rovno mozeme ist na rannu prechadzku, a podla ayurvedy znizuje dosu kapha , ktora je zodpovedna za nadvahu.