AlaNR
25.01.12,12:09
Uvažujem nad kúpou "rotany" - rotačnej platne na cvičenie.

Máte s tým niekto nejaké skúsenosti?
Ako sa na tom má správne cvičiť, aby to malo nejaký efekt?

Dík za názory!
Zvalik
25.01.12,13:32
Ahoj Ala. Ja som si rotačnú platňu Rotanu, kúpila nedávno v tescu. Stála som na nej zo 2 krát chvílu a hneď ma začalo pichať v bruchu, takže som cvičenie ukončila. Teraz ako si sem dala tému som troch hľadala na internete, síce som nenašla cvičenie, lebo je to vlastne, si teda myslím:rolleyes:, vrtenie sa z jednej strany na druhú...., ale písali tam, že keď pichá v bruchu tak to je zlé, nemalo by. Čiže som zle cvičila aj tých pár sekúnd.
Toto som našla a skopírovala;):
To znamená , keď sa na nej točíte nesmiete hýbať rukami .... ruky držte hore alebo jednu hore a jednu dola a potom zase opačne .. hlavne nehýbte rukami aby ste precvičili tie správne partie ...
Neviem či som Ti v niečom pomohla alebo poradila:rolleyes:. Ale budem sledovať tému, možno tu má niekto viac skúsenosti. Mimi:)
AlaNR
25.01.12,13:52
Aj ja som sa trošku hrabala, ale baby väčšinou písali, ako im to zavadzia v skrini... :D

Keďže ja tomu pohybu moc nedám, tak najskôr chcem vyskúšať takéto niečo, že sa budem iba vrtieť, teda niečo, na čom sa človek tak strašne nenarobí.
Potom si hádam aj duše na bicykli nafúkam :D
terezamaria
25.01.12,13:57
Ahoj Ala. Ja som si rotačnú platňu Rotanu, kúpila nedávno v tescu. Stála som na nej zo 2 krát chvílu a hneď ma začalo pichať v bruchu, takže som cvičenie ukončila. Teraz ako si sem dala tému som troch hľadala na internete, síce som nenašla cvičenie, lebo je to vlastne, si teda myslím:rolleyes:, vrtenie sa z jednej strany na druhú...., ale písali tam, že keď pichá v bruchu tak to je zlé, nemalo by. Čiže som zle cvičila aj tých pár sekúnd.
Toto som našla a skopírovala;):
To znamená , keď sa na nej točíte nesmiete hýbať rukami .... ruky držte hore alebo jednu hore a jednu dola a potom zase opačne .. hlavne nehýbte rukami aby ste precvičili tie správne partie ...
Neviem či som Ti v niečom pomohla alebo poradila:rolleyes:. Ale budem sledovať tému, možno tu má niekto viac skúsenosti. Mimi:)
Mimi, ja som túto platňu mala pred 30 rokmi a samozrejme som na nej cvičila. Keď som ale bola nútená
pri bolesti chrbtice ísť na rontgen a k ortopédovi, ten sa ma opýtal, ako cvičím. Medzi iným som mu
povedala o tejto " rotani ". Bol hneď naštartovaný, že to máte určite od nej, najviac škodí kĺbom a stavcom chrbtice. Do záveru k diagnóze mi napísal - prestať cvičiť na " rotovacom tanieri ". Takže cvičiť na rotani som prestala, dala ju kámoške a tá na nej cvičila ešte zo pol roka. Ale z odborného hľadiska posúdiť veru neviem.:)
AlaNR
25.01.12,14:00
Fúha, ništ moc teda, no keďže sa mi už jedna za 4 evri z Tesca teraz nesie domov, tak to vyskúšam a prinajhoršom ju využijem ako podstavec pod čínsku ružu - budem ju natáčať za svetlom...
lubko6394
25.01.12,14:09
Fúha, ništ moc teda, no keďže sa mi už jedna za 4 evri z Tesca teraz nesie domov, tak to vyskúšam a prinajhoršom ju využijem ako podstavec pod čínsku ružu - budem ju natáčať za svetlom...

Nie je Rotana ako rotana: http://www.youtube.com/watch?v=-qNr7Yz4gf8
lujza.j
25.01.12,19:33
ak by sa ti podarilo a bolo by to možné realizovať nájdi si nejaké kolektívne kopkanie, vela krát je to iba 1h času.:) a je to super vypadnúť a vyvetrať si hlavu.
KoxXxo
25.01.12,19:50
Ideálne je pustiť si nejaké dvd s cvičením a sledovať pekne zo sedačky, chrbtica ani stavce sa vôbec neopotrebuvávajú.
AlaNR
25.01.12,19:56
ak by sa ti podarilo a bolo by to možné realizovať nájdi si nejaké kolektívne kopkanie, vela krát je to iba 1h času.:) a je to super vypadnúť a vyvetrať si hlavu.

práve to je ten problém, že ja kolektívne hopkanie nezvládam, lebo som ľavá.
Mne sa ruky s nohami pomotajú aj pri drepe... Toto je také, že zavrem dvere a nikto ma pri tých trapošinách nevidí :D
pepsikova
25.01.12,20:05
..no ja ti môžem rotanu len doporučiť..denne tak 2-3x po pár minút na začiatok, aby si telo zvyklo na pravidelný pohyb..cvičenie si môžeš nastaviť aj sama, podľa toho,ako ťa to bude baviť...ale dlhodobý pohyb na rotane prináša nádherné účinky- úbytok na váhe...mám to odskúšané na sebe...akurát že po poslednej operácii som ostala lajdák..
..ja som to mala tak, že som si pustila nejakú peknú pesničku a vydržala som na nej celú..bolo to super...a super nápad!...asi tú moju vytiahnem...
avalik
25.01.12,20:17
mala som tiez rotanu, tusim som si ju dala na prah, ruky som zaprela do zarubni a snazila sa tocit bokmi tak aby som sa od pasa hore nehyba. kolena nepamatam ci mierne pokrcene alebo "tuhe" vystrete - ale opytam sa znameho, ten ma skusenosti s takymito cviceniami.

doplnene:
no, tak som trosku diskutovala na temu rotany - baby to vam je hotova veda ... radsej na tej rotane necvicit, lebo fakt si mozeme odrovnat chrbticu. kamos prave otvara studio v Holandsku a slubil mi online ukazku spravneho cvicenia (dokonca na 2 rotanach). Skusim mu potom navrhnut aby urobil aj video a dal ho na youtube.
Zvalik
26.01.12,06:10
Mimi, ja som túto platňu mala pred 30 rokmi a samozrejme som na nej cvičila. Keď som ale bola nútená
pri bolesti chrbtice ísť na rontgen a k ortopédovi, ten sa ma opýtal, ako cvičím. Medzi iným som mu
povedala o tejto " rotani ". Bol hneď naštartovaný, že to máte určite od nej, najviac škodí kĺbom a stavcom chrbtice. Do záveru k diagnóze mi napísal - prestať cvičiť na " rotovacom tanieri ". Takže cvičiť na rotani som prestala, dala ju kámoške a tá na nej cvičila ešte zo pol roka. Ale z odborného hľadiska posúdiť veru neviem.:)

Ahojte. Terezka som rada, že Ťa počujem:). Takže ako to teraz je Terezke to robilo zle na chrbticu, Pepsi to pomohlo vyformovať postavu a Dara1 nás tu vystrašila:rolleyes:. Ja som sa troška včera večer točila:D, ale nevydržala som dlho, pichalo, čiže stále robím chybu. Budem rada, keď sem potom hodíš to video, možno ke´d sa to bude robiť správne nemalo by nám nič zlé hroziť.... :rolleyes:
pepsikova
26.01.12,06:24
..vytiahla som ráno moju rotanu, musí počkať na generálku, lebo je nejaká špinavá odnutra, či čo...a treba na to také klieštiku siegerky, aby som ju mohla vyčistiť...no ale nie to som chcela písať..baby, rotana je dobrá vec a keby sme mali pri všetkom myslieť na to, že si pokrivíme chrbticu, tak ani vodítko so psom do ruky nechytím...však sa na nej nebudete točiť 24 hodín denne!!!...pomaly a potroške, aby ste si zvykli,nechať ju napríklad pod oknom a pri kukaní na suseda, ako odhrabuje sneh sa trochu potočiť....rotana vás nezabije a určite z nej neochoriete..zo začiatku môžu bolieť svaly na rukách, brušné, aj chrbát, ale to bolí pri každom cvičení, len treba vydržať...nerezignovať hneď na začiatku....
Letko
26.01.12,06:33
Pichanie v boku - to by mohlo byť aj nesprávnym dýchaním ako pri behu.
AlaNR
26.01.12,06:46
Aj ja si myslím, že keby to bolo také zlé tak to nedovolia predávať... Ono tomu len treba prísť na kĺb.
Včera som sa do toho ešte nepustila, ale dnes sa chystám ju slávnostne vybaliť. Potom dám dojmy...
pepsikova
26.01.12,11:07
...dôležité je udržať stabilitu..nájdi si na stene jeden bod a na ten sa pozeraj...a nožky mierne od seba- ku krajom rotany,hlava hore,rukami si pomáhaj pri pohybe sprava do ľava...nyjeee dookolaaa:D..len zboka na bok...ak budeš stabilná, môžeš zapojiť nôžky- pokrčiť,alebo mať pevné...je to dobrá zábava, neboj..aj sa nasmeješ!..
pepsikova
26.01.12,11:08
Aj ja si myslím, že keby to bolo také zlé tak to nedovolia predávať... Ono tomu len treba prísť na kĺb.
Včera som sa do toho ešte nepustila, ale dnes sa chystám ju slávnostne vybaliť. Potom dám dojmy.....

..otvor šampus na slávnostné uvedenie do prevádzky...a môžeš urobiť aj chlebíčky...noo..:D:D
AlaNR
26.01.12,11:36
..

..otvor šampus na slávnostné uvedenie do prevádzky...a môžeš urobiť aj chlebíčky...noo..:D:D

Jasné nachystám jej, aj sebe, nech je čo "vycvičiť" :D

A že nožky mierne od seba... Šak to má priemer sotva 30 cm, čo sa tam už narozčapujem? :D
Ale zato má masážne body, také tri na každú nohu sa mi zdá, to sa mi zaryje do chodidél a neskydnem sa. Predsa mysleli aj na nemotorných ;) No a aspoň potom pri vrtení neuletím, alebo sa nebudem vrteť jak ventilátor ;)
pepsikova
26.01.12,12:24
Jasné nachystám jej, aj sebe, nech je čo "vycvičiť" :D

A že nožky mierne od seba... Šak to má priemer sotva 30 cm, čo sa tam už narozčapujem? :D
Ale zato má masážne body, také tri na každú nohu sa mi zdá, to sa mi zaryje do chodidél a neskydnem sa. Predsa mysleli aj na nemotorných ;) No a aspoň potom pri vrtení neuletím, alebo sa nebudem vrteť jak ventilátor ;)..

..som povedala, "mierne od seba"..nyje rozčapiť...mierne, to je tak na hrany rotany..a daj pevnú obuv, nyje ponožky, lebo sa skydneš...
lujza.j
26.01.12,16:08
práve to je ten problém, že ja kolektívne hopkanie nezvládam, lebo som ľavá.
Mne sa ruky s nohami pomotajú aj pri drepe... Toto je také, že zavrem dvere a nikto ma pri tých trapošinách nevidí :D

ale prosím ťa:) ked len toto, aj ja som začínala...... a čo myslíš ako? tiež išli ruky inam a nohy tiež inam:) teraz by som nemenila:)
Jurivo
26.01.12,17:12
Pri rotane dochádza k namáhaniu hlavne driekovej a hrudnej chrbtice. Bežne sú stavce a chrbtica namáhané vo vertikálnom smere, už to, že stojíme nám poriadne zaťažuje chrbticu a kĺby. Pridajte k tomu ešte prudký rotačný pohyb, nohy a bedrá idú do jedného smeru, driek a krčná chrbtica do druhého. Stačí jeden nepozorný pohyb, a "hexenšús" je tu.
Myslím, že na trhu je hodne lepších a bezpečnejších zariadení na cvičenie.
Najlepšie cvičenie je s vlastným telom, vlastnou váhou a prirodzené, nenásilné pohyby.
Toľko môj názor.
lujza.j
26.01.12,18:38
http://www.zora.sk/-cvicenie v júny chcem ísť s ňou cvičiť na Makarskú, keby náhodou niekto.......
Dorota22
08.02.12,12:34
Na rotane treba cvičiť tak, že ruky sú nehybne a pritom treba správne dýchať, to znamená napr. naľavo nádych, napravo výdych, pravidelne, ináč naozaj hrozí pichanie v boku... pichanie je právne spôsobené nesprávnym dýchaním pri cvičení.... inak, vynikajúce na pás, brucho, bočné brušné svaly. :-)