Liptáčik
27.01.12,08:42
V rodinnom dome je samostatná brána pre výjazd autom. Doteraz neboli žiadne problémy, ale nový sused si zvolil zaujímavý šport - vždy zaparkuje pred touto bránou a ja mám problémy dostať sa s autom z domu. Už som to zopárkrát s ním riešil dohovorom - zbytočne. Uvažujem o tom, že ho nechám nabudúce odtiahnuť. Skôr, ako zavolám Políciu, potrebujem splniť nejaké zákonné podmienky? (Tabuľa na bráne alebo niečo iné? Ak tabuľa, má spĺňať nejaké podmienky?) Poradíte?
arizona
27.01.12,07:55
Sused porusuje zakon, ked brani ostatnym vozidlam v prejazde

§ 251) Vodič nesmie zastaviť a stáť

a) v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti,
b) pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním,
c) na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi,
d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru "T" na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,
e) na pripájacom alebo na odbočovacom pruhu,
f) na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor,
g) na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 m pred nimi a 15 m za nimi,
h) na mieste, kde by vozidlo zakrývalo zvislú dopravnú značku, vodorovnú dopravnú značku vyznačujúcu spôsob radenia do jazdných pruhov a určený smer jazdy cez križovatku alebo vyjadrujúcu doplňujúci údaj nápisom alebo svetelné signály,
i) na vnútornom jazdnom pruhu,
j) na vyhradenom jazdnom pruhu okrem vozidla, pre ktoré je vyhradený jazdný pruh určený, a ak nejde o vnútorný jazdný pruh,
k) na cestičke pre cyklistov,
l) vo vzdialenosti kratšej ako 5 m od začiatku a 5 m od konca pozdĺžnej súvislej čiary alebo nástupného ostrovčeka tam, kde by medzi touto čiarou alebo nástupným ostrovčekom a vozidlom nezostal voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m,
m) na moste,
n) pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,
o) na platenom parkovisku, ak vozidlo nemá zaplatený poplatok za parkovanie,
p) na električkovom koľajovom páse,
q) na chodníku okrem prípadu podľa § 52 ods. 2,
r) na kruhovom objazde,
s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,
t) na mieste, kde by medzi vozidlom a najbližšou električkovou koľajnicou nezostal voľný jazdný pruh široký najmenej 3, 5 m,
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestnej-premavke/
misoft
27.01.12,12:53
Nepotrebuješ spĺňať žiadne podmienky. Naopak - sused porušuje zákon. Zavolaj A) mestskú políciu, tá by mala následne potom kontaktovať aj dopravnú políciu, alebo B) kontaktovať a zavolať rovno dopravnú políciu (DI) a žiadať, aby prekážka bola urýchlene odstránená. Pokiaľ v meste existuje odťahová služba, polícia má právo (ale aj povinnosť) na náklady majiteľa (prevádzkovateľa) vozidla, toto vozidlo, ktoré tvorí prekážku - odstrániť.
Ty sám však nemôžeš s týmto vozidlom nič robiť - nie je to tvoj majetok.


§ 43
Prekážka cestnej premávky(4) Správca cesty môže odstrániť vozidlo stojace na ceste vrátane chodníka na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je
a) na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky,
b) na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené,
c) bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom, ak podlieha evidenčnej povinnosti, alebo je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a adresy pobytu alebo názvu a sídla držiteľa vozidla na viditeľnom mieste s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.

(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4 a v § 25, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta. Ak ide o vozidlo tvoriace prekážku cestnej premávky na diaľnici alebo na rýchlostnej ceste, o odstránení vozidla rozhodne policajt, ak tak neurobil skôr ten, kto prekážku spôsobil, alebo správca cesty.
Liptáčik
27.01.12,15:45
Ďakujem za odpoveď. Pomohla:)
SamuelSK
27.01.12,15:54
Zaparkoval by som tak, aby sa ON nemohol dostat von..

Nie kazdy je dostatocne inteligentny, aby stacilo dobre slovo, tak treba konat :)

EDIT: Ale odtiahnutie, to bude pre suseda asi sok? :D haha, by som si z neho robil srandu ze suseeeeeed suseeeeeeeed urkadli ti autoooooo!
misoft
27.01.12,16:53
srandu ze suseeeeeed suseeeeeeeed urkadli ti autoooooo! ...a kameňák by bol, keby miesto "ukradli ti autooooo" sa zakričalo "vzali ti autooooooo do šrotuuuuuuu"!
Liptáčik
27.01.12,17:12
Rozhovor o nesprávnom parkovaní prebehol už niekoľkokrát a - čuduj sa svete - parkuje sa veselo ďalej po starom. No čo už: kto chce kam, pomôžme mu tam. Však?:)
SamuelSK
27.01.12,17:18
jasne ;)
buchač
27.01.12,17:48
V rodinnom dome je samostatná brána pre výjazd autom. Doteraz neboli žiadne problémy, ale nový sused si zvolil zaujímavý šport - vždy zaparkuje pred touto bránou a ja mám problémy dostať sa s autom z domu. Už som to zopárkrát s ním riešil dohovorom - zbytočne. Uvažujem o tom, že ho nechám nabudúce odtiahnuť. Skôr, ako zavolám Políciu, potrebujem splniť nejaké zákonné podmienky? (Tabuľa na bráne alebo niečo iné? Ak tabuľa, má spĺňať nejaké podmienky?) Poradíte?
TVOJ dom ....???
Ak áno , napíšem priamo...
...srdia ma také zadávania ..............ešte onikať si budeme ???????

...k otázke ......ak by bol môj dom .................len raz a dohovorom by som to určite nenazval .....

...žiadne uvažovanie , žiadne dohovory .......
...aj mne občas niekto zaparkuje pred chalupou , vopred sa ospravedlní , keď ma vidí , že len do obchodu si skočí ...šak normálka ...

...hm , Tvoj sused má pekný šport ..." taký zaujímavý "..............ale inak ???....zlá voľba ...:rolleyes:


misoft
Re: Odtiahnutie zle zaparkovaného motorového vozidla
Nepotrebuješ spĺňať žiadne podmienky. Naopak - sused porušuje zákon. Zavolaj A) mestskú políciu, tá by mala následne potom kontaktovať aj dopravnú políciu, alebo B) kontaktovať a zavolať rovno dopravnú políciu (DI) a žiadať, aby prekážka bola urýchlene odstránená. Pokiaľ v meste existuje odťahová služba, polícia má právo (ale aj povinnosť) na náklady majiteľa (prevádzkovateľa) vozidla, toto vozidlo, ktoré tvorí prekážku - odstrániť.
Ty sám však nemôžeš s týmto vozidlom nič robiť - nie je to tvoj majetok.

........pche ........;):---:D
misoft
27.01.12,20:03
buchač: ...viem, že pche.... on s tým nemôže nič urobiť, ale taká pevná oceľová brána, ktoré sa "náhodou" otvorí a "mierne" naťukne dvakrát autíčko - asi tam viacej nezastane - teda ak z toho nechce mať
http://mesta.obce.cz/mool-vol/VismoOnline_ActionScripts/Image.aspx?id_org=1966&id_obrazky=5190&datum=29.6.2009+15%3A32%3A03
v zvislom vydaní :D
Liptáčik
27.01.12,20:21
Dobrá rada, ale brána sa otvára smerom dovnútra - do dvora, fňuk, fňuk. Že by sme obrátili bránu?:D Pouuvažujeme;):D
misoft
27.01.12,21:25
ale brána sa otvára smerom dovnútra - do dvora, fňuk, fňuk.
Žiadny problém - na bránach je dole pri zemi taká L zarážka (teda väčšinou) - kua - dodrbala sa, vypadla z betónu - brána - potvora sa na opačnú stranu otvorila - jáááj sused, na kieho ďasa ste tu mali to auto.
buchač
28.01.12,08:45
...pri predpoklade , že pred bránou je ešte aj nejaký ten pozemok patriaci k domu a nie hneď komunikácia ...ajajááj , tam by bolo realizovateľných možností ...
Ale aj v opačnom prípade , t.j. , že po otvorení brány je okamžite verejná komunikácia ...aj tam sa dá poriešiť to nutné zlo ....

Ja sa len čudujem , že takí " športovci " ešte existujú ...nechápem ich konanie ...
Potom len krútia hlavami a neveriacky čumia na svojho miláčika , že čo sa to udialo ..........že spustená pneumatika je len malý žartík proti iným " opatreniam " ....
Jarka 1
28.01.12,10:13
Syn sa ma spýtal, že ak by fintu s bránou použil na suseda, či by si tento potom nemohol vymáhať spôsobenú škodu. Čo vy na to?
buchač
28.01.12,10:21
Syn sa ma spýtal, že ak by fintu s bránou použil na suseda, či by si tento potom nemohol vymáhať spôsobenú škodu. Čo vy na to?
...pozri príspevok 1 a 2 ....

Sused by sa mohol domáhať škody , no musel by dokázať úmysel .....
...a to sa dá ťažko ...
Jarka 1
28.01.12,11:53
Ďakujem.
misoft
28.01.12,11:59
Sused by sa mohol domáhať škody , no musel by dokázať úmysel .....
...a to sa dá ťažko ...
... naproti tomu, ľahko by sa dokázalo, že on porušil zákony (stál - parkoval predsa tam, kde nemal).
viktorviktor
29.01.12,13:21
Syn sa ma spýtal, že ak by fintu s bránou použil na suseda, či by si tento potom nemohol vymáhať spôsobenú škodu. Čo vy na to?

veru mohol a syn by zaplatil škodu aj s futrami, postačí nedbalosť, len si spomeňte na neodstránené cencúle, padajúcu omietku, tehlu a múry čo padajú na chodcov
misoft
29.01.12,13:31
Prd by zaplatil!
§ 25
n) pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,

Ešte by miesto úhrady za svojho plecháčika zacáloval bajočko 60€ + "poznámočka" v karte vodiča.
Žiadna nedbalosť - bolo to neočakávané, nepredvídateľné, ktoré sa nedalo ovplyvniť.
buchač
30.01.12,09:23
mimotemy
...pre neužitočného bobino38 malá poznámočka .....

Čomu nerozumieš - nehodnoť ......respektíve buď pre zmenu za " múdreho ".....

Karavána ale ide ďalej ....a pes iba breše ...................však bobík ????