Finch
27.01.12,18:50
Dobrý deň,

Potreboval by som sa poradiť ohľadom práce a dohodu vykonávanou súčasne s evidenciou na úrade práce. Pred pár dňami som odišiel z vysokej školy a onedlho budem evidovaný na úrade práce. Zohnal som si nejakú prácu na dohodu, no neviem koľko hodín do týždňa resp. kalendárneho roka maximálne môžem odrobiť a za akú maximálnu mzdu. Ako to bude s hlásením sa na úrade práce, keď v čase hlásenia budem práve v práci? Neviem akú dohodu so zamestnávateľom uzatvoríme, keďže neviem presný rozdiel medzi DOHODOU O VYKONANÍ PRÁCI a DOHODOU O PRACOVNEJ ČINNOSTI. Kto bude platiť za mňa zdravotné a sociálne poistenie. Štát alebo zamestnávateľ? Ako sa mám vyhnúť tomu, aby nevyradili z evidencie?

Za všetky príspevky vopred ďakujem.
Xanti
27.01.12,17:53
zdroj : http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/podmienky-evidencie.html?page_id=12926

Od 01.07.2011 maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva túto zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je 139,90 EUR. Skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu stanoví úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
veronikasad
27.01.12,17:56
O dohodách sa viac dočítaš v § 223-228 ZP

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#223

Po zaevidovaní na UP, skôr než prvý deň nastúpiš do práce, musíš kopiu dohody odovzdať na UP. Zarobiť môžeš max. 139,90€ (upravuje sa spolu so životným minimom od 1.7. kal.roka). Mesačne predkladáš potvrdenie o príjme na predpísanom tlačive UP.

Prácu si musíš zariadiť tak, aby si sa kontaktu v stanovenom termíne mohol zúčastniť. Inak ťa vyradia z evidencie a budeš si musieť platiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
Finch
27.01.12,18:04
A čo znamená

Občan, ktorý má záujem využiť poskytovanie služieb zamestnanosti má možnosť uchádzať sa o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na základe osobne podanej písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie (http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Ziadost_o_zaradenie_do_evidnecie_UoZ.pdf)?
veronikasad
27.01.12,18:09
A čo znamená

Občan, ktorý má záujem využiť poskytovanie služieb zamestnanosti má možnosť uchádzať sa o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na základe osobne podanej písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie (http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Ziadost_o_zaradenie_do_evidnecie_UoZ.pdf)?
Že na UP dostaneš predpísané tlačivo, ktoré spolu s dokladom o vzdelaní odovzdáš na UP. Zaevidovať sa treba do 7 dní od vykonania štátnej skúšky. Vtedy ťa zaevidujú spätne. Ak prídeš neskôr, tak len ododňa doručenia žiadosti a chýbajúce dni si musíš v zdr.poisťovni doplatiť ako samoplatitel.

Opravujem, ty nekončíš štúdium, ale predčasne odchádzaš zo školy. Tak štátnice sa ťa netýkajú.
Evidencia do 7 dní od ukončenia štúdia.
Finch
27.01.12,18:20
Ale má to nejaké výhody?

Mám ešte jednu otázku. Pozeral som si ten zákonník. Dobre som pochopil, že Dohoda o pracovnej činnosti je už zrušená? To mi bude úrad práce posielať pracovné ponuky?
Mila123
27.01.12,18:21
Ale má to nejaké výhody?

Mám ešte jednu otázku. Pozeral som si ten zákonník. Dobre som pochopil, že Dohoda o pracovnej činnosti je už zrušená? To mi bude úrad práce posielať pracovné ponuky?
starý kúsok si pozeral.....dohoda o pr. činnosti je platná.....
veronikasad
27.01.12,18:24
Ale má to nejaké výhody?

Mám ešte jednu otázku. Pozeral som si ten zákonník. Dobre som pochopil, že Dohoda o pracovnej činnosti je už zrušená? To mi bude úrad práce posielať pracovné ponuky?
nie je zrušená, je tam doplnený nový §.

Na aké výhody sa pýtaš ? Pracovné ponuky určite nie, pozrieš si ich na nástenke UP - ešte ťa budú "buzerovať" s karičkami, kde musíš dokladovať, že si hľadáš prácu. Akurát štát bude za teba platiť zdravotné poistenie. Inak by si sa musel prihlásiť ako samoplatitel a platiť 47,58€ mesačne. Evidencia na UP nie je povinná.
Finch
27.01.12,18:25
Ale má to nejaké výhody? To mi bude ÚP posielať pracovné ponuky? Dobre som to pochopil? Ak áno budú to ponuky len z môjho odboru, ktorý som študoval na strednej škole?

Kamarát si nedávno vybavoval nejaké odporúčanie, že hľadá prácu. Je to to isté?

Mám ešte jednu otázku. Pozeral som si ten zákonník. Dobre som pochopil, že Dohoda o pracovnej činnosti je už zrušená?
veronikasad
27.01.12,18:26
Ale má to nejaké výhody? To mi bude ÚP posielať pracovné ponuky? Dobre som to pochopil? Ak áno budú to ponuky len z môjho odboru, ktorý som študoval na strednej škole?

Kamarát si nedávno vybavoval nejaké odporúčanie, že hľadá prácu. Je to to isté?

Mám ešte jednu otázku. Pozeral som si ten zákonník. Dobre som pochopil, že Dohoda o pracovnej činnosti je už zrušená?
nepozeral si do konca - doplnený § 228a
Finch
27.01.12,18:29
Myslel som či to má nejaké výhody, keď pošlem žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
veronikasad
27.01.12,18:30
Myslel som či to má nejaké výhody, keď pošlem žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Čítaš, čo ti píšem ? Štát bude za teba platitelom zdr.poistenia.
Finch
27.01.12,18:33
nepozeral si do konca - doplnený § 228a

Pre toto som sa pýtal.

§ 226a
Dohoda o pracovnej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

zrušený
up4anything
27.01.12,18:37
precitaj si prve dva prispevky a nespekuluj viac... vedia co pisu :)
Finch
27.01.12,18:39
Čítaš, čo ti píšem ? Štát bude za teba platitelom zdr.poistenia.

Áno. Myslel som, že štát bude platiteľom ZP len keď budem ,,normálne" zaevidovaný na ÚP, čiže bez tej žiadosti. Zle som to pochopil. Platí to pre oba prípady. A čo sa týka sociálneho poistenia? To nemusím vraj platiť.
ewita888
27.01.12,18:43
normálne zaevidovaný budeš len vtedy, keď vyplníš tú žiadosť.. iná možnosť n e e x i s t u j e... evidenicia na úrade práce znamená to, že si uchádzač o zamestnanie..

sociálne odvody si nemusíš platiť..ale ani štát ich nebude za teba..
up4anything
27.01.12,18:46
tak jednoduchsie, aby si to teda pochopil - zaevidujes sa na UP, prilozis aj dohodu, kazdy mesiac nosis potvrdenie ze si nezarobil viac ako tych spominanych 139 eur ci kolko presne /vid predosle prispevky/ a nestaras sa o poistenia ...
Finch
27.01.12,18:59
normálne zaevidovaný budeš len vtedy, keď vyplníš tú žiadosť.. iná možnosť n e e x i s t u j e... evidenicia na úrade práce znamená to, že si uchádzač o zamestnanie..

sociálne odvody si nemusíš platiť..ale ani štát ich nebude za teba..

Ale pod tým ,,normálne" zaevidovaný myslím, keď sa len zaevidujem na ÚP. Žiadnu žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie nepošlem.
Finch
27.01.12,19:01
tak jednoduchsie, aby si to teda pochopil - zaevidujes sa na UP, prilozis aj dohodu, kazdy mesiac nosis potvrdenie ze si nezarobil viac ako tych spominanych 139 eur ci kolko presne /vid predosle prispevky/ a nestaras sa o poistenia ...

Dá sa to nejako obísť? Že mi zamestnávateľ dá viac, no na tlačivo napíše, že som zarobil to minimum?
up4anything
27.01.12,19:01
ach ...
ewita888
27.01.12,19:02
Ale pod tým ,,normálne" zaevidovaný myslím, keď sa len zaevidujem na ÚP. Žiadnu žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie nepošlem.
a ako sa chceš zaevidovať?? fakt nevieš čítať?? iná možnosť evidencie neexistuje
Finch
27.01.12,19:03
Zaujíma ma to, tak sa pýtam.
Mila123
27.01.12,19:03
chlapec už chce podvádzať?????? to sa nerobí.....
Finch
27.01.12,19:05
a ako sa chceš zaevidovať?? fakt nevieš čítať?? iná možnosť evidencie neexistuje

To som nevedel. Nikdy doteraz som sa o to tak nezaujímal. Potom ten kámoš si to čo vlastne vybavoval? Na čo presne mu je to odporúčanie?
ewita888
27.01.12,19:09
prečítaj si všetko, čo sme ti tu popísali ešte raz... mal by si pochopiť, veď si študoval na výške..
Xanti
27.01.12,19:09
Finch,
1.) prídeš na UP,
2.) šturia Ti do ruky tlačivo čo máš vypísať,
3.) povedia Ti aké doklady máš doniesť. Ty im to donesieš.

O pár dní ťa zavolajú na školenie, kde Ti všetko vysvetlia.
A každý mesiac budeš na UP nosiť papierik s pečiatkou od rôznych firiem a týmto budeš dokladovať hľadanie si práce.

Čo viac chceš vedieť? Prepáč, to študuješ na výške že ani čítať nečítaš čo Ti tu ľudia dokola radia? Myslíš si, že nemajú inej roboty?
u.erika
27.01.12,19:12
Dohoda o vykonaní práce 350 hodín za kalendárny rok
Dohoda o pracovnej činnosti 10 hodín týždenne
Môžeš sa prihlásiť na ÚP, ale nemusíš. Keď sa prihlásíš, musíš sa prihlásiť v nejakých intervaloch /mesačne, dvojtýždenne - určí ÚP/. Dohody pritom môžež mať, ale zarábať môžeš mesačne do 139,90 Eur. Keď budeš mať viac tak Ťa vyraďujú z evidencie. A musíš sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ, alebo si nájsť zamestnanie - riadnu pracovnú zmluvu. Potvrdenie o mesačnom zárobku musíš odovzdať na ÚP. Niektoré ÚP majú na to tlačivo, u nás stačí len výplatný lístok opečiatkovaný a podpísaný zamestnávateľom. V našom regióne mesačne dostanú lístoček, s ktorým musia hladať prácu. Keď na dohodu budeš dobre zarábať, tak Ti oplatí byť samopaltiteľom do ZP, a nemusíš sa prihlásiť na ÚP. Sociálne poistenie nebudeš mať, ale môžeš sa dobrovolne poistiť. /mesačná platba do SP 112,66 Eur/.
Finch
27.01.12,19:22
Finch,
1.) prídeš na UP,
2.) šturia Ti do ruky tlačivo čo máš vypísať,
3.) povedia Ti aké doklady máš doniesť. Ty im to donesieš.

O pár dní ťa zavolajú na školenie, kde Ti všetko vysvetlia.
A každý mesiac budeš na UP nosiť papierik s pečiatkou od rôznych firiem a týmto budeš dokladovať hľadanie si práce.

Čo viac chceš vedieť? Prepáč, to študuješ na výške že ani čítať nečítaš čo Ti tu ľudia dokola radia? Myslíš si, že nemajú inej roboty?

Dobre zas som to zle pochopil. Myslel som, že je dobrovoľné či podám aj tú žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Teraz už viem, že je to vlastne to isté. Doteraz som bol v tom, že nepodávam tú žiadosť, ale nejakú inú a potom keby som chcel podám aj tú o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Finch
27.01.12,19:26
Dohoda o vykonaní práce 350 hodín za kalendárny rok
Dohoda o pracovnej činnosti 10 hodín týždenne
Môžeš sa prihlásiť na ÚP, ale nemusíš. Keď sa prihlásíš, musíš sa prihlásiť v nejakých intervaloch /mesačne, dvojtýždenne - určí ÚP/. Dohody pritom môžež mať, ale zarábať môžeš mesačne do 139,90 Eur. Keď budeš mať viac tak Ťa vyraďujú z evidencie. A musíš sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ, alebo si nájsť zamestnanie - riadnu pracovnú zmluvu. Potvrdenie o mesačnom zárobku musíš odovzdať na ÚP. Niektoré ÚP majú na to tlačivo, u nás stačí len výplatný lístok opečiatkovaný a podpísaný zamestnávateľom. V našom regióne mesačne dostanú lístoček, s ktorým musia hladať prácu. Keď na dohodu budeš dobre zarábať, tak Ti oplatí byť samopaltiteľom do ZP, a nemusíš sa prihlásiť na ÚP. Sociálne poistenie nebudeš mať, ale môžeš sa dobrovolne poistiť. /mesačná platba do SP 112,66 Eur/.

112,66 Eur ??? Nie je tam menšia chybička (len tak náhodou)
ewita888
27.01.12,19:27
112,66 Eur ??? Nie je tam menšia chybička (len tak náhodou)
prečo myslíš?
Finch
27.01.12,19:31
Neviem. Nevyznám sa. Len sa pýtam. Zdá sa mi to dosť.
ewita888
27.01.12,19:34
keby len dosť..
ale bohužiaľ.. je to tak..
Xanti
27.01.12,19:35
Finch,
je tam chybička keby si chcel si platiť dobrovolne poistenie v SP, tak mesačne zaplatíš ako dobrovolne poistená osoba za balík poistenia 119,45 eur.

A keby si sa náhodou nechcel zaevidovať na UP, tak si priprav každý mesiac 47,58 eur do zdravotnej poisťovne, lebo tam to poistné je povinné.
Finch
27.01.12,19:36
Mám ešte jednu poslednú otázku. Keď niekoho vyradia z evidencie je možné sa opätovne zaevidovať nejako?
Xanti
27.01.12,19:37
Finch,
áno po 3 mesiacoch. A tie 3 mesiace si musíš sám platiť odvody do ZP.
u.erika
27.01.12,19:40
112,66 Eur ??? Nie je tam menšia chybička (len tak náhodou)

Sociálne poistenie /nemocenské, starobné, invalidné, nezamestnanosť, rezervný fond/ je tam chyba má byť 119,45 Eur. Ale je to len dobrovolné poistenie, to nemusíš platiť.
Potom nemáš nárok na nemocenské, a na ostatné. Práca na dohodu sa nezapočítava ani do odpracovaných rokov. Ale od roku 2012 dobrovolné poistenie môžeš uzatvoriť len na všetky, nedá sa zvlášť na nemocenské.
Keby si bol samoplatiteľom, tak by si mal do SP a ZP zaplatiť mesačne spolu 167,03 Eur.
Keď sa prihlásiš na ÚP tak nič, ale príjem len do 139,90 Eur mesačne.
u.erika
27.01.12,19:42
Mám ešte jednu poslednú otázku. Keď niekoho vyradia z evidencie je možné sa opätovne zaevidovať nejako?

Po 3 mesiace
Finch
27.01.12,19:44
Sociálne poistenie /nemocenské, starobné, invalidné, nezamestnanosť, rezervný fond/ je tam chyba má byť 119,45 Eur. Ale je to len dobrovolné poistenie, to nemusíš platiť.
Potom nemáš nárok na nemocenské, a na ostatné. Práca na dohodu sa nezapočítava ani do odpracovaných rokov. Ale od roku 2012 dobrovolné poistenie môžeš uzatvoriť len na všetky, nedá sa zvlášť na nemocenské.
Keby si bol samoplatiteľom, tak by si mal do SP a ZP zaplatiť mesačne spolu 167,03 Eur.
Keď sa prihlásiš na ÚP tak nič, ale príjem len do 139,90 Eur mesačne.

Ďakujem Vám všetkým. Veľmi ste mi s tým pomohli. Síce to trvalo, kým som si dal všetko v hlave do súvisu, ale veľa som sa od Vás naučil. Ešte raz dík.
mi75
31.01.12,17:09
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, aké povinnosti by pre mňa vyplynuli, ak by som sa popri rodič. dovolenke zamestnala na dohodu( musím sa niekde hlásiť, niečo platiť)? Zamestnávateľ za mňa musí platiť nejaké odvody, resp. dane?Išlo by o príjem cca 150eur brutto/ mes. po dobu 4 mes. A ešte, bude si môcť manžel ( SZČO) v daňovom priznaní uplatniť na mňa celú odpočítateľnú položku?Alebo sa tento môj príjem bude počítať ( teda sa oň odpočítateľná položka zníži)?
ewita888
31.01.12,19:05
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, aké povinnosti by pre mňa vyplynuli, ak by som sa popri rodič. dovolenke zamestnala na dohodu( musím sa niekde hlásiť, niečo platiť)?nie, nemusíš Zamestnávateľ za mňa musí platiť nejaké odvody, resp. dane?odvody ti stŕhať nebude a čo sa týka daní, podpíš vyhlásenie a daň sa ti zrážať nebude..Išlo by o príjem cca 150eur brutto/ mes. po dobu 4 mes. A ešte, bude si môcť manžel ( SZČO) v daňovom priznaní uplatniť na mňa celú odpočítateľnú položku?Alebo sa tento môj príjem bude počítať ( teda sa oň odpočítateľná položka zníži)?zníži
v texte
mi75
14.02.12,10:43
A zamestnávateľ za mňa platí nejaké odvody?
veronikasad
14.02.12,10:46
A zamestnávateľ za mňa platí nejaké odvody?
iba garančné a úrazové poistenie, spolu 1,05% z hrubej mzdy.

Ak nemáš podpísané vyhlásenie, tak sa tvoj čistý príjem zníži o 19 % preddavkovú daň, ktorú musí zamestnávatel odviesť na DU.
Xanti
14.02.12,10:46
Pri dohode žiadne,
len garančné a úrazové poistenie.
mi75
14.02.12,10:59
Na to prehlásenie je nejaké konkrétne tlačivo? A komu sa odovzdáva?
Xanti
14.02.12,11:00
Na to prehlásenie je nejaké konkrétne tlačivo? A komu sa odovzdáva?
Zamestnávateľovi,

Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=8068&documentId=6866)
veronikasad
14.02.12,11:01
Na to prehlásenie je nejaké konkrétne tlačivo? A komu sa odovzdáva?
Budeš pracovať pre toho istého zamestnávatela, u ktorého máš pracovnú zmluvu ?
mi75
14.02.12,11:04
Nie. Manžel je SZČO a potrebuje 2 ľudí na výpomoc- tak uvažujeme o mojej pomoci a ešte jednej mamičky na MD.
veronikasad
14.02.12,11:06
Nie. Manžel je SZČO a potrebuje 2 ľudí na výpomoc- tak uvažujeme o mojej pomoci a ešte jednej mamičky na MD.
Ak si manžel nepotrebuje znižovať základ dane, počas tvoje RD ťa nemusí prihlasovať ako dohodárku v SP. Nepôjde o nelegálnu prácu, lebo počas RD si dôchodkovo poistená.

tlačivo Vyhlásenia nájdeš tu

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie_na_zdanenie_prijmov_2012.rtf
mi75
14.02.12,11:15
A tú druhú mamičku?
Xanti
14.02.12,11:18
Druhú mamičku potrebuje zamestnať na dohodu, nemusela by byť ak by bola napr. sestrou tvojho manžela. Alebo manželkou :D čo byť nemôže bo by bol tvoj mng. bigamista :)
mi75
14.02.12,11:22
Ďakujem vám, už v tom mám jasno. Vecne , výstižne a ešte aj úsmevne.( U mang. tie vzťahy ešte overím;))Dík.
AnnaČ
23.04.12,05:22
Zamestnávali sme pracovníčku na DoPČ, ktorá od septembra bola evidovaná na ÚP a mala u nás podpísané vyhlásenie. Pracuje u nás ďalej, ale od marca je už na predčasnom dôchodku. Môžem jej aj naďalej uplatňovať nezdaniteľné minimum?
Tweety
23.04.12,05:26
Zamestnávali sme pracovníčku na DoPČ, ktorá od septembra bola evidovaná na ÚP a mala u nás podpísané vyhlásenie. Pracuje u nás ďalej, ale od marca je už na predčasnom dôchodku. Môžem jej aj naďalej uplatňovať nezdaniteľné minimum? Áno.
veronikasad
23.04.12,07:15
Zamestnávali sme pracovníčku na DoPČ, ktorá od septembra bola evidovaná na ÚP a mala u nás podpísané vyhlásenie. Pracuje u nás ďalej, ale od marca je už na predčasnom dôchodku. Môžem jej aj naďalej uplatňovať nezdaniteľné minimum?
do konca roka 2012 ano.