pepa78
28.01.12,09:33
Zdravím poraďáci,

mám novostavbu RD / bungalov / , kúrim len podlahovým kúrením a potrebujem získať nejaké informácie od vás, ktorí podlahovku máte...

Ako máte nastavené kúrenie? Reguláciu len ekvitermikou? Alebo v kombináci s interiérovým termostatom? V akom režime beží kúrenie?

U mňa mám zatiaľ len termostat, na ktorom si nastavím požadovanú teplotu a kotol vykuruje až do dovtedy, kým nedosiahnem požadovanú teplotu.

Kúrenie sa mi pustí tak 2x za deň - koľko hodín ide ešte odmerám - "problém" je, že medzitým ako sa pustí kúrenie, podlaha je na dotyk chladnejšia...ale to máte asi

všetci

tak...preto sa len chcem opýtať na vaše skúsenosti

Ďakujem
TomasHC
28.01.12,14:16
Kuk sem - http://www.porada.sk/t152480-regulacia-podlahoveho-kurenia.html

Už druhú zimu kúrim len ekvitermikou, termostat mám nastavený nonstop na 25°C, takže kotol ide vlastne stále (v nízkom tarife) podľa ekvitermiky a keď príde návšteva a "nadýchame" tak sa vypne. Spokojnosť na 110%, maximálne jednoduché a lacné riešenie.


(http://www.porada.sk/t152480-regulacia-podlahoveho-kurenia.html)
lapejko
29.01.12,18:18
:oje to klasika zisťovať teplotu podlahy rukou, ktorá má teplotu 25-30°C a podlaha max. 27°C, takže je to dosť subjektívne. Moja partnerka zdravotníčka mi práve posunula info, že najchladnejšia časť chlapského tela sa nachádza v rozkroku, tak asi treba vyskúšať...:o
EvaB
30.01.12,13:23
Spýtala som sa na to, máme reguláciu len ekvitermikou bez termostatu, systém meria len teplotu vratnej vody, ak klesne, zapne sa a dokúri. Riadi sa podľa vonkajšej teploty, podľa nej si nastavuje sám teplotu vody v podlahe. Funguje to dobre aj pri týchto mrazoch.
pepa78
31.01.12,18:33
Dakujem za odpovede...tiez zacinam uvazovat, ze regulaciu prenecham ekvitermike...mne v podstate ide o to, ze pokial sa mi pusti kurenie, tak mam relativne chladnu podlahu...mozno to len moc sledujem, lebo cakal som, ze podlaha bude tepla stale :) Inak este nemam zateplene zaklady a ani fasadny polystyren neni "zaklebrovany, takze nejake uniky tam este budu...
TomasHC
31.01.12,19:41
Ako písal lapejko, je blbosť skúšať podlahu rukou, lebo všetko studenšie ako telesná teplota človeka sa zdá na dotyk studené, aj keď to hreje ;) Najlepšie to cítim keď prídem na návštevu kde nemajú podlahovku a idem bosý a hneď hľadám papuče :)
gabriel1111
04.02.12,16:23
Mam prizemny RD s obytnou plochou 190m2. Kotol: kondenzacny Viessmann Vitodens 343F (ktory ma zabudovanu ekvitermiku a vonkajsi snimac teploty) a k nemu solar, takisto Viessmann. Mimo kotla mam anuloid, mixer a pod mixerom pridavne obehové čerpadlo Wilo, pod nim zmakcovac vody. Mam vstupných 12 hadic do podlahovky. Tlak v kotli je stabilny 1,3 baru. Tlak vo vratnej vode, este pred anuliodom je 125kPa. Vodu zohrieva bez problemov, ako mu urcim. Problem... moj kotol neustale kuri, ma sialenu spotrebu (denne 25m3!) plynu. Volala som odborníka na kotle, ktory kotol z diagnostikoval a povedal, ze je ok, prekontroval otvaranie a uzatvaranie mixeru a tiez chod cerpadla - vsetko bolo v poriadku. Povedal, ze problem bude pravdepodobne v "kurenarskej" casti. Na to som zavolal aj kurenara. Odvzdusnili cely system a povedali, ze do 24 hod bude vsade teplo a vsetko bude ok (v izbach, kde bola zima, na privode pridali a vsetky vystupne ventily nechali otvorene na max.) a stale nic. Kotol som nastavil na max. teplotu, čo je 37 stupňov (na odporucenie kurenara) ale po 24 hod. miestnosti vykurilo ledva na 21C. Potom som ubral na 21C a myslel som si, ze uz kotol sa bude vypynat, ale nevypina sa a kotol ide nadalej nepretrzite (teplota kotla sa pohybuje v rozmedzí 45-50C) Teplota v miestnostiach naopak-klesla pod 20st. Vstupna teplota, co ide do hadic, pred mixerom je 46, vystupna z podlahovky je 35. Mmt vonkajsia teplota je -8.
Kotlar aj kurenar tvrdia, ze vsetko je v poriadku, ale mne kotol nadalej nepretrzite ide a bere si skoro 26m3 plynu denne!
Poradte co robit dalej..... Za odpovede a rady vopred dakujem