2Bambulka
29.01.12,16:27
Ahojte,
potrebovala by som poradiť ohľadom varenej knedle... Neviem kde je chyba... občas keď vytiahnem už uvarenú knedľu z hrnca, okamžite splasne... recept mam stale rovnaky... a uz sa mi stalo aj to, že sa jedna spľasla a druhá bola po vytiahnutí dobrá, vôbec nespľasla...
Ďakujem za cenné rady...
Mila123
29.01.12,15:35
z čoho robíš cesto?
ja robievam kysnutú ,vo vode varenú, moje deti vravia, že je fantastická....
ivka70
29.01.12,15:39
Tuto tvrdia, ze splasnu, ak sa nevyberaju dostatocne rychlo, neviem :)
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?t=8151
arizona
29.01.12,15:39
Mila123
29.01.12,15:52
na knedľu dávam, zásadne hrubú múku, mlieko, droždie a soľ......(bez vajíčka, obava zo salmonelózy)

do misky si dám všetku hrubú múku, primerané množstvo teplého mlieka a droždie (mne vyhovuje čerstvé) , v strede múky urobím priehlbinu , nalejem mlieko a pridám droždie, zamiešam, nechám na teplom mieste 10-15 minút postáť....

kvások čiastočne vykysne , zamiešam so zbytkom múky, dolejem mlieko (ak treba) a mierne osolím....vymiešam, ja zvyknem malou vareškou, do mixéra nedávam....

vymiešané cesto sa nelepí, odchádza od misky , nie je veľmi husté, ale nie zase veľmi riedke.....

na drevenú dosku dám teraz hl. múku a vyváľam rukami knedle, kt. nechám mierne podkysnúť.....(nechávam kysnúť iba kvások a potom až vyváľkané knedle)

do kastróla dám vodu, mierne osolím , ak začne vrieť dám mierne podkysnuté knedle variť, zakryjem pokrievkou , stiahnem plyn, aby v hrnci nebola divočina.....po 15 minútach odkryjem pokrievku ,špáradlami popichám knedle a vyťahujem von z kastróla, na drevenú dosku , mierne poolejovanú......
knedle sú nadýchané, pekné....sem-tam sú na povrchu scvrknuté, ale napadli mi .....

asi všetko, už iba popriať dobrú chuť....a držím palce....
a ešte doplním dávam zvyčajne pol kg hr. múky a pol kocky droždia a trochu mlieka..... zvyčajne mi z toho vyjdú 3, varím na jedenkrát....
stormcatcher
29.01.12,15:56
Už len to je problém, že je varená.
katka 23
29.01.12,15:58
ja mám takú skúsenosť , ža ak je cesto prekysnuté tak mi po uvarení spľasne ( tiež som mala prvú knedľu peknú , druhú spľasnutú )

tak si radšej dávam vodu zovrieť do dvoch hrncov a odvtedy mám pokoj so spľasnutou knedľou
Gapo
29.01.12,16:02
Nuž ja používam tento fígeľ, tesne pred vybraním ju popichám vidličkou, aby z nej para vyfučala.