Katka01
30.01.12,14:43
Ahojte. Vôbec sa nevyznám v zákonoch. Môj problém je trocha zamotaný. Kvôli kríze som si nevedela nájsť žiadnu prácu, asi rok som bola nezamestnaná a tak som bola donútena otvoriť si nakoniec živnosť. Tú mám presne rok a mesiac. Využila som možnosť neplatiť prvý rok do sociálnej poisťovne, nakoľko to zákon umožňuje. Zdravotné poistenie som si samozrejme platila a pred tým, ako som začala podnikať a bola som nezamestnaná ho za mňa platil štát. Od nového roka teraz som zmenila poisťovňu a ako som chodila po lekároch to nahlasovať a podpisovať zmluvy, gynekológ ma hneď "nahnal" na preventívne vyšetrenie, lebo som nebola už rok. No a tie výsledky práveže nedopadli moc dobre. Zistil mi nejakú podozrivú väčšiu cystu na vaječníku, väčšiu ako samotný vaječník. Hneď na druhý deň mi kázal dôjsť na krv, na vyšetrenie onkomarkerov ktoré bývajú zvýšené pri rakovine, ale nemusia byť vždy 100% spoľahlivé. No a jeden onkomarker mi vyšiel niekoľkonásobne vyšší ako je norma. Doktor ma hneď poslal do nemocnice, kde mi budú robiť hneď po menštruácii ďalšie vyšetrenia a potom ma objednajú na operáciu, vraj je to nevyhnutné. Mám podozrenie na rakovinu, ale na 100% to budú vedieť až keď to vyrežú a podrobia histologickému vyšetreniu. Ak by sa mi fakt potvrdila rakovina, budem zrejme dlhodobo na PN. Budú mi zrejme dávať chemoterapiu a čo viem, ľudia pri chemoterapii sú hrozne unavení, veľa spia, je im zle. Asi nebudem môcť pracovať. A teraz otázka. Budem mať nárok na nemocenské? Alebo zostanem úplne bez koruny celý ten čas, čo sa budem liečiť? A ešte jedna vec. Ako som prešla do Unionu, za niekoľko dní mi odtiaľ volali, či sa nechcem pripoistiť, t.j. že keby som bola na PN, tak od nich dostanem ďalšie peniaze. Neviem ani koľko, vôbec som sa na to nepýtala, nakoľko ja prakticky vôbec nebývam chorá a ak náhodou áno, tak len nejaká slabá nádcha. No a nakoľko pracujem na živnosť, aj keby som bola chorá (teraz myslím napr. chrípku), lekárke by som nešla, lebo lieky na ľahké virózy aj tak brať nechcem a na PNku sa pri živnosti keď pracujem z domu vypisovať nepotrebujem. Takže som to odmietla. A len pár dní na to mi môj gyn. našiel tú cystu. Teraz ľutujem, že som si to poistenie nedala, ale toto som nečakala, ja, čo som v živote nemala žiadnu vážnu chorobu, čo som nikdy nemala ani len žiaden vážny úraz a ani nikdy nič zlomené, som pravidelný darca krvi a výsledky krvi mám vždy ukážkovo dobré. Ja by som v živote nečakala, že by sa mi niečo takéto mohlo stať. Teraz, keby som sa ozvala tomu Unionu, že som si to rozmyslela a že to poistenie chcem, už mi to asi neuznajú že? Diagnózu rakovina zatiaľ nemám stanovenú (a hoci doterajšie výsledky sú zlé, stále je nejaká možnosť že to dobre dopadne a rakovina to nebude), ale mám už podozrenie na ňu, tak predpokladám, žeby mi to už neuznali. Čo si o tom myslíte? Vyzná sa v tom niekto? Ak by sa to potvrdilo, čo ma vlastne čaká? Ak nie smrť na rakovinu tak smrť od hladu? Alebo stačilo to, že som si platila posledný rok zdravotné a niečo na živobytie dostanem? Možno moc panikárim, ja sa sama sebe snažím vsugerovať, že všetko bude dobré, ale aj tak mám strach. Ďakujem.
Xanti
30.01.12,13:48
Nárok na PN zo SP mať nebudeš, neplatila si si nemocenské poistenie do SP. Platenie zdravotného do ZP ti zabezpečí starostlivosť lekárov a adekvátnu liečbu.

A čo sa týka komerčnej poistky pre prípade PN, tak čo si pamätám, v prípade choroby platila taká ochranná lehota pre poisťovnu 3 mesiace. Tj. ak som uzavrela poistku v januári, a ochorela som vo februári komerčná poisťovňa neplnila. Plnenie nastalo až keby som bola ochorela v máji.
Toto si zisti, než uzavrieš tú poistku v Union.

ALe ostaneš bez peňazí zdá sa, ak si nenájdeš robotu. Potom by si mala nárok na PN zo zamestnania.
Katka01
30.01.12,15:07
Dakujem. A ked budem v nemocnici, daju mi aspon nemocnicnu stravu bez doplatku? Budem doplacat za pobyt v nemocnici? Nieco som pocula, ze od isteho casu sa musi doplacat. A ked budem doma, nemusim sa hadzat na PN ked to aj tak nebude mat vyznam a mozem pokracovat v prevadzkovani zivnosti aj ked budem napr. brat chemoterapiu ci podstupovat inu liecbu ano? Ak toho budem schopna. Pracujem s pocitacom, tak pokial nebudem vyslovene "umierat" tak nieco by som snad mohla zvladnut porobit.
veronikasad
30.01.12,15:12
Dakujem. A ked budem v nemocnici, daju mi aspon nemocnicnu stravu bez doplatku? Budem doplacat za pobyt v nemocnici? Nieco som pocula, ze od isteho casu sa musi doplacat. A ked budem doma, nemusim sa hadzat na PN ked to aj tak nebude mat vyznam a mozem pokracovat v prevadzkovani zivnosti aj ked budem napr. brat chemoterapiu ci podstupovat inu liecbu ano? Ak toho budem schopna. Pracujem s pocitacom, tak pokial nebudem vyslovene "umierat" tak nieco by som snad mohla zvladnut porobit.
Katka, ak pôjde naozaj o dlhodobú PN-ku a máš z čoho platiť 14.95€ mesačne, možno by stálo za to ešte zajtra uzatvoriť dobrovolné nemocenské poistenie. Po 270 dňoch poistenia ti vznikne nárok na nemocenské z ochrannej doby, kedy môžeš začať PN-ku.

Predtým však ešte jedna otázka. Aký príjem=tržby si mala zo živnosti v roku 2011 ? Nestávaš sa od 1.7.2012 povinne poistená osoba v SP ? Vtedy by si mala nárok na nemocenské od 1.7.2012 bez splnenia podmienky doby poistenia.
Katy a R
30.01.12,15:14
Ak ti vychádza, že od 1.7.2012 budeš povinne poistená (ako szčo):confused::confused: ... tak potom budeš mať nárok na nemocenské dávky aj hneď - od júla;)

ešte doplním k tomu komerčnému poisteniu - každá poistná zmluva má svoje poistné podmienky a zmluvné dojednania - treba pozrieť;) a zariadiť sa podľa toho.
Katka01
30.01.12,15:35
Super, vdaka baby :) To su dobre spravy. Podla mna sa od 1.7. povinne poistena stanem. Neviem sice, aky je limit, ja som v tychto veciach debil a uctovnictvo mi robi teta. Ale trzby som mala asi take, ze podla mna to bude plus minus vychadzat na priemerny slovensky zarobok. Neviete aka vyska je potom to nemocenske? Teda u ako by to asi vyslo u mna?
Katy a R
30.01.12,15:37
Super, vdaka baby
:) To su dobre spravy. Podla mna sa od 1.7. povinne poistena stanem. Neviem sice, aky je limit, ja som v tychto veciach debil a uctovnictvo mi robi teta. Ale trzby som mala asi take, ze podla mna to bude plus minus vychadzat na priemerny slovensky zarobok. Neviete aka vyska je potom to nemocenske? Teda u ako by to asi vyslo u mna?
katka, tak zase vešteckú guľu nemáme :D:D to záleží od tvojho DP, že aký ti výjde VZ:confused: :)... ale teta ti to určite povie ;)
pozri sem http://www.socpoist.sk/samostatne-zarobkovo-cinna-osoba-/1519s#SZČO
http://www.socpoist.sk/tabulky-platenia-poistneho/31487s
veronikasad
30.01.12,15:38
Super, vdaka baby :) To su dobre spravy. Podla mna sa od 1.7. povinne poistena stanem. Neviem sice, aky je limit, ja som v tychto veciach debil a uctovnictvo mi robi teta. Ale trzby som mala asi take, ze podla mna to bude plus minus vychadzat na priemerny slovensky zarobok. Neviete aka vyska je potom to nemocenske? Teda u ako by to asi vyslo u mna?
Katka, aby si bola povinne nem,poistená, tržby musia presiahnuť sumu 4078€. Nie je to zisk, je to príjem (tržby cez ERP, zaplatené faktúry)

Vymeriavací základ pre výpočet nemocenského si vypočítaš, keď tvoj základ dane=zisk vydelíš 24.
Ak bude nižší ako 339,89, tak z tohto minima.

Nemocenské je za prvé 3 kal. dni 25 %, od 4. dňa 55 % denného vymer.základu(DVZ)

DVZ = veľmi zjednodušene 339,89/30

Počas poberania nemocenského odvody do zdr. poisťovne ani soc.poisťovne platiť nebudeš.
Katka01
30.01.12,15:47
Rodine som zatial nehovorila ze mam podozrenie na rakovinu. Mama vie zatial len tolko, ze mam nejaku cystu a zle vysledky krvi, ale nic viac. Z tych zlych vysledkov krvi si sama vydedukovala, ze mam asi anemiu, lebo tu som mavala aj v minulosti. A cystu neberie vazne, nakolko cysty zeny bezne mavaju, mala som to uz aj ja aj ona. Povedala som jej akurat, ze tato je taka troska vacsia, preto to chce gyn. sledovat. U nas v rodine sa rakovina vyskytuje, (druha) teta na nu zomrela, trapila sa s tym 10 rokov a 2x sa jej to vratilo. Babka mala rakovinu maternice, ju ale vyliecili a zila potom este cele desatrocia do 85 rokov. Vsetko z maminej strany. Nechcem zatial strasit rodinu a hovorit im to, dokial to nie je iste. A to teda este nie je. Tym padom sa s tym nechcem zatial zdoverovat ani tejto tete. Nechcem, aby sa moja rodina trapila zbytocne prip. skor, ako to bude nutne. Neviem ani teraz, ako by som sa tety teraz pytala, kolko dostanem nemocensku po tom 1.7. bez toho, aby som jej povedala naco mi je to dobre vediet, ked vie, ze ja chora prakticky nebyvam. Neviete mi povedat aspon priblizne kolko sa dava a nemocenska? Staci uplne nejaky hruby odhad. Lebo ja nemam ani len sajnu.
veronikasad
30.01.12,15:50
Rodine som zatial nehovorila ze mam podozrenie na rakovinu. Mama vie zatial len tolko, ze mam nejaku cystu a zle vysledky krvi, ale nic viac. Z tych zlych vysledkov krvi si sama vydedukovala, ze mam asi anemiu, lebo tu som mavala aj v minulosti. A cystu neberie vazne, nakolko cysty zeny bezne mavaju, mala som to uz aj ja aj ona. Povedala som jej akurat, ze tato je taka troska vacsia, preto to chce gyn. sledovat. U nas v rodine sa rakovina vyskytuje, (druha) teta na nu zomrela, trapila sa s tym 10 rokov a 2x sa jej to vratilo. Babka mala rakovinu maternice, ju ale vyliecili a zila potom este cele desatrocia do 85 rokov. Vsetko z maminej strany. Nechcem zatial strasit rodinu a hovorit im to, dokial to nie je iste. A to teda este nie je. Tym padom sa s tym nechcem zatial zdoverovat ani tejto tete. Nechcem, aby sa moja rodina trapila zbytocne prip. skor, ako to bude nutne. Neviem ani teraz, ako by som sa tety teraz pytala, kolko dostanem nemocensku po tom 1.7. bez toho, aby som jej povedala naco mi je to dobre vediet, ked vie, ze ja chora prakticky nebyvam. Neviete mi povedat aspon priblizne kolko sa dava a nemocenska? Staci uplne nejaky hruby odhad. Lebo ja nemam ani len sajnu.
Katka, napísala som ti spôsob výpočtu, ak budeš mať spracovnané účtovníctvo a budeš vedieť tržby a zisk, ozvi sa na Porade, vypočítame ti to.

Ak budeš platiť odvody z minima a PN-ka bude trvať celý mesiac, nemocenské bude veľmi zjednodušeným výpočtom 55 % z 339,89€ = 187€.
veronikasad
30.01.12,15:51
Katka, ver že nie si so svojim problémom sama. Ak ti bude ťažko, začítaj sa do tejto témy

http://www.google.com/url?q=http://www.porada.sk/t140934-p28-onkologicke-ochorenia.html&sa=U&ei=ZLwmT4ngIIrKhAfX_9WZDw&ved=0CAgQFjAC&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNFiAEqHbOOxbbOnRn2paGTk6cTFdg

(neviem prečo mi to nezaradilo od začiatku - preklikni sa od prvej strany).
Katka01
30.01.12,15:54
Dakujem velmi pekne baby, ste zlate