miax
01.02.12,13:26
zdravim! mam prave velku dilemu, ci v klude stavat 12,5cm priecky z ytongu, alebo sa radsej drzat lahsich priecok (SDK, drevo) na ZB strope, ktory nemal robeny staticky posudok.
keby sa tu nasiel niekto, kto by odbornym okom pozrel na vystuz zeleza, ci to vyzera byt primerane, bola by som vdacna.

domcek je obdlznik 9,7X6,3m, takze strop preklenuje otvor 9,1X5,7m a v strede pri jednej dlhsej strane je diera na schodiste 2X2m. na prizemi nie su ziadne priecky. zelezo: v dvoch vrstvach (spodna o cosi hustesia) su na striedacku 12mm a 14mm roxory po necelych 15tich cm od seba, plus najma okolo schodiska 22mm. beton ma hrubku 19-20cm trieda c20/25, zavibrovany. konce roxorov, ktore su nad nosnymi murmi nie su zahnute, co ma trochu znervoznuje, ale mozno sa to ani nezahyna. neviem, tak by sa mi to zdalo lepsie..

dalo by sa z tychto info a fotiek,(okrem sokovanych a znepokojenych reakcii na to, ze niekde existuje nieco bez statiky), dat male doporucenie ohladne tych priecok? v podoryse je ich hore cca 17m.
dakujeeem!
220870
01.02.12,12:44
Toto udrží aj 10 násobok toho čo plánujete.Udržali by to aj 8 mm roxory.
Palino978
01.02.12,12:58
Toto udrží aj 10 násobok toho čo plánujete.Udržali by to aj 8 mm roxory.

To nemozte mysliet vazne ze 10nasobok!?! a to nevravim ani o tych vasich 8!!!!
...na rozpon 5,8m je popisana vystuz primerana nielen na unosnost ale aj na deformacie !!! ..doska o hrubke cca 20cm ja tak akurat az na hrane ak sa jedna o jednopolovu dosku.
Hlavne neverte truhlikom co tu pisu hovadiny. Odporucam navstivit autorizovaneho statika a mate to so zarukou... riziko spolahnutia na anonyma z prispevku z porady je bez zaruky a vtomto pripadne aj debilne!
Palino978
01.02.12,13:04
...a este dotaz k tej vystuzi... ...zakladne pravidlo vystuz ktora sa prerusi otvorom, musi byt doplnena po stranach otvoru... ...nepaci si mi ani to ze vam ta vystuz konci niekde cca v polovicke.. ..ohnutie vystuze v mieste ulozenia do podpery t.j. na murivo nemusi byt pokial je vystuz zatiahnuta cca 15nasobok priemeru.
...ja len vase riziko ci sa uspokojite s navrhmi z porady alebo navstvivte statika....
ciners
01.02.12,13:07
Skor ako priecky by ma zaujimalo to ukoncovanie vystuze dakde v poli, prave tam, kde su najvacsie ohybove momenty. To je dost divne...
Palino978
01.02.12,13:11
Skor ako priecky by ma zaujimalo to ukoncovanie vystuze dakde v poli, prave tam, kde su najvacsie ohybove momenty. To je dost divne...

presne to som pisal ! je to trosku chore .... a to nevravim o chybajucej vystuzi po stranach otvoru v nosnom smere.
ciners
01.02.12,13:24
Tak keby sme chceli byt velice dosledny, chyba vystuz aj na krutiace momenty pri tak velkom otvore, ale budiz :D Proste celkovo to okolie otvoru je urobene amatersky, resp. hodne zle a tie priecky, to je nepodstatne pri takto odflaknutom rieseni otvoru.
marleau
01.02.12,13:52
Trošku zarýpem,ale ak šetrite na statikovi,tak to ako chcete ten dom postaviť???
Viem,že sa zase do mňa obujú "odborníci" na domáce kutilstvo,ale ak kašlete na statiku,tak radšej nestavajte.To je už iná frajerina robiť si aj statiku sám.Skutoční statici blednú závisťou,čo oni museli študovať dlhé roky a stále musia sledovať trendy a niekto neznalý len tak príde a šup - roxory lietajú ako mikádo...
220870
01.02.12,14:10
Možno majú statici pravdu ak si to dáte prerátať tak polovicu výstuže ušetríte.
chandler
01.02.12,15:44
miax nechapem kde sa stratila odvaha ktoru si prejavila doteraz (bez statika, bez dozoru, bez zeleziarov, staci partia ozranov z miestnej krcmy co tam nasype daku vystuz co niekde ostala)
mala by si v nastolenom trende pokracovat a nerozmyslat z coho spravit priecky :)

mozno ta ukludni ze hoci je to uplne amaterske a strasne ta doska to vydrzi, max bude praskat pri tych otvoroch. plati vsetko to co tu uz odznelo a rozdiel vo vahe medzi prieckami z ytongu a sadrokartonom nie je az taky velky takze kludne ten ytong
day
01.02.12,17:59
miax aspon vies na com si, ini sa boja prispiet a maju to na prd

je neaka moznost ako dodatocne vystuzit, podopret, ... atd strop? pripadne inak pomoct miax?
pi3ta
02.02.12,07:52
miax aspon vies na com si, ini sa boja prispiet a maju to na prd

je neaka moznost ako dodatocne vystuzit, podopret, ... atd strop? pripadne inak pomoct miax?

Samozrejme, že existujú rôzne možnosti zosilnenia, ale sú vždy drahšie ako urobiť stropnú dosku na prvý krát správne.
day
02.02.12,08:11
to bude pravda, ale za kludny spanok to asi stoji
marleau
02.02.12,09:31
Statika ŽB dosky nie je len o tom,či je tam dosť železa,ale či má správnu hrúbku,uloženie,prepojenie,krytie betónom,či sú správne riešené kritické miesta.Ten,čo nevie,čo je to ťah,tlak,kde vzniká,nech sa toho ani nechytá.Ja nechápem,že niekto vobec otvorí takúto tému.Vobec nie je pravda,že čím viac železa,tým silnejší strop.Ono to platí len po isté hranice,takisto je to s cementom v betóne.Nie som statik na ŽB,ale aspoň takto poradím - fakt neriskujte.Možno je pravda,že naozaj ušetríte,ale popri tom budete mať správne nadimenzované ev. problematické miesta.
miax
02.02.12,10:01
vdaka pani za vase nazory! vyslo mi z toho, ze sice to neni bohvieco, ale nespadne to.
tie hrube roxory, ktore nie su cez celu sirku (maju 420cm, takze nieco viac ako 2/3 sirky dosky) tam boli pridane pomedzi normalne dlhe 14mm roxory okolo tej schodistnej diery. na striedacku zacina jeden z jednej a druhy z druhej strany. ironia, ze aj ked kvoli hrubke mali byt na posilnenie, tak su mozno skor na skodu..

marleau: poznamka o roxoroch lietajucich ako mikado ma velmi pobavila :) ..aj ked som sa chcela vyhnut vozeniu sa po mne, za to ze som chcela usetrit, alebo som sa zlutovala nad miestnymi ozranmi, ktorym dochadzali peniaze, alebo ze nenavidim statikov a chcela som ich uvrhnut do biedy tym, ako vsetkym ukazem, ze ich praca je uplne zbytocna.
a pritom dovody mohli byt celkom ine. statiku mohol vypracovat medzinardne uznavany statik, ktory bol ale uznavany v celkom inych, vzdialenejsich krajinach. a ked som videla jeho stavby (vid fotky), tak som nahle zneistela. ..alebo to mohlo mat iny, este necakanejsi dovod. ;)
marleau
02.02.12,10:12
Statika nie je zas len to,či to padne alebo nie,ale ako to napríklad bude vplývať na omietky/sadrokartón,keď tam bude pnutie.To vidieť často na krovoch alebo zle urobených drevených stropoch.Preto sa stáva,že vŕzgajú - áno,majú malú výšku prierezu,montujú sa mokré,majú malé uloženie na stene a vtedy sa ten nosník "hýbe",preto vŕzga.Na to,aby to nepadlo,stačí možno 3/4 prierezu,ale na to,aby to plnilo aj iné funkcie,treba viac (napr. hrúbka izolácie).
ciners
02.02.12,11:32
vdaka pani za vase nazory! vyslo mi z toho, ze sice to neni bohvieco, ale nespadne to.
tie hrube roxory, ktore nie su cez celu sirku (maju 420cm, takze nieco viac ako 2/3 sirky dosky) tam boli pridane pomedzi normalne dlhe 14mm roxory okolo tej schodistnej diery. na striedacku zacina jeden z jednej a druhy z druhej strany. ironia, ze aj ked kvoli hrubke mali byt na posilnenie, tak su mozno skor na skodu..

marleau: poznamka o roxoroch lietajucich ako mikado ma velmi pobavila :) ..aj ked som sa chcela vyhnut vozeniu sa po mne, za to ze som chcela usetrit, alebo som sa zlutovala nad miestnymi ozranmi, ktorym dochadzali peniaze, alebo ze nenavidim statikov a chcela som ich uvrhnut do biedy tym, ako vsetkym ukazem, ze ich praca je uplne zbytocna.
a pritom dovody mohli byt celkom ine. statiku mohol vypracovat medzinardne uznavany statik, ktory bol ale uznavany v celkom inych, vzdialenejsich krajinach. a ked som videla jeho stavby (vid fotky), tak som nahle zneistela. ..alebo to mohlo mat iny, este necakanejsi dovod. ;)

Ked vam staci taka odpoved, tak ano, nespadne to.
Pritom vobec nejde o staticke posudenie z hladiska mnozstva vystuze. Ide o konstruovanie detailov, ktore je tuto absolutne zle a ak to nie je zaliate, nevidim dovody to nedorobit.
miax
02.02.12,11:53
ach ano, ono to bolo zaliate uz pred pol rokom. to som zabudla napisat! preto ma teraz trapili len tie priecky. ooo, bodaj by sa to dalo este prerobit, to by sa mi kludne spalo! ;)
pi3ta
02.02.12,12:08
mimotemy Len tak pre zaujímavosť. Na ktorej stavbe chýbajú železá v stĺpoch (tie hrubé vyhnuté čo máte v doske)? Aby sme vedeli potom, keď v nej náhodou niekto bude, poohliadnuť sa po exitoch. Či informácia top secret?
miax
02.02.12,12:28
Isteze je to tajne. To by sa horsie prenajimalo ;)
day
02.02.12,13:47
uz ju netrapte, nasla odvahu a vysla s kozou na trh
roxory? no nekup ich za tak dobru cenu :D
chandler
02.02.12,14:05
podla fotiek musi byt v tom thajsku krasny zivot, stavbarov tom netrapia ziadne normy ani fyzikalne zakony :) a navyse je tam stale teplo :)