s-mata
01.02.12,15:07
Dobry den vsetci poradaci,
prosim vas o radu, pripadne informacie, ak mate nejake tykajuce sa zamestnaneckej premie. Na dnesnom skoleni so zamestnankynou DU sme v materialoch spolu s kratkym vysvetlenim obdrzali informaciu, ze zamestnanec nema narok na zamestnanecku premiu, ak sa mu poskytol prispevok z UP podla §50a zakona.č5/2004. § 50a pojednava o prispevku pre zamestnancou na udrzanie zamestnanosti s nizkou mzdou. Okrem toho UP poskytuje dalsie mnozstvo prispevkov, z ktorych si DU "vybral" zopar, ktore sa skryvaju pod tymto paragrafom, napriklad i ten najviac vyuzivany prispevok na dochadzku-tento prispevok sa skryva pod § 53 v Zakone o sluzbach zamestnanosti. Danovy urad sa rozhodol ho dat do podmnoziny §50a.
Vacsina sme to samozrejme netusili, teda za rok 2011 upozornim zamestnancov na tuto skutocnost.
Lektorka nas ale upozornila, ze zamestnanci nemali narok na premiu aj v roku 2009 a 2010, ak dostali co i len jeden cent z prispevkov uvedenych na stranke DU! Minuly rok som bola na skoleni u tejto istej pracovnicky, 20.1.2011, nic take nam nebolo povedane, ani ziadne usmernenie sme neobdrzali, samozrejme v materialoch je spomenuty len paragraf 50a...... Navstivila som dnes stranku DU, toto usmernenie, alebo skor je to podla mna len informacia bola vypracovana na DRSR vo februari 2011, kedy bola na stranke vyvesena neviem. Ja som robila RZD hned po tomto skoleni, takze zamestnanecke premie som uplatnovala s kludnim svedomim, samozrejme o roku 2009 ani nehovoriac. Vraj DU zacal tie premie od ludi postupne vymahat, s tym, ze si vyziadaju vypisy z UP a porovnavaju s vyplatenymi zamestnaneckymi premiami. Viem, ze to bude DU vymahat od zamestnacov, ale je to z jeho strany absolutne nekorektne a co je smutne, tyka sa tych najchudobnejsich. Mam zamestnanca, ktoremu som vyplatila za rok 2010 zamestnanecku premiu v plnej vyske, pricom mu bol poskytnuty prispevok na dochadzku od predchadzajuceho zamestnavatela za rok 2010 v sume 3 eura.....
Je to naozaj mozne, aby DU spatne vydal nejaku informaciu a potom ziadal od obcanov, aby mu vracali to, na co mali v danom case realny narok? Alebo tie informacie boli naozaj niekde zverejnene aj skor a vacsine nam to uniklo?
Gabriela 19
04.02.12,09:55
To by zaujímalo aj mna , mám pracovníka s nízkym príjmom, zamestnaneho od 1.2.2011
dovtedy UP , ale poberal dávku cca 60 € mesačne po dobu 6 mesiacoch, - /je to dávka
u UP / má nárok na zamestnanecku prémiu?
Mila123
04.02.12,10:02
§ 32 a ZDP ods. 1 pís. b

b) nevzniká, ak sú splnené všetky podmienky uvedené v písmene a), ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.122b)
(osobitný predpis ) 122b) § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 139/2008 Z. z.
s-mata
06.02.12,09:31
To by zaujímalo aj mna , mám pracovníka s nízkym príjmom, zamestnaneho od 1.2.2011
dovtedy UP , ale poberal dávku cca 60 € mesačne po dobu 6 mesiacoch, - /je to dávka
u UP / má nárok na zamestnanecku prémiu?

Ja osobne po mojich neskutocnych zisteniach, by som uz nepriznala zamestnanecku premiu nikomu. Pre istotu. Pretoze mozno na konci roka zasa vyda DU nejaku "informaciu" k dalsim prispevkom. Na stranke DU su momentalne uvedene prispevky, ktore vylucuju subeh ZP , takze Gabriela 19 je dolezite, na zaklade akeho paragrafu zamestnanec poberal prispevok z UP. Ale ako som pisala, keby sa dalo vratit obdobie roka 2010 nepriznala by som ZP nikomu pre istotu. Na nedavnom skoleni som sa rozpravala s jednou mzdarkou, ktora robi pre chranene dielne, kde priznali ZP v roku 2009 aj 2010 skoro vsetkym zamestnancom....... Teraz by ju zamestnanci mali vratit - taka im prisla odpoved z DU, pretoze poberali prispevok z UP podla § 60, pritom sa osobne dopytovala minuly rok v januari na pobocke DU, kde jej zamestnankyna povedala, ze tohto paragrafu sa to netyka a ZP im mozu vyplatit, ak splnili ostatne podmienky.
H.B.
06.02.12,13:59
To myslia vážne? My tiež berieme príspevok z ÚP podľa §60 (na chránenú dielňu). Veď príspevok berie firma, nie zamestnanci. Ja som tiež vyplácala zam. prémie aj takýmto zamestnancom. To akože teraz im mám všetko stiahnuť? Veď ľudia to už dávno minuli. Pozerala som si do starých dokladov a nikde som nenašla, že by v roku 2009 nebol nárok na ZP. Akurát teraz čítam z DÚ, že od roku 2010 není nárok? Keď som robila ročné zúčtovanie v 02/211 ročné zúčtovanie, tak vôbec na drsr nebola žiadna informácia ohľadom toho, a ani na školení nikto nič nevravel. Čo robiť v takom prípade? Nemáte niekto takýto prípad?
H.B.
06.02.12,17:12
Pozerala som ešte stránku drsr a tam som našla niečo ohľadom tých príspevkov. Priložím link: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ot_zam_prem_2011.pdf Tam sú odpovede na jednotlivé otázky. Ohľadom príspevku z ÚP na §60 je, že nárok na zam. prémiu nie je. Lenže týka sa to roku len 2010. Čiže predpokladám správne, že nárok na prémiu za rok 2009 bol?
H.B.
07.02.12,08:28
To naozaj nikto nemáte takýto problém ohľadom vyplatenia zamestnaneckej prémie a príspevkami z ÚPSVaR???
s-mata
07.02.12,10:14
Ja by som chcela poprosit vsetkych, ktori maju alebo mali podobny problem ako my a pisali ziadosti o stanovisko na DU, keby nam sem mohli "prilepit" tieto odpovede z DU. Velmi by nam to pomohlo.
Dakujem.
H.B.
07.02.12,12:57
posúvam ...
Kvaka
07.02.12,16:31
Podľa mňa ide správca dane nad rámec zákona. V zákone o dani z príjmov je odvolávka výlučne na § 50a, čo je príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tento príspevok sa poskytuje na úhradu
a) preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom a
b) sumy preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie plateného zamestnancom.

Zákon sa odvtedy nezmenil, preto nevidím dôvod, aby ostatné príspevky uvedené v zákone o zamestnanosti, o ktorých DRSR písalo, boli dôvodom na nevyplatenie zamestnaneckej prémie. Ale to je len môj názor. Keby boli chceli, mohli doplniť v novele zákona okrem odvolávky na § 50a aj odvolávky na ostatné príspevky. Keby sa niekto súdil, možno by vyhral.
ewita888
07.02.12,16:49
Podľa mňa ide správca dane nad rámec zákona. V zákone o dani z príjmov je odvolávka výlučne na § 50a, čo je príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tento príspevok sa poskytuje na úhradu
a) preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom a
b) sumy preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie plateného zamestnancom.

Zákon sa odvtedy nezmenil, preto nevidím dôvod, aby ostatné príspevky uvedené v zákone o zamestnanosti, o ktorých DRSR písalo, boli dôvodom na nevyplatenie zamestnaneckej prémie. Ale to je len môj názor. Keby boli chceli, mohli doplniť v novele zákona okrem odvolávky na § 50a aj odvolávky na ostatné príspevky. Keby sa niekto súdil, možno by vyhral.

mne sa to tiež zdá ako mimo logiku.. ak príspevok dostane zamestnávateľ, zamestnanec má byť krátený?? ..
Katy a R
07.02.12,18:57
Vlani to tuším Majka (Melnick) presne zisťovala - možno sa ozve :confused:
odvolávka je síce na 50 a) .. ale slovne je napísané: v §32a odst1 b (a bolo to aj v roku 2010)
b) nevzniká, ak sú splnené všetky podmienky uvedené v písmene a), ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.122b)
Čiže ak ide o príspevok na udržanie (či už dostal za-ľ, či za-c) - tak ZP nie. Ak by išlo o zamestnanie UoZ (prípadne vytvorenie nového miesta) - tak ZP áno. Aj v tých odpovediach to tak je :confused:
Príklad: (aspoň ja som takto pochopila;):confused:)
- ak je príspevok poskytnutý podľa 50c - rozlíšiť, či ide o zamestnanca prijatého z evidencie UoZ - vtedy ZP ÁNO,
- tiež možno podľa 50 c poskytnúť - ak ide už o udržanie miesta (to sa dá požiadať tuším po 12tich mesiacoch na takéhoto človeka, ak sa inde nezamestná) - vtedy ZP NIE.
Melnick
07.02.12,23:19
http://www.porada.sk/t175940-p6-zamestnanecka-premia-2011-a.html#post1972699

Ja tie výnimky chápem ako snahu ľudí od zeleného stola, zamestnávať účtovníkov - mzdárov, aby boli v tomto období súci do zvieracej kazajky , lebo ja práve teraz tento stav mám. Firma, kde mám 86 zam-cov má všetky možné §§§ na podporu , udržanie a možno aj zušľachťovanie zam-cov . Iba ja tu sedím skoro neučesaná bez omietky na ksichte a zúrim ako náš pes, keď sa ku mne niekto priblíži.:mad:
H.B.
08.02.12,06:18
http://www.porada.sk/t175940-p6-zamestnanecka-premia-2011-a.html#post1972699

Ja tie výnimky chápem ako snahu ľudí od zeleného stola, zamestnávať účtovníkov - mzdárov, aby boli v tomto období súci do zvieracej kazajky , lebo ja práve teraz tento stav mám. Firma, kde mám 86 zam-cov má všetky možné §§§ na podporu , udržanie a možno aj zušľachťovanie zam-cov . Iba ja tu sedím skoro neučesaná bez omietky na ksichte a zúrim ako náš pes, keď sa ku mne niekto priblíži.:mad: Presne tak. Hlavne, keď to stanovisko DÚ je vydané akurát len k roku 2010. Melnick veľmi by ma zaujímalo, či ste aj za rok 2009 (resp. aj za rok 2010) vyplatili zam. prémie zamestnancom na ktorých boli príspevky z ÚP.
Kvaka
08.02.12,11:08
Našla som tu http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=4&CPT=804 v osobitnej dôvodovej správe takéto odôvodnenie:
§ 32a ods. 1 písm. b) – nárok na zamestnaneckú prémiu vzniká zamestnancovi len vtedy, ak sú súčasne splnené všetky podmienky ustanovené v písmene a). V súčasnosti je možné motivovať nezamestnaného na základe § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, a to poskytovaním príspevku na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami s cieľom motivácie uchádzačov o zamestnanie prijať aj pracovné miesto s nízkou mzdou, vrátane sezónnych pracovných miest, a pod. Súbeh zamestnaneckej prémie a poskytnutie príspevku na udržanie v zamestnaní podľa osobitného predpisu sa vylučuje.

Tvorca zákona dal k novovzniknutému § 32a poznámku pod čiarou k odkazu 122b v znení:
„122b) § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 139/2008 Z. z.


Zákonom 139/2008 bolo však zavedených viacero príspevkov na podporu zamestnanosti. Keby to v zákone o dani z príjmov chceli mať tak, ako to je v materiáli DRSR uvedené, boli by dali iné znenie poznámky k odkazu 122b).
Ja si myslím, že pôvodný zámer bol taký, aby sa na účely nároku na ZP posudzoval iba príspevok na podporu zamestnanosti uvedený v § 50a, teda príspevok na poistné odvody, keďže práve poistné odvody sa uplatňujú pri výpočte zamestnaneckej prémie. Nebolo by vhodné, aby sa pri výpočte ZP odpočítali od príjmu zamestnanca, lebo síce boli zaplatené, ale "spadli z neba".
Katy a R
08.02.12,12:20
Anka, ale odkaz má informatívnu váhu .. a v zákone je napísané, že ak je príspevok na "udržanie" miesta - tak figu dostanú:mee::mee: - to má asi prednosť.
Ešteže nemám tieto starosti:) - tak vám kočky držím palce - nech to zvládnete bez "ujmy" na zdraví a bez vrások:);)
Kvaka
08.02.12,12:32
Anka, ale odkaz má informatívnu váhu .. a v zákone je napísané, že ak je príspevok na "udržanie" miesta - tak figu dostanú:mee::mee: - to má asi prednosť.
Ešteže nemám tieto starosti:) - tak vám kočky držím palce - nech to zvládnete bez "ujmy" na zdraví a bez vrások:);)Katka, to ja viem, ale keby tam boli dali text v znení "napr. § 50a", pochopím, ale oni dali iba jeden, a to § 50a. A z dôvodovky to tiež vyplýva, že iba tento mali na mysli. Alebo mali dať odkaz iba na zákon č. 5/2004.
V zákone o dani z príjmov je táto formulácia:
"ak ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu".
Ja to v nadväznosti na odkaz 122b) chápem ako príspevok na podporu udržania zamestnanca s nízkym príjmom v zamestnaní a nie na udržanie miesta.
H.B.
08.02.12,12:50
To všetko čo tu píšete je síce pravda, ale napríklad § 60 nie je na udržanie zam. ale presne je tam napísané príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov....čiže v celom § 60 žiadna zmienka o udržaní...
myšička
08.02.12,13:12
Dobrý deň,
ja mám materiál(od kamarátky) zo šklenia a tam sa uvádza :
V prípade, že bol zamestnancovi poskytnutý príspevok v príslušnom zdaňovacom období z ÚPSVaR podľa zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti, nárok na zam.prémiu mu nevzniká.
Konkrétne ide o príspevky podlľa: § 47-teoetická a praktická príprava zamestnancov na získanie nových vedomostí a odborných zručnosti
§ 50a-príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami,
§ 50c- príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie v sociálnom podniku, ide o časť príspevku, ktorá sa vzťahuje k udržaniu pracovného miesta u zamestnávateľa,
§ 50d - príspevok na podporu udržania v zamestnanosti
§ 53 - príspevok na dochádzku za prácou
§ 53a - príspevok na presťahovanie za prácou,
§ 53b - príspevok na dopravu do zamestnania,
§ 56a - príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní,
§ 59 - príspevok na činnosť pracovného asistenta-zamestnanca,
§ 60 - príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov,
Vylúčili sa príspevky :
§ 50 e - príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta,
§ 50 f - príspevok ku mzde zamestnanca,
Ak boli tieto príspevky vyplatené, zamestnanec má nárok na zamestnaneckú prémiu
H.B.
08.02.12,13:37
po prve: prispevok podla §60 sa neposkytuje zamestnancovi ale pravnickej ci fyzickej osobe, v nasom pripade pravnickej osobe-teda firme, na zaklade ziadosti do 30 dni po uplynuti kvartalu.

po druhe: silne pochybujem, ze taketo materialy mas z januara,ci februara minuleho roka t.j. 2011. Kedze informacia drsr je datovana az na februar 2011 a zavesena na web drsr bola az 18.03.2011!!! Taketo materialy mas najskor zo skolenia z roku 2012, alebo zo skolenia, ktore mohlo byt az po 3/2011 a ktore len kopiruje informaciu drsr z 2/2011

po tretie: od zavedenia zam.premie sa zakon o sluzbach zamestnanosti na ktory sa zakon o dani z prijmu odvolava, nemenil ani raz, kdezto zakon o dani z prijmu tusim az 11x!!! Preco sa tieto paragrafy asi tak nedostali do ziadnej novely zakona o dani z prijmov ci uz do §32a (1) b), resp. v 122b pod zakonom? Ved tam dodnes je len §50a. Preco pod zakonom vo vysvetlivkach 1 az 151 pod inymi cislami je vymenovanych niekolko paragrafov a v 122b aj po 11tich novelach §50a a finito...

Myslim si a nie som v tom isto sama, ze informacia drsr 2/2011 ide nad ramec zakona!
Kvaka
08.02.12,14:24
No však toto ja píšem tu už rok.:)
Melnick
08.02.12,15:15
Presne tak. Hlavne, keď to stanovisko DÚ je vydané akurát len k roku 2010. Melnick veľmi by ma zaujímalo, či ste aj za rok 2009 (resp. aj za rok 2010) vyplatili zam. prémie zamestnancom na ktorých boli príspevky z ÚP.
Ja som zamestnancom podľa § 50a zamestnaneckú prémiu za rok 2010 nevyplatila. U mňa to bolo jednoznačné, pretože §50a bol uvedený v zákone už aj v roku 2009. Navyše rok 2009 som riešiť nemusela z dôvodu, že firma vznikla v máji 2010.
s-mata
08.02.12,15:21
Dobrý deň,
ja mám materiál(od kamarátky) zo šklenia a tam sa uvádza :
V prípade, že bol zamestnancovi poskytnutý príspevok v príslušnom zdaňovacom období z ÚPSVaR podľa zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti, nárok na zam.prémiu mu nevzniká.
Konkrétne ide o príspevky podlľa: § 47-teoetická a praktická príprava zamestnancov na získanie nových vedomostí a odborných zručnosti
§ 50a-príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami,
§ 50c- príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie v sociálnom podniku, ide o časť príspevku, ktorá sa vzťahuje k udržaniu pracovného miesta u zamestnávateľa,
§ 50d - príspevok na podporu udržania v zamestnanosti
§ 53 - príspevok na dochádzku za prácou
§ 53a - príspevok na presťahovanie za prácou,
§ 53b - príspevok na dopravu do zamestnania,
§ 56a - príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní,
§ 59 - príspevok na činnosť pracovného asistenta-zamestnanca,
§ 60 - príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov,
Vylúčili sa príspevky :
§ 50 e - príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta,
§ 50 f - príspevok ku mzde zamestnanca,
Ak boli tieto príspevky vyplatené, zamestnanec má nárok na zamestnaneckú prémiu

Ano aj som takyto material obdrzala tento rok na skoleni, minuly rok v januari o nom este lektori ani netusili, tak ako aj my. Toto je presne ten chaos, co tymi informaciami sposobuju. Nejake prispevky vylucia, dalsie tam pridaju v priebehu februara, ked my uz mame polovicu RZD hotoveho.... Ja ocakavam, ze este teraz v marci nieco vykuzlia. Dnes mam za sebou cast RZD, nepriznala som ZP nikomu, pokial na tom vyslovene nenastojili a sami si to nezaciarkli (co samozrejme nikto sam neurobi) a mam pocit, ze o toto im islo.
ewita888
08.02.12,15:30
Ano aj som takyto material obdrzala tento rok na skoleni, minuly rok v januari o nom este lektori ani netusili, tak ako aj my. Toto je presne ten chaos, co tymi informaciami sposobuju. Nejake prispevky vylucia, dalsie tam pridaju v priebehu februara, ked my uz mame polovicu RZD hotoveho.... Ja ocakavam, ze este teraz v marci nieco vykuzlia. Dnes mam za sebou cast RZD, nepriznala som ZP nikomu, pokial na tom vyslovene nenastojili a sami si to nezaciarkli (co samozrejme nikto sam neurobi) a mam pocit, ze o toto im islo.

no neviem, mne sa to teda nepáči toto.. len tak nepriznat ZP.. ak má zc nárok, správna mzdová ho má navigovať, veď je to škoda nevyplatiť zamestnancovi to, na čo má nárok..
Melnick
08.02.12,15:52
ewita888 súhlas.:) Tiež hľadám možnosti ako zam-com pomôcť, aby o tú zamestnaneckú prémiu neprišli. Je to síce almužna, ale pre niekoho 50,00 €ur znamená veľmi veľa. Ja dokonca sledujem mzdu nízkopríjmovým zam-com a dám si tú námahu s prepočtom, už pred mzdami za december, aby ich nejaké to euro menej, nepripravilo o možnosť dosťať ju aprípadné rozdiely riešim cez odmeny, len aby splnili podmienku príjmu.
s-mata
08.02.12,15:56
no neviem, mne sa to teda nepáči toto.. len tak nepriznat ZP.. ak má zc nárok, správna mzdová ho má navigovať, veď je to škoda nevyplatiť zamestnancovi to, na čo má nárok..

Tak som to robila v nasej firme v roku 2009 aj 2010, dokonca aj v externej firme v chranenej dielni. A ako to dopadlo. Teraz ked si to ti ludia medzi sebou povedali, tak aka vznikla panika, ze to musia vratit. A kto im to poradil? Ja, v mylnom domneni, ze je to spravne a ludia s minimom budu mat konecne Vianoce na zaciatku roka. Preto som tuto temu zacala opat,aj ked uz som videla podobne temy na porade , ked som sa to dozvedela, tak som dve noci nespala a to sa mi zda, ze sa zakonom venujem dost casto, hlavne doma a predsa mi to uniklo. Ked to naratam, cca 100 ludom x 2 roky"kvoli" mne bola vyplatena zam. premia a co ak neopravnene? Po tejto skusenosti si myslim, ze by ste ani ostatne ZP uz nepriznavali. . Prave dnes mi doniesol jeden pan potvrdenie na ktorom jasne svieti krizik k ZP- nie, ale kedze mi tam robi kamaratka, tak viem ze dostavaju prispevok na dopravu z UP §53b. Takze som tam volala, pani ani netusila a ide opravovat vsetky potvrdenia a rucne pravdaze, lebo program jej to netaha.
V konecnom dosledku som urobila tym ludom problemy a nie osoh a to ma velmi mrzi. Zatial cakam na stanovisko z DU, vyzera to tak, ale to mam potvrdene len ustne, ze neopravnene vyplatene ZP tykajuce sa prispevkov z UP za rok 2009 nebudu od ludi vymahat....
Melnick
08.02.12,15:58
Máme to veru ťažké. :mee: A daj prosím Ťa vedieť, ako sa k tomu vyjadrí DÚ. :)
ewita888
08.02.12,16:05
Tak som to robila v nasej firme v roku 2009 aj 2010, dokonca aj v externej firme v chranenej dielni. A ako to dopadlo. Teraz ked si to ti ludia medzi sebou povedali, tak aka vznikla panika, ze to musia vratit. A kto im to poradil? Ja, v mylnom domneni, ze je to spravne a ludia s minimom budu mat konecne Vianoce na zaciatku roka. Preto som tuto temu zacala opat,aj ked uz som videla podobne temy na porade , ked som sa to dozvedela, tak som dve noci nespala a to sa mi zda, ze sa zakonom venujem dost casto, hlavne doma a predsa mi to uniklo. Ked to naratam, cca 100 ludom x 2 roky"kvoli" mne bola vyplatena zam. premia a co ak neopravnene? Po tejto skusenosti si myslim, ze by ste ani ostatne ZP uz nepriznavali. . Prave dnes mi doniesol jeden pan potvrdenie na ktorom jasne svieti krizik k ZP- nie, ale kedze mi tam robi kamaratka, tak viem ze dostavaju prispevok na dopravu z UP §53b. Takze som tam volala, pani ani netusila a ide opravovat vsetky potvrdenia a rucne pravdaze, lebo program jej to netaha.
V konecnom dosledku som urobila tym ludom problemy a nie osoh a to ma velmi mrzi. Zatial cakam na stanovisko z DU, vyzera to tak, ale to mam potvrdene len ustne, ze neopravnene vyplatene ZP tykajuce sa prispevkov z UP za rok 2009 nebudu od ludi vymahat....
ok, tu bude chyba zrejme aj u daňovákov.. reagovala som na vetu: nepriznala som ZP nikomu, pokial na tom vyslovene nenástojil..
s-mata
08.02.12,16:07
Máme to veru ťažké. :mee: A daj prosím Ťa vedieť, ako sa k tomu vyjadrí DÚ. :)

Hned to tu prilepim. Uz netrpezlivo cakam tyzden. Dufam, ze nebudem cakat do volieb.....:mad:
Melnick
08.02.12,17:23
Pozerala som ešte stránku drsr a tam som našla niečo ohľadom tých príspevkov. Priložím link: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ot_zam_prem_2011.pdf Tam sú odpovede na jednotlivé otázky. Ohľadom príspevku z ÚP na §60 je, že nárok na zam. prémiu nie je. Lenže týka sa to roku len 2010. Čiže predpokladám správne, že nárok na prémiu za rok 2009 bol?



Prepáčte, ak tento pokyn DRSR už v tejto téme je, ale naozaj nemám čas preklikávať sa príspevkami, takže ho tu priliepam :


H.B. myslím, že v roku 2009 si nič neporušila. V tomto stanovisku sa § 60 v súvislosti s nevyplatením ZP, vôbec nespomína :)
H.B.
09.02.12,06:09
No zatiaľ to vyzerá tak, že budem musieť opraviť len rok 2010. Aspoň každý mi tak radí. Ešte v pondelok idem na školenie ku pani Groszovej, tak uvidím, či ona niečo nepovie ešte. S-mata a myšička - od ktorého školiteľa máte vy tie nové materiály, kde sú uvedené spomínané paragrafy?
H.B.
15.02.12,09:35
Oprášim trošku tému. s-mata - došlo ti už nejaké vyjadrenie z DÚ, keď si zadávala dopyt? Resp. opravujete tie zamestnanecké prémie? Ja čo som sa zatiaľ rozprávala a pýtala, tak to vyzerá, že rok 2009 by mal byť v poriadku a opraviť by sme mali len rok 2010.
myšička
20.02.12,19:49
No zatiaľ to vyzerá tak, že budem musieť opraviť len rok 2010. Aspoň každý mi tak radí. Ešte v pondelok idem na školenie ku pani Groszovej, tak uvidím, či ona niečo nepovie ešte. S-mata a myšička - od ktorého školiteľa máte vy tie nové materiály, kde sú uvedené spomínané paragrafy?

Nemám materiály doma, neviem presne školiteľa, ale pre rok 2011 to bolo prednášané(v 1/2012) pre program Omega k ročnému zúčtovaniu.
A ohľadom zam.premie pre rok 2010 § 50a som nedávala ani pre rok 2010. Neviem už presne školiteľa, ale viem(materiály budú niekde v práci) že som mala takéto prípady a týmto zamestnancom som nevyplatila zam.prémiu, pretože som to mala naštudované. Ale tiež som sa stretla s tým, že mali zamestnanca napríklad s § 50a a bola mu vyplatená prémia za rok 2010.
kajanakaja
05.03.12,08:06
Tiež som všetkým zamestnancom za roky 2009 a 2010 zamestnaneckú prémiu vyplatila a berieme dotácie na §60 a §56. Chcem sa spýtať H.B., budeš ten rok 2010 opravovať? Z celej zamestnaneckej prémie som maximálne znechutená.
H.B.
06.03.12,06:10
No za rok 2009 určite nebudem opravovať. Opravím akurát len rok 2010 (v tomto ročnom zúčtovaní), lebo len na rok 2010 bolo na drsr vydané presne o ktoré § sa jedná. Aj keď to tam dali neskoro, ale čo už. Skôr by ma zaujímalo, či niekto dostal odpoveď na dopyt z DÚ, resp. ďalšie odpovede ako to opravujete vy?
kajanakaja
07.03.12,08:17
Ja mojim zamestnancom som robila za rok 2009 a za rok 2010 Ačka. Nerobila som im ročné zúčtovanie. Naozaj vôbec neviem, či to mám nechať tak, alebo im popodávať dodatočné. Čo by ste mi poradili?
milanr
07.03.12,09:17
Dobrý deň, má nárok na ZP zamestnanec, ktorý v roku 2011 poberal dávky v hmotnej núdzi, iné príspevky mu ÚPSVaR nevyplácal (podľa zákona č. 599/2003 Z.z.) ?
Ešte otázočka k vyplneniu Potvrdenia o príjmoch, tam sa do tabuľky údajov potrebných na uplatnenie ZP uvádza iba to, či sa poskytol príspevok podľa § 50a zákona č. 5/2004 Z.z. iné vyššie uvedené príspevky sa tam neuvádzajú ?
miriza
08.03.12,10:24
Ja som si na tému zamestnanecekj prémie dopisovala vlani skoro mesiac s DRSR Banská Bystrica nakoniec mi odpísali a presne vypísali paragrafy, na ktoré nemôže byť prémia. Zamestnancom som ju teda nedala a v apríli mi volali z príslušného daňového úradu, prečo som nedala zamestnancom ZP, tak som im musela vysvetliť, že to mám od ich šéfov z BB. :)
kajanakaja
08.03.12,13:44
miriza, ďakujem pekne, teraz sa už budem menej báť...
milanr
09.03.12,09:03
Dobrý deň, má nárok na ZP zamestnanec, ktorý v roku 2011 poberal dávky v hmotnej núdzi, iné príspevky mu ÚPSVaR nevyplácal (podľa zákona č. 599/2003 Z.z.) ?
Ešte otázočka k vyplneniu Potvrdenia o príjmoch, tam sa do tabuľky údajov potrebných na uplatnenie ZP uvádza iba to, či sa poskytol príspevok podľa § 50a zákona č. 5/2004 Z.z. iné vyššie uvedené príspevky sa tam neuvádzajú ?

Prosím, poradí mi niekto ? Potrebujem vedieť, či sa do Potvrdenia o príjme uvádza iba poskytnutie príspevku podľa § 50a ? Zamestnávateľ dostal z ÚPSVaR príspevok podľa § 47, zamestnanec nemá nárok na ZP, ale potrebujem vedieť, či sa do Potvrdenia uvádza iba poskytnutie príspevku podľa § 50a alebo poskytnutie aj príspevkov podľa iných § (§47, §50c, §50d, §53, §53a, §53b, §56a, §59, §60) ? Ďakujem
dobronika
28.02.13,17:24
Prosím Vás poradí mi niekto, či to platí aj pre uplatnenie ZP za rok 2012??