robrox_flash
01.02.12,18:08
Zdravím poraďaci
Mam taký problém. Už asi 10 rokov chodievam s otcom pravidelne minimálne raz za mesiac k lekárom. Srdciar, ortopéd, všeobecný, očný, krčný a neviem kde všade ešte. Minulý rok som sa rozhodol, že podám žiadosť o príspevok na benzín, keďže už náklady na samotné lieky su dosť vysoke.Dnes som sa dozvedel, že môj bezvládny otec na tento prispevok nema narok. Inymi slovami je schopny chodit k lekarom sam autobusom/byva na dedine/. Je na 90% hluchy, na jedno oko nevidi vobec, bez palice sa nepohne, a navyse ma problemy s unikom stolice. Ako ma taký clovek cestovat autobusom pol hodiny do mesta,dostat sa k lekarovi a cakat na autobus spat ?SAM? Od znamej som sa dozvedel ze to bolo kvoli ortopedovi, ktory otcovi napisal 40% postihnutie...Co mam robit? mate niekto s týmto postupom skusenosti? Je naozaj nas zdravotny system natolko skorumpovaný, že keď nedám do vrecka lekárovi peniaze tak sa prispevku nedočkám?
Dakujem za vaše postrehy
buchač
01.02.12,18:28
Zdravím poraďaci
Mam taký problém. Už asi 10 rokov chodievam s otcom pravidelne minimálne raz za mesiac k lekárom. Srdciar, ortopéd, všeobecný, očný, krčný a neviem kde všade ešte. Minulý rok som sa rozhodol, že podám žiadosť o príspevok na benzín, keďže už náklady na samotné lieky su dosť vysoke.Dnes som sa dozvedel, že môj bezvládny otec na tento prispevok nema narok. Inymi slovami je schopny chodit k lekarom sam autobusom/byva na dedine/. Je na 90% hluchy, na jedno oko nevidi vobec, bez palice sa nepohne, a navyse ma problemy s unikom stolice. Ako ma taký clovek cestovat autobusom pol hodiny do mesta,dostat sa k lekarovi a cakat na autobus spat ?SAM? Od znamej som sa dozvedel ze to bolo kvoli ortopedovi, ktory otcovi napisal 40% postihnutie...Co mam robit? mate niekto s týmto postupom skusenosti? Je naozaj nas zdravotny system natolko skorumpovaný, že keď nedám do vrecka lekárovi peniaze tak sa prispevku nedočkám?
Dakujem za vaše postrehy
Tak moment ......od známej ????
...a Ty si kde bol ??
...alebo kto dostal vyjadrenie od lekára ....

...a vôbec , nejak mi uniká podstata .......totiž , kde ste/si dával ( ak vôbec ) žiadosť o príspevok ........????

Lebo na základe jedného lekára , jednej diagnózy sa celkový zdravotný stav totiž nehodnotí !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ono to obnáša pobehať po všetkých lekároch a vypýtať si zdravotné správy , ktoré nesmú byť staršie ako 6 mesiacov ...
Na základe týchto potom obvoďák zosumarizuje celkový elaborát - žiadosť a táto putuje na príslušné oddelenie posudkových činností a oddelenie peňažných príspevkov na kompenzáciu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu....

Celá problematika je bližšie uvedená ...napríklad aj tu ( staršieho dáta , ale pointa tam je .....nechce sa mi hľadať nové znenie )

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4115&LngID=0

Čiže najprv musí mať otec preukaz TZP a až potom tie kopenzácie si žiadať ...
robrox_flash
01.02.12,19:32
Samozrejme ze vyjadrenie dostal on.A taktiez sme pochodili viac lekarov. Na rtg sme boli a pod. ...Vravim ze pravdepodobne to nebolo schvalene kvoli tomu, ze ten ortoped tam napisal "malo percent". Urcite musi byt ztp aby mohol dostavat ten prispevok?
Katy a R
01.02.12,19:40
Samozrejme ze vyjadrenie dostal on.A taktiez sme pochodili viac lekarov. Na rtg sme boli a pod. ...Vravim ze pravdepodobne to nebolo schvalene kvoli tomu, ze ten ortoped tam napisal "malo percent". Urcite musi byt ztp aby mohol dostavat ten prispevok?

Príspevok "na benzín" je jednou z kompenzácií ZŤP osoby. Presnejšie "Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky motorového vozidla".
Pozri tu - čo a ako :confused: nie je to len tak - je to štátna dávka, treba spĺňať podmienky ..
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447/znenie-20110701
vieš, lepšie je si naštudovať, zistíš aj aké percentá prichádzajú do úvahy (v prílohe) - a až potom žiadať
alaya1
01.02.12,19:41
Je tam myslim podmienka v kompl.lek. posudku priznana individualna preprava. Inak ju nedostanes.
buchač
01.02.12,19:49
Samozrejme ze vyjadrenie dostal on.A taktiez sme pochodili viac lekarov. Na rtg sme boli a pod. ...Vravim ze pravdepodobne to nebolo schvalene kvoli tomu, ze ten ortoped tam napisal "malo percent". Urcite musi byt ztp aby mohol dostavat ten prispevok?

...ej bratu ( sorry za familiárnosť ) ....bez toho si ani neprtkneš ....

...jeden nosím v peňaženke ...

...na základe toho potom môžeš aj iné výhody mať ...samozrejme podľa určených kritérií ....
robrox_flash
01.02.12,20:33
Dakujem za postrehy.
Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím príslušný orgán vyhotoví preukaz, ak z právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo z právoplatného rozhodnutia o preukaze vyplýva, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.





Na zaklade toho co je cervenym si myslim ze ten kto ziada o prispevok nemusi mat ZTP preukaz. Ci ako to je podla vas?
alaya1
01.02.12,20:35
Musi mat ten preukaz, lebo on -ten preukaz je dokazom toho, ze bol posudeny posudkovym lekarom UPSVaR a ten rozhodol, ze je ZTP. A az ten preukaz bude mat, az potom moze ziadat kompenzacie.
Katy a R
01.02.12,20:41
Dakujem za postrehy.
Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím príslušný orgán vyhotoví preukaz, ak z právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo z právoplatného rozhodnutia o preukaze vyplýva, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.

Na zaklade toho co je cervenym si myslim ze ten kto ziada o prispevok nemusi mat ZTP preukaz. Ci ako to je podla vas?
prečítal si si niečo z toho, čo sme ti priložili :confused: Preukaz je vlastne "najľahšie získateľná kompenzácia" - majú ho všetci, niektorí aj iné kompenzácie (podľa posudku).
nemusí ho mať dopredu .. v podstate na základe posudku rozhodnú, akú kompenzáciu priznajú.
mmmm1
01.02.12,20:42
odpovedám ti na tvoju poslednú otázku, na ktorú si si vlastne odpovedal aj sám : ÁNO.
robrox_flash
01.02.12,20:56
takze ono to je vlastne takto. Ak ziadam o kompenzaciu a nemam ztp preukaz, kompenzacia mi moze byt uznana a zaroven s nou aj narok na preukaz.Cize DA sa ziadat aj bez preukazu...
Katy a R
01.02.12,23:02
Lenže najskôr treba lekársky posudok ;) a zistenie miery funkčnej poruchy - to všetko nájdeš v priloženom zákone !! (aj riešenie)
Nuž ale ak je to takto :confused:
(15) Ak je miera funkčnej poruchy fyzickej osoby menej ako 50 %, lekársky posudok obsahuje len mieru funkčnej poruchy, vyjadrenie, že nejde o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a odôvodnenie tohto vyjadrenia.
- tak potom :mee::mee: ... skrátka kompenzácie sú pre ŤZP osoby!
Podotýkam, že UPSVaR má svojich posudkových lekárov - a oni posudzujú podľa toho, čo dostanú!! Ak o všetkých diagnózach nevedia - tak potom ani nezoberú do úvahy. Prečo ti asi píšem, že sa treba na to náležite pripraviť a všetko vydokladovať, zdôvodniť, preštudovať prílohu ..:confused: (a nie že: "od známej som sa dozvedel, že ortoped ..") A aj odvolať sa dá (len aby to aj malo význam!)
buchač
02.02.12,06:13
prečítal si si niečo z toho, čo sme ti priložili :confused: Preukaz je vlastne "najľahšie získateľná kompenzácia" - majú ho všetci, niektorí aj iné kompenzácie (podľa posudku).
nemusí ho mať dopredu .. v podstate na základe posudku rozhodnú, akú kompenzáciu priznajú.
...nečítal veru ....nečítal ...

takze ono to je vlastne takto. Ak ziadam o kompenzaciu a nemam ztp preukaz, kompenzacia mi moze byt uznana a zaroven s nou aj narok na preukaz.Cize DA sa ziadat aj bez preukazu...

TRT sa dá .........šak to už chopok ..........respektíve , akože požiadaš , no lajstrá budú rýchlejšie do koša zmetené ako keď cunami na japonské pobrežie dorazí ....

Ono je ešte aj eventualita ...
Preukaz ZTP dostaneš no nárok na tú - ktorú kompenzáciu nemusíš dostať .....

Príklad :
Osobne mám ZTP , som diabetik ....
Mohol by som požiadať o kompenzáciu na diétne stravovanie , no zákon vraví , že tento príspevok môže dostať len ten , kto má príjem do tých cca 330 € (??) ...
Keďže ten môj príjem je vyšší , tak ma ani vo sne nanapadlo podávať si žiadosť .....

....ale ja som si zákon onehdá poriadne preštudoval ......
miriza
02.02.12,06:51
Ja som preukaz ZŤP a príspevok na benzín vybavovala pre otca. Podarilo sa mi to vybaviť až do úspešného konca už 3 mesiace dostáva mesačne 33,- EUR. Môj názor je taký, že sa netreba dať odradiť pracovníčkami, ktoré pracujú s týmito kompenzáciámi, nie sú tam ako poradkyne ale ako odpudzovačky, zrejme sa boja, aby nemali oštaru s nejakým ďalším spisom, až na pár výnimiek. Mne neskôr jedna z tých ochotnejších poradila, že najskôr urobiť preukaz ZŤP a až potom kompenzáciu.
alaya1
02.02.12,06:56
Najskor musi ist ziadost, s lekarskymi spravami, odporucanim praktickeho lekara, na to posudkar UPSVaR posudi zdravotny stav a napise komplexny lekarsky posudok s mierou postihu v %.
Ak je vyssi, ako 50%- vtedy je narok na preukaz TZP a na podanie ziadosti o kompenzacie.
Nerozumiem problemu vybavenia si preukazu TZP.
travina
02.02.12,12:01
"Polopatisticky" by som poradila - najprv zájsť na Úrad práce, soc. vecí a rodiny, odd. kompenzácií , tam povedať o čo by sme chceli požiadať, oni dajú príslušné papiere,hlavne na posudok od obvodného lekára (ktorý vypracuje správu na základe posudkov odborných lekárov - nutné!, treba si to vybehať/ ktoré musí vrátiť a potom posudkový lekár ÚPRS posúdi, či preukaz ZTP, prípadne kompenzácia, o ktorú sa žiada patrí, alebo nie, podľa % postihnutia, ako to bolo písané vyššie. Pravda je, že sa nikde netreba dať odradiť, ja som sa na rozdiel od Mirizi, stretla s ochotnými pracovníčkami na UPRS, naopak obvodná ma chcela presvčiť, že mamka podľa diagnóz nemá nárok, a UPRS jej kompenzáciu priznali.
Xanti
02.02.12,12:05
Príklad :
Osobne mám ZTP , som diabetik ....
Mohol by som požiadať o kompenzáciu na diétne stravovanie , no zákon vraví , že tento príspevok môže dostať len ten , kto má príjem do tých cca 330 € (??) ...
Keďže ten môj príjem je vyšší , tak ma ani vo sne nanapadlo podávať si žiadosť .....

....ale ja som si zákon onehdá poriadne preštudoval ...... TRRRRT makový Buchy, :D :--- :---
zákon hovorí, že príjem teba a s tebou spoločne posudzovaných osôb ( manželka, nezletilé deti ) nesmie presiahnuť 3 násobok životného minima na dospelú osobu.
Kedže životné minimum je 189,83 eur , tak 3x 189,83 = 569,49 eur.
Takže ak sa nemýlim, ty svoje dcéry už máš zaopatrené .. a budem rátať len teba a tvoju polovičku nežnejšiu.

Tak ak váš priemerný mesačný príjem je do výšky 2 x 569,49 = 1138,98 eur tak nárok na príspevok na stravovanie ti vznikne . :D
VladoG
02.02.12,12:42
Skutočná pravda!
Príspevok na prevádzku motorového vozidla sa priznáva občanom ZŤP /vybavuje sa na príslušnom UPSVAR/, kde spolu si spolu so žiadosťou o prehodnotenie zdravotného stavu súčasne požiadate aj o horeuvedenú kompenzáciu. V prípade, že Váš zdravotný stav "vyhovie" poškodeniam o viac ako 50% a súčasne máte v posudku napísané, že Ste osoba odkázaná na individuálnu dopravu môže takýto občan dostať horeuvedený príspevok ak je zamestnaný a nemá viac ako 65 rokov.ďalšou žiadosťou až po tomto vybavovaní je žiadosť o parkovací preukaz
buchač
02.02.12,13:12
TRRRRT makový Buchy, :D :--- :---
zákon hovorí, že príjem teba a s tebou spoločne posudzovaných osôb ( manželka, nezletilé deti ) nesmie presiahnuť 3 násobok životného minima na dospelú osobu.
Kedže životné minimum je 189,83 eur , tak 3x 189,83 = 569,49 eur.
Takže ak sa nemýlim, ty svoje dcéry už máš zaopatrené .. a budem rátať len teba a tvoju polovičku nežnejšiu.

Tak ak váš priemerný mesačný príjem je do výšky 2 x 569,49 = 1138,98 eur tak nárok na príspevok na stravovanie ti vznikne . :D

...hm ....ja viem však ale niečo inééé ....


Sumy životného minima

V roku 2011 sa sumy životného minima zvyšujú o 2,14 %. Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú sa považuje suma alebo úhrn súm:

189,83 EUR mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,

132,42 EUR mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,

86,65 EUR mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Modelové situácie

Životné minimum jednotlivca, t.j. plnoletej fyzickej osoby predstavuje sumu 189,83 EUR mesačne.

Životné minimum jednotlivca, t.j. plnoletej fyzickej osoby, s jedným nezaopatreným dieťaťom predstavuje sumu 276,48 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR a 86,65 EUR).

Životné minimum dvojice bez detí predstavuje sumu 322,25 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR a 132,42 EUR).

Životné minimum dvojice s jedným nezaopatreným dieťaťom predstavuje sumu 408,90 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR, 132,42 EUR a 86,65 EUR).

Životné minimum dvojice s tromi nezaopatrenými deťmi predstavuje sumu 582,20 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR, 132,42 EUR, 86,65 EUR, 86,65 EUR a 86,65 EUR).
http://babetko.rodinka.sk/peniaze-a-zakony/aktualne/zivotne-minimum-2011/

...tú sumu , čo Ty spomínaš ........si vieš predstaviť , že koľko diabetikov by dostávalo príspevok .....UPSVR veľmi dobre vie , čo činí .....:rolleyes:
Tých 1138,98 € nezarába len tak hocikto , aj vo dvojici sa majú čo poniektorí čo oháňať ....
Xanti
02.02.12,13:19
...hm ....ja viem však ale niečo inééé ....


http://babetko.rodinka.sk/peniaze-a-zakony/aktualne/zivotne-minimum-2011/

...tú sumu , čo Ty spomínaš ........si vieš predstaviť , že koľko diabetikov by dostávalo príspevok .....UPSVR veľmi dobre vie , čo činí .....:rolleyes:
Tých 1138,98 € nezarába len tak hocikto , aj vo dvojici sa majú čo poniektorí čo oháňať ....
Buchyyyy
a dalši TRRRRRRRRRRRRT makový :D :--- :---

Nečítaš správne stránky :


- Nemožno poskytnúť, ak príjem fyzickej osoby s ŤZP je vyšší ako 3-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
- Nemožno poskytnúť, ak hodnota majetku, ktorý fyzická osoba s ŤZP vlastní, presahuje 39 833 Eur.

toto je výcuc z Prehľad podmienok poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu (http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPPKTZP/Prehlad_podmienok_poskytovania_penaznych_prispevko v_na_kompenzaciu.rtf) strana 14 z 19 tich, a ver mi abo nie, ale môj príjem za mesiac je vyšší ako 189,83 eur a príspevok takého to druhu mám.
Teba sa týka toto :)


- Výška PP na KZV na diétne stravovanie je mesačne:

b) 9,28 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pre choroby a poruchy uvedené v prílohe č. 5 v druhej skupine,

Komplexnejšie info nájdeš tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/tazko-zdravotne-postihnuty/penazne-prispevky-na-kompenzaciu-tazko-zdravotne-postihnutych/penazne-prispeky-na-kompenzaciu-tazkeho-zdravotneho-postihnutia.html?page_id=13079 a aj žiadosti Buchy :D

A ver mi diabetici tieto príspevky dostávajú. :D
Xanti
02.02.12,13:30
A Buchy,
aby si si nemyslel, tak do tej sumy 39 833 Eur sa nezahrňa byt, lebo slúži na trvalé bývanie resp. dom.
A kedže vieme o chalúpke tvojej, a tá má dajme tomu hodnotu 50000 e, tak tvoj podiel kedže patrí do BSM je z chalúpky pr. 25000 e a splnaš podmienky . :---

Ver mi a keby máš ešte napr. jednu dcéru nezaopatrenú tak príjem u 3 ludí v domácnosti nesmie presiahnuť 3x569,49 tj 1708,47 eur. :D
buchač
02.02.12,13:40
TRRRRT makový Buchy, :D :--- :---
zákon hovorí, že príjem teba a s tebou spoločne posudzovaných osôb ( manželka, nezletilé deti ) nesmie presiahnuť 3 násobok životného minima na dospelú osobu.
Kedže životné minimum je 189,83 eur , tak 3x 189,83 = 569,49 eur.
Takže ak sa nemýlim, ty svoje dcéry už máš zaopatrené .. a budem rátať len teba a tvoju polovičku nežnejšiu.

Tak ak váš priemerný mesačný príjem je do výšky 2 x 569,49 = 1138,98 eur tak nárok na príspevok na stravovanie ti vznikne . :D


Buchyyyy
a dalši TRRRRRRRRRRRRT makový :D :--- :---

Nečítaš správne stránky :


- Nemožno poskytnúť, ak príjem fyzickej osoby s ŤZP je vyšší ako 3-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
- Nemožno poskytnúť, ak hodnota majetku, ktorý fyzická osoba s ŤZP vlastní, presahuje 39 833 Eur.

toto je výcuc z Prehľad podmienok poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu (http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPPKTZP/Prehlad_podmienok_poskytovania_penaznych_prispevko v_na_kompenzaciu.rtf) strana 14 z 19 tich, a ver mi abo nie, ale môj príjem za mesiac je vyšší ako 189,83 eur a príspevok takého to druhu mám.
Teba sa týka toto :)
....mňa sa netýka nič .....lebo ja mám iný príjem ....

A ver mi diabetici tieto príspevky dostávajú. :D

...ja viem , že dostávajú .......len tie sumy čo uvádzaš , sú podľa mňa zle počítané ...

VYSVETLI mi červené ....raz tak píšeš , raz onak .......buď zle Ty píšeš .......alebo som dilino .....
Len pre tú srandu ma to zaujíma , nárok na príspevok aj tak nemám ....
Xanti
02.02.12,13:44
Buchy ...
životné minimum 189,83 eur na osobu
3 násobok životného minima je 3x189,83 = 569,49 eur

Počet osôb v domácnosti
2 ks
čiže 2 x 3 násobok životného minima 569,49 je výsledná suma 1138,98 eur.

Čomu nechápeš?
Ak je príjem dvoch osôb spolu 1000 eur tak splna TZP podmienky na príspevok lebo
1000 eur je menej ako 1138,98 eur

AK je príjem dvoch osôb spolu 1500 eur, tak TZP nemá nárok na príspevok lebo nesplna podmienku
1500 eur je viac ako 1138,98 eur

Nečítaš poriadne, ja ti to neviem ináč vysvetliť . :---
buchač
02.02.12,14:02
Buchy ...
životné minimum 189,83 eur na osobu
3 násobok životného minima je 3x189,83 = 569,49 eur

Počet osôb v domácnosti
2 ks
čiže 2 x 3 násobok životného minima 569,49 je výsledná suma 1138,98 eur.

Čomu nechápeš?
Ak je príjem dvoch osôb spolu 1000 eur tak splna TZP podmienky na príspevok lebo
1000 eur je menej ako 1138,98 eur

AK je príjem dvoch osôb spolu 1500 eur, tak TZP nemá nárok na príspevok lebo nesplna podmienku
1500 eur je viac ako 1138,98 eur

Nečítaš poriadne, ja ti to neviem ináč vysvetliť . :---
...čítam .....len sa mi veriť nechce .......

...idem písať žiadosť .........nič nenechám tejto republike ...kua , mám nárok ????....vraj hej ...:rolleyes:

.......he ,nepraj si ma potom , ak mi to neschvália kvôli príjmu ....dôjdem , papiere otrieskam ....uvidíš ...;)
Xanti
02.02.12,14:05
Buchy, mimotemy
a ked schvália aspoň fľašu vínčiska mi pošleš? :D

A ver mi, je to tak ako píšem. Šak aj v papieroch z UP sa to píše. A kto nepýta nič nedostane. :D
alaya1
02.02.12,14:24
Ak je este student SS v rodine, berie sa to ako dalsia osoba , nie? tak asi takto- mama, otec, decko
3x trojnasobok priem. mzdy.??
buchač
02.02.12,14:25
Buchy, mimotemy
a ked schvália aspoň fľašu vínčiska mi pošleš? :D
O S O B N E sa budem unúvať ........
A ver mi, je to tak ako píšem. Šak aj v papieroch z UP sa to píše. A kto nepýta nič nedostane. :D
...
Xanti
02.02.12,14:31
Ak je este student SS v rodine, berie sa to ako dalsia osoba , nie? tak asi takto- mama, otec, decko
3x trojnasobok priem. mzdy.?? Pozor nie 3 násobok priemernej mzdy.
Ale 3 násobok životného minima je na 1 osobu .. tj. na 3 osoby treba 9 násobok žm dokopy .


Buchy,
beriem ťa za slovo. :D
alaya1
02.02.12,14:42
Pozor nie 3 násobok priemernej mzdy.
Ale 3 násobok životného minima je na 1 osobu .. tj. na 3 osoby treba 9 násobok žm dokopy .


Buchy,
beriem ťa za slovo. :D


mesacne? 198.93x9?
Xanti
02.02.12,14:48
mesacne? 198.93x9?
Nieeeeeeeee
berie sa príjem za rok teda priemer .. lebo jeden mesiac môžeš dostať odmenu a tvoj príjem môže byť vyšší . Preto sa berie priemer z ročného príjmu ...

A podmienka na príjem nesmie priemerne mesačne presiahnuť u rodiny typu :
otec, mama, dieťa ... ... 9 x 189,83 eur = 1708,47 eur mesačne.
alaya1
02.02.12,15:02
No, ved pisem, ze ked priemerny mesacny prijem O+M+D nepresiahne tuto polozku 1708.47 komp. plati, nie?
Xanti
02.02.12,15:04
Ano, platí.
Ty si ale dala zlú sumu životného minima. Preto som to rozpísala.
Katy a R
02.02.12,18:37
...čítam .....len sa mi veriť nechce .......

...idem písať žiadosť .........nič nenechám tejto republike ...kua , mám nárok ????....vraj hej ...:rolleyes:

.......he ,nepraj si ma potom , ak mi to neschvália kvôli príjmu ....dôjdem , papiere otrieskam ....uvidíš ...;)

.. možno vtedy, keď si vybavoval bol ešte dvojnásobok ŽM. ;) - od roku 2009 platí trojnásobok. Však dobre zrátaj !!;)
buchač
02.02.12,19:32
.. možno vtedy, keď si vybavoval bol ešte dvojnásobok ŽM. ;) - od roku 2009 platí trojnásobok. Však dobre zrátaj !!;)
...asi ...

Rok 2006 konkrétne to bol ...
Katy a R
02.02.12,19:37
...asi ...

Rok 2006 konkrétne to bol ...
Tak friško utekaj;) No ale aj ty nepozorne čítaš !!!:confused: o tých zmenách tu už bola reč :):D
buchač
02.02.12,19:43
Tak friško utekaj;) No ale aj ty nepozorne čítaš !!!:confused: o tých zmenách tu už bola reč :):D
...ani nie .....do nedávna som aj tak nárok nemal .....manželka to kočírovala .....nejaké to éčko sme presahovali ...

...terazky sa situácia zmenila smerom dole ........trt nechám tejto republike ...
ivka70
15.02.12,08:47
Chcem sa spytat, je prispevok na dietne stravovanie pre diabetika podmieneny pichanim si inzulinu?
(to tvrdia totiz u nas na UPSVaR, ale ja som sa nikde o takej podmienke nedocitala).

Dakujem za odpoved :)
Xanti
15.02.12,08:54
Ivka asi by som skúsila napísať dotaz na ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.
Lebo je to také ošemetné. Ja som nepočula o diabetikovi, čo by dostával tento príspevok a bol len na liekoch. Všetci si pichali inzulín. Môžu mať internú smernicu, alebo zle si vykladať zákon. Skús dotaz napísať a potom ak bude pozitívny tak sa odvolať.
ivka70
15.02.12,11:15
Ivka asi by som skúsila napísať dotaz na ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.
Lebo je to také ošemetné. Ja som nepočula o diabetikovi, čo by dostával tento príspevok a bol len na liekoch. Všetci si pichali inzulín. Môžu mať internú smernicu, alebo zle si vykladať zákon. Skús dotaz napísať a potom ak bude pozitívny tak sa odvolať.

Vdaka skusim, potom sa ozvem, co napisali.
martuli
15.02.12,17:30
Chcem sa spytat, je prispevok na dietne stravovanie pre diabetika podmieneny pichanim si inzulinu?
(to tvrdia totiz u nas na UPSVaR, ale ja som sa nikde o takej podmienke nedocitala).

Ivka je to priamo v zákone v prílohe číslo 5 II. skupina - diabetes mellitus typ I a II inzulindependentný s komplikáciami, tj, vtedy keď ten inzulín chýba a je nutná aplikácia, teda nie diéta a ieky...
jarek57
16.02.12,15:00
Dobrý deň ja by som mal prosbu poskytnutie.Príspevok na benzín pre zťp je nejaká diagnóza napr M23.2 mohlo by to byt je to od ortopéda..Dakujem za odpoveď.
Nokerla
16.02.12,17:25
To, ci mas narok vzhladom na diagnozu posudi posudkovy lekar z UPSVaR na zaklade podlozenych lekarskych zprav od ortopeda. Pride Ti domov rozhodnutie, ci mas, alebo nemas narok.
Xanti
16.02.12,17:25
Dobrý deň ja by som mal prosbu poskytnutie.Príspevok na benzín pre zťp je nejaká diagnóza napr M23.2 mohlo by to byt je to od ortopéda..Dakujem za odpoveď.
Máš posudok z UP o tom, že
§ 38 Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov (ďalej len „PP na KZV“)

Podmienky nároku:
- PP na zvýšené výdavky možno poskytnúť fyzickej osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom,


- Fyzickej osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov, možno poskytnúť PP na zvýšené výdavky:

2.so zabezpečením prevádzky OMV

- PP na KZV súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla sa poskytuje mesačne vo výške 16,70 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú v zákone o životnom minime
buchač
16.02.12,17:36
Máš posudok z UP o tom, že
§ 38 Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov (ďalej len „PP na KZV“)

Podmienky nároku:
- PP na zvýšené výdavky možno poskytnúť fyzickej osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom,


- Fyzickej osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov, možno poskytnúť PP na zvýšené výdavky:

2.so zabezpečením prevádzky OMV

- PP na KZV súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla sa poskytuje mesačne vo výške 16,70 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú v zákone o životnom minime
...a zvýrazním , zdôrazním to slovíčko , na ktorom ( na blahosklonnosti príslušného úradníka a nariadení zvrchu o šetrení ) záleží to poskytnutie toho , vraj nároku ...

Lebo ja si pod pojmom " nárok " okamžite spojím s kladným vybavením mojej požiadavky a nie podmieňovaním nejakého " možno poskytnúť "...
Xanti
16.02.12,17:40
Jaaaaaj Buchy,
šak poznáš úradnícky šimeľ... a čo ty už si šiel odniesť papiere a žiadosti hm?
:D
PS: šak znaš to víno scem :---
buchač
16.02.12,17:48
Jaaaaaj Buchy,
šak poznáš úradnícky šimeľ... a čo ty už si šiel odniesť papiere a žiadosti hm?
:D
PS: šak znaš to víno scem :---
...nie , nebol .....a mám ja vôbec čas ???? ;):rolleyes::---:D

...nechce sa mi nejak terazky po tých úradoch ...:confused:
Xanti
16.02.12,17:50
Ale no Buchy,
šak toto ono ... stihni to do konca februára, aj za február Ti dajú looooove ... :) :---
buchač
16.02.12,17:59
Ale no Buchy,
šak toto ono ... stihni to do konca februára, aj za február Ti dajú looooove ... :) :---
...šak to , že nestíham už ...budúci týždeň lietam od Blavy po Čiernu...

...he , šak možno by som aj stihol povedzme ....ale stihli by aj oni do systému ma drbnúť ???
...a ostatne , doteraz som nebral , vydržím aj naďalej bez tých eurášikov...;)
Katy a R
16.02.12,18:01
vyplatia spätne - len treba požiadať
Xanti
16.02.12,18:01
Berie sa dátum prijatia žiadosti Buchy, ak odnesieš 29.2. a na tvoj papier ti dajú štempel že to vtedy prijali tak spätne aj za február vyplatia. No teda a ja sa zbytočne teším na vínčisko .. ty to tak vzdávaš .. počkaj počkaj .. požalujem podplukovníkovi ... šak znaš kerému :D :---
Petra Hanzelová
19.07.12,10:21
"Polopatisticky" by som poradila - najprv zájsť na Úrad práce, soc. vecí a rodiny, odd. kompenzácií , tam povedať o čo by sme chceli požiadať, oni dajú príslušné papiere,hlavne na posudok od obvodného lekára (ktorý vypracuje správu na základe posudkov odborných lekárov - nutné!, treba si to vybehať/ ktoré musí vrátiť a potom posudkový lekár ÚPRS posúdi, či preukaz ZTP, prípadne kompenzácia, o ktorú sa žiada patrí, alebo nie, podľa % postihnutia, ako to bolo písané vyššie. Pravda je, že sa nikde netreba dať odradiť, ja som sa na rozdiel od Mirizi, stretla s ochotnými pracovníčkami na UPRS, naopak obvodná ma chcela presvčiť, že mamka podľa diagnóz nemá nárok, a UPRS jej kompenzáciu priznali.

no neviem ako to je ,lebo mne pracovničky UPSVaR kázali doniesť len správu od neurologa-žiadne vypracovanu spravu od obvodneho lekára..ja už preukaz zťp mám rok-80% ale chcem žiadať o osobnu asistenciu a benzín..tak uvidím či sa mi to podarí...ak máte viac skusenosti s týmto(ja nemám)tak mi poradte
robrox_flash
19.07.12,10:33
ako to? staci ze len jeden doktor napise ze mate nad 50% postihnutie a je to?
gardenia
10.12.12,14:35
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať tých, ktorí majú rozhodnutie o príspevku na benzín - toto rozhodnutie vraj platí namiesto diaľničnej známky, ak jazdíte po diaľnici, ale čo, ak auto použije na jazdu po diaľnici napr. rodič, ktorý auto kúpil bez akéhokoľvek príspevku a nemá postihnutého so sebou? Treba si kupovať na jednotlivé jazdy diaľničnú známku? Aké máte s tým skúsenosti, neplatili ste náhodou niekedy pokutu?
buchač
10.12.12,16:47
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať tých, ktorí majú rozhodnutie o príspevku na benzín - toto rozhodnutie vraj platí namiesto diaľničnej známky, ak jazdíte po diaľnici, ale čo, ak auto použije na jazdu po diaľnici napr. rodič, ktorý auto kúpil bez akéhokoľvek príspevku a nemá postihnutého so sebou? Treba si kupovať na jednotlivé jazdy diaľničnú známku? Aké máte s tým skúsenosti, neplatili ste náhodou niekedy pokutu?
Stačí takto ???


Výnimka platí pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým je poskytovaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Poberanie príspevku preukáže prepravovaná osoba rozhodnutím Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemusí byť vlastníkom osobného motorového vozidla, ale
1) musí sedieť vo vozidle a preukázať sa kópiou rozhodnutia o peňažnom príspevku
2) vodič, ktorý pre fyzickú osobu s ZŤP ide alebo ju odviezol musí mať kópiu rozhodnutia o peňažnom príspevku a zároveň doklad o umiestnení
tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod.

Výnimka má platnosť len pre územie SR a týka sa len tých fyzických osôb, ktorým vydal rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v SR.
Občania ČR majú platnú výnimku len na území ČR. Na našom území sú povinní označiť svoje vozidlo platnou slovenskou nálepkou.
gardenia
10.12.12,19:46
Buchač, ďakujem. Mne to pripadá dosť nelogické, pretože to auto používajú aj ostatní rodinní príslušníci a keď oni musia mať diaľničnú známku, tak tá známka je nalepená na skle aj vtedy, keď sa preváža postihnutý. Takže to rozhodnutie je nám na figu.
buchač
10.12.12,19:51
Buchač, ďakujem. Mne to pripadá dosť nelogické, pretože to auto používajú aj ostatní rodinní príslušníci a keď oni musia mať diaľničnú známku, tak tá známka je nalepená na skle aj vtedy, keď sa preváža postihnutý. Takže to rozhodnutie je nám na figu.
Vieš , tak Ti poviem ...

Tu nejde o tú diaľničnú známku , na tú sa môže v podstate každý vytentovať ...
Raz za čas si ju každý kúpi ..

Ide o to , že tá kartička výhod spojená s parkovaním sa kuevsky zneužíva ......a fest ...
Do podrobností snáď nemusím zachádzať ....či ?
Katy a R
10.12.12,20:11
Buchač, ďakujem. Mne to pripadá dosť nelogické, pretože to auto používajú aj ostatní rodinní príslušníci a keď oni musia mať diaľničnú známku, tak tá známka je nalepená na skle aj vtedy, keď sa preváža postihnutý. Takže to rozhodnutie je nám na figu.
tá kompenzácia je pre osoby ŤZP - a nie pre rodinných príslušníkov . Je to adresné.
Ak napr ŤZP potrebuje niekde odviesť - môže požiadať hocikoho - aj s iným autom. Jednoducho zoberie preukaz a rozhodnutie - a cestuje do Blavy aj so susedom, ktorý diaľničnú známku bežne nepotrebuje a na tento účel by ju musel kúpiť. S rozhodnutím nemusi.
Podľa mňa je to takto spravodlivejšie - a menej zneužiteľné.
gardenia
11.12.12,17:40
My tiež bežne nepotrebujeme diaľničnú známku, len keď ideme do KE, čo je len občas. Ak chceme napr. odviezť dcéru k rýchliku do Kysaku, musíme si kúpiť týždňovú DZ alebo ísť zdĺhavo cez dediny. Všetko by bolo OK, ak by sa dala kúpiť DZ na 1 deň.
buchač
11.12.12,17:50
My tiež bežne nepotrebujeme diaľničnú známku, len keď ideme do KE, čo je len občas. Ak chceme napr. odviezť dcéru k rýchliku do Kysaku, musíme si kúpiť týždňovú DZ alebo ísť zdĺhavo cez dediny. Všetko by bolo OK, ak by sa dala kúpiť DZ na 1 deň.
Ale no tááááák ....neblbni ....
Zdĺhavé ???
Pokiaľ sa dostaneš od posledných semaforov pri Solivare na diaľnicu a potom musíš až do Lemešian na odbočovač ...
Šak dovtedy som dávno v Kysaku cez dediny ...;)

Ale s tou známkou na jeden deň súhlasím ...
ELAST
17.02.13,10:58
Prosím o pomoc, fyzická osoba, 65 rokov (ZŤP) poberá príspevok na pohonné látky (jeho dôchodok je 230 eur). Ale od mamy mu bol darovaný byt (okrem toho vlastní byt, v ktorom býva).

Má táto skutočnosť vplyv na poberanie tohto príspevku? Čo teraz robiť?

Ďakujem veľmi pekne!
Xanti
17.02.13,18:44
Prosím o pomoc, fyzická osoba, 65 rokov (ZŤP) poberá príspevok na pohonné látky (jeho dôchodok je 230 eur). Ale od mamy mu bol darovaný byt (okrem toho vlastní byt, v ktorom býva).

Má táto skutočnosť vplyv na poberanie tohto príspevku? Čo teraz robiť?

Ďakujem veľmi pekne!
A byt darovaný je v hodnote presahujúcej tú hornú hranicu majetku? A ZTP je sám či má manželku?
viktorviktor
17.02.13,19:46
podľa mňa žiadny,

Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov nemožno poskytnúť, ak príjem fyzickej osoby s ŤZP za kalendárny rok, ktorý predchádza roku podania žiadosti je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.

z 595/2003 zákon o dani z príjmov

(1) Predmetom dane sú
a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

(2) Predmetom dane nie je
a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci,
Katy a R
17.02.13,20:16
podľa mňa žiadny,

Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov nemožno poskytnúť, ak príjem fyzickej osoby s ŤZP za kalendárny rok, ktorý predchádza roku podania žiadosti je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.
...

viktor - nemýľ si príjem s majetkom - na majetok sa pýta!
Ale konkrétne sa nedá odpovedať - môže to mať vplyv, ale nemusí :confused: - nepoznáme hodnotu majetku!;) ( - viď cit zákona)
- a čo už teraz robiť - no keď sa bude dokladovať (v júli) príjem a majetok - a či došlo k zmenám - tak to tam uviesť.;)
(17) Za majetok fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu považujú nehnuteľné veci a hnuteľné veci vo vlastníctve fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vrátane peňažných úspor okrem majetku uvedeného v odseku 19 a ak to ich povaha pripúšťa, aj práva a iné majetkové hodnoty. Majetok fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa preukazuje podľa stavu majetku v čase podania žiadosti o peňažný príspevok na kompenzáciu. Za hodnotu majetku fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím možno považovať len podiel majetku pripadajúci na túto fyzickú osobu.

(18) Fyzická osoba, ktorá žiada o peňažný príspevok na kompenzáciu okrem fyzickej osoby, ktorá žiada o peňažný príspevok na opatrovanie, a fyzická osoba, na ktorej opatrovanie sa príspevok žiada, vyhlasuje na osobitnom tlačive uvedenom v prílohe č. 15, či hodnota majetku, ktorý vlastní, je vyššia ako 39 833 eur. Podpis fyzickej osoby a fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím na vyhlásení overí príslušný orgán bez poplatku
ELAST
19.02.13,18:37
Veď práve... Situácia je taká, že sú to manželia a obidvaja invalidní dôchodcovia, ktorí poberajú obidvaja príspevok na benzín. No a dohodnota toho darovaného bytu je cca 35 000 eur, avšak okrem tohto darovaného bytu majú ešte byt, ktorého trhová cena je tiež okolo 30 000 eur. No a teraz neviem, ako to posúdiť. je to stále ok? Keďže spoločne je to 75 000 eur a to delene dvoch manželov je menej ako 39 833 eur. prosím poradíte?
Xanti
19.02.13,18:40
Veď práve... Situácia je taká, že sú to manželia a obidvaja invalidní dôchodcovia, ktorí poberajú obidvaja príspevok na benzín. No a dohodnota toho darovaného bytu je cca 35 000 eur, avšak okrem tohto darovaného bytu majú ešte byt, ktorého trhová cena je tiež okolo 30 000 eur. No a teraz neviem, ako to posúdiť. je to stále ok? Keďže spoločne je to 75 000 eur a to delene dvoch manželov je menej ako 39 833 eur. prosím poradíte?
Byt kde bývajú nie je braný do majetku, to by v BA nikto nemohol mať príspevky :D .. takže nemal by byť s tým že dostal darom byt problém. Môj názor.
ELAST
19.02.13,18:46
Ďakujem veľmi pekne. Len teraz mi hovorí mamina, že tá hodnota darovaného bytu je cca 45 tis. eur. To je tiež, prosím, v poriadku (keď sa to podelí dvoma, tak je to menej ako 39 833 eur)...

Prosím pomôžete?
Katy a R
19.02.13,18:47
však čítaj ! - aj do zákona by bolo dobré mrknúť - napr ods 19 spomínaný
tictac7
19.02.13,18:49
Ďakujem veľmi pekne. Len teraz mi hovorí mamina, že tá hodnota darovaného bytu je cca 45 tis. eur. To je tiež, prosím, v poriadku (keď sa to podelí dvoma, tak je to menej ako 39 833 eur)...

Prosím pomôžete?

čo Ti na to napísať? Čítať s porozumením vieš? Odpoveď máš v príspevku č. 64....
Katy a R
19.02.13,18:52
ešte priložím celý .. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
Luboso
23.01.14,12:26
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?
buchač
23.01.14,13:18
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?

Fujtajbl ....to teraz ako myslíš ???

Akože " výhody "... ???
Ten preukaz , príspevok na benzín , parkovanie ...???
Môže ...prečo by aj nie ???
Keď budeš mať náležité diagnózy .....tak aj hej ...
alaya1
23.01.14,14:20
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?
ak ma otec v posudku napisane, ze je odkazany na individualnu prepravu, preco nie.
Katy a R
23.01.14,14:31
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?
ak ma otec v posudku napisane, ze je odkazany na individualnu prepravu, preco nie.
ja si myslím, že dva príspevky na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky motorového vozidla (jedného v rodine) určite nedajú!! (ani by mi nenapadlo žiadať;). a ak majú dve autá - tak už ozaj ťažko..
buchač
23.01.14,14:35
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?
ak ma otec v posudku napisane, ze je odkazany na individualnu prepravu, preco nie.
ja si myslím, že dva príspevky na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky motorového vozidla (jedného v rodine) určite nedajú!! (ani by mi nenapadlo žiadať;). a ak majú dve autá - tak už ozaj ťažko..

...aby sme sa ešte nečudovali , čo všetko sa jeden dozvie ... čo všetko sa v mysli poniektorého zrodí...
alaya1
23.01.14,14:58
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?
ak ma otec v posudku napisane, ze je odkazany na individualnu prepravu, preco nie.
ja si myslím, že dva príspevky na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky motorového vozidla (jedného v rodine) určite nedajú!! (ani by mi nenapadlo žiadať;). a ak majú dve autá - tak už ozaj ťažko..

Poznam osobne pripad, ked to maju manzelia. Podla mna je to individualne, ako to posudi jednotlivy posudkar.
Luboso
23.01.14,18:21
Zdravim,chcel by som sa len spytat.Ked ziju v spolocnej domacnosti , dieťa-ma preukaz ZTP,prispevok na benzin,park.preukaz.Moze mat toto iste tiez otec?
ak ma otec v posudku napisane, ze je odkazany na individualnu prepravu, preco nie.
ja si myslím, že dva príspevky na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky motorového vozidla (jedného v rodine) určite nedajú!! (ani by mi nenapadlo žiadať;). a ak majú dve autá - tak už ozaj ťažko..

Poznam osobne pripad, ked to maju manzelia. Podla mna je to individualne, ako to posudi jednotlivy posudkar.
Vdaka za nazory a skusenosti.