chrobak1
01.02.12,22:41
Ahojte

prosim, chcel by som sa podelit o svoju skusenost a zaroven poziadat o radu...

Bol som dneska na gastre...ale ked s tou hadickou bol uz niekde v krku vtedy ma zacalo nenormalne napinat a zacal som hystercit, uz uz som chmatal po tej hadici ale doktor hned ukoncil vysetrenie ze sa toho nemozem dotykat a ze takto sa to neda. Vraj ked si to niekedy este budem chciet vyskusat mozem v lekarni opytat nejaku ampulku a oni mi to potom pichnu (nepovedal nazov iba ze v lekarni budu vediet) a ze potom z toho budem uplne otapeny. Neviete o co sa jedna ? Cital som aj tu diskusie ako to niektory zvladli atd... ale ja si jednoducho nepomozem aj ked neviem ako silno by som chcel....nemate niekto nejake rady ako co najviac zabranit tomu daviacemu reflexu ???

Inak keby to niekoho zaujimalo tak moj problem je taky ze mi zle...ako na vracanie ale nevraciam...nic ma neboli....zacal som pit harmancek z lekarni tak mi to trochu polavilo takze zle mi je uz len sem tam pocas dna,predtym to bolo vkuse cely den. Krv,moc,ultrazvuk vsetko mam v poriadku akurat cez to gastro sa neviem prekusat.

Doktor predpokladal nejaky zapal (opat spomeniem ze kvoli tomu gastru co mi nespravil iba predpoklada) tak mi predpisal costi 10mg a dyspex 40mg

Tak by ma zaujimaly vase nazory na moj opisany zdr. stav ale hlavne na ten daviaci reflex a cim ho najviac potlacit a aku injekciu mohol mat doktor na mysli.

Dakujem velmi pekne
buchač
02.02.12,06:26
Ahojte

prosim, chcel by som sa podelit o svoju skusenost a zaroven poziadat o radu...

Bol som dneska na gastre...ale ked s tou hadickou bol uz niekde v krku vtedy ma zacalo nenormalne napinat a zacal som hystercit, uz uz som chmatal po tej hadici ale doktor hned ukoncil vysetrenie ze sa toho nemozem dotykat a ze takto sa to neda. Vraj ked si to niekedy este budem chciet vyskusat mozem v lekarni opytat nejaku ampulku a oni mi to potom pichnu (nepovedal nazov iba ze v lekarni budu vediet) a ze potom z toho budem uplne otapeny. Neviete o co sa jedna ? Cital som aj tu diskusie ako to niektory zvladli atd... ale ja si jednoducho nepomozem aj ked neviem ako silno by som chcel....nemate niekto nejake rady ako co najviac zabranit tomu daviacemu reflexu ???

Inak keby to niekoho zaujimalo tak moj problem je taky ze mi zle...ako na vracanie ale nevraciam...nic ma neboli....zacal som pit harmancek z lekarni tak mi to trochu polavilo takze zle mi je uz len sem tam pocas dna,predtym to bolo vkuse cely den. Krv,moc,ultrazvuk vsetko mam v poriadku akurat cez to gastro sa neviem prekusat.

Doktor predpokladal nejaky zapal (opat spomeniem ze kvoli tomu gastru co mi nespravil iba predpoklada) tak mi predpisal costi 10mg a dyspex 40mg

Tak by ma zaujimaly vase nazory na moj opisany zdr. stav ale hlavne na ten daviaci reflex a cim ho najviac potlacit a aku injekciu mohol mat doktor na mysli.

Dakujem velmi pekne

......že jaký doktor .........................a šikovný ............kua .....

Že do lekárne nech si pacient zbehne a vypýta si alkaloid nejaký .....
Veď si aj morfium môžeš .......kšeft potom rozbehneš ......

Mám však za to , že sa jedná o DORMICUM ...a poprípade DOLSIN ....

Dormicum sa používa na navodenie sedatívneho stavu , uvoľnenie pričom uvoľňuje úzkosť, svalové napätie a kŕče.
Dolsin sa aplikuje pri silných bolestiach ....

Ten dáviaci efekt neovplyvníš ...ide proste len a len o psychiku a tú si musíš zvládnuť sám ...vsugerovať do hlavy , iné nepomôže .
Jurivo
02.02.12,06:58
Nauzea: pocity na zvracanie, nutkanie na zvracanie býva doprovodným javom niektorých ochorení. Môže to byť pôsobenie toxických látok, choroby vnútorných orgánov, ktoré môžu zvracanie vyvolať.Nemusí to mať nič spoločné so žalúdkom. Taktiež priveľa sladkostí môže nauzeu spôsobovať. V každom prípade treba odborné vyšetrenie. Doktor je neschopný keď ťa nedokáže vyšetriť.
Pomôcť sa dá aj zmenou stravovacích návykov. Vyvarovať sa údeninám alebo na nejaký čas vypustiť mäsitú potravu.
Z homeopatik :Nux vomica pri grganí a pocitu tiaže na žalúdku.
Harmanček je dobrý pri zápaloch a podráždení žalúdka, mätový čaj upravuje a podporuje trávenie.
Niekedy sa pri žalúdočných problémoch osvedčí aj pepsi cola (obsahuje pepsín- enzým, ktorý pomáha tráviť bilekoviny), musí byť vyšumená aby nedošlo k nadúvaniu. Pozor- nie coca cola, tá pepsín neobsahuje.

Ešte doplním zázvor je veľmi dobrý. Nastrúhať 1-2 čajové lyžičky, zaliať horúcou vodou, dochutiť medom , citrónovou alebo pomarančovou šťavou.
myara
02.02.12,07:09
na gastroskopii som bola pred 2 rokmi, vsetci ma lutovali (znami), az som mala pocit, ze idem na popravu
nakoniec to nebolo take strasne, ano je to neprijemne, ale da sa to prezit bez problemov
mozem vsak povedat, ze v mojom pripade bol uzasny pristup lekarky a sestriciek, pocas zakroku, ma totiz silno drzali, a celu dobu ma chvalili, ze aka som statocna, a ze za chvilu uz bude koniec :)
tie davive pocity su normalne, ma ich kazdy, naozaj ide o to, ako sa s tym dokazes vysporiadat
ja som taka, ze ked viem ze mi nieco pomoze, tak prekonam vsetko
Ivana Š
02.02.12,12:47
na gastroskopiu chodím často, už som bola asi 12x,
kvôli žalúdočným vredom

základ je naozaj v tej spolupráci pacienta s lekárom
nevyhnutná je dôvera k lekárovi
a pri vyšetrní treba pravidelne dýchať - nosom alebo ústami, to je jedno
hlavne sa sústrediť na dýchanie
pomáha to prekonať ten dáviaci pocit
buchač
02.02.12,13:28
na gastroskopiu chodím často, už som bola asi 12x,
kvôli žalúdočným vredom

základ je naozaj v tej spolupráci pacienta s lekárom
nevyhnutná je dôvera k lekárovi
a pri vyšetrní treba pravidelne dýchať - nosom alebo ústami, to je jedno
hlavne sa sústrediť na dýchanie
pomáha to prekonať ten dáviaci pocit
..tak nejako
...hlavne pacient versus lekár ...

Mne osobne raz nosom , raz ústami...a prehltanie naprázdno ...

Raz mi sondu do žlčníka šli dávať ......že aké nervy som mal ...
Fujtajbl , aj napriek včeličke sa mi ruky klepali a to som už čo - to zažil ...ešte aj sestrička si prču zo mňa robila ...
AnnaK
02.02.12,13:56
na gastroskopiu chodím často, už som bola asi 12x,
kvôli žalúdočným vredom

základ je naozaj v tej spolupráci pacienta s lekárom
nevyhnutná je dôvera k lekárovi
a pri vyšetrní treba pravidelne dýchať - nosom alebo ústami, to je jedno
hlavne sa sústrediť na dýchanie
pomáha to prekonať ten dáviaci pocit

Súhlasím so všetkým, čo popísala Ivanka. Ale ešte jedna rada, ktorú mi dala sestrička pri prvom raze. Bradu treba pri zavádzaní hadičky ako aj pri vyšetrení držať čo najviac pritlačenú ku hrudníku. Dáviaci pocit úplne nepotlačí, ale hadička v krku tak netlačí.
Neviem, ako to prebieha v iných ambulanciach, ale čo chodím ja, pichnú ukľudňujúcu injekciu a cmúľam znecitlivejúci cukrík. Len musíš dať pozor, aby si ho neprehltol, ale pomaly cmúľať a prehĺtať sliny. Hrdlo potom znecitlivie.
ACCNT
02.02.12,14:10
neviem ci s tou bradou to je mozne, lebo ako sa potom trafi doktor s hadicou?

u nas maju na tej hodici take na zahryznutie...a to podla mna tiez dost pomoze(teda raz mi to pri kontrole zo zaciatku zabudli strcit medzi zuby a bolo to horsie).

btw ja som mal tiez pocity na zvracanie a mal som na dvanastniku nejake mensie podrazdenie. dali mi lomac a bolo mi lepsie. ten lomac je na mensie vylucovanie traviacich kyselin. uplne to rozhadze travenie, ale da sa to prezit. mozno ti to bude vediet predpisat aj vseobecny lekar.

a tiez suhlasim ze sa to da prezit. nesmies ale podlahnut panike.
AnnaK
02.02.12,14:53
Je to možné. Iná sestrička ma zabudla upozorniť a mala som celé hrdlo doblížené. To na zahryznutie dávajú aj mne pri každom vyšetrení. Určite je to lepšie, keď môžeš zaťať zuby:D
pasuliatko
02.02.12,18:14
treba zhlboka dýchať nosom nie ústami, myslieť na niečo pozitívne a hľavne nemyslieť na to čo ide robiť....
ja som to absolvovala 22.11.2011 a prežila som... naposledy ale prežila.
DÝCHAŤ Z HLBOKA a nič iné...
tou injekciuo mohol myslieť kadečo... Diazepam, Dolsin....
petermikuláš
03.02.12,12:04
dáviaci reflex je čisto vrodená záležitosť, nedá sa ovplyvniť vôľou,
preto sú medzi ľu´dmi tak rozdielne názory na gastroskopiu,
šťastný ten ktor ho má minimálny resp takže žiaden / v svojej praxi som i takých videl čo si sám pacient zaviedol endoskop až do žalúdka a pritom ho ani raz nenaplo - to je však totálna rarita/. Na druhej strane škály sú ľudia, ktorí majú tak silný dávivý reflex, že sa im endoskop ani nedá zaviesť - takých treba niekedy celkom uspať.
chrobak1
03.02.12,20:11
dakujem za rady...inak este som platil 5eur za vysetrenie tou gastroskopiou i ked k ziadnemu vysetreniu da sa povedat nedoslo...ziadny pokus to druhykrat opakovat....jedna sa o sukromnu ambulanciu tak som cakal trochu lepsi pristup....rozmyslam ze ak budem musiet ist zase tak k inemu doktorovi...
avalik
03.02.12,20:22
dakujem za rady...inak este som platil 5eur za vysetrenie tou gastroskopiou i ked k ziadnemu vysetreniu da sa povedat nedoslo...ziadny pokus to druhykrat opakovat....jedna sa o sukromnu ambulanciu tak som cakal trochu lepsi pristup....rozmyslam ze ak budem musiet ist zase tak k inemu doktorovi...

vysetrenie sa zacalo, venoval sa ti lekar a sestra, pacient nespolupracoval - pristroje treba vydezinfikovat, predpokladam ze si aj nieco na znecitlivenie dostal ... podla mna poplatok bol opravneny
Ivana Š
03.02.12,20:30
poplatok som len vtedy platila , keď som mala prednostné vyšetrenie - 6,64€
keď som čakala - niekedy aj 4 -5 hodín - hladná a smädná v čakárni :mad: a bez injekcie, neplatila som nič

ale neviem posúdiť tvoju situáciu, či si bol prednostne vyšetrený alebo nie
či si dostal nejakú utlmujúcu injekciu - možno to bola platba za ňu
avalik
03.02.12,20:33
pise, ze bol v sukromnej ambulancii
Ivana Š
03.02.12,20:35
5 éčiek bežne platím za to, keď dcéra ide zubárke a dá si pred vŕtaním urtviť zub - mohlo to byť za injekciu
Darina1234
03.02.12,20:39
5 EUR platil za NIC, vymysel sukr. ambulancie, vysetrenie preplati poistovna. to je len tak na prilepsenie, ale ja ked chcem u nich vysetrenie, musim zaplatit, kazdy lekar pyta a ja nemam na vyber, ked som chora
Ivana Š
03.02.12,20:40
viem o čom píšeš :mad:
legolas
04.02.12,09:18
treba zhlboka dýchať nosom nie ústami, myslieť na niečo pozitívne a hľavne nemyslieť na to čo ide robiť....
ja som to absolvovala 22.11.2011 a prežila som... naposledy ale prežila.
DÝCHAŤ Z HLBOKA a nič iné...
tou injekciuo mohol myslieť kadečo... Diazepam, Dolsin....

...všetko si napísala tak ako to má byť, len si zabudla napísať, že ti sestrička striekla spray do hrdla, tým sa ústna dutina znecitlivila a do pusy ti museli dať taký náustok v ktorom je otvor a cez tento potom lekár tu hadicu do tvojho žalúdka vsunie.., ak je lekár šikovný, tak to trvá pár sekund a potom už len dýchať nosom .., pacient leží na ľavej strane a 1 hodinu pred vyšetrením ti majú pichnuť Diazepam injekciu na ukľudnenie žalúdka...,
ludmilla
04.02.12,12:51
Nečudujem sa lekárovi, že vyšetrenie nedokončil, pretože tu hrozilo poškodenie prístroja, komplikácie zdravotné u teba - zranenie a pod. Šokoval ma snáď záver alebo rada lekára :eek: ... je pravda, že som ostala v nemom úžase.
Priebeh gastroskopie je závislý od spolupráce pacienta a personálu (lekára a sestry). Chrobák popisoval svoje hysterické správanie, ktoré nedokázal kontrolovať - nooo bol vo veľkom strese asi nie správne pripravený, možno by pre neho bolo riešením anestéza u nás sa robí asi len na žiadosť pacienta, pretože poisťovne ju asi pri gastroskopii neuhrádzajú ak sa nemýlim, ale uhradiť ju môžu ak je robená počas hospitalizácie a je anestéza pri zákroku opodstatnená alebo ak má to endoskopické pracovisko štatút jednodňovej chirurgie.
Ak tvoj strach je naozaj taký neprekonateľný vyber sa radšej touto cestou, pretože ak tvoje zážitky s týmto vyšetrením zostanú také hororové a traumatizujúce a raz ju budeš potrebovať súrne pri vážnom ochorení môže sa stať, že práve vtedy ju odmietneš.
Valcake
04.02.12,19:17
Bola som nedávno na gastovyšetrení. Stašne som sa bála, lebo prvé t.j. asi pred 20. r. zanechalo na mne poriadnu traumu.:( Potom som mala krvácanie do žalúdka...tak v nemocnici na jiske sa ma nepýtali či sa bojím:--- ..nebolo to príjemné ani vtedy...potom kontrola pri prepustení...prežila som. Teraz som mala ísť znova, tak som hľadala lekára, ktorý to urobí v anestéze. Na to je treba ostať v nemocnici...čo som nechcela. Našla som príjemného mladého doktora a spýtala som sa ho, akú injekciu mi pichne. Pozrel sa na mňa s údivom a vraví: my už dávno nič nepicháme nikomu:eek:. Ja na to: ani na požiadanie?- zaplatím. Tak dobre, ...pichol mi diazepam 10 + spray a bolo to celkom v pohode. Nič nebolo treba platiť.:) Pri kontrole som išla celkom pokojná, ale čo čert nechcel netrafil žilu./mám veľmi zlé/..no čo teraz?..iste zľakla som sa, ale povedala som si, veď neurobím takú hanbu...však sa premôžem....a tak sa aj stalo... všetko je v hlave..
Hlavne dýchať a nemyslieť nato čo sa robí..
Katy a R
04.02.12,19:29
u nás majú cenník na dverách - musím lepšie pozrieť, ale bolo tam niečo - požiadavka na anesteziológa = 70 evri;):confused:
chrobak1
05.02.12,20:38
inak este by som sa chcel informovat...mam podozrenie na helicobactera a chcel by som sa informovat aky test by ste odporucily..pozeral som dychovy ale tam je to treba zaslat laboratoriu a ja by som to chcel vediet co najskor aby tie lieky co beriem mi nejako neposkodily. Nasiel som aj toto:
http://www.tester.sk/helicobacter-pylori-test-89

takze rozmyslam nad tym...prosim nejake skusenosti , rady ??? Dakujem
Nokerla
06.02.12,08:41
Tiez som bol na gastro vysetreni a striekli mi tam spary na znecitlivenie....potom som o ten spary poprosil este tesne pred zakrokom, aby som to co najmenej citil.
Naustok som nedostal ziadny.....doktorka mi vravela, aby som sa snazil hadicu prehltnut, no lenze skuste prehltnut vlassky orech :D, tak tam doktorka strkala hadicu aby sa trafila do tej spravnej diery :D
Samozrejme daviaci efekt u mna fungoval dokonale....doktorku som zacal chytat za ruky a tlacil som ju prec....a aj som ju trocha kusol :D, tak mi sestricka drzala ruky a dostal som zakaz kusania :DSnazil som sa nepanikarit a ,,drzat sa", ale je to tazke :D
Pomaha hlboke a pokojne dychanie, toto ma ukludnilo. Po vykone som bol uplne spoteny. Vtedy som si aj povedal, ze nikdy viac na toto vysetrenie uz nepojdem.
Erzebeth
06.02.12,09:12
Všetko je v našej hlave. To, ako to vnímame, ako sa bojíme. Pred vyšetrením si hovorím, ak to zvládne iný, zvládnem to aj ja. Nie som horšia. Zvládli iní, zvládnem aj ja. Nie som horšia, som lepšia. Funguje mi to. Doktor vyšetrí za deň niekoľko ľudí, väčšinou dospelých ľudí, ako má s nimi jednať ? Normálne vysvetlí čo treba robiť, urobím to, trvá to iba chvíľku a idem preč.
Nehovorím, že sa nebojím , hlavne vyšetrení, na ktoré idem prvý krát, ale poviem si, vydržali íní ...
maja
06.02.12,10:43
Tiež mám niekoľko takých vyšetrení za sebou. A súhlasím, že je to v hlave. Kľud, nehýbať sa a dýchať a dýchať ....:D
Moja dcéra, keď mala 5 rokov bola na tom vyšetrení. V čakárni bolo 5 detí, všetkým niečo pichli. Deti boli ako omámené, všetky vošli, vyšli bez problémov. My sme boli poslední, už v čakárni sa mi to nepozdávalo, lebo moja malá bola nervózna a stále bola v pohybe. Vyšetrenie jej samozrejme pre "nespoluprácu pacienta" neurobili. Aspoň sa zistilo, že na uspatie potrebuje "riadnu dávku" liekov, ešte aj po Diazepane je hyperaktívna.
klaklaudinka
08.02.12,08:43
Ja som bola tiez asi pred tyzdnom, najprv mi sestricka nastriekala do hrdla taky sprej na znecitlivenie a nasledne bola potrebna spolupraca, dychat a pocuvat lekarku - ja som bola super lekarku, napinat na napinalo. Zaklad bol, ze som pocuvla radu lekarky, aby som si nic dopredu necitala :) na diskusiach.
Bolo to hnusne, ale dalo sa to zvladnut ... teraz uz cakam na vysledky. resp. mi hned na zaklade vysetrenia zistila podrazdeny pazerak a na to sa teraz liecim ...
chrobak1
18.02.12,17:22
No na zaklade vasich skusenosti som sa rozhodol ze zmenim lekara...mne napriklad ani nevysvetlil ako sa dycha ...ziadna spolupraca so mnou a ako citam vase skusenosti tak ma ide rozhodit od hnevu...problem je ze neviem ako zistit dobreho lekara,lekarku...takze nemate niekto skusenosti v Humennom ? Priatelka tam bola vyberat mandle a vacsina sestriciek a doktorov boli super...vdaka
Emma212
03.05.13,19:01
Na gastroskopii som bola dnes, prvý krát som ešte celkovo dieťa (13) tak sa ma sestrička spýtala že či mi pichnú aj takú "oblbovaciu" injekciu a vedela som že som mierna padavka tak som si dala pichnúť tú injekciu , mali by sa vás to pred zákrokom spýtať, injekciu si doplácate , tuším okolo 11 eur takže keď máte problém s napínanm a dýhaním pri zákroku myslím že sa to oplatí, po pichnutí som nič extra nepociťovala, no potom som sa len mierne prebrala a to bolo už počas zakroku pozrela som sa na sestričku a zase "omdlela" zobudila som sa už na lôžku, samozrejme počas som cítila že je vo mne ta hadička ale dalo sa to :) ... vôbec nič si nepamätám ako som prešla po svojich nič ... proste ta injekcia účinkuje dosť dobre, a mali by ste sa teda zo sebou doprovod , lebo ešte keď som odchádzala hádzalo ma ako napitú :), mám zápal žaludka a samozrejme ta injekcia účinkuje ešte chvíľu takže mne doktorka nakázala ist domov a spať. Dá sa to v pohode prežiž :)
Nela Križová
16.03.15,14:25
Ahoj. Mám skúsenosti s Gastroskopiou bohaté Zajtra tam idem 96 krát za posledné tri roky lebo si to vyžaduje môj zdravotný stav. Zvládam to ťažko ale dá sa to. Asi pol hodinu pred vyšetrením si dám 4 tbl 3mg lexaurinu a poprosím lekára aby mi pred vyšetrením pichol do svalu Analgin. Samozrejme že mi hrdlo vystrieka Mesocainom . Drž hlavu v predklone čo najbližšie k hrudníku a keď sa hadička dostane po hrdo začni prehĺtať. Vtedy to menej dráždi na dávenie. Keď prejde lekár tento úsek a gastorskop je zavedený nižšie už to že ťa napína na zvracanie vyšetreniu nebráni. Hlavne dýchaj nosom a pomaly. Mne pomáha keď v mysli počítam .