Jurivo
02.02.12,08:39
Neviem kde dať takúto tému, tak som to dal tu. :)

Motoristi, aký máte názor na preštartovanie auta v takej zime aká je tu teraz (-20-30°C)?
Myslím, keď nikde nejdete ale necháte bežať motor cca 10 min. Mnoho ľudí to tak robí.
Nenastáva tu skôr opačný efekt, keďže je motor nedostatočne zohriaty? Nebolo by lepšie baterku radšej vybrať (keď viem, že pár dní nikde nepôjdem)?
Ako to robíte vy?
ivka70
02.02.12,07:48
Nechat bezat motor na mieste nie je prave naoptimalnejsie, najma pre dieslove motory.
Robi to problem turbu a rovnako ja FAB filter sa viac zanasa.
Urcite je lepsie nastartovat a pohnut sa.

Ale vyberat z auta baterku pre auta, ktore maju palubny pocitac, tiez nie je prave najlepsi sposob.
tom_NR
02.02.12,10:14
"Preštartovanie" kvôli dobitiu batérie je úplná zbytočnosť. Ak by motor stál dlhšiu dobu (viac týždňov), baterka by mala byť mimo auta.
Čo sa týka motora, základom je používať kvalitný olej ,palivo (aditíva) a samozrejme odolnú nemrznúcu zmes. Vyberanie baterky nemá na počítač žiadny negatívny vplyv, akurát potom treba ponastavovať čas, rádio,...
Osobne to riešim tak, že jazdím každý deň. :)
Gapo
03.02.12,16:46
Závisí to od toho kde to auto je. Ak pri rodinnom dome, tak je to jednoduché, pripojím nabíjačku.
buchač
03.02.12,16:55
Neviem kde dať takúto tému, tak som to dal tu. :)

Motoristi, aký máte názor na preštartovanie auta v takej zime aká je tu teraz (-20-30°C)?
...nemá význam....
Myslím, keď nikde nejdete ale necháte bežať motor cca 10 min. Mnoho ľudí to tak robí.
...zle robia ....málo je ten čas ...
Konkrétne ...predvčerom večer som nenahodil mašinu ...okolo obeda šup na nabíjačku na pár hodín
...a večer ???...jak pohan som nadával , žena ešte viac - z roboty taxíkom musela ...:rolleyes:
Nenastáva tu skôr opačný efekt, keďže je motor nedostatočne zohriaty? Nebolo by lepšie baterku radšej vybrať (keď viem, že pár dní nikde nepôjdem)?
...aj tak sa dá ...no ako bolo spomenuté , všetko od znova nastavovať ....záleží od mašiny ....
Ako to robíte vy?
...ja ?...

...zajtra cez káble štartnem a zbehnem na chalupu po druhú batériu , čo mi ostala po totálke ...že na prehadzovanie budem mať ???...;)
srska
03.02.12,17:01
...ja ?...

...zajtra cez káble štartnem a zbehnem na chalupu po druhú batériu , čo mi ostala po totálke ...že na prehadzovanie budem mať ???...;)ja som poriešil dnes. starú som drbol do kufra a novú za 60 evri pod kapotu a mám pokoj
lujza.j
03.02.12,17:20
Nechat bezat motor na mieste nie je prave naoptimalnejsie, najma pre dieslove motory.
Robi to problem turbu a rovnako ja FAB filter sa viac zanasa.
Urcite je lepsie nastartovat a pohnut sa.

Ale vyberat z auta baterku pre auta, ktore maju palubny pocitac, tiez nie je prave najlepsi sposob.
čo s tým má turbo pokiaľ viem zapne sa pri určitej rýchlosti...
pri diesely sú dôležite dobré žhaviče, baterka a nafta....
buchač
03.02.12,17:52
čo s tým má turbo pokiaľ viem zapne sa pri určitej rýchlosti...
pri diesely sú dôležite dobré žhaviče, baterka a nafta....
mimotemy

....lui , lui .....až mi oči drása .....:---

...batéria a nie baterka ....:confused:

Keď Ťa napojím na batériu , tak Ti oči budú svietiť jak baterka.......či ...???????


...ale s turbom súhlas ....:)...ale iba čiastočne ........:cool:
Nie pri rýchlosti , ale pri otáčkach -výkone motora .....;)
marleau
03.02.12,17:55
10 minút je málo,aspoň hodinu a nie stáť ale jazdiť.
lujza.j
03.02.12,18:00
mimotemy

....lui , lui .....až mi oči drása .....:---

...batéria a nie baterka ....:confused:

Keď Ťa napojím na batériu , tak Ti oči budú svietiť jak baterka.......či ...???????


...ale s turbom súhlas ....:)...ale iba čiastočne ........:cool:
Nie pri rýchlosti , ale pri otáčkach -výkone motora .....;)

Buchi, ale otáčky predsa súvisia s rýchlosťou...či? ale ved bežne že baterka, ved nie tá na videnie:D né
marleau
03.02.12,18:02
Buchi, ale otáčky predsa súvisia s rýchlosťou...či? ale ved bežne že baterka, ved nie tá na videnie:D né
Otáčky sa dajú dosiahnuť aj namieste.A rýchlo sa dá ísť aj s nízkymi otáčkami.
lujza.j
03.02.12,18:15
Otáčky sa dajú dosiahnuť aj namieste.A rýchlo sa dá ísť aj s nízkymi otáčkami.

na 6-stke?
hej dajú.... len ja som nemala na mysli "turovanie" na mieste s pedálom 10min na podlahe.... to budú otáčky jak vo formule..
buchač
03.02.12,18:21
Buchi, ale otáčky predsa súvisia s rýchlosťou...či? ale ved bežne že baterka, ved nie tá na videnie:D né
...nemusia ....

Predsa rozbehneš auto na tej 3 -ke a potom dáš do 4 -ky .....pri vyšších otáčkach ( od tých povedzme 4.000 až kľudne do 6.000 , záleží od auta ....) sa zopne aj turbo ...
Šmaríš 5 - ku a potom už len udržuješ rýchlosť bez turba ...okolo tých 3.000


...ALE záleží aj od auta ........ja som tie cifry dal podľa môjho .....a aj tak na otáčkomer nepozerám , mám uši ....;)
marleau
03.02.12,18:29
"Turovať" sa dá aj na nižších otáčkach,veď nie sme pubertiaci,čo sa predvádzajú.
peterkos2
03.02.12,19:17
Turbo nezopína-točí sa stále,ale plniaci tlak dosahuje od cca 1800ot/min
Nokerla
03.02.12,19:19
...nemusia ....

Predsa rozbehneš auto na tej 3 -ke a potom dáš do 4 -ky .....pri vyšších otáčkach ( od tých povedzme 4.000 až kľudne do 6.000 , záleží od auta ....) sa zopne aj turbo ...
Šmaríš 5 - ku a potom už len udržuješ rýchlosť bez turba ...okolo tých 3.000


Turbo sa toci stale, aj pri volnobehu, akurat nema svoje pozadovane otacky na najvyssi zatah.
Turbo citit cca od 1200-1300ot, zalezi od motora.
Nokerla
03.02.12,19:22
Nechat bezat motor na mieste nie je prave naoptimalnejsie, najma pre dieslove motory.
Robi to problem turbu a rovnako ja FAB filter sa viac zanasa.
Urcite je lepsie nastartovat a pohnut sa.

Ale vyberat z auta baterku pre auta, ktore maju palubny pocitac, tiez nie je prave najlepsi sposob.

Je to FAP alebo DPF filter. Pri naftovych motoroch je idealne nechat bezat motor po nastartovani aspon 10-15sekund, aby sa stihlo premazat turbo, nakolko po nastartovani nie je este dobre premazane a po chvilke olej natlaci do turba aby spravne mazalo.
spire011
03.02.12,19:42
Naco je dobre zohrievanie auta pred startom? Predsa oskrabem, sadnem, nastartujem, odchadzam. Auto je spociatku stuhnute, ale po 3 minutach jazdy uz nebadat ani naznak zamrznutia. Nevytacam, pomaly zohrievam.. .Kdezto nechat ho bezat naprazdno trebars pred panelakom (co je vlastne aj zakazane)... no nevidim v tom zmysel. Jedine pre vlastnu pohodu, ze ked sadnem do auta po 10 minutach oskrabavania, tak je uz motor teply a mozem si zakurit... ale vsade sa pise, ze to jednoducho v mensej alebo vacsej miere autu skodi. Nehovoriac o tom, ze po nastartovani zamrznuteho motoru je spotreba na urovni 2,5L/h, t. j. asi 4 deci benzinu za 10 minut statia.. no sorry, ale to radsej tie 4 deci benzinu spotrebujem cestou do mesta a ovela uzitocnejsie ako statim pred barakom ;)
buchač
03.02.12,19:46
...benzín nie je nafta ......
Indeed
03.02.12,20:05
Naco je dobre zohrievanie auta pred startom? Predsa oskrabem, sadnem, nastartujem, odchadzam. Auto je spociatku stuhnute, ale po 3 minutach jazdy uz nebadat ani naznak zamrznutia. Nevytacam, pomaly zohrievam.. .Kdezto nechat ho bezat naprazdno trebars pred panelakom (co je vlastne aj zakazane)... no nevidim v tom zmysel. Jedine pre vlastnu pohodu, ze ked sadnem do auta po 10 minutach oskrabavania, tak je uz motor teply a mozem si zakurit... ale vsade sa pise, ze to jednoducho v mensej alebo vacsej miere autu skodi. Nehovoriac o tom, ze po nastartovani zamrznuteho motoru je spotreba na urovni 2,5L/h, t. j. asi 4 deci benzinu za 10 minut statia.. no sorry, ale to radsej tie 4 deci benzinu spotrebujem cestou do mesta a ovela uzitocnejsie ako statim pred barakom ;)

Šak preto,prečo iné......

Motoru škodí práve tých niekoľko desiatok sekund po naštartovaní pokým sa premaže a dostane sa aspoň na hranicu prevádzkovej teploty.

Najradšej som ked vidím typka ako sadne do studeneho auta a ihned ako naštartuje vyrazí do premávky...:eek:

Potom sa čuduje ked motor po 150 000 km je vylágrovaný a potrebuje GO.:o
Nokerla
03.02.12,20:16
no sorry, ale to radsej tie 4 deci benzinu spotrebujem cestou do mesta a ovela uzitocnejsie ako statim pred barakom ;)

Keby som to mal tak prepocitavat, tak radsej jazdim MHD.
anonym222
04.02.12,08:30
Keď je tu už takáto téma, mám jednú otázku: Automobiloví odborníci vraj hovoria, že batériu v aute treba vymeniť za novú po 4, max. 5 rokoch. Pred zimou jej vraj treba venovať zvýšenú pozornosť.
Ja mám však v svojom aute batériu už 12 rokov. Nikdy som s ňou nič nerobil. Nikdy som ju nedobíjal, nedolieval, nevyberal, nezohrieval. Jazdím takmer denne, avšak veľmi krátku trasu. Batéria za celý ten čas ani raz nezaváhala. Dokonca ani v týchto silných mrazoch nemám absolútne žiadny problém naštartovať. Auto štartuje vždy na prvý pokus.
Moja otázka teda znie: Klamú nás títo odborníci, je to súčasť marketingu, alebo mám iba jednoducho šťastie? Podľa doporučenia týchto odborníkov by som mal mať v svojom aute už tretiu batériu a o chvíľu by som ju mal meniť za už štvrtú.:D
Indeed
04.02.12,08:39
to anonym 222

su vydarené a nevydarené výrobky

Tvoja bateria je vydarený výrobok, štatisticky to vychádza tak 1:100 a rovnako aj v opačnom prípade

v každej serii vyrobkov sa nájdu aj nefuknčne vyrobky od nova tiež v takomto pomere, aj keby bola neviem aká kontrola kvality

čísla jednoducho nepustia
peton
04.02.12,08:40
Asi si dieťa šťasteny. :-) Myslim si však, že tu sa prejavuje stará dobrá kvalita. :-)
Odborníci neklamú, lebo tie súčasné skutočne vydržia len toľko.
Indeed
04.02.12,08:47
Asi si dieťa šťasteny. :-) Myslim si však, že tu sa prejavuje stará dobrá kvalita. :-)
Odborníci neklamú, lebo tie súčasné skutočne vydržia len toľko.

Asi za 30 rokov, čo sa zaujimam o motorizmus som počul o max.životnosti baterie 8 rokov.
peton
04.02.12,08:49
Najradšej som ked vidím typka ako sadne do studeneho auta a ihned ako naštartuje vyrazí do premávky...


Pridavam sa k "typkom". Ale poviem Ti, že tiež som robieval tak, že som najprv naštartoval motor, oškrabal všetky okná, až potom som z miesta odišiel. To len do času kým som nedostal "lekcie" od fundovanejších a nepreštudoval návod ako správne štartovať. Spôsob štartovania teda jeho správnosť či nesprávnosť nemožno zovšeobecňovať nakoľko každé auto je iné a má výrobcom zadefinované hodnoty a podmienky užívania. Takže hor sa do štúdia návodu a zistíš, či ide len o plytvanie benzínu (nafty) alebo to má aj iný význam.
Indeed
04.02.12,09:05
Pridavam sa k "typkom". Ale poviem Ti, že tiež som robieval tak, že som najprv naštartoval motor, oškrabal všetky okná, až potom som z miesta odišiel. To len do času kým som nedostal "lekcie" od fundovanejších a nepreštudoval návod ako správne štartovať. Spôsob štartovania teda jeho správnosť či nesprávnosť nemožno zovšeobecňovať nakoľko každé auto je iné a má výrobcom zadefinované hodnoty a podmienky užívania. Takže hor sa do štúdia návodu a zistíš, či ide len o plytvanie benzínu (nafty) alebo to má aj iný význam.

Je to diskutabilné, nechcel som zachadzat do technických detailov, no vidim,že mi nič ine nezostava.

Teda motor tvorí kľukové ustrojenstvo s piestami uložené v bloku motora,ktorý je chladený vodou,nad piestami je hlava valcou v ktorej su uložená vačková hriadeľ s ventilmi /manažment motora/tiež chladená vodou.

Čo sa stane ked začneme štartovať ? Všetko toto ustrojenstvo sa musí v rekordne krátkom čase dostať do pohybu a nie hocijakého pohybu , ale z napoly stuhnutého stavu bez mazania do otáčok cca 1500/min. To je jedna vec.
Ďalšia vec , ked sa nad valcom zapáli zmes tak v zlomku sekundy sa vytvorí teplota okolo 1000°C,material musí prejsť extremne rychlym zohrievaním,preto sú piestne kružky uložené pružne a piest má určitu voľu vo valci,
preto treba určitý čas aby valec,piest a krúžky vymedzili svoje vole zahrievaním a až potom,po niekoľkých minutach možno motor zaťažovať jazdou.
Inak jazda so studeným motorom,má za nasledok predčasné opotrebenie valcov a piestných krúžkov, u preplńaných dieslových motorov hrozí prasknutie hlavy valcov, nasledkom nevyrovnania extremnych teplotných pomerov vo valci pri zaťažení studeného motora.
To platí teraz ked teploty padajú hlboko pod bod mrazu, v letných podmienkach samozrejme, možno po naštartovaní ihned jazdiť.
peton
04.02.12,09:16
Veď ja sa nehádam. :-)
Jurivo
04.02.12,11:10
Ja som mal tiež v aute (benzín) 12 ročnú baterku, ešte pôvodnú od výroby, ale tohto roku už doslúžila a nahradila ju nová. Som zvedavý ako dlho vydrží.
misoft
04.02.12,11:18
Auto som dal do šrotu :D, takže ma toto až tak netrápi. Ale v polemike zimný štart - odchod okamžite/zohrievať na mieste je pravda niekde uprostred. To, že radia, aby sa vozidlo nezohrievalo na mieste, ale aby sa ihneď "vyrazilo" na cestu je malá nepresnosť. Vozidlu (chladeného vodou/mnemrzkou) stačí cca 2-3 min, aby nebolo úplne zamrznuté, ale malo dostatočnú teplotu. Po tých 2-3 min sa totiž v bloku motora vytvorí dostatok tepla na to, aby chladivo začalo kolovať "malým" chladiacim okruhom - a vtedy sa môže pohnúť - ovšem nie alá rallye jazdec - ale prekne pijánko - pomaly. Teplota prevodov je totiž ešte dosť nízka (olej je dosť stuhnutý na premazávanie), no pomalým zaťažovaním prevodu sa aj toto mazivo zohreje a plní svoju úlohu.
Ten, čo 10 minút zohrieva motor - teplota agregátu síce je OK, ale prevody (stuhnuté, slabo mastené) - tie potom dostanú poriadny záber, pretože motor už môže ísť naplno.

Preto môj názor (osobný) - zlatá stredná cesta - niekde medzi 0 min a 10 min - skôr sa prikláňam k hodnote 2-3 min (to je akurát doba, keď si sadneš, naštaruješ, zapneš pásy, prípadne spustíš okienko, aby sa nezahmlievalo a pomaly sa pohneš. Tak som to robil ja - ostatní môžu používať svoj spôsob.

A k batériám - tiež som za 22 rokov veku auta mal len 3 batérie - prvá odišla po 3 rokoch (tá bola dodaná s tragačom :D) druhá vydržala 8 rokov, tretia 11 rokov.
lujza.j
04.02.12,14:12
Auto som dal do šrotu :D, takže ma toto až tak netrápi. Ale v polemike zimný štart - odchod okamžite/zohrievať na mieste je pravda niekde uprostred. To, že radia, aby sa vozidlo nezohrievalo na mieste, ale aby sa ihneď "vyrazilo" na cestu je malá nepresnosť. Vozidlu (chladeného vodou/mnemrzkou) stačí cca 2-3 min, aby nebolo úplne zamrznuté, ale malo dostatočnú teplotu. Po tých 2-3 min sa totiž v bloku motora vytvorí dostatok tepla na to, aby chladivo začalo kolovať "malým" chladiacim okruhom - a vtedy sa môže pohnúť - ovšem nie alá rallye jazdec - ale prekne pijánko - pomaly. Teplota prevodov je totiž ešte dosť nízka (olej je dosť stuhnutý na premazávanie), no pomalým zaťažovaním prevodu sa aj toto mazivo zohreje a plní svoju úlohu.
Ten, čo 10 minút zohrieva motor - teplota agregátu síce je OK, ale prevody (stuhnuté, slabo mastené) - tie potom dostanú poriadny záber, pretože motor už môže ísť naplno.

Preto môj názor (osobný) - zlatá stredná cesta - niekde medzi 0 min a 10 min - skôr sa prikláňam k hodnote 2-3 min (to je akurát doba, keď si sadneš, naštaruješ, zapneš pásy, prípadne spustíš okienko, aby sa nezahmlievalo a pomaly sa pohneš. Tak som to robil ja - ostatní môžu používať svoj spôsob.

A k batériám - tiež som za 22 rokov veku auta mal len 3 batérie - prvá odišla po 3 rokoch (tá bola dodaná s tragačom :D) druhá vydržala 8 rokov, tretia 11 rokov.
Misino, aj ja tak:)vytasím fáro z garáže...:Ddobre dobre;) mám tam len -2, ale v robote teraz býva aj vonku, tak pár krát nažhavím, lebo nie je to úplne brnk ako sa mojim uchálom páči, ale čo už hlavne že mám kúpené nové žhaviče:D sú v obyvke v sáčku na gauči:---
bjuty smis
04.02.12,14:33
Je to diskutabilné, nechcel som zachadzat do technických detailov, no vidim,že mi nič ine nezostava.

Teda motor tvorí kľukové ustrojenstvo s piestami uložené v bloku motora,ktorý je chladený vodou,nad piestami je hlava valcou v ktorej su uložená vačková hriadeľ s ventilmi /manažment motora/tiež chladená vodou.

Čo sa stane ked začneme štartovať ? Všetko toto ustrojenstvo sa musí v rekordne krátkom čase dostať do pohybu a nie hocijakého pohybu , ale z napoly stuhnutého stavu bez mazania do otáčok cca 1500/min. To je jedna vec.
Ďalšia vec , ked sa nad valcom zapáli zmes tak v zlomku sekundy sa vytvorí teplota okolo 1000°C,material musí prejsť extremne rychlym zohrievaním,preto sú piestne kružky uložené pružne a piest má určitu voľu vo valci,
preto treba určitý čas aby valec,piest a krúžky vymedzili svoje vole zahrievaním a až potom,po niekoľkých minutach možno motor zaťažovať jazdou.
Inak jazda so studeným motorom,má za nasledok predčasné opotrebenie valcov a piestných krúžkov, u preplńaných dieslových motorov hrozí prasknutie hlavy valcov, nasledkom nevyrovnania extremnych teplotných pomerov vo valci pri zaťažení studeného motora.
To platí teraz ked teploty padajú hlboko pod bod mrazu, v letných podmienkach samozrejme, možno po naštartovaní ihned jazdiť.

prepáč, ale určite nemáš pravdu, to je nezmysel pri moderných Td..
http://www.turba.sk/jazdenie-turbo-motorom.htm
Nokerla
04.02.12,15:12
Keď je tu už takáto téma, mám jednú otázku: Automobiloví odborníci vraj hovoria, že batériu v aute treba vymeniť za novú po 4, max. 5 rokoch. Pred zimou jej vraj treba venovať zvýšenú pozornosť.
Ja mám však v svojom aute batériu už 12 rokov. Nikdy som s ňou nič nerobil. Nikdy som ju nedobíjal, nedolieval, nevyberal, nezohrieval. Jazdím takmer denne, avšak veľmi krátku trasu. Batéria za celý ten čas ani raz nezaváhala. Dokonca ani v týchto silných mrazoch nemám absolútne žiadny problém naštartovať. Auto štartuje vždy na prvý pokus.
Moja otázka teda znie: Klamú nás títo odborníci, je to súčasť marketingu, alebo mám iba jednoducho šťastie? Podľa doporučenia týchto odborníkov by som mal mať v svojom aute už tretiu batériu a o chvíľu by som ju mal meniť za už štvrtú.:D

Takze takto:
Pokial nemas s aku nejaky problem, tak nevidim dovod ju menit. Pred zimou a po zime sa odporuca skontrolovat stav baterie a ci ju netreba pripadne dobit.
Podla tvojho popisu mas benzinove auto s malou kubaturou.
Ten kto Ti povedal, ze treba menit aku po 4-5 rokoch, zrejme predava baterie :D
Vacsina ludi si baterku do rezervy nekupi a vymeni ju az vtedy, ked uz sa neda nastartovat. Keby si ju kontrolovali 2x rocne, tak na 99% ludi nikdy nezaziju ked auto nenaskoci. Ja sa zaoberam bateriami uz x rokov a sam si bateriu kontrolujem, aby ma nenechala v stichu ked to najmenej cakam.
Pred dovolenkou som ju vymenil za novu, aj ked ziadny problem s nou nebol, ale tester mi ukazal ucinnost 53%. Mozno by fungovala este dalsi rok, ale ako som pisal, nechcel som riskovat. Kamarati sa mi cudovali, ze preco som to menil, ked fungovala..... teraz ked su mrazy, tak pochopili, lebo ani jeden nenastartoval :D
Nokerla
04.02.12,15:13
Asi za 30 rokov, čo sa zaujimam o motorizmus som počul o max.životnosti baterie 8 rokov.

ja sa stretavam s bateriami nad 10 rokov skoro bezne.
bjuty smis
04.02.12,15:31
nokerla,
a čo si mám konrolovať na baterka ? ja som ju kúpil ako bezúdržbovú ?
Nokerla
04.02.12,16:06
neviem ci ju mas bezudrzbovu....pozri ci ma na vrchu 6 otvorov. Ak nema, tak je bezudrzbova.
Kontroluje sa stav nabitia t.j. ze zmerias napatie na svorkach, pripadne skontrolujes cez otvory ci netreba doliat destilovanu vodu.
Na odborne premeranie potrebujes tester na autobaterie...ten Ti zmeria aky ma bateria vykon.
Napatie na svorkach by malo byt 12,5-12,8V ak ma menej, treba ju nechat dobit.
Uplne vybitie baterie sa povazuje ked je napatie 10,5V a menej.
buchač
04.02.12,16:11
neviem ci ju mas bezudrzbovu....pozri ci ma na vrchu 6 otvorov. Ak nema, tak je bezudrzbova.
Kontroluje sa stav nabitia t.j. ze zmerias napatie na svorkach, pripadne skontrolujes cez otvory ci netreba doliat destilovanu vodu.
Na odborne premeranie potrebujes tester na autobaterie...ten Ti zmeria aky ma bateria vykon.
Napatie na svorkach by malo byt 12,5-12,8V ak ma menej, treba ju nechat dobit.
Uplne vybitie baterie sa povazuje ked je napatie 10,5V a menej.
...ale tá tiež odíde ......bez údržby ....:---
Nokerla
04.02.12,16:19
Ano aj ta moze odist.
Bezudrzbova znamena, ze do baterie netreba dolievat destilovanu vodu.
bjuty smis
04.02.12,16:27
neviem ci ju mas bezudrzbovu....pozri ci ma na vrchu 6 otvorov. Ak nema, tak je bezudrzbova.
Kontroluje sa stav nabitia t.j. ze zmerias napatie na svorkach, pripadne skontrolujes cez otvory ci netreba doliat destilovanu vodu.
Na odborne premeranie potrebujes tester na autobaterie...ten Ti zmeria aky ma bateria vykon.
Napatie na svorkach by malo byt 12,5-12,8V ak ma menej, treba ju nechat dobit.
Uplne vybitie baterie sa povazuje ked je napatie 10,5V a menej.

dakujem, na svorkách mám 12,9 - 13,1 - mne sa to dá skontrolovať cez poplašné ....vodu naštastie nemám kam dolievať,,ale aj tak som včera nevedel naštartovať, ale to bola " 100% nafta zo zimným aditívum z SHELL...o 20 centov/L drahšia ako malé pumpy...
KoxXxo
04.02.12,17:24
Citát z manuálu:
Jízda na plný plyn nebo zahřívání motoru
ve volnoběžných otáčkách zvyšují
opotřebení, spotřebu paliva, obsah
škodlivin ve výfukových plynech a hluk.
Po nastartování motoru se co nejdříve
rozjeďte.
Nokerla
04.02.12,18:12
KoxXxo,
ano ale je dobre pockat 10-15 sekund aby sa zacalo mazat aj turbo.

bjuty smis
Pri naftovom motore je viac dolezitych veci, ktore zarucuju dobry start, nez u benzinoveho motora.
Vstreky, palivove cerpadlo, nafta, bateria, zhavice.... ak nejaka tato cast nie je v 100% stave, mozu byt pri startovani problemy.
spire011
05.02.12,19:31
Keby som to mal tak prepocitavat, tak radsej jazdim MHD.

...ja som tu spotrebu neudaval ako primarny dovod, preco nenechat bezat motor, iba som to spomenul ako taky "bonus"...
spire011
05.02.12,19:42
Šak preto,prečo iné......

Motoru škodí práve tých niekoľko desiatok sekund po naštartovaní pokým sa premaže a dostane sa aspoň na hranicu prevádzkovej teploty.

Najradšej som ked vidím typka ako sadne do studeneho auta a ihned ako naštartuje vyrazí do premávky...:eek:

Potom sa čuduje ked motor po 150 000 km je vylágrovaný a potrebuje GO.:o

No, kazdy extrem je asi nespravny.. ja som to myslel skor tak, ze sadnem, nastartujem, pockam chvilu (kym si odlozim veci, zapnem pas).. ale rozhodne nebudem mat 10 minut nastartovane...urcite to ma vela aut aj v "navode na pouzitie" .. a nemyslim, ze by to tam vyrobcovia pisali iba preto, aby ste auto znicili co najskor...
Indeed
05.02.12,19:54
Dajako ma niektorí nepochopili ...

Tema ma názov : "Štartovanie auta v zime."

Teda asi treba prihliadať na nejaké sťažené podmienky vplyvom nízkych teplot a pristupovať k štartovaniu auta a naslednemu jazdeniu INAK

ako v letnom období.

Ešte mám otázku: Akým sposobom sa motor auta zvýšenym sposobom opotrebuje, ak bude bežať na voĺnobeh, namieste 10 minut ?
spire011
05.02.12,20:58
Dajako ma niektorí nepochopili ...

Tema ma názov : "Štartovanie auta v zime."

Teda asi treba prihliadať na nejaké sťažené podmienky vplyvom nízkych teplot a pristupovať k štartovaniu auta a naslednemu jazdeniu INAK

ako v letnom období.

Ešte mám otázku: Akým sposobom sa motor auta zvýšenym sposobom opotrebuje, ak bude bežať na voĺnobeh, namieste 10 minut ? Neviem sice, ci si tymi "inymi" myslel mna alebo nie :) Ja som sa samozrejme vo svojom prispevku stotoznil s tym, ze v zime sa k autu treba spravat INAK ako v lete. V lete sadnem, odchadzam. V zime nastartujem, chvilu pockam, odchadzam. Mne pride iba zbytocnych tych 10-15 minut statia na volnobehu, ktore su udajne NESPRAVNE ako to uvadza vela odbornikov, vratane vyrobcov automobilov. Ale kedze nepatrim ani do jednej z tychto skupin, na druhu otazku odpoved nepoznam, hoci by som konecne rad :)
Nokerla
06.02.12,08:24
Ešte mám otázku: Akým sposobom sa motor auta zvýšenym sposobom opotrebuje, ak bude bežať na voĺnobeh, namieste 10 minut ?

Cim dlhsie bezi studeny motor, tym dochadza k vacsiemu opotrebovaniu. Opotrebuvava sa vsetko co ma mat urcitu prevadzkovu teplotu. Olej ma tiez svoju pracovnu teplotu, pri ktorej maze najlepsie.
Ale na druhej strane.....cim rovnomernejsie sa motor zohrieva, tym je to pre neho lepsie, lebo nedochadza k velkym vykyvom teplot v motore. mam namysli to, ze jedna cast je uz horuca a druha je este sudena, tym dochadza k pnutiu a moze dojst k poskodeniu motora.
Idealne je na studeny motor netlacit a zahrievat ho pri nizsich otackach (nie nizkych, aby nedochadzalo k podtacaniu motora).
AlaNR
06.02.12,09:16
Moja včerajšia skúsenosť:
auto vonku na dvore, nádrž cca do 1/3 a auto neštartuje...
Teda otáča, ale nechytí. To sa mi ešte nestalo :(
Vraj cez zimu treba mať plnú nádrž, len neviem, ako ju doplním, keď sa s autom nepohnem...
Novice011
06.02.12,09:26
Moja včerajšia skúsenosť:
auto vonku na dvore, nádrž cca do 1/3 a auto neštartuje...
Teda otáča, ale nechytí. To sa mi ešte nestalo :(
Vraj cez zimu treba mať plnú nádrž, len neviem, ako ju doplním, keď sa s autom nepohnem... No o tom, ze treba mat plnu nadrz som osobne nepocul, akurat viem ze na "doraz" by sa casto chodit nemalo.. Inak to doplnenie nadrze - bandaska a na "pumpu" ? :) Za mojich mladickych cias velmi casty fenomen :)
Nokerla
06.02.12,09:32
Moja včerajšia skúsenosť:
auto vonku na dvore, nádrž cca do 1/3 a auto neštartuje...
Teda otáča, ale nechytí. To sa mi ešte nestalo :(
Vraj cez zimu treba mať plnú nádrž, len neviem, ako ju doplním, keď sa s autom nepohnem...

Plnu nadrz odporucaju pri nafte, nakolko menej paliva skor zamrzne. Pri benzine to nehrozi....za beznych podmienok beznzin prakticky nezamrzne.
AlaNR
06.02.12,09:39
Bandaska ako bandaska, ale ju doma nemám a nie je od koho požičať... A pumpa cca 4 kiláky od domu, pešo ani za svet a nikto akurát nemohol...

Niečo tam ale asi zamrznúť muselo, baterka je v poriadku, lebo štartér točí furt dokola, len som ho nechcela siliť, keď nenaštartovalo, nechala som to tak, aby som baterku nevybila.
Veď uvidím, budem skúšať, auto je doma, baterku poprípade ľahko dobijem.
AnnaK
06.02.12,09:50
Mne v týchto mrazivých dňoch po naštartovaní 3x pípne a bliká kontrolka chladiacej kvapaliny. Chápem prečo, veď pri mraze -15 až -20 je chladiaca kvapalina poriadne stuhnutá.
Po naštartovaní tak cca po 2 minútach odchádzam. Kontrolka síce bliká ale idem spočiatku opatrne, nevytáčam motor, idem tak štyridsiatkou prvých 500 - 1000 m. Viem, že po vypnutí motora a znovu naštartovaní kontrolka už nebliká, ale nebudem predsa mučiť batériu štartovaním. Alebo by som mala čakať, kým sa chladiaca kvapalina mierne rozohreje?
misomiso
06.02.12,09:56
Mne v týchto mrazivých dňoch po naštartovaní 3x pípne a bliká kontrolka chladiacej kvapaliny. Chápem prečo, veď pri mraze -15 až -20 je chladiaca kvapalina poriadne stuhnutá.
Po naštartovaní tak cca po 2 minútach odchádzam. Kontrolka síce bliká ale idem spočiatku opatrne, nevytáčam motor, idem tak štyridsiatkou prvých 500 - 1000 m. Viem, že po vypnutí motora a znovu naštartovaní kontrolka už nebliká, ale nebudem predsa mučiť batériu štartovaním. Alebo by som mala čakať, kým sa chladiaca kvapalina mierne rozohreje?

Mas jej malo (pod rysku). Po zohriati motora sa roztiahne, zvaci objem a dostane sa do limitu, preto kontrolka zhasne.
misoft
06.02.12,15:39
Ja som kedysi používal ešte jednu "fintu" (a väčšinou vyšla) pri štartovaní v zime - pred samotným štartovaním (teda otočením kľúčika zapaľovania a spustenia štartéra) som na 30-40 sekúnd tzv. svetelnou húkačkou (blbý to názov :D) rozsvietil diaľkové svetlá.
Dôvod je celkom prostý (nie sprostý- nemýliť si to): pri rozsvietení svetiel musel akumulátor začať pracovať - dodávať energiu pre svetlá - a akumulátor sa pripravil na prúdovú záťaž - až potom som (po vypnutí svetiel) spustil štartér.
Nokerla
06.02.12,17:54
Misoft,
akby si to nerobil, tak mas viac energie v baterke......nakolko tento efekt dosiahnes aj pri startovani.
misoft
06.02.12,18:02
Za 30-40 sek - tej energie veľa nezoberieš, naopak baterka sa trochu prehreje (nie veľa, ale predsa).
Nokerla
06.02.12,19:51
Nikdy som to nerobil a vzdy som bez problemov nastartoval. 30-40s nie je vela, ale pri tuhych mrazoch ide o kazdy amper.
AnnaK
08.02.12,13:51
Mas jej malo (pod rysku). Po zohriati motora sa roztiahne, zvaci objem a dostane sa do limitu, preto kontrolka zhasne.

Nemám pod rysku. Nie je síce na maxime, ale asi niekde v strede medzi max a min. Teraz, keď je okolo -13 to nerobí. Až keď je okolo - 18 príp. - 20. Naposledy mi chladiacu kvapalinu dopĺňali v servise. Skôr si myslím, či to nie je koncentráciou chladiacej kvapaliny. Možno doplnili takú, ktorá nie je vhodná do silnejších mrazov. Už si radšej budem dopĺňať chladiacu kvapalinu sama. Aspoň budem vedieť, čo tam dám.
marleau
08.02.12,13:59
Nemám pod rysku. Nie je síce na maxime, ale asi niekde v strede medzi max a min. Teraz, keď je okolo -13 to nerobí. Až keď je okolo - 18 príp. - 20. Naposledy mi chladiacu kvapalinu dopĺňali v servise. Skôr si myslím, či to nie je koncentráciou chladiacej kvapaliny. Možno doplnili takú, ktorá nie je vhodná do silnejších mrazov. Už si radšej budem dopĺňať chladiacu kvapalinu sama. Aspoň budem vedieť, čo tam dám.
To robí aj mne.Nie som odborník na autá,ale asi to bude tým,že kým je zmes tuhá,tak čidlo alebo čo to meria,nereaguje.Po 10 minútach to už zhasne,niekedy aj skor.
tom_NR
08.02.12,19:42
Váš problém s kontrolkou je celý o fyzike. Zjednodušene (princíp vo vozidlách VW group, ale asi aj v ostatných): v nádržke chlad. kvapaliny sú 2 kovové elektródy, ktoré merajú odpor kvapaliny. Čím menej sú ponorené v kvapaline, tým väčší odpor namerajú = pri určitej medznej hodnote odporu sa rozsvecuje kontrolka. V zime pri nečinnosti motora kvapalina tuhne, zvyšuje sa jej merný odpor a zase sa rozsvieti kontrolka. Aj keď sa voda o pár minút zohreje, chybové hlásenie ostáva v pamäti až do vypnutia motora.
Ak vám to bude robiť aj v lete, elektródy sú zaoxidované a treba ich očistiť.
Jurivo
09.02.12,07:10
Ja som kedysi používal ešte jednu "fintu" (a väčšinou vyšla) pri štartovaní v zime - pred samotným štartovaním (teda otočením kľúčika zapaľovania a spustenia štartéra) som na 30-40 sekúnd tzv. svetelnou húkačkou (blbý to názov :D) rozsvietil diaľkové svetlá.
Dôvod je celkom prostý (nie sprostý- nemýliť si to): pri rozsvietení svetiel musel akumulátor začať pracovať - dodávať energiu pre svetlá - a akumulátor sa pripravil na prúdovú záťaž - až potom som (po vypnutí svetiel) spustil štartér.

Myslím, že stačí otočiť kľúčikom kým sa nerozsvietia kontrolky a potom kľúčik vypnúť (to stačí na oživenie baterky), a naštartovať.
misoft
09.02.12,14:41
http://www.joj.sk/noviny-o-12-00/noviny-o-12-00-archiv/2012-02-09-noviny-o-12-00.html

v čase 08:45 - 09:05 - je tam rada ohľadom bateriek a štartovania v zime.
SamuelSK
09.02.12,16:24
Neviem preco, ale mne sa paci ten hluk studeneho motora :D
Je taky "utrapenejsi' cize zivsi :D
D0min0
09.02.12,17:41
Keď je tu už takáto téma, mám jednú otázku: Automobiloví odborníci vraj hovoria, že batériu v aute treba vymeniť za novú po 4, max. 5 rokoch. Pred zimou jej vraj treba venovať zvýšenú pozornosť.
Ja mám však v svojom aute batériu už 12 rokov. Nikdy som s ňou nič nerobil. Nikdy som ju nedobíjal, nedolieval, nevyberal, nezohrieval. Jazdím takmer denne, avšak veľmi krátku trasu. Batéria za celý ten čas ani raz nezaváhala. Dokonca ani v týchto silných mrazoch nemám absolútne žiadny problém naštartovať. Auto štartuje vždy na prvý pokus.
Moja otázka teda znie: Klamú nás títo odborníci, je to súčasť marketingu, alebo mám iba jednoducho šťastie? Podľa doporučenia týchto odborníkov by som mal mať v svojom aute už tretiu batériu a o chvíľu by som ju mal meniť za už štvrtú.:D

Pokial funguje, nie je co riesit. Co sa tyka odporucania vyrobcov tak oni su idealisti a povedal by som ze ich rady skor smeruju k prevencii aby sa cloveku nestalo ze sadne v zime do auta a nenastartuje :). Tak ako ze gumicky stieracov by sa mali menit kazdy rok.
Pokial je baterka funkcna, nie je co riesit. Po doziti vymenit za novu a pouzivat az do konca jej zivota.
D0min0
09.02.12,17:53
Neviem kde dať takúto tému, tak som to dal tu. :)

Motoristi, aký máte názor na preštartovanie auta v takej zime aká je tu teraz (-20-30°C)?
Myslím, keď nikde nejdete ale necháte bežať motor cca 10 min. Mnoho ľudí to tak robí.
Nenastáva tu skôr opačný efekt, keďže je motor nedostatočne zohriaty? Nebolo by lepšie baterku radšej vybrať (keď viem, že pár dní nikde nepôjdem)?
Ako to robíte vy?

Podla mna to je blbost.

Ad 1: Aky to ma zmysel vyjst vonku do -20 stupnoveho mrazu, nastartovat motor, ktory do zahriatia pri takomto mraze najviac trpi (pocut to aj na zvuku motora), a po tych minutach co sa zahreje ho vypnut. S tym suvisiaci olej, co si mozno mysliet ak je olej v -20 potom zahriaty na 70-80 a nasledne vychladeny, no blbo to uz len znie :)

Ad 2: Startovanie ma najvacsi odber elektrickej energie z baterky a nedovolim si tvrdit, ze 10 minut dobijania alternatorom pri motore na volnobehu doda naspat baterke to, co bolo spotrebovane pri starte plus este nieco navyse.

Ad 3: Co znamena par dni? Pokial sa jedna o tyzden, dva, tymto by som sa absolutne nezapodieval.

... Nehovoriac o dieselovych motoroch

Ak uz je zrejme na baterke v jeseni, ze ma problem so startovanim, v takomto pripade odporucam vymenit pred zimou, bude to komfortnejsie, ako riesit rano v -20 niekoho kto ma start kable =D
D0min0
09.02.12,18:03
Ja startovanie robim takto:

Ak su okna zamrznute, nastartujem pustim na plno topenie a nasledne odstranim namrazu (za chodu motora) - ide to takto lahsie netreba to krkolomne skrabat.
Ak okna zamrznute nie su, nasadnem nastartujem, pockam pol az 1 minutu a padam :):)