ivaana81
03.02.12,06:16
dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Zita5
03.02.12,05:21
V prvom rade treba pozrieť zmluvu z UPSVAR .Z môjho pohľadu porušila zmluvu .Dostala dotáciu a pozastavila podnikanie , ktoré sa berie ako ukončenie podnikania .
Na koľko má prerušenú živnosť ?
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacne-a-poradenske-sluzby/samozamestanie.html?page_id=12858

....... príspevok sa mu poskytne, ak začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej 2 roky.
ivaana81
03.02.12,05:35
pardón.... komunikujeme len cez FB, tak som to nesprávne pochopila.... živnosť má stále len obchod dočasne zatvorila..
Zita5
03.02.12,05:36
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je
povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa
nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa
nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Tu je zákon http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/zakladne-informacie-o-sluzbach-zamestnanosti/zakon-o-sluzbach-zamestnanosti.html?page_id=12823
veronikasad
03.02.12,05:38
pardón.... komunikujeme len cez FB, tak som to nesprávne pochopila.... živnosť má stále len obchod dočasne zatvorila..
ako vykonáva činnosť, keď obchod je zatvorený ?
Zita5
03.02.12,05:39
Čistá špekulácia, koľko ľudí by chcelo a nedostane dotáciu.
Čo z dotácie zakúpila ?Resp.už dotáciu investovala na účel , na ktorý dotáciu žiadala.Resp.investovala len časť dotácie ?
ivaana81
03.02.12,05:52
Za dotáciu kúpila nejaké chladiace zariadenia, pokladňu, regále...
veronikasad
03.02.12,06:12
Keďže ide o maloobchod so skladovými zásobami, vhodnejšie je viesť jednoduché účtovníctvo. Čo urobila so zásobami (píšeš o chladiacom zariadení, tak zrejme ide o potravinársku prevádzku)? ku dňu uzatvorenia prevádzky ? Na akú dobu je uzatvorená ?

Príjem Dotácie účtuješ ako príjem neovpl.základ dane, vyčerpanú dotáciu v zmysle podn.plánu, cez interný doklad ako príjem ovpl.ZD.
marosc
03.02.12,06:14
Treba si uvedomiť či bude účtovať paušálné výdaje / dotácia sa odpíše celá/, alebo viesť JÚ a potom rozpustí dotáciu podľa toho kedy ju použila na zakúpenie zariadení, ktorémala v podnikateľskom zámere. Keď aj neprevádzkuje obchod / nemusí sa vždy dariť a vytvárať stratu/ musi si platiť odvody do ZP a SP. Živnosť môže ukončiť 1 deň po dátume uplynutia 2 rokov od začatia podnikania. Na UPSVaR sme konštatovali porušenie zmluvy,keď to bolo v ten istý dátum a živnostík musel za 1 deň vrátiť pomernú časť príspevku. Dôvod: Deň zrušenia živnosti sa považuje za deň, keď sa už živnosť nevykonáva.
ivaana81
03.02.12,07:51
No ja dúfam, že zásoby a inventarizáciu si urobí sama.... zistím podrobnosti a napíšem. Ale asi treba začať speňažných denníkom.... ?
lusetka33
04.02.12,19:49
Peňažný denník treba viesť, pretože bude musieť podať správu na MF SR o použití finančných prostriedkov ( správa s vyúčtovaním sa mala poslať 31.01.2012) a taktiež pod akým číslom boli zaúčtované v PD. Tiež musí mať kópie bločkov, či výpisov z banky aby mohla preukázať či boli prostriedky použité podľa podnikateľského zámeru, na základe ktorého jej bol príspevok schválený.
Čimko
07.02.12,11:41
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jednu vec: aký dátum má použiť SZČO keď pracuje ako subdodávateľ pre inú veľkú firmu, fakturuje prácu po mesiacoch. pr. prevedené práce za január 2012 v sume 1500 €. Dátum vystavenia a dátum dodania tovaru/služieb môže byť 6.2.2012 alebo musí byť dátum dodania tovaru/služieb ešte v tom mesiaci, za ktorý fakturuje prácu teda v tomto pr. 31.1.2012? Kolegovi (tiež SZČO) vraj prišla pokuta zo živnostenského úradu za to, že mal dátumy ako v pr.(práca za január a dátum februárový). Nie je mi to jasné, tak by som chcela nejakú info, ako to vlastne má byť. Díky.
Tweety
07.02.12,11:43
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jednu vec: aký dátum má použiť SZČO keď pracuje ako subdodávateľ pre inú veľkú firmu, fakturuje prácu po mesiacoch. pr. prevedené práce za január 2012 v sume 1500 €. Dátum vystavenia a dátum dodania tovaru/služieb môže byť 6.2.2012 alebo musí byť dátum dodania tovaru/služieb ešte v tom mesiaci, za ktorý fakturuje prácu teda v tomto pr. 31.1.2012? Kolegovi (tiež SZČO) vraj prišla pokuta zo živnostenského úradu za to, že mal dátumy ako v pr.(práca za január a dátum februárový). Nie je mi to jasné, tak by som chcela nejakú info, ako to vlastne má byť. Díky. Dátum dodania je dátum dodania tovaru, služieb, takže ak boli vykonané v januári, dátum dodania je január.
Čimko
07.02.12,12:27
Díky za odpoveď, je to veľká chyba, ak sú dátumy v nasledujúcom mesiaci - má SZČO prerobiť všetky fa v minulom roku? :(
Tweety
07.02.12,12:42
Díky za odpoveď, je to veľká chyba, ak sú dátumy v nasledujúcom mesiaci - má SZČO prerobiť všetky fa v minulom roku? :( Ak nie je platiteľom dph, nebola by to až taká chyba.
Čimko
07.02.12,12:52
Nie je platiteľom DPH, ale firma, pre ktorú pracuje, je platiteľom DPH. Musí ich teda prerobiť? Ako to, že na to veľká firma neprišla a nepovedala SZČO?
Tweety
07.02.12,12:53
Nie je platiteľom DPH, ale firma, pre ktorú pracuje, je platiteľom DPH. Musí ich teda prerobiť? Ako to, že na to veľká firma neprišla a nepovedala SZČO? Nie. Za vystavenú faktúru zodpovedá ten, kto ju vystavil.
Čimko
07.02.12,13:09
Vystavil ju SZČO (neplatca DPH) inej firme s dátumom dodania služieb v ďalšom mesiaci ako boli poskytnuté. Má ich teda prerobiť aby to sedelo aj firme, pre ktorú pracuje ako subdodávateľ a táto firma je platiteľom DPH? (práca prevedená v januári, dátum dodania vo februári)
Tweety
07.02.12,13:26
Vystavil ju SZČO (neplatca DPH) inej firme s dátumom dodania služieb v ďalšom mesiaci ako boli poskytnuté. Má ich teda prerobiť aby to sedelo aj firme, pre ktorú pracuje ako subdodávateľ a táto firma je platiteľom DPH? (práca prevedená v januári, dátum dodania vo februári) V príspevku vyššie máš odpoveď, že nemusí.
Čimko
07.02.12,13:37
Díky za odpoveď, určite bude rád, že to nemusí prerábať.
Ešte jedna otázka:
Ako zaúčtovať nasledujúcu transakciu - 31.12.2011 nakúpil SZČO spotrebný materiál - prev.réžia (euroobaly, papier,...), platil bank. kartou, účtenku teda účtuje v decembri - ale v banke bola transakcia zaevidovaná až 4.1.2012. Účtuje to teda ako výdavok na priebežnú položku ale potom nebude súhlasiť stav priebežnej položky na konci roka lebo nubude príjem z prieb. položky ....... a januárové transakcie sa účtujú až v roku 2012.Ako tento výdavok zaúčtovať?
Čimko
07.02.12,14:08
Takže platbu účtuje až v roku 2012 a nie v roku 2011? Ale na účtenke je 2011.......Alebo cez ID v 2011 ako výdavok a v roku 2012 ako? Nejako to nechápem, asi mi niekto sedí na vedení....:mee:
beatam
07.02.12,14:13
Díky za odpoveď, určite bude rád, že to nemusí prerábať.
Ešte jedna otázka:
Ako zaúčtovať nasledujúcu transakciu - 31.12.2011 nakúpil SZČO spotrebný materiál - prev.réžia (euroobaly, papier,...), platil bank. kartou, účtenku teda účtuje v decembri - ale v banke bola transakcia zaevidovaná až 4.1.2012. Účtuje to teda ako výdavok na priebežnú položku ale potom nebude súhlasiť stav priebežnej položky na konci roka lebo nubude príjem z prieb. položky ....... a januárové transakcie sa účtujú až v roku 2012.Ako tento výdavok zaúčtovať?

Účtuje to cez priebežnú položku - podľa postupov JU. Priebežné položky sa nemusia na konci roku "rovnať". Ich stav uvedieš aj vo výkaze - sú tam na to kolonky.
Čimko
07.02.12,14:26
A teda s tým dátumom to nemusí prerábať? SZČO (neplatca DPH) vykonal prácu v januári 2012, fa vystavil a dátum dodania práce je 6.2.2012 firme (platcovi DPH) pre ktorého pracuje ako subdodávateľ a fakturujú prácu po mesiacoch. Musí byť dátum dodania v januári pr. 31.1.2012?
sisa14
12.02.12,16:05
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem
veronikasad
12.02.12,16:11
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem
Pripísanie dotácie na Bu - PNZD
Čerpanie dotácie podla podn.plánu - VOZD v druhovom členení
Vyčerpaná dotácia - POZD (cez interný doklad).
Sarlotka
12.02.12,16:20
doplnim dotaciu evidovat v knihe záväzkov...


§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.
sisa14
12.02.12,16:38
Pripísanie dotácie na Bu - PNZD
Čerpanie dotácie podla podn.plánu - VOZD v druhovom členení
Vyčerpaná dotácia - POZD (cez interný doklad).

co znamenaju tie skratky?
Tweety
12.02.12,16:40
co znamenaju tie skratky?

1. Príjem neovplyvňujúci základ dane
2. Výdavok neovplyvň. ZD
3. Príjem ovplyvň. ZD
sisa14
12.02.12,16:44
dakujem :)
Katrina13
13.02.12,14:48
Dobrý deň, SZČO má z pred troch rokov zahrnutý v majetku kancelársky nábytok, neodpisoval sa a cena bola do 1.000 a kupoval ho postupne takže aj postupne zaraďoval do majetku firmy, dnes by ho chcel vyradiť a kúpiť si celú zostavu za 604 eur. Môže ho dať hneď celý do nákladov a odpísať celú DPH a keďže je do 1.000 predpokladám že nemusí robiť odpisy, správne?Zaradím ho len do majetku firmy.
veronikasad
13.02.12,14:51
Dobrý deň, SZČO má z pred troch rokov zahrnutý v majetku kancelársky nábytok, neodpisoval sa a cena bola do 1.000 a kupoval ho postupne takže aj postupne zaraďoval do majetku firmy, dnes by ho chcel vyradiť a kúpiť si celú zostavu za 604 eur. Môže ho dať hneď celý do nákladov a odpísať celú DPH a keďže je do 1.000 predpokladám že nemusí robiť odpisy, správne?Zaradím ho len do majetku firmy.
ak OC nepresiahne 1700€, môže nábytok jednorázovo odpísať do VOZD.

Je platitel DPH ?
Katrina13
13.02.12,16:57
ak OC nepresiahne 1700€, môže nábytok jednorázovo odpísať do VOZD.

Je platitel DPH ?

Áno je.
veronikasad
13.02.12,16:58
Áno je.
Potom sumu 1700€ sleduješ bez DPH, nárok na odpočítanie dane (DPH) uplatníš v DP podľa dátumu uskutočnenia zdanitelného plnenia.
alekna
20.02.12,18:32
Ahojte, poprosím o radu:
SZČO, platca DPH má príjmy zo živnosti a robí si JU. K tomu ešte robí sprostredkovateľa poistného - nie na svoje IČO, ale k tomu žiadne výdavky nemá. Ako jej urobiť DP? Môžem tie príjmy zo sprostredkovania dať do DP spolu s príjmami zo živnosti do riadku 2? Alebo ich dať do riadku 8, len potom neviem čo s výdavkami. Nemôže si predsa uplatniť pri živnosti preukázateľné a pri sprostredkovaní paušálne výdavky.
Ďakujem
ivaana81
22.02.12,10:17
Dobrý deň, keď z dotácie UPSRvR majú byť hradené odvody aj v roku 2012, bolo teda potrebné urobiť vyučtovanie do 31.1.2012 ? Alebo až po úplnom rozpustení dotácie? Ďakujem
tiborpm
23.02.12,14:53
Dobrý deň, mám otázočku. SZČO (neplatca DPH) je zároveň aj zamestnancom. Príjmy z podnikania za rok 2011 má za vykonávanie stavebného dozoru. Výdavky sú nízke. Musí viesť jednoduché účtovníctvo? Vopred ďakujem.
Mila123
23.02.12,14:55
Dobrý deň, mám otázočku. SZČO (neplatca DPH) je zároveň aj zamestnancom. Príjmy z podnikania za rok 2011 má za vykonávanie stavebného dozoru. Výdavky sú nízke. Musí viesť jednoduché účtovníctvo? Vopred ďakujem.
nemusí v prípade, že pôjde podľa § 6 ods. 10 ZDP - t.j. paušálnymi výdavkami - 40 % + zaplatené fondy ako szčo......
tiborpm
23.02.12,15:19
ďakujem
tiborpm
23.02.12,17:20
A ešte jedna otázka, keďže stále niečo študujem na nete ohľadom tejto témy a mám z toho veľkú hlavu, akým spôsobom sa vedie potom evidencia dokladov? Môžem viesť daňovú evidenciu (program Alfa) a v daň. priznaní označím "Pri príjmoch podľa par. 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa par. 6 ods. 10 zákona? Som otravná, viem ale robím to prvý krát. Vopred ďakujem.
Minna
25.02.12,09:59
Pri paušálnych výdavkoch (§6 odst.10) je potrebné viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, evidenciu zásob a pohľadávok, a je vhodné mať aj evidenciu uhradeného poistného a príspevkov, lebo tieto sa potom môžu pripočítať k 40% pauš.výdavkom.
Ja osobne túto evidenciu vediem v exceli vo forme jednoduchých tabuliek, napr. pri evidencii príjmov mám stĺpce: dátum príjmu, forma úhrady (banka alebo hotovosť), suma a účel. Podobne evidencia pohľadávok.
Zásoby nemám, ale ich evidencia by mohla pozostávať z príjemok, výdajok, skladových kariet a pod.
V DP FO typ B sa príjem zo zamestnania uvádza do § 5, príjem z podnikania §6, pri pauš.výdavkoch s označením tak ako uvádzate: Pri príjmoch podľa par. 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa par. 6 ods. 10 zákona.
Zita5
25.02.12,10:07
A ešte jedna otázka, keďže stále niečo študujem na nete ohľadom tejto témy a mám z toho veľkú hlavu, akým spôsobom sa vedie potom evidencia dokladov? Môžem viesť daňovú evidenciu (program Alfa) a v daň. priznaní označím "Pri príjmoch podľa par. 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa par. 6 ods. 10 zákona? Som otravná, viem ale robím to prvý krát. Vopred ďakujem.

V tomto linku je priložená tabuľka, ktorá koluje po Porade a tabuľku zostavila poraďáčka Xanti
Tak nech Vám poslúži .

http://www.porada.sk/t131231-co-vsetko-potrebujem-pri-pausalnych-vydavkoch.html#post1290044
tibor1000
25.02.12,13:32
Dobrý deň
prosím Vás,ked živnostník v decembri 2011 zaplatil nájomné za parkovacie miesto - na rok 2012 - je to daňovo uznateľný výdavok do r. 2011?? ak nie je,ako to prosím správne účtovať v r. 2011,a ako v r.2012?
2011: iný neovplyvňujúci daň z príjmu
2012 ID: prevádzková réžia?
dakujem vopred za pomoc
Tweety
25.02.12,15:38
Dobrý deň
prosím Vás,ked živnostník v decembri 2011 zaplatil nájomné za parkovacie miesto - na rok 2012 - je to daňovo uznateľný výdavok do r. 2011?? ak nie je,ako to prosím správne účtovať v r. 2011,a ako v r.2012?
2011: iný neovplyvňujúci daň z príjmu
2012 ID: prevádzková réžia?
dakujem vopred za pomoc
Zaplatil ho v roku 2011, je teda výdavkom tohto roka.
KatarinaNR
25.02.12,15:41
dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, čo sa týka výkazu majetku a záväzkov, resp.pomocnej evidencie záväzkov, uvádazajú sa v nej aj predpisy, napr.záväzok roku 2011 je sociálne alebo zdravotné poistenie za december roku 2011 ale szčo ho zaplatí v roku 2012?
ďakujem
Zita5
25.02.12,15:58
dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, čo sa týka výkazu majetku a záväzkov, resp.pomocnej evidencie záväzkov, uvádazajú sa v nej aj predpisy, napr.záväzok roku 2011 je sociálne alebo zdravotné poistenie za december roku 2011 ale szčo ho zaplatí v roku 2012?
ďakujem

Nezaplatené poistné na SP a ZP za rok 2011 resp. aj za neuhradené staré roky , sú záväzkom roku 2011, ktorý sa k 31.12.2011 inventarizuje.Vykazuje sa v Knihe záväzkov a v účtovnom Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2011 .Čiže riadne aj s ostatnými záväzkami.

V roku 2012 sa úž riadne zaúčtuje napr. len úhrada v PD(VoZD roku 2012) za mesiac december a zníži sa záväzok v Knihe záväzkov.

Stačí Katka? :)
Patrícia5
25.02.12,16:00
Dobrý deň! Prosím Vás, mohli by ste sa mi vyjadriť k téme "Fyzická osoba neplatiteľ DPH bez zamestnanca a jednoduché účtovníctvo". Zaradila som ju asi nesprávne. Za ochotu ďakujem.
KatarinaNR
25.02.12,16:02
ďakujem Zitka, stačí, aj som si to myslela a tak aj uviedla, ale porebovala som sa to pre istotu opýtať :-)
tibor1000
26.02.12,07:37
Zaplatil ho v roku 2011, je teda výdavkom tohto roka.

ďakujem za odpoveď Tweety. len sa mi zdá že niekedy to nebol daňový výdavok,ked sa FO zaplatilo za nájomné dopredu.. :eek: možno sa pletiem
Tweety
26.02.12,08:03
ďakujem za odpoveď Tweety. len sa mi zdá že niekedy to nebol daňový výdavok,ked sa FO zaplatilo za nájomné dopredu.. :eek: možno sa pletiem V PÚ to treba časovo rozlíšiť, ale v JÚ je výdavkom v čase úhrady.
tibor1000
26.02.12,16:29
V PÚ to treba časovo rozlíšiť, ale v JÚ je výdavkom v čase úhrady.
super,dik,hned som mudrejši :)
Johanka
26.02.12,17:55
§19 Zákona o dani z príjmov
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
maad
27.02.12,05:28
Prosím vás vie mi niekto poradiť??? Účtujem v JÚ potrebujem zaúčtovať daň z nehnuteľností ako ju mám správne zaúčtovať?? Majiteľ je vlastníkom pozemku aj dielne ale nemá svoju dielňu vedenú ako majetok firmy má to zaúčtovať ako VNZD???
maad
27.02.12,05:58
Naozaj mi nik neporadí???
Zita5
27.02.12,06:02
Prosím vás vie mi niekto poradiť??? Účtujem v JÚ potrebujem zaúčtovať daň z nehnuteľností ako ju mám správne zaúčtovať?? Majiteľ je vlastníkom pozemku aj dielne ale nemá svoju dielňu vedenú ako majetok firmy má to zaúčtovať ako VNZD???

Ak daň z nehnuteľnosti platí vyššiu. teda ako za podnikateľské priestory, tak tú časť by som účtovala do prevádzkovej réžie . Daň z nehnuteľnosti za ostatné ako je pozemok a iné ako VNZD .

Ak neplatí daň z nehnuteľnosti za podnikateľské priestory tak VNZD .
maad
27.02.12,06:11
On má svoju prevádzku na vlastnom pozemku tak za podnikateľské priestory neplatí.Obec mu len vyrúbila daň z nehnuteľnosti ja som ju zaúčtovala ako VNZD tak len sa chcem utvrdiť či je to správne keďže budovu v ktorej podniká nemá v majetku firmy.
Zita5
27.02.12,06:14
On má svoju prevádzku na vlastnom pozemku tak za podnikateľské priestory neplatí.Obec mu len vyrúbila daň z nehnuteľnosti ja som ju zaúčtovala ako VNZD tak len sa chcem utvrdiť či je to správne keďže budovu v ktorej podniká nemá v majetku firmy.

Rozdelenie stavieb podľa účelu:
a) stavby na bývanie a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu – do tejto skupiny sa zaraďujú bytové domy, rodinné domy a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu,
b) stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu,
c) stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu,
d) samostatne stojace garáže a samostatné stavby hromadných garáží a stavby určené alebo používané na tieto účely, postavené mimo bytových domov,
e) priemyselné stavby, stavby slúžiace energetike, stavby slúžiace stavebníctvu, stavby využívané na skladovanie vlastnej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu,
f) stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou,
g) ostatné stavby – do tejto skupiny sa zaraďujú všetky stavby, ktoré nie je možné zaradiť do žiadnej zo skupín uvedených v písm. a) až f). Ide napr. o stavby úradov, detských domovov, študentských domovov, domovov dôchodcov, útulkov pre bezdomovcov, stavby škôl, zdravotníckych zariadení a pod.


Obec mu vyrúbila daň z nehnuteľnosti na základe jeho podania daňového priznania .Ak nastali zmeny a on ich neohlásil na obec, tak samozrejme, že stále mu obec vymeria toľko, koľko má uvedené v pôvodnom DP prípadne zohľadní zvýšenie .Na zvýraznené stavby je zvýšená daň z nehnuteľností, ktorú on neplatí, ak v priestoroch podniká .Môže mať za to sankciu , ak mu na zanedbanie povinností prídu .
To znamená , že on si nesplnil niektorú z povinností .

Účtujete o VNZD .
maad
27.02.12,06:34
Chcem sa v tom len uistiť že som účtovala správne on je majiteľom pozemku i dielne v ktorej podniká obec mu zaslala daň ktorú má uhradiť on ju uhradil.Ale nemá dielňu evidovanú ako majetok firmy.Tak ten výdavok som dala do VNZD tak ako ste mi uviedli. A keďže je majiteľom pozemku a dielne(dielňa je vedená ako hospodárska budova)je potrebné podávať DP z nehnuteľnosti alebo obec mu automaticky každý rok naráta daň koľko má zaplatiť??Som v tom začiatočník tak vôbec neviem ako treba postupovať ďakujem za každú radu..
Mila123
27.02.12,06:36
Chcem sa v tom len uistiť že som účtovala správne on je majiteľom pozemku i dielne v ktorej podniká obec mu zaslala daň ktorú má uhradiť on ju uhradil.Ale nemá dielňu evidovanú ako majetok firmy.Tak ten výdavok som dala do VNZD tak ako ste mi uviedli. A keďže je majiteľom pozemku a dielne(dielňa je vedená ako hospodárska budova)je potrebné podávať DP z nehnuteľnosti alebo obec mu automaticky každý rok naráta daň koľko má zaplatiť??Som v tom začiatočník tak vôbec neviem ako treba postupovať ďakujem za každú radu..

pri daniach z nehnuteľnosti je to tak, že sa podáva iba na začiatku zdaň. obd. (po prepise) a potom iba pri zmenách.......
nepodáva sa každý rok...
maad
27.02.12,06:39
Veľmi pekne ďakujem.:)
lukin
28.02.12,17:14
Dvaja samostatní SZČO podnikajú v spoločných priestoroch. Jeden z nich začal podnikať len cca pred pol rokom a zatiaľ nemal dostatok peň. prostriedkov aby si zakúpil všetky potrebné prístroje, a tak mu ich ten druhý požičiava. Nejde však o prenájom, pretože v jeden deň ich v podstate využívajú obidvaja (napr. hodinu používa jeden, potom druhý).
Otázka znie, či mu môže požičanie prístrojov vyfakturovať. Ak áno, musia mať aj nejakú písomnú zmluvu, alebo stačí faktúra? Aký by mohol byť text faktúry – požičanie prístrojov?
Ďakujem.
lukin
28.02.12,19:30
Prosím poradí mi niekto? asi som nezaradil otázku do dobrej témy, ale nevedel som kam ju napísať
Mila123
28.02.12,19:32
Dvaja samostatní SZČO podnikajú v spoločných priestoroch. Jeden z nich začal podnikať len cca pred pol rokom a zatiaľ nemal dostatok peň. prostriedkov aby si zakúpil všetky potrebné prístroje, a tak mu ich ten druhý požičiava. Nejde však o prenájom, pretože v jeden deň ich v podstate využívajú obidvaja (napr. hodinu používa jeden, potom druhý).
Otázka znie, či mu môže požičanie prístrojov vyfakturovať. Ak áno, musia mať aj nejakú písomnú zmluvu, alebo stačí faktúra? Aký by mohol byť text faktúry – požičanie prístrojov?
Ďakujem.
na prenájom hnuteľného majetku musí byť živnostenské povolenie.....(okrem majetku, ktoré tvorí súčasť budovy- nehnuteľnosti pri jeho prenájme.....
lukin
28.02.12,19:46
ďakujem za odpoveď, ak tomu teda dobre rozumiem fakturovať môže len takú činnosť, ktorú má uvedenú v živnostenskom ako predmet podnikania. Prenájom tam nemá, ani nič podobné. Viem, že je to asi od veci, ale keď má v predmete podnikania (okrem iného) aj upratovacie práce, mohol by mu teda vystaviť faktúru napr. za upratovanie toho spoločného priestoru ? (keď sa teda nedá priamo za používanie prístrojov - aby teda dostal od neho aspoň takýmto spôsobom zaplatené za to, že mu ich požičiava)
KatarinaNR
29.02.12,13:40
chcela by som sa opýtať, ako sa zaúčtuje v jednoduchom účtovníctve kompenzácia faktúr? a následné uhradenie len časti vyššej fa,
ďakujem
Katarina
29.02.12,18:19
chcela by som sa opýtať, ako sa zaúčtuje v jednoduchom účtovníctve kompenzácia faktúr? a následné uhradenie len časti vyššej fa,
ďakujem

Formou vzájomného zápočtu pohľadávok firmy A voči firme B a záväzkov firmy B voči firme A, resp. formou jednostranného zápočtu vo firme A /zápočet vydanej fa. s vydaným dobropisom/
KatarinaNR
01.03.12,15:38
áno, ale ako to bude vyzerať v peňažnom denníku,
napr. dod.fa 1000€
dod.fa 300€
dbp 100
z účtu odišlo 1200€
čiže keď si zoberieme PD v exceli, tieto tri fa budú v jednom riadku zaúčtované ako Zápočet FA1, FA2,FA3 1200€ ??

Ďakujem
veronikasad
01.03.12,15:45
áno, ale ako to bude vyzerať v peňažnom denníku,
napr. dod.fa 1000€
dod.fa 300€
dbp 100
z účtu odišlo 1200€
čiže keď si zoberieme PD v exceli, tieto tri fa budú v jednom riadku zaúčtované ako Zápočet FA1, FA2,FA3 1200€ ??

Ďakujem
Katka, máš jednostranný zápočet od dodávatela, alebo dohodu o vzájomnom započítaní záväzku a pohladávky ?

Umožňuje ti účtovný SW párovanie faktúr a uhrad aj cez interné doklady ?
KatarinaNR
01.03.12,15:59
ahoj veronika,
toto je také mini tak to robím v exceli ešte
a ide o jednostranný zápočet jeden náš dbp je započítaný s týmito fa, ktoré sú uhradené bankou jednou sumou
Zita5
01.03.12,16:00
áno, ale ako to bude vyzerať v peňažnom denníku,
napr. dod.fa 1000€
dod.fa 300€
dbp 100
z účtu odišlo 1200€
čiže keď si zoberieme PD v exceli, tieto tri fa budú v jednom riadku zaúčtované ako Zápočet FA1, FA2,FA3 1200€ ??

Ďakujem

V jednom riadku 3 faktúry nemôžu byť zaúčtované.Ide o 2 došlé FA a o vystavený vyšlý dobropis?
KatarinaNR
01.03.12,16:03
tak potom ako?
Zita5
01.03.12,16:05
Katka uhradené to máš tiež jednou sumou ?
KatarinaNR
01.03.12,16:08
áno, je to jedna suma, bankou, preto neviem :-(
Rozalka
01.03.12,17:14
V jednom riadku 3 faktúry nemôžu byť zaúčtované.Ide o 2 došlé FA a o vystavený vyšlý dobropis?
Prečo by nemohli byť? veď išla jedna platba ...
Pochopila som to takto: má 2 faktúry spolu za 1300 a k tomu jeden dobropis, uhradili jednou sumou 1200.
Nikde nie je napísané (aspoň ja som to nikde nečítala), že jeden zápis na výpise z účtu sa nemôže zapísať do peňažného denníka jedným riadkom, ak to soft dovoľuje. Katka používa excell tabuľku, tam si do textu uvedie Úhrada faktúry č. 1,2,3 a jednou sumou - hlavné je, aby v knihe záväzkov mala tieto faktúry zaevidované všetky tri a v denníku zaúčtované v správnom stlpci.
Ak sa mýlim, prosím dajte vedieť, nech sa dačo podučím.
Zita5
01.03.12,17:23
Prečo by nemohli byť? veď išla jedna platba ...
Pochopila som to takto: má 2 faktúry spolu za 1300 a k tomu jeden dobropis, uhradili jednou sumou 1200.
Nikde nie je napísané (aspoň ja som to nikde nečítala), že jeden zápis na výpise z účtu sa nemôže zapísať do peňažného denníka jedným riadkom, ak to soft dovoľuje. Katka používa excell tabuľku, tam si do textu uvedie Úhrada faktúry č. 1,2,3 a jednou sumou - hlavné je, aby v knihe záväzkov mala tieto faktúry zaevidované všetky tri a v denníku zaúčtované v správnom stlpci.
Ak sa mýlim, prosím dajte vedieť, nech sa dačo podučím.
Rozalka
Tak možno som to prestrerila, ja osobne mám rada vo veciach jasno , čo úhrada to spárenie so záväzkom .Radšej spravím viac zápisov, ale aby to bolo prehľadné .Ja v mojom SW by som nemohla účtovať v jednom riadku súhrnnú platbu za 2 resp.3 FA.

Katka

SPOLOČNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
§ 23
(1) Zľava z ceny prijatej služby sa účtuje ako zníženie výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Za
zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh služby.

(8) Vrátenie príjmu, v súvislosti s dobropisovaním jeho pôvodnej výšky, sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie príjmov v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Ak účtovná jednotka ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, nevykazuje za účtovné obdobie žiadny príjem zahrnovaný do základu dane,o vrátený príjem upraví v peňažnom denníku výdavky podľa § 8 ods. 4 písm. a) bodu1c.


§ 14
Pohľadávky a záväzky

(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky
v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy
pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky
podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní
pohľadávky v cudzej mene sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou
centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska 29a) v deň predchádzajúci dňu vzájomného
započítania.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=69828&d=1294985071
Rozalka
01.03.12,17:51
Súhlasím.
V Katkinom prípade je to skôr bod (1), ide o prijatý dobropis.
Bod (8) sa týka vystavených faktúr, aspoň tak som to pochopila, keďže dobropis spomínajú ako zníženie príjmov.
Zita5
01.03.12,18:00
Súhlasím.
V Katkinom prípade je to skôr bod (1), ide o prijatý dobropis.
Bod (8) sa týka vystavených faktúr, aspoň tak som to pochopila, keďže dobropis spomínajú ako zníženie príjmov.

Katka má dobropis vyšlý .
KatarinaNR
01.03.12,18:04
Dievčence, mám dobropis prijatý, čiže moja klientka je odberateľ. (asi som sa zle vyjadrila, Zitka prepáč).
Zita5
01.03.12,18:07
ahoj veronika,
toto je také mini tak to robím v exceli ešte
a ide o jednostranný zápočet jeden náš dbp je započítaný s týmito fa, ktoré sú uhradené bankou jednou sumou

Tak aký je to dobropis ? Píšeš jeden náš dobropis ...
KatarinaNR
01.03.12,18:17
aha, no moja chyba, prijatý dbp to je
david183
03.03.12,16:59
Dobry den, zacinam pouzivat program Alfa jednoduche uctovnictvo. Chcem zauctovat vydavok - ale chcem rozdelit sumu na nakup tovaru a prevadzkovu reziu. Aby to bolo v jednom riadku v PD. Kde to mozem nastavit, aby mi tu sumu rozdelilo? Dakujem
Mila123
03.03.12,17:02
Dobry den, zacinam pouzivat program Alfa jednoduche uctovnictvo. Chcem zauctovat vydavok - ale chcem rozdelit sumu na nakup tovaru a prevadzkovu reziu. Aby to bolo v jednom riadku v PD. Kde to mozem nastavit, aby mi tu sumu rozdelilo? Dakujem
v Alfe sa to nedá...musíš do 2 riadkov zapísať.....
Zita5
03.03.12,17:06
v Alfe sa to nedá...musíš do 2 riadkov zapísať.....

Od apríla by sme už nemali účtovať v dvoch riadkoch ..kuk sem

http://www.porada.sk/t40653-p49-program-alfa.html#post1948128
david183
03.03.12,17:53
Od apríla by sme už nemali účtovať v dvoch riadkoch ..kuk sem

http://www.porada.sk/t40653-p49-program-alfa.html#post1948128
a ked to teda dam do dvoch riadkov, tak cislo dokladu dam do oboch riadkov to iste, vsak? ci?
DanielaSL
03.03.12,18:02
Ja nedávam to isté .... na doklade si vyznačím farebne sumy a potom následne aj na výdavkových dokladoch, pričom tam napíšem aj krátky komentár, že doklad je prilepený na VD č. ....
david183
03.03.12,18:14
Ja nedávam to isté .... na doklade si vyznačím farebne sumy a potom následne aj na výdavkových dokladoch, pričom tam napíšem aj krátky komentár, že doklad je prilepený na VD č. ....

ale nebude problem ak dam to iste? a potom pripnem k tomu dokladu 2 vydavkove, lebo na jeden mi to asi nevytlaci spolu
DanielaSL
03.03.12,18:17
No urob ako chceš..ja to robím tak, ako som napísala. Len neviem čo to urobí v prípade, že by som chcela niekedy prečíslovať výdavkové doklady.
david183
03.03.12,18:23
a este sa chcem opytat,ako je to potom s tou uhradou zavazkov. po kazdom vydavku, dam "uhrad fakturu" , ale aj tak mi tam vyskakuje niektore ruzove - nevysp.
Zita5
03.03.12,18:23
Ja by som nešpekulovala s jedným číslom VPD na oba účtovné prípady , lebo fakt je ten...že sa môže stať , že dáte prečíslovať doklady a zrazu nastane problém .Ja by som tomu priradila riadne 2 výdavkové doklady so samostatným číslom VPD a samozrejme poznámku , že nákup účtujem na 2 riadky ...a dôvod ....Proste aby to bolo jasné aj daňovej kontrole aj Vám, ak do účta pozriete napr. o 4 roky :)
Zita5
03.03.12,18:27
a este sa chcem opytat,ako je to potom s tou uhradou zavazkov. po kazdom vydavku, dam "uhrad fakturu" , ale aj tak mi tam vyskakuje niektore ruzove - nevysp.

Úhrada bankou v ALFE .....v bankovom doklade si cez F7 vytiahnete príslušný záväzok a zaúčtujete jeho úhradu.Dolu v doklade musíte mať X Uhradiť záväzok ...a spáruje sa platba so záväzkom a vysporiada ho .Vlastne Zostáva uhradiť bude 0.
david183
03.03.12,18:27
dobre teda, idem to prerobit :) chvalabohu mam este len 3 take pripady :) a ako je to s tym uhradzanim zavazkov?
DanielaSL
03.03.12,18:33
Hore to máš podrobne napísané..akurát to môžeš presne takto urobiť aj úhradou v pokladni.
david183
03.03.12,18:34
jej super, dakujem velmi pekne za pomoc :)
david183
03.03.12,18:35
jej super, dakujem velmi pekne za pomoc :)
Zita5
03.03.12,18:40
Takým spôsobom si pri aj účtovaní úhrady na účet (úhrady pohľadávky) cez F7 spárujete aj pohľadávku a dáte ju uhradiť.Pekne sa Vám potom v Knihe pohľadávok vypáruje platba s pohľadávkou .Ak si zvyknete na program,, účtovanie bude jadna radosť .:)
Inak v ALFE máte aj "Pomoc" a tam sú príklady ako pracovať s ALFOU.Pomôže to určite.
DanielaSL
03.03.12,18:42
Zitka máš úplnú pravdu..za nič by som nemenila.
DanielaSL
03.03.12,18:44
mimotemy...ale prišla sa ma pýtať jedna pani, ktorá robí v inom softe, ako sa účtuje správne platba kartou. Nemám také, ale rozsvietila som si v Alfe pomoc, našla...vytlačila som jej názorné vysvetlenie a ona bola prekvapená aký dobrý soft....
Katrina13
04.03.12,08:37
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako zaúčtovať cestovný lístok na výstavu do Mníchova, kde je pri sadba dane napísané oslobodené, či treba robiť samozdanenie keďže je to lístok kupovaný cez českú spoločnosť a tá je s.r.o.-čka, alebo je to ako u nás napr: poštové služby, ktoré sú oslobodené a stačí to len zapísať do základu dane-prevádzková réžia, ale evidenciu dph neriešiť?A podobný prípad je samotná vstupenka, kde je napísaná len cena vstupného ale nič viac.
Tweety
04.03.12,08:43
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako zaúčtovať cestovný lístok na výstavu do Mníchova, kde je pri sadba dane napísané oslobodené, či treba robiť samozdanenie keďže je to lístok kupovaný cez českú spoločnosť a tá je s.r.o.-čka, alebo je to ako u nás napr: poštové služby, ktoré sú oslobodené a stačí to len zapísať do základu dane-prevádzková réžia, ale evidenciu dph neriešiť?A podobný prípad je samotná vstupenka, kde je napísaná len cena vstupného ale nič viac.
Sú to výdavky na pracovnú cestu, treba urobiť cestovný príkaz a všetky náklady na cestu vyúčtovať v ňom. Sú to VOZD- réžia, samozrejme, ak súvisia s predmetom podnikania, ak nie sú to VNZD.
Katrina13
04.03.12,08:51
Sú to výdavky na pracovnú cestu, treba urobiť cestovný príkaz a všetky náklady na cestu vyúčtovať v ňom. Sú to VOZD- réžia, samozrejme, ak súvisia s predmetom podnikania, ak nie sú to VNZD.

Ďakujem pekne za pomoc, pozerám príručku Alfy, neviem či mi budete vedieť poradiť, robím to prvý krát, zadám si tam cestovný príkaz a potom ked sa to platilo z účtu spravím výdaj, BÚ, réžia a cez F7 mi ten príkaz nájde?Do nákladov sme zahrnuli len lístok do Mníchova, metro a autobusy na mieste už nie, to nás nenapadlo že tam môžeme dať.
Tweety
04.03.12,08:55
Nerobím JÚ, tak bohužiaľ v tomto neporadím.
DanielaSL
04.03.12,08:57
Cez F7 sa dostaneš do záväzkov a pohľadávok.... normálne si v peňažnom denníku dáš výdaj BÚ...réžia a k bankovému výpisu potom dolož tlačivo na ktorom máš vypočítaný cesťák.
josik
05.03.12,19:39
Ahojte poraďáci, poprosil by som vás o zopár rád. Som SZČO, účtujem v JÚ a mal som prerušenú živnosť od 1.1.2011 do 30.6.2011. 1. Mám nárok na odpočítateľnú položku aj daňový bonus na dieťa za celý rok? 2. Ako mám písať peňažný denník? Od začiatku, ako keby som začal podnikať alebo pokračovať, kde som skončil, len vynechať tých 6 mesiacov? 3. Mám nárok na nejaké stravné? Pracoval som len v SR, dochádzal do BA na turnusy alebo len v okolí sídla firmy-bydliska. Nemám firemné auto, do práce ma vozil kolega z partie (ten asi má na to cesťáky), ubytovanie nemám zdokladované (bez dokladu bolo lacnejšie). 4. Môžem si dať do nákladov aj faktúry za volania cez mobilný telefón na paušál, aj keď ho nemám na IČO? Vďaka za odpovede
ego.mc
06.03.12,05:30
Ahojte poraďáci, poprosil by som vás o zopár rád. Som SZČO, účtujem v JÚ a mal som prerušenú živnosť od 1.1.2011 do 30.6.2011. 1. Mám nárok na odpočítateľnú položku aj daňový bonus na dieťa za celý rok? Áno. 2. Ako mám písať peňažný denník? Od začiatku, ako keby som začal podnikať alebo pokračovať, kde som skončil, len vynechať tých 6 mesiacov? Od začiatku.3. Mám nárok na nejaké stravné? Pracoval som len v SR, dochádzal do BA na turnusy alebo len v okolí sídla firmy-bydliska. Nemám firemné auto, do práce ma vozil kolega z partie (ten asi má na to cesťáky), ubytovanie nemám zdokladované (bez dokladu bolo lacnejšie). Máte nárok na stravné na základe vyúčtovania pracovných ciest. 4. Môžem si dať do nákladov aj faktúry za volania cez mobilný telefón na paušál, aj keď ho nemám na IČO? Môžete. Vďaka za odpovede
Odpoveď v texte. :)
szivics
06.03.12,07:53
Dobrý deň prajem,
chcela by som sa pripojiť k tejto debate a reagovať na 4. otázku predošlého príspevku ohľadom mobilného telefónu. Podľa mňa pokiaľ nie je mobil na IČO, tak faktúra nie je daňový výdavok. Je to len môj názor a rada by som vedela ako to vlastne je :-)
ďakujem za reakcie
DanielaSL
06.03.12,08:52
Podľa mňa môže používať aj súkromný mobil a dávať si ho do nákladov, ale na základe výpisu hovorov by som dala len alikvotnú časť do nákladov.
Silvia Dr.
06.03.12,09:38
Dobrý deň,
mala by som otázočku k daňovému priznaniu pre živnostníka - začal podnikať od mája 2011 vrátane, zdravotné odvody sú všetky zaplatené, ale tie decembrové boli až v januári, tzn. som ich dala až do roku 2012 ...... v priznaní je jedna kolonka na vyplnenie počtu mesiacov, konkrétne strana 3, čo sa týka poistného ....... keďže som december dala až do tohoto roku, neviem kolko presne mesiaco tam mam vyčísliť - 7/8? ........ ďakujem
ego.mc
06.03.12,11:05
Píšete tam počet mesiacov podnikania, t.j. 8 a zaplatené poistné počas roku 2011, t.j. za 7 mesiacov. :)
DanielaSL
06.03.12,12:56
To je kolónka na vyplnenie počtu mesiacov, ktoré podnikal.
L-M
06.03.12,20:22
Píšete tam počet mesiacov podnikania, t.j. 8 a zaplatené poistné počas roku 2011, t.j. za 7 mesiacov. :)

Tiež by som sa chcela k tomuto opýtať , píše sa tam počet mesiacov od založenia živnosti ?- napr. 11.5.2011- založená živnosť v DP uvediem do kolonky pre účely ZP a SP - 8.
Vo výkaze o MaZ- od 5/2011-12/2011.
Vo výkaze o PaV - od 11.5.2011- 31.12.2011.
Je to takto správne prosím Vás?
ego.mc
07.03.12,00:31
Áno, v tom prvom riadku vyplníte počet mesiacov podnikania.
Neviem, aké výkazy máte :), ale podľa mňa v oboch od 5/2011 do 12/2011. A zostavené k 31.12.2011.
L-M
07.03.12,10:14
Ďakujem,účtujem v ALFE
DanielaSL
07.03.12,18:11
Tie, ktoré boli zaplatené v roku 2011 ...teda za 7.
maad
10.03.12,06:41
Prosím vás vie mi niekto poradiť? Robím JÚ a podnikateľ zaplatil odvody do soc. poisťovne, ale šeky o úhrade niekde stratil má iba jeden že uhradil odvody. Bol v soc. poisťovni a požiadal o výpis, tam mu vystavili výpis o úhrade môžem na základe tohoto výpisu zaúčtovať tieto odvody interným dokladom ako výdaj????ďakujem.
maad
10.03.12,07:19
Prosím vás vie mi niekto poradiť? Robím JÚ a podnikateľ zaplatil odvody do soc. poisťovne, ale šeky o úhrade niekde stratil má iba jeden že uhradil odvody. Bol v soc. poisťovni a požiadal o výpis, tam mu vystavili výpis o úhrade môžem na základe tohoto výpisu zaúčtovať tieto odvody interným dokladom ako výdaj????ďakujem.

Prosím nevie nik poradiť???
Zita5
10.03.12,07:23
Prosím vás vie mi niekto poradiť? Robím JÚ a podnikateľ zaplatil odvody do soc. poisťovne, ale šeky o úhrade niekde stratil má iba jeden že uhradil odvody. Bol v soc. poisťovni a požiadal o výpis, tam mu vystavili výpis o úhrade môžem na základe tohoto výpisu zaúčtovať tieto odvody interným dokladom ako výdaj????ďakujem.

Zúčtujte cez interný doklad(uzávierkové operácie), priložte výpis zo Soc.poisťovne a napíšte poznámku, že prečo to účtujete cez nepeňažné operácie.K tomu nech si priloží čestné prehlásenie , že fondy zaplatil, ale že stratil ústrižky PP, tak ako potvrdenie dokladá vyžiadaný Výpis zo SP o platbách , ktorým preukazuje, že platby uhradil .
Katrina13
11.03.12,09:03
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Firma príjma polotovar spracuje ho na výrobok, takže FA prijaté mám nahodené ako Výdavok za materiál ale odoslané FA ako Príjem za tovar a určite to má byť Príjem za výrobky a služby však? Tento rok to ešte môžem opraviť ale v minulom roku sú niektoré odoslané FA evidované ako Príjem za tovar, myslím že odvod dane z príjmu to neovplyvní alebo sa mýlim? Treba prerobiť daňové? DPH je v poriadku len je to zle evidované, čo by som v tomto prípade mala spraviť?
Katrina13
11.03.12,09:50
Dobrý deň, okrem hore uvedeného by som Vás veľmi chcela poprosiť o pomoc so zaradením majetku. Kúpili sme kancelársky nábytok za 650 eur. Do DHM sa zaraďuje majetok nad 1.700 eur alebo s dobou použitia 1 rok, čo nábytok je,tak ho chcem zaradiť ako DHM, Bolo mi povedané, že DPH môžem odpísať hneď celú a neviem či aj zostatok 526,50 môžem hneď dať ako výdavok ovplyv.ZD alebo ho odpisovať postupne. Na porade som našla aj názor že ak nie sú splnené podmienky aj cena aj doba použitia, treba to dať do krátkodobého majetku, urobiť odpočet DPH a ZD naraz a evidovať takýto majetok len v exceli.
Pri zaradení som našla že treba uviesť aj nasledovné:

názov alebo popis každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti dlhodobého majetku - mám teda rozpísať jednotlivé časti zostavy?
kukučka
11.03.12,10:04
prečo v exeli? evidovať majetok umožňuje každý soft
Katrina13
11.03.12,13:16
prečo v exeli? evidovať majetok umožňuje každý soft

Možno pre menej technické typy je to jednoduchšie, ja by som si to nahodila do Alfy, ale podstatné je či ako DHM a odpisovať a rozdeliť to aj na jednotlivé veci v zostave alebo ako KHM, odpísať to hneď aj DPH aj ZD ako výdavok ovplyv ZD a le to evidovať že je to zaradené vo firme v tomto mi to nie je jasné....
sally
11.03.12,13:47
Ako zaúčtovať odvody predavky na ZP ako odvody do fondov, alebo známa mi radila že do prevádzkovej réžie v analit.členení. Pred tým účtovala ako odvody do fondov a DÚ s tým nesúhlasil že tam sa účtujú odvody za zamestnancov. Tak teda ako to zaúčtovať?
Ďakujem
DanielaSL
11.03.12,13:52
No určite nie prevádzková réžia. Odvody zamestnancov sú v peňažnom denníku v časti Mzdy. Odvody zamestnávateľa za zamestnancov sú v PD v časti Poistné.....
sally
11.03.12,14:09
Takže za SZČO odvody do fondov, a vo výkaze o príjmoch a výdavkov v riadku 08 budú všetky zaplatené preddavky na Zp a Sp za SZČO.
Natty
12.03.12,18:15
Ahojte poradaci,
nakolko som neisty zaciatocnik, prosim o vase rady v nasledujucich dotazoch:
1) ako natypovat v pohladavkach odoslanu fakturu, v ktorej fakturujem sluzby aj dodany material?
2) ako natypovat dobrovolne nemocenske poistenie? szco plati aj povinne odvody...
3) najomna zmluva za pozicanie naradia je vystavena na FO ako sukromnu osobu (nie je uvedene na zmluve ICO, ale cislo OP), mozem napriek tomu tento vydavok zaevidovat na zivnost, resp. ako to dat do poriadku? Jedna sa o jednorazovy prenajom, uhradeny cez pokladnicny blok.
4) v doslej fakture je uvedeny material, ale aj pozicanie naradia, uhradena bola v hotovosti (jeden PPD). Ako ju zauctujem, ked cast je material a cast je rezia?
5) co sa uctuje do prijmov neovplyvnujucich zaklad dane v stplci vklad?
6) dodavatel - zivnostnik - vystavil fakturu spolu s kopiou PPD a dozaduje sa dolozit od odberatela VPD. Tvrdim, ze to nie je povinnostou odberatela, len to neviem nikde najst, aby som sa tym mohla preukazat. Mam pravdu? Poradte mi, prosim, na aky predpis/zakon sa mam odvolat?
Dakujem...
Katrina13
14.03.12,07:42
Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi poprosiť o pomoc so zaradením majetku. Kúpili sme kancelársky nábytok za 650 eur. Do DHM sa zaraďuje majetok nad 1.700 eur alebo s dobou použitia 1 rok, čo nábytok je,tak ho chcem zaradiť ako DHM, Bolo mi povedané, že DPH môžem odpísať hneď celú a neviem či aj zostatok 526,50 môžem hneď dať ako výdavok ovplyv.ZD alebo ho odpisovať postupne. Na porade som našla aj názor že ak nie sú splnené podmienky aj cena aj doba použitia, treba to dať do krátkodobého majetku, urobiť odpočet DPH a ZD naraz a evidovať takýto majetok len v exceli.
Pri zaradení som našla že treba uviesť aj nasledovné:


názov alebo popis každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti dlhodobého majetku - mám teda rozpísať jednotlivé časti zostavy?


Ak by ste niekto riešil niečo podobné, tak SZČO si môže určiť či zaradí majetok do DHM a bude odpisovať alebo do KHM, keďže nespĺňa jednu z podmienok zaradenia do DHM.
Marikaby
16.03.12,19:18
Ak si prečítaš DOHODU o poskytnutí príspevku na samostat.zárobkovú činnosť, tak by tam
malo byť uvedené, že SZČO nemôže uplatňovať paušálne výdavky a musí viesť jednoduché
účtovníctvo. Aspoň môj klient to má tak uvedené.
Treba pozrieť aj podnikateľský zámer, kde je rozpis - na čo chce príspevok SZČO použiť.
Použitie príspevku musí zodpovedať (presne) tomuto rozpisu. T.j. nemôže vyčerpať príspevok takým spôsobom, že jednu položku (napr. odvody na zdravotné poistenie) nevyčerpe a naopak - prekročí čiastku určenú na nákup hmotného inv.majetku.

Výdavky,ktoré financovala z príspevku z ÚPSVaR nie sú daňovými výdavkami (neovplyvńujú základ dane).
K dań. priznaniu je treba priložiť aj výkazy (výkaz o príjmoch a výdavkoch + výkaz o majetku a záväzkoch).
Príspevok z ÚPSVaR zaeviduj do knihy záväzkov a nečerpanú čiastku uveď vo výkaze o majetku a záväzkoch.
seda
18.03.12,11:57
Dobrý deň, chcem si len overiť.
SZČO rozpredal zariadenie predajne, predal vitríny, stoly, neboli odpisované, príjmy za ich predaj mám dať do ostatných zdaň. príjmov? Prerušil živnosť od 23.5.11 a bola prerušená aj k 31.12.11. Všetky pohľadávky a záväzky má vysporiadané. Dočítala som sa, že pri prerušení postupovať ako keby ukončil činnosť. No neviem čo z BÚ, zrušil ho až v 7/11. Účtujem o ňom do toho 23.5.11, no k tomu dátumu je tam zostatok 35,73 Eur. Je to správny postup, že takýto zostatok bude vo výkaze? Vo výkazoch mám písať obdobie 01/11 - 5/11? Ďakujem.
ST1210
18.03.12,20:11
Dobrý deň, prosím o radu.som začiatočník v JÚ.vytvoril som si tabulky v exceli, evidencia príjmov a vydajov, evidencia pohladavok, zaväzov, ...Začal som si nahadzovať v evidencii prijmov a vydajov(mám rozčlenenu pokladňu a banku-príjmy a vydaje.A teraz neviem ako robiť vybery z banky a nasledne ich zaúčtovanie do pokladne.ked ho nahadzujem do vydajov banky a príjmov do pokladne, tak mi to napočítava príjmy a vydaje celkoveé.pomôže mi niekto
Ivana Š
18.03.12,20:15
výber z banky a vklad do pokladne cez priebežné položky ako neovplyvňujúce základ dane
skús si stiahnuť demoverziu účtovného programu krosu
ST1210
18.03.12,20:16
Dobrý deň, prosím o radu.som začiatočník v JÚ.vytvoril som si tabulky v exceli, evidencia príjmov a vydajov, evidencia pohladavok, zaväzov, ...Začal som si nahadzovať v evidencii prijmov a vydajov(mám rozčlenenu pokladňu a banku-príjmy a vydaje.A teraz neviem ako robiť vybery z banky a nasledne ich zaúčtovanie do pokladne.ked ho nahadzujem do vydajov banky a príjmov do pokladne, tak mi to napočítava príjmy a vydaje celkoveé.pomôže mi niekto.Ešte na doplnenie:takisto sa chcem spýtať na vklad do pokladne od konatela, je to síce príjem ale nedanový.čo s týmto všetkým?viem že su to priebežné položky.treba opraviť celú tabulku príjmov a vydajov?lebo zvyšuje mi to celkove prijmy a vydaje:-)))Vopred Vám dakujem za Vaše odpovede!!!!
ST1210
18.03.12,20:19
Pre ivanu š:
mám to stiahnute,ale pravdupovediac sa v tom moc nevyznám:-(zdalo sa mi jednoduchšie si to robiť v excelly:-(trvalo mi to dosť dlho všetko nahodiť a v programe ktoremu nerozumiem ani neverím, že to stihnem do 31.3.:-(
Ivana Š
18.03.12,20:19
iné ti nezostáva, buď prerobiť tabuľku alebo skús moju radu :)
Ivana Š
18.03.12,20:22
ja veľa vecí robím v exceli ale na účto mám zakúpený softvér má síce svoje muchy ale aj tak som spokojná
a ma napadlo, niekto tu už dávnejšie pricapil peňažný denník v exceli, skús dať do vyhľadávača

niečo som našla napr. tu http://www.porada.sk/t31828-penazny-dennik-v-exceli.html
ST1210
18.03.12,20:27
Ešte otázočka:nebolo by dobre, urobiť evidenciu príjmov a vydajov , ktoré neovplyvnuju zaklad dane?a tam nahodiť všetky tieto pohyby?a ked to vytlačím, budu vlastne všetky prípady zaúčtované?čo vy na to?len tu sa mi tlačí otázka, ako potom s konečnými a počiatočnými stavmi:-(((
Ivana Š
18.03.12,20:29
Pre ivanu š:
mám to stiahnute,ale pravdupovediac sa v tom moc nevyznám:-(zdalo sa mi jednoduchšie si to robiť v excelly:-(trvalo mi to dosť dlho všetko nahodiť a v programe ktoremu nerozumiem ani neverím, že to stihnem do 31.3.:-(

do 2.4. :)
ST1210
18.03.12,20:33
pre ivanu Š:
dakujeme velmi pekne za pomoc, budem to museť skúsiť:-(((snad to stihnem.myslíš, že keby som dorobil tu evidenciu príjmov a vydajov neovplyvnujuce zaklda dane, kde by bolo aj VPD a PPD očíslované v správnom slede spoločne s evidenciou prijmov a vydajov ovplyvnujce zaklad dane, že by to mohlo byť ok?s tým že by som si napočítal pokladnu ručne a v buducom roku išiel v alfe.do dalšieho zadnovacieho obdobia budem mať čas si to snad naštudovať a pochopič:-)
Ivana Š
18.03.12,20:38
môže byť a môžeš aj podať oznámenie na daňový úrad o odložení podania DP a máš čas študovať do 30.06.
tibor1000
20.03.12,10:06
Dobrý deň.Prosím Vás,výdavky za mobil účtujete 100% ,alebo iba 50%?
nemate nejake skusenosti z daňovej kontroly,ked má SZČO stratu,že si uplatnuje 100% výdavkov za mobil? rozmýšlam či zaúčtovať radšej 50%,aby bol klud..
ďakujem vopred
Ejo
20.03.12,10:08
Ak vie preukázať, obhájiť, že 100% využíval mobil len na podnikanie, tak áno.
tibor1000
21.03.12,03:15
ďakujem Ejo.

Prosím-ešte ma napadlo:
Ked pouzíva podnikateľ firemný automobil aj súkromne. Súkromne na 40 %, prepočítavame -40% všetky výdavky: tj. odpis, PHL, opravy a udržiavanie
mám prosím prepočítať -40% z výdavkov aj poistenie automobilu+ dialničná nálepka ročná??
ďakujem vopred moc
tibor1000
21.03.12,08:07
ďakujem Ejo.

Prosím-ešte ma napadlo:
Ked pouzíva podnikateľ firemný automobil aj súkromne. Súkromne na 40 %, prepočítavame -40% všetky výdavky: tj. odpis, PHL, opravy a udržiavanie
mám prosím prepočítať -40% z výdavkov aj poistenie automobilu+ dialničná nálepka ročná??
ďakujem vopred moc
prosím,poradí niekto?
treba vlastne krátiť aj daň z motorových vozidiel? to asi nie však,ved to je daň za to,že auto využíva na podnikanie..
Zita5
21.03.12,08:18
prosím,poradí niekto?
treba vlastne krátiť aj daň z motorových vozidiel? to asi nie však,ved to je daň za to,že auto využíva na podnikanie..

Ak sa firemné vozidlo požíva na súkromné účely, tak všetky výdavky ohľadom tohto vozidla krátite rovnakým pomerom
tibor1000
21.03.12,10:12
Ak sa firemné vozidlo požíva na súkromné účely, tak všetky výdavky ohľadom tohto vozidla krátite rovnakým pomerom

Ďakujem Zitka,tak dam všetky
ale kratenie dane z motorovych vozidiel? sa mi to zda čudne.. ale urobime tak..
Zita5
21.03.12,10:16
Ďakujem Zitka,tak dam všetky
ale kratenie dane z motorovych vozidiel? sa mi to zda čudne.. ale urobime tak..

Inak ak uvažujem, tak DzMV by môže zostať v celku v prevádzkovej réžii.Platí za využívanie MV na dosahovanie príjmov na území v SR .
tibor1000
21.03.12,10:25
Inak ak uvažujem, tak DzMV by môže zostať v celku v prevádzkovej réžii.Platí za využívanie MV na dosahovanie príjmov na území v SR .

že,tiež si myslím, lebo ved túto daň platí z dôvodu že vozidlo využíva na podnikanie,so súkromným pouzívaním to nemá nič spoločné,tak myslím že celé do nákladov..
myslel som že aj poistné,ale to je pravda,že to treba rozpočítať. všetko teda okrem dane z MV upravím
dakujem moc
Ejo
21.03.12,10:31
Ja mám tiež automobil vložený do OM, ale sa používa aj na súkromné účely pomer 60:40. Takže 40%/čo je súkromne/ z PHL, odpisy, oprava ide do nedaňových výdakov, ale daň z MV celá do daňových výdavkov.
ciallu
21.03.12,10:40
Ahojte,
vopred sa ospravedlňujem, že je to mimo témy, ale ak by ste si našli chvíľku čas, veľmi by ste mi pomohli vyplnením tohto krátkeho dotazníka k mojej diplomovej práci.

Stačí kliknúť na tento link alebo skopírovať do prehliadača:
(https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHAwYkdTeHhBajRVcFNYZ2s0REpJZHc6M Q)https://docs.google.com/spreadsheet/...Z2s0REpJZHc6MQ (https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHAwYkdTeHhBajRVcFNYZ2s0REpJZHc6M Q)


Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za Vašu ochotu a čas.
Pekný deň.
Lucia
xssx
22.03.12,16:03
Pozdravujem poraďákov,

účtujem v JU szčo, ktorý prijal v 2011 dotáciu z UPSVaR dotáciu na začatie SZČO. Postupoval som nasledovne:
1. Podpis zmluvy, následne začatie podnikania: vznik pohľadávky voči UPSVaR
2. Pripísanie dotácie na účet: úhrada pohľadávky voči UPSVaR = PNZD
2A. Prevod dotácie do pokladne cez priebežné položky = PNZD
3. Vznik záväzku voči UPSVaR
4. Počas roka Vznik záväzku voči Zdravotnej poisťovni
5. Počas roka Nákup "vecí" v zmysle projektu hradené z dotácie UPSVaR = VOZD
6. Počas roka Úhrada záväzkov voči Zdravotnej poisťovni v zmysle projektu hradené z dotácie UPSVaR = VOZD
*** Na konci roka 31.12 je potrebné zúčtovať stav čerpania dotácie z UPSVaR, prostredníctvom ID(interného dokladu) ako POZD***
7. Založil som v pokladni nový číselník príjmových dokladov (u mňa) IDP000x
8. Následne som zaúčtoval do peňažného denníka ako poslednú položku IDP000x so súčtom súm (SUMA_D) všetkých oprávnených výdavkov hradených v zmysle projektu z dotácie UPSVaR = POZD
... a tu nastáva moja dilema či účtovná entropia :( , pretože posledná účtovná operácia mi v peňažnom denníku navýši hotovostný príjem o sumu prostriedkov použitých-platených z dotácie (SUMA_D), nakoľko dotáciu som už raz do pokladne prijal v bode 2A.
TU by som potreboval poradiť čo s interným dokladom ;)
9. V záväzkoch sledujem čiastkové čerpanie dotácie na záväzku voči UPSVaR, prostredníctvom čiastkových úhrad, ktoré evidujem len v zozname úhrad (nakoľko účtujem v JU MRP multiverzia a zrejme nie je možné naviazať jednu úhradu na viac záväzkov (napr. úhrady záväzkov voči zdravotnej poisťovni))

Vo výkazoch sedí všetko ako má. Nesedí to len v peňažnom denníku a v pokladničnej knihe o uvedenú sumu (SUMA_D)


Vie niekto o elegantnom riešení. Mám v novom roku na začiatku ako prvé vystaviť interný výdavkový doklad na súčet súm hradných z dotácie v predchádzajúcom roku (SUMA_D) ako VNZD? Potom by to sedelo aj pri inventúre pokladne.
xssx
22.03.12,16:45
Niečo ma napadlo :P

8. Následne som zaúčtoval do peňažného denníka ako poslednú položku IDP000x so súčtom súm (SUMA_D) všetkých oprávnených výdavkov hradených v zmysle projektu z dotácie UPSVaR = POZD
... a tu nastáva moja dilema či účtovná entropia :( , pretože posledná účtovná operácia mi v peňažnom denníku navýši hotovostný príjem o sumu prostriedkov použitých-platených z dotácie (SUMA_D), nakoľko dotáciu som už raz do pokladne prijal v bode 2A.
TU by som potreboval poradiť čo s interným dokladom ;) Tento doklad treba zaúčtovať ako nepeňažnú operáciu a v peňažnom denníku to bude sedieť ako má.

No v ďaľšom roku pokladňa - pokladničná kniha stále nesedí o sumu vynaloženej z dotácie (SUMA_D) vie niekto ako to elegantne upraviť?
ivustek
22.03.12,17:01
V rámci uzávierkových operácií zvýšiš prijmy o použitú sumu dotácie iba v kolónke prijmy a následne členenie - ostatný príjem. Do pokladne ich vôbec nezapisuješ.
xssx
22.03.12,17:18
V rámci uzávierkových operácií zvýšiš prijmy o použitú sumu dotácie iba v kolónke prijmy a následne členenie - ostatný príjem. Do pokladne ich vôbec nezapisuješ.

Napadlo ma niečo nové (možno nie až tak elegantné ;))

1. Vytvorím si nepeňažnú pokladňu (v MRP JU sa to dá v Pokladničnej knihe)
2. Vytvorím v nej príslušný číselník (v hlavnej pokladni ho musím zrušiť inak error) a aj doklad ID000x so sumou ako v bode 8.
3. V pokladni dám tento doklad zúčtovať do peňažného denníka ako nepeňažná (v MRP JU je to dátové okno Účet/pokladňa)
pozn. ako ostatný príjem to zaraďovalo aj predtým v peňažnom denníku

Týmto spôsobom dosiahnem to čo som chcel - Pokladničná kniha sedí, Hlavná pokladňa sedí (tu účtujem len peňažné operácie), Nepeňažná pokladňa sedí (tu budem vytvárať interné nepeňažné doklady súvisiace s dotáciou z UPSVaR, a o ktorých budem mať prehľad)

Je super keď si sám poradíš ale niekedy to inak nejde :D
tibor1000
23.03.12,07:36
Dobrý deň prajem
prosím Vás,keď SZČO účtuje automobil ako súkromný
zaplatená daň z motorových vozidiel - ja daňový alebo nedaňový výdavok?
vopred dakujem moc
kukučka
23.03.12,08:02
v sadzbe za 1 km sú zohľadnené náklady na prevádzku, účtuješ len ju, o dani by si nemal účtovať, netýka sa tvojho podnikania.
Ale ak si to napriek tomu platil z firemného účtu, tak je to nedaňový výdavok
náklady na opravu, daň či poistku môžeš účtovať len na auto zaradené do podnikania
tibor1000
23.03.12,08:33
v sadzbe za 1 km sú zohľadnené náklady na prevádzku, účtuješ len ju, o dani by si nemal účtovať, netýka sa tvojho podnikania.
Ale ak si to napriek tomu platil z firemného účtu, tak je to nedaňový výdavok
náklady na opravu, daň či poistku môžeš účtovať len na auto zaradené do podnikania

ok dakujem za radu kukučka
Ivenka
23.03.12,08:35
beatam
23.03.12,09:09
Dobrý deň prajem
prosím Vás,keď SZČO účtuje automobil ako súkromný
zaplatená daň z motorových vozidiel - ja daňový alebo nedaňový výdavok?
vopred dakujem moc

Zaplatená DzMV je VOZD, prevádzková réžia.
kukučka
23.03.12,09:44
Bea, ale to auto je súkromné, nemáš pravdu
Ivenka
23.03.12,09:48
Skús pozrieť to čo som prilepila, lebo už fakt neviem kde hľadať informácie ....a to ide cez Google. Jeden napíše môže druhý nemôže...
Tweety
23.03.12,09:53
Bea, ale to auto je súkromné, nemáš pravdu
Daň z MV, ktoré je používané na podnikanie, je VOZD aj keď je MV súkromné.
beatam
23.03.12,11:03
Bea, ale to auto je súkromné, nemáš pravdu

Otázka:
Som podnikateľ, aké výdavky si môžem zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

Odpoveď:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.

Odpoveď je z materiálu z www.drsr.sk, strana 13 dolu
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw28wdJgjiO-pEYYiCOF3Zxc0O4uLkRsrg_QjxA39cjPzdVP0jfWz9AvyA3NDQ 0otwRAPUbnRU!/delta/base64xm
Farks
26.03.12,05:45
Dobrý deň.

Potrebovala by som sa spýtať ohľadom odpisov v jednoduchom účtovníctve. Za rok 2010 aj 2009 som použila pri výpočte dane paušálne výdavky. Tento rok som sa rozhodla uplatniť skutočné výdavky. Ako je to s odpismi? Môžem uplatniť odpisy na majetok aj keď dva roky neboli v účtovníctve uplatnené? Ide o majetok nakúpený pred rokom 2009. ďakujem
Zita5
26.03.12,05:49
Predpokladám, že ste si zhotovili odpisový plán. Za roky kedy ste používali uplatnenie paušálnych výdavkov sa odpisy neuplatňujú(čiže o tie odpisy ste prišli- boli zahrnuté v 40%) a v roku 2011 môžete uplatniť odpis tak, ako na rok 2011 podľa Odpisového plánu prislúcha.
Farks
26.03.12,06:26
Predpokladám, že ste si zhotovili odpisový plán. Za roky kedy ste používali uplatnenie paušálnych výdavkov sa odpisy neuplatňujú(čiže o tie odpisy ste prišli- boli zahrnuté v 40%) a v roku 2011 môžete uplatniť odpis tak, ako na rok 2011 podľa Odpisového plánu prislúcha.
Aj som si myslela, len som sa potrebovala uistiť, ďakujem pekne.
Ešte mám otázočku, szčo prišiel v roku 2011 vyčíslenie starého nedoplatku do ZP (už bývalej) ešte za rok 2011 je možné aj toto uplatniť do daňových výdavkov ako zaplatené poistné. Je to nedoplatok za SZČO.
Ďakujem
Zita5
26.03.12,06:28
Aj som si myslela, len som sa potrebovala uistiť, ďakujem pekne.
Ešte mám otázočku, szčo prišiel v roku 2011 vyčíslenie starého nedoplatku do ZP (už bývalej) ešte za rok 2011 je možné aj toto uplatniť do daňových výdavkov ako zaplatené poistné. Je to nedoplatok za SZČO.
Ďakujem

Áno, ak bolo skutočne uhradené v roku 2011.
Adika112233
27.03.12,13:27
Dobrý deň prajem,
mám na Vás otázočku. SZCO (november a december) dostal dotáciu=musí viesť JÚ. V knihe záväzkov vedie dotáciu ako záväzok voči ÚP a nevyčerpanú prenáša do ďalšieho roka. V predošlých príspevkoch je písané, že do knihy záväzkov, dáva aj poistné do ZP ako záväzok (SP nemusí platiť-zatiaľ).
1.Otázka - musí byť ZP ako záväzok voči zdravotnej poisťovni, aj keď nemá preddavok na ZP? či to sa berie časť dotácie ako preddavok na ZP (v dohode s ÚP - platí s dotácie aj poistenie)?
Za časť dotácie nakúpil majetok (12 položiek) zaplatený jednou faktúrou-jedným prevodom z účtu. Každá položka je do 1700€ = krátkodobý majetok? Milá pani poraďačka poradila, že budem viesť knihu drobného majetku.
2.Otázka - Vo výkaze o MaZ uvádzam aj tento majetok nakúpený z dotácie? Stačí tam len uviesť záväzok (nevyčerpanú dotáciu) z ÚP?
veronikasad
27.03.12,13:34
Dobrý deň prajem,
mám na Vás otázočku. SZCO (november a december) dostal dotáciu=musí viesť JÚ. V knihe záväzkov vedie dotáciu ako záväzok voči ÚP a nevyčerpanú prenáša do ďalšieho roka. V predošlých príspevkoch je písané, že do knihy záväzkov, dáva aj poistné do ZP ako záväzok (SP nemusí platiť-zatiaľ).
1.Otázka - musí byť ZP ako záväzok voči zdravotnej poisťovni, aj keď nemá preddavok na ZP? či to sa berie časť dotácie ako preddavok na ZP (v dohode s ÚP - platí s dotácie aj poistenie)?
Za časť dotácie nakúpil majetok (12 položiek) zaplatený jednou faktúrou-jedným prevodom z účtu. Každá položka je do 1700€ = krátkodobý majetok? Milá pani poraďačka poradila, že budem viesť knihu drobného majetku.
2.Otázka - Vo výkaze o MaZ uvádzam aj tento majetok nakúpený z dotácie? Stačí tam len uviesť záväzok (nevyčerpanú dotáciu) z ÚP?

http://www.porada.sk/t190946-dp-zamestnanec-szco-dotacia-z-upsvar.html#post2025115
Adika112233
27.03.12,13:43
ja viem ja viem, tam sa to začalo :) Tu som sa začítala, tak preto som napísala sem.
veronikasad
27.03.12,13:45
ja viem ja viem, tam sa to začalo :) Tu som sa začítala, tak preto som napísala sem.
nebolo by lepšie, keby si pokračovala - s doplňujúcimi otázkami - tam kde si začala ?
Adika112233
27.03.12,13:48
Už už. Prepáčte :) nabudúce si dám na to pozor.
olka818
27.03.12,16:02
Dobrý večer,
chcela by som Vás poprosiť o radu, ako zaúčtovať jednoduchom účtovníctve daň.stratu, aby som ju mohla použiť napríklad budúci rok? Teda, ak sa niečo také účtuje. alebo stačí len daň.priznanie?
blondy
27.03.12,16:19
Stratu si umoruješ len v daňovom priznaní, neúčtuješ o nej v JU
olka818
27.03.12,16:42
Ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli :)
Farks
28.03.12,11:32
Mám ešte otázočku, pátrala som po jednej neuhradenej faktúre v roku 2011. Volala som do spoločnosti kde mi povedali, že faktúra bola kompenzovaná s preplatkom, ktorý tam vznikol v roku 2010. Ako mám tú faktúru teraz zlikvidovať a či ju môžem dať do uznaných výdavkov roku 2011. ďakujem
Farks
28.03.12,12:52
posúvam
Tweety
28.03.12,12:55
Mám ešte otázočku, pátrala som po jednej neuhradenej faktúre v roku 2011. Volala som do spoločnosti kde mi povedali, že faktúra bola kompenzovaná s preplatkom, ktorý tam vznikol v roku 2010. Ako mám tú faktúru teraz zlikvidovať a či ju môžem dať do uznaných výdavkov roku 2011. ďakujem
Fa uhradíš preplatkom. AJ kompenzovanú faktúru môžeš zahrnúť do výdavkov.
seda
29.03.12,18:53
Dobrý deň, chcem si len overiť.
SZČO rozpredal zariadenie predajne, predal vitríny, stoly, neboli odpisované, príjmy za ich predaj mám dať do ostatných zdaň. príjmov? Prerušil živnosť od 23.5.11 a bola prerušená aj k 31.12.11. Všetky pohľadávky a záväzky má vysporiadané. Dočítala som sa, že pri prerušení postupovať ako keby ukončil činnosť. No neviem čo z BÚ, zrušil ho až v 7/11. Účtujem o ňom do toho 23.5.11, no k tomu dátumu je tam zostatok 35,73 Eur. Je to správny postup, že takýto zostatok bude vo výkaze? Vo výkazoch mám písať obdobie 01/11 - 5/11? Ďakujem.
Podľa tohto, § 16 Zákona o účtovníctve: (6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti, na výkazy píšem 01-05/2011? Pomôžete mi aj s ostatnými? Ďakujem
tibor1000
30.03.12,08:27
Ahojte.Prosím Vás,keď podnikateľ ukončuje v r.2011 živnosť,na bank.výpise mu ostávajú peniaze-len on mi dal výpis iba do 2/2011,a zivnost ukončil az v 9/2011
tazko sa s nim skontaktovať :mad:
mám nechať na bankovom účte zostatok k 2/2011?
(aj ked to pravdepodobne dobre nebude..
ego.mc
30.03.12,12:41
Uzávierku robíte ku dňu skončenia podnikania a na výkazy napíšete 01 - 05.
Do výkazov píšete skutočné stavy ku dňu uzávierky, t.j. nemusia byť nulové. :)
ego.mc
30.03.12,12:43
To je skôr otázka pre podnikateľa.
Zita5
30.03.12,12:53
Ahojte.Prosím Vás,keď podnikateľ ukončuje v r.2011 živnosť,na bank.výpise mu ostávajú peniaze-len on mi dal výpis iba do 2/2011,a zivnost ukončil az v 9/2011
tazko sa s nim skontaktovať :mad:
mám nechať na bankovom účte zostatok k 2/2011?
(aj ked to pravdepodobne dobre nebude..

Čo ak na chýbajúcich BV sú dôležité príjmy ? Čo potom ?
tibor1000
30.03.12,16:41
dik,skúsime to doriešiť nech ich pohladá
ale záväzky a pohľadávky musia byť nulové?
vyriešime to k poslednému dňu podnikania-cez uzávierkové operácie,áno?
podnikateľ má aj dosť nedoplatkov voči daňovému úradu+zdravotka+sociálka-takže to dám cez ID uzávierk.účt.operácie - dane-nedaňový výdavok,a odvody - cez odvody do fondov (aj ked ich neuhradil,ale treba to takto vyriešiť,však? )
dakujem moc
ego.mc
30.03.12,18:16
Nie.
seda
31.03.12,22:50
Dobrý večer, len pre kontrolu, poradíte? SZČO vedie JU, omylom uhradila 2x došlú faktúru za prepravu, no peniaze jej do 31.12.11 nevrátili. Daný preplatok je VNZD? Ďakujem.
Mila123
01.04.12,05:20
Dobrý večer, len pre kontrolu, poradíte? SZČO vedie JU, omylom uhradila 2x došlú faktúru za prepravu, no peniaze jej do 31.12.11 nevrátili. Daný preplatok je VNZD? Ďakujem.
jasne
tibor1000
02.04.12,06:22
Čo ak na chýbajúcich BV sú dôležité príjmy ? Čo potom ?
faktúry mám zaúčtované všetky-aj uhradené
no super,dnes je posledný den,a on mi POSLAL iba 1 výpis
takze to musím dorobit len z toho čo mám :eek:
a teda cez uzávierkové operácie to ale treba doriešiť-teda uhradiť cez ID dane,a odvody,rozumiem tomu správne prosím?dik moc vopred
Katarina
02.04.12,09:18
faktúry mám zaúčtované všetky-aj uhradené
no super,dnes je posledný den,a on mi POSLAL iba 1 výpis
takze to musím dorobit len z toho čo mám :eek:
a teda cez uzávierkové operácie to ale treba doriešiť-teda uhradiť cez ID dane,a odvody,rozumiem tomu správne prosím?dik moc vopred
ja by som podala dnes na DU oznámenie o predĺžení termínu na podanie DP do 30.6.2012, zohnala všetky chýbajúce výpisy resp. iné doklady a v kľude spracovala DP
Katrina13
10.04.12,09:29
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím napísať čo ovplyvňuje v účtovníctve - JÚ výška majetku napísaného na firme?
Mila123
10.04.12,09:32
napr. druh majetku, cena majetku....ma napadá...i keď neviem kam mieriš so svojou otázkou.....
Ivana Š
10.04.12,09:35
možno na výkaz o majetku a záväzkoch -
tam potom pohľadávky, ceniny, pokladnica, bankový účet, zásoby
Katrina13
10.04.12,13:25
napr. druh majetku, cena majetku....ma napadá...i keď neviem kam mieriš so svojou otázkou.....

Ďakujem za odpoveď, mala som na mysli, ako to ovplyvňuje daňové priznanie. Daň sa platí z príjmu ale či treba niečo odvádzať aj z majetku keď je uvedený, alebo sa tým sleduje len čo všetko má firma na stave majetku, či treba napr zahŕňať do krátkodobého majetku aj iPod za 90 eur od Orange? Ale pokiaľ sa k nemu budú účtovať aj výdavky tak asi áno.
Nyyankees
14.04.12,17:40
Zdravim,

rad by som sa uistil, ci info, ktore som nasiel som dobre pochopil.

Chcem pejst z TPP na zivnost, mesacne si budem fakturovat superhrubu mzdu. Ilustracne, ak by som fakturoval 1000e, z toho si odratam 40% = 600eur, a zo 600eur nezdanitelnu cast (303eur) = 297eur. Z toho zaplatim 19% dan = odvody na dan 53eur mesacne.

Socialne poistenie tento rok neplatim, zdravotne 46,06 € mesacne.

Su moje vypocty spravne?

A druha otazka - kedy vlastne zacnem platit odvody do soc. poist. a podla coho sa budu vyratavat? Info, ktore som vsade nasiel je dost stare...

Dakujem
Mila123
14.04.12,17:47
málo budeš fakturovať.....prečo? nepočítal si napr. s dovolenkou?
stravné lístky? ostatné zamestnanecké benefity?
ZP je od 01/2012 47.58€...
nebudeš poistený ani NP a ani DP...nevadí ti to?
Nyyankees
14.04.12,17:55
Zivnost budem mat popri zamestnani, takze budem aj v soc. poist. poisteny...

Dovolenku budem mat podla zmluvy ako vsetci na TPP, aj ked budem na zivnost...Tak myslim ze sa to oplati ako byt na TPP...

A vypocty som mal spravne? Stale sa daju zaratavat vydavky 40%?
Mila123
14.04.12,17:57
za rok 2012 áno, je zákonná možnosť......ale dnes ti nik nezaručí, že to bude môcť byť aj v roku 2013.....
svetluska55
14.04.12,18:29
zdravotne je uz 47,58 EUR, socialne odvody ako zivnostnik zacnes platit az po skonceni prveho zdanovacieho obdobia, v ktorom si zacal zivnost, a to od 1.7., ak napr. ides na zivnost v roku 2012, tak soc.odvody zacnes platit az od 1.7.2013. Presne ten krkolomny vypocet socialnych odvodov neviem, ale aj do socialnej poistovne je minimum, ktore treba platit, takze na to sa treba pripravit ( napr. teraz v roku 2012 je minimum 112,66 EUR mesacne)
veronikasad
14.04.12,20:48
Zivnost budem mat popri zamestnani, takze budem aj v soc. poist. poisteny...

Dovolenku budem mat podla zmluvy ako vsetci na TPP, aj ked budem na zivnost...Tak myslim ze sa to oplati ako byt na TPP...

A vypocty som mal spravne? Stale sa daju zaratavat vydavky 40%?
Podľa akej zmluvy ?
Nyyankees
14.04.12,22:32
Podla zmluvy o spolupraci...

Skusim zadat este jednu otazku - ak si obcasne privyrobim (cinnostou uvedenou v zivnosti - napr. nakup a nasledny predaj), normalne si ju (dalsiu FA) priratam a budem si uplatnovat stale 40% naklady, aj ked budu vyssie?

Velmi jednoducha otazka, ale radsej sa spytam :)
tibor1000
12.06.12,09:07
Dobrý den,prosím Vás,ako by ste v JU zaúčtovali:
mám bank.výpis z tatrabanky- "úroky mínusom"
neviem či ich dat do prevádzkovej réžie -ako bankove uroky
alebo ich povazovat za kreditne uroky,a zauctovat do neovplyvnujuci zaklad dane, minusom..
na bank.vypise nie je definovane,ci kreditne uroky,ci bankove uroky.. asi bankove,ked je to minusom vsakze?
dakujem vopred za pomoc
Mila123
12.06.12,09:58
veď to bol predsa výdavok, nie?
tak prečo kreditné? veď by ti nesedel stav na bankovom účte......
jasne, že to patrí do prevádzkovej réžie......
veronikasad
12.06.12,11:09
Dobrý den,prosím Vás,ako by ste v JU zaúčtovali:
mám bank.výpis z tatrabanky- "úroky mínusom"
neviem či ich dat do prevádzkovej réžie -ako bankove uroky
alebo ich povazovat za kreditne uroky,a zauctovat do neovplyvnujuci zaklad dane, minusom..
na bank.vypise nie je definovane,ci kreditne uroky,ci bankove uroky.. asi bankove,ked je to minusom vsakze?
dakujem vopred za pomoc
z čoho tie úroky vznikli ? Má povolené prečerpanie na BU ?
tibor1000
12.06.12,12:54
veď to bol predsa výdavok, nie?
tak prečo kreditné? veď by ti nesedel stav na bankovom účte......
jasne, že to patrí do prevádzkovej réžie......
keby boli kreditné,tak ich dám do PNZD mínusom,aby sedela banka..
veronikasad
12.06.12,12:59
keby boli kreditné,tak ich dám do PNZD mínusom,aby sedela banka..
ak sú to úroky z povoleného prečerpania, ktoré súvisí s podnikaním, účtuješ ich ako VOZD, v členení prev réžia.
tibor1000
12.06.12,14:05
z čoho tie úroky vznikli ? Má povolené prečerpanie na BU ?
áno,môže íst do debetu,takze to budu bankove uroky,prevadzkova rezia vsakze?
anna81
15.06.12,10:17
Prosím Vás o radu:
uhradila som nedoplatok na dani z prijmov za staré roky, ako túto úhradu zaúčtovať?
Katarina
15.06.12,10:22
Výdavok neovplyvňujúci základ dane - daň z príjmu , ak tam bol aj sankčný úrok rozúčtuj na daň a sankčný úrok /tiež VNZD/.
anna81
15.06.12,10:27
ďakujem

ešte chcem poprosiť:

dohodárom za december 2011 boli mzdy v hotovosti vyplatené v januári 2012, taktiež v 01/2012 bola uhradená soc.p a daňovú úrad, je možné tieto mzdy zúčtovať v r. 2011, alebo patria do r. 2012?
Katarina
15.06.12,19:20
Zaúčtovať treba v roku 2012, k 31.12.2011 evidovať v knihe záväzkov a uviesť do výkazu.
nikulik
12.11.12,08:45
Ahojte, prosim Vas urazove poistenie, ktore si plati szčo a zaroven si tym aj sporí moze zaplatit z podnikat.učtu a bude to VOZD?
Tweety
12.11.12,08:49
Ahojte, prosim Vas urazove poistenie, ktore si plati szčo a zaroven si tym aj sporí moze zaplatit z podnikat.učtu a bude to VOZD?
Môže to zaplatiť z účtu ale nebude to VOZD.
nikulik
12.11.12,08:54
Takze kludne to moze platit kazdy mesiac z podnikat.učtu a bude to ako VNZD?
Mila123
12.11.12,08:55
áno.....
mondes
12.11.12,09:14
Áno.
veronikasad
12.11.12,09:15
Takze kludne to moze platit kazdy mesiac z podnikat.učtu a bude to ako VNZD?
Ak má aj súkromný účet, nech to radšej platí z neho. NČZD na životné poistenie už nie je možné uplatniť.
nikulik
12.11.12,09:49
Ak má aj súkromný účet, nech to radšej platí z neho. NČZD na životné poistenie už nie je možné uplatniť.

No ide tam presne o to, ze radsej by to platil z podnikatelskeho. Ale dobre poviem mu to tak ako ste mi tu poradili a uvidime. Ale ak by silou mocou trval na tom svojom tak to mozem davat ako VNZD na podnikat.učte vsak?

To viem ze uz sa neda uplatnit NCZD. On mi len vcera volal, ze si uzatvoril to urazove poistenie teraz kvôli praci keby sa mu nieco stalo a ze to ma aj ako šetrenie, a ze ide uhradzat prvu platbu tak ci to moze z podniatelskeho lebo ze by mu to viac vyhovovalo.
Tweety
12.11.12,11:00
No ide tam presne o to, ze radsej by to platil z podnikatelskeho. Ale dobre poviem mu to tak ako ste mi tu poradili a uvidime. Ale ak by silou mocou trval na tom svojom tak to mozem davat ako VNZD na podnikat.učte vsak?

To viem ze uz sa neda uplatnit NCZD. On mi len vcera volal, ze si uzatvoril to urazove poistenie teraz kvôli praci keby sa mu nieco stalo a ze to ma aj ako šetrenie, a ze ide uhradzat prvu platbu tak ci to moze z podniatelskeho lebo ze by mu to viac vyhovovalo.
Kľudne to zaúčtuj z účtu, z ktorého platil, ale je to VNZD, tak ako už mám zodpovedané.
nikulik
13.11.12,09:35
Kazdopadne dakujem velmi pekne za radu. :)
nikulik
30.11.12,07:17
Prosim Vas,ak kupi szčo auto ale uplatnuje si pausalne vydavky, moze ho odpisovat? alebo este lepsia otazka, MUSI ho odpisovat??
Mila123
30.11.12,07:19
Prosim Vas,ak kupi szčo auto ale uplatnuje si pausalne vydavky, moze ho odpisovat? alebo este lepsia otazka, MUSI ho odpisovat??

odpisuje ho na karte majetku, ale odpisy nezapočitáva do výdavkov....
nikulik
30.11.12,07:30
ale musi ho odpisovat na karte majetku ano?
a este jedna otazocka, co to znamena ze nezapocitava do vydavkov? ze ked kupi auto v r.2012 tak aj cela suma auta pôjde do vydavku v r.2012? lebo mala som len szčo co vedie jednoduche uctovnictvo uplne a tomu som davala cez odpisy to auto do vydavkov. ale nie som si ista ako to je pri pausalnych vydavkoch.
kn-alka
30.11.12,07:35
Pri paušálnych výdavkoch NIČ nemôžeš účtovať. Nevedie sa účtovníctvo, len spočítaš príjmy, vynásobíš 40% a máš výdavky, k tomu pripočítaš odvody, ktoré boli zaplatené a más spolu sumu výdavkov.
Na auto len vedieš kartu, na ktorej vypočítaš odpisy, ale nikde ich neuvádzaš, je to vlastne len "informatívne"
nikulik
30.11.12,07:40
Pri paušálnych výdavkoch NIČ nemôžeš účtovať. Nevedie sa účtovníctvo, len spočítaš príjmy, vynásobíš 40% a máš výdavky, k tomu pripočítaš odvody, ktoré boli zaplatené a más spolu sumu výdavkov.
Na auto len vedieš kartu, na ktorej vypočítaš odpisy, ale nikde ich neuvádzaš, je to vlastne len "informatívne"

no jasne, dnes mi to vôbec nemysli. dakujem pekne za radu, viete to už je piatok :D
m.mirka
11.12.12,19:21
dobry den, potrebujem poradit s odpismi majetku v JU:
prebrala som ucto SZCO po pani, ktora nemala urobeny odpisovy plan, vsetko pisala iba na kartach majetku. Jej zasada UO=DO a tak ked potrebovala prerusi t DO, nevycislila ani uctovny. Konkretne za posledne 3 roky mala prerusene na vsetkych neodpisanych polozkach majetku (spolu 14). ZC iba preniesla do inventurneho supisu a nasledne do Vykazu o majetku a zavazkoch.
Je to spravne?
-podla mna sa uctovne odpisy maju vycislovat na kartach bez prerusenia, kedze sa stroje pouzivali, t. j. amortizovali a o danovych odpisoch na ucely znizenia ZD, ktore sa daju v pripade vykazania danovej straty prerusit. Da sa s tym nieco robit? resp. nechat to uz tak? tento rok potrebujem znizit ZD a preto spravne vypocitat danovy odpis (najhorsie z tych poloziek je budova, ma 2O rokov, bola 6x technicky zhodnocovana a na 5 rokov prerusene odpis, t. j. 5 rokov ziadny UO). Podla inventurnych supisov ma budova za posledne 3 roky stale tu istu uctovnu hodnotu ! bude OK ak vezmem ZC z 31.12.2011 aj ked odpisovanie bolo prerusene? a potom pocitam (2xZC) / koef. 20 - roky odpis.zo zvys. ZC ? budova bola kupena este v r. 93, do 2002 riadne odpisovana, prerusenia boli az potom.
je pouzite zrychlene odpisovanie
prosim poradte.. dakujem
Katrina13
12.12.12,11:58
Dobrý deň, bola by som rada, keby ste mi poradili, usmernili ma, ako je to s bezprostredným predajom majetku, ktorý bol preradený z firmy do osobného užívania, ide konkrétne o PC. Keď ideme predať tento PC známemu, vystavíme FA a príjmový doklad, ale viete mi prosím poradiť, či my ako platca DPH keď predávame majetok nepodnikateľovi, fakturujeme aj s DPH a aj si ju uplatníme na vstupe? Predpokladám že to ovplyvní aj DPH aj daň z príjmu, je to správne? ( Nákup bol cca. v 2007 na bloček aj s DPH ).
veronikasad
12.12.12,11:59
Dobrý deň, bola by som rada, keby ste mi poradili, usmernili ma, ako je to s bezprostredným predajom majetku, ktorý bol preradený z firmy do osobného užívania, ide konkrétne o PC. Keď ideme predať tento PC známemu, vystavíme FA a príjmový doklad, ale viete mi prosím poradiť, či my ako platca DPH keď predávame majetok nepodnikateľovi, fakturujeme aj s DPH a aj si ju uplatníme na vstupe? Predpokladám že to ovplyvní aj DPH aj daň z príjmu, je to správne? ( Nákup bol cca. v 2007 na bloček aj s DPH ).
V roku 2007, keď ste PC kupovali, ste neboli platitelia DPH ?
Katrina13
12.12.12,12:05
Áno už sme boli, hneď ako vznikla firma tak sme boli platcami dph.
Katrina13
13.12.12,11:27
V roku 2007, keď ste PC kupovali, ste neboli platitelia DPH ?

Vie mi prosím niekto poradiť, či to teda vyfakturovať s DPH a uplatniť ju na vstupe?
ego.mc
13.12.12,11:54
V otázke píšete, že PC bol preradený do osobného užívania.
Takže: Ak PC predáva osoba, ktorá ho má v osobnom užívaní, predáva ho bez vyčíslenia DPH. Ak neuplynulo päť rokov od jeho vyradenia, príjem z predaja uvedie v priznaní pre daň z príjmu.

Ak by PC predávala firma (V tom prípade nejde o preradenie majetku do osobného užívania, ale o klasický predaj.), tak na vystavenej faktúre DPH uvedie.
Dúfam, že som to správne pochopil. :)
Katrina13
13.12.12,17:44
V otázke píšete, že PC bol preradený do osobného užívania.
Takže: Ak PC predáva osoba, ktorá ho má v osobnom užívaní, predáva ho bez vyčíslenia DPH. Ak neuplynulo päť rokov od jeho vyradenia, príjem z predaja uvedie v priznaní pre daň z príjmu.

Ak by PC predávala firma (V tom prípade nejde o preradenie majetku do osobného užívania, ale o klasický predaj.), tak na vystavenej faktúre DPH uvedie.
Dúfam, že som to správne pochopil. :)

Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem za reakciu. Ten PC sme preradili do osobného užívania. Manžel ho mal vo firme, ale kupoval na firmu výkonnejší, tento už bol celkom starší tak sme vystavili protokol o vyradení majetku starého PC, protokol o zaradení nového, ten starý PC teraz využívam ja ale chceme ho predať v najbližšej dobe známemu, to je asi nejaké dva mesiace od vyradenia z firmy.Takže ak sme sa rozumeli, manžel vystaví FA bez DPH, PPD bez DPH a nahodíme to len ako POZD bez DPH? :-) Ďakujem.
Mila123
13.12.12,17:45
Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem za reakciu. Ten PC sme preradili do osobného užívania. Manžel ho mal vo firme, ale kupoval na firmu výkonnejší, tento už bol celkom starší tak sme vystavili protokol o vyradení majetku starého PC, protokol o zaradení nového, ten starý PC teraz využívam ja ale chceme ho predať v najbližšej dobe známemu, to je asi nejaké dva mesiace od vyradenia z firmy.Takže ak sme sa rozumeli, manžel vystaví FA bez DPH, PPD bez DPH a nahodíme to len ako POZD bez DPH? :-) Ďakujem.
ste platitelia DPH či nie?
ego.mc
14.12.12,11:16
Ak ste PC preradili do osobného užívania, tak o jeho predaji vo firme vôbec neúčtujete.
Manžel ho predá ako súkromná osoba, t.j. uzatvorí s kupujúcim kúpnopredajnú zmluvu a príjem zdaní vo svojom DP ako príjem podľa § 8 ZoDP.
kn-alka
14.12.12,11:28
Súhlasím, ak ste PC vyradili z firmy, prečo ho chce firma predávať, keď jej už vlastne nepatrí? :)
Katrina13
16.12.12,17:48
Áno sme, od založenia firmy.
Katrina13
16.12.12,17:50
Ak ste PC preradili do osobného užívania, tak o jeho predaji vo firme vôbec neúčtujete.
Manžel ho predá ako súkromná osoba, t.j. uzatvorí s kupujúcim kúpnopredajnú zmluvu a príjem zdaní vo svojom DP ako príjem podľa § 8 ZoDP.

Veľmi pekne ďakujem za rada, len sa ešte uistím, nie je to tak, že keď sa to preradí do súkromného majetku a do 5 rokov predá musí to ísť ako príjem do podnikania? Alebo si to s niečím mýlim?
veronikasad
16.12.12,18:23
Veľmi pekne ďakujem za rada, len sa ešte uistím, nie je to tak, že keď sa to preradí do súkromného majetku a do 5 rokov predá musí to ísť ako príjem do podnikania? Alebo si to s niečím mýlim?
Veď to máš napísané v odpovedi, ktorú si citovala. Príjem zdaní vo svojom DP ako príjem podľa § 8.
Katrina13
17.12.12,07:17
Veď to máš napísané v odpovedi, ktorú si citovala. Príjem zdaní vo svojom DP ako príjem podľa § 8.

Ja sa pýtam na to, prečo to nie je §6, 8 sú ostatné príjmy, mňa zaujíma či to nemá do tých 5 rokov ísť ako príjem z podnikania podľa §6? Nie som účtovníčka a mýli ma to preto, že keď sme minulý rok predávali auto presne takýmto spôsobom, tak mi účtovníčka povedala, že to pôjde bez DPH ako POZD v podnikaní podľa §6 , tak či sa zaoberať aj nejakou opravou toho minulého DP.
veronikasad
17.12.12,07:24
Ja sa pýtam na to, prečo to nie je §6, 8 sú ostatné príjmy, mňa zaujíma či to nemá do tých 5 rokov ísť ako príjem z podnikania podľa §6? Nie som účtovníčka a mýli ma to preto, že keď sme minulý rok predávali auto presne takýmto spôsobom, tak mi účtovníčka povedala, že to pôjde bez DPH ako POZD v podnikaní podľa §6 , tak či sa zaoberať aj nejakou opravou toho minulého DP.
§ 8

Ostatné príjmy
Na začiatok


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,


a následne
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;
Katrina13
17.12.12,16:21
Ďakujem, môžete mi prosím napísať ešte váš názor či treba prerobiť DP za 2011, keďže tam sme to auto dali ako POZD podľa §6?
Teraz vychádzame mierne v strate, ovplyvní ten príjem podľa § 8 ZD aj z podnikania, ale sa to na DP vyčísľuje samostatne a podnikanie výnde strata a z tohto predaja sa zaplatí daň z príjmu? Môžem si ten príjem z predaja zahrnúť ako vklad hotovosti do podnikania?
veronikasad
17.12.12,16:27
Ďakujem, môžete mi prosím napísať ešte váš názor či treba prerobiť DP za 2011, keďže tam sme to auto dali ako POZD podľa §6?
Teraz vychádzame mierne v strate, ovplyvní ten príjem podľa § 8 ZD aj z podnikania, ale sa to na DP vyčísľuje samostatne a podnikanie výnde strata a z tohto predaja sa zaplatí daň z príjmu? Môžem si ten príjem z predaja zahrnúť ako vklad hotovosti do podnikania?


Príjmom z § 8 si nemôžeš umoriť stratu z podnikania. Navyše z tohto príjmu sa platia odvody do ZP, v RZZP vyjde nedoplatok.
Katrina13
17.12.12,16:28
:) Neviem. Chceme ho predať lebo ho nevyužívame a nevieme sa v tom tak hýbať, tak sa bojím, aby som nespravila niečo zle a nebol z toho problém.
Katrina13
17.12.12,16:30
A keď teraz RZZP robí ZP, stačí odovzdať DP na DÚ alebo treba ešte niečo doložiť aj do ZP?
veronikasad
17.12.12,16:34
A keď teraz RZZP robí ZP, stačí odovzdať DP na DÚ alebo treba ešte niečo doložiť aj do ZP?
DU postúpi podklady do ZP.
tibor1000
18.12.12,15:17
Prosim Vas, ked v r.2012 zaplati SZČO parkovne-ale uz na rok 2013 - je to daňovy vydavok roku 2012? plati fyzickej osobe,prenajom parkovneho miesta
dakujem moc za radu
Mila123
18.12.12,15:29
Prosim Vas, ked v r.2012 zaplati SZČO parkovne-ale uz na rok 2013 - je to daňovy vydavok roku 2012? plati fyzickej osobe,prenajom parkovneho miesta
dakujem moc za radu
pre rok 2012 VNZD
pre rok 2013 VOZD- cez ID naúčtovať.....
tibor1000
18.12.12,15:38
pre rok 2012 VNZD
pre rok 2013 VOZD- cez ID naúčtovať.....
dakujem za pomoc :)
Katrina13
27.12.12,09:44
Dobrý deň, chcem sa poradiť, či PC s príslušenstvom v hodnote 670 eur môžem zaúčtovať hneď ako výdavok cez VPD. ( Myslím že vzhľadom na obstarávaciu cenu, aj ked dĺžka použitia je viac ako jeden rok by to mohlo byť? )Bloček z pokladne obsahuje software a jednotlivé komponenty ako dosku atď. Neviem však či protokol o zaradení KHM ( ak to teda takto môžem evidovať ) mám vystaviť samostatne na hmotné komponenty a samostatne na software? Ďakujem za každú pomoc.
kn-alka
27.12.12,09:56
pre rok 2012 VNZD
pre rok 2013 VOZD- cez ID naúčtovať.....


Aj v jednoduchom účtovníctve?
Výdavkom je vždy zaplatená suma, nezáleží, akého účtovného obdobia sa výdavok týka.
Alebo som v niečom zaostala?
beatam
27.12.12,10:19
Aj v jednoduchom účtovníctve?
Výdavkom je vždy zaplatená suma, nezáleží, akého účtovného obdobia sa výdavok týka.
Alebo som v niečom zaostala?

Ide o nájomné platené fyzickej osobe. Par. 19, odsek 4 ZDP.
kn-alka
27.12.12,10:26
Vďaka za poučenie, našťastie som takýto prípad nemala.
Katrina13
29.12.12,08:55
Dobrý deň, chcem sa poradiť, či PC s príslušenstvom v hodnote 670 eur môžem zaúčtovať hneď ako výdavok cez VPD. ( Myslím že vzhľadom na obstarávaciu cenu, aj ked dĺžka použitia je viac ako jeden rok by to mohlo byť? )Bloček z pokladne obsahuje software a jednotlivé komponenty ako dosku atď. Neviem však či protokol o zaradení KHM ( ak to teda takto môžem evidovať ) mám vystaviť samostatne na hmotné komponenty a samostatne na software? Ďakujem za každú pomoc.

Dobrý deň, nikto neviete poradiť?
Katrina13
31.12.12,16:59
Dobrý deň, treba zaraďovať do KHM aj nákup myši k PC za 9 eur a vystavovať protokol?
Ďakujem.
szivics
02.01.13,08:46
Dobrý deň, treba zaraďovať do KHM aj nákup myši k PC za 9 eur a vystavovať protokol?
Ďakujem.

Dobrý deň, každá účtovná jednotka by mala mať interné smernice, kde uvedie spôsob účtovania, evidencie majetku - napr. ak ÚJ chce mať prehľad úplne o všetkých nákupoch majetku, tak áno bude evidovať aj myš k PC v KHM, ale aj ÚJ má viacero malých nákupov, o ktorých nepotrebuje mať až taký prehľad, stačí ak si v internej smernici udá napr. nakúpený tovar do 10€ / ks ide priamo do spotreby a neeviduje sa v KHM...treba si prečítať na porade je toho dosť napr. http://www.porada.sk/t83448-drobny-majetok-evidencia-v-ju.html