alenkam
03.02.12,21:21
Dobry den, chcela by som sa poradit. Mame plastove okna, ktore podla mna zle tesnia. Alebo lepsie povedane, zle tesni parapeta a cast steny medzi oknom a parapetou. Ako to zaizolovat?
Tezaurus
05.02.12,08:17
my to ideme riesit vymenou okien :-)
marleau
05.02.12,08:33
Príčinou je lišta na spodku okna,ktorá nespĺňa tepelnoizolačné parametre,parapetná doska je k nej prirazená a vzniká obrovský tepelný most.
Ja ju zvyknem odtiaľ vyhadzovať,používam ju len pri preprave a prenášaní okien,aby sa nepoškodil rám.
alenkam
06.02.12,05:01
Lista na spodku okna? Ja mam pocit, ze to nie je zaizolovane medzi parapetou a stenou (plastovou) pod oknom
marleau
06.02.12,05:12
Vonkajší plechový parapet necháva priestor po profilom rámom,cez ktorý prejde do spomínanej lišty a vnútorného parapetu chlad.Záleží,ako je tá lišta profilovo vyriešená,ale väčšina ich je len štvorcového prierezu a k tomu dosť poničená.Svoje zohráva aj tepelný most popod parapety,ako tvrdíte.
pozlatka
06.02.12,15:45
mame ten isty problem...nevieme co s tym, poradte
12janci12
17.07.12,17:00
Celé okno musí byť pri montáži utesnené páskami - z vonku paropriepustnou, z vnútra paronepriepustnou. Volá sa to utesnenie montážnej špáry. Tu utesnenie musí byť perfektné. Robí sa na RD na to taká skúška, že sa utesnia vchodové dvere a dom sa natlakuje a meria sa úbytok tlaku. Z toho vidnu že to musí byť perfektne urobené. Takáto skúška sa samozrejme v paneláku urobiť nedá, ale okná sa musia utesňovať tak isto. Je na to norma, nie je to tak, že niektorý montér to urobí a niektorý nie. Bohužiaľ sa to nedá urobiť dodatočne. Tie pásky sa naliepajú na rám okna pri montáži (Makroflex, Soudal a pod.).
lapejko
22.07.12,09:07
ak sa dá, parapety vybrať bez poškodenia /príp. kúpiť nové/, skontrolovať ako je obvod okna zapenený, obsekať a dopeniť, ak to dovolí murovací materiál, zosekať hrúbku, ktorú nahradíte styrodurom. Na styk parapetovej lišty a parapetu je vhodné nalepiť komprimovanú pásku, ktorá narastie v priznanej medzere a trochu to doizoluje.
lapejko
22.07.12,09:08
dá sa aj dodatočne s Illbruckom, treba čiastočne osekať ostenie...