KlaraRK
04.02.12,10:03
Má niekto nápady ako sa zdravo stravovať ale pritom neminúť majland? Lebo to ma odrádza najviac.. Chcela by som zmeniť životosprávu, jesť zdravšie, hlavne by som chcela odkysliť organizmus, podporiť trávenie a trochu detoxikovať organizmus.. Našla som kadečo, ale všetky prípravky stoja velke peniaze, nemam predstavu ake jedlá si pripravovať. Jeden den zacnem, ale na druhý uz mi dochadza fantázia a zas siahnem po obycajnom chlebe s maslom a salámou :confused: má niekto nejaké nápady z vlastnej skúsenosti?
myara
04.02.12,09:15
skus strukoviny, su lacne, zasytia a aj zdrave: sosovica, fazula, hrach
mozes z nich robit polievky, omacky, privarky
alebo brokolica nie je draha, a z jednej urobis cely hrniec zdravej polievky (samozrejme bez smotany), my ju robime casto ma krasnu zelenu farbu a je vyborna
takisto zemiaky sa daju rozne pripravovat
myara
04.02.12,09:17
a na odkyslenie treba vylucit muku, cukor, udeniny
treba jest hlavne zeleninu, lebo ta je zasadita
Indeed
04.02.12,09:21
Čo tak si prečítať knihu :

"Stravovanie podľa krvnej skupiny" ?

Tam sa dozvieme, že prevaha iných potravín je potrebná pre človeka s krvnou skupinou "B" , iné potraviny by mal jesť človek so skupinu A či AB a zase niečo iné človek skupiny "0"
KlaraRK
04.02.12,09:37
dakujem za rady, strukoviny mam rada, robim z nich polievky a privarky, ale vzdy zahustujem mukou a pridávam aj smotanu, neviem ci by mi len taka holá polievka chutila a ci by ma zasytila, to je ten problem, ale myslim ze to vyskusam. A ked obmedzit cukor a muku tak ake pecivo jedávate, a co si nan dávate? Brokolicu pripravujem na rozne sposoby, ale takmer do kazdeho takeho jedla pridávam muku alebo smotanu, a citim ze organizmus uz dáva najavo, ze stacilo.
KlaraRK
04.02.12,09:41
citala som knihu dieta podla krvnej skupiny, problem bol v tom ze ja som B- a priatel A+ a bolo dost tazke kombinovat jedla podla toho aby nam to obom sedelo..
hubatá
04.02.12,10:20
Variť ako varili naše babky: zaobstaraj si záhradu, a jedz to čo si tam dopestuješ. Po takom nakopaní vedra zemiakov sa ti odkyslí organizmus jedna radosť a ani si nevšimneš kedy. Babky ani nevedeli že existuje "krvná skupina", nejedli salámu, ale oškvarky. Všetky tabletky určené na podporu detoxikácie organizmu prenechaj svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Myslím že z lyžice múky nemáš prekyslený organizmus ale je to z kupovania ovocia a zeleniny v hyperbordeloch mimo sezóny: v zime paradajky, hrozno, paprika, reďkovka, brokolica .........
Čo tak teraz variť a papať: mrkvu, červenú repu, kyslú kapustu, topinambury, chren, jablká. Nepiť džúsy, éčkové malinovky ale začať piť od jari žihľavu, bazu, šípky,lipu. Na zimu všetkým sezónnym ovocím a zeleninou si naplň mrazničku a čajíky na pitie si nasuš z prechádzok po lesoch a lúkach.
avalik
04.02.12,10:31
dakujem za rady, strukoviny mam rada, robim z nich polievky a privarky, ale vzdy zahustujem mukou a pridávam aj smotanu, neviem ci by mi len taka holá polievka chutila a ci by ma zasytila, to je ten problem, ale myslim ze to vyskusam. A ked obmedzit cukor a muku tak ake pecivo jedávate, a co si nan dávate? Brokolicu pripravujem na rozne sposoby, ale takmer do kazdeho takeho jedla pridávam muku alebo smotanu, a citim ze organizmus uz dáva najavo, ze stacilo.

ja v poslednom case zahustujem zemiakom ... namiesto smotany pridavam trochu mlieka, alebo cast strukovinovej polievky/omacky rozmixujem - a mam "zahustovadlo"

pecivo jedavam cerealne, grahamove, pripadne peciem domaci chlebik so spaldovou, raznou ... mukou a roznymi semiackami ... ale obcas si dam aj klasicky biely rozok s maslom a lekvarom ci sunkou :D
myara
04.02.12,11:16
dakujem za rady, strukoviny mam rada, robim z nich polievky a privarky, ale vzdy zahustujem mukou a pridávam aj smotanu, neviem ci by mi len taka holá polievka chutila a ci by ma zasytila, to je ten problem, ale myslim ze to vyskusam. A ked obmedzit cukor a muku tak ake pecivo jedávate, a co si nan dávate? Brokolicu pripravujem na rozne sposoby, ale takmer do kazdeho takeho jedla pridávam muku alebo smotanu, a citim ze organizmus uz dáva najavo, ze stacilo.

tiez sme pridavali smotanu vsade, ale napr. brokolicova polievka je lepsia bez nej, da sa tam len cela brokolica, zemiak + ina zelenina (mrkva, cibula...) vsetko sa to uvari, a potom rozmixuje
ak ti bez muky a smotany nechutia, tak skus polievky, kde sa nemusi nicim zahustovat, teda zeleninovu, kuraciu, slepaciu, hovadziu
pri obmedzeni peciva, staci jest napr. sunku (samozrejme kvalitnu) so zeleninou ako je paradajka, paprika, uhorka, ladovy salat, pripadne platok tvrdeho syra
alebo ja si obcas kupujem vlakninove platky http://www.bonavita.cz/sortiment/pekarske-vyrobky-active/krehke-platky-vlaknina-slunecnice-150g.html, stoja len 1 E, pritom je ich v baleni asi 30 ks
Estetic
04.02.12,11:28
Tak s trochou usmevu by sa dalo povedať,že každú poriadnu dietu treba začať tým,že vyhodíme do koša panvice a plechy.A ešte vyhodíme všetky sáčky,kocky bujonu a vegety.Prirodzená strava a v niečom má hubatá pravdu,spomenuť s na starých rodičov.Maso raz za čas,pôst na pár týždnov pred Veľkou Nocou,zápražky nahradiť zátrepkami a salamy šunky a paštety pomazánkami/nie majonezovymi/.Kopa byliniek a ovocia a zeleniny,tiež si myslím,že z našich zemepisných širok.Na tanieri má byť vždy tretina príloha,tretina zelenina a ,, najmenšia tretina" masa.Atd.
myara
04.02.12,11:31
Tak s trochou usmevu by sa dalo povedať,že každú poriadnu dietu treba začať tým,že vyhodíme do koša panvice a plechy.A ešte vyhodíme všetky sáčky,kocky bujonu a vegety.Prirodzená strava a v niečom má hubatá pravdu,spomenuť s na starých rodičov.Maso raz za čas,pôst na pár týždnov pred Veľkou Nocou,zápražky nahradiť zátrepkami a salamy šunky a paštety pomazánkami/nie majonezovymi/.Kopa byliniek a ovocia a zeleniny,tiež si myslím,že z našich zemepisných širok.Na tanieri má byť vždy tretina príloha,tretina zelenina a najmenšia tretina masa.Atd.

mimotemy prosim ta, aka je to najmensia tretina? nie su tretiny nahodou uplne rovnake?
Estetic
04.02.12,11:39
Samozrejme sú:)Ale všetci vieme,ako ,,rovnomerne" nakladáme na tanier .Dám to do uvodzoviek:)
KoxXxo
04.02.12,11:45
Lenže po 3. tretine ide ešte predĺženie a nakoniec samostatné nájazdy do chladničky..:D
avalik
04.02.12,11:52
Lenže po 3. tretine ide ešte predĺženie a nakoniec samostatné nájazdy do chladničky..:D

"Som úplne normálny človek (smiech)! Občas si dám tiež nejaký kvalitný parížsky šalát, z obchodu kde viem, že sú použité dobré suroviny, samozrejme biele rožky k tomu. Takisto nočné vyjedanie chladničky, ale to mám odmalička... Robím si z toho žarty, vravím, že rozumiem reči potravín, keď mi hovoria „poď nás zjesť“, tak idem a zjem ich (smiech)."

citat z clanku: http://varecha.pravda.sk/magazin/jaroslav-zidek-slovaci-su-v-kuchyni-lokalpat/10903-clanok.html
lujza.j
04.02.12,11:54
ale on aj vyzerá na pekného pápáča:)
helma73
04.02.12,11:55
mimotemy vďaka za tému, riešila som ju nedávno, s tým, že literatúry o potravinách a správnom stravovaní napr. MUDr. Bukovský je dosť , ale použité suroviny sú cenovo drahšie a mýslím ,že väčšinová populácia dá nakoniec prednosť cene, niekedy to ani inak nejde, preto by som ocenila keby odborníci našli riešenie aj s týmto aspektom ako variť zdravo za prijateľnú cenu, čo si môže väčšina dovoliť, už aj v rámci civilizacných ochorení.
avalik
04.02.12,12:04
lujza.j (http://www.porada.sk/member.php?u=160313) Dnes, 13:54
ale on aj vyzerá na pekného pápáča:)

asi je to tym, ze "rozumie reci potravin" :D ... takych nas je viac ;)
buchač
04.02.12,14:39
Má niekto nápady ako sa zdravo stravovať ale pritom neminúť majland? Lebo to ma odrádza najviac.. Chcela by som zmeniť životosprávu, jesť zdravšie, hlavne by som chcela odkysliť organizmus, podporiť trávenie a trochu detoxikovať organizmus.. Našla som kadečo, ale všetky prípravky stoja velke peniaze, nemam predstavu ake jedlá si pripravovať. Jeden den zacnem, ale na druhý uz mi dochadza fantázia a zas siahnem po obycajnom chlebe s maslom a salámou :confused: má niekto nejaké nápady z vlastnej skúsenosti?


Variť ako varili naše babky: zaobstaraj si záhradu, a jedz to čo si tam dopestuješ. Po takom nakopaní vedra zemiakov sa ti odkyslí organizmus jedna radosť a ani si nevšimneš kedy. Babky ani nevedeli že existuje "krvná skupina", nejedli salámu, ale oškvarky. Všetky tabletky určené na podporu detoxikácie organizmu prenechaj svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Myslím že z lyžice múky nemáš prekyslený organizmus ale je to z kupovania ovocia a zeleniny v hyperbordeloch mimo sezóny: v zime paradajky, hrozno, paprika, reďkovka, brokolica .........
Čo tak teraz variť a papať: mrkvu, červenú repu, kyslú kapustu, topinambury, chren, jablká. Nepiť džúsy, éčkové malinovky ale začať piť od jari žihľavu, bazu, šípky,lipu. Na zimu všetkým sezónnym ovocím a zeleninou si naplň mrazničku a čajíky na pitie si nasuš z prechádzok po lesoch a lúkach.

...máš pravdu .......ono navrátenie sa k starým zvykom je pekná vec...

ALE

...zároveň by sa dalo aj oponovať ...........
Myslím hlavne na zaobstaranie si záhrady , jej kultivácie , vkladov do príslušného .......času stráveného v záhrade ...dôvodov je habadej ...
Čo sa týka tých čajíkov , obstaranie si vlastných bylín ...zber je akože ľahký , no nie každý vie , ako sa následne suší , ako skladuje , atď ...a hlavne ak nemá kde ...
Resumé ???????....nie každému sa chce do toho ísť ...mínusy prevažujú nad kladmi ...


helma73
Re: Zdravé ale lacné stravovanie
vďaka za tému, riešila som ju nedávno, s tým, že literatúry o potravinách a správnom stravovaní napr. MUDr. Bukovský je dosť ,

...len počujem hento meno , respektíve nositeľa ....a mám tiež DOSŤ ...
...že prečo ???.....stravovanie povýšil pomaly na oltár ...tie jeho drísty - recepty majú za účel asi len jedno ....že oné , nalebovať čitateľa ...a mňa to teda vie statočne...
Netvrdím síce , že sú zle ( nezdravé ) no kombinácia toho alebo onoho je pre stravníka nezlúčiteľná , hlavne čo do kúpy ...niektoré suroviny sa proste nedajú kúpiť v takom množstve , aké je potrebné na prípravu jedla . A nemyslím si , že pre jedného je to nejak ekonomické ( o kúpnej cene ani nevravím ) , nakoľko nie každý člen rodiny je ochotný ísť do diétneho režimu , respektíve ho nepotrebuje ...
Karla26
04.02.12,14:49
buchač, súhlas :)
hubatá
04.02.12,19:36
buchač: ja bývam v garsónke.
buchač
04.02.12,19:52
hubatá

Re: Zdravé ale lacné stravovanie
buchač: ja bývam v garsónke.

....a mení to snáď niečo na mojom názore ???

Vôbec , nakoľko som sa zemeral na všeobecné merito otázky ako takej a nie na Tvoju osobu ...

Viem dokonca (pamätám si ) aj to , že si svojho času aj tú nejakú záhradu zháňala ...a viem aj o tom kladnom vzťahu k životnému prostrediu atď ...



hubatá ... zaobstaraj si záhradu...
Lenže niečo podobné ako Ty spomínaš je proste niekedy neuskutočniteľne - nerentabilné ...

Pokiaľ dotyčná osoba býva v rodinnom dome , niet čo riešiť...
No pokiaľ si má niekto zaobstarať záhradu , ktorá je nejaký ten kilák vzdialená od bydliska ( respektíve zamestnania ) ...ajajááááj ...
Poznám z vlastnej skúsenosti ...mal som možnosť ...
Najprv makačka s prípravou pôdy ( opomeniem - trochu pohybu nezaškodilo cez víkend ) ...
Potom zasadiť ........... okopávať , plieť ...raz za týždeň sa zadarilo ...
Z roboty som rovno na záhradu šiel , že popolievať ...keď nešla voda , nepostrekoval som ale iba zo suda naberal ...
Úroda v podstate o ničom , v bloku sa neoplatí držať v zemine uskladnené , nakoľko na to nie sú podmienky ....

Takže aká výhra ???.....žiadna .....narobíš sa , investuješ do pôdy , zbytočne auto preženieš ....a výsledok o ničom ...

Radšej som zbehol potom na pľac a kúpil od nejakej babky čerstvú , peknú.....či zdravú ???...to je už iná otázka ...
hubatá
05.02.12,08:04
pre Buchač:
mala som záhradu aj vtedy vzdialenú 60 km od BA. Ako pri všetkom aj tu treba rozmýšľať a pestovať predovšetkým také rastliny ktoré rastú aj samy to je základ: rebarbora, ríbezle, egreše, maliny, baza, lieska, arašidy, topinambury, hrozno, pažítka, chren, kôpor, bylinky.....ďalej zo stromov moruše, dule, slivky, ringloty, jablká, hrušky, to je jedno - stromy a kríky vydržia bez vody dlho, ale ide hlavne o to že keď sa mi nevydaria jeden rok hrušky, tak si od zúfalstva netrieskam hlavu o prázdne zaváracie poháre, ale si zavarím napr. dule. Ak nemám dosť šťavy z moruše (čo si ale nepamätám) tak urobím šťavu z bazy, malín alebo už niečo iné pohľadám čo vylisujem. Obyčajne je to tak aj so zeleninou: jeden rok úroda rajčín, uhoriek nie je a na druhý sa nestačia jesť, varí sa z nich pretlak, kečup a rozdávajú sa. Ale vždy som mala z roka na rok pohárov toľko zavarených že mi zostalo aj pre takýto prípad hladu. Ak neboli uhorky nahradili sme ich čalamádou alebo cukínami, malými patizónčekmi, tekvičkami, hríbami.
Papriku, rajčiny, cukiny, uhorky, sme polievali raz za 2 týždne: na jar pri zasadení som okolo každej maličkej rastliny vyhĺbila misku, poriadne zaliala vodou a zakryla vytrhanou zelinou (aj s koreňmi) alebo trávou. Vydržalo to pod tým bordelom 2 týždne ba aj viac ak medzitým popršalo - vlhké. Bordel som tam nechávala, polievala som keď sme prišli cez to a ešte som tam vždy prihadzovala vytrhanú zelinu aby rastlina odspodu bola zakrytá, zostala vlhká. Teda: nohy mala rastlina vo vlhku, ale hore bolo sucho. Medzi rastlinami som burinu trhala len tú čo bola blízko koreňov, nechávala som ju rásť do výšky tak aby zelina aj trochu tienila, potom zrána tam bolo veľa rosy. Mrkvu, petržlen, som odburinila len na hriadke: z 3 strán bola burina vysoká ako sa jej len páčilo rásť, ale nie medzi mrkvou, aby mi ju nezadusila, niekedy som tú burinu mala upravenú na spôsob živého plota čo tak za sezónu zhustla. Na pohľad záhrada vyzerala ako zanedbaná, ale tá zelina ti drží fantasticky vlhko, ako sa slnko točí tak tie rastlinky nie sú celý deň vystavené prudkému slnku. Koniec-koncov v našom podnebí máš horúčavy len cca 2 mesiace a to boli prázdniny a dovolenky, vždy tam niekto bol s deťmi. My na záhorí sme tú zelinu volali "vodňača" je to taký druh čo dobre drží vodu, steblo je až priesvitné čo je tak napité. Nie je prízemná, ťahavá, ale rastie do výšky. Ale myslím že takto rozmaznávaná túži byť každá zelina a odvďačí sa ti na hriadkach rovnako. Samozrejme okrem okrasnej záhradky pri dome som pestovala aj v tejto veľkej záhrade kvety na cintorín a čo sme si brali domov, ale zasa len tie druhy čo nebolo treba denne polievať, alebo ak som mala čas sa babrať tak aj tie, ale tiež systémom "nohy vo vlhku, hore sucho". Kvety som tam dala preto, aby mi to prilákalo osy, včely. Jedinú nevýhodu som videla v tom že ak som išla ráno alebo navečer do záhrady tak sa zdvihli roje komárov, na iné nevýhody sa nepamätám. Záhrada mala najprv cca 2áre, postupne som priberala smerom k potoku a mali sme cca 4 áre natajno. Aj pri potoku som to musela udržiavať lebo mi tam decká chodili chytať ryby a kúpali sa tam, nebudem sa predsa jedovať a zakazovať im to. Takže boli tam tie isté stromy, kríky čo tam vždy rástli akurát som ich obstrihala aby sa dalo pod nimi ležať na deke. Napr. z takého obrovského lopúcha keď som ho odspodu zbavovala listov - som urobila strom a pod ním mali decká pieskovisko. Z pichliačov som vytvarovala "kaktus" čo vyzeral ako keby bol importovaný z Južnej Ameriky. Proste hrala som sa. Samozrejme že žaby mi vyliezali a chodili do záhrady na chrobáky, vtáky zasa striehli na žabky, ale aj na môj hrach v záhrade. Tak som na hriadku nabila 4 koly a natiahla na to králičie pletivo a keď som potrebovala hrach tak som pánsku ochranu zmotala. Na jeseň som si na víkendy požičiavala od susedov sliepky, nech mi prehrabú celú záhradu, vyzobú chrobákov a pohnoja ju. Čo sme mali trávu na dvore tak sme ju nekosili, tiež na veľkú radosť detí sme si na víkendy požičiavali Lízu, čo bola živá kosačka s hnojivom zn. "bobky" - v podobe kozy. Požičiavali sme si aj jedného zajaca, ale ten kosil v klietke, aby nám neutiekol, akurát sme klietku často premiestňovali lebo bol veľmi pracovitý. Môžeš si predstaviť tú radosť deciek keď sa bili kto dovedie na víkend na obojku Lízu z dolného konca cez celú dedinu ..... a kto dovezie na bicykli zajaca v taške. Nebol to teda anglický trávnik ale tvrdý, udupaný trávnik s púpavami, kde sa náš pes kľudne vycikal bez toho že by zostal žltý fľak, bol tam ping-pongový stôl a poriadali sme turnaje, takže sa riadne po ňom dubasilo. Po celé leto som varila a piekla v podstate len zo záhrady, jedlo sa to čo tam práve bolo. Na chalupe sme sa striedali lebo sme mali ako každý po 2 týždne dovolenky, takže vždy tam bolo 5-7 detí. Nemali sme tam kúpeľnu, ráno som naťahala vody do detského bazéna a hygiena sa nejako robila sama: odolnejší v potoku, zmrzlejší v bazéne v teplej. Už ma ani nenapadá čo by som ti napísala, ale v podstate ide o to že som vždy rozmýšľala tak aby som sa nenarobila ale aby som mala zo záhrady zábavu a radosť. No aj zariadenie bolo také, aby som nemusela chodiť za deťmi s vysavačom, neokrikovala som ich aby si 10 x denne umyli ruky, stačilo keď si ich umyli pred jedlom. A aj to som nemala istotu že predtým nekŕmili Lízu alebo psa. Syn od narodenia trpel v BA ekzémami, bol alergický až tak že mi opúchal - čo sme sa len nachodili po pohotovosti, pojedol liekov, mastila som ho všelijakými mastičkami - proste chemická továreň, len vybuchnúť!

Keď sme začínali, tak samozrejme ako praví blaváci sme si kúpili kosačku a kosili trávu aby bola upravená, štvornožky som vyštipovala skorocel, púpavu a odstraňovala z nej kamene, narobili sme sa ako takí pakovia. Malého zatiaľ varovala babka aby nedostal zasa alergiu z pokosenej trávy.

Tá istá babka sa zhrozila keď ma videla večer zmorenú, nervóznu a mi povedala - náá nač to kosíte, kedy si mňa videla kosit dvor? Čo by som dala žrať prasaťu, koze, sliepkam, zajacom keby som si dvor vykosila a trávu vysypala do hnoja? Šak pokosenú, ostrú trávu mi tie zvieratá nezožerú, lebo by im poranila hubu...... Náá nač by som kupovala pletivo okolo, šak tam nechám rást maliny a neprejde k nám ani slépka od susedov!!! Náá nač budem dávat penáze za hnojivo, šak tam dám hnoj! Seménka já nekupujem, ale nechám porádne dozrát, vysuším ich a na rok mi vyjdú, de bych já kupovala z mojeho duchodu seménka???
Takže namiesto pochvaly nás znosila pod pieskovú záhorácku zem.

Vtedy som si uvedomila svoju blbosť a robila som záhradu tak ako ona: v pohode, bez stresu, keď sa nám urodilo dali sme susedom, keď nám vykapalo susedia dali mne. Okrem toho sme robili biznis bartrovým spôsobom: z autobusovej zastávky sme vždy vzali niekoho do mesta a zasa naopak. Takto sme si zarobili na vajíčka, jelítka, oškvarky. Nejednej babke som prišila gombíky, vyzdvihla brýle v optike alebo doniesla lieky z mesta. Môj muž keby nebol chlastal tak žije podnes a má prirodzeným spôsobom urobenú maturitu z murárčiny, stolárčiny, obrábača kovov - proste z toho čo chlap potrebuje vedieť okolo domu a naučí sa to len tak že chodí vypomáhať susedom na stavby chlievov a psích búd. Raz stačí vidieť, vieš ako na to a neprídeš o prst na cirkulárke.

Ešte som zabudla povedať, že potom čo mi babka poriadne vynadala syn prestal byť alergický, sopľavý a prieberčivý v jedle. Nestačila som deckám variť a piecť čo mali také deravé žalúdky. Ako som ich večer uložila do širokorozchodnej postele, celú noc sa ani nepohli, nepotrebovali cikať, piť - len drichmali.

Povedz mi čo sa na tomto dnes nedá robiť keď ti vedie diaľnica z BA až pred chalupu?
buchač
05.02.12,09:33
hubatá ... zaobstaraj si záhradu...


....a mení to snáď niečo na mojom názore ???

Vôbec , nakoľko som sa zemeral na všeobecné merito otázky ako takej a nie na Tvoju osobu ...
No pokiaľ si má niekto zaobstarať záhradu , ktorá je nejaký ten kilák vzdialená od bydliska ( respektíve zamestnania ) ...ajajááááj ...
Poznám z vlastnej skúsenosti ...mal som možnosť ...



pre Buchač:
mala som záhradu aj vtedy vzdialenú 60 km od BA.
...
Samozrejme okrem okrasnej záhradky pri dome som pestovala aj v tejto veľkej záhrade
...
Na chalupe sme sa striedali lebo sme mali ako každý po 2 týždne dovolenky,
ruky, stačilo keď si ich umyli pred jedlom. A aj to som nemala istotu že predtým nekŕmili Lízu alebo psa. Syn od narodenia trpel v BA ekzémami, bol alergický až tak že mi opúchal - čo sme sa len nachodili po pohotovosti, pojedol liekov, mastila som ho všelijakými mastičkami - proste chemická továreň, len vybuchnúť!
...
...
Povedz mi čo sa na tomto dnes nedá robiť keď ti vedie diaľnica z BA až pred chalupu?
...hub .......ja som vravel LEN a LEN o tej záhrade ........!!!!!!!!!

Je niečo úplne iné , ak ideš raz za čas a venuješ sa záhrade , ako keď ideš povedzme raz za tri dni na pár hodín a trt aj tak zrobíš - nestíhaš proste .....

Za seba ????......áno , je rozdiel , ak máš iba záhradu bez možnosti prespania alebo chalupu , aj keď s istými obmedzeniami tých vymožeností....
Môžem porovnávať jedno aj druhé ....
Záhradu som mal ...chalupu si teraz užívam ......NEPOROVNATEĽNÉ ...;)
BIZAL
05.02.12,16:19
vylucit maso ak sa da. clovek nie je na jedenie masa prisposobeny, preto ho ani zaludok nestravi. doslova prehnije, a tak ho vylucime. uz tam sa da dost usetrit:)
Tweety
05.02.12,16:23
To by som netvrdila, mäso, hlavne červené (hov.) má veľa živín, ktoré potrebujeme.
BIZAL
05.02.12,16:27
To by som netvrdila, mäso, hlavne červené (hov.) má veľa živín, ktoré potrebujeme.

Aj tieto ziviny sa daju nahradit. Napriklad viac proteinov ako v mase sa nachadza v parmezane... Je jasne, ze kazdy ma iny nazor, no dala som dalsi tip pre zadavatelku temy ako udrzat creva priechodne a usetrit pri diete peniaze. Moze to prijat, nemusi.
Tweety
05.02.12,16:28
Aj tieto ziviny sa daju nahradit. Napriklad viac proteinov ako v mase sa nachadza v parmezane... Je jasne, ze kazdy ma iny nazor, no dala som dalsi tip pre zadavatelku temy ako udrzat creva priechodne a usetrit pri diete peniaze. Moze to prijat, nemusi. No a myslíš, že s parmezánom ušetrí?
BIZAL
05.02.12,16:34
No a myslíš, že s parmezánom ušetrí?

Nemusi jest prave ten a nemusi jest kg/den. Ospravedlnujem sa, ze je to v anglictine, ale snad podla obrazkov...10 potravin, ktore je potrebne jest kvoli proteinom: http://www.healthaliciousness.com/articles/foods-highest-in-protein.php

te je pre tych, ktori si myslia, ze bez masa nebudu zdravi. opak je pravdou. aj po prekonani tazkych ochoreni vam lekar neodporuci jest maso. aspon nie to, ktore kupite
Mackovka
07.02.12,11:48
skús si preštudovať stránku www.svz.szm.sk (http://www.svz.szm.sk), je tam aj návrh stravovania
bjuty smis
07.02.12,13:05
vylucit maso ak sa da. clovek nie je na jedenie masa prisposobeny, preto ho ani zaludok nestravi. doslova prehnije, a tak ho vylucime. uz tam sa da dost usetrit:)

vidím, že ten bukovský sa sem nakoniec aj tak votrel.....
BIZAL
07.02.12,14:24
kto je bukovsky? kde sa ti votrel?
bjuty smis
07.02.12,15:14
kto je bukovsky? kde sa ti votrel?

do diskusie....a ešte si aj vymýšla a klame....
...človek nie je prispôsebený na jedenie mäsa....
....lekári neodporúčajú po chorobách jesť mäso.....
BIZAL
07.02.12,15:32
do diskusie....a ešte si aj vymýšla a klame....
...človek nie je prispôsebený na jedenie mäsa....
....lekári neodporúčajú po chorobách jesť mäso.....

Tak aby si na toho Bukovskeho podala staznost, urcite to vezme na vedomie. Ja si s nim rada pokecam o zvieratach a ich traviacom trakte, kde byva? A lekar, ktory odporuca jest maso z rychlochovov aj choremu nie je lekar. Tak uz nas neklam a nevymyslaj si, bjuty smis:)
bjuty smis
07.02.12,15:38
Tak aby si na toho Bukovskeho podala staznost, urcite to vezme na vedomie. Ja si s nim rada pokecam o zvieratach a ich traviacom trakte, kde byva? A lekar, ktory odporuca jest maso z rychlochovov aj choremu nie je lekar. Tak uz nas neklam a nevymyslaj si, bjuty smis:)

o zvieratach a ich triaviacom trakte ? igorko, toto je téme o ludoch, všimni si nadpis....
odporúča jesť mäso z rýchlochovov nie je lekár ....a na čo teraz reaguješ ?
kde tu bola o tom reč ? nevieš, čo si napísal, milý igor ?

a ked už,ešte nám teda povedz, odborník to na slovovzatý, na ktorej biofarme to nemocnice nakupujú mäso pre svojích pacientov ?či v nemocniciach nenájdeme ťažko chorých ? či im tam nedávajú mäso ? ako to teda je ??
avalik
07.02.12,15:43
bjuty smis, BIZAL nie je MUDr. Bukovsky
BIZAL
07.02.12,15:43
bukovsky, igor....ani chlap nie som, ale ok.

nebudem sa uz viac rozpisovat o tychto vieciach, kedze je to tema o zdravom a lacnejsom stravovani, mas pravdu.

hore som odporucila a namiesto toho aby si si to vzala ako dalsiu informaciu a mohla si o tom trosku nastudovat, vyvracias to, co som napisala. tolko odo mna.
bjuty smis
07.02.12,15:53
ok :))
ja tiež nie som žena a oslovuješ ma tak..

ja o tom mám prehlad, nesúhlasím s tým..., hlavne s tým, že to tu vydávaš ako overený fakt a nie názor jednej " sekty "...
ale ako píšeš, každý si vyberie sám....
BIZAL
07.02.12,15:54
ano...kazdy si vyberie sam
Karla26
08.02.12,09:10
no nechcela som ziadne hadky vyvolat, dakujem kazdemu za tipy, mam asi predstavu, uz som sa v tom apson trosku ako laik zorientovala, takze dakujem za kazdy prispevok, z kazdeho si nieco zoberiem.
maja
08.02.12,09:35
K tomu zahusťovaniu polievok, ja som začala kupovať pomleté ovsené vločky s klíčkami, do polievky pridám 1-2 lyžice hneď na začiatku, pekne sa to rozvarí a polievku zahustí. Do šošovicovej a fazuľovej polievky nastrúham na jemno cviklu, je hustejšia a netreba toľko údeného mäsa :D.
wagner
08.02.12,16:29
K tomu zahusťovaniu polievok, ja som začala kupovať pomleté ovsené vločky s klíčkami, do polievky pridám 1-2 lyžice hneď na začiatku, pekne sa to rozvarí a polievku zahustí. Do šošovicovej a fazuľovej polievky nastrúham na jemno cviklu, je hustejšia a netreba toľko údeného mäsa :D.

Súhlasím, ja tiež polievku zahusťujem zeleninou - zemiakom, hokaidom. Ale zaprážam ovsenou múkou a údené mäso nepoznám takých najmenej 25 rokov. Do žiadnej polievky nedávam mäso, iba ak varím sliepku, tak čistý vývar odložím do mrazničky a môžem kedykoľvek použiť. To je jediná mäsová polievka, ktorú ja uvarím a zjem. Ale každému iné chutí.
lujza.j
12.02.12,08:03
Má niekto nápady ako sa zdravo stravovať ale pritom neminúť majland? Lebo to ma odrádza najviac.. Chcela by som zmeniť životosprávu, jesť zdravšie, hlavne by som chcela odkysliť organizmus, podporiť trávenie a trochu detoxikovať organizmus.. Našla som kadečo, ale všetky prípravky stoja velke peniaze, nemam predstavu ake jedlá si pripravovať. Jeden den zacnem, ale na druhý uz mi dochadza fantázia a zas siahnem po obycajnom chlebe s maslom a salámou :confused: má niekto nejaké nápady z vlastnej skúsenosti?

super je jablčný ocot. http://didusik.blog.cz/0803/jablcny-ocot
pepsikova
12.02.12,08:10
super je jablčný ocot. http://didusik.blog.cz/0803/jablcny-ocot..

..opýtam samimotemy..ten jablčný ocot, som počula, že po dlhšom užívaní asi tak 2 polievkových lyžíc denne začne bolieť pečeň...lebo moja suseda to pila v rámci získania štíhlej línie a po dvoch mesiacoch musela k doktorovi, nevedela s čím-ale zistili jej niečo s pečeňou a doktor povedal, že to má spálené, či čo!...a vraj od toho octu...
lujza.j
12.02.12,10:18
....opýtam samimotemy..ten jablčný ocot, som počula, že po dlhšom užívaní asi tak 2 polievkových lyžíc denne začne bolieť pečeň...lebo moja suseda to pila v rámci získania štíhlej línie a po dvoch mesiacoch musela k doktorovi, nevedela s čím-ale zistili jej niečo s pečeňou a doktor povedal, že to má spálené, či čo!...a vraj od toho octu...pijem už druhý rok na lačno každé ráno 1PL v 2dc vody, nedávno mi brali krv na všetko čo obv.lekár mohol, všetko mám OK. ja ho vlastne pijem na výrastok -ostrohu, ktorú mám na päte a tá nebolí. kupujem si jablčný ocot ktorý predáva dm-ka.
maja
12.02.12,12:34
Aj ja pijem jablčný ocot každé ráno 1PL lyžica do cca 3dcl vlažnej vody ráno na lačno už niekoľko rokov. Trpela som zápchou a pomohol, mne pomohol aj pri zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny. Tiež mi za tú dobu niekoľko krát kontrolovali krv, bola som aj na gastro vyšetreniach a zatiaľ žiadne zlé vedľajšie účinky ;)
lujza.j
12.02.12,12:38
Aj ja pijem jablčný ocot každé ráno 1PL lyžica do cca 3dcl vlažnej vody ráno na lačno už niekoľko rokov. Trpela som zápchou a pomohol, mne pomohol aj pri zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny. Tiež mi za tú dobu niekoľko krát kontrolovali krv, bola som aj na gastro vyšetreniach a zatiaľ žiadne zlé vedľajšie účinky ;)áno je pri ňom aj bezproblémové kakanie.
Roberta_Bezakova
25.05.17,10:07
Ked som potrebovala setrit, tak som sa vedela brutalne vynajst. daju sa varit veci za 50 centov na porciu. precitaj si aj toto Ako variť z nízkym rozpočtom (https://www.vyzivovo.sk/jest-zdravo-nizkym-rozpoctom-takto-sa-da/), uzitocne vychytavky. A odporucam odviezt sa do prvej dediny a kupit o domacich vajicka a mlieko. predavaju ovela lacnejsie ako v obchode a ta chut s aneda porovnat
bjuty smis
25.05.17,10:33
Ked som potrebovala setrit, tak som sa vedela brutalne vynajst. daju sa varit veci za 50 centov na porciu. precitaj si aj toto Ako variť z nízkym rozpočtom (https://www.vyzivovo.sk/jest-zdravo-nizkym-rozpoctom-takto-sa-da/), uzitocne vychytavky. A odporucam odviezt sa do prvej dediny a kupit o domacich vajicka a mlieko. predavaju ovela lacnejsie ako v obchode a ta chut s aneda porovnat


to určite.....

kde predávajú lacnejšie domáce vajíčka ako v obchode ????
lujza.j
25.05.17,10:57
moje posledne vajčiská boli 10ks za 2e....:D....cena podla ksichtu...alebo podla "špz-ky"...od tejto pani som mala vždy takú cenu...kolega tuším 1,40e za 10ks...
buchač
25.05.17,11:19
Ked som potrebovala setrit, tak som sa vedela brutalne vynajst. daju sa varit veci za 50 centov na porciu. precitaj si aj toto Ako variť z nízkym rozpočtom (https://www.vyzivovo.sk/jest-zdravo-nizkym-rozpoctom-takto-sa-da/), uzitocne vychytavky. A odporucam odviezt sa do prvej dediny a kupit o domacich vajicka a mlieko. predavaju ovela lacnejsie ako v obchode a ta chut s aneda porovnat
Tý brďo...ako môže niekto takú sprostosť vypustiť na svetlo sveta ?
Nevraviac aj o tej nasledujúcej reklame...kuwa, už mi tu len Buki chýba.

Odporúčanie, odporúčanie...že do prvej dediny ?
Hm...cena za tovar aj vyššia a kde je napísané, že vôbec kúpim ?
Nevraviac už o nákladoch na dopravu.

Zdravé a lacné stravovanie proste neexistuje !!!
evuš
25.05.17,11:44
Ked som potrebovala setrit, tak som sa vedela brutalne vynajst. daju sa varit veci za 50 centov na porciu. precitaj si aj toto Ako variť z nízkym rozpočtom (https://www.vyzivovo.sk/jest-zdravo-nizkym-rozpoctom-takto-sa-da/), uzitocne vychytavky. A odporucam odviezt sa do prvej dediny a kupit o domacich vajicka a mlieko. predavaju ovela lacnejsie ako v obchode a ta chut s aneda porovnat

..nikdy som tuším nikomu nedala mínusku, priznávam sa až teraz Tebe... prepáč, ale nesúhlasím s Tvojim názorom, že zdravo a lacno, a najmä nie lacno.. sme 5-členná rodina, z toho 3 pubertiaci, vajíčka máme domáce, čo to i zo záhrady i tak najväčšou položkou v rozpočte sú potraviny !!! A to nekupujem bio, ani javorový sirup a pod....
bjuty smis
25.05.17,11:50
Ked som potrebovala setrit, tak som sa vedela brutalne vynajst. daju sa varit veci za 50 centov na porciu. precitaj si aj toto Ako variť z nízkym rozpočtom (https://www.vyzivovo.sk/jest-zdravo-nizkym-rozpoctom-takto-sa-da/), uzitocne vychytavky. A odporucam odviezt sa do prvej dediny a kupit o domacich vajicka a mlieko. predavaju ovela lacnejsie ako v obchode a ta chut s aneda porovnat
Tý brďo...ako môže niekto takú sprostosť vypustiť na svetlo sveta ?
Nevraviac aj o tej nasledujúcej reklame...kuwa, už mi tu len Buki chýba.

Odporúčanie, odporúčanie...že do prvej dediny ?
Hm...cena za tovar aj vyššia a kde je napísané, že vôbec kúpim ?
Nevraviac už o nákladoch na dopravu.

Zdravé a lacné stravovanie proste neexistuje !!!
ale existuje
naši dedovia ho mali......
teda lacné je pre nás......nie pre nich v tých časoch..
vicktor
25.05.17,12:41
Zdravo a lacno?
Chodte sa past! Napriklad taky Hatatitla nic za stravu neplati, je uplne zdravy a kolko ma sil!
korela
25.05.17,14:08
Prečo hneď pásť? Aj finančne neodkázaní ľudia chodia vyberať kontajnery obchodov po záverečnej, treba vedieť ktoré, nejde o úchylku, ale o princíp.
buchač
25.05.17,14:46
Prečo hneď pásť? Aj finančne neodkázaní ľudia chodia vyberať kontajnery obchodov po záverečnej, treba vedieť ktoré, nejde o úchylku, ale o princíp.
To je iná kasta, to nie je úchylka...to je choroba.
Sú - budú síce zdravý na tele, no hlava nie je - nebude kompletná.
korela
25.05.17,16:44
Prečo hneď pásť? Aj finančne neodkázaní ľudia chodia vyberať kontajnery obchodov po záverečnej, treba vedieť ktoré, nejde o úchylku, ale o princíp.
To je iná kasta, to nie je úchylka...to je choroba.
Sú - budú síce zdravý na tele, no hlava nie je - nebude kompletná.
Ty tomu nerozumieš. :-)))
Terezia13
25.05.17,17:51
nepochopila som - téma stará, diskusia nová a zadávateľka KlaraRK asi Ružomberok si už určite našla vyhovujúce recepty
bettylou
25.05.17,18:49
To by som netvrdila, mäso, hlavne červené (hov.) má veľa živín, ktoré potrebujeme.

Aj tieto ziviny sa daju nahradit. Napriklad viac proteinov ako v mase sa nachadza v parmezane... Je jasne, ze kazdy ma iny nazor, no dala som dalsi tip pre zadavatelku temy ako udrzat creva priechodne a usetrit pri diete peniaze. Moze to prijat, nemusi.

Už ste skúšali zjesť 150g parmezánu? :D