helma73
04.02.12,16:15
Dobrý deň,
poprosila by som o radu, mám brata alkoholika, ktorý už začína mať problémy napr.naposledy otras mozgu, bezvedomie niekoľkohodinové skončil v nemocnici, nič si nepamätá, už sme si mysleli že sa trochu spamätá ,ale opäť sa bol opiť, myslíte, že keď mu zakážem k nám chodiť,pretože samozrejme nesúhlasím s jeho správaním a stále sa o tom rozprávame a on si nakoniec urobí čo chce. Myslíte že niečo nepokazím, sme ako rodina stále pri ňom ,ale on to už začina zneužívať. Aké sú Vaše skúsenosti?
Mila123
04.02.12,15:26
jednoznačne liečenie.....ak je patologický alkoholik, som presvedčená, že ambulantné nepostačuje......
220870
04.02.12,15:27
Najskôr slušne potom rovno poslať kade tade.Nedokážete pomôcť človeku ktorý o pomoc nestojí.Vy sa budete trápiť on váše trápenie bude zneužívať.Poznám také prípady.Aj keď je to váš brat musíte ho poslať kade ľahšie.Inak sa to nedá.Mám takých už bývalých kamarátov.Mám podobný rodinný problém s manželkou .Budem podobne radikálne riešiť osobné veci.Skúšal som podobrom po zlom nedá sa .Baj baj .asi tak.:mee::mee:jedine mi je ľúto mojej mimuš:mee: .
Ice dive
04.02.12,15:28
Dobrý deň,
poprosila by som o radu, mám brata alkoholika, ktorý už začína mať problémy napr.naposledy otras mozgu, bezvedomie niekoľkohodinové skončil v nemocnici, nič si nepamätá, už sme si mysleli že sa trochu spamätá ,ale opäť sa bol opiť, myslíte, že keď mu zakážem k nám chodiť,pretože samozrejme nesúhlasím s jeho správaním a stále sa o tom rozprávame a on si nakoniec urobí čo chce. Myslíte že niečo nepokazím, sme ako rodina stále pri ňom ,ale on to už začina zneužívať. Aké sú Vaše skúsenosti?

keď už to zašlo tak ďaleko, že v stave opitosti má úrazy, tak len tak zo dňa na deň piť neprestane, telo si už zvyklo a svoju "dávku" alkoholu potretuje... takže ak Vám na ňom záleží mali by ste sa snažiť vyhľadať pre neho odbornú pomoc, a nie dúfať, že zákazom stretávania niečo docielite...
helma73
04.02.12,15:35
veď už sa ambulantne lieči, dlho nikto neveril ,ani my, že má takéto problémy, pije osamote, v tichosti, je to vzdelaný človek,ktorý si myslí ,že sa z toho dostane,teraz pije len keď má voľno, ale končí to otrasom mozgu ,alebo hlbokým spánkom.
Liečenie odmieta ,ani psychiater mu ho ešte nedoporučil a viem že nasilu to nemá význam.
Čo robiť, najviac my je ľúto našej maminy.
Mila123
04.02.12,15:38
veď už sa ambulantne lieči, dlho nikto neveril ,ani my, že má takéto problémy, pije osamote, v tichosti, je to vzdelaný človek,ktorý si myslí ,že sa z toho dostane,teraz pije len keď má voľno, ale končí to otrasom mozgu ,alebo hlbokým spánkom.
Liečenie odmieta ,ani psychiater mu ho ešte nedoporučil a viem že nasilu to nemá význam.
Čo robiť, najviac my je ľúto našej maminy.
nič neurobíte, je to jeho život, je to jeho zdravie.....
ak nepácha nejaký násilný trestný čin (napr.nebezpečné vyhrážanie) nie je mu pomoci.....rozhoduje sa o vlastnom spôsobe života.....ak si neprizná sám a úprimne,že je alkoholik, je to veľmi ťažké.....
marleau
04.02.12,15:41
Nič tým nepokazíte,ale ani nevyriešite.Je malá pravdepodobnosť,že si vstúpi do svedomia.Túžba po alkohole bude čoraz silnejšia,preto ho bude nútiť hľadať kumpánov a nie riadiť sa radami rodiny.
sisima
04.02.12,15:42
nezmôžete absolútne nič, môžte ho dovliecť v retaziach na liečenie, ničomu to nepomôze... pretoze on to nechce! mozete mu dohovarat donekonecna, mozte mu dávat podmienky, mozte mu vylievat alkohol... on si cestu k nemu vzdy nájde... pomoct sa mu nedá... jedine v prípade, ak sa sám rozhodne pre liecenie, a vydrzi to, potom bude potrebovat svoju rodinu a pochopenie, lásku a podporu...
môj otec bol alkoholik, s alkoholom prestal az potom ako bol hospitalizovaný v nemocnici, a pravdepodobne mu tam "dobrý kamarát" priniesol alkohol, otec robil bordel, lekári to charakterizovali ako delirium, a poslali ho na psychiatriu, tam bol zavretý v klietke, nadopovaný liekmi, obklopený ozajstnými dusevne chorými, no bol to strasny pohlad... pritom, on bol strasny kludas, bol dobrý a citlivý, nikdy nikomu neublížil, len nevedel bojovat so svojou závislostou, mal dostatok penazi, a vela "dobrých" kamarátov... vzdy sa nechal stiahnut do krcmy, aj ked mohol byt s nami doma v pohode... nepil 5-6 rokov, ale to uz mal cirhozu a vdaka nezaujmu lekarov, lebo mal nálepku alkoholika sa s tou cirhozou nic nerobilo, ani sa to nesledovalo, za cely ten cas mu neurobili ziadne dalsie vysetrenie... 5 rokov uz nie je medzi nami... a musim povedat, ze za tych jeho posledných 5-6 rokov zivota, sa nas zivot otocil a vynahradili sme si vsetok ten "stratený čas"... dodnes rozmýšľam, ako sme mu mohli tie roky pomoct... no nijako... naopak vela kamosiek malo otcov alkoholikov, agresívnych tyranov... tí žijú dodnes, chlastajú dodnes, absolvovali xy liečení, ktoré neviedli k ničomu...
marleau
04.02.12,15:47
Mám jedného takého,ktorého zoberiem na brigádu pod podmienkou,že nebude piť.Musí vydržať,ak potrebuje zarobiť a to on potrebuje,iné mu neostáva.Neviem,či sa dá označiť za alkoholika,ale denne musí vypiť nejaké to pivo a polku k tomu.Obmedziť ho takýmto sposobom je možné,ale najprv si musí pomocť sám.Je to ako s chodením- dieťa sa to nenaučí,pokiaľ nebude spolupracovať.
arizona
04.02.12,15:48
hubatá
04.02.12,19:50
Z alkoholu tak ako aj z ostatných závislostí sa človek nedostane pokiaľ sám nechce. Zničí život sebe, rodine, je bez peňazí, bez priateľov, končí ako bezdomovec. Nikto ho nechce mať na krku. Bohužiaľ alkoholikov pribúda a obetujú na alkohol posledné euro z podpory v nezamestnanosti. Niekto rodinu odsúdi že sa o neho nepostará manželka, deti - ale nejde to. Zničili by sa popri ňom aj oni. Viem o čom píšem.
dada1212
04.02.12,20:08
rodina by mala držať spolu a podporovať aj takého človeka, ale podľa mňa iba vtedy, ak chce sám sa z toho dostať. určite nie je správne, ak sa napríklad rozhodne liečiť a rodina sa od neho odvráti, lebo práve vtedy by podporu rodiny potreboval. ale ak sa liečiť nechce a vyhovuje mu to tak ako to je, tak nevidím dôvod, prečo by mala trápiť aj jeho rodina, ak on nemá záujem niečo zo sebou robiť, nemáte mu ako pomôcť, len si aj vy takto ničíte životy. takže kľudne obmedzte kontakty
alaya1
04.02.12,20:59
Ak alkoholik sam nechce, rodina si neporadi. Bude ich klamat, ze nepije, schovavat flasky, pripadne sa opijat a ublizovat im. Alkoholik v rodine je trauma blizkych na cely zivot.

1. Bud sa spamata a bude chciet s tym naozaj skoncit a to pomoc rodiny bude nevyhnutna
2. Ist od neho prec. Deti trpia najviac a ta trauma je potom na cely zivot.
Katy a R
04.02.12,21:11
Dobrý deň,

poprosila by som o radu, mám brata alkoholika, ktorý už začína mať problémy napr.naposledy otras mozgu, bezvedomie niekoľkohodinové skončil v nemocnici, nič si nepamätá, už sme si mysleli že sa trochu spamätá ,ale opäť sa bol opiť, myslíte, že keď mu zakážem k nám chodiť,pretože samozrejme nesúhlasím s jeho správaním a stále sa o tom rozprávame a on si nakoniec urobí čo chce. Myslíte že niečo nepokazím, sme ako rodina stále pri ňom ,ale on to už začina zneužívať. Aké sú Vaše skúsenosti?
Skúste ho nahovoriť na liečenie - ak sa ešte dá:confused: Pokým on s tým nechce nič robiť - tak snáď už len veriť na zázrak:confused::confused:. Je to hrozné - keď človek už nemá svoju vôľu - už rozkazuje alkohol. :mee: Alkolici vždy zneužívajú okolie (rodinu).