gabriel1111
04.02.12,17:24
Mam prizemny RD s obytnou plochou 190m2. Kotol: kondenzacny Viessmann Vitodens 343F (ktory ma zabudovanu ekvitermiku a vonkajsi snimac teploty) a k nemu solar, takisto Viessmann. Mimo kotla mam anuloid, mixer a pod mixerom pridavne obehové čerpadlo Wilo, pod nim zmakcovac vody. Mam vstupných 12 hadic do podlahovky. Tlak v kotli je stabilny 1,3 baru. Tlak vo vratnej vode, este pred anuliodom je 125kPa. Vodu zohrieva bez problemov, ako mu urcim. Problem... moj kotol neustale kuri, ma sialenu spotrebu (denne 25m3!) plynu. Volala som odborníka na kotle, ktory kotol z diagnostikoval a povedal, ze je ok, prekontroval otvaranie a uzatvaranie mixeru a tiez chod cerpadla - vsetko bolo v poriadku. Povedal, ze problem bude pravdepodobne v "kurenarskej" casti. Na to som zavolal aj kurenara. Odvzdusnili cely system a povedali, ze do 24 hod bude vsade teplo a vsetko bude ok (v izbach, kde bola zima, na privode pridali a vsetky vystupne ventily nechali otvorene na max.) a stale nic. Kotol som nastavil na max. teplotu, čo je 37 stupňov (na odporucenie kurenara) ale po 24 hod. miestnosti vykurilo ledva na 21C. Potom som ubral na 21C a myslel som si, ze uz kotol sa bude vypynat, ale nevypina sa a kotol ide nadalej nepretrzite (teplota kotla sa pohybuje v rozmedzí 45-50C) Teplota v miestnostiach naopak-klesla pod 20st. Vstupna teplota, co ide do hadic, pred mixerom je 46, vystupna z podlahovky je 35. Mmt vonkajsia teplota je -8.
Kotlar aj kurenar tvrdia, ze vsetko je v poriadku, ale mne kotol nadalej nepretrzite ide a bere si skoro 26m3 plynu denne!
Poradte co robit dalej..... Za odpovede a rady vopred dakujem
petmar
04.02.12,16:32
V týchto mrazoch nad -15°C tých 25 m3 nie je také premrštené, zdá sa mi. Mne berie iný kotol (radiátory) v týchto dňoch vyše 30.
gabriel1111
04.02.12,19:52
Pri tomto type kotla a za take peniaze co cely tento "maximalne setrny" system stal sa mi zda sialene mat za akychkolvek podmienok spotrebu 26m3 za den :-) Takyto kotol nemoze mat problem zo svojim vykonom utiahnut v pohode 3 taketo domy. Niekde je chyba a myslim, ze chyba je v nastaveni riadiacej jednotky resp. ekvitermickej krivky.
gabriel1111
04.02.12,20:12
Vysoký komfort tepla a teplej vody vrátane solárneho napojenia


Vitodens 343-F je koncipovaný pre novostavbu a modernizáciu rodinného domu.
Už zo závodu je pripravený na priame pripojenie soláneho zariadenia. Zariadenie stojace pri stene ponúka vysoký komfort pitnej vody: Bivalentný zásobník z ušľachtilej nehrdzavejúcej ocele má objem 220 litrov. Oproti svojím predchodcom je kompaktné zariadenie možné rozdeliť pre jednoduchšiu manipuláciu.
Tým sa výrazne redukuje hmotnosť.

Nová regulácia

Nová regulácia Vitotronic je výnimočná svojím intuitívnym ovládaním. V prípade, že si neviete rady, stačí jedno zmačknutie tlačítka pomoc a ďalšie kroky vám budú vysvetlené. Grafická forma slúži na zobrazenie vykurovacích kriviek a solárnych ziskov. Riadiaci modul je už integrovaný k napojeniu snímačov teploty. K napojeniu tepelných senzorov slnečných kolektorov je k dispozícii ľahko dostupné rozhranie. Odnímateľný ovládací panel regulácie Vitotronic sa dá vďaka päťmetrovému káblu vyňať a umiestniť na dobre prístupné miesto vďaka montážnemu soklu.

Čerpadlá so spotrebou prúdu menšou až o 70%

Takisto nové sú aj vysoko efektívne čerpadlá na jednosmerný prúd pre vykurovací a solárny okruh. Čerpadlá s reguláciou otáčok na jednosmerný prúd spotrebujú oproti konvenčným čerpadlám až o 70% menej prúdu. Vykurovací a solárny okruh zariadení Vitodens 343-F tým zodopovedá požiadavkám na energetickú triedu A.
Tym, ze som nastavil kotol na 37 stupnov som myslel nastavenie "normalnej teploty prostredia", nie nastavenie teploty vody. Take nieco sa na nom nastavit neda.

Ked sme pri zatepleni...moji rodicia maju rovnaku plochu domu, 300mm mury z kvadra, nezateplene, strecha detto, kotol stary 20 rokov...ziadna ekvitermika, ziadny vonkajsi snimac teploty...etc. Byvaju nedaleko mna (cize rovnake podmienky) a ich denna spotreba plynu je momentalne v tychto mrazoch 19m3 a v dome cuduj sa svet 23 stupnov. Ich kurenie stalo 800 eur a moje 30.000 eur. Neuveritelne...
220870
04.02.12,22:17
Žiadny kotol nemôže ísť nonstop .Je pokazený.
ROMBOR
05.02.12,11:13
vravite, ze idete na equitermiku ? ... ja mam iny typ kotla (Geminox), ale mam nastaveny rezim eqitermicky s branim ohladu na nastavenie vnutornej pozadovanej teploty na regulatore ... myslim si len - pokial idete len na equitermiku, tak co mate nastavene na termostate (teplotu) - na to velmi nebude kotol reagovat, frci len na zaklade prednastaveni niektorych parametrov - hlavne srmost vykurovacej krivky, paralelny posuv pripadne, atd ... tych parametrov co mam ja v termostate je vyse 80 ... skuste si preverit tieto parametre ... ja mam 2 posc hodovy dom, nastavenych 23°C a pol dna mi kotol nefrci ani pri tychto mrazivych teplotach, zapne az vecer a vypne rano (vam ide pri 21°C cely den ...) ...pokial vam neklesa tlak, tak skuste ozaj prejst vsetky nastavenia na regulacnej jednotke a aj to, ci mate nastavebny vplyv regulatora na eqitermiku ...

r
pivko
05.02.12,11:35
30m3/deň:eek::mee: moj Vaillant eco tec 8m3/deň dom podobné rozmery , teplota všade 23 - 24,5 c
TomasHC
05.02.12,12:39
Dalo by sa to vysvetliť, ak by to bol dom z Ytongu Lambda 375 ktorý "NETREBA ZATEPĽOVAŤ", nezateplený ŽB strop a pod podlahou 2cm EPS plus nejaké poľské dvojsklá.
Ferdosondo
05.02.12,15:01
Vyzerá to na extrémne tepelné straty straty domu. Z čoho je dom postavený, aké sú tepelné izolácie?
tienik
05.02.12,15:34
chyba jeden udaj - dlzka vykurovycich okruhov. To by mohlo vysvetlit preco len niektore izby su studene (ak som to pochopil spravne)
Ale kazdopadna, pri tej spotrebe a pocite zimy ide na 99% o problem zaizolovania domu - niekde musia byt strasne straty.
Lebo ak tam vykonny kotol ide fakt nonstop, a pritom je v dome zima, neviem. Tepelny spad podlahovky vypada celkom fajn, co je este vacsia zahada.

Len tak strielam odboku, je tam naozaj vsetko OK? Nie je niekde otovreny nejaky doplnovaci ventil a nejde voda cez poistak do odpadu?
marko182
05.02.12,15:52
Gabriel uz vsetko vysvetlil na inom fore. K tomu uz nie je co dodat.
Steny 37.5 + 5 cm izolacie, v podlahe 5 cm izolacie a strop nezatepleny vobec(!!!).
Skoda, ze aj tu na porade nie je smajlik, co si bucha hlavu o stenu, ten by sa tu naramne hodil...
Luky89
05.02.12,16:00
Len tak strielam odboku, je tam naozaj vsetko OK? Nie je niekde otovreny nejaky doplnovaci ventil a nejde voda cez poistak do odpadu?

To musí byť niečo takéto veď takáto spotreba nie je normálna.
robov
06.02.12,12:58
Mam prizemny RD s obytnou plochou 190m2. ...Teplota v miestnostiach naopak-klesla pod 20st. Vstupna teplota, co ide do hadic, pred mixerom je 46, vystupna z podlahovky je 35. Mmt vonkajsia teplota je -8.
Kotlar aj kurenar tvrdia, ze vsetko je v poriadku, ale mne kotol nadalej nepretrzite ide a bere si skoro 26m3 plynu denne!
Podľa všetkého je kúrenie aj podlahovka v poriadku. Ale na presnejšiu diagnózu treba systematicky:
- na jednotlivých vetvách podlahovky sú prietokomery. Zmení sa poloha kotúčikov, ak zavrieš hlavný ventil na rozdeľovači podlahovky? mali by spadnúť z maxima na nulu.
- akú máš skladbu stien, podlahy a stropu? Totiž vyzerá to na vysoké tepelné straty celého domu.
- Ako dlho kúriš? vychladnutá stavba potrebuje možno aj týždeň, kým je tam primeraná teplota. Druhá vec, že nábeh podlahovky by mal byť postupný - nemáš ešte vlhkú podlahu?
- aká je výpočtová tepelná strata domu? Mal by si ju mať spočítanú, keďže máš podlahovku - daj rozpis k dispozícii.
- aká je teplota vody za mixérom, na vstupe do podlahovky?