erpanet
04.02.12,21:57
Dobrý deň,
chcem sa spýtať... ako účtovať odpisy majetku nakúpeného v cudzej mene...

Firma kúpila osobný automobil v cudzej mene. Ako teraz postupovať? Zaradím ho do používania prerátaný kurzom ECB ku dňu zaradenia? Potom si tú celú sumu rozdelím na 4 a odpisujem? Na konci roka treba vyrátať kurzový rozdiel podľa kurzu NBS? Treba tento kurzový rozdiel vyrátať a zaúčtovať každý rok odpisovania?

Ďakujem za radu.
tictac7
04.02.12,21:16
Dobrý deň,
chcem sa spýtať... ako účtovať odpisy majetku nakúpeného v cudzej mene...

Firma kúpila osobný automobil v cudzej mene. Ako teraz postupovať? Zaradím ho do používania prerátaný kurzom ECB ku dňu zaradenia? Potom si tú celú sumu rozdelím na 4 a odpisujem? Na konci roka treba vyrátať kurzový rozdiel podľa kurzu NBS? Treba tento kurzový rozdiel vyrátať a zaúčtovať každý rok odpisovania?



Ďakujem za radu.

:confused:
si začiatočník?

...aký majetok? kedy bol obstaraný? od tohto roku máme zmeny....
...v akej mene je zaradený? účto vedieš v EUR, či?
...KR pri odpisoch? veď OC máš v EUR, či?
erpanet
04.02.12,21:25
v odpisoch som začiatočník...
V texte píšem, že je to osobný automobil. O zmene viem, tá platí ale od 01.01.2012 a toto auto sme kúpili v r. 2011... Vozidlo firma kúpila v PLN.
tictac7
04.02.12,21:37
ale v účtovnictve asi začiatočník nie si, teda:
1. fa za auto v PLN prepočítaná dátumom dodania na EUR
2. úhrada fa - vtedy sa účtujú KR
3. odpisy
3a) stanoviť si - odpisová skupina, aké odpisy
3b) napr. pri aute 1. OS, rovnomerné, teda v roku 2011 to bude 1/4 z OC. No a OC je podľa fa z PL (a neviem, čo ešte všetko k tomu bolo, asi preprava a pod.) - veď Ty musíš vedieť, čo bolo účtované na 042 a potom na 022....
KEJKA
04.02.12,21:38
auto oceníš ku dňu účtovného prípadu, ak je mena v PLN, tak prepočítaš na EUR a to už bude cena na karte DM pre odpisovanie /plus súvisiace náklady/.
takže OC sa už neprepočítava, je definitívna.
erpanet
04.02.12,22:01
ale v účtovnictve asi začiatočník nie si, teda:
1. fa za auto v PLN prepočítaná dátumom dodania na EUR
2. úhrada fa - vtedy sa účtujú KR
3. odpisy
3a) stanoviť si - odpisová skupina, aké odpisy
3b) napr. pri aute 1. OS, rovnomerné, teda v roku 2011 to bude 1/4 z OC. No a OC je podľa fa z PL (a neviem, čo ešte všetko k tomu bolo, asi preprava a pod.) - veď Ty musíš vedieť, čo bolo účtované na 042 a potom na 022....

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
až teraz mi došlo akú hlúposť som sa pýtala, veď tam už nemá kde vzniknúť kurzový rozdiel (okrem úhrady fa) :rolleyes:
asi by som si mala dať už na dnes pauzu.....
erpanet
04.02.12,22:02
auto oceníš ku dňu účtovného prípadu, ak je mena v PLN, tak prepočítaš na EUR a to už bude cena na karte DM pre odpisovanie /plus súvisiace náklady/.
takže OC sa už neprepočítava, je definitívna.

ďakujem ;-)