ootaznik
05.02.12,13:10
k januaru 2012 som novym vlastnikom bytu, v ktorom vsak zijem a hradim vsetky naklady uz vyse 11 rokov, co viem preukazat vypisom z uctu, kedze hradim bankovym prevodom (ja prijimam preplatky, uhradzam nedoplatky). prvotne bol vlastnikom bytu priatel mojej matky, potom sa vlastnictvo zmenilo na moju matku a teraz som vlastnikom ja. avsak vsetky doklady, t.j. SIPO (cez to platim elektrinu, plyn, TV a rozhlas a odpad), fa za plyn a elektrinu su stale na mene priatela mojej matky, jedine najomne je na moju matku. chcem, aby vsetko bolo napisane na mna (najomne za byt uz viem - predlozim LV predsedovi SVB, uz o tom vie). kam mam najprv ist? musim ist na plynarne, elektrarne? kam pojdem co sa odpadu tyka a tiez co sa tyka rozhlasu a TV? a ked toto poriesim, tak az potom na inkasne stredisko? a musi vsade so mnou ist aj priatel mojej matky, kedze on je vsade uvadzany alebo by napr. stacilo, keby mi len podpisal papiere? na strankach SPP a elektrarni som pozerala, ze treba nejaky preberaci protokol, lebo sa meni odberatel (nie odberne miesto) a ze treba odcitat na meraci stav - lenze to vsetk beriem na seba, lebo odkedy ten byt mame, mamin priatel v nom nikdy nebyval, akurat ma trvaly pobyt a teda od zaciatku tam byvam len ja. musim pozastavit v banke platby za inkaso, pokial sa vsetko toto neporiesi? prosim o komplexnu radu, ako mam postupovat. ak treba nieco upresnim, tak mi dajte, prosim, vediet. dakujem
ootaznik
06.02.12,11:33
nikto nic neporadi?
ela77
08.02.12,07:11
Zavolaj si na bezplatnú linku SIPO : 0800 122 413, alebo si daj do googlu -SIPO- a tam možno niečo objavíš, majú tam aj tú bezplatnú infolinku. A ak bude treba mali by mať aj plynári a ostatní dodavatelia služieb, ktoré chceš takto platiť svoje infolinky, kde ti poradia ako je to zo zmenou vlastníka. Veľa som neporadila a možno aj to čo píšem už vieš. Čo sa týka platby za odpad stačí ísť na mestský úrad, alebo na obci obecný úrad asi doniesť list vlastníctva a oni by zmenu mali automaticky urobiť. Ak ste väčšie mesto tak rovno choď na inkasné stredisko na pošte a tam ti určite poradia. My sme tak boli keď sme sa sťahovali a predali sme byt. Snáď to ešte nezrušili. Bolo to pred 4 rokmi.
veronikasad
08.02.12,07:19
Zavolaj si na infolinku plynární a energ.závodov. Musíš urobiť zmenu odberatela. Robila som to pred niekoľkými rokmi (po rozvode), EZ odomňa požadovali aj podpis predchádzajúceho odberatela, tlačivo mi poslali emailom.
jacekova
08.02.12,07:24
k januaru 2012 som novym vlastnikom bytu, v ktorom vsak zijem a hradim vsetky naklady uz vyse 11 rokov, co viem preukazat vypisom z uctu, kedze hradim bankovym prevodom (ja prijimam preplatky, uhradzam nedoplatky). prvotne bol vlastnikom bytu priatel mojej matky, potom sa vlastnictvo zmenilo na moju matku a teraz som vlastnikom ja. avsak vsetky doklady, t.j. SIPO (cez to platim elektrinu, plyn, TV a rozhlas a odpad), fa za plyn a elektrinu su stale na mene priatela mojej matky, jedine najomne je na moju matku. chcem, aby vsetko bolo napisane na mna (najomne za byt uz viem - predlozim LV predsedovi SVB, uz o tom vie). kam mam najprv ist? musim ist na plynarne, elektrarne? kam pojdem co sa odpadu tyka a tiez co sa tyka rozhlasu a TV? a ked toto poriesim, tak az potom na inkasne stredisko? a musi vsade so mnou ist aj priatel mojej matky, kedze on je vsade uvadzany alebo by napr. stacilo, keby mi len podpisal papiere? na strankach SPP a elektrarni som pozerala, ze treba nejaky preberaci protokol, lebo sa meni odberatel (nie odberne miesto) a ze treba odcitat na meraci stav - lenze to vsetk beriem na seba, lebo odkedy ten byt mame, mamin priatel v nom nikdy nebyval, akurat ma trvaly pobyt a teda od zaciatku tam byvam len ja. musim pozastavit v banke platby za inkaso, pokial sa vsetko toto neporiesi? prosim o komplexnu radu, ako mam postupovat. ak treba nieco upresnim, tak mi dajte, prosim, vediet. dakujem

takéto prepisy sa klasicky dejú aj pri normálnom predaji bytu, takže neboj, neni to nič neobvyklé ani obtiažne.

ja som si takmer všetko vybavila telefonicky alebo písomne
1.choď na SVB s LV
2.napíš list do elektrární a plynární, že sa prihlasuješ a prilož LV. priateľ tvojej matky by sa zas mal odhlásiť. možno jednoduchšia by bola osobná návšteva vás oboch.
treba nahlásiť stav plynomeru, elektromeru, oni urobia vyúčtovanie. aj keď to už dlhšie platíš ty, aj tak to musia urobiť.

3.rozhlas sa nahlasuje na pošte. je to také 2-stranové tlačivo A4. jedno vypíše priatel tvojej matky a odhlási sa a ty sa k 1-emu v mesiaci zas prihlásiš

4.SIPO sa rieši na pošte. ale tým, že si všetko upravíš v elektrárnach, plynárnach + rozhlas, automaticky sa ti to opraví aj na sipo,len to trvá.

5.kto platí daň z nehnuteľnosti? ak tiež priateľ, treba na mestskom (obecnom) úrade nahlásiť zmenu (to všetko sa malo urobiť odkedy si ty na LV)
jacekova
08.02.12,07:33
plynárne môžeš riešiť takto:

Prepis zmluvy je možné vykonať písomne - faxom, e-mailom, poštou alebo osobne na najbližšom zákazníckom centre. Prepisom sa automaticky ukončí zmluva predchádzajúceho odberateľa.

Pre uzavretie zmluvy je potrebné predložiť:
- kompletne vyplnené a podpísané (aj preberajúcim, aj odovzdávajúcim) tlačivo „Žiadosť o zmenu odberateľa na odbernom mieste - prepis“; tlačivo s vysvetlivkami je k dispozícii na : <http://www.spp.sk/zakaznici/dokumenty-a-tlaciva-na-stiahnutie/>


Uvedené je možné:

- odoslať e-mailom: zakaznickalinka@spp.sk ,
- odoslať faxom: 02/5869 9000,
- doručiť poštou na adresu: Slovenský plynárenský priemysel a.s....
tictac7
08.02.12,07:34
...ja som to tiež 2-krát absolvovala pri predaji a potom pri kúp e bytu. Najlepšie je ísť osobne aj s priateľom Tvojej matky a máte to na počkanie vybavené, len si zoberte so sebou stavy plynomeru a elektromeru a na SVB stavy vodomerov...
ela77
08.02.12,07:39
-ootaznik- asi dúfala, že to pôjde bez prítomnosti toho priateľa matky. Možno v tom má problém, možno sa mýlim. Lenže ona píše napr. o nájomnom a v úvode že je novým vlastníkom, iba ak sú tým nájomným myslené služby dodávané SVB čo sa týka asi dodávky tepla a vody.
jacekova
08.02.12,07:40
elektrikárov som jednoducho vyriešila telefonicky (Dun.Streda 0800/111567), nebolo treba nič predkladať, žiadne tlačivá.

len som telefonicky nahlásila stav elektromeru a odhlásila som to (potrebovali zákaznícke číslo) - to by urobil priateľ tvojej matky

a následne sa nový odberateľ prihlási a nadiktuje tie isté údaje (okrem zák.čísla) - ty

a pošlu vyučtovanie na meno priateľa tvojej matky a novu zmluvu na tvoje meno
ootaznik
08.02.12,13:39
ano, ja som to chcela poriesit bez toho, aby som do toho zatazovala priatela mojej matky......dnes som bola osobne na SPP - tam mi povedali, ze to urobia bez problemov, nepotrebujem jeho podpis, staci len odcitat merac. na elektrarnach horko tazko nakoniec suhlasili, ale aj tak mi povedali, ze jemu budu posielat urgenciu, aby sa odhlasil....a pritom som im povedala, ze beriem na seba pripadne nedoplatky, ved aj tak ich stale platim len ja (ak boli)....neviem o co im ide, ved clovek plati, tak mali by byt spokojni...........byrokracia.......dakujem vsetkym