rroman
05.02.12,14:24
Mám starý kamenný štál- Hosp.budovu 10x10m - 60cm steny so štetovanými základmi ,ktorý je postavený na hranici pozemku, sused mi teraz vykopal popri mure rigol na vodu so svojej strechy /na jeseň dal žľaby/ pričom mi vykopal odvodňovaciu jamu popri mure 50 cm hlbokú a 50 cm širokú s tým že on to kope na svojom pozemku. Ako sa mam proti tomu brániť, veď mi vlastne odkopal základy a pustil tam sústredený tok vody pretože jeho strecha má 60x6,5m a vypustil to priamo popri mure
Ďakujem za odpoveď
arizona
05.02.12,14:05
Sused nemoze na svojom pozemku vykonavat upravy,ktore ohrozuju a poskodzuju tvoj majetok. Porusuje tym zakon.
Mozes ziadat napravu napr. cez stavebny/obecny/urad. Ak ti sposobuje skodu na majetku,mozes ziadat financnu nahradu skody. Najiistejsie je pisomne.
Ak nepomoze,mozes ziadat napravu cez sud.

viac http://www.pravnarevue.sk/domov/veda-a-vyskum/591-susedske-vzahy-a-pravna-uprava-susedskeho-prava.html
laceti
15.03.12,06:53
no nebol by som si taky isty,ak je to stavba na ktore nie je vydane stavebne povolenie cize je to hospodarska budova sused nic neporusil,lebo sa tiez hovori ,ze stavebnik nesmie obmedzovat svojou stavbou riadne uzivanie predmetnej veci,i pozemku,ak si to postavil na hranici pozemku,uz teraz nie je dodrzany nim.odstup od hranici pozemku,ak je to stavba starsieho data ,ked taketo nariadenie nebolo,to uz je vecou dohody susedov.
rroman
23.03.12,19:16
On to robyl vlastne postupne,
Pred 4 rokmi spravil novu strechu
Pred 3 rokmi osadil žlaby - tieklo to len tak pomedzi domy
Pred 2 rokmi si odizoloval zaklady - nopa foliu+drenažku, kde vyviedol aj jednu odpadovú rúru - odpad z umyvadla - do drenažky
Vlani na jesen to prekopal všetko k mojmu muru hosp.budovy s tim že to ppopri mure vlastne vyustuje na moju zahradu, pretoze on pred 2 rokmi spravil upravu popri plote - spravil tam navoz 10-15cm, čo som vtedy nepochopil.
Teraz dava cely dom do prenajmu, je tam oznam, ale moje číslo nedviha pretože ho už davno mal uložene a tohto roku som ho este nevidel
rroman
23.03.12,19:23
Ta stavba tam stoji už od roku 1917, a podla mapy ktoru som si na katastri vytiahol z roku 1935 by som mal vlastnit este asi 40cm popri hospodarskej budove,ale na mape z 2008 to už tak nieje / nakolko hosp. budova je vyosena- k zahrade je o 1m širsia / zacina mja čast až od polovice hosp. budovy.
Ktovie či na katastry držia aj geometricke nakresy, pretože Dedo ked dom kupil v 1968 mal a geometrak kde to bolo vsetko zakreslene ale ten som už nenašiel.
dolfort
26.03.12,13:53
Mám starý kamenný štál- Hosp.budovu 10x10m - 60cm steny so štetovanými základmi ,ktorý je postavený na hranici pozemku, sused mi teraz vykopal popri mure rigol na vodu so svojej strechy /na jeseň dal žľaby/ pričom mi vykopal odvodňovaciu jamu popri mure 50 cm hlbokú a 50 cm širokú s tým že on to kope na svojom pozemku. Ako sa mam proti tomu brániť, veď mi vlastne odkopal základy a pustil tam sústredený tok vody pretože jeho strecha má 60x6,5m a vypustil to priamo popri mure
Ďakujem za odpoveď

myslím že bez vzájomnej dohody si zablokovaný. Bohužiaľ u nás arogancia je stále viac než zákon... :-(
Po technickej stránke by som to riešil nejakou vpusťou, ktorá by zabraňovala voľnému toku vody popri tvojich základoch. Daj foto, dakto možno lepšie poradí.
rroman
16.04.12,16:49
odfotim a doložím