marberka
05.02.12,17:53
Ahojte,prosila by som o radu alebo skôr vaše názory a skúsenosti.Syn končí gymnázium a vyberá si vysokú školu.Predstavu má jasnú, chcel by ísť na medzinárodné vzťahy. Našli sme u nás len jednu s týmto zameraním,UMB v BB.Ostatné sú politológie,čo by sme nie až tak radi vzhľadom na to, že politológov je dosť,na rozdiel od medzin.vzťahov študujú takto aj externisti,väčšinou prijímajú bez skúšok atď.Ešte možno UK V Bratislave.Syn sa učí dobre,radšej by chcel kvalitnú školu,urobiť prijímačky a samozrejme pozeráme na uplatnenie v budúcnosti.Ešte sme našli súkromnú školu liberálnych štúdií BISLA,vieme o nej pomerne málo a trochu nás odrádza, že ponúkajú len bakalárske štúdium, magisterské nie. Tak sa chcem opýtať či máte skúsenosti s touto, prípadne inými školami podobného zamerania,ako ste spokojní,vaše pozitívne, ale aj negatívne skúsenosti /o tých sa v prospektoch škôl nedočítame/ http://www.porada.sk/images/icons/icon11.png
D0min0
09.02.12,20:27
Urcite by som si vyberal skolu ktora ma aj mgr. studium. Po ukonceni Bc. moze byt problem dostat sa inde na Mgr. Co sa tyka spominaneho odboru, tak s tymto skusenosti nemam, len odporucam vybrat si skolu, ktora ma dobru povest a vyznacuje sa kvalitou studia.

Co sa tyka sukromnych skol, tak min na Slovensku su kvalitou na urovni plat a nejako prejdes :).

Suhlasim s tym, ze je potrebne pozerat HLAVNE na uplatnenie sa po VS.
myara
10.02.12,05:19
nech ide na pravo (skoro kazdy v diplomacii ma ukoncenu pravnicku fakultu) a potom moze ist sem http://www.flaw.uniba.sk/index.php?id=3089
sukromnym skolam na Slovensku by som sa urcite vyhla, studuju tam ludia, ktori by nepresli cez prijimacky na verejne skoly, skoly su urcite lepsie vybavene, ale kvalita studia je nizka
marberka
19.02.12,14:07
Ďakujem za názory,nakoniec sme vybrali MV v BB, politológiu UK v BA+ históriu v KE.Uvažovali sme aj o práve ako nám radila myara,ale keď sme videli ten počet uchádzačov,ktorých plánujú prijať:denne 400,externe 200,tak sme si to rozmysleli.Pri takom počte a keď to vynásobíme počtom absolventov práva z iných škôl krát 5 rokov, kým by syn skončil štúdium,no neviem si predstaviť to uplatnenie na trhu.
myara
19.02.12,14:36
Ďakujem za názory,nakoniec sme vybrali MV v BB, politológiu UK v BA+ históriu v KE.Uvažovali sme aj o práve ako nám radila myara,ale keď sme videli ten počet uchádzačov,ktorých plánujú prijať:denne 400,externe 200,tak sme si to rozmysleli.Pri takom počte a keď to vynásobíme počtom absolventov práva z iných škôl krát 5 rokov, kým by syn skončil štúdium,no neviem si predstaviť to uplatnenie na trhu.

tym, kolko ludi sa prijima na pravo, by som sa osobne nikdy neriadila, lebo to neznamena, ze tolko ludi aj skolu skutocne uspesne skonci
myslim, ze su len 2 poriadne pravnicke fakulty, a to UK a v TT, sukromne ani neberiem do uvahy, lebo to je len o peniazoch
marberka
19.02.12,14:40
Súhlasím, ale aj keby skončila len polovica z nich je to dosť. :)
Fero11
19.02.12,15:29
jj a potom sa pravnik najde v automobilke pri pase :)
samuel02
20.02.12,15:00
... alebo v potravinách za pokladňou...:confused:
myara
20.02.12,15:02
jj a potom sa pravnik najde v automobilke pri pase :)

keby to tak bolo, kde by sa zamestnali vsetci ti absolventi socialnych prac a inych podobnych odborov?
paťuška
21.02.12,09:39
súhlasím, lebo je to profesia, ktorá má dlhodobo problém zamestnať sa v odbore, ÚP o tom stále hovoria.
Luky89
21.02.12,10:06
Neskončí ani polovica úspečnosť Bc. štúdia je 40% a Ing. 70-90 %.
Keď vidím ako nás ubúda každý semester tak ma až strasie
myara
21.02.12,10:10
Neskončí ani polovica úspečnosť Bc. štúdia je 40% a Ing. 70-90 %.
Keď vidím ako nás ubúda každý semester tak ma až strasie

a o akom odbore pises? lebo vsetky vyssie spomenute su humanitne, a urcite sa nekoncia titulom Ing.
ivka70
21.02.12,10:27
Neskončí ani polovica úspečnosť Bc. štúdia je 40% a Ing. 70-90 %.
Keď vidím ako nás ubúda každý semester tak ma až strasie

To znamena, ze zo 100 prvakov realne skonci 28 az 36 ????? :eek: To je co za skola?
myara
21.02.12,10:57
To znamena, ze zo 100 prvakov realne skonci 28 az 36 ????? :eek: To je co za skola?

to moze byt jedine nejaka technika alebo matfyz
ivka70
21.02.12,10:59
to moze byt jedine nejaka technika alebo matfyz

Matfyz nie, ten skonci kazdy, kto ma snahu ho skoncit.
Odtial odchadazju len ti, co to vzdaju. U nas nevyhodili nutene nikoho.
a na matfyze nie je Ing. :)
myara
21.02.12,11:00
Matfyz nie, ten skonci kazdy, kto ma snahu ho skoncit.
Odtial odchadazju len ti, co to vzdaju. U nas nevyhodili nutene nikoho.
a na matfyze nie je Ing. :)

jasne, uplne mi to vysumelo z hlavy, ze ved matfyz je na UK :) a tam su len Mgr.
jana007
21.02.12,11:13
To znamena, ze zo 100 prvakov realne skonci 28 az 36 ????? :eek: To je co za skola?

Nie je to o škole, ale o študentoch. Syn študuje na UMB v BB prvý rok. Prijímali 50 študentov. Na prijímačkách ich bolo asi 120. Z tých 50, čo prijali, sa rozhodlo nastúpiť iba 35. Ostatní si vybrali inú školu, kde mali tiež prihlášku, pretože teraz si môžeš podať prihlášok, koľko chceš (ak ti to rozpočet dovolí). Teraz po prvom semestri je ich iba 25 (niektorí neurobili skúšky, niektorí to vzdali už počas semestra sami). Takže koľkí dokončia bakalárske štúdium je otázne.
ivka70
21.02.12,11:25
Nie je to o škole, ale o študentoch. Syn študuje na UMB v BB prvý rok. Prijímali 50 študentov. Na prijímačkách ich bolo asi 120. Z tých 50, čo prijali, sa rozhodlo nastúpiť iba 35. Ostatní si vybrali inú školu, kde mali tiež prihlášku, pretože teraz si môžeš podať prihlášok, koľko chceš (ak ti to rozpočet dovolí). Teraz po prvom semestri je ich iba 25 (niektorí neurobili skúšky, niektorí to vzdali už počas semestra sami). Takže koľkí dokončia bakalárske štúdium je otázne.

Je to hlavne o skole, lebo ak ma student viac prihlasok, tak si prioritne vyberie lepsiu skolu
a na skolach, kde si potvrdia prijatie len alebo hlavne ti, co ich inde nezobrali, to kludne moze vyzerat aj tak ako pises.
jaros5
21.02.12,11:30
............. :) a tam su len Mgr.mimotemy... "len"? Mgr. ?:)... dôležitý je nie titul, ale čo má človek v hlave a ako to vie zúročiť .... ak sa chlapec učí dobre = je šikovný, prečo nejde na techniku ???? ... humanitné štúdijné odbory sú preplnené, absolventi zaplňujú ÚP,;) ...... je veľký dopyt po šikovných ing. - bol, je a vždy bude ....
ivka70
21.02.12,11:36
mimotemy... "len"? Mgr. ?:)... dôležitý je nie titul, ale čo má človek v hlave a ako to vie zúročiť .... ak sa chlapec učí dobre = je šikovný, prečo nejde na techniku ???? ... humanitné štúdijné odbory sú preplnené, absolventi zaplňujú ÚP,;) ...... je veľký dopyt po šikovných ing. - bol, je a vždy bude ....

Ano, len Mgr. ... ziadnych Ing. tam nenajdes .... nemusis byt vztahovacny ....

a co sa tyka uplatnenia ..absolventi Matfyzu su rovnako hladani ako technici, ak nie viac vyhladavani.
myara
21.02.12,11:41
mimotemy... "len"? Mgr. ?:)... dôležitý je nie titul, ale čo má človek v hlave a ako to vie zúročiť .... ak sa chlapec učí dobre = je šikovný, prečo nejde na techniku ???? ... humanitné štúdijné odbory sú preplnené, absolventi zaplňujú ÚP,;) ...... je veľký dopyt po šikovných ing. - bol, je a vždy bude ....

vobec som to nemyslela v zmysle akom si to pochopil...
Mgr. = Ing.
jaros5
21.02.12,11:51
aké ste vi čípošpapričky dievčatá:D .... mimochodom sme trošku mimo témy... dajme priestor tým, ktorí chcú poradiť a nie sa hádať ;)
viktorviktor
21.02.12,14:04
Luky89
21.02.12,15:46
a o akom odbore pises? lebo vsetky vyssie spomenute su humanitne, a urcite sa nekoncia titulom Ing.
to bola oficiálna štatistika spred cca. 2 rokov a netýkala sa len Ing. štúdia ale všeobecne štúdia druhého stupňa. Nás začínalo na odbore (Informatika) 600 a po dva a pol roku je nás už len niečo cez 180 na spočítanie externistov by ti stačili aj prsty dvoch rúk. Podobne to je aj na ostatných odboroch čo mám kamarátov alebo bývalých spolužiakov.
myara
21.02.12,15:57
to bola oficiálna štatistika spred cca. 2 rokov a netýkala sa len Ing. štúdia ale všeobecne štúdia druhého stupňa. Nás začínalo na odbore (Informatika) 600 a po dva a pol roku je nás už len niečo cez 180 na spočítanie externistov by ti stačili aj prsty dvoch rúk. Podobne to je aj na ostatných odboroch čo mám kamarátov alebo bývalých spolužiakov.

tym by som si nebola tak ista, lebo napr. ked som chodila na Bc. tak skoncila len 1/2, ale vela z tych, co neskoncili vtedy, kedy mali skoncili napr. o rok, lebo mali prerusene studium
Jarmila
22.02.12,10:49
Syn študuje 4. rok na Medzinárodných vzťahoch v BB. Tento odbor chcel študovať od malého chlapca má plno aktivít bol niekoľko krát v zahraničí od septembra sa zamestnal v Bratislave v jednej mimovládnej organizácii , ktorá ho vysiela do
Bruselu a zimný semester ide študovať do Belgicka Louvenu. Ale jeho veľmi baví odobor ktorý študuje a robí veľa mimo štúdia
v rámci voľného času. Ak to bude syna baviť a bude ochotný robiť niečo navyše, tak nájde uplatnenie .
marberka
22.02.12,11:57
Ďakujem Jarmila, takéto niečo som čakala. Niekoho,kto má priamu skúsenosť s týmto odborom. Môj syn končí bililngválne gymnázium,zaujíma ho oblasť politiky, spoločenská situácia doma i vo svete,má prehľad v týchto veciach ale dobrý je aj v histórii.Naopak,nemá vzťach k matematike ak technike, tiež k informatike/len na užívateľskej úrovni/preto sme týmto smerom ani neuvažovali,hoci vieme,že uplatnenie týchto absolventov je najlepšie.
Takže Jarmilka, som rada,že sa tvojmu synovi škola páči a chcem sa ešte spýtať či je štúdium náročné a či to skúšal aj na iných školách,prípadne či sa tento odbor dá študovať aj inde na Slovensku /okrem súkromných škôl/.
A ešte k tej debate o tom, koľkí študenti, ktorí začali študovať štúdium aj skončili,myslím,že v každom odbore sa nájdu takí,ktorí začali a z rôznych dôvodov neskončili.Ja som napr. vlani skončila externé štúdium na pedag.fakulte odbor slovenčina, začali sme 35 a skončili sme v riadnom termíne 10.Zrejme je to podobné všade. No aj tak si myslím,že počty tých,korých majú prijať na právnickú /bez ohľadu na to,koľkí skončia/ sú trocha prehnané.
Jarmila
23.02.12,09:19
Asi by bolo najlepšie keby sa syn,alebo spoločne s tebou porozprávali s mojim synom on je teraz doma po operácii kolena, tak nie je problém vie o vás . michalciz@yahoo.com . Všetko dobré.