dragoboarder
05.02.12,20:21
Dobry vecer poradaci, chcel by som sa spytat ake su moznosti ked zamrzne voda v privodnom ventile od vodarov, je daka moznost ako vodu rozmrazit, alebo je to starost vodarov?
Ked som volal na poruchovu sluzbu bolo mi povedane ze len cakak kym to rozmrzne, ale neviem si velmi predstavit ze budem bez vody kym sa neotepli.

Dakujem
tienik
05.02.12,19:47
ake su podmienky? preco to zamrzlo?
dragoboarder
05.02.12,19:52
zamrzlo to v noci ked bolo -10, inak ej tak ca -15, je to privod vodarni ktory je pod cestou, takze by mal byt riadne hlboko.
buchač
05.02.12,19:53
Dobry vecer poradaci, chcel by som sa spytat ake su moznosti ked zamrzne voda v privodnom ventile od vodarov, je daka moznost ako vodu rozmrazit, alebo je to starost vodarov?
Ked som volal na poruchovu sluzbu bolo mi povedane ze len cakak kym to rozmrzne, ale neviem si velmi predstavit ze budem bez vody kym sa neotepli.

Dakujem
...akože rodinný dom ???

Na chalupe mi pred týždňom zmrzla tiež ...
Prívodný - hlavný ventil vody mám zvonku a aj vo vnútri ...ten vonkajší je schovaný v takom " domčeku " a aj napriek tomu sa zasekol ...
Poriešil som ohrievačom s ventlátorom . Položil dnu , nasmeroval teplý vzduch primeraným smerom ....do 10 minút voda šla ...
buchač
05.02.12,19:55
zamrzlo to v noci ked bolo -10, inak ej tak ca -15, je to privod vodarni ktory je pod cestou, takze by mal byt riadne hlboko.
...takže vodárska spoločnosť alebo proste ten kto má patronát nad rozvodom vody ...

...u mňa je to obecný vodovod , takže aj vodári obce sa raz museli unúvať ...;)
dragoboarder
05.02.12,19:55
rodinny dom, ale u mna voda zamrznuta nie je, to je ventil ktory je zakopany pod hlavnou cestou tam sa dostat neda.
dragoboarder
05.02.12,19:56
no volal som na vodarne oni mi povedali ze len cakat kym to rozmrzne ze oni to nemaju ako rozmrazit.
alltracboy
05.02.12,20:01
to bud rad ze ti nepotrhalo rury
tienik
05.02.12,20:39
no volal som na vodarne oni mi povedali ze len cakat kym to rozmrzne ze oni to nemaju ako rozmrazit.

v poriadku, ale opytaj sa ich kedy mozes ocakavat prvu cisternu z pitnou vodou. Zasobovanie pitnou vodou totiz nepatri do kategorie akciovy tovar z Tesca, teda povadat "nejde, pockajte si" sa da, ale je nutne zabezpecit nudzove zasobovanie. Chyba je jednoznacne u nich, takze aj zodpovednost za dany stav.
dragoboarder
05.02.12,20:57
dakujem za odpovede, ine asi neostava kedze maju byt este vacsie mrazy, coho sa skor bojim kedze je voda stale v rurach a trubkach aby casom aj tak neroztrhlo dake rury
alltracboy
05.02.12,21:10
v zemi to asi tazko zmrzlo..teda neviem kde si, ale dvojmetrova zamrzna hlbka je mozno v rusku. Cize moze to zamrznut v sachte. neviem ako hlboko mas sachtu, ani ake zimy mavate. Privodny ventil od vodarov byva v ceste.. tam to asi tazko zamrzne lebo je to hlboko a dalsi je u teba v sachte.. tak zisti kde to vlastne zmrzlo. Pokial sa ti v sachte neda tocit kohutikom tak to pooblievaj horucou vodou, pokial povoli, tak pusti niekde doma vodu pomaly nech sa to roztopi celkom a potom by som poriadne niecim obalil rury na ktore je pristup vonkajsieho vzduchu. ze to zamrzlo v ceste je tazko uverit.. ved vodari pocitaju aj s mrazmi ked tahaju potrubia. Inak by si aj ten ich ventil mohol naliat z vrchu vriacu vodu.
brodozz
05.02.12,21:31
Pravdepodobne je voda zamrznuta niekte v potruby murov,roztapa sa vykonym trafom,+kabel do sachty al do pivnice na kovovu cast vody a -kabel do kupelne na bateriu al trubku,jasne ze sa tato metoda da len na kovove vodov.potrubia,pred rokmi som takto roztapal aj doma ked sa nekurilo vo vsetkych miestnostach.
Indeed
05.02.12,21:35
jednoznačne nejaký zdroj tepla (varič-platničku) ku ventilu a rozmrazit,

ak sa v dome nebyva nechat vodu kvapkat , aby bol zabezpečený min.prietok, vtedy nezamrzne.
pmajap
05.02.12,21:39
Ak ventil v ceste na domovú prípojku nebol uzavretý, nie je zamrznutý. Je to zemná súprava, do liatinového poklopu ústi len tyč, ktorou sa pod zemou otvára ventil - horúca voda nepomôže. Podľa mňa tiež zamrzla prípojka, pravdepodobne v šachte, treba opatrne nahrievať potrubie aj ventil v šachte vid. buchač, ale aj smerom k domu.
Ferdosondo
06.02.12,06:05
Takmer určite to bude v šachte. Ak to vodári majú min. 80cm v zemi, tak neverím tomu, že by im to zamrzlo. Rizikové miesta z hľadiska zamrznutia sú šachta a prechod cez základy do domu. Ak je to v šachte, tak zober teplovzdušnú pištoľ a opatrne nahrievaj. Ak je to zamrznuté cez základ, tak je to väčší problém.
dragoboarder
06.02.12,14:46
NO BOLO MI POTVRDENE OD VODAROV ZE BY TO MOHLO BYT ZAMRZNUTE NIEKDE V MIESTE POD CESTOU ALEBO ZA ICH PRIPOJKOV KEDZE U MNA ZAMRZNUTE NIC NIE JE, TAK NEOSTAVA NIC INE LEN SA K TOMU DAKO DOSTAT A ROMRAZIT TO
buchač
06.02.12,15:09
Hm.....niekde je dosť široký pojem ...

Neverím , že vezmeš do ruky nejaké to náradie a budeš asfalt , betón a zeminu ...

...a keďže
ZE BY TO MOHLO BYT ZAMRZNUTE NIEKDE V MIESTE POD CESTOU ALEBO ZA ICH PRIPOJKOV toto je dôležité , oni sa na to zvysoka oné ...alebo si to enchajú zaplatiť ...
dragoboarder
06.02.12,15:33
no nie je ina sanca ako skust sa tam dostat z teplou vodou cez hadicu uvidime no, ak bude zamrznute mozno rozmrazime, ale ak bude roztrhnute s tym nespravim nic
pmajap
06.02.12,15:38
NO BOLO MI POTVRDENE OD VODAROV ZE BY TO MOHLO BYT ZAMRZNUTE NIEKDE V MIESTE POD CESTOU ALEBO ZA ICH PRIPOJKOV KEDZE U MNA ZAMRZNUTE NIC NIE JE, TAK NEOSTAVA NIC INE LEN SA K TOMU DAKO DOSTAT A ROMRAZIT TO

Prepáč, ale nerozumiem. Zo zákona je TVOJA celá prípojka od navŕtavacieho pásu na hlavnom potrubí. Hlavné potrubie je ICH. Ak si im prípojku nedal, nepredal, neodovzdal písomne, je vždy tvoja. Hlavné potrubie nie je zamrznuté, to by nemali vodu ani ostatní v ulici a o tom nepíšeš( si posledný napojený na hlavné potrubie).
Prosím ťa, popíš ako sa to chová, ako si zistil že to nie je v šachte.
pmajap
06.02.12,15:46
..chcela som ti tým povedať, že ak je zamrznutá prípojka vybodnú sa na to, alebo to urobia a vyúčtujú ti nehoráznu sumu.
dragoboarder
06.02.12,15:47
popod cestu ide voda, pri kazdom dome je odbocka - T-spoj, voda na priamo pokracuje, ale na mojej odbocke za T spojom vraj zamrzla, alebo je to poskodene, a ako viem ze v sachte nie? odpojil som ventily za hodinami a na kazdy smer natlacil cca 10m kabla, viac sa uz tlacit nedalo na taku dialku, takze u mna su prechody ciste.
pmajap
06.02.12,16:38
http://www.hawle.sk/SLOVAK/KATALOG/F/F1-3_4/1.jpg
toto je navŕtavací pás, alebo t-čko na hlavnom potrubí, otvor navŕtaný smerom dopredu je prívod na domovú prípojku, zvyčajne 1" a tu je ventil, ktorým otvárame a zatvárame prívod vody k domu. Tyčkou, ktorá končí pod liatinovým poklopom.Mráz mohol tyč vytlačiť, ak je prípojenie v ceste, ťažké auto zatlačí tyč a môže vychýliť navrtavací pás mimo otvor. Stávalo sa, že ak ventil bol hore rozdrvilo potrubie, ale to by sa výmoky objavili do 24 hod.
dragoboarder
06.02.12,16:42
dakujem za presny popis stav trva uz od piatku vecera, no vymoky nie su nikde zatial takze tazko povedat, mam v plane pretlacit co najdalej tensiu hadicu do vodovodnej, vytiahnut vodu co sa da a natlacit tam pomocou cerpadla teplu vodu a dufat ze popri tensej hadici opat vytlaci vodu a bude hnat teplu na rozmrazenie, ak je daco zamrznute, ale tazko povedat ci to vobec bude fungovat.
pmajap
06.02.12,16:44
Držím palce, je to strašná robota.
alltracboy
06.02.12,18:04
mne len nejde do hlavy ako moze tak hlboko zamrznut voda.. a hlavne ked v tom hlavnom potruby tecie tak to ohrieva aj blizke okolie.. v akej lokalite si? a v akej hlbke ti vychadza hodica do sachty? tu ti nikto nepomoze, ale zaujima ma ako mohla zmrznut pripojka..
pmajap
07.02.12,00:11
Často zamŕza voda v šachte pred vodomerom. Sitko vo vodomere brzdí prietok a vytvárajú sa na ňom ľadové kryštáliky, tie spomalia prietok vody a postupne voda pred vodomerom zamrzne.
Ferdosondo
07.02.12,05:48
popod cestu ide voda, pri kazdom dome je odbocka - T-spoj, voda na priamo pokracuje, ale na mojej odbocke za T spojom vraj zamrzla, alebo je to poskodene, a ako viem ze v sachte nie? odpojil som ventily za hodinami a na kazdy smer natlacil cca 10m kabla, viac sa uz tlacit nedalo na taku dialku, takze u mna su prechody ciste.
Rozumiem tomu správne? Odkrútil si ventil za hodinami. Tam to nebolo. A pred hodinami si neodkrútil?
alltracboy
07.02.12,09:55
asi odkrutil tak tam pchal drat..to potom nieje bohvie ako plombovane.
iv@n
07.02.12,15:12
divné že ti to zamrzlo, nevieš v akej hĺbke je ten hlavný rad? u nás bolo k mínus tridsiatke a všetko funguje, tiež som sa bál že či to voda prežije.
dragoboarder
07.02.12,15:57
takze vysvetlenie k zamrznutiu, privodny ventil je v hlbke ako ma, ale zial ako isla voda popod cestu a tam je kanalia samozrejme ze vodu nad kanalizoaciou dvihli, takze je mozno len dakych 40 cm pod cestou mozno viac, ale kedze tam su len skaly skorej zamrzne, uspesne hlasim ze to bolo zamrznute nad kanalizaciou a boli tam cca 2 - 3 m suvlisleho ladu. trvalo mi to od rana od 7 do poobedia 15:15 kym som sa dostal k vode, ale tecie. :-)
alltracboy
07.02.12,16:03
aj tak sa pracuje na SK
Mirkaska
07.02.12,20:13
aj nám zamrzla voda niekde medzi šachtou a domom. ako sa dá zistiť, kde je to zamrznuté? dá sa to vôbec zistiť? dakujem
dragoboarder
08.02.12,07:04
jedien rozobrat a nieco tam strcit kde sa zastavi tam je lad
220870
08.02.12,07:13
aj nám zamrzla voda niekde medzi šachtou a domom. ako sa dá zistiť, kde je to zamrznuté? dá sa to vôbec zistiť? dakujem
Ako to zistiť neviem .Najčastejšie to zamrzne tam kde máte najmenšiu hrúbku zeminy .Dosť často trubka zamrza pri výstupe z vodomernej šachty v stene vodomernej šachty.Veľa stavebníkov trubku alebo hadicu zajleje natesno betonom a to je zle.Ak vám potrhá trubku a budete to musieť vykopať tak novú trubku prikryte polystyrénom .Na celú šírku tabule aspoň 5cm hrubým.Ak vám trubka zamrzla v stene šachty tak odkopte okolo šachty hlinu položte okolo celej šachty na zem polystyrén a prihrnte zeminou.Zateplite dekel šachty polystyrénom.Dajte došachty elektrický ohrievač,to by som skúsil ako prvé.
alltracboy
08.02.12,10:27
len neviem ako sa to tebe podarilo rozobrat.. kazda normalne pripojka zacina ventilom, ktory je pripojeny na vodomer plombou. Za vodomerom je to rozoberatelne, ale cez vodomer uricte drot neprejde. odpojit vodomer, to je zavaranie na pekny pruser. Odpojit ventil z PE rury co usti do sachty je mozne, ale chcel by som vidiet toho machra co by to v zime nahadzoval nazad ked to zacne tiect :D
dragoboarder
08.02.12,11:42
a ako si myslis ze som rozbehal tu vodu ja :-D ze mne nezacala tiect? ja ma za vodomerom aj pred vodomerom kolena, tam som to rozobral.
Ferdosondo
08.02.12,14:07
a ako si myslis ze som rozbehal tu vodu ja :-D ze mne nezacala tiect? ja ma za vodomerom aj pred vodomerom kolena, tam som to rozobral.
Tento Tvoj popis mi nejak nesedí. No, ale hlavné je že tečie.
dragoboarder
09.02.12,09:40
LEN HORSIE JE TO ZE KYM BUDU MRAZY STALE TO ZAMRZA, ASI NIE JE MOZNE DOPATRAT SA K TOMU KTO UROBIL TU CHYBU A PRELOZIL VODU PONAD ODPADOVE RURY A PORUSIL TYM HLBKU V AKOM SA VODA NACHADZA A TERAZ TO NA VLASTNE NAKLADY OPRAVOVAT.
beo_lysá
10.02.12,08:26
ahojte, poraďáci.

mám podobný problém ako dragoboarder, len s tým rozdielom, že mne nezamrzla prípojka do domu, ale obecný prívod vody.
vysvetlím:
na našej ulici sme posledné odberné miesto, ktoré reálne berie obecnú vodu. obecný vodovod ku nám vedie ponad most, kde je ventil a toto miesto je slabo zaizolované (ostatné 3 roky vždy zamrzlo). Teraz opäť voda zamrzla, obecný úrad sa však bráni tým, že mne zamrzla prípojka. Skúšal som prípojku, na mojej strane tiekla, pred hodiny som sa dostať nevedel, takže som to nemal ako vyskúšať. No na 99% som presvedčený, že sa zopakoval rovnaký problém a zamrzol prívod obecnej vody.

A moja otázka je: je obec (alebo vodárne) povinná zabezpečiť zdroj pitnej vody? mala by teda pristaviť cisternu alebo sa aspoň snažiť riešiť problém? totiž, momentálne nás odbili a nič sa nerieši. a my nechceme byť bez vody ešte 2 - 3 týždne..

Ďakujem za radu.
iv@n
12.02.12,21:51
snažiť by sa mali, ale s tou cisternou ťa určite odbijú že nemajú vyhrievaný dvojplášť a v týchto mrazoch by im to pri transporte zamrzlo.
alltracboy
13.02.12,06:16
voda ma vyssiu tepelnu kapacitu ako by si myslel. pokial by tam dali 5-10 stupnovu vodu tak mozu kludne behat cely den a nezamrzne
iv@n
13.02.12,10:09
voda v cisterne asi nie ale výpustný ventil že by ostal pri -15C v pohode?
alltracboy
13.02.12,10:42
ja neviem ako su robene cisterny.. pokial by som ju navrhoval ja, tak by som dal ventil do skrinky a tu vykuroval vodou z motora, alebo vyfukom. Pokial to tak nieje tak inzinieri niekde spravili chybu.
lapejko
13.02.12,20:56
mohlo aj potiahnuť mráz po tyčke, furt to ide po kove...
iv@n
16.02.12,15:17
klasika je takáto že trčí ventil veselo vonku, neviem či niekto v našich podmiekach rieši vyhrievanie.. http://i.sme.sk/cdata/6/54/5430566/helpavodaweb.jpg
Arava
17.02.12,09:25
Má niekto skúsenosti s elektrickým výhrevným káblom ( DEVIFLEX ) ktorý sa vloží do vnútra vodovodného potrubia, a vyriešil by problém zamŕzania vody v tuhých zimách ???
qwertin
17.02.12,19:16
Určite by vyriešil.
Arava
20.02.12,15:59
Nie som si istá, či moja otázka bude patriť do tejto témy, ale možno mi niekto poradí ako mám postupovať v takomto prípade:
Keď sú tuhé zimy (ako tohto roku) tak mi permanentne zamŕza voda. Popod cestu ide hlavný rozvod vody, a ku každému rodinnému domu ide domová odbočka a vodovodná prípojka k vodomernej šachte, prípojka pod cestou nie je v dostatočnej hĺbke a preto voda v prípojke zamŕza, problém nie je na mojom podzemku ale pod cestou, pretože chybu urobili vodárne, kedže oni nedodržali dostatočnú hĺbku domovej prípojky. Preto potrebujem poradiť, komu mám napísať žiadosť o rozkopanie cesty a dať preložiť prípojku do dostatočnej hĺbky poprípade ak to nebude možné tak zaizolovať vodovodnú prípojku aby v zime nezmŕzala??? Sú povinný to opraviť vodárne??? ale mesto, ktorému patrí cesta???