psps
05.02.12,20:21
V prvom rade sa omlúvam, že zakladám novú tému, ale nejako som nenašiel nič k tomuto prípadu.
Učtujeme v JU. Teraz som zistil, že mám jednu faktúru zle vystavenú a to takto:
Na faktúre mám rozpis materiálu a len k prvej položke mám vypočítanú DPH a k ostatným nie.
napríklad
kniha 40,- + 20% 8,- = 48,-
zošit 100,- + 20% 0,- = 100,-
pero 100,- + 20% 0,- = 100,-
spolu odberateľ zaplatil 248,-
odvedená daň 8,- a mala byť 48,-
dátum dodania marec 2011

Zaujímavé, že ani odberateľ sa neozval. Ako teraz z toho von?
Môžem vystaviť dobropis k starej faktúre s dátumom dnešným a potom vystaviť opravenú faktúru s dnešným dátumom, s tým že odberateľ doplatí 40,- a ja ju odvediem DU. ?
Alebo sa mám na to vykašlať kvôli 40,-E ?

Alebo, čo sa dá ešte predať bez DPH, žeby som v tej sume dal niečo čo je oslobodené od DPH?
tictac7
05.02.12,19:27
V prvom rade sa omlúvam, že zakladám novú tému, ale nejako som nenašiel nič k tomuto prípadu.
Učtujeme v JU. Teraz som zistil, že mám jednu faktúru zle vystavenú a to takto:
Na faktúre mám rozpis materiálu a len k prvej položke mám vypočítanú DPH a k ostatným nie.
napríklad
kniha 40,- + 20% 8,- = 48,-
zošit 100,- + 20% 0,- = 100,-
pero 100,- + 20% 0,- = 100,-
spolu odberateľ zaplatil 248,-
odvedená daň 8,- a mala byť 48,-
dátum dodania marec 2011

Zaujímavé, že ani odberateľ sa neozval. Ako teraz z toho von?
Môžem vystaviť dobropis k starej faktúre s dátumom dnešným a potom vystaviť opravenú faktúru s dnešným dátumom, s tým že odberateľ doplatí 40,- a ja ju odvediem DU. ?
Alebo sa mám na to vykašlať kvôli 40,-E ?

Alebo, čo sa dá ešte predať bez DPH, žeby som v tej sume dal niečo čo je oslobodené od DPH?

...hmmm odberateľ sa neozval - možno nie je platcom DPH a keď aj je, jeho Tvoje problémy nezaujímajú....
....musíš opraviť tú fa pekne v marci, odberateľovi poslať info o oprave...dodaniť, teda dátum vystavenia fčuleky, dátum dodania v marci....odberateľ si daňna vstupe uplatní teraz, Ty musíš podať DDP a platíš to aj s penále...
...keď sa na to vykašleš, buď Ťa to počká alebo nie, ale ak Ťa to počká, tak to bude oveľa drahšie....
...poskytuješ niečo, čo je osolobodené?....- a čo keď tú fa nájdu o odpberateľa....aj tak Ťa to počká....
psps
05.02.12,20:02
Ale nieeeeeeeeeeee! Myslel som si. Ale tak som dúfal....
No čo už, tak oprava.
psps
07.02.12,08:47
...hmmm odberateľ sa neozval - možno nie je platcom DPH a keď aj je, jeho Tvoje problémy nezaujímajú....
....musíš opraviť tú fa pekne v marci, odberateľovi poslať info o oprave...dodaniť, teda dátum vystavenia fčuleky, dátum dodania v marci....odberateľ si daňna vstupe uplatní teraz, Ty musíš podať DDP a platíš to aj s penále...
...keď sa na to vykašleš, buď Ťa to počká alebo nie, ale ak Ťa to počká, tak to bude oveľa drahšie....
...poskytuješ niečo, čo je osolobodené?....- a čo keď tú fa nájdu o odpberateľa....aj tak Ťa to počká....

Nakoniec sme to vyriešili takto: Zavolal som odberateľovi a zistil ako to má nahodené on. On až teraz zistil, že je to zle a nahodenú má nižšiu DPH. Teda má to nahodené tak ako sme mu to poslali. Tak som sa s ním dohodla, že ten tovar, ktorý je tam bez DPH, tak ho odtiaľ vyškrtneme. (na zásobách to nerobí problém ani im ani nám) Faktúra ostane len na tú knihu, tak by sme mali mať DPHčky v poriadku. A na zvyšný tovar sa urobí nová faktúra už s tohtoročným dátumom a odvedieme DPH. Na pôvodnej faktúre vznikne preplatok, ktorý sa zúčtuje s novou faktúrou plus doplatia DPH a hotovo.
Len ma ešte napadlo: Čo s tým preplatkom z pôvodnej faktúry? Ako ho mám zaúčtovať? Mám to teraz zaúčtované ako predaj tovaru na plnú čiastku, ktorú mi zaplatili, ale teraz keď ponížim faktúru a bude tam preplatok, treba ten preplatok dať do účta nejako ináč. ??? (oni účtujú v podv.účt. a my v jednod.účte)
tictac7
07.02.12,08:53
Nakoniec sme to vyriešili takto: Zavolal som odberateľovi a zistil ako to má nahodené on. On až teraz zistil, že je to zle a nahodenú má nižšiu DPH. Teda má to nahodené tak ako sme mu to poslali. Tak som sa s ním dohodla, že ten tovar, ktorý je tam bez DPH, tak ho odtiaľ vyškrtneme. (na zásobách to nerobí problém ani im ani nám) Faktúra ostane len na tú knihu, tak by sme mali mať DPHčky v poriadku. A na zvyšný tovar sa urobí nová faktúra už s tohtoročným dátumom a odvedieme DPH. Na pôvodnej faktúre vznikne preplatok, ktorý sa zúčtuje s novou faktúrou plus doplatia DPH a hotovo.
Len ma ešte napadlo: Čo s tým preplatkom z pôvodnej faktúry? Ako ho mám zaúčtovať? Mám to teraz zaúčtované ako predaj tovaru na plnú čiastku, ktorú mi zaplatili, ale teraz keď ponížim faktúru a bude tam preplatok, treba ten preplatok dať do účta nejako ináč. ??? (oni účtujú v podv.účt. a my v jednod.účte)

...no tak ste sa celkom dobre dohodli....
...ten preplatok vysporiadate tento rok - urobíte si písomne Dohodu o vzájomnom zápočte...
...on v PÚ bude vykazovať k 31.12.2011 preplatok, tam je to O.K.
...Ty v JÚ....hmmm, pravdu povediac, robím PÚ, ale ja by som to dala do PNZD a tento rok by som ten preplatok po vzájomnom zápočte dala cez ID ako POZD...
psps
07.02.12,09:04
...no tak ste sa celkom dobre dohodli....
...ten preplatok vysporiadate tento rok - urobíte si písomne Dohodu o vzájomnom zápočte...
...on v PÚ bude vykazovať k 31.12.2011 preplatok, tam je to O.K.
...Ty v JÚ....hmmm, pravdu povediac, robím PÚ, ale ja by som to dala do PNZD a tento rok by som ten preplatok po vzájomnom zápočte dala cez ID ako POZD...

Ďakujem za odpovede. Ja tiež robím PU, toto JU len tak okrajovo, tak som si vo veľa veciach neni istý. Skúsim zistiť v inej téme. Díky
babi2
07.02.12,09:29
Nakoniec sme to vyriešili takto: Zavolal som odberateľovi a zistil ako to má nahodené on. On až teraz zistil, že je to zle a nahodenú má nižšiu DPH. Teda má to nahodené tak ako sme mu to poslali. Tak som sa s ním dohodla, že ten tovar, ktorý je tam bez DPH, tak ho odtiaľ vyškrtneme. (na zásobách to nerobí problém ani im ani nám) Faktúra ostane len na tú knihu, tak by sme mali mať DPHčky v poriadku. A na zvyšný tovar sa urobí nová faktúra už s tohtoročným dátumom a odvedieme DPH. Na pôvodnej faktúre vznikne preplatok, ktorý sa zúčtuje s novou faktúrou plus doplatia DPH a hotovo.
Len ma ešte napadlo: Čo s tým preplatkom z pôvodnej faktúry? Ako ho mám zaúčtovať? Mám to teraz zaúčtované ako predaj tovaru na plnú čiastku, ktorú mi zaplatili, ale teraz keď ponížim faktúru a bude tam preplatok, treba ten preplatok dať do účta nejako ináč. ??? (oni účtujú v podv.účt. a my v jednod.účte) Ak nemáte uzatvorené roky, či to JÚ a aj PÚ, a softwer a iné okolnosti dovolia, tak by som to vyriešila takto, zmenila by som tú pôvodnú faktúru, na sumu 48 €, platbu by som brala ako omylom uhradené viac 200 €, týchto 200 €, v JÚ ako PNZD a v PÚ ako pohľadávku a následne by som tých 200 € vyplatila v hotovosti, čiže v PÚ príjem do pokladne. Avšak tu treba dohodu a naozaj ak všetky okolnosti to umožňujú. V tomto roku by som vystavila faktúru na 240 €.
psps
10.02.12,08:21
Ešte sa musím vrátiť k tejto téme. Odberateľ zistil, že faktúru nemôže len tak opraviť, lebo ho nepustí program. Takže teraz ako, aby to bolo všetko správne?
Vystavím dobropis alebo ťarchopis? Neviem aký je v tom rozdiel?
Dobropis bude na celú faktúru alebo môžem len na ten tovar, čo je bez DPH?
Aký dátum bude na dobropise? Ten marcový alebo aj dnešný?
Potom vystavím novú faktúru, ale tiež s akým dátumom?
heja3
07.03.12,06:51
Prosím vás, ak opravujem našu fa za rok 2011 (december) a dátum dodania je dátum 2011, vydania dnešný, číslo fa v číslovom rade 2012? alebo 2011? A zaradím to do roku 2011 alebo 2012 (musím prerobiť aj inventarizáciu pohľadávok?
Tweety
07.03.12,06:56
Prosím vás, ak opravujem našu fa za rok 2011 (december) a dátum dodania je dátum 2011, vydania dnešný, číslo fa v číslovom rade 2012? alebo 2011? A zaradím to do roku 2011 alebo 2012 (musím prerobiť aj inventarizáciu pohľadávok?

Faktúra patrí do roka 2011.
heja3
07.03.12,07:15
Takže číselný rad 2011 a oprava inventarizácie pohľadávok k dnešnému dňu? (Môžem, ešte nemám podané DP)
Tweety
07.03.12,07:17
Takže číselný rad 2011 a oprava inventarizácie pohľadávok k dnešnému dňu? (Môžem, ešte nemám podané DP)

Nie, samozrejme je invent. k 31.12.2011. VeĎ ak túto faktúru opravíš do 2011, tak sa zmení aj stav pohľ..
heja3
07.03.12,07:23
Zle som sa vyjadrila, samozrejme bude v roku 2011, aj invent.k 31.12.2011, ale odsúhlasenie mám na nižšiu sumu, takže či mám dať odsúhlasiť dnes invent. k 31.12.2011 odberateľovi s vyššou sumou. Takto som to myslela.
Tweety
07.03.12,07:24
Zle som sa vyjadrila, samozrejme bude v roku 2011, aj invent.k 31.12.2011, ale odsúhlasenie mám na nižšiu sumu, takže či mám dať odsúhlasiť dnes invent. k 31.12.2011 odberateľovi s vyššou sumou. Takto som to myslela. Ok. Samozrejme nové odsúhlasenie k 31.12.2011.
emma01
07.03.12,07:24
V príspevku zadávateľka udáva, že opravuje faktúru, takže predpokladám, že vystavuje dobr. alebo ťarchopis, ale v tomto roku. Preto by som faktúru zaradila do r. 2012.
Tweety
07.03.12,07:28
V príspevku zadávateľka udáva, že opravuje faktúru, takže predpokladám, že vystavuje dobr. alebo ťarchopis, ale v tomto roku. Preto by som faktúru zaradila do r. 2012.

No neviem, ako to je, ale mne z toho vyšlo, že ide len o opravu(výmenu) pôv. za novú.
kimart
07.03.12,07:35
nesedí mi DPH z minulých rokov cca 120€, chcela by som to tento rok účtovne vyčistiť môžem oproti 548 NN???:eek:
Tweety
07.03.12,07:54
nesedí mi DPH z minulých rokov cca 120€, chcela by som to tento rok účtovne vyčistiť môžem oproti 548 NN???:eek:

Najprv by som popátrala po príčine, a až potom účtovala.
kimart
07.03.12,08:04
no príčina je vo hviezdách, pretože kto to dopátra ešte z roku 2005, keď som pre danú firmu nerobila, no a je to dosť veľká firma, takže si ani neviem predstaviť, ako ktomu mohlo dôjsť, myslím že niečo zle zaúčtované MRP
KEJKA
07.03.12,08:25
No neviem, ako to je, ale mne z toho vyšlo, že ide len o opravu(výmenu) pôv. za novú.
oprava faktúry výmenou nie je štandardný postup, preto tiež predpokladám, že vystavuje dbp. alebo ťarchopis
a nie je nevyhnutne nutné nové písomné odsúhlasenie - k pôvodnému listu priloží doklady o zmene.
KEJKA
07.03.12,08:27
nesedí mi DPH z minulých rokov cca 120€, chcela by som to tento rok účtovne vyčistiť môžem oproti 548 NN???:eek:
Ak máš DPH na vstupe, pripravuje sa firma o možný nárok na vrátenie. Takže ak to nevieš dohľadať a uplatniť, môžeš nedaňovo 548/343
emma01
07.03.12,09:45
Nárok na DPH z r. 2005 už nemá, ani keby zistila príčinu, viď. § 16 ods. 4 Daňového poriadku. A aj keby to bola daň na výstupe, takisto nepodáva DDP, v zmysle § 69 ods. 1 Daňového poriadku.
heja3
08.03.12,06:29
Nakoniec som to pozerala, nemusím prerábať Fa :) - som sa potešila, tá bola na počudovanie dobre, len som zistila, že podklady boli zle vytlačené, takže nesedela suma na podkladoch a na Fa. Len som vytlačila nové podklady a Fa som neopravovala. Ale inak by som musela urobiť ťarchopis. Takže podľa hore uvedeného by som ho mohla urobiť v číselnom rade v roku 2012 (dátum vystavenia), ale s dátumom dodania 2011, a odsúhlasenie by som neopravovala, len pridala s poznámkou. Pýtam sa, aby som nabudúce vedela ako sa toto rieši na prelome rokov.