lubica2403
06.02.12,11:06
Dobrý deň, máme problém s ozvenou v obyvacom priestore - je to miestnosť cca 40m2 s galériou,veľkým kozubom obloženým dlažbou- ten ideme zlikvidovať a urobiť kachľovú pec, to by tiež mohlo trochu pomôcť, na zemi je dlažba ale bude o mesiac laminátová podlaha. Máme aj závesy, menší koberec, nábytku menej... Ozvenu sa nepodarilo odstrániť - stále mám pocit, že dobre nerozumiem,čo druhí hovoria,lebo sa všetko ozýva. Prekáža mi to, unavuje ma to. Vie mi niekto poradiť spôsob, ako sa ozveny zbaviť ? Najlepšie čo najlacnejší a najjednoduchší spôsob :-) Ďakujem za každý príspevok
TomasHC
06.02.12,11:00
Veľké kvety, koberce, záclony, závesy, pridať nábytok, dekorácie - čokoľvek čo odráža a láme zvukové vlny.
Letko
06.02.12,11:11
Napr. aj obrazy na steny.
220870
06.02.12,11:27
Ozveny vzniká na veľkých súvislých neprerušených stenách podlahách a pod.Takže ak máte takúto stenu a zavesíte na tam vľký obraz alebo zopár menších tak sa to eliminuje.Dobrým pohlciovačom zvuku sú aj koberce a drevo.
lubica2403
06.02.12,11:49
Ďakujem.

Textílie,koberec máme.Doplnkov ešte málo,obrazy zatiaľ žiadne.Len bohužiaľ neviem,kam ich dáme,keďže vlastne voľných stien tam nie´je - máme veľa veľkých okien a terasových dverí. Skúsime teda najskôr len takýmito menšími úpravami - zariadenie,doplnky. Dúfam,že to pomôže, lebo na mňa tá ozvena nemá dobrý vplyv - stále ju nejako podvedome vnímam a cítim sa unavená a v strese.
Ak by to nepomohlo, viete poradiť nejaký odborný zásah ? Nejaké špeciálne povrchy& na stenu alebo čosi ...
jezo421
06.02.12,19:14
Nejaké špeciálne povrchy& na stenu alebo čosi ...
Kazdy clenity povrch lame zvukove vlny a tym potlacuje echo. Predavaju sa na to aj specialne materialy (ked cloveku nestacia obaly z vajicok :) ) Napr.:
http://www.zvuk.sk/vyrobcovia/auralex/akusticke-materialy/absorpcne-37-175-521.html?page=1
Ale asi by si nechcela, aby to u vas vyzeralo ako v nahravacom studiu...
marleau
06.02.12,19:29
ak máte ako tvrdíte veľké okná,tak skúste vnútorné žalúzie
tienik
06.02.12,20:10
povodcom ozveny su velke hladke a hlavne rovnobezne plochy. Takze na okna zaluzie, alebo zavesy a je po probleme. Dal by som asi oboje :-)
lubica2403
07.02.12,15:36
Nahrávacie štúdio naozaj nepotrebujeme :-)

Žalúzie máme už vonkajšie, závesy a záclony visia dávno... Veľmi nepomohli.

Skúsime viac doplnkov, nábytku, dúfam,že to pomôže.

Ďakujem za rady
220870
07.02.12,15:40
Napríklad aj tapety hlavne tie hrbolaté dobre pohlcujú zvuk.
petmar
07.02.12,15:50
Keď bude namiesto dlažby drevená podlaha, ozveny zmiznú. Dôležité sú záclony, závesy, koberec, to už máte, možno treba zväčšiť. A druhí to nepočujú - vravíš v jednotnom čísle - ?
tienik
07.02.12,19:48
mimotemy tak ma napada, to je nasledok toho ze chceme po muraroch aby vsetky steny boli rovno a rohy pravouhle :-) keby to viac flakali, mame po ozvene
220870
07.02.12,20:01
mimotemy tak ma napada, to je nasledok toho ze chceme po muraroch aby vsetky steny boli rovno a rohy pravouhle :-) keby to viac flakali, mame po ozvene
:):):):) ale veď jaskyne sú hrbaté a tiež sa to v nich ozýva.
petmar
08.02.12,05:29
Z teórie by sa dalo spomenúť, že ozvena je počuť, keď je vhodná prekážka od zdroja zvuku aspoň 16 metrov - ozvena je potom o 0,1 sekundy po zvuku. V dome alebo v uzavretom priestore musia zvukové vlny uraziť aspoň 33 metrov, potom je ozvena o počuteľných 0,1 sek.
Okrem toho treba brať ohľad na rezonančné frekvencie, určité výšky tónu sú prenášané lepšie ako iné.
Tiež čisté tóny typu sínusoidy sú odrážané lepšie ako rôzne škrekoty a šramoty (metal :))
Takže nedovoľte im prejsť 30 metrov; Pozor-šírenie zvuku má kruhovú charakterisktiku.
marleau
08.02.12,05:33
Zadávateľ témy píše,že v danej miestnosti je galéria.Nevedno,či je tam rovný podhľad alebo šikmý,ale aj tam može byť problém,ak je rovný.Možno by bolo vhodné aj pekné,spustiť podhľad v strede.
lubica2403
08.02.12,11:30
Zadávateľ témy píše,že v danej miestnosti je galéria.Nevedno,či je tam rovný podhľad alebo šikmý,ale aj tam može byť problém,ak je rovný.Možno by bolo vhodné aj pekné,spustiť podhľad v strede.


Galéria asi tiež robí svoje... Je tam rovný strop, s tým podhľadom je to dobrý nápad, tiež som už nad tým uvažovala - len nemám žiaľ takého zručného manžela :-) a prostriedky na odbrorníkov už nepostačujú - nielen vyčerpané - ale aj prečerpané pri stavbe domu :-) Asi to poznáte.
marleau - myslíš, že by stačil aj podhľad na strope v galérii? Myslím,že by bol jednoduchšie realizovateľný - len neviem, či rovnako účinný

Píšem v jednotnom čísle,ale ozvenu počujú aj iní - len mne asi vadí najviac, veľmi negatívne na mňa vplýva, podvedome ma stále vyrušuje a unavuje

S tapetami je to fajn nápad - určite nejaké využijeme okrem tých ostatných poradených úprav :-)

Ďakujem
marleau
08.02.12,14:03