student111
06.02.12,13:03
Dobry den,
mam nasledovny celkom zaujmavy problem :)

Mal som podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta. V dohode bola uvedena odmena v eurach za hodinu, bez dodatku ci sa jedna o odmenu v hrubom alebo cistom.
Suma bola zhodna so sumou, ktoru sme ustne dohodli ako cista mzda. Pri podpise som zamestnavatela upozornil, ze mzda sa zvykne uvadzat v hrubom. Tvrdil mi, ze je to v poriadku a ze sme dohodnuti.

Vyhlasenie o uplatneni nezdanitelneho minima som nepodpisal.
Pocas roku mi bola vyplacana mzda podla v sume podla zmluvy.
Opravnene som predpokladal, ze pokial nemam podpisane vyhlasenie, suma ktora mi prichadza na ucet je riadne zdanena.

Z rocneho vykazu od zamestnavatela vyplyva, ze za mna cely rok neodvadzali dane a zaroven ma dodatocne chcu prinutit, aby som antidatoval vyhlasenie o uplatneni nezdanitelneho minima.

Tvrdia, ze pokial nie je v dohode uvedene, suma sa povazuje za hrubu mzdu.

Vsetky okolnosti (ustna dohoda, realne vyplacana mzda, nepodpisane vyhlasenie) podla mna vsak nasvedcuju, ze uvedena odmena v dohode bola myslena v cistom..
Ja osobne som nenasiel predpis, ktory by ustanovoval, ze ak nie je uvedene inak, predpoklada sa ze mzda je v hrubom. Existuje taky?


Moj vyklad situacie je taky, ze za mna neopravnene neodvadzali pocas celeho roku dane.

Ich riesenie ak neantidatujem vyhlasenie spociva v nejakom opravnom vykaze a chcu po mne, aby som im peniaze vratil a oni ich odvedu danovemu. S tym vsak nesuhlasim, pretoze mzda bola podla mna dohodnuta v cistom, nie v hrubom.

Ako by bolo najvhodnejsie postupovat? Vopred dakujem za postrehy!
Tweety
06.02.12,12:09
Dobry den,
mam nasledovny celkom zaujmavy problem :)

Mal som podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta. V dohode bola uvedena odmena v eurach za hodinu, bez dodatku ci sa jedna o odmenu v hrubom alebo cistom.
Suma bola zhodna so sumou, ktoru sme ustne dohodli ako cista mzda. Pri podpise som zamestnavatela upozornil, ze mzda sa zvykne uvadzat v hrubom. Tvrdil mi, ze je to v poriadku a ze sme dohodnuti.

Vyhlasenie o uplatneni nezdanitelneho minima som nepodpisal.
Pocas roku mi bola vyplacana mzda podla v sume podla zmluvy.
Opravnene som predpokladal, ze pokial nemam podpisane vyhlasenie, suma ktora mi prichadza na ucet je riadne zdanena.

Z rocneho vykazu od zamestnavatela vyplyva, ze za mna cely rok neodvadzali dane a zaroven ma dodatocne chcu prinutit, aby som antidatoval vyhlasenie o uplatneni nezdanitelneho minima.

Tvrdia, ze pokial nie je v dohode uvedene, suma sa povazuje za hrubu mzdu.

Vsetky okolnosti (ustna dohoda, realne vyplacana mzda, nepodpisane vyhlasenie) podla mna vsak nasvedcuju, ze uvedena odmena v dohode bola myslena v cistom..
Ja osobne som nenasiel predpis, ktory by ustanovoval, ze ak nie je uvedene inak, predpoklada sa ze mzda je v hrubom. Existuje taky?


Moj vyklad situacie je taky, ze za mna neopravnene neodvadzali pocas celeho roku dane.

Ich riesenie ak neantidatujem vyhlasenie spociva v nejakom opravnom vykaze a chcu po mne, aby som im peniaze vratil a oni ich odvedu danovemu. S tym vsak nesuhlasim, pretoze mzda bola podla mna dohodnuta v cistom, nie v hrubom.

Ako by bolo najvhodnejsie postupovat? Vopred dakujem za postrehy! V PZ je to stále HM, a v dohodách hrubá odmena.
student111
06.02.12,12:17
No ale z coho to vyplyva? ustanovenie zakona... lebo ak take nie je oprel by som sa o volu stran.
veronikasad
06.02.12,12:57
No ale z coho to vyplyva? ustanovenie zakona... lebo ak take nie je oprel by som sa o volu stran.
Uveď výšku mesačnej mzdy. Kolko bol tvoj celkový ročný príjem ?
student111
06.02.12,13:03
Okolo 1500 e za rok, nerovnomerne rozlozene v roznych mesiacoch.. mensi nez aby som bol povinny podat danove priznanie, avsak dost velky na to aby ma trapilo, ze si nemozem poziadat o vratenie dani
(vzhladom na to, ze za mna neopravnenie nic neodvadzali.. )
veronikasad
06.02.12,13:04
Okolo 1500 e za rok, nerovnomerne rozlozene v roznych mesiacoch.. mensi nez aby som bol povinny podat danove priznanie, avsak dost velky na to aby ma trapilo, ze si nemozem poziadat o vratenie dani
(vzhladom na to, ze za mna neopravnenie nic neodvadzali.. )
Nestresuj, je to menej ako nezd.časť základu dane. Tvoja hrubá mzda = čistá, žiadnu daň doplácať nebudeš.
Mila123
06.02.12,13:07
Veronika, ja som študenta pochopila tak, že on chce tú mzdu mať v čistom vyplatenú a neoprávnene (oprávnenosť sám posudzuje) mu nezrážali preddavky na daň, kt. by si teraz vypýtal späť.....:eek: , dohadoval sa predsa, či na dohode nemá byť napísaná čistá mzda......
Xanti
06.02.12,13:10
Mila súhlasím,
mne to tiež tak príde, že študent chce mať za svoju prácu zaplatené 119%. No takého by som hnala další rok kade lahšie.
Nakoľko vždy sa uvádza mzda alebo odmena v hrubom, a to že sa nepochopili zo zamestnávateľom ho neprávňuje žiadať o 19% vyššiu mzdu.
student111
06.02.12,13:11
To my je jasne vdaka :)
Mne ide o moznost vratenia zrazkovej dane z dohody, kedze nedosahujem nezd. cast zakladu, za normalnych okolnosti by som mohol poziadat o vratenie.
Vyhlasenie podpisane nebolo.
Zamestnavatel vsak postupoval, ako by podpisane bolo a zrazkovu dan neodvadzal.
Teraz argumentuje, ze dohodnuta odmena v dohode nebola cista alebo hruba a mam spatne podpisat vyhlasenie. To som vsak odmietol, pretoze povodna ustna dohoda znela na sumu uvedenu v dohode - ta mala reprezentovat cistu odmenu. Dohoda vsak vyslovne nespecifikuje ci sa jedna o netto alebo brutto a tu nastava spor.. oni tvrdia ze sa to poklada za brutto, ja ze netto..
plus nie je podpisane vyhlasenie, takze predpokladam ze maju problem kedze dane neplatili, ci? :)
veronikasad
06.02.12,13:11
šikovný chlapec - šikovnejší ako sám majitel.
student111
06.02.12,13:20
Slecny, precitajte si to ked tak este raz.

Mal som dohodnutu cistu odmenu v sume x.
V dohode mi dali podpisat sumu x.
Ohradil som sa, ze tam ma byt x + 19 percent, resp. uvedene x v hrubom.
Bol som zahriaknuty, ze nie nie, tak je to spravne, ze ciste je x a zmluva je v poho.
Vyhlasenie NEBOLO A NEBUDE PODPISANE, LEBO HO MAM PODPISANE U INEHO ZAMESTNAVATELA A TEDA HO PODPISAT NEMOZEM.

Pri podpise doslo podla mojho k umyselnemu zavadzaniu zo strany zamestnavatela ale to je teraz jedno.
Bez zbytocnych komentarov k mojej osobe a k hnani ma niekam..

Existuje ustanovenie pravneho predpisu, ktore hovori, ze ak nie je dohodnute inak, odmena je povazovana za odmenu v hrubom?
Lebo to ze sa to tak "bezne" robi v tomto pripade neobstoji.
Xanti
06.02.12,13:21
To my je jasne vdaka :)
Mne ide o moznost vratenia zrazkovej táto dan už neexistuje z príjmu, už je iba preddavková dane z dohody, kedze nedosahujem nezd. cast zakladu, za normalnych okolnosti by som mohol poziadat o vratenie.
Vyhlasenie podpisane nebolo. ano zamestnávateľ urobil chybu, že ti nedal podpísať vyhlásenie hned po podpise zmluvy.
Zamestnavatel vsak postupoval, ako by podpisane bolo a zrazkovu dan neodvadzal.
Teraz argumentuje, ze dohodnuta odmena v dohode nebola cista alebo hruba a mam spatne podpisat vyhlasenie. To som vsak odmietol, pretoze povodna ustna dohoda No ústnu dohodu ako dokážeš? Papier je čierne na bielom .
znela na sumu uvedenu v dohode - ta mala reprezentovat cistu odmenu. Dohoda vsak vyslovne nespecifikuje ci sa jedna o netto alebo brutto a tu nastava spor.. oni tvrdia ze sa to poklada za brutto Majú pravdu, ty sa mýliš, ja ze netto..
plus nie je podpisane vyhlasenie, takze predpokladam ze maju problem kedze dane neplatili, ci? :) no áno , oni opravia mzdy za celý rok, čo taký problém nie je. a Tebe príde domov výzva na vrátenie neoprávnene vyplatených mzdových prostriedkov. Ak im to nevrátiš, dajú ťa na súd, a ak ani potom nevrátiš tak si na tebe zgustne exekútor. v texte modrým, a určite ti taký scénar stojí za to.
ewita888
06.02.12,13:25
áno, zamestnávatel urobil chybu, že ti preddavky dane nezrážal.. teraz, keďže podpísanie vyhlásenia nie je možné, opravia mzdy a budeš musieť čast odmeny vo výške preddavkov dane vrátiť.. pri podaní DP sa ti to ale vráti..

nedostával si výplatné pásky? ak áno, videl si predsa, že daň ti nezrážajú..
veronikasad
06.02.12,13:26
Ďakujem za tú "slečnu", ak nemáš v Dohode vyslovene napísané, že dohodnutá mzda je "čistá mzda", uvádza sa hrubá mzda (oprieť sa môžeš napr. o zákon o min.mzde)
Tweety
06.02.12,13:29
Slecny, precitajte si to ked tak este raz.

Mal som dohodnutu cistu odmenu v sume x.
V dohode mi dali podpisat sumu x.
Ohradil som sa, ze tam ma byt x + 19 percent, resp. uvedene x v hrubom.
Bol som zahriaknuty, ze nie nie, tak je to spravne, ze ciste je x a zmluva je v poho.
Vyhlasenie NEBOLO A NEBUDE PODPISANE, LEBO HO MAM PODPISANE U INEHO ZAMESTNAVATELA A TEDA HO PODPISAT NEMOZEM.

Pri podpise doslo podla mojho k umyselnemu zavadzaniu zo strany zamestnavatela ale to je teraz jedno.
Bez zbytocnych komentarov k mojej osobe a k hnani ma niekam..

Existuje ustanovenie pravneho predpisu, ktore hovori, ze ak nie je dohodnute inak, odmena je povazovana za odmenu v hrubom?
Lebo to ze sa to tak "bezne" robi v tomto pripade neobstoji. A prečo si tam potom pracoval, ak si nebol spokojný s odmeňovaním? A aké zavádzanie, veď Ťa nikto nenútil prijať takú dohodu, či?

Výplatnú pásku si nedostával? Tam si musel zistiť, že niečo nie je OK. Prečo si to nereklamoval?
Xanti
06.02.12,13:31
No on pracoval,
nič nehovoril a teraz si ide zgustnúť na zamestnávateľovi. Pritom mal upozorniť zamestnávateľa hneď a tiež aj na dalšieho zamestnávateľa, že nemôže preto podpísať vyhlásenie. No on sa rozhodol ako sa rozhodol.
student111
06.02.12,13:41
Pasky som nedostaval.
odmenu som dostaval v poriadku.
na vyhlasenie som upozornoval trikrat, xanti citaj.
ewita dakujem za info, to som potreboval vediet :)
a nehladte na mna ako na kriminalnika kto si to poriadne precitta pochopi.ze ma umyselne oklamali ;)
vdaka!
Mila123
06.02.12,13:43
prečo si si nepýtal VP? a prečo si tam ostal pracovať?
Xanti
06.02.12,13:48
Pasky som nedostaval.
odmenu som dostaval v poriadku. Tak v poriadku nebola.
na vyhlasenie som upozornoval trikrat, xanti citaj. Kde v zadaní si písal o druhom zamestnávateľovi? A o podpísaní vyhlásenia? To som čítala až po odoslaní môjho príspevku.
ewita dakujem za info, to som potreboval vediet :)
a nehladte na mna ako na kriminalnika kto si to poriadne precitta pochopi.ze ma umyselne oklamali ;)
vdaka!.
student111
06.02.12,14:26
Mzda bola x, dostaval som x, vsetko vyzeralo v poriadku pre mna.
Pasky som nedostaval, lebo to bola praca pri ktorej som sa so zamestnavatelom pol roku nestretol, iba som posielal vykazy a dostaval peniaze.
K podpisu zmluvy som dokopal zamestnavatela az dva mesiace po zaciatku prace.. lebo je to sprepacenim motak.. co vam budem hovorit.
Dakujem za pomoc vsetkym zucastnenym, obsvetlili ste mi to.
Pekny den!
Tweety
06.02.12,15:21
Mzda bola x, dostaval som x, vsetko vyzeralo v poriadku pre mna.
Pasky som nedostaval, lebo to bola praca pri ktorej som sa so zamestnavatelom pol roku nestretol, iba som posielal vykazy a dostaval peniaze.
K podpisu zmluvy som dokopal zamestnavatela az dva mesiace po zaciatku prace.. lebo je to sprepacenim motak.. co vam budem hovorit.
Dakujem za pomoc vsetkym zucastnenym, obsvetlili ste mi to.
Pekny den! Môj názor, podať DP. Vyhlásenie spätne nepodpisovať.