Katka01
07.02.12,10:02
Ahojte, chcem sa spytat, ak niektorej z vas rezali cystu z vajecnika, ako dlho ste boli v nemocnici? Lebo ja sa nadejam, ze na druhy den ma uz vykopnu tak ako tomu bolo pri slepaku. Ten mi ale rezali rezom, tuto cystu budu laparoskopicky. Laparoskopicky budu mensie bolesti ako rezom ci nie? Mam dost zvysene onkomarkery, neviem ci aj to hra nejaku rolu pri mojom pobyte v nemocnici, ale dufam, ze nie. Neznasam nemocnice a mam dost vela roboty, tak dufam, ze tam nebudem musiet byt dlhsie ako dva dni. Dik
Jurivo
07.02.12,09:12
Každou chorobou nám telo dáva najavo aby sme sa na chvíľku zastavili. Ak máte byť operovaná, tak sa do práce moc neponáhľajte. Treba sa na chvíľu zastaviť a uvedomiť si, že zdravie máme len jedno a nič nie je dôležitejšie. To je tak trošku mimo témy, dúfam, že to nevadí. :)
Katka01
07.02.12,09:47
Ja viem, ze zdravie je najdolezitejsie a ze mam len jedno. Mozno z mojho prispevku vyznieva, ze som nejaka workholicka ktora o svoje zdravie nedba, ale tak to nie je. Ja mam len strach z toho co bude, pretoze som SZCO, neplatila som si socialku a ak by som ostala na dlhodobej PN, nedostanej ziadnu nemocensku. Preto by som si rada zarobila teraz este co najviac sa da. Inak uz som tu mala jednu temu, kde mi baby skvele radili, ako by sa to s tou nemocenskou dalo mozno obist, zeby som ju ziskala, ale to je zatial neiste.
ludmilla
07.02.12,10:33
Katka, po LSK odstránení cysty je pobyt v nemocnici rôzne dlhý, záleží od nemocnice v ktorej budeš operovaná, ale zvyčajne ak je priebeh bez komplikácií ideš 1. až 3. deň po operácii domov takže by si mala počítať najviac 3 dni.
PN bez komplikácii 2 - 3 týždne.
Po operácii môžeš mať primerané bolesti, ale čo každého väčšinou prekvapí sú bolesti v oblasti rebier a ramien, tie vznikajú podráždením bránice - plynom CO2 (ktorým je brušná dutina počas operácie vyplnená) a jeho rozťahovaním sa. Tie nepríjemné bolesti ramien môžu trvať aj týždeň, ale nemusia.
Po prepustení, môžeš normálne fungovať, chodiť - nemusíš ležať v posteli kvôli hojeniu rán, ale platí tu nepreháňať všetko s mierou, zvyčajne telo sa samo ohlási - STOP.
Čo sa samotnej rany (3 maličkých) týka malinké začervenanie v šírke 1 mm je normálne, ak by sa pretiahlo do šírky už 3 mm, bolo by bolestivé, opuchnuté treba vyhľadať lekára. Pre ranu je najlepším lekárom vzduch a sprcha (bez mydla a iných prípravkov v okolí rany.
Veľa šťastia Katka.
Indeed
07.02.12,10:37
Mojej žene operaciu asi robili mäsiari, pre cystu a zrasty jej odobrali pravý vaječník (!) Hovädá !

A ani neračili o tom pacientku informovať.

Dozvedeli sme sa to až o niekoĺko rokov pri inim vyšetrení u iného gynekológa.
kopretinka
07.02.12,10:44
:eek:
Katka01
07.02.12,11:02
Indeed: moj gyn. hovoril, ze mi tiez zoberu cely vajecnik. Ked som tam skoro skolabovala od hrozy, tak trocha zaspatkoval, ze to mozno nebude nutne. Ale to co spravili tvojej zene je hrozne :eek: Ak raz musi vajecnik von, da sa to pochopit, ale vobec jej to nepovedat? :confused: Strasny pristup niektori lekari.

ludmilla: dakujem za vycerpavajuce informacie ;)
ludmilla
07.02.12,11:20
Mojej žene operaciu asi robili mäsiari, pre cystu a zrasty jej odobrali pravý vaječník (!) Hovädá !

A ani neračili o tom pacientku informovať.

Dozvedeli sme sa to až o niekoĺko rokov pri inim vyšetrení u iného gynekológa.

Indeed šokoval si ma. Čo bolo potom uvedené v prepúšťacej správe? A ďalšie pravidelné kontroly u gynekológa?! To je smutné :(. Ale toto isté sa stalo pred 20- timi rokmi manželke nášho detského lekára pri operácii slepého čreva. Zistilo sa tiež až počas cisárskeho rezu, že záhadne zmizol jeden vaječník - volali ho počas OP na operačku.
Uvedomujem si akého mám dobrého gynekológa, ktorý pri každej pravidelnej kontrole okrem cytológie mi robí aj ultrazvuk, pričom sa spolu pozeráme na obrazovku a on mi ukazuje každý orgán a vysvetľuje prípadné zmeny.
grammatika
07.02.12,11:26
Katka, neviem, kolko uz mas rokov, a ci mas deti, ale ak mas zvysene onkomarkery CA125 a CA19, tak je velmi pravdepodobne, ze ide o endometriozu.
Ak pojde len o LSK, tak 3 dni v nemocnici budes urcite. Na Tvojom mieste v pripade, ze by islo o endometriozu, nesuhlasila by som s odobratim vajecnika...
Katka01
07.02.12,15:08
A ako sa ta endometrioza prejavuje? Ja nemam ziadne problemy, ziadne bolesti, zistili to nahodou. CA125 mam v norme, zvyseny mam len CA19-9. Mam 33 rokov a deti este nemam. To si ma moc nepotesila tou spravou, zeny s endometriozou vraj maju problemy otehotniet a musia chodit na umele oplodnenie :(
KatarinaNR
07.02.12,15:17
Ja viem, ze zdravie je najdolezitejsie a ze mam len jedno. Mozno z mojho prispevku vyznieva, ze som nejaka workholicka ktora o svoje zdravie nedba, ale tak to nie je. Ja mam len strach z toho co bude, pretoze som SZCO, neplatila som si socialku a ak by som ostala na dlhodobej PN, nedostanej ziadnu nemocensku. Preto by som si rada zarobila teraz este co najviac sa da. Inak uz som tu mala jednu temu, kde mi baby skvele radili, ako by sa to s tou nemocenskou dalo mozno obist, zeby som ju ziskala, ale to je zatial neiste.

Ahoj Katka01,
mne zistil gynekológ cystu veľkú asi 4cm v apríli 2011, brala som injekcie, 10ks po nich nič, nezmizla. potom trojmesačnú antikoncepciu, zase nič, potom inú silnejšiu antikoncepciu, ktorá je aj na endometriózu, minulý týždeň som ale po mesiaci a pol musela antikonpeciu vysadiť, neskutočné migrény som z toho mala, vôbec sa mi nedalo fungovať, takže som vysadila, a objednala som sa u neho. Keď nezmizma, čo asi nie, tak aj ja budem musieť absolvovať operáciu cysty laparoskopicky, nakoľko mi povedal, že toto je posledná možnosť ambulantnej liečby. Takže som aj ja zvedavá na odpovede. a držím ti palce. Katka
grammatika
07.02.12,18:24
A ako sa ta endometrioza prejavuje? Ja nemam ziadne problemy, ziadne bolesti, zistili to nahodou. CA125 mam v norme, zvyseny mam len CA19-9. Mam 33 rokov a deti este nemam. To si ma moc nepotesila tou spravou, zeny s endometriozou vraj maju problemy otehotniet a musia chodit na umele oplodnenie :(

Zial ano, endometrioza = velky predpoklad IVF (umele oplodnenie), ale napr. mojej sestre zistili CA125 a CA19 zvysenu v 02/2011 a chceli ju operovat vsetci lekari, nedala sa a teraz 02/2012 ma uz termin porodu o par dni..
A vajecniky mas zvacsene ultrazvukom?? ked Ti ho chcu operovat, CA 19 hovori skor o zrastoch na crevach. (som len laik, ktory si nastudoval, co to o gynek. a suvis.problemoch - zial tykaju sa ma).
Endometrioza = bolesti pri menzese (velke), zvysene CRP v krvi ale tiez len pri menzese (vacsinou si lekari mysleli, ze ide o nejaky zapal..), zvysené onkomarkery CA 125, tazie vyprazdnovanie stolice pri menzese a po nom, existuju aj napr. pri styku -krvacanie, v horsom stadiu krv v stolici - endometrioza moze napadnut aj creva..
Katka, ja viem, ze v dnesnej dobe je to tazke s partnermi...ale sup sup na dietatko, fakt a ak mas nejake problemy, tak to ries, co najskor...dufam, ze ma za toto nikto nebude odsudzovat, ale viem, co hovorim ...
A kolko mas tu CA19?? mne sa to nezda, ze ta hned chcu operovat, osobne, podotykam osobne som toho nazoru, ze sa nenechat otvarat, pretoze po skoro kazdej operacii aj LSK vznikaju zrasty, ktore Ti mozu sposobovat problemy (mne vsetko zacalo po LSK slepeho creva)
Katka01
07.02.12,18:45
Kolko mala tvoja sestra zvysene onkomarkery? Ja mam CA19 180,33. Uz dvaja lekari mi vraveli ze kvoli tomu ma musia rezat. Vajecniky nehovoril zeby som mala zvacsene. Ja neviem preco ho chce vyberat. Ja som bola asi v 2003 na slepaku, problemy z toho nemam ziadne, ale nemoze byt ten CA19 zvyseny z toho, ze sa tam spravili zrasty? Ked vravis ze na crevach. Bolesti pri menzese nemavam a CRP netusim, asi mi na to ani nerobili testy. Ale este ma asi dost vysetreni caka, tak mozno budu robit aj to. Aj moj gyndos pripustil, ze tie moje vysledky markerov mozu znamenat endometriozu. Inak ked mi nasiel tu cystu, tak povedal len, ze to chce pravidelne sledovat a uz za dva mesiace. Na druhy den mi dal spravit tie markery a jak videl vysledky tak uz ma hned poslal do nemocnice a ze pod noz. No, zajtra sa objednam na dalsi ultrazvuk, tentokrat v nemocnici, buhvi kedy mi daju termin. Este sa to bude asi dlho natahovat. No az budem mat tie vysetrenia za sebou, ja sa spytam, ci je ta OP fakt nutna. Mozno nakoniec nebude.
kopretinka
07.02.12,21:27
A ako sa ta endometrioza prejavuje? Ja nemam ziadne problemy, ziadne bolesti, zistili to nahodou. CA125 mam v norme, zvyseny mam len CA19-9. Mam 33 rokov a deti este nemam. To si ma moc nepotesila tou spravou, zeny s endometriozou vraj maju problemy otehotniet a musia chodit na umele oplodnenie :(
jedna moja kamoška má tiež túto diagnózu......nedávno otehotnela prirodzeným spôsobom,ale dlho sa snažili...
dusansl
08.02.12,07:30
Tak, chcel by som Vám všetkým oznámiť, že cysta je bez zbytku vstrebatelná. Operačný zákrok do organizmu môžete podstúpiť ale majte na pamäti, urobte všetko pre to , aby ste ho neabsolvovali. Pre jeho vykonanie sa rozhodnite až vtedy keď všetky vyskúšané cesta nepriniesli očakávaný výsledok. Našťastie v tomto prípade
je výsledok mnohokrát vyskúšaný a funguje to cysta sa skoro vždy vstrebá .
Katka01
08.02.12,07:42
Dusansl: ja som som sa toho mojho gyn. pytala ci sa to samo vstrebe a ze ked budem brat ten Indonal ci to tomu pomoze a on ze nie. Ja som medicinu nestudovala, v tomto sa nevyznam. Ja by som bola tiez najradsej keby ma nerezali a stale dufam, ze sa tomu nejak vyhnem. Chcela by som, aby mi spravili magneticku rezonanciu, vraj tam je dobre vidiet o aku cystu ide a vtedy by skor vedeli rozhodnut ci to treba rezat alebo nie. No citala som aj o takych cystach, ktore nielenze sa nevstrebali, ale rychlo rastli a narastli do obludnych rozmerov, tak take je jasne najlepsie dat prec co najskor.
dusansl
08.02.12,07:48
Prepáčte, ja som sa nevyjadril zrozumiteľne, neviem ako je to s farmakami, ale za pomoci preparátov cisárskej čínskej medicíny to funguje. K endometrióze len jedna veta. Je zostavený základ kúry na vstrebanie endometria.Urobil som ho dávnejšie , pre priatelovu dcéru, no dala prednosť skalpelu. Nemal som námietky, veď je to jej telo.
V prípade akejkoľvek anomálie je potrebné zvažovať skutočnosť, že jej vznik čosi podnietilo, proti čomu telo touto formou protestuje.Keď sa odstránia príčiny zmizne dôsledok takejto anomálie.Toto učí tradičná , nie naša európska medicína.Ale rozhodnutie ako ďalej je len na Vás, lebo je to vaše telo.
florkula
08.02.12,07:56
ahoj Katka tak ja som mala prví krát cysty von v 2003 a to tiež nepomáhali ani lieky a to som ich užívala dosť ,tak napokon boli cysty von bola som tam 3 dni ,ale to že ti ich vyberú tiež nezaistí že sa neobjavia opäť,mne sa to stalo v 2007,moje rozprávanie je nadlho ale len tak stručne po 3 rokoch bez menzesu som otehotnela a pri pôrode my zistili nie cystu ale tumor a ten my samozrejme pri sekcii vyoperovali a šla som domov po 4 dňoch aj s našim malým bábätkom, len potom ten mesiac čakania na hys. výsledky , cystu vyberú čo nie je až také hrozne ako bolo písané vyššie funguješ normálne len to neprehánaj a potom budeš čakať na výsledky na zaver len toľko že asi je lepšie to dať von pokiaľ je to len ta cysta.
SERVIS
08.02.12,09:03
pri operácii - vybratí vaječníku som bola v nemocnici 5 dní, v pondelok nástup, utorok robota a v piatok som sa brala silou mocou domov, ale chcel ma tam nechať až do pondelka. Celý mesiac som bola slabá ako mucha - dôsledok narkózy, neviem koľko máš rokov.. ja som mala 40 a nie prvú narkózu. ešte po 2-3 týždňoch sa mi motala hlava... ale inak v pohode.. dlho som operáciu odkladala až sa cysta tak zažrala do vaječníka, že musel ísť celý von!!!
Mackovka
08.02.12,12:48
Mne zistili cystu pred tromi rokmi. Gynekológ sa vyjadril, že bez operácie ten druh cysty, ktorý som mala určite nezmizne. Navrhoval mi ešte pred operáciou využívať hormonálne prípravky, predpokladal, že sa od nich môže cysta zmenšiť. Ale bola som pred absolvovaním kúpeľnej liečby, tak som operáciu odsunula a hormonálne prípravky neznášam. Skúsila som do času operácie alternatívnu liečbu - nejaké kvapky od liečiteľa v Trenčianskych Tepliciach a 3 rôzne balenia prípravkov dr. Jonáša, ktoré mi odporučili na očistu organizmu. Po troch mesiacoch som išla ku gynekológovi s malou dušičkou objednať sa na operáciu. Urobil mi sono dva razy - nechcel verit, že mi cysta zmizla. Ale ja som nemala vyšetrenie na onkomarkery. Ak ho nemáš v norme, tak je asi lepšie nečakať a neriskovať. Držím palce.
KatarinaNR
09.02.12,11:18
takže dievčatá,
dnes ráno som ako každé ráno sadla k pc, začali ale neskutočné bolesti, také čo som už raz mala, doktor povedal, že ak sa vyskytnú ešte raz hneď nech idem na príjem, našťastie je manžel doma, lebo je riadne chorý, dala som si "ibáč" lebo bolesť neskutočná, kríže, podbuško a vystrelovanie do stehien, ledva som chodila, čakali sme na doktora asi trištvrte hodinu, mala som fakt veľké bolesti a každú jamu na ceste som riadne cítila. Našťastie ten ibáč začal účinkovať a bolesť ustupovala. No a doktor povedal, že musí to ísť von, že sestrička ma objedná normálne do poradia, takže 4.4.idem na príjem. Mohol ma dať aj skôr, ale nebudem sa rozčulovať.
Takže táto téma pre mňa aktuálna momentálne. Tak držte palce.
Katka01
09.02.12,20:45
Katarina: A to mas nieco s vajecnikom, nejaku cystu? No muselo to byt neprijemne a velmi bolestive :( No drzim palce, nech vsetko dobre dopadne. Ja nastastie vobec ziadne bolesti nemam a zistili mi to na preventivke. Bud. tyzden mam dalsi ultrazvuk. Ale 4.4., na to ake hrozne bolesti si mala (ci mas), to ti dali teda riadne neskory termin :mad: Ak by ta to moc bolelo, chod ich otravovat, sprav cirkus, to zaberie.
KatarinaNR
10.02.12,09:22
Katka01,
odkedy mám cystu už raz som také bolesti mala. Jednoducho z ničoho nič také bolesti, že som tu nahlas jajkala, ešteže bol teraz muž dva dni doma a hneď som mu povedala aby ma niesol. Doktor mi povedal, že tá cysta sa mohla otočiť trošku, alebo z nej mohlo niečo vytiecť, preto tá bolesť. Vybavila som si skorší termín na 15.3., pýtala som sa ako to tam funguje, povedal, že jeden deň prídem, druhý deň ma robia a ak je všetko ok tretí deň idem domov.
Inak mala som bolesti, ani nohavice zapnúť, ako stršná bolesť, nemala som chuť sa s ním hádať, ale za prístup by som mu tých 300€ určite strhla nie pridala.
Mám cystu, možno endometriotickú, uvidí sa až keď to uvidia čo treba vybrať či len cystu alebo aj vaječník a podobne. Ešte jedno dieťatko by som totiž to chcela.
KatarinaNR
10.02.12,09:24
Katka, aj mne to zistili klasicky na preventívke, brala som injekcie, tabletky, po roku je to tam stále, hovorili mi dvaja doktori nezávislí, že treba to dať preč, nemá to tam čo hľadať, ambulantnú liečbu som využila maximálne ako sa dalo, ambulantne už nie sú žiadne možnosti.
V tomto si dávam pozor.
ludmilla
10.02.12,09:47
Katka01,
odkedy mám cystu už raz som také bolesti mala. Jednoducho z ničoho nič také bolesti, že som tu nahlas jajkala, ešteže bol teraz muž dva dni doma a hneď som mu povedala aby ma niesol. Doktor mi povedal, že tá cysta sa mohla otočiť trošku, alebo z nej mohlo niečo vytiecť, preto tá bolesť. Vybavila som si skorší termín na 15.3., pýtala som sa ako to tam funguje, povedal, že jeden deň prídem, druhý deň ma robia a ak je všetko ok tretí deň idem domov.
Inak mala som bolesti, ani nohavice zapnúť, ako stršná bolesť, nemala som chuť sa s ním hádať, ale za prístup by som mu tých 300€ určite strhla nie pridala.
Mám cystu, možno endometriotickú, uvidí sa až keď to uvidia čo treba vybrať či len cystu alebo aj vaječník a podobne. Ešte jedno dieťatko by som totiž to chcela.

Robil ti lekár aj USG? , možno že sa cysta sama praskla, vtedy sú silné bolesti
KatarinaNR
10.02.12,09:49
jasné, robil, cysta je tam stále
Katka01
10.02.12,10:16
No mne jak to objavil tak najskor len hovoril, ze to chce sledovat a ze o 2 mesiace to chce vidiet zase. Ale na druhy den mi este spravil tie testy na onkomarkery a tie vysli zle, preto povedal ze rezat co najskor. Poslal ma do nemocnice ale asi to este potrva, lebo raz ma objednali na to vysetrenie, potom na to, to su vzdy aspon tyzdnove cakacie terminy. No uvidim, ako to nakoniec dopadne. Katarina, tiez neuznavam pristup lekarov hlavne v tvojom pripade, mas strasne bolesti a oni ti daju termin za 2 mesiace a ty ides s prepacenim skapat od bolesti, to co je za pristup, tiez sa mi nepaci, ze im zvysovali platy :( Hoci poznam aj lekarov ktori fakt za nieco stoja.
KatarinaNR
10.02.12,12:20
Kati, ak vyjdu onkomarkery vyššie ako je 35 malo by to ísť čo najskôr von, pretože sa tom môže zmeniť na niečo veľmi zlé.
Ja bežne nemám bolesti, len dvakrát som mala také ako záchvaty, takže teraz je dobre, akurát veľmi nedvíhať ťažké a tak.
Tak ti dám určite vedieť ako to celé prebiehalo a dopadlo.
KatarinaNR
10.02.12,12:21
áno aj mne to zo začiatku hovoril, budeme to sledovať...................
Katka01
10.02.12,22:07
No mne vysli onkomarkery na 180. Ale zas pisali mi baby, co maju este vyssie markery a bola to len endometrioza alebo zrasty na crevach. Tiez som citala, ze zvysene markery mozu znamenat aj kopu inych chorob, napr. neodtekanie zlce ci nieco take a ine veci. Ja si nic zle nepripustam. Inak ultrazvuk mi robili na jesen min. roka a vtedy si nevsimli nic zle a teraz v januari mi nasli viac nez 5 cm cystu. To predsa nemoze byt rakovina, ta nerastie tak rychlo. Ta rastie roky. To bude len nejaka blba neskodna cysta, daju to prec alebo to zmizne samo a bude pokoj. Ja sa citim este mlada na rakovinu (mam 33)
KatarinaNR
21.03.12,09:04
tak dievčence som doma, cysta vybratá, bola to endometrická cysta, dá sa to prekonať, akurát výber tej drene, kam mi odtekali zvyšky z operačnej rany, fu to som vykríkla, ale čo urobíte, musíme to zvládnuť, v pondelok ma robili a nestačila prebúdzačka, toľko žien, ide to tam ako na páse........ držím palce každej, ak chcete vedieť podrobnosti, pýtajte sa, napíšem
Anit89
26.03.12,13:02
Ahoj KatarinaNR, rada by som sa popytala, aj mne Dr. povedala, ze mam bud funkcnu alebo endometrioznu. Kolko mala cm? ako to vsetko prebiehalo? ja idem v aprili do NOU Klenova na onkologiu s cystou, neviem preco zrovna na onkologiu ma posiela..kolko dni si tam bola? atd...
KatarinaNR
27.03.12,07:21
ahoj Anita,
dá sa to vydržať, ja som bola v NR na gynekológií, kde robia ženské veci, poviem ti, išlo to tam ako na páse, dve operačky, jedna zobúdzačka, ani dve hodiny, ako sa má byť sme nemohli byť na zobúdzačke, lebo nás bolo veľa.
Išla som v nedeľu poobede, večer som dostala klystír, a diazapam, aby som spala, davajú to každému, ráno osprchovať, zaviazať nohy a dostali sme o tej pol piatej ráno dve tabl Protezinu, ti poviem nevedela som normálne o svete, prespali sme celé doobeda aj so susedkou na izbe a o pol jedenástej len počujem hlasy, že pani Katka, idem na operačnú sálu, vyšla som z izby za pomoci, lebo z protezinom sa aj ťažko normálne hodilo, položili ma na to lehátko s kolieskami a niesli ma, na operačke teda chodbe ma vyzliekli, zakryli zelenou plachtou, mala som tam známu, tak tá mi napichla flexku, to je tá flexi ihla, čaká sa tam ešte asi zo 10min.som tam ležala na tej kolečkovej posteli a potom pre mňa dvaja prišli a brali ma, ležala som, nohy na koze, cítila som ako ma priväzujú ale bolo mi to jedno, fakt super, že dávajú tie oblbovačky, nemáš strach, potom som sa pozrela hore, keď som ležala, predstavil sa mi anesteziológ a povedal, že ma bude uspávať, ja som mu povedal, nech už spím, a videla som ako mi niečo dáva do žili a zaspala som, na zobúdzačke som sa normálne našťastie zobudila, ale to tam asi všetky, išla som domov v stredu, a no bolesti, tie sú, trošku, ja som mala cisársky, tak tu mám len 3 dierky nebolo to až také. ale najhoršie bolo keď mi vyberali dreň, ale dá sa to, ja som mala veľký strach, ver mi, ale nakoniec som skonštatovala, že sa dalo. keď musíš, prežiješ, nedá sa iné robiť,.............
Mária Mojžišová
27.03.12,08:00
Katarínka som rada že si sa ozvala že to máš už za sebou a že si v poriadku.Cítim s tebou aj so všetkými dievčencami ktoré týmito problémami prechádzajú. Ja som si takéto veci prežila už dávno. A teraz to znovu prežívam pretože problémy s cystami na vaječníku má už aj moja mladučká nevesta. Tak palčeky všetkým ...:)
KatarinaNR
28.03.12,05:34
Mária, ďakujem veľmi pekne.
No ja budem mať o mesiac 33 a bola tam jedna baba asi v mojom veku a tá bola na cyste už druhýkrát, znovu sa vytvorila. Len ona ešte nemá bábo. Mne zistili endometrické ložiská, nejaké bolesti počas menzesu nemávam ani som nevedela, že to mám ani gynekológ to nezistí, vidí len tú cystu. Ale ešte jedno by sme chceli tak asi nie je na čo čakať. Tak voľakedy sa rodilo v 20 a teraz v 30 a viac, je to tak. Vedľa susedke 40ročnej ešte nevedeli či zoberú vaječník alebo všetko, nakoniec stačilo len vaječník. A veľa ženám nad 50 už berú všetko, keď tam vidia nejaké cysty, myómy, a pod.aj mojej mamine pred tromi rokmi zobrali, neriskujú to, že sa to tam nejak zvrtne.........
gardenia
01.04.12,13:26
ahoj Anita,
dá sa to vydržať, ja som bola v NR na gynekológií, kde robia ženské veci, poviem ti, išlo to tam ako na páse, dve operačky, jedna zobúdzačka, ani dve hodiny, ako sa má byť sme nemohli byť na zobúdzačke, lebo nás bolo veľa.
Išla som v nedeľu poobede, večer som dostala klystír, a diazapam, aby som spala, davajú to každému, ráno osprchovať, zaviazať nohy a dostali sme o tej pol piatej ráno dve tabl Protezinu, ti poviem nevedela som normálne o svete, prespali sme celé doobeda aj so susedkou na izbe a o pol jedenástej len počujem hlasy, že pani Katka, idem na operačnú sálu, vyšla som z izby za pomoci, lebo z protezinom sa aj ťažko normálne hodilo, položili ma na to lehátko s kolieskami a niesli ma, na operačke teda chodbe ma vyzliekli, zakryli zelenou plachtou, mala som tam známu, tak tá mi napichla flexku, to je tá flexi ihla, čaká sa tam ešte asi zo 10min.som tam ležala na tej kolečkovej posteli a potom pre mňa dvaja prišli a brali ma, ležala som, nohy na koze, cítila som ako ma priväzujú ale bolo mi to jedno, fakt super, že dávajú tie oblbovačky, nemáš strach, potom som sa pozrela hore, keď som ležala, predstavil sa mi anesteziológ a povedal, že ma bude uspávať, ja som mu povedal, nech už spím, a videla som ako mi niečo dáva do žili a zaspala som, na zobúdzačke som sa normálne našťastie zobudila, ale to tam asi všetky, išla som domov v stredu, a no bolesti, tie sú, trošku, ja som mala cisársky, tak tu mám len 3 dierky nebolo to až také. ale najhoršie bolo keď mi vyberali dreň, ale dá sa to, ja som mala veľký strach, ver mi, ale nakoniec som skonštatovala, že sa dalo. keď musíš, prežiješ, nedá sa iné robiť,.............

KatarínaNR, to akú dreň ti vyberali? Nejedná sa náhodou o drén, hadičku, ktorá pomáha pri čistení rany?
Mária Mojžišová
20.04.12,14:02
Dievčatá som šťastná musím sa Vám pochváliť moja nevesta( 28 ročná) mala 4 a pol cm cystu na vaječníku a poslali ju z gyndy na predoperačné vyšetrenie, že musí ísť na operáciu. Ale jej to nedalo , vyhľadala tu v TN liečiteľa, ktorý jej predpísal kvapky a včera po mesiaci užívania bola na kontrole u gynekologičky na sone a po cyste niet ani stopy........ Šťastný deň:)
lenocka221
28.06.12,14:52
Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť,či by ste mi nemohli poslať telefónne číslo na toho liečiteľa,čo dal Vašej dcéry kvapky. Mne zistili tiež cystu na vaječníku a rada by som sa vyhla operácii,resp. mám problém s tým,že mám nízky počet krvn
Mária Mojžišová
01.08.12,12:54
lenocka221 poslala som Vám kontakt cez súkromnú správu, dúfam že ste ešte na operácii nebola. Veľa zdravia prajem a ozvite sa ako ste pochodila. :)
avalik
01.08.12,14:11
ja som treti tyzden po operacii - v piatok 13teho :D ma operovali cysta 6x8 a vajecnik, ziadnu naladovku mi nedali - vraj nebolo treba :) ... zobudzanie v pohode, bolesti ziadne, v sobotu rano uz som si dala sprchu, na obed vyvar v jedalni ... pekne som si este pospala, v nedelu rano vybrali cievku a dren ... na ranajky uz boli piskoty a suchar ... booozicku ake boli mnam po tej hladovke :) ... na obed ma prepustili ... na 7. den som bola na vyberanie stehov ... tiez bez bolesti
... bola som maximalne spokojna so starostlivostou v UNLP Kosice
KatarinaNR
01.08.12,14:16
1Dara aj ja mám podobné "spomienky" na tento zážitok ako ty, až na ten výber drene, to som zakričala na pol chodby asi :-)
Tweety
01.08.12,14:25
Dievčence držte sa teda, nech sa všetko pekne zhojí raz dva, a nech sa to už neopakuje.:)
Tibor Mikula Tiborr
01.08.12,14:31
dobry den volam sa janka mam 23 rokov a pred tyzdnom mi nasli na vajecniku vodnu cystu vo velkosti vajicka a doporucili mi uzivat megaenzymy chcela by som sa spytat ci nema niekto z vas stim skusenost alebo ci o tom nieco nepoculi dakujem ;
Katka01
01.08.12,18:30
Caute zeny, vidim, ze sa tu diskusia rozprudila. Ja som na tej operacii este nebola, najprv mi to oddialovali lekari, potom ja. Ale uz ma to neminie, buduci tyzden mam termin. Posledne mi dal lekar podpisat papier, ze sice mi to budu robit laparoskopicky, ale ak by bolo treba, tak suhlasim aj s rezom. A podotkol - mam zvysene onkomarkery, moze to byt aj rakovina. To slovo rakovina mi znie v usiach doteraz a uz sa neviem dockat ked budem mat potom, aby som konecne mala klud v dusi ze to ziadna rakovina nebola.
avalik
01.08.12,18:52
Caute zeny, vidim, ze sa tu diskusia rozprudila. Ja som na tej operacii este nebola, najprv mi to oddialovali lekari, potom ja. Ale uz ma to neminie, buduci tyzden mam termin. Posledne mi dal lekar podpisat papier, ze sice mi to budu robit laparoskopicky, ale ak by bolo treba, tak suhlasim aj s rezom. A podotkol - mam zvysene onkomarkery, moze to byt aj rakovina. To slovo rakovina mi znie v usiach doteraz a uz sa neviem dockat ked budem mat potom, aby som konecne mala klud v dusi ze to ziadna rakovina nebola.

aj mne bolo povedane, ze plan je laparoskopicky ... pocas operacie sa vyoperovane tkanivo posiela na rychlu histologiu ... a telefonicky je hned dana info na salu ci je to "ciste" alebo nejaky problem ... ak je problem, otvaraju a vyberaju vsetko co treba ... nasledne je podrobna histologia, vysledky par dni po operacii

drzim ti palce!
Mária Mojžišová
02.08.12,06:42
Držím palce aj ja som týmto prešlo pred 14-timi rokmi...Netreba čakať , rýchlo konať.
Katka01
09.08.12,13:17
Tak už som z nemocnice naspäť, bola to nezhubná cysta + diagnostikovali mi endometriózu. Tá ma nepotešila ale vždy lepšie jak rakovina všakže. V utorok ma rezali a dnes už celkom dobre chodím, moc rýchlo samozrejme nie, ale s tým, ako keď ma rezali normálne rezom sa to nedá porovnať, tam som bola neschopná o dosť dlhšie.
Katka01
09.08.12,13:33
Janka: počula som o tom že na niektoré cysty pomôže užívať wobenzym, ale záleží od toho, aká cysta to je, to už musí posúdiť gynekológ. Napr. na ten typ cysty čo som mala ja by to nepomohlo.
avalik
09.08.12,14:56
Tak už som z nemocnice naspäť, bola to nezhubná cysta + diagnostikovali mi endometriózu. Tá ma nepotešila ale vždy lepšie jak rakovina všakže. V utorok ma rezali a dnes už celkom dobre chodím, moc rýchlo samozrejme nie, ale s tým, ako keď ma rezali normálne rezom sa to nedá porovnať, tam som bola neschopná o dosť dlhšie.

Katka, zelam skore zotavenie :)
... ja som bola vcera na kontrole po 4 tyzdnoch - a na druhom vajecniku, sa mi urobila dalsia cysta (vraj vyzera ako naplnena krvou) ... ale vraj je to normalne, kedze mi zobrali jeden vajecnik, tak to zvykne vraj reagovat takto ... takze kontrola o mesiac
Katka01
09.08.12,18:11
výber tej drene - až teraz viem o čom hovoríš. už to mám za sebou aj ja. som si hovorila jak mi to išli robiť: "to nič nie je, nepanikár" ale vykríkla som tiež
Katka01
09.08.12,19:33
1Dara: no drzim aj ja palce nech uz su len dobre vysledky :) Co si pisala este 1.8. o tom hlade jo tym som si tiez teraz presla, najskor som nemohla nic jest, potom len ten bujon a suchare a ked som dosla domov zosrotovala som pol chladnicky :) Tam som schudla 2 kila ale myslim ze ich zas rychlo naberiem.
emma1987
14.08.12,04:53
Ahojte.Chcela by som sa spytat,z coho vlastne vznikaju cysty?Ja som uz podstupila jednu laparoskopiu pred rokom a o tyzden ma caka druha.Je mozne ze sa mi to bude stale vytvarat a ja budem v nemocnici "pecena varena?" prosim skuste mi poradit.Dakujem
Katka01
15.08.12,12:10
emma: to je rozne. Zenam v produktivnom veku sa tvoria cyst skoro stale, ale normalne su neskodne, jak vzniknu, tak neskor prasknu a zena to ani nezaregistruje. Vznika to z toho, ze ked sa uvolni vajicko, je v nejakom obale. Ked je zrele na oplodnenie ten obal sa roztrhne a vajicko caka na spermie. Niekedy a casto sa ale stava, ze ten obal nepraskne a z toho celeho vznikne cysta, prilepi sa to na vajecnik a neskor to praskne. S tymito cystami netreba nic robit. 98% vsetkych cyst netreba operovat. Ale su aj ine cysty, ja nepoznam vsetky druhy. Co som ja mala je dermoidna, je to vrodene, len casto je to najskor take male, ze si to na ultrazvuku nevsimnu. Neskor to niekedy vznikne rast, potom si to vsimnu a radsej to vyoperuju. Tieto cysty ale nebyvaju nebezpecne, len v 1-2% pripadoch sa to moze zvrhnut na rakovinu. Ale aj tak to radsej vzdy vyoperuju, pre istotu a aby to dalej nerastlo. Ak sa tato cysta raz vyoperuje druha taka ista nevznikne. Neviem aku cystu mas ty, preber to so svojim lekarom. Alebo si zisti aky to je typ a najdi si to na nete.
ziuza
01.09.12,09:12
Prosim Vas, aky typ cysty mala vasa nevesta? poslete mi tiez cislo na liecitela? dakujem
emma1987
28.09.12,10:01
Katka01:Dakujem aspom za ako taku radu.co sa tyka druhu mojej cysty,bohuzial to neviem,ale urcite budem po tom patrat.tak este raz dakujem
zabulka111
12.02.13,09:21
Dámy, zistili mi pred rokom a pol cystu na pravom vaječníku. mala 5 cm, no po roku sa mi zmenšila.. teray má cca 4 cm, no robí mi problémy.. beriem síce antikoncepciu, no mávam neskutočné bolesti v podbrušku a chodí mi dosť nepravidelne menzes ..
zabulka111
12.02.13,09:26
chcem sa teda spýtať, mám cystu na pravom vajecníku cca 4 cm a už asi pol roka mi robí dosť značné problémy a ani hormonalna antikoncepcia mi nepomohla.. môžem požiadať doktora aby mi ju vyoperoval laparoskopicky, lebo on to akosi nechce a už 1,5 roka mi s tým akosi nič nerobí.. ? či sa to aj platí ak je to na žiadosť pacienta.. mávam bolesti a dosť brutálne nepravidelne mi chodí menzes.. vopred dakujem.
lucia67
07.05.13,19:58
Ja by som vas tiez poprosila o radu. Mne tiez pred 2 mesiacmi diagnostikovali cystu na vajecniku. Najprv mala 4,5 cm, teraz ma 5,4 cm. Podla nalezu je to hypoechogenneho obsahu, co ani neviem, co je. Dvakrat som brala hormony Norethisteron a vitaminy Thiamin. a teraz po dalsej kontrole, ked sa to nezmensilo, ma doktor uz posiela na operaciu. Markery hovoril, ze mam trosku zvysene, ale ze to moze byt sposobene cystou. Myslite, ze mam uz ist na operaciu, alebo to este konzultovat doktorom, resp. skusit ine lieky. Mam 32 rokov. Dakujem.
avalik
07.05.13,20:18
Ja by som vas tiez poprosila o radu. Mne tiez pred 2 mesiacmi diagnostikovali cystu na vajecniku. Najprv mala 4,5 cm, teraz ma 5,4 cm. Podla nalezu je to hypoechogenneho obsahu, co ani neviem, co je. Dvakrat som brala hormony Norethisteron a vitaminy Thiamin. a teraz po dalsej kontrole, ked sa to nezmensilo, ma doktor uz posiela na operaciu. Markery hovoril, ze mam trosku zvysene, ale ze to moze byt sposobene cystou. Myslite, ze mam uz ist na operaciu, alebo to este konzultovat doktorom, resp. skusit ine lieky. Mam 32 rokov. Dakujem.

Lucia, ja som starsia, mam po operacii a som v pohode a hlavne kludna ... u mna to nakoniec nebola cysta ale pseudocysta - zrasty po predchadzajucej operacii vyplnene tekutinou, a zobrali mi vajecnik, nastasrie histologia dobra

O „hyperechogénnej“ a „hypoechogénnej“ štruktúre hovoríme vtedy, ak je stupeň šedi daného orgánu alebo ložiska vyšší alebo nižší ako okolia.
ludmilla
08.05.13,20:45
K ultrzvukovému vysvetleniu by som dodala:
UZV funguje na princípe zvukových vĺn, ktoré sú tak vysoké, že ich ľudské ucho nezachytí, tieto vlny prenikajú do tela, odrážajú sa o orgány a časť sa vracia späť do uzv sondy. Odrazené vlny sú zobrazené ako vizuálny obraz - ultrazvukový snímok..
Echogenita je len spôsob reakcie tkaniva na vlny ultrazvuku.
ANECHOGÉNNE štruktúry - sú prevažne tekutiny - nevysielajú echo a na uzv sú to tie čierne a tmavie zóny.
HYPERECHOGÉNNE - kosti, dutiny - biele a svetlé zóny
HYPOECHOGÉNNE - mäkké časti tkanív, napr. orgány, svalovina - odrážajú slabo a sú to šedé zóny na uzv obraze.
zuzanavo
24.08.14,16:44
Zdravim, aj ked uz uplynula dlhsia doba od tejto debaty, rada by som Vas požiadala o kontakt na spominaného liecitela. S cystou sa pasujem uz asi dva roky, skusala som uz aj alternativnu liecbu, ale asi nie tu spravnu. Po kazdej navsteve u mojho gyn. odchádzam s výmenným lístkom do nemocnice, ale iba velmi nerada by som to riesila operacne. Tak, ak by to bolo mozne, poprosila by som o ten kontakt. Dakujem, a zelam vsetko dobre. Z.