ybracek
07.02.12,23:46
Ahoj.

Stari rodicia maju 3,5 izbovy byt. Vraj maju nejaky problem so zasuvkami a vseobecne asi elektrinou.
Kolko by cca vyslo nejakych 70m2 v BA vymenit elek. rozvody? Je mi jasne, ze to zalezi od vela veci, ale nejaku priemernu (a primeranu) cenu. Ci uz svojpomocne ciastocne alebo kompletka od elektrikara.

A este pripadne jedna otazka - ako konkretne "diagnistikovat", ci vobec treba menit rozvody? Mozno treba len zasuvky vymenit, ale neviem. Existuje nejaky pristroje na meranie podla coho sa to da zistit? Alebo iba priamo eletrikar?


Dakujem velmo za odpovede!!
Fero11
08.02.12,06:44
Skontrolovat istice, podotahovat kontakty, tak isto aj c zasuvkach a vypinacoch, pozret ci nahodou nieje skorodovane, alebo opalene okolie kontaktov. Preverit istice, ci dobre istia (teraz by uz mal byt na kazdej zasuvke chranic (pri starych rozvodoch este nie )), kontakty tak isto prekontrolovat v krabicach (vacsinou su zabudovane v stene).
Ak sa to vsetko urobi a aj tak je problem, tak zrejme bude chyba niekde v kabloch, cize istejsie bude vymenit rozvody.
Teoreticky by bolo dobre spravit aj reviziu
tienik
08.02.12,08:22
Ak su hlinikove a viac ako 20 rokov stare, tak niet co riesit - len vymenit
D0min0
09.02.12,18:33
Vsetko zavisi od situacie, zalezi ci je v tomto byte planovana rekonstrukcia, ak ano, je dobre zacat elektroinstalaciou, ak nie, je potrebne vediet, kde konkretne je problem, a ako sa tento problem prejavuje.

Napr. pokial je problem s 1-2 zasuvkami a neplanuje sa rekonstrukcia, to nie je dovod na vymenu celej elektroinstalacie.

Pri vymene elektroinstalacie treba hlavne mysliet na to, ze treba tahat nove vedenia s cim suvisi sekanie, rezanie, nasledne malovanie a pod.

V konecnom dosledku je najlepsie to vidiet a na zaklade toho posudit dalsie kroky.
martin130w
25.02.12,15:54
ako napísal predchodca. popozeraj alebo nechaj si skontrolovať odbornikom zasuvky vypínače krabyce, rozvádzač ... hlinik časom "tečie"preto ho treba podoťahovať po rokoch, ak chceš robiť novú inštalaciu tak odporučam vymeniť všetko aj privod do bytu. ale všetko bude hore nohami..
Cena?.... ťažko povedať... lebo závisí od toho čo všetko sa tam popridava oproti pôvodnemu stavu... ale za material si myslím že do tych 500-800€ by si sa vedel zmestiť.... a koľko vezme elektrikar... (Ja som elektrikár ...a ak si mám sekať sám tak 300-400€ za robotu )... + revizna sprava.ale je to všetko o tom koľko pristrojov si tam zvolíš..atď. je rozdiel mať v byte dokopy 20zasuviek a mať v dvoch izbach 20zásuviek..
kargo
25.02.12,17:02
Materiál maximálne 450 € za kompletnú výmenu vrátane rekonštrukcie podľa súčasných noriem.
martin130w
25.02.12,17:13
Materiál maximálne 450 € za kompletnú výmenu vrátane rekonštrukcie podľa súčasných noriem.

nesuhlasím! su veľke rozdiely v cenách materiálu. stretol som sa s rozdielom ceny káblu za jeden bm o viac ako 40centov a ani pristroje niesu zadarmo... ale ak chceš zasuvky a vypýnače za 1,5€ tak sa do toho zmestíš. všetko záleží na želani domáceho , čo si zvolí a ako sam tvrdíš zvyšok musí poznať elektrikar aby to vyhovovalo STN...