habibiatko
08.02.12,07:39
Dobrý deň prosím Vás vie mi niekto poradiť dostať sa z veľmi zložitej situácie? Pred 3 rokmi sme kúpili 3-izbový byt. Plastové okná, ktoré boli namontované ešte 2 roky pred naším nasťahovaním boli robené na celom paneláku, čiže okná sa ešte splácajú, pretože sa bral na ne úver. Zhruba ešte 2 roky sa okná platiť budú. Nastal ale problém že za tieto 3 roky sledujem ako nekvalitne boli okna osadené, problém majú aj ostatní susedia. Zistila som, že firma dala záruku 3 roky na stavebné práce a 10 rokov na funkčnosť okien. Potrebovala by som sa poradiť chceme spísať reklamáciu na funkčnosť týchto okien, pretože zatekajú, steny a múry od vlhkosti praskajú a plesnivejú a pod oknami musíme mať uteráky a tiež každé ráno chytím stierku na okná a stieram kvantá vody. Pokiaľ som tam ešte nebývala už majitelia bytov - susedia spísali jednu reklamáciu, ktorá v podstate bola vybavená asi tak, že prišli k dodyčným skontrolovali okná, povedali, že sú osadené v poriadku, že treba vetrať. Tak toto ako argument akceptovať nebudem. Suseda mi hovorila, že okná v 3-izbovom byte boli osadené za 3 hodiny, čo vraj v poriadku nie je. Pýtali sme sa odborníkov, vraj okná sa osádzajú 1 deň a na druhý deň sa robí kožovka okolo okien. Toto tí naší šuflikanti musím ich tak nazvať urobili všetko za 3 hodiny. Prosím Vás čo mám robiť na koho sa obrátiť aby sme uspeli. Viem, že treba spísať reklamáciu, hoci ani neviem ako ale nejako sa potrápim. Ako prílohu ich pošleme všetky fotky, ktoré sme urobili, pretože sľúbili, že v zime sa prídu na to pozrieť čo nám to robí, no už prešiel aj 1 rok ak nie 2 roky a dodnes sa na to nik pozrieť nebol. Na porade som sa v podobným článkoch dočítala, že treba reklamáciu poslať aj na Obchodnú inšpekciu. Chcem sa teda spýtať poslať list tejto firme, ktorá okná osádzala s tým, že budú v liste vidieť aj to, že tento list dostane aj Obchodná inšepcia, alebo prosím Vás ako mám postupovať. Za skorú odpoveď Vám všetkým vopred ďakujem
bjuty smis
08.02.12,07:07
tie fotky by určite pomohli, kludne to môže byť len tým vetraním ...
máte aj zateplený byt ? panelák ?
habibiatko
08.02.12,07:07
prosím Vás čo znamená keď mám pri tejto téme obálku so zeleným znamienkom - a píšemi tam, že you have 1 post/s/ in this thread last DNES, chápem, že vraj mám správu ale kde?
habibiatko
08.02.12,07:08
áno panelák je zateplený, aj vetráme ale toto je už neúnosné. Vyvetrám zatvorím okná a znova sú zarosené
bjuty smis
08.02.12,08:15
to je typický znak slabého vetrania...hod sem zopár tých fotiek, čo spomínaš...
habibiatko
08.02.12,08:31
musím ich najprv doma stiahnúť a potom pošlem. Ale to je hlúposť stále sa všetci vyhovárajú na vetranie, veď vetrám, ale keď je von -25 stupňov tak čo máme robiť, veď všetci vetráme aj kúrime a mojim rodičom robila úplne iná firma a im sa to nerobí vôbec dokonca keď majú aj v izbe prádlo alebo keď varí, ja pomaly musím mať vedierka pod parapetami. To asi v poriadku nie je
habibiatko
08.02.12,08:33
ja len potrebujem vedieť či môžem takúto reklamáciu podať a obrátiť sa prípadne aj na spomínanú Obchodnú inšpekciu.
220870
08.02.12,08:34
Zelená obálka znamená že téma je otvorená dá sa do nej prispievať.Záruka na funkčnosť nepokrýva rosenie.Iné by bolo ,ak by okno prasklo ,alebo sa nedalo otvoriť zatvoriť.Nedokážem konkrétne bez obhliadky posúdiť váš problém.Ale naše činžiaky neboli stavané na zateplenie a utesnenie okien celkovo im to škodí a neprospieva, prudko sa skracuje ich životnosť.Poznám x činžiakov ktoré nerosia a poznám aj také kde majú problémy.Zrejme to bude súvisieť s odvetraním domov (na strechách sú vetráky,niekde nefunkčné).Činžiaky mávali pred výmenou okien vnútornú vlhkosť 35% (to je vlhkosť aká je na Sahare).Po výmene okien sa zvýši na 70%, pričom normálne je kdesi okolo 50%.
Čo sa týka reklamácie museli by ste presne skopírovať zmluvu a zavesiť na net inak je ťažko niečo poradiť.Väčšinou sú tie zmluvy napísané v neprospech zákazníka .Myslím že u firmy ak ešte vôbec exzistuje nepochodíte .Na inšpekciu sa môžete obrátiť až po podaní písomnej reklamácie u konkrétnej firmi.
habibiatko
08.02.12,08:39
Zelená obálka znamená že téma je otvorená dá sa do nej prispievať.Záruka na funkčnosť nepokrýva rosenie.Iné by bolo ,ak by okno prasklo ,alebo sa nedalo otvoriť zatvoriť.Nedokážem konkrétne bez obhliadky posúdiť váš problém.Ale naše činžiaky neboli stavané na zateplenie a utesnenie okien celkovo im to škodí a neprospieva, prudko sa skracuje ich životnosť.Poznám x činžiakov ktoré nerosia a poznám aj také kde majú problémy.Zrejme to bude súvisieť s odvetraním domov (na strechách sú vetráky,niekde nefunkčné).Činžiaky mávali pred výmenou okien vnútornú vlhkosť 35% (to je vlhkosť aká je na Sahare).Po výmene okien sa zvýši na 70%, pričom normálne je kdesi okolo 50%.
Čo sa týka reklamácie museli by ste presne skopírovať zmluvu a zavesiť na net inak je ťažko niečo poradiť.Väčšinou sú tie zmluvy napísané v neprospech zákazníka .Myslím že u firmy ak ešte vôbec exzistuje nepochodíte .Na inšpekciu sa môžete obrátiť až po podaní písomnej reklamácie u konkrétnej firmi.

ďakujem veľmi pekne za informácie ale ja to predsa len skúsim už ma to fakt prestáva baviť. Suseda mi hovorila, že keď menili okná, tak videla aké obrovské diery zostávajú pri osadených oknách ktoré potom len zamurovali. Prosím Vás zrejme ste odborník na tieto veci ako je to s tým, čo som spomínala, že boli osadené za 3 hodiny v celom byte?
habibiatko
08.02.12,08:41
Zelená obálka znamená že téma je otvorená dá sa do nej prispievať.Záruka na funkčnosť nepokrýva rosenie.Iné by bolo ,ak by okno prasklo ,alebo sa nedalo otvoriť zatvoriť.Nedokážem konkrétne bez obhliadky posúdiť váš problém.Ale naše činžiaky neboli stavané na zateplenie a utesnenie okien celkovo im to škodí a neprospieva, prudko sa skracuje ich životnosť.Poznám x činžiakov ktoré nerosia a poznám aj také kde majú problémy.Zrejme to bude súvisieť s odvetraním domov (na strechách sú vetráky,niekde nefunkčné).Činžiaky mávali pred výmenou okien vnútornú vlhkosť 35% (to je vlhkosť aká je na Sahare).Po výmene okien sa zvýši na 70%, pričom normálne je kdesi okolo 50%.
Čo sa týka reklamácie museli by ste presne skopírovať zmluvu a zavesiť na net inak je ťažko niečo poradiť.Väčšinou sú tie zmluvy napísané v neprospech zákazníka .Myslím že u firmy ak ešte vôbec exzistuje nepochodíte .Na inšpekciu sa môžete obrátiť až po podaní písomnej reklamácie u konkrétnej firmi.

firma ešte existuje, takže preto to skúsim. Ale kedy mám poslať list aj na Obchodnú inšpekciu, súčasne vtedy keď napíšem aj tej firme?
habibiatko
08.02.12,08:44
Zelená obálka znamená že téma je otvorená dá sa do nej prispievať.Záruka na funkčnosť nepokrýva rosenie.Iné by bolo ,ak by okno prasklo ,alebo sa nedalo otvoriť zatvoriť.Nedokážem konkrétne bez obhliadky posúdiť váš problém.Ale naše činžiaky neboli stavané na zateplenie a utesnenie okien celkovo im to škodí a neprospieva, prudko sa skracuje ich životnosť.Poznám x činžiakov ktoré nerosia a poznám aj také kde majú problémy.Zrejme to bude súvisieť s odvetraním domov (na strechách sú vetráky,niekde nefunkčné).Činžiaky mávali pred výmenou okien vnútornú vlhkosť 35% (to je vlhkosť aká je na Sahare).Po výmene okien sa zvýši na 70%, pričom normálne je kdesi okolo 50%.
Čo sa týka reklamácie museli by ste presne skopírovať zmluvu a zavesiť na net inak je ťažko niečo poradiť.Väčšinou sú tie zmluvy napísané v neprospech zákazníka .Myslím že u firmy ak ešte vôbec exzistuje nepochodíte .Na inšpekciu sa môžete obrátiť až po podaní písomnej reklamácie u konkrétnej firmi.

musím naštudovať zmluvu od domovníčky. Je to presne hlavne o tom, že práca je odvedená nekvalifikovanými pracovníkmi a hlavne neodborne. A keď robia naraz okná v celom baráku potom to tak aj vyzerá. Rodičia si ich dali robiť sami a problém nemajú.
220870
08.02.12,08:45
v priemere mi celokovo trvá osadenie činžiakového okna aj s murárskymi prácami cca 6 hodín.Ak idem meniť okná 4 ks tak vynosenie hore -dole, vybúranie ,osadenie, montáž, parapetov, sietí,žalúzií,zakrytie odkrytie nábytkou,,čiastočné upratanie ,vypratanie miestností celkom 2 dni.Samotné okno sa dá ,ak je poriadne nachystaný otvor ,osadiť za 15-20 minút.
habibiatko
08.02.12,10:20
v priemere mi celokovo trvá osadenie činžiakového okna aj s murárskymi prácami cca 6 hodín.Ak idem meniť okná 4 ks tak vynosenie hore -dole, vybúranie ,osadenie, montáž, parapetov, sietí,žalúzií,zakrytie odkrytie nábytkou,,čiastočné upratanie ,vypratanie miestností celkom 2 dni.Samotné okno sa dá ,ak je poriadne nachystaný otvor ,osadiť za 15-20 minút.

ja rozumiem, ale keď sa okná osádzajú a dáva sa tam purpena, tá by mala aspoň ten 1 deň odstáť a murovka by sa mala dávať až na druhý deň NiE?
misoft
08.02.12,16:55
ja rozumiem, ale keď sa okná osádzajú a dáva sa tam purpena, tá by mala aspoň ten 1 deň odstáť a murovka by sa mala dávať až na druhý deň NiE?
Ak sa to robí "poriadne" - 1. deň osadenie okna + zatmelenie špár (medzier) PUR penou. 2. deň - orezanie prečnievajúcich zbytkov PUR peny (zarovnanie) + osadenie paprapetov, ostatného príslušenstva okna, prípadne murárske vysprávky. Pri dobre organizovanej práci nie je ani potrebné zakrývať nábytok a pod.

BTW: u mňa výmena troch okien - 3 makači - vybúranie starých okien, úprava otvoru - 45 minút, osadenie 3 okien celkovo 1,5 hodiny (mali to dobre rozdelené - šlo im to od ruky aj s kontrolou vodorovnosti a natlačením PUR peny). Na druhý deň - osadenie parapetov - 30 minút (10 min na okno) - vysprávky okolo okna (príprava na nahodenie omietky) - 45 min (15 min na okno). Na tretí deň v priebehu 1 hod. dokončili "murárčinu" (namiešať omietku, nahodiť, vyhladiť).
Okná prakticky boli funkčné po osadení, dokončené úplne prakticky po dva o pol dni.
Žiadne prikrývanie, odsúvanie (potrebovali len 1 metrový priestor pri okne) - staré sami odniesli.
Ja som len sedel a čumel na ich robotu. A bola to mini firma (1 majiteľ=šéf + 6 roboši!!!!) Termín dodávky a montáže dodržali na chlp presne - záloha bola dávaná 10% z ceny.
habibiatko
09.02.12,10:39
Ak sa to robí "poriadne" - 1. deň osadenie okna + zatmelenie špár (medzier) PUR penou. 2. deň - orezanie prečnievajúcich zbytkov PUR peny (zarovnanie) + osadenie paprapetov, ostatného príslušenstva okna, prípadne murárske vysprávky. Pri dobre organizovanej práci nie je ani potrebné zakrývať nábytok a pod.

BTW: u mňa výmena troch okien - 3 makači - vybúranie starých okien, úprava otvoru - 45 minút, osadenie 3 okien celkovo 1,5 hodiny (mali to dobre rozdelené - šlo im to od ruky aj s kontrolou vodorovnosti a natlačením PUR peny). Na druhý deň - osadenie parapetov - 30 minút (10 min na okno) - vysprávky okolo okna (príprava na nahodenie omietky) - 45 min (15 min na okno). Na tretí deň v priebehu 1 hod. dokončili "murárčinu" (namiešať omietku, nahodiť, vyhladiť).
Okná prakticky boli funkčné po osadení, dokončené úplne prakticky po dva o pol dni.
Žiadne prikrývanie, odsúvanie (potrebovali len 1 metrový priestor pri okne) - staré sami odniesli.
Ja som len sedel a čumel na ich robotu. A bola to mini firma (1 majiteľ=šéf + 6 roboši!!!!) Termín dodávky a montáže dodržali na chlp presne - záloha bola dávaná 10% z ceny.


presne takto nejako som si to predstavovala aj ja škoda, že len tí makači, ktorí robili okná nám to mali v 3 izbovom byte spravené nie za 3 dni alebo za 2 dni, ale smutné na tom je že za 3 hodiny.
ďakujem za odpoveď