Karla26
08.02.12,11:12
Dobry den. Moja psychologocka mi navrhla aby som si u gynekologa nechala spravit hormonalny profil,aby sa vylucila hormonalna nerovnováha,pretoze podla nej,su moje stavy urcite sposobene aj tymto. Upozornila ma aj však, ze vela gynekologov to nerado robí, a zvlast ked ide o psychicke problemy. Vraj je aj problem s preplacanim tohto ukonu u zdrav.poistovniach. Mam na lekara tlacit,alebo je moznost si toto vystrenie zaplatit?
ErinErin
08.02.12,11:53
Dobry den. Moja psychologocka mi navrhla aby som si u gynekologa nechala spravit hormonalny profil,aby sa vylucila hormonalna nerovnováha,pretoze podla nej,su moje stavy urcite sposobene aj tymto. Upozornila ma aj však, ze vela gynekologov to nerado robí, a zvlast ked ide o psychicke problemy. Vraj je aj problem s preplacanim tohto ukonu u zdrav.poistovniach. Mam na lekara tlacit,alebo je moznost si toto vystrenie zaplatit?

Poisťovňa vyšetrenie prepláca, len keď je naň medicínsky dôvod - nie len na prianie pacienta. Hormonálny profil sa robieva pri rôznych poruchách menštruačného cyklu, či pri probléme otehotnieť. Ak je problém aj v tejto oblasti, bolo by dobré to riešiť komplexne vrátane gynekológa. Ale na vlastnú žiadosť nie je problém si zaplatiť vyšetrenie z vlastného vrecka vždy... ;)

V súčasnej modernej dobe sa často na zdravotných problémoch žien podpisujú civilizačné faktory ako stres, nezdravá strava - obezita, nedostatok pohybu. Vedie to k problémom ako predmenštruačný syndróm (PMS) alebo problémy (návaly tepla, psychická nerovnováha) v menopauze, ktoré generácie našich babičiek a prababičiek nepoznali podobne ako ázijské ženy dodnes.
Zaujímavý materiál je na stránke amerických lekárok, ktoré sa snažia ženám pomôcť prirodzeným spôsobom - úpravou životosprávy (strava, pohyb, naučiť sa zvládať stres a problémy). Popri pomoci psychologičky a prípadne lekára je dobré sa zamyslieť, či aj v tejto oblasti nemôže byť časť zdrojov problémov...
http://www.womentowomen.com/

Link na informáciu o súvislostiach prepojenia životosprávy so zdravím i psychikou:

http://www.porada.sk/t171649-p2-problemy-s-koncentraciou-sustredenim-rozmyslanim.html#post1784192 (http://www.womentowomen.com/)
alaya1
08.02.12,11:58
Mne robili hormonalny profil na gynek. prehliadke, preventive, koli veku....a aj potom u endokrinologa, koli stitnej zlaze a nebol ziaden problem s preplacanim.
Karla26
08.02.12,14:04
No, ja sa liecim na uzkostnu poruchu a na sedeniach s psychologickou sme sa dopracovali k zaciatku mojich problemov v case, ked som uzivala HAK. A navrhla mi teda zistenie hormonalneho profilu.. Lenze, ja som toto preberala uz raz s mojim gynekologom, spominala som mu ze beriem antidepresiva a tak a ze ci to nema suvis s hormonmi, pretoze aj pred menstruaciou som uplne iny clovek a sravam sa ako vysinuta,snazim sa to ovplyvnit ale nejde to. On sa len usmial a povedal, ze na to si treba zvyknut. Psychologicka to odmieta, no sama povedala, ze gynekologovia to neradi robia na zaklade "nejakych psychickych poruch",lebo potom ze im to zdrav.poistovne,ako som uz spominala, nechcu preplatit. Tak neviem, premyslam ze pojdem za nim,ale nie som ten typ co rad "vyjednava" s lekarmi a hada sa s nimi, nech ho poslu tam a tam alebo urobia take a take vysetrenie. Ak mu to aj navrhnem, tak to urcite odmietne. Neviete kolko by to stalo na priamu platbu??
alaya1
08.02.12,14:11
Karla, opytaj sa v poistovni aj to, ci je povinny ti to na zaklade tejto diagnozy urobit. Ja by som urcite oslovila rovno poistovnu.
A ak gynekolog aj tak odmietne, pojdem za inym.
Karla26
08.02.12,14:19
vidis, alaya, vdaka, toto ma a vobec nenapadlo, to som ani nevedela ci to mozem.. díky moc.