kathy_smal
08.02.12,12:21
Chcela by som sa opytat ci neviete o nejakej vyhlaske, zakone, usmerneni v ktorom by sa konkretne pisalo do kolkych stupnoch celzia maju chodit deti v skolke vonku? U nas na Liptove je cez den -10 az -15 stupnov a to sa mi zda vela na prechadzanie sa, ucitelka v skolke argumentuje ze otuzuje deti. Ale moja dcera zjavne otuzena nie je, lebo jej stacilo par prechadzok a uz ma sople. Dohovor teda nic nevyriesil tak rozmyslam co dalej.

Nasla som Statny vzdelavaci program https://www.iedu.sk/vyucovanie_a_studium/statny_vzdelavaci_program/materske_skoly/Dokumenty/%C5%A0t%C3%A1tny%20vzdel%C3%A1vac%C3%AD%20program% 20ISCED%200%20-%20predprim%C3%A1rne%20vzdel%C3%A1vanie.pdf

kde sa pise:

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, vychádzky, edukačné aktivity, atď.
V záujme zdravého psychosomatického rozvoja dieťaťa sa neodporúča vynechávať
pobyt vonku. Realizuje sa každý deň. Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť,
sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď
(nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom
na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2 krát počas dňa, v dopoludňajších
i odpoludňajších hodinách.

Podla mna v tychto tyznoch je silny mraz, ale ako presvedcit ucitelku ze naozaj je?
bubkoch
08.02.12,11:33
tvoje dieta urcite nema sople od polhodinovej prechadzky v zime ...
veronikasad
08.02.12,11:35
Ak nemá primerané oblečenie, obuv, aj polhodinová prechádzka stačí na prechladnutie.
kukučka
08.02.12,11:40
Učiteľka zodpovedá za všetky deti, ak by vyhovela tebe, protestovali by iní rodičia. Čo by si robila na jej mieste ty?

PS
Nemali sme ani "primerané" oblečenie a boli sme vonku každý deň a za každého počasia. Áno, mali sme sople, ale aj tak sme boli zdravší a odolnejší ako dnešné deti. Dnes sú ulice prázdne, deti sa nudia a potom trénujú získavanie adrenalínu na učiteľoch. Nielen deti, ale aj ich rodičia. Ja len dúfam, že ty medzi takých nepatríš.
DANAK1
08.02.12,11:59
súhlasím s učiteľkou. aj ja idem každý deň von so synom, aj ked nie je pekne. otužujeme... a myslím že mu to prospieva, ostatné deti v škôlke boli už dávno v tomto školskom roku niekoľkokrát choré, môj má teraz prvýkrát sople... aj to si myslím, že len preto, že starší syn doniesol nejakú virózu zo školy.
a čo sa týka oblečenia - ved nie je problém odniesť do škôlky oteplováky, rukavice atd.
Darina1234
08.02.12,12:05
Nechcem byt mimo temy, ale minuly tyzden som bola doma na dedine na Liptove, oproti na dvore mali susedine deti postaveny bunker a boli vonku dobre dve hodiny, primerane oblecene, usmev na ich cervenej tvari svedcil ako si pobyt vonku uzili a zimu aj ked iste pocitili, ale prijemne. ked su deti vonku a pohybuju sa, nemoze im to uskodit. Ak davas do skolky dieta chore, tak vtedy ano.
buchač
08.02.12,12:06
Chcela by som sa opytat ci neviete o nejakej vyhlaske, zakone, usmerneni v ktorom by sa konkretne pisalo do kolkych stupnoch celzia maju chodit deti v skolke vonku? U nas na Liptove je cez den -10 az -15 stupnov a to sa mi zda vela na prechadzanie sa, ucitelka v skolke argumentuje ze otuzuje deti. Ale moja dcera zjavne otuzena nie je, lebo jej stacilo par prechadzok a uz ma sople. Dohovor teda nic nevyriesil tak rozmyslam co dalej.

Nasla som Statny vzdelavaci program https://www.iedu.sk/vyucovanie_a_studium/statny_vzdelavaci_program/materske_skoly/Dokumenty/Štátny vzdelávací program ISCED 0 - predprimárne vzdelávanie.pdf

kde sa pise:

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, vychádzky, edukačné aktivity, atď.
V záujme zdravého psychosomatického rozvoja dieťaťa sa neodporúča vynechávať
pobyt vonku. Realizuje sa každý deň. Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť,
sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď
(nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom
na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2 krát počas dňa, v dopoludňajších
i odpoludňajších hodinách.

Podla mna v tychto tyznoch je silny mraz, ale ako presvedcit ucitelku ze naozaj je?

...múdra pani učiteľka ...

...dokonca by som napísal .....pani Učiteľka ...
veronikasad
08.02.12,12:12
Učiteľka zodpovedá za všetky deti, ak by vyhovela tebe, protestovali by iní rodičia. Čo by si robila na jej mieste ty?

PS
Nemali sme ani "primerané" oblečenie a boli sme vonku každý deň a za každého počasia. Áno, mali sme sople, ale aj tak sme boli zdravší a odolnejší ako dnešné deti. Dnes sú ulice prázdne, deti sa nudia a potom trénujú získavanie adrenalínu na učiteľoch. Nielen deti, ale aj ich rodičia. Ja len dúfam, že ty medzi takých nepatríš.
Kukučka, neviem či si tú poznámku smerovala ku mne, alebo k zadavatelke témy. Moja patrila zadavatelke témy, že v takomto počastí treba dieťa primerane obliecť a najmä obuť. Nie som proti vychádzkam.
kathy_smal
08.02.12,12:18
Ostatne skolky nechodievaju na prechadzky a nemyslim si ze tam maju vyssiu chorobnost ako ta nasa. Ja som tiez chodila s dcerou von za kzadeho pocasia ale ako chodi do skolky tak velmi rychlo ochorie. A co sa tyka primeraneho oblecenia tak ja jej mozem dat co si oblecie ale ci to potom ucitelka oblecie dcere je otazne. Tak sa nam stalo ze v decembri isla von v teplakoch! a samozrejme ochorela. Otuzovanie ma byt primerane a ma byt nechane na rodicoch, nie ucitelkach v skolke.
cacka
08.02.12,12:24
Ostatne skolky nechodievaju na prechadzky a nemyslim si ze tam maju vyssiu chorobnost ako ta nasa. Ja som tiez chodila s dcerou von za kzadeho pocasia ale ako chodi do skolky tak velmi rychlo ochorie. A co sa tyka primeraneho oblecenia tak ja jej mozem dat co si oblecie ale ci to potom ucitelka oblecie dcere je otazne. Tak sa nam stalo ze v decembri isla von v teplakoch! a samozrejme ochorela. Otuzovanie ma byt primerane a ma byt nechane na rodicoch, nie ucitelkach v skolke.

U nás tiež nechodia deti v týchto mrazoch von. A ja osobne mám problém prejsť aj do obchodu, taká mi je kosa....
Darina1234
08.02.12,12:24
Vychadzky v skolke nie su o otuzovani dietata, ked je dieta dane do skolky zdrave, zaco zodpoveda rodic, aby bolo zdrave v skolke, tak vychadzka mu jednoznacne neskodi.
Jarka 1
08.02.12,12:25
Myslím si, že v takýchto mrazoch vychádzka nie je správne riešenie. Deti sa vlečú pomalým krokom vo dvojiciach a nedajbože pobehnúť.

Deti treba skontrolovať ako sú oblečené a pustiť ich pobehať si na dvor. Dĺžku musí určiť učiteľka podľa reakcie detí.
kathy_smal
08.02.12,12:35
Tak som to uz nasla, je to vyhlaska 527/2007 V Y H L Á Š K A o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 7:
Režim dňa
Režim dňa detí v predškolskom zariadení1) a v prevádzkarni
pre starostlivosť o deti predškolského veku2)
musí prevádzkovateľ organizovať tak, aby zabezpečil
a) individuálny čas a dĺžku spánku dieťaťa vrátane
možnosti ranného dospávania,
b) pobyt detí vonku najmenej dve hodiny dopoludnia
a dve hodiny odpoludnia v závislosti od dĺžky pobytu
detí v predškolskom zariadení1) alebo v prevádzkarni
pre starostlivosť o deti predškolského veku,2) a to
v každom ročnom období; pobyt vonku môže byť
skrátený alebo vynechaný pri mimoriadne nepriaznivých
meteorologických podmienkach, ktorými sú
víchrica, prudký dážď, teploty pod –10 oC, alebo pri
nadmernom znečistení ovzdušia,
c) telesné cvičenie detí najmenej dvakrát denne,
d) systematické otužovanie detí na zvyšovanie odolnosti
ich organizmu.

Dcerka bola zdrava, nebola v skolke cely mesiac.
buchač
08.02.12,12:38
Myslím si, že v takýchto mrazoch vychádzka nie je správne riešenie. Deti sa vlečú pomalým krokom vo dvojiciach a nedajbože pobehnúť.

Deti treba skontrolovať ako sú oblečené a pustiť ich pobehať si na dvor. Dĺžku musí určiť učiteľka podľa reakcie detí.
...hm , teraz taká dilema ...

Aký je v tom rozdiel ???

Pri vychádzke sú deti nababušené , pri pobehovaní na dvore tiež ......povedzme ( a k tomu smerujem ) , že deti majú aj ten šál okolo krku a na ústach , nose...

Pri vychádzke sa určite ten šál tak skoro nezošmykne dole ako pri behaní ...a dieťa sa studeného vzduchu nadýcha ...
Nevraviac už o tom , že pri prechádzke môže učka rýchlejšie reagovať a prípadne opraviť tie " nedostatky " na oblečení a ochrániťjednotlivca o prípadného chladného vzduchu na dýchacie cesty....

...a dĺžka pobytu vonku ???.......he ,keď je vonku sneh a deti sa zaberú do ihrania , tak si tú zimu ani neuvedomujú ...je to obdoba leta , keď je problém decko z vody dostať a pritom má modré pery a zuby mu drkocú ...ale vrieska na raty - len aby vo vode zostalo .....


.......či ....????
Darina1234
08.02.12,12:38
je tam slovicko moze a nie musi
Jarka 1
08.02.12,12:43
Buchy, tie deti vedia povedať, keď im je zima. Ak mi vonku povedalo niekoľko detí, že im je zima, aj keď už mali na sebe všetko oblečené, pratala som ich dnu.
kukučka
08.02.12,12:48
Kukučka, neviem či si tú poznámku smerovala ku mne, alebo k zadavatelke témy. Moja patrila zadavatelke témy, že v takomto počastí treba dieťa primerane obliecť a najmä obuť. Nie som proti vychádzkam.

Veronika, môj príspevok bol vyjadrením názoru v tejto téme na podporu učiteľov, lebo vychovávajú a starajú sa namiesto nás o naše deti podľa svojich najlepších schopností a vedomostí. Väčšina určite. Mali by sme im všetci pomáhať.
srska
08.02.12,12:55
Ostatne skolky nechodievaju na prechadzky a nemyslim si ze tam maju vyssiu chorobnost ako ta nasa. Ja som tiez chodila s dcerou von za kzadeho pocasia ale ako chodi do skolky tak velmi rychlo ochorie. A co sa tyka primeraneho oblecenia tak ja jej mozem dat co si oblecie ale ci to potom ucitelka oblecie dcere je otazne. Tak sa nam stalo ze v decembri isla von v teplakoch! a samozrejme ochorela. Otuzovanie ma byt primerane a ma byt nechane na rodicoch, nie ucitelkach v skolke.mnoo, otužovanie deťom len prospeje. z vlastnej skúsenosti: do troch rokov môj loptoš týždeň v jasliach (škôlke), dva týždne doma ani gamaglobulín vtedy nepomohol. potom som ho zobral na mesiac v januári pod chopok + pravidelne v priebehu roka aspoň na víkend a bol rok pokoj.
buchač
08.02.12,13:01
Buchy, tie deti vedia povedať, keď im je zima. Ak mi vonku povedalo niekoľko detí, že im je zima, aj keď už mali na sebe všetko oblečené, pratala som ich dnu.
..šak v poriadku ...

Moje dievky som po vonku preháňal jedna radosť ...
Vnučku zasa mladí ....vyštípaná je jak jablčko , pokiaľ na peško k nám dôjdu ...

Je však aj to pravdou , že nie každé dieťa je rovnaké ...




...mimo témy malá poznámočka ...

Na ZVS sme rozcvičky mali ( šak jasná vec )...
Leto - trenky & kanady
Jar -Jeseň - tepláky , alebo maskáče & kanady...do pol pása ništ
Zima - do mínus 10 ništ , od 10 - 15 košeľa ...lietali sme ja špinavé prádlo ,aby sme sa zohriali ...:rolleyes::---
Nad 20 sa rozcvička rušila ...


...a tu som ...;):---:D
bjuty smis
08.02.12,13:04
čo tu riešiš ?

máš svoju obvodáčku, opýtaj sa jej, ani jej neveríš ?
porozprávaj sa s ostatnými rodičmi, ani im neveríš ?
ak si neželáš tie vychádzky, oznam to, iste ti vyhovejú...
srska
08.02.12,13:18
..šak v poriadku ...

Moje dievky som po vonku preháňal jedna radosť ...
Vnučku zasa mladí ....vyštípaná je jak jablčko , pokiaľ na peško k nám dôjdu ...

Je však aj to pravdou , že nie každé dieťa je rovnaké ...




...mimo témy malá poznámočka ...

Na ZVS sme rozcvičky mali ( šak jasná vec )...
Leto - trenky & kanady
Jar -Jeseň - tepláky , alebo maskáče & kanady...do pol pása ništ
Zima - do mínus 10 ništ , od 10 - 15 košeľa ...lietali sme ja špinavé prádlo ,aby sme sa zohriali ...:rolleyes::---
Nad 20 sa rozcvička rušila ...


...a tu som ...;):---:Daj ja:D. marha, štyri roky každé ráno pod barancom
eva.toth
08.02.12,13:26
No s tým mrazom by som bola pri prechádzkach s deťmi veľmi opatrná. U nás V Košiciach, sídlisko Furča, bolo predvčerom mínus 19 stupňov. Cestou z práce po vystúpení z busu som hľadala rukavičky v taške. Nevedela som ich nájsť a pokiaľ som sa cca 5 min prehrabávala vo všetkých možných vreckách, kde by mohli byť, tak mi prsty na jednej ruke úplne zmrzli. Takú bolesť som nezažila. Prsty som vôbec necítila a doma som si ich chladila v studenej vode, masírovala, bolelo ma to asi 1 hod. Decká treba otužovať, ale postupne, nie naraz ich vyhnať do 20 stupňových mrazov. Deti mestské sú iné ako deti z dedín, čo sa týka otužovania. Na dedinách sú naučené chodiť po vonku, veď kamarátov nemajú v bloku, ale v susednom dome a ďaľších kamarátov zase v iných domoch. Viem ako to je, vyrastala som na dedine. Vonku sme boli stále. Sánkovali sme sa, alebo naháňali, hrali na skrývačky. Deti v panelákoch tak nevyrastajú, nemajú sa kde otužovať. Ak ich rodičia neotužujú, tak jedna prechádzka v poriadnej zime deti neotuží, skôr hrozia omrzliny. Deti sa na prechádzke ozaj vlečú pomaly a všimla som si, niektorí nemajú ani šál a rukavice. Také deti nemajú na veľkých mrazoch čo robiť.
kathy_smal
08.02.12,13:34
Ak ma byt dieta otuzovane a kazdy mesiac brat atb tak radsej nech mi ho neotuzuju. A to mam byt ucitelkam za to vdacna ze moje dieta je pravidelne chore? Nikedy mam pocit ze za otuzovanie sa skryva len neochota deti obliekat, resp. dat im vsetko co rodicia nachystali. VCed otuzovat sa da aj chodenim do saun, plavanim a nie vyhnanim do arktickej zimy.
kukučka
08.02.12,14:10
Katka, na Porade sa môžeš poradiť, aj posťažovať, ale mala by si sa porozprávať s pani učiteľkou a spolu nájsť riešenie vhodné pre tvoje dieťa. Ja tu predsa nepíšem preto, aby sme sa presviedčali kto má pravdu. Možno naozaj mali ostať v triede, alebo vonku behať, hrať sa a nie lemriť po chodníku.
220870
08.02.12,14:12
Zrovna nedávno som kdesi čítal že mráz ani ten silný malým deťom vôbec neškodí.Skôr naopak sa odporúčalo aj pri siných mrazoch chodiť s detmi von.
marleau
08.02.12,14:22
Otázne je,ako zvláda učiteľa toľko žiakov,predsa v mráze je to iné.Druhá vec je zvýšené nebezpečie prechádzania cez/po ceste.
Čo sa mrázu týka,ja prechladnem len keď je nad nulou.Mráz deťom určite neuškodí,ale lepšie je,keď sa bláznia na ihrisku ako len prechádzať sa pomaly mestom.
tinaM
08.02.12,14:27
Otázne je,ako zvláda učiteľa toľko žiakov,predsa v mráze je to iné.Druhá vec je zvýšené nebezpečie prechádzania cez/po ceste.
Čo sa mrázu týka,ja prechladnem len keď je nad nulou.Mráz deťom určite neuškodí,ale lepšie je,keď sa bláznia na ihrisku ako len prechádzať sa pomaly mestom.

Teploty mierne nad nulou sú nebezpečnejšie ako mrazivé počasie.
bubkoch
08.02.12,15:48
No s tým mrazom by som bola pri prechádzkach s deťmi veľmi opatrná. U nás V Košiciach, sídlisko Furča, bolo predvčerom mínus 19 stupňov. Cestou z práce po vystúpení z busu som hľadala rukavičky v taške. Nevedela som ich nájsť a pokiaľ som sa cca 5 min prehrabávala vo všetkých možných vreckách, kde by mohli byť, tak mi prsty na jednej ruke úplne zmrzli. Takú bolesť som nezažila. Prsty som vôbec necítila a doma som si ich chladila v studenej vode, masírovala, bolelo ma to asi 1 hod. Decká treba otužovať, ale postupne, nie naraz ich vyhnať do 20 stupňových mrazov. Deti mestské sú iné ako deti z dedín, čo sa týka otužovania. Na dedinách sú naučené chodiť po vonku, veď kamarátov nemajú v bloku, ale v susednom dome a ďaľších kamarátov zase v iných domoch. Viem ako to je, vyrastala som na dedine. Vonku sme boli stále. Sánkovali sme sa, alebo naháňali, hrali na skrývačky. Deti v panelákoch tak nevyrastajú, nemajú sa kde otužovať. Ak ich rodičia neotužujú, tak jedna prechádzka v poriadnej zime deti neotuží, skôr hrozia omrzliny. Deti sa na prechádzke ozaj vlečú pomaly a všimla som si, niektorí nemajú ani šál a rukavice. Také deti nemajú na veľkých mrazoch čo robiť.

ty pises akoby tie decka boli cele mesiace zavrete v triede a prave v den ked udreli mrazy ich ucitelky vyhnali von ... :D
deti v skolke chodia vonku KAZDY DEN ... nechodia len ked prsi ... a tak je to spravne
bubkoch
08.02.12,15:52
Katka, na Porade sa môžeš poradiť, aj posťažovať, ale mala by si sa porozprávať s pani učiteľkou a spolu nájsť riešenie vhodné pre tvoje dieťa. Ja tu predsa nepíšem preto, aby sme sa presviedčali kto má pravdu. Možno naozaj mali ostať v triede, alebo vonku behať, hrať sa a nie lemriť po chodníku.
jasne, keby vsetkych 30 matiek detí v triede hladalo "riesenie vhodne pre jej dieta" tak si to ucitelky mozu hodit ... toto je absolutne nevhodny sposob
Ingrid Ondruskova
08.02.12,16:11
...a ja vám poviem ako to funguje...v polovici novembra fúkal silný mrazivý vietor,
moja malá bola na dvorčeku v škôlke a mala úplne všetko porozopínané, náhodou som išla okolo /v blízkosti škôlky pracujem/p.učiteľka síce ospravedlňujúco...že...atď...lenže malá bola potom chorá s kašlom vyše mesiaca...nemohli sme sa z toho dostať...a odvtedy už v škôlke nebola....ale čo je irónia....nemám problém /aj to robím/ chodiť s deťmi za každého počasia už od útleho veku, či prší, či sneží...kein problem...deti zdravé....záver:
1/ malé 3-ročné dieťa ak má cca 15 kg, v krutej zime rýchlo vychladne a pokiaľ je bez pohybu, čo sa často na dvore stáva/ je choré....
2/p.učiteľky si asi neustriehnu pri počte 20 detí, čo a ako...napr. neexistuje pri mne, aby si dieťa sadlo v chlade na lavičku, aby si dalo dole čiapku, rukavice a pod. a ale pri toľkých šarvancoch sa to asi nedá...
buchač
08.02.12,18:00
No s tým mrazom by som bola pri prechádzkach s deťmi veľmi opatrná. U nás V Košiciach, sídlisko Furča, bolo predvčerom mínus 19 stupňov.
...
...si mala dôjsť na Jazero .......inak by si rozprávala ....;):---
Vietor nabral na sile ponad celými KE a fungoval statočne medzi barákmi ...:rolleyes:

Ak ma byt dieta otuzovane a kazdy mesiac brat atb tak radsej nech mi ho neotuzuju. A to mam byt ucitelkam za to vdacna ze moje dieta je pravidelne chore? Nikedy mam pocit ze za otuzovanie sa skryva len neochota deti obliekat, resp. dat im vsetko co rodicia nachystali. VCed otuzovat sa da aj chodenim do saun, plavanim a nie vyhnanim do arktickej zimy.
...záleží aj od učiteliek ...nejdem teraz všetky do jedného vreca ...

Svojho času som riešil otázku v škôlke ...no nebola to zima , skôr leto - solídne horúčavy ...
Presne si nepamätám , no manželka niečo učke povedala ohľadom oblečenia .....
No zasa presne si pamätám to , že sme zhodou okolností prišli po dcéru spoločne do škôlky. Táto stála pri učiteľkách , na tú teplotu vonku až príliš naobliekaná bola , potničky sa doma ukázali ...moja bola na vraždu hotová ...
He ...poriešil som statočne vtedy ...mne veľa nie potrebného ...rovno za riaditeľkou na druhý deň som sa vybral .....učka sa hneď ospravedlňovala , no aj tak už neskoro bolo.......a to proskám pekne bolo za socíku ...dnes by som do prievanu zavesil rovno ...

Sauna , plávanie nie je tak celkom o otužovaní ....ale prosím , aj tak sa dá .
No čo v prípade , ak by sa druhý rodič ohradil za také otužovanie ???
Nie každý znáša saunu , nie každý má rád plávanie .....nevraviac už o tých nákladoch na dotyčné procedúry .....
Ozaj .....a kto by rýchlo obliekal tie decká po tej saune ???....a do škôlky by sa drobizg asi klusom hnal ????
Nemyslím si.....

Ale predsa Tebe nik nebráni ..................

....proste je to o akceptovaní jedného alebo druhého názoru ......



...záverom zasa malá poznámočka - poznatok z tej vojny ....nemôžem si odpustiť ....
Videl som dostatok vychrtlín ...
...ledva narukoval a už maródil ...pobehol 50 - 100 metrov klusom a pajšle mu išli lopatky vytrieskať z chrbta ...atď...
...rozhýčkané potomstvo máme dnes .........ale to je na inú debatu ...;)
srska
08.02.12,18:07
mimotemyno schválne buchy - za koľko si behal 1 km:)
buchač
08.02.12,18:18
...pravdu ????....

Nepamätám ......fakt nie ......no priznám sa , že nebolo to nič moc....
Ja skôr tie šprinty ....dlhé trate ma zabíjali ...ale v tom limite som bol ...
srska
08.02.12,18:21
3:20 stačilo za jedna. môj naj čas: 3:05 ale boli aj kolíci čo zabehli pod 3 minúty
buchač
08.02.12,18:30
...hej ...poniektorí stíhali ....

3,20 ....????....http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-48-yes.gif
Mne troška dlhšie trvalo .....ale zaujímavé , že keď trať viedla len jedným smerom ( nie na ovále ale ) , tak čas bol lepší ...
Jurivo
09.02.12,07:23
Deti mávajú soplíky bežne aj keď sú teploty nad 0. Je to úplne normálne. Kým nie je teplota, tak si netreba robiť starosti. A pohyb vonku im určite neuškodí ak sú dobre oblečené, len prospeje.
sharlota
09.02.12,07:35
Máme rovnaký problém, tiež naše pani učiteľky ťahajú deti von za každého mrazu. Chápem, že deti by mali chodiť von a beriem aj to, že prechádzky. U nás to však funguje tak, že dve osoby obliekajú 20 detí, čo neznamená, že ich aj oblečú.... okrem toho, u nás vychádza vyzerá tak, že pani učiteľka postáva, klebetí a deti lietajú a naháňajú sa po dvore!!!! Samozrejme, že dcéra je každé dva týždne chorá a také že sople už ani neriešim. U nás rodičia donesú dieťa aj s niečim horším, potom lahne celá škôlka, takže ignorácia prvého stupňa no a to chodenie von, tiež by som rada na to našla páky. Pretože také teórie, akože keď je dieťa dobre oblečené tak nenachladne sú totálna kravina!! Dcéra je vždy primerane a teplo oblečená a aj tak nachladne. A učiteľka ich nechá lietať aj v mraze. A tiež teória, že kým nie je teplota je ok, z toho som tiež už vyrástla, keď som dcéru nechala doma kvôli soplíkom a kašlu v domnení, že nemá teplotu, tak je to ok a keď sme po 2 týždnoch šli k lekárne, lebo to neustupovalo, tak mala zápal priedušnice a dutín....bezteplotové ochorenie, ktoré postupne prerastie do zápalu plúc a chronického kašla. :eek:
sharlota
09.02.12,07:37
Myslím si, že v takýchto mrazoch vychádzka nie je správne riešenie. Deti sa vlečú pomalým krokom vo dvojiciach a nedajbože pobehnúť.

Deti treba skontrolovať ako sú oblečené a pustiť ich pobehať si na dvor. Dĺžku musí určiť učiteľka podľa reakcie detí.

Tak toto je bez urážky najväčšia sprostosť,akú som kedy videla, čítala, počula...preboha. Skúšali ste niekedy niekto v mraze utekať????? Zápal plúc ako vyšitý
japis
09.02.12,07:53
aj kvoli takým "starostlivým" mamičkám nám vyrastá generácia mľandravých, telesne neschopných detí, ktoré sú choré keď ich vetrík ofúkne. Žijú v prekúrených bytoch, málo sa pohybujú na čerstvom vzduchu, prejedajú sa sladkosťami a tak je čoraz viac tučkov, astmatických, fyzicky nešikovných detí, ktorým robí problém vyliezť na strom a urobiť kotrmelec.
verads
09.02.12,08:27
Dobrý den, ja súhlasím s kathy -smal zadavatelkou témy. je také príslovie ,že , v takom počasí nehodno ani psa vyhodit.... no a chúdence deti... tu nie o to ide či maju dobrú teplú obuv,šál, rukavice ,kabát alebo nohavice , ale sa nadýchajú toho studeného ,mrazivého vzduchu a kto je náchylný na priedušky ( čo väčšina detí je ) tak je postarené o chorobu dietata a nie otužovania, a čo ste tu priložili ten poriadok, dve hodiny doobeda a 2 hodiny poobede prechádzka , chúdence detičky 4 hodiny prechádzky je podla mna vela , pohyb ano , ale prechádzka ... To je aj pre dospelého dost...viem, budu námietky proti tomuto , ale ktory rodič ked nema dieta v škôlke ide von v minus 15 stupnových mrazoch hoc len aj na 2 hodinky len tak na prechádzku? Radšej , nech si kresli ,pozera rozprávočky alebo si najde nejakú inu aktivitu aj doma , ked sa počasie zlepší všetko sa dá vynahradit... podla mna to už nie je otužovanie , ele trest pre tie detičky , horšie ako na vojne .... Viem budú námietky k môjmu príspevku, ale ja by som si nepriala aby sa
moje dieta prechádzalo 2 hodiny v 15-20 minusovych mrazoch a potom týžden doma ležalo v horúčkach.
verads
09.02.12,08:36
Dobrý den, ja súhlasím s kathy -smal zadavatelkou témy. je také príslovie ,že , v takom počasí nehodno ani psa vyhodit.... no a chúdence deti... tu nie o to ide či maju dobrú teplú obuv,šál, rukavice ,kabát alebo nohavice , ale sa nadýchajú toho studeného ,mrazivého vzduchu a kto je náchylný na priedušky ( čo väčšina detí je ) tak je postarené o chorobu dietata a nie otužovania, a čo ste tu priložili ten poriadok, dve hodiny doobeda a 2 hodiny poobede prechádzka , chúdence detičky 4 hodiny prechádzky je podla mna vela , pohyb ano , ale prechádzka ... To je aj pre dospelého dost...viem, budu námietky proti tomuto , ale ktory rodič ked nema dieta v škôlke ide von v minus 15 stupnových mrazoch hoc len aj na 2 hodinky len tak na prechádzku? Radšej , nech si kresli ,pozera rozprávočky alebo si najde nejakú inu aktivitu aj doma , ked sa počasie zlepší všetko sa dá vynahradit... podla mna to už nie je otužovanie , ele trest pre tie detičky , horšie ako na vojne .... Viem budú námietky k môjmu príspevku, ale ja by som si nepriala aby sa
moje dieta prechádzalo 2 hodiny v 15-20 minusovych mrazoch a potom týžden doma ležalo v horúčkach.
AlaNR
09.02.12,09:36
Ja deti nemám, takže sa ťažko vyjadrím presne k téme.
Môžem hovoriť z vlastej skúsenosti, keď som ja pred 30 rokmi bola malá.
U nás neexistovalo, že ma otec doviezol ráno do škôly, pretože pracoval už od 6,30. Či bolo teplo alebo mráz, či pršalo alebo snežilo, dali sme si s mamou buď prechádzku cez pol dediny, alebo ma viezla na bicykli. Keď bolo treba zababušila ma a išlo sa.
S kamarátmi sme sa vonku hrávali denno-denne, keď bola kopa snehu a mráz, vtedy to bola najväčšia zábava. Mokrí sme boli do nitky, sneh nám napadal za krk, pod čapicou sme ho mali, v čižmách, "soplisko" niektorým visel jak moriakom ... Koľkokrát sa mama čudovala, že mám zamrznutý sneh na legendárnych hnedých pletených pančuchách. Vždy sa hovorilo, že na bacily je najlepší mráz...
No, ale moja doktorka ma nevidela celý čas, kým so nenastúpila do základnej školy. Nebolo treba, iba na očkovania sme chodili. Bežné nádchy sa riešili za pochodu.
Teplotu som nepoznala, jedinú chorobu, čo som mala počas škôlky, bola rubeola.
Tak teda rozmýšľam, kde sa za tých 30 rokov stala chyba...
Letko
09.02.12,10:18
Počas môjho detstva som tiež stále behával po vonku, a to som býval v paneláku. Vždy sa dá nájsť nejaké zákutie, kde sa malé dieťa dokáže zahrať. Aj v zime sme sa šmýkali na kopčekoch pri vodárni, obchode, hrali sme hokej, šantili, skákali. Pamätám sa, že po príchode domov som mal stále mokré punčochy (vyššie spomínané hnedé). Aj som bol veľa chorý. Teraz zvyknem snowboardovať aj pri teplotách -18 a vetre, mráz vyštípe, tu si vysmrkám nos, tam zas odkašlem ale stále sa cítim zdravý.
Niektorí rodičia namiesto toho, aby išli s deťmi do prírody (v ktoromkoľvek ročnom období), zapnú im telku, kúpia playstation, len aby nemuseli z domu. Sám vidím, ako naše sídliská osiroteli. Na vine nie sú deti ale rodičia. Národ spohodlnel, rodičia vozia deti do škôlky autom namiesto toho, aby sa tam s nimi prešli, kritizujú učiteľky, učitelia nemôžu dať deťom už ani jednu výchovnú, lebo ich rodičia hneď napadnú. Všade je samá alergia, deti žijú v sterilnom prostredí, nemajú si kde vytvoriť protilátky.
So zimou idú ruka v ruke aj soplíky. Minulý rok som v telke videl zábery z ruskej škôlky, kde v zime chodili deti vonku holé len v papučkách a učiteľky na každé dieťa vyliali vedro studenej vody. Tie deti vraj nikdy nie sú choré.
expeeert
09.02.12,11:32
Ja súhlasim s japisom a alaNR, deti netreba hýčkať a prehnane sa starať - potrebujú získať imunitu, kým sú malé a ich organizmus sa vyvíja - čiže v normálnej miere nech sú aj v mraze, nech zjedia aj trochu "špiny" a kľudne aj nejaký ten "soplík" môže byť...
Mne keď som bol malý, mama mi všetko čistila, umývala, keď som si zababral ruky, hneď umývala, neskôr, keď sme zmenili doktorku pri mladšom bratovi, tak jej to táto zakázala a teraz je výsledok asi taký že ja behám po alergológoch a brat je zdravý ako repa...
Samozrejme nič netreba hnať do extrémov, ale zase prehnanou starostlivosťou im skôr uškodíte ako pomôžete, aj keď sa to teraz može zdať inak...
Podľa môjho osobného názoru by som sa nebránil vychádzkam, ale bolo by dobré si overiť či deti sú dobre oblečené na tie vychádzky.
Andrea.S.
09.02.12,12:23
Caute,
tak celkom sa mi nepaci, ze vacsina pisete, ze von za kazdu cenu. Samozrejme treba chodit von, ale myslim si ze uz az v takych mrazoch to nie je dobre. Co tak omrzliny (i ked predpokladam ze tie hrozia az vo vacsej kose), alebo preco lekari neodporucaju napr. malinkym detom ist von ked je menej ako minus 4, asi v tom nieco bude. Kedze mam tiez syna, ktory ma 3 aj nieco tiez by som nebola najstastnejsia, keby chodili az v takychto zimach von. (nie vsetky deti mozu byt nakremovane, pripadne mat uplne najvhodnejsie oblecenie, pripadne mozu byt kratko po chorobe, co je v tomto obdobi uplne normalne ) , takze podla mna by to mohlo byt niekde aj napisane... (i ked netusim ani ja, zrejme to tu u nas na Slovensku nikto neriesi a verim tomu, ze vo vyspelejsich ekonomikach, nezabudli ani na to a v inter. pravidlach skolky to maju.) tak nech sa uz trocha otepli aby nam deticky neochoreli...
Letko
09.02.12,12:28
Veď omrzliny, keď sú deti oblečené, určite nedostanú po polhodine vonku. A pochybujem, že učiteľky sú s deťmi von hodinu pri teplote -15.
sisima
09.02.12,12:33
chorobnost v skolkach je sposobena hlavne tým, že ak dieťa ochorie, zaneprázdnený rodič s ním neostane doma vyliecit ho, ale ho po 1-2 dnoch posle do kolektívu... a potom sú sople a kaslanie nonstop medzi vsetkymi detmi... prejde to vacsiou vsetkymi detmi, prípadne aj ucitelkami a az potom je dobre...niekedy sa to taha xy mesiacov...
deti na liptove su urcite otuzilejsie, nez deti v ba, takze nerobme tu z toho nejaku tragediu...
Novice011
09.02.12,12:52
aj kvoli takým "starostlivým" mamičkám nám vyrastá generácia mľandravých, telesne neschopných detí, ktoré sú choré keď ich vetrík ofúkne. Žijú v prekúrených bytoch, málo sa pohybujú na čerstvom vzduchu, prejedajú sa sladkosťami a tak je čoraz viac tučkov, astmatických, fyzicky nešikovných detí, ktorým robí problém vyliezť na strom a urobiť kotrmelec.
No sorry, ale ked prides napriklad do nasej skolky v obdobi od novembra do konca februara, z 22 deti je tam priemerne 10. Tych 12 je doma na antibiotikach v dosledku toho, ze maju chripku, zapal priedusiek, zapal oci atd. A je to tak v kazdej triede. Tak tu prosim ta nehovor o nejakej prehnanej starostlivosti..uzivat v priebehu zimy 3x po sebe antibiotika je pre dieta podla teba spravne hej? Hlavne ze decka treba vyhnat pri -15 na hodinu von, ved mozno po 3 zimach ostanu otuzile. Tato generacia na to uz jednoducho predpoklady nema. Uz aj my starsi sme viac chori ako zdravi, pricom nasi otcovia tabletky ani nepoznali. Pokial otuzovanie nie je s mierou, je podla mna pre tie dnesne decka viac skodlive ako prospesne. Ku kotrmelcom sa nevyjadrujem, to asi nema s otuzilostou nic spolocne.
bjuty smis
09.02.12,14:17
japis,
mal si 100% pravdu....
sharlota
09.02.12,16:15
Ja som hrdá na to, že som starostlivá matka a moje dieťa nie je ani tučné, ani mlandravé, kiež by také boli všetky. Myslím, že ak budem moje dieťa ťahať von do silných mrazov, nebude z neho super odolné, nemlandravé, nealergické dieťa... Tomuto verili naše prastaré matere v čepcoch na dedine. Dnes pre takéto názory nie je miesto, prepáč Jaspis... dúfam, že tento názor zdieľa čo najmenej matiek;)
verads
09.02.12,21:01
Prepáčte, ale tu by sa dalo na túto tému popísat aj sto strán, spomínaju sa tu staré časy.... ano , ale teraz žijeme inú dobu a my nechceme zaostat a žit ako pred 50 rokmi nosit deti v zime na bicykloch alebo pešo , vtedy jednoducho na iné nebolo , nemal každý auto, je to iné v lete alebo ked nie sú tuhé mrazy , ja som zvedavá kto tu také píše či sám chodí pešo do práce , a či má teraz dieta v predškolskom veku? Ved samozrejme ,že každy rodič je na tom aby jeho dieta bolo čo najviac na čerstvom vzduchu , športovalo chodillo do kadeakých krúžkov atd...
a niekto tu písal ako to je v rusku , preboha ale tam su na to zvyknuty oni to maju v krvi , tak isto ako v afrike su zvyknuty aj na 45 stupnove teploty . A vy si myslíte , že tie deti ktore su neni vyhnane do minus 20 stupnovych mrazoch sa nesánkuju, neguluju, neválaju vo snehu , alebo ,že nejdu von vôbec ? idu , len nie tak , že ani nemusia a budu sa prechádzat premrznute .a ja si myslim , že chlapi (čest výnimkám ) nedbaju až tak ako matky ... i ked ich miluju ale staroslivostou to až tak neprehánaju... Ja mám 5 ročnú vnučku sme denne spolu , chodíme von každy den , ale teraz ako bola tá kosa bola vonku ,len na 10 minut , včera a dnes sa sankovala ,válala v snehu, pobehala , bola červená ako paprika .Mimochodom moja suseda nosi deti do škôlky vzdialenej asi 1 km z jedneho konca mesta na druhy, potom ide zaniest dcéru do školy je prváčka a potom ide do prace , mala by chodit pešo ? Také podla mna ,len taký sem napíše kto nemá deti alebo ich ma už velke a spomina zo styrých čias , priznam sa aj ja som moje deti nosila bud na bicykli alebo pešo , ale aj teraz mi tečú slzy čo sme sa natrápili, a aj tak boli chorlavé, museli sme sa aj z BA prestahovat kvôli zmene , vtedy ešte fungovala dimitrovka , slovnaft ,, ale ani nejde o to , imunitu nie v mrazoch si treba získat....
SamuelSK
09.02.12,21:58
Ja chodim vencit psa v -5C v lahkom obleceni, dovod?
Chcem.. jednoducho nechcem byt rozmaznany, iste nie som vonku viac ako 15-30 minut. (ak viac, naobliekam sa, ale nikdy na super komfortnu uroven)

Neviem aky je dovod na super naobliekanie sa.

Ludia si velmi protirecia, trvaju na tom, ze klimatizacia v aute je blblost, lebo je tam teplotny rozdiel viac ako 7C

Ale v zime maju v aute kurenie naplne pecky, tam im nevadi, ze je rozdiel 20C?

Detto obliekanie sa v dome, a chodenie von.

V izbe mam 20C, je mi fajn.. nie je to med lizanie, ale odmietam sa hyckat s 27C a potom RAZ otvorim mranzicku a prask, chripka prechladnutie a horucka ako hovado..

Myslim, ze deti co maju siroky teplotny rozdiel (vramci normality, myslim ze -15C je OK ak je riadne naobliekane), maju kontakt so zvieratami - pes staci. Raz za cas zjedia jablko, neumyte jarou a pracim prostriedkom. Raz za cas dolizu lizatko, ktore im spadlo na zem a tak dalej, iste chapete co myslim.

Toto z nich spravi pevnych a zdravych ludi. Nie vitaminy a izolacia.

a uprimne, "ak to neboli, nezijem"
Letko
10.02.12,05:04
To Verads
S tým, že Rusi a Afričania majú odolnosť na extrémne teploty v krvi, si dovolím nesúhlasiť.
Zober Rusa z môjho príbehu z jeho prostredia a presťahuj ho napr. do Španielska na celý rok, dva, tri. Tam nech je pekne v teplúčku v lete aj zime. Po čase ho vráť do jeho pôvodného prostredia a uvidíš, že mu bude väčšia zima ako ľuďom, ktorí pôvodné prostredie neopustili.
U Afričanov ti takýto príklad asi nedám, no tam skôr príklad na imunitu:
Afričania z okolia jazier (napr. Victoria Lake) majú často maláriu, je tam veľa komárov. Tým, že sú stále v tom prostredí, získavajú na maláriu imunitu. Zrazu Afričana menom Longa zoberie na výlet charitatívna organizácia napr. na Slovensko. Strávi tu 3 mesiace a vráti sa späť k jazeru. Po príchode domov dostane maláriu s klasickým priebehom (hnačky, zvracanie, horúčky, bolesti svalov a kĺbov). Imunitu pri malárii stratil už po troch mesiacoch. - asi blbý príklad :)
Na záver asi toľko, do práce chodieva pešo pred šiestou ráno v teplotách do -25 stupňov (minulý týždeň). Najprv mi bolo chladno aj pri -5 (pritom od leta ukončujem sprchovanie studenou vodou) , teraz sa pri -7 rozopínam, lebo mi je teplo.
dogicka
10.02.12,05:46
Prepáčte, ale tu by sa dalo na túto tému popísat aj sto strán, spomínaju sa tu staré časy.... ano , ale teraz žijeme inú dobu a my nechceme zaostat a žit ako pred 50 rokmi nosit deti v zime na bicykloch alebo pešo , vtedy jednoducho na iné nebolo , nemal každý auto, je to iné v lete alebo ked nie sú tuhé mrazy , ja som zvedavá kto tu také píše či sám chodí pešo do práce , a či má teraz dieta v predškolskom veku? Ved samozrejme ,že každy rodič je na tom aby jeho dieta bolo čo najviac na čerstvom vzduchu , športovalo chodillo do kadeakých krúžkov atd...
a niekto tu písal ako to je v rusku , preboha ale tam su na to zvyknuty oni to maju v krvi , tak isto ako v afrike su zvyknuty aj na 45 stupnove teploty . A vy si myslíte , že tie deti ktore su neni vyhnane do minus 20 stupnovych mrazoch sa nesánkuju, neguluju, neválaju vo snehu , alebo ,že nejdu von vôbec ? idu , len nie tak , že ani nemusia a budu sa prechádzat premrznute .a ja si myslim , že chlapi (čest výnimkám ) nedbaju až tak ako matky ... i ked ich miluju ale staroslivostou to až tak neprehánaju... Ja mám 5 ročnú vnučku sme denne spolu , chodíme von každy den , ale teraz ako bola tá kosa bola vonku ,len na 10 minut , včera a dnes sa sankovala ,válala v snehu, pobehala , bola červená ako paprika .Mimochodom moja suseda nosi deti do škôlky vzdialenej asi 1 km z jedneho konca mesta na druhy, potom ide zaniest dcéru do školy je prváčka a potom ide do prace , mala by chodit pešo ? Také podla mna ,len taký sem napíše kto nemá deti alebo ich ma už velke a spomina zo styrých čias , priznam sa aj ja som moje deti nosila bud na bicykli alebo pešo , ale aj teraz mi tečú slzy čo sme sa natrápili, a aj tak boli chorlavé, museli sme sa aj z BA prestahovat kvôli zmene , vtedy ešte fungovala dimitrovka , slovnaft ,, ale ani nejde o to , imunitu nie v mrazoch si treba získat....

Ja tiež súhlasím s tým, že deti majú chodiť von v každom počasí, samozrejme primerane oblečené a primerane dlho vonku, čo závisí aj od veku dieťaťa. Mám dve deti, druháčku a 18 mesačnú. Mladšia, keďže toho vonku naobliekaná moc nenabehá, chodí von tak na 20-30 minút, to jej stačí, keďže celý čas presedí v sánkach. Pravdaže na tých sánkach je ešte vo fusaku. Ale my sme na Orave, dnes je tu -22, takto pred týždňom -28, takže také "prevetranie" jej stačí. Staršia dcérka chodí do školy autobusom, do druhej dediny. Na jednej strane, je mi veľmi ľúto, že musí stáť na zastávke v takej zime. Na druhej strane viem, že sa jej nič nestane. Tak dbám na to, aby bola dostatočne oblečená a viac to neriešim.
Mladšia dcérka bola zatiaľ chorá len raz. Staršia, napriek cestovaniu autobusom, bola naspoledy chorá minulý rok v marci. Viem, že to nie len pobytom vonku, proste niektoré deti sú odolnejšie, niektoré menej, ale určite to k zdraviu detí výrazne prispieva. Keď bola škôlkárka, tiež bola trochu viac chorá, deti si proste musia vybudovať imunitu.
Nemám rada prirovnania k minulosti. Pravda je, že žijeme v inej dobe, a nik sa nechce vracať späť. Ale je aj pravda, že dnes deti príliš moc hýčkame. Staráme sa aby im nebolo moc zima, moc teplo, aby ich neofúklo, aby sme im náhodou "necapli" na zadok, aby sa ne ne náhodou niekto "krivo" nepozrel, aby náhodou nedojedli to lízatko, čo im spadlo na zem.
Môj názor - zlatá stredná cesta.
sharlota
10.02.12,07:17
Ja chodim vencit psa v -5C v lahkom obleceni, dovod?
Chcem.. jednoducho nechcem byt rozmaznany, iste nie som vonku viac ako 15-30 minut. (ak viac, naobliekam sa, ale nikdy na super komfortnu uroven)

Neviem aky je dovod na super naobliekanie sa.

Ludia si velmi protirecia, trvaju na tom, ze klimatizacia v aute je blblost, lebo je tam teplotny rozdiel viac ako 7C

Ale v zime maju v aute kurenie naplne pecky, tam im nevadi, ze je rozdiel 20C?

Detto obliekanie sa v dome, a chodenie von.

V izbe mam 20C, je mi fajn.. nie je to med lizanie, ale odmietam sa hyckat s 27C a potom RAZ otvorim mranzicku a prask, chripka prechladnutie a horucka ako hovado..

Myslim, ze deti co maju siroky teplotny rozdiel (vramci normality, myslim ze -15C je OK ak je riadne naobliekane), maju kontakt so zvieratami - pes staci. Raz za cas zjedia jablko, neumyte jarou a pracim prostriedkom. Raz za cas dolizu lizatko, ktore im spadlo na zem a tak dalej, iste chapete co myslim.

Toto z nich spravi pevnych a zdravych ludi. Nie vitaminy a izolacia.

a uprimne, "ak to neboli, nezijem"

Myslím, že trošku zveličuješ, trošku prehnane. 27 stupňov v byte nemá nikto, ale tiež sa odmietam zimiť pri 20 stupňoch. Nie som si sám sebe nepriateľom, aby som mrzla vo vlastnom dome. A nikto tu nepísal ani o tom, že deti izolujeme. Okrem toho, ty si dospelý človek (myslím) a to je trošku rozdiel, ako keď sa posudzuje dieťa. Zjavne deti nemáš a ak by si mal tráviť niekoľko dní s dieťaťom, ktoré prechladlo vonku, má také sople, že zvracia, vysokú horúčku a ty mu strašne chceš pomôcť, ale nedokážeš, tak asi by si inak hovoril. A ak toto zažívaš každý mesiac, tak si rozmyslíš, či dieťa naobliekaš a či mu v aute zakúriš. Je tiež rozdiel, ak sedím v aute v 25 stupňoch(aj keď je vonku 35) a ak sedíš v -15 strasieš sa od zimy. V prvom prípade síce klímu natolko nikdy nepustím, ale v tom druhom určite ano. Hlavne ak idem na dlhšie. Tiež si asi nikdy nemal zápal vaječníkov alebo maternice že? A na to neexistuje odolnosť, keď raz žena prechladne, tak sa ide po stene škriabať, ako to bolí. Ale v podstate je to tvoj život, ak sa ti to páči, hýčkaš si v tom, tak kľudne nekúr, spi pri 10 stupňoch... keď budeš mať deti, názor určite zmeníš.
A ako už bolo povedané vyššie, Rusi sú na takú zimu zvyknutí,nerobí im problém vonku aj spať ak je -20. Ale oni majú treskúcu šialenú zimu niekoľko mesiacov do roka. My máme takéto mrazy 2 týždne. Kde mám akože naučiť dieťa na takú zimu? Naše deti na to nie sú zvyknuté, tak prečo im robiť šoky a nechať ich pochytať všetky choroby sveta? Len aby boli odolnejšie? Ale voči čomu? O 2 týždne sú mrazy preč ale my budeme šťastní a hrdí, že sme deti zvykli na zimu, otužovali ich a pomohli im získať odolnosť...antibiotikami, bolesťami a horúčkou. Trochu postavené na hlavu nie?

Apropo,dnes vydali odborníci výstrahu a varovanie, aby deti od troch rokov nevychádzali dnes a cez víkend von na dlhšie ako pol hodinu a menšie deti vôbec, pre ne platí zákaz vychádzania pre zimu. Jaaa neviem, ale tí odborníci sú nevzdelaní, zrejme ešte nepočuli o otužovaní detí... Kde to žijeme???? och jaj :mad:
lubko6394
10.02.12,07:19
Zdá sa mi, že si tu niektorí predstavujú otužovanie ako činnosť vykonávanú v obývačke pri 24°C. Však je normálne, aby deti chodili von, aj keď je -20°C. Kedy ak nie v mladosti má človek získať imunitu ? A aj v paneláku sa dá. Obe dcéry už ako kojenci spávali poobede v kočíku na balkóne aj keď bolo -15°C a vôbec im to nevadilo.
bubkoch
10.02.12,08:06
Myslím, že trošku zveličuješ, trošku prehnane. 27 stupňov v byte nemá nikto, ale tiež sa odmietam zimiť pri 20 stupňoch. Nie som si sám sebe nepriateľom, aby som mrzla vo vlastnom dome. A nikto tu nepísal ani o tom, že deti izolujeme. Okrem toho, ty si dospelý človek (myslím) a to je trošku rozdiel, ako keď sa posudzuje dieťa. Zjavne deti nemáš a ak by si mal tráviť niekoľko dní s dieťaťom, ktoré prechladlo vonku, má také sople, že zvracia, vysokú horúčku a ty mu strašne chceš pomôcť, ale nedokážeš, tak asi by si inak hovoril. A ak toto zažívaš každý mesiac, tak si rozmyslíš, či dieťa naobliekaš a či mu v aute zakúriš. Je tiež rozdiel, ak sedím v aute v 25 stupňoch(aj keď je vonku 35) a ak sedíš v -15 strasieš sa od zimy. V prvom prípade síce klímu natolko nikdy nepustím, ale v tom druhom určite ano. Hlavne ak idem na dlhšie. Tiež si asi nikdy nemal zápal vaječníkov alebo maternice že? A na to neexistuje odolnosť, keď raz žena prechladne, tak sa ide po stene škriabať, ako to bolí. Ale v podstate je to tvoj život, ak sa ti to páči, hýčkaš si v tom, tak kľudne nekúr, spi pri 10 stupňoch... keď budeš mať deti, názor určite zmeníš.
A ako už bolo povedané vyššie, Rusi sú na takú zimu zvyknutí,nerobí im problém vonku aj spať ak je -20. Ale oni majú treskúcu šialenú zimu niekoľko mesiacov do roka. My máme takéto mrazy 2 týždne. Kde mám akože naučiť dieťa na takú zimu? Naše deti na to nie sú zvyknuté, tak prečo im robiť šoky a nechať ich pochytať všetky choroby sveta? Len aby boli odolnejšie? Ale voči čomu? O 2 týždne sú mrazy preč ale my budeme šťastní a hrdí, že sme deti zvykli na zimu, otužovali ich a pomohli im získať odolnosť...antibiotikami, bolesťami a horúčkou. Trochu postavené na hlavu nie?

Apropo,dnes vydali odborníci výstrahu a varovanie, aby deti od troch rokov nevychádzali dnes a cez víkend von na dlhšie ako pol hodinu a menšie deti vôbec, pre ne platí zákaz vychádzania pre zimu. Jaaa neviem, ale tí odborníci sú nevzdelaní, zrejme ešte nepočuli o otužovaní detí... Kde to žijeme???? och jaj :mad:

prestante tu uz vypisovat nezmysly o tom ze dieta ochorie kvoli 1/2 hodinovemu pobytu vonku pri -10 stupnoch ...:D

vsak je predsa normalne ze dieta ziskava imunitu prvych 5-6 rokov a akonahle sa od maminej sukne dostane do kolektivu medzi dalsich 30 deti, tak zacne mat problemy, ale tie problemy ma kvoli novym bacilom s ktorymi sa dovtedy nestretlo ... deti v skolke kaslu, kychaju, sople utieraju do ruky a vsetko chytaju a davaju do ust aj po druhych detoch a toto je dovod choroby, nie prechadzka v zime ...

moje dve boli do 3 rokov vonku tiez kazdy den, spali na balkone aj v zime a za 3 roky neboli ani raz chore ...
no hned len co nastupila starsia do skolky, tak prvy rok bola v skolke dokopy 15 dni ... 15 dni za 10 mesiacov, zvysok bola chora alebo preventivne sa doliecovala doma, manzelka bola na materskej s mladsou a ta tiez zacala byt chora az ked starsia nastupila do skolky ... skusali sme snad vsetky mozne multivitaminy a sprostosti na imunitu, stalo to kopec penazi a prd z toho a po pol roku som povedal DOST a presli sme na med, cibulu a cesnak
druhy rok uz bola starsia v skolke kazdy mesiac min. 2-3 tyzdne a treti rok bola chora uz len asi 2-3 krat

apropo: bavime sa tu o skolkaroch, cize 3+
Novice011
10.02.12,08:32
prestante tu uz vypisovat nezmysly o tom ze dieta ochorie kvoli 1/2 hodinovemu pobytu vonku pri -10 stupnoch ...
:D



...aka to nahoda, ze polovica skolky ochorie zrovna vtedy, ked idu von... ked su tyzden vnutri napr. kvoli silnemu vetru alebo dazdu, vsetky deti su ok ... S novymi bacilmi to suvis ma samozrejme tiez, avsak zima vseobecne oslabuje imunitu, takze dieta ochorie ovela skor, ako keby von neslo.
Letko
10.02.12,08:36
...aka to nahoda, ze polovica skolky ochorie zrovna vtedy, ked idu von... ked su tyzden vnutri napr. kvoli silnemu vetru alebo dazdu, vsetky deti su ok ...

Musíme brať do úvahy inkubačnú dobu. Niekedy je choroba už dávno v tele, len potrebuje spúšťač - skôr či neskôr sa choroba prejaví.

A práve v zadaní témy bolo napísané, že deti chodia von, keď je veľký mráz. V tvojom príspevku píšeš, že keď je silný vietor a dážď sú deti vo vnútri. Takže ako si to chcel(a) napísať?
Novice011
10.02.12,08:45
Musíme brať do úvahy inkubačnú dobu. Niekedy je choroba už dávno v tele, len potrebuje spúšťač - skôr či neskôr sa choroba prejaví.


A práve v zadaní témy bolo napísané, že deti chodia von, keď je veľký mráz. V tvojom príspevku píšeš, že keď je silný vietor a dážď sú deti vo vnútri. Takže ako si to chcel(a) napísať?

No ved ano, ked je vietor a dazd, tak su vnutri a choroba u nich obvykle neprepukne a pomaly sa z toho dostavaju. Ale ked je -15, tak von idu a choroba prepukne v plnom rozsahu a nasleduje tyzden dovolenky na ATB. Cim som teda chcel reagovat na prispevok vyssie a dat do suvisu pobyt na mraze s prepuknutim ochorenia.
korela
10.02.12,08:47
Užitočné za výstrahu.
korela
10.02.12,08:47
Užitočné za výstrahu.
lubko6394
10.02.12,09:02
...aka to nahoda, ze polovica skolky ochorie zrovna vtedy, ked idu von... ked su tyzden vnutri napr. kvoli silnemu vetru alebo dazdu, vsetky deti su ok ... S novymi bacilmi to suvis ma samozrejme tiez, avsak zima vseobecne oslabuje imunitu, takze dieta ochorie ovela skor, ako keby von neslo.

Takže najlepšie je deti nechať v škôlke v teple, na sneh nech sa pozerajú cez okno, poobede keď príde mamina decko hodiť do vykúrenej plastovej gule ( aby ho náhodou po ceste do vykúreného auta neofúklo ) guľu vhodiť do kufra, odviezť domov a pre istotu decko z tej gule vypustiť až v detskej izbe. A najlepšie by asi bolo zazimovať dieťa v detskej izbe až do 1.mája.
verads
10.02.12,09:15
Ja som tiež za pohyb na čerstvom vzduchu a za každých podmienok , ale všetko z mierov , nie na 2 hodiny v treskucej zime ked už ani to dieta nechce byt vonku . Minule sme išli von na 20 minut bolo minus 18 no nevideli sme za tých 15 minút ani jedno dieta vonku a aj dospelých málo , bývame 25 tisícovom meste . No a psa ked idete venčit , tak samozrejme ,že musíte byt vonku...:-) Prajem pekný den. Ideme von s vnučkou , ale nebude vonku pol dna to určite nie, i ked dnes už nie je tak chladno, ale má ešte soplík...pááá
Letko
10.02.12,09:28
No ved ano, ked je vietor a dazd, tak su vnutri a choroba u nich obvykle neprepukne a pomaly sa z toho dostavaju. Ale ked je -15, tak von idu a choroba prepukne v plnom rozsahu a nasleduje tyzden dovolenky na ATB. Cim som teda chcel reagovat na prispevok vyssie a dat do suvisu pobyt na mraze s prepuknutim ochorenia.

Ale musíme okruh detí zúžiť na tie neotužované.
buchač
10.02.12,09:34
Myslím, že trošku zveličuješ, trošku prehnane. 27 stupňov v byte nemá nikto, ale tiež sa odmietam zimiť pri 20 stupňoch. Nie som si sám sebe nepriateľom, aby som mrzla vo vlastnom dome. A nikto tu nepísal ani o tom, že deti izolujeme. Okrem toho, ty si dospelý človek (myslím) a to je trošku rozdiel, ako keď sa posudzuje dieťa.
...jednoznačne...
Zjavne deti nemáš a ak by si mal tráviť niekoľko dní s dieťaťom, ktoré prechladlo vonku, má také sople, že zvracia, vysokú horúčku a ty mu strašne chceš pomôcť, ale nedokážeš, tak asi by si inak hovoril. A ak toto zažívaš každý mesiac, tak si rozmyslíš, či dieťa naobliekaš a či mu v aute zakúriš. Je tiež rozdiel, ak sedím v aute v 25 stupňoch(aj keď je vonku 35) a ak sedíš v -15 strasieš sa od zimy. V prvom prípade síce klímu natolko nikdy nepustím, ale v tom druhom určite ano. Hlavne ak idem na dlhšie.
...vtedy je predsa možnosť nejaké tie vrchné diely oblečenia dať dole ...
Tiež si asi nikdy nemal zápal vaječníkov alebo maternice že? A na to neexistuje odolnosť, keď raz žena prechladne, tak sa ide po stene škriabať, ako to bolí.
...silne pochybujem.....iba ak by SamuelSK bol hermafrodit ....;):---:D
...no na druhej strane ...hm , aj tie mužské oné ...tiež nie je med krv močiť ...
Ale v podstate je to tvoj život, ak sa ti to páči, hýčkaš si v tom, tak kľudne nekúr, spi pri 10 stupňoch... keď budeš mať deti, názor určite zmeníš.
A ako už bolo povedané vyššie, Rusi sú na takú zimu zvyknutí,nerobí im problém vonku aj spať ak je -20. Ale oni majú treskúcu šialenú zimu niekoľko mesiacov do roka. My máme takéto mrazy 2 týždne. Kde mám akože naučiť dieťa na takú zimu? Naše deti na to nie sú zvyknuté, tak prečo im robiť šoky a nechať ich pochytať všetky choroby sveta? Len aby boli odolnejšie? Ale voči čomu? O 2 týždne sú mrazy preč ale my budeme šťastní a hrdí, že sme deti zvykli na zimu, otužovali ich a pomohli im získať odolnosť...antibiotikami, bolesťami a horúčkou. Trochu postavené na hlavu nie?

Apropo,dnes vydali odborníci výstrahu a varovanie, aby deti od troch rokov nevychádzali dnes a cez víkend von na dlhšie ako pol hodinu a menšie deti vôbec, pre ne platí zákaz vychádzania pre zimu. Jaaa neviem, ale tí odborníci sú nevzdelaní, zrejme ešte nepočuli o otužovaní detí... Kde to žijeme???? och jaj :mad:
...k tým odborníkom ....
Niektorí sú takí a iní onakvejší ...
Trochu odbočím od mrazov........za oných čias sa propagovalo aspoň jedno vajce denne ...následným výskumom ( engliš , amerikano ??? ) sa zistilo , že vajíčka dvíhajú cholesterol a aj iné neduhy ...
Po pár rokoch zasa nejaký iný výskum ( engliš , amerikano ??? ) prišiel na to , že tie vajíčka sú predsa len na niečo dobré , že s tým cholesterolom atď to až také hrozné nie je ...no je jasné , že niekomu uškodí viac a druhému vôbec nie ...

Tak isto je to aj s tým počasím ...:rolleyes:

dogicka
...
Ja tiež súhlasím s tým, že deti majú chodiť von v každom počasí, samozrejme primerane oblečené a primerane dlho vonku, čo závisí aj od veku dieťaťa.
...
Viem, že to nie len pobytom vonku, proste niektoré deti sú odolnejšie, niektoré menej, ale určite to k zdraviu detí výrazne prispieva. Keď bola škôlkárka, tiež bola trochu viac chorá, deti si proste musia vybudovať imunitu.
Nemám rada prirovnania k minulosti. Pravda je, že žijeme v inej dobe, a nik sa nechce vracať späť. Ale je aj pravda, že dnes deti príliš moc hýčkame. Staráme sa aby im nebolo moc zima, moc teplo, aby ich neofúklo, aby sme im náhodou "necapli" na zadok, aby sa ne ne náhodou niekto "krivo" nepozrel, aby náhodou nedojedli to lízatko, čo im spadlo na zem.
Môj názor - zlatá stredná cesta.

DETTO
kathy_smal
10.02.12,12:58
Pri teplote -5 chodim aj ja zo psom v teplakoch a vetrovke, tu chvilku vydrzim ale to neznamena ze dieta tiez dam von, predsa je to len dieta a nema na sebe ani gram tuku. Minuly tyzden ked som bola von pri -17 som uz riadne citila ako mi mrzne nos a lica, neviem si predstavit ako by som poobliekala dieta do takejto zimy. Kazdy rodic nech si sam rozhodne ci pojde s deckom von, pri akej teplote, ako ho oblecie, ale mne islo skor o to, ako argumentovat ucitelke moj nazor aby neslo dieta von, pripadne ako docielit aby ucitelka dodrziavala odporucanie vo vyhlaske.
SamuelSK
10.02.12,13:11
tak ak nechces, aby islo von, mozno nejaky lekarsky "predpis" alebo zakaz, aby nechodilo von?
myslim to co davaju na telesnu vychovu, ze zo zdravotnych dovodov nemoze cvicit, ci by to neslo aj na toto...
lubko6394
10.02.12,13:50
Pri teplote -5 chodim aj ja zo psom v teplakoch a vetrovke, tu chvilku vydrzim ale to neznamena ze dieta tiez dam von, predsa je to len dieta a nema na sebe ani gram tuku. Minuly tyzden ked som bola von pri -17 som uz riadne citila ako mi mrzne nos a lica, neviem si predstavit ako by som poobliekala dieta do takejto zimy. Kazdy rodic nech si sam rozhodne ci pojde s deckom von, pri akej teplote, ako ho oblecie, ale mne islo skor o to, ako argumentovat ucitelke moj nazor aby neslo dieta von, pripadne ako docielit aby ucitelka dodrziavala odporucanie vo vyhlaske.

A u Vás čosi také ako šál v obchodoch nemáte ? My sme kedysi decká obliekali tak, že na sveter išla bunda s kapucou pod kapucou čiapka - bola s brmbolcom, jeden šál okolo krku pod bundou a druhý zvonku cez nos a ústa zaviazaný vzadu za kapucou. Takže mrzli akurát oči.

Alebo len hľadáš dôvody ako sprdnúť učiteľku, ktorá to robí tak ako by som to asi robil aj ja.
Ingrid Ondruskova
10.02.12,14:11
..tak...keďže pracujem pár metrov od škôlky, dnes som si to stopla....v aute mi ukazovalo -7 C, deti vo veku 3-4 roky, čiže malí 13 až 15 kiloví krpci boli vonku vyše hodiny, väčšina z nich boli statickí hráči...ako hovorieva môj muž, t.j. bez pohybu, len tak
postávali, občas pobehli...a teraz úprimná otázka na dospelých: viete si predstaviť, že by ste stáli v rade niekde vonku, povedzme na tržnici, povedzme ...na banány dobrú hodinu pri mínus sedem???? určite by ste si ponadávali a určite by ste
premrzli, v lepšom prípade by ste sa na to vykašlali.....no a títo malí škôlkári takto denne trénujú prosím dvojfázovo....dobrá hodina predpoludním a dobrá hodina popoludní...
lubko6394
10.02.12,14:24
..tak...keďže pracujem pár metrov od škôlky, dnes som si to stopla....v aute mi ukazovalo -7 C, deti vo veku 3-4 roky, čiže malí 13 až 15 kiloví krpci boli vonku vyše hodiny, väčšina z nich boli statickí hráči...ako hovorieva môj muž, t.j. bez pohybu, len tak
postávali, občas pobehli...a teraz úprimná otázka na dospelých: viete si predstaviť, že by ste stáli v rade niekde vonku, povedzme na tržnici, povedzme ...na banány dobrú hodinu pri mínus sedem???? určite by ste si ponadávali a určite by ste
premrzli, v lepšom prípade by ste sa na to vykašlali.....no a títo malí škôlkári takto denne trénujú prosím dvojfázovo....dobrá hodina predpoludním a dobrá hodina popoludní...

Však si odpovedáš sama. Decká stáli, potom pobehovali... a Ty to porovnávaš s frontou na banány. Na banány by som nestál, ale krpca by som pri -7°C kľudne nechal vonku aj 2 hodiny. Však keď mu bude zima tak si pobehne a zohreje sa sám, veď nie je na reťazi.
Však mne to tu pripadá, že chcete tie decká všetko naučiť a vychovať až keď budú veľkí a dospelí. A chalani ani na vojnu nemusia, ako sme museli my. Tak kedy sa dostanú tí vaši miláčikovia do stavu pripravenosti na tvrdé životné podmienky ? Tými potvrdenkami, oslobodeniami chcete dosiahnuť niečo prospešného pre Vaše deti ? Len aby nemuseli... a prečo by nemali musieť ?
Ingrid Ondruskova
10.02.12,15:08
...lubko..niečo mi hovorí, že nemáš deti...
dogicka
10.02.12,15:43
...lubko..niečo mi hovorí, že nemáš deti...

Zle ti hovorí... viď príspevok č. 56
dogicka
10.02.12,15:45
Však si odpovedáš sama. Decká stáli, potom pobehovali... a Ty to porovnávaš s frontou na banány. Na banány by som nestál, ale krpca by som pri -7°C kľudne nechal vonku aj 2 hodiny. Však keď mu bude zima tak si pobehne a zohreje sa sám, veď nie je na reťazi.
Však mne to tu pripadá, že chcete tie decká všetko naučiť a vychovať až keď budú veľkí a dospelí. A chalani ani na vojnu nemusia, ako sme museli my. Tak kedy sa dostanú tí vaši miláčikovia do stavu pripravenosti na tvrdé životné podmienky ? Tými potvrdenkami, oslobodeniami chcete dosiahnuť niečo prospešného pre Vaše deti ? Len aby nemuseli... a prečo by nemali musieť ?

Tak teda -7 je už celkom normálna teplota (myslím cez zimu). My sme sa tu bavili o počasí, keď je vonku cez deň -25.
Súhlasím s Lubkom6394. Pri -7 môžu byť deti vonku aj hodinku-dve.
Leila2006
10.02.12,16:01
Všetci prívrženci takéhoto otužovania, skúste sa prechádzať vonku hoci len 30 minút pri mínus 15 stupňoch, aké je to "príjemné". Veď človeku sa ani nadýchnuť nedá. A malým deťom taký ľadový vzduch jednoznačne nerobí dobre na dýchacie cesty. Podľa mňa je vrchol nezodpovednosti poslať dieťa do takej zimy, ešte pokiaľ svieti slnko, vzduch sa trocha prehreje, sa dá, ale ináč to dieťaťu rozhodne k zdraviu neprospeje. Teploty pod mínus 5 stupňov môžu detské dýchacie cesty doslova poškodiť. Deti sa takto "otužujú" a efekt je z toho taký, že nielen kvôli prehnane iniciatívnym učiteľkám, ale aj rodičom, berú potom ATB 5x ročne. A plne súhlasím so zadávateľkou témy, otužovanie by som nechávala na rodičov, nie na učiteľov, kto sa potom stará, keď je dieťa choré? Jasné že si to odskáče rodič. A aj moja 90 ročná prastará mama hovorí, že keď bolo mínus 20 stupňov, chodili 10 km peši denne do školy, prišli zmrznutí ako cencúle... a tu je. Ale na druhej strane, sama mi povie, keď je veľký mráz, aby som s deťmi von nešla.
Ingrid Ondruskova
10.02.12,16:03
...dnes bolo -7, minule bolo -11 a decká boli vonku tiež , ja som len chcela, aby sa všetci dospeláci, ktorí sa hrajú na skialpinistov aspoň
trochu vcítili do detskej duše, či tela...a to ešte nehovorím, a neporovnávam telesnú konštrukciu 100kilového chlapa, ktorý stojí na tie banány s 13 kg
dieťaťom, ktoré je vystavené tuhým mrazom...fyzika zachovania tepla nepustí...kto chcel pochopil a ostatní "horali" nech si žijú svoj život...
dogicka
10.02.12,16:07
Všetci prívrženci takéhoto otužovania, skúste sa prechádzať vonku hoci len 30 minút pri mínus 15 stupňoch, aké je to "príjemné". Veď človeku sa ani nadýchnuť nedá. A malým deťom taký ľadový vzduch jednoznačne nerobí dobre na dýchacie cesty. Podľa mňa je vrchol nezodpovednosti poslať dieťa do takej zimy, ešte pokiaľ svieti slnko, vzduch sa trocha prehreje, sa dá, ale ináč to dieťaťu rozhodne k zdraviu neprospeje. Teploty pod mínus 5 stupňov môžu detské dýchacie cesty doslova poškodiť. Deti sa takto "otužujú" a efekt je z toho taký, že nielen kvôli prehnane iniciatívnym učiteľkám, ale aj rodičom, berú potom ATB 5x ročne. A plne súhlasím so zadávateľkou témy, otužovanie by som nechávala na rodičov, nie na učiteľov, kto sa potom stará, keď je dieťa choré? Jasné že si to odskáče rodič. A aj moja 90 ročná prastará mama hovorí, že keď bolo mínus 20 stupňov, chodili 10 km peši denne do školy, prišli zmrznutí ako cencúle... a tu je. Ale na druhej strane, sama mi povie, keď je veľký mráz, aby som s deťmi von nešla.

Ani jedno z mojich detí nebralo do roka 5x antibiotíká. Netreba tu ísť do extrémov. Písala som to už v minulom príspevku. A keď nemajú ísť deti von, keď sú mínusové teploty, tak staršiu dcérku nemám poslať do školy?
Píšeš, aby sme sa skúsili prechádzať vonku 30 minút. A ty cez zimu von nevychádzaš? Do práce, do obchodu? Mne je tiež vždy zima, nie som veru žiadny otužilec, ale zasa viem, že na to, že som polhodinku vonku v zime, neumriem ani ja ani moje deti. Nemôžem predsa od novembra do marca nevychádzať z domu.
dogicka
10.02.12,16:11
...dnes bolo -7, minule bolo -11 a decká boli vonku tiež , ja som len chcela, aby sa všetci dospeláci, ktorí sa hrajú na skialpinistov aspoň
trochu vcítili do detskej duše, či tela...a to ešte nehovorím, a neporovnávam telesnú konštrukciu 100kilového chlapa, ktorý stojí na tie banány s 13 kg
dieťaťom, ktoré je vystavené tuhým mrazom...fyzika zachovania tepla nepustí...kto chcel pochopil a ostatní "horali" nech si žijú svoj život...

Ingrid, ja nie som "horal". A pochopila som. To že mám iný názor, neznamená, že som ťa nepochopila. Ale -7, alebo aj -11 stupňov naozaj nie je "tuhý" mráz. Tu ozaj preháňaš. Tuhý mráz je aspoň od -18 a viac. Ja nevravím, že deti majú byť vonku v zime celé hodiny, ale ako som písala vyššie, to staršiu dcérku nemám poslať do školy, lebo vonku mrzne?
A nie som ani 100-kilový chlap. Som 60-kilová žena :D
Leila2006
10.02.12,16:11
Ani jedno z mojich detí nebralo do roka 5x antibiotíká. Netreba tu ísť do extrémov. Písala som to už v minulom príspevku. A keď nemajú ísť deti von, keď sú mínusové teploty, tak staršiu dcérku nemám poslať do školy?

Píšeš, že je školáčka, to už je trochu iné ako v škôlke. Do školy ísť musí, s tým nič nespravíš, nie každý môže deti voziť autom priamo pred školu, ale rozhodne by som ten pobyt v mrazoch pod mínus 10 obmedzila na najnutnejšie minimum.
Ingrid Ondruskova
10.02.12,16:18
...ani ja celkom nerozumiem, že sme sa nechtiac prehupli do školského veku-možno snáď keď to Leila2006 okrajovo
spomenula v predchádzajúcom príspevku,: mám ešte jednu dcéru, má 8,5 roka a vôbec neriešim, či má ísť v nízkych
teplotách do školy....ide a hotovo...pri mladšej dcére mi ale vrchovato vadí, ak deti v škôlke vyháňajú do tuhých mrazov a nikto sa nestará, či sa dieťa pohybuje, či má na sebe všetky vrstvy, ktoré som do skrinky nachystala, či si sadne na zamrznutú lavičku, a či si nestrhlo z hlavy čiapku apod...
dogicka
10.02.12,16:23
...ani ja celkom nerozumiem, že sme sa nechtiac prehupli do školského veku-možno snáď keď to Leila2006 okrajovo
spomenula v predchádzajúcom príspevku,: mám ešte jednu dcéru, má 8,5 roka a vôbec neriešim, či má ísť v nízkych
teplotách do školy....ide a hotovo...pri mladšej dcére mi ale vrchovato vadí, ak deti v škôlke vyháňajú do tuhých mrazov a nikto sa nestará, či sa dieťa pohybuje, či má na sebe všetky vrstvy, ktoré som do skrinky nachystala, či si sadne na zamrznutú lavičku, a či si nestrhlo z hlavy čiapku apod...

Tak toto by vadilo aj mne. Ale to už nie téma či deti majú ísť v mraze von alebo nie, ale téma o nezodpovednosti niektorých učiteliek. Tiež s tým mám svoju skúsenosť.
Ingrid Ondruskova
10.02.12,16:27
A ty cez zimu von nevychádzaš? Do práce, do obchodu? Mne je tiež vždy zima, nie som veru žiadny otužilec, ale zasa viem, že na to, že som polhodinku vonku v zime, neumriem ani ja ani moje deti. Nemôžem predsa od novembra do marca nevychádzať z domu.[/QUOTE]


Plne súhlasím: veď práve, keď sa niekto prechádza= hýbe sa po vonku aj pri silných mrazoch pol hodinku
je všetko v absolútnom poriadku, ja s mojimi deťmi žijem normálny život aj od novembra do marca...normálne chodím s deckami
do mesta, na poštu...atď,....a všade sa presúvame pešo...žiadny problém!!!ale vadí mi to, čo som uviedla
vyššie...
Leila2006
10.02.12,16:31
A našla som ešte niečo http://www.uvzsr.sk/docs/leg/527_2007_vyhlaska_zariadenia_pre_deti_a_mladez.pdf §7 pani učiteľky by si mali prečítať
Ingrid Ondruskova
10.02.12,16:46
...dogicka...až teraz som si všimla, že si z Oravy...tým sa veľa vysvetľuje...predsa len "severania" sú trochu ináč nastavení
na teploty....mala som kolegu, ktorý sa priženil z Oravy do Topoľčian, a keď sa 2 roky dozadu prvý krát ochladilo na mínus
10 stupňov, len sa uškieral: jój to sú u nás inakšie mrazy!!!
dogicka
10.02.12,16:50
...dogicka...až teraz som si všimla, že si z Oravy...tým sa veľa vysvetľuje...predsa len "severania" sú trochu ináč nastavení
na teploty....mala som kolegu, ktorý sa priženil z Oravy do Topoľčian, a keď sa 2 roky dozadu prvý krát ochladilo na mínus
10 stupňov, len sa uškieral: jój to sú u nás inakšie mrazy!!!

:D:D:D
bubkoch
10.02.12,17:07
Však si odpovedáš sama. Decká stáli, potom pobehovali... a Ty to porovnávaš s frontou na banány. Na banány by som nestál, ale krpca by som pri -7°C kľudne nechal vonku aj 2 hodiny. Však keď mu bude zima tak si pobehne a zohreje sa sám, veď nie je na reťazi.
Však mne to tu pripadá, že chcete tie decká všetko naučiť a vychovať až keď budú veľkí a dospelí. A chalani ani na vojnu nemusia, ako sme museli my. Tak kedy sa dostanú tí vaši miláčikovia do stavu pripravenosti na tvrdé životné podmienky ? Tými potvrdenkami, oslobodeniami chcete dosiahnuť niečo prospešného pre Vaše deti ? Len aby nemuseli... a prečo by nemali musieť ?


...lubko..niečo mi hovorí, že nemáš deti...

ja mam deti 3 a na 100% s Lubkom suhlasim
bubkoch
10.02.12,17:16
A našla som ešte niečo http://www.uvzsr.sk/docs/leg/527_2007_vyhlaska_zariadenia_pre_deti_a_mladez.pdf §7 pani učiteľky by si mali prečítať

je tam "MOZE" ... tj nemusi ...
okrem toho, z toho linku vyplyva ze pokial nie je vychrica, do -10 by sme ani nemali debatovat ci von ano alebo nie ... lebo plati ano :)
Darica
10.02.12,17:36
Ono to je tak ,dnešné deti sú také ,aké sú. ( myslím tým odolnosť) Ale chápem aj rodičov, každý sa o svoje dieťa bojí, niekedy aj tam kde naozaj netreba.My sme v našej MŠ naozaj v posledných týždňoch pobyty vonku vynechávali. Ale včera a dnes sme už vonku boli, poriadne poobliekaní , na pol hodinku, a verte, ani jedno dieťa mi neprišlo povedať, že mu je zima.
Ale myslím si, že najdôležitejší je v MŠ spolupráca a dialóg, veď ráno sa dieťa odovzdáva pedagógovi, tak sa treba o probléme porozprávať. Ja si myslím, že škola vždy výjde rodičom, ak je rozumná požiadavka v ústrety.
sharlota
10.02.12,22:50
A u Vás čosi také ako šál v obchodoch nemáte ? My sme kedysi decká obliekali tak, že na sveter išla bunda s kapucou pod kapucou čiapka - bola s brmbolcom, jeden šál okolo krku pod bundou a druhý zvonku cez nos a ústa zaviazaný vzadu za kapucou. Takže mrzli akurát oči.

Alebo len hľadáš dôvody ako sprdnúť učiteľku, ktorá to robí tak ako by som to asi robil aj ja.
Skúšal si si dať niekedy šál cez ústa a poriadne si ho zadýchať, kým nie je mokrý pri - 15???? Si normálny???? Vieš čo to spôsobuje? Zápaly priedušiek plúc a priedušnice tých najhorších intenzít. Šál cez ústa je to najhoršie, čo môžeš dieťaťu dať v zime...
sharlota
10.02.12,23:03
Ja neviem, len sa tak zamýšlam.... celé leto, jar a jesen chodím s dcérou von...denne. Chodili sme na prechádzky,doparku, do piesku, na plaváreň, na túry a pod. Nebola chorá. Začala chodiť do škôlky a ako jediná sa držala a nebola vôbec ani len soplavá. Nakoniec začali zimy a podľa dnešných neoverených info pani učiteľky nedozerajú na to, či si troj ročné deti dajú alebo nedajú čiapku, šál a rukavice a ako si zapnú bundu. Samozrejme ochorela. Potom bola nejaký čas ok, ale teraz, ako boli tieto väčšie zimy, tak s nimi chodili von aj keď pršalo a to mi príde surové. Dcéra jej nonstop chorá, len čo je pár dní v škôlke. Ak sú vnútri, je to ok. Ak idú von, hneď má sople, strašne kašle. Pretože lietajú, naháňajú sa a nadýchajú sa toho mrazu. Podľa mňa, toto ni je otužovanie, ale zahrávanie sa so zdravím detí. Ak by sa prechádzali, alebo občas pobehli, ok. Ale bezbreho lietať v mraze, neoblečení mi príde barbarstvo. A o toto mi ide. Na jeseň mala zápal mechúra, pretože ešte v novembri ju nechali pani učitelky sedieť na piesku vonku... Hoci sme ich prosili, nech na to dajú pozor... Čiže ani ja nie som za prehnanú starostlivosť, ale to ani zadávateľka témy. Ale odtiaľ potiaľ...
kukučka
11.02.12,00:09
A čo ti bráni porozprávať sa s pani učiteľkou? Už to tu píšem druhýkrát. Nechce sa mi veriť, žeby neskontrolovala deti. Ale najprv si neoverené over. Ak nepomôže, máte tam predsa aj riaditeľku.
Aby sme neprechladli, treba pred odchodom do zimy dať niečo dobre teplé do žalúdka. Odkedy som tú jogínsku radu čítala, tak ju aj praktizujem, funguje. Vyskúšajte.
Ingrid Ondruskova
11.02.12,07:33
...sharlota...lepšie si to ani nevedela vystihnúť...
pozn: rozprávanie s učiteľkami /všeobecne/ sami uznáte...nie je vôbec jednoduchá vec...ak chcete
ako tak dobre vychádzať, je absolútne non-sens, aby som išla do riaditeľne ako nasr.ný rodič, viete
si potom predstaviť, čo by sa dialo....
pri mojej 3-ročnej dcére sa mi napr.na jeseň stalo, že deti išli v škôlke von a malej nedali vôbec pančušky!!!!
a keď som to povedala učiteľke...ona na to: jój milá mamička, to ste mi mali ráno povedať, že jej tie pančušky máme
dať!!!!! no nezabili by ste ju!!! toto je snáď bez komentára!! a čo ako by ste robili teraz Vy?
no a potom, že malinká mala problémy 2 týždne s mechúrom, to už p.učiteľky akosi netrápi, načo aj???
KatarinaNR
11.02.12,07:45
je rozdiel ísť von a ísť von, je pravda, že veľa urobí ak učiteľka nazaviaže čiapku (nafúka do ucha) ak nedá rukavice, nevyfúka nos keď je treba a tieto "drobnosti" v takej zime veľa robia. Ja som za ísť von s dieťaťom keď je mínus desiať, bezvetrie, svieti slnko, zaviažem jej čiapku a dám jej rukavice a prechádzame sa, občas pobehne. Ale je velikánsky rozdiel ísť von, nedať jej rukavice, nezaviazať čiatku, je mínu desiať a fúka, naháňajú sa bez upozornenia, s nevyfúkaným nosom..............
Ja som tento týždeň pozerala na škôlkárskom nete, keďže mám 3,5ročnú malú fotky z rôznych akcií aj takých, ktoré boli cez zimu a tam som to videla, nezaviazaná čiapka, dobreže len cez pol hlavy, žiadne rukavice na rukách, a vedľa pani učiteľka, ktorá mala na hlave kapucňu a rukavice, prečo ich tomu dieťaťu nedala? vždy ich malá má vo vačku, takže také rozdiely, ktoré ma hnevajú!!!!!
bjuty smis
11.02.12,07:46
..a podľa dnešných neoverených info pani učiteľky nedozerajú na to, či si troj ročné deti dajú alebo nedajú čiapku, šál a rukavice a ako si zapnú bundu...

to bol teda argument...
Ingrid Ondruskova
11.02.12,07:51
je rozdiel ísť von a ísť von, je pravda, že veľa urobí ak učiteľka nazaviaže čiapku (nafúka do ucha) ak nedá rukavice, nevyfúka nos keď je treba a tieto "drobnosti" v takej zime veľa robia. Ja som za ísť von s dieťaťom keď je mínus desiať, bezvetrie, svieti slnko, zaviažem jej čiapku a dám jej rukavice a prechádzame sa, občas pobehne. Ale je velikánsky rozdiel ísť von, nedať jej rukavice, nezaviazať čiatku, je mínu desiať a fúka, naháňajú sa bez upozornenia, s nevyfúkaným nosom..............
Ja som tento týždeň pozerala na škôlkárskom nete, keďže mám 3,5ročnú malú fotky z rôznych akcií aj takých, ktoré boli cez zimu a tam som to videla, nezaviazaná čiapka, dobreže len cez pol hlavy, žiadne rukavice na rukách, a vedľa pani učiteľka, ktorá mala na hlave kapucňu a rukavice, prečo ich tomu dieťaťu nedala? vždy ich malá má vo vačku, takže také rozdiely, ktoré ma hnevajú!!!!!

na základe ďalších a ďalších nespokojných mamičiek ma "teší" len to, že na celom Slovensku je rovnaká úroveň škôlok...
trochu sa cítim ako ten demonštrant naulici: všetci vieme o probléme, ale akosi ho nedokážeme vyriešiť...!!!
lubko6394
11.02.12,08:17
Skúšal si si dať niekedy šál cez ústa a poriadne si ho zadýchať, kým nie je mokrý pri - 15???? Si normálny???? Vieš čo to spôsobuje? Zápaly priedušiek plúc a priedušnice tých najhorších intenzít. Šál cez ústa je to najhoršie, čo môžeš dieťaťu dať v zime...

Samozrejme že som si to skúsil. Aj na sebe aj na dcérach a ani ony nezamrzli a ešte žijú, mladšia má 26. Ešte do 20 rozprávali o tyranskom tatkovi a čuduj sa svete ked dnes komentujú svoje kamarátky mamičky tak si výchovu predstavujú presne tak tyranskú ako mali ony.
Ale problém je asi v tom, že tie decká nie sú skontrolované či sú dostatočne oblečené. A to tu na fóre nevyriešime. Tu súhlasím, že je nutné zasiahnuť a s takou učiteľkou zatočiť.
buchač
11.02.12,08:51
Samozrejme že som si to skúsil. Aj na sebe aj na dcérach a ani ony nezamrzli a ešte žijú, mladšia má 26. Ešte do 20 rozprávali o tyranskom tatkovi a čuduj sa svete ked dnes komentujú svoje kamarátky mamičky tak si výchovu predstavujú presne tak tyranskú ako mali ony.
Ale problém je asi v tom, že tie decká nie sú skontrolované či sú dostatočne oblečené. A to tu na fóre nevyriešime. Tu súhlasím, že je nutné zasiahnuť a s takou učiteľkou zatočiť.
...he ...staršia je ešte horší " tyran " ako sme boli my .........;):---
Darica
11.02.12,15:19
Nehnevajte sa, mne sa nechce veriť, že učiteľka naschvál nezaviaže dieťaťu šál, alebo mu nedá čiapku, rukavice v chladnom počasí. Skôr by som vám ukázala mnoho moderných čiapok, ktoré sa nedajú nijak uviazať a preto behajú po hlave hore , dole, moderných úzkych, bedrových nohavíc a krátkych vetroviek....
Ja viem, že sa to netýka vas, viete ja čím som staršia riadim sa jedným heslom. Ak mi dieťa v MŠ dlho plače, alebo nechce jesť, obliekam ho do zimy ,nepočúva..... a mne dochádza dych, predstavím si na chvíľu , že je to moje dieťa. Alebo, ako by som chcela aby sa cudzia osoba v podobnej situácii správala k môjmu dieťaťu......
sharlota
11.02.12,19:58
Nehnevajte sa, mne sa nechce veriť, že učiteľka naschvál nezaviaže dieťaťu šál, alebo mu nedá čiapku, rukavice v chladnom počasí. Skôr by som vám ukázala mnoho moderných čiapok, ktoré sa nedajú nijak uviazať a preto behajú po hlave hore , dole, moderných úzkych, bedrových nohavíc a krátkych vetroviek....
Ja viem, že sa to netýka vas, viete ja čím som staršia riadim sa jedným heslom. Ak mi dieťa v MŠ dlho plače, alebo nechce jesť, obliekam ho do zimy ,nepočúva..... a mne dochádza dych, predstavím si na chvíľu , že je to moje dieťa. Alebo, ako by som chcela aby sa cudzia osoba v podobnej situácii správala k môjmu dieťaťu......

Nemyslím, že je to naschvál,skôr z ľahostajnosti. Majú tých detí veľa, určite im trvá hodinu, kým ich všetkých poobliekajú, čo nie je med lízať. Tak sa stane, že na také detaily ako je poriadne nasadená čiapka, rukavice alebo nedajbože šál sa pozabudne. Alebo sa stane, že to tomu dieťaťu spadne počas toho nepríčetného lietania, zošuchne sa a každý na to kašle. Pani učiteľka radšej klebetí (nikto jej to nezazlieva, tiež by som klábosila s kolegyňami) ale po deťoch nepozrie a tak to potom vyzerá.... Nikto nevie ako to je, čím to je, ale na jednej strane tie učiteľky chápem,na druhej by som bola rada, aby to bolo lepšie... práve kvôli deťom.
pivko
11.02.12,20:15
Treba to sprivatizovať ako všetko v tomto štáte. Príspevok od štátu pre štátne školky , len za deň ktorý bolo dieťa v školke. V súkromnej kam chodí moj Kubko to neexistuje aby deti nenaobliekali podľa aktuálneho počasia , záleží im na tom aby mali každý deň čo najviac deti.Ale sumu za mesiac radšej nepíšem. Ináč 1 učitelka na 3 deti , hovoria len anglicky.
Ingrid Ondruskova
11.02.12,21:04
Ak mi dieťa v MŠ dlho plače, alebo nechce jesť, obliekam ho do zimy ,nepočúva..... a mne dochádza dych, predstavím si na chvíľu , že je to moje dieťa. Alebo, ako by som chcela aby sa cudzia osoba v podobnej situácii správala k môjmu dieťaťu......

...pekný prístup ....takto nejako si to predstavujem, že starostlivosť v škôlke by sa mala približovať k starostlivosti milujúcich rodičov...ale asi to
tak väčšinou nefunguje....žiaľ....ale na druhej strane, obdivujem učiteľky MŠ /presne viem, akého čerta-neposedu mám doma/ a taká p.učiteľka
má takých čertíkov 20...
kukučka
11.02.12,22:18
Keď si povedal A, povedz aj B!
A kde by nato vzali všetci rodičia? Len by ste privatizovali...
Melnick
12.02.12,04:05
Treba to sprivatizovať ako všetko v tomto štáte. Príspevok od štátu pre štátne školky , len za deň ktorý bolo dieťa v školke. V súkromnej kam chodí moj Kubko to neexistuje aby deti nenaobliekali podľa aktuálneho počasia , záleží im na tom aby mali každý deň čo najviac deti.Ale sumu za mesiac radšej nepíšem. Ináč 1 učitelka na 3 deti , hovoria len anglicky.


pivko, nehnevaj sa na mňa, ale toto mi pripadá skôr ako chválenkárstvo od Teba, ako rada pre ostatných rodičov, ktorí majú len tak-tak, aby svojmu dieťaťu zaplatili celodennú stravu v predškolskom zariadení. Nehovoriac o tom, ak majú 2-3 deti a je jedno aké sú staré, za každé treba cvakať a nie málo.

Myslím, že všetci rodičia by brali 1 učiteľku na 3 deti dokonca viem, že dieťa navštevujúce súkromnú MŠ nemusí prísť do zariadenia napr. do ôsmej, ako to je bežné v iných nesúkromných predškolských zariadeniach, ale majú tam upravený aj režim, dokedy môže prísť do MŠ. A tie "obyčajné", čakajú učiteľku pred škôlkou s červenými noštekmi už pred otvorením MŠ, aj pred 6:00 ráno. A rodičia takýchto detí, by určite všetkými desiatimi brali aj to, že ich deti by hovorili anglicky, ale Ty asi hovoríš o inej krajine, nie o Slovensku, však ???

A viem o čom hovorím - 21 ročná prax s deťmi od predškolského veku až po adolescentov.
Melnick
12.02.12,06:14
Súhlasím s Tebou, veru aj tak sa správali niektoré p. učiteľky, ale našťastie tá väčšina bola normálna.
pivko
12.02.12,06:37
Pointa bola v tom aby školka dostávala peniaze len za tie dni ktoré bolo dieťa v školke a následne by sa to dotklo platov učiteliek. By si rozmysleli či chcú mať školku plnú detí ,alebo sedieť v prázdnej školke , brať plat a piť kávičku.
Melnick
12.02.12,08:11
Z tých tridsiatich detí, ktoré často v triedach boli, hoci predpisy to nepovoľovali, ale situácia bola úplne iná, vždy do MŚ niektoré deti prišli - dokonca aj v čase chrípkovej epidémie. ( plačúca mama, ktorá nemala kde nechať dieťa, dokonca priniesla stoličku, aby malo dieťa kde sedieť, ako keby to záviselo iba od počtu stoličiek.)

(10) Najvyšší počet detí v triede materskej školy je
a) 20 v triede pre troj- až štvorročné deti,
b) 21 v triede pre štvor- až päťročné deti,
c) 22 v triede pre päť- až šesťročné deti,
d) 21 v triede pre troj- až šesťročné deti.

Hmmmmm - sen každej učiteľky MŠ : v prepočte 7 učiteliek na jednu triedu. Science fiction :D:D:D
Melnick
12.02.12,08:12
pivko, neviem či tú kávičku nestihne skôr tá učiteľka čo má na starosti 3 deti a nie 25.
Letko
12.02.12,11:31
Ja neviem, len sa tak zamýšlam.... celé leto, jar a jesen chodím s dcérou von...denne. Chodili sme na prechádzky,doparku, do piesku, na plaváreň, na túry a pod. Nebola chorá. Začala chodiť do škôlky a ako jediná sa držala a nebola vôbec ani len soplavá. Nakoniec začali zimy a podľa dnešných neoverených info pani učiteľky nedozerajú na to, či si troj ročné deti dajú alebo nedajú čiapku, šál a rukavice a ako si zapnú bundu. Samozrejme ochorela. Potom bola nejaký čas ok, ale teraz, ako boli tieto väčšie zimy, tak s nimi chodili von aj keď pršalo a to mi príde surové. Dcéra jej nonstop chorá, len čo je pár dní v škôlke. Ak sú vnútri, je to ok. Ak idú von, hneď má sople, strašne kašle. Pretože lietajú, naháňajú sa a nadýchajú sa toho mrazu. Podľa mňa, toto ni je otužovanie, ale zahrávanie sa so zdravím detí. Ak by sa prechádzali, alebo občas pobehli, ok. Ale bezbreho lietať v mraze, neoblečení mi príde barbarstvo. A o toto mi ide. Na jeseň mala zápal mechúra, pretože ešte v novembri ju nechali pani učitelky sedieť na piesku vonku... Hoci sme ich prosili, nech na to dajú pozor... Čiže ani ja nie som za prehnanú starostlivosť, ale to ani zadávateľka témy. Ale odtiaľ potiaľ...

Jednej sa nepáči, že sa jej dieťa v škôlke len prechádza, že keď už je vonku na mraze, mali by deti aspoň behať alebo sa nejak hrať.
Druhej sa nepáči, že jej dieťa v škôlke behá, že keď už je vonku na mraze, mali by sa deti radšej prechádzať.
Ďalším vadí, že deti nechodia von, ďalším že chodia,...
Zbytočne sa tu prekárame, každý je strojcom svojho šťastia a šťastia svojich detí. Otvorte túto tému o 10 rokov a potom napíšte, či sú vaše deti zdravé alebo choré a uvidíme, či je lepšie deti otužovať v mrazoch alebo ich mať doma.
Darica
12.02.12,18:48
Počet detí v triede , tak ako to uvádzaš ,bol zrušený, takže individuálny prístup (aký si praje každý rodič k svojmu dieťaťu) bude nadalej ťažší a ťažší........
marleau
12.02.12,18:56
Individuálny prístup ... deťom sa majú venovať najmä rodičia a nie preafektovaná učiteľka v MŠ.Každý vidí kariéru a o deti sa má starať cudzí??
Darica
12.02.12,19:04
Pointa bola v tom aby školka dostávala peniaze len za tie dni ktoré bolo dieťa v školke a následne by sa to dotklo platov učiteliek. By si rozmysleli či chcú mať školku plnú detí ,alebo sedieť v prázdnej školke , brať plat a piť kávičku.
Tak to by sa potom mohli platiť čašníci, keď nebudú mať zakázníkov, predavačky, sestričky, ak im príde v ten deň menej pacientov.....

To chcete povedať, že učiteľ je zodpovedný za zdravie detí? Nehnevajte sa, ale vedela by som Vám hovoriť príbehy o tom, aké choré a hlavne nedoliečené deti k nám do MŠ chodia. Ak upozorníme rodiča, odpovie , že dieťa je v poriadku, a my nie sme lekári - odborníci, aby sme to posúdili. ( My sme s ním cca 9 hodín denne, niekedy viac ako rodič) A hlavne taký rodič si nepraje, aby sme s jeho dieťaťom nešli von v chlade, veď čo ráno sa dovezú , antibiotiká ma v sebe, celý deň je v teple, a poobede sa odvezie domov...prečo by s nim ostával doma.
Naštastie to nie je to pravidlo, ale stáva sa častejšie ako by sme chceli ......

A ešte k platom učiteliek, ak je stredoškoláčka - tých je väčšina , pri tej zodpovednosti má plat zhruba 450 eur, vy chcete, aby mala ešte menej?
iv@n
12.02.12,20:45
heh dva nezmieritelné tábory, na jednej strane chlapi (čo tam po nejakých soploch, tie nikoho nezabili a hlavne, ja sa o malé nestarám, ráno vypadnem do roboty, prídem až večer, pusu na čelo a nech sa stará mamina.. a na vojne som predsa musel cvičiť v spodároch, tak to musí zniesť každý nie?) plus mamičky čo majú to šťastie a ich dieťa nechytí každý bacil letiaci okolo.
a na druhej strane tí, čo z mesiaca majú týždeň až dva strávený pri soplavom dieťati, ktoré ich naťahuje až sa z toho dogrcia, reve celú noc, cez deň nič nezje, človek behá štafetový beh s odsávačkou a liekmi.
eh, ja bohužial patrím tútu zimu do skupiny číslo dva :(
myslím, že to tu vždy skončí patovo, o svojej pravde druhú stranu ťažko presvedčiť.
Melnick
13.02.12,04:30
Počet detí v triede , tak ako to uvádzaš ,bol zrušený, takže individuálny prístup (aký si praje každý rodič k svojmu dieťaťu) bude nadalej ťažší a ťažší........

Ak rodič zacvaká, bude naďalej ľahší a ľahší......:D:D:D
Jasné Dara, tie počty v triedach sú nižšie, Ty sa určite nepamätáš, že v triedach na JEDNU učiteľku bolo aj 40 detí ( nepomýlila som sa - 80-te roky ) - všetci zodpovední, ktorí neprišli s deťmi priamo do kontaktu sa tvárili, že je to OK ( nebolo, porušovalo sa tisíc pravidiel a zákonov). Len učiteľka bola ako zbitý pes a jednou nohou v base.

mimotemy: dieťa v predškolskom veku je síce často choré, ale posiľňuje sa jeho imunitný systém, za predpokladu, že ho rodič nenapcháva antibiotikami aj pri "soploch" a ďaleko lepšie zvláda rôzne choroby. Nemáte vo svojom okolí prípady, ak nejakou "detskou" infenkčnou chorobou ochorel dospelý, ako ťažko prebiehala choroba a aj následky to niekedy malo?
osky
13.02.12,05:25
Z tých tridsiatich detí, ktoré často v triedach boli, hoci predpisy to nepovoľovali, ale situácia bola úplne iná, vždy do MŚ niektoré deti prišli - dokonca aj v čase chrípkovej epidémie. ( plačúca mama, ktorá nemala kde nechať dieťa, dokonca priniesla stoličku, aby malo dieťa kde sedieť, ako keby to záviselo iba od počtu stoličiek.)

(10) Najvyšší počet detí v triede materskej školy je
a) 20 v triede pre troj- až štvorročné deti,
b) 21 v triede pre štvor- až päťročné deti,
c) 22 v triede pre päť- až šesťročné deti,
d) 21 v triede pre troj- až šesťročné deti.

Hmmmmm - sen každej učiteľky MŠ : v prepočte 7 učiteliek na jednu triedu. Science fiction :D:D:D


zboznujem rodicov ktori len kritizuju,moja mama ma za sebou takmer 30-rocnu prax v skolke,takze takehoto som si uzila.ucitelky nemaju na kavicku narok,ale deti im mozu aj po hlavach poskakat,ze?

Melni,,nic si z tho nerob.ludia nikdy nepochopia,co je to praca ucitela.kazdy si vsimne len tu sprostu kavicku....
bubkoch
13.02.12,06:28
zboznujem rodicov ktori len kritizuju,moja mama ma za sebou takmer 30-rocnu prax v skolke,takze takehoto som si uzila.ucitelky nemaju na kavicku narok,ale deti im mozu aj po hlavach poskakat,ze?

Melni,,nic si z tho nerob.ludia nikdy nepochopia,co je to praca ucitela.kazdy si vsimne len tu sprostu kavicku....

dnes rano som mal s jednym takym debilom "pohovor" ... skoro sme sa pobili ... cez vikend sa mi malá sťazovala ze celu triedu terorizuju dvaja zasrani, kopu ich, nadavaju, pluju, chodia za nimi na wc a smeju sa, atd ... tak som v satni hodil rec s otcom jedneho z nich nech si laskavo spravi doma so zasranom poriadok ... a ze to nie je prvy krat co sa aj ostatní rodicia stazuju ... a on na to ze už sa bude stazovat riaditelke a vyssie na ucitelky, ze si s nim nevedia poradit ... no comment, zabil by som
csillag3112
13.02.12,12:05
Som ucitelka v skolke, ale viete co priatelia ? Pridte si tuto robotu skusit na vlastnej koži a potom tu kecajte a kydajte na ucitelov, najprv si naucte deti zakladným sebaobslužným navykom a potom si ich davajte do skolok !!! Katastrofa !!Učiteľka neni opatrovateľka !!!! U nás si nevedia napr. ani nos vyfukat - väčšina detí ! A mamičky 4 ročným odsávaju sople osávačkami. To čo je ? Pyskuju na choré deti !!! Ale to nikdo nevie že pán doktor napíše papier že dieťa môže ísť do kolektívu aj s ATB - ááá čo veď nemá horúčku. Keď mi otrčí papier od doktora možem si viete čo ! Musíme ho vziať do triedy.NO A nebudem sa vyjadrovať k prípadom KEDY PRE RODIČA JE MŠ ODKLADACí PRIESTOR PRE DETI, LEN ABY SA ICH ZBAVILI A MALI POKOJ ! TAK TO JE UŽ MOC ! Ja som učiteľka nie opatrovateľka vašich detí, ktoré sa poniektoré nevedia ani pýtať na WC a predsa ich strčíte do školky ! Na učiteľka -však keď sa pos.....e tak ho gabte .......... aaaach ale povedia vam do očí ako doma chodia samé na WC ako si vedia fúkať nos atď atď. Normálne som vytočená z tohoto tu. Poniektorí sa pozrite na seba !
A ešte - my počas týchto mrazov von nechodíme.
alaya1
14.02.12,07:01
Otazka je, kto by ho v skolke strazil, ked su vsetky deti a ucitelky na prechadzke.
sharlota
15.02.12,11:26
Som ucitelka v skolke, ale viete co priatelia ? Pridte si tuto robotu skusit na vlastnej koži a potom tu kecajte a kydajte na ucitelov, najprv si naucte deti zakladným sebaobslužným navykom a potom si ich davajte do skolok !!! Katastrofa !!Učiteľka neni opatrovateľka !!!! U nás si nevedia napr. ani nos vyfukat - väčšina detí ! A mamičky 4 ročným odsávaju sople osávačkami. To čo je ? Pyskuju na choré deti !!! Ale to nikdo nevie že pán doktor napíše papier že dieťa môže ísť do kolektívu aj s ATB - ááá čo veď nemá horúčku. Keď mi otrčí papier od doktora možem si viete čo ! Musíme ho vziať do triedy.NO A nebudem sa vyjadrovať k prípadom KEDY PRE RODIČA JE MŠ ODKLADACí PRIESTOR PRE DETI, LEN ABY SA ICH ZBAVILI A MALI POKOJ ! TAK TO JE UŽ MOC ! Ja som učiteľka nie opatrovateľka vašich detí, ktoré sa poniektoré nevedia ani pýtať na WC a predsa ich strčíte do školky ! Na učiteľka -však keď sa pos.....e tak ho gabte .......... aaaach ale povedia vam do očí ako doma chodia samé na WC ako si vedia fúkať nos atď atď. Normálne som vytočená z tohoto tu. Poniektorí sa pozrite na seba !
A ešte - my počas týchto mrazov von nechodíme.

Ak vy von nechodíte, tak sa ťa to netýka a nemusíš sem ani prispievať. Nikto tu neútočí na učiteľky, len sme vyjadrili svoj názor na to, že ak už sa ide s deťmi von, mali by byť oblečené, čo niektoré učiteľky neriešia... Píšeš, že nie si opatrovateľka? Ok, a čo si teda? Tak potom by si mala pracovať v škôlke, kde sú s deťmi aj rodičia, aby im mohli utrieť zadky, vyfúkať nos a obliecť ich, keď idú von...a ty ich budeš iba učiť básničky a pesničky že? Prepáč, ale si z nejakého divného cesta, to si radšej hľadaj iné zamestnanie, zjavne si si to svoje pomýlila :(
csillag3112
15.02.12,11:44
Sharlota citaj dobre a znovu !!! Nie ja som sa nepomylila to VY SA MYLITE !!!! Pretože VAŠE DETI MAJU PRISŤ DO ŠKôLKY so SEBAOBSLUŽNýMI NÁVYKMI ale smola neni to tak v mnohýýýých prípadoch - a asi ani u tvojich detí teda !!!! Tak si to prídm skusiť pani chytrááááá !!!! 20 deťom utierať sople každých 5 minút a som zvedavá ako dlhoťa to bude baviť !!
csillag3112
15.02.12,11:47
Nemýľ si učiteľov s opatrovateľmi !!!!!
Ingrid Ondruskova
15.02.12,12:03
20 deťom utierať sople každých 5 minút a som zvedavá ako dlhoťa to bude baviť !![/QUOTE]

...mne teda detské sople /aj iné detské záležitosti/ nijako nevadia....:)
csillag3112
15.02.12,12:08
15 ročná prax od MŠ po mladistvých, cez narkomanov a feťákov, a mladými ľuďmi všeobecne. A s dobrými výsledkami, postačujúce. Nevieš o čom píšeš naozaj.
csillag3112
15.02.12,12:14
Ani mne !! A nevadí mi veľa vecí - znesiem bez problémov, ale poniektrí rodičia veľmi preháňaju a to už sa ani nejdem rozčuľovať nad ľudmi ktorým nevraví nič ani to že školka je do 16.30 a oni sa zbadaju o pol 6 vecer že " jeho nemáme doma dieťa" Takí nech si ho vezmu len k štedrovečernej večeri. Dnešne školstvo "SEN". Ale učiteľ je neschopáááák prvej triedy ako vždy - len druhý sa nevidí bože kolľko by som vedela popísať ale to je zbytočne po 15 ročnej praxi mi je to plne jasné. Poniektrí nech si deti radšej ani nerobia keď sú im na obtiaž a nemajú sa im doma kedy venovať aby ich naučli aspoň základné veci !!! AAAAAlebo nech si k nim doma platia opatrovateľky !
Ingrid Ondruskova
15.02.12,12:28
...czillag...azda máš v niečom pravdu, ale keď žena zarába 500,-EUR asi si ťažko môže
zobrať opatrovateľku....a ešte malá poznámočka k tej situácii, že niektorí rodičia
dávajú do škôlky soplavé alebo choré dieťa...predpokladám, že vieš o tom zákone, že
žena-pracujúca matka má nárok na OČR len raz do mesiaca??? mne samej sa to stalo,
že malá bola chorá týždeň, bola som s ňou na OČR, potom chodila 2 týždne do škôlky
a potom znovu ochorela a panička na sociálke mi vraví::no ale Vy, milá pani už nemáte
nárok na OČR!!!! čisté zúfalstvo!!! to len také malé ospravedlnenie, že zúfalí ľudia robia zúfalé činy!!! mňa táto situácia stála v práci skoro výpoveď...
veronikasad
15.02.12,12:32
...czillag...azda máš v niečom pravdu, ale keď žena zarába 500,-EUR asi si ťažko môže
zobrať opatrovateľku....a ešte malá poznámočka k tej situácii, že niektorí rodičia
dávajú do škôlky soplavé alebo choré dieťa...predpokladám, že vieš o tom zákone, že
žena-pracujúca matka má nárok na OČR len raz do mesiaca??? mne samej sa to stalo,
že malá bola chorá týždeň, bola som s ňou na OČR, potom chodila 2 týždne do škôlky
a potom znovu ochorela a panička na sociálke mi vraví::no ale Vy, milá pani už nemáte
nárok na OČR!!!! čisté zúfalstvo!!! to len také malé ospravedlnenie, že zúfalí ľudia robia zúfalé činy!!! mňa táto situácia stála v práci skoro výpoveď...
Ingrid, tento zákon nepoznám.
Ošetrovné SP vypláca 10 kal.dní. Pokial však dieťa nanovo ochorie a neide o pokračovanie predch.nemoci, vzniká nárok na ďalších 10 dní. (vtedy si SP vyžiada stanovisko ošetrujúceho detského lekára) Že s tým nie je nadšený zamestnávateľ, nekomentujem ...
KatarinaNR
15.02.12,12:37
Ja si vážim všetky učiteľky, moja mamina je učiteľka v MŠ 34rokov, má 52, nie je to jednoduchá robota to viem, chodila som počas materskej k nej aby sa mi malá trochu zahrala keď bola v škôlke mamina, je to náročná práca a po 34rokoch má vážení 450euro v čistom. No absolútne neocenená práca. Ale to čo som písala v predchádzajúcom príspevku som myslela tiež vážne i keď viem, že utierať nos 24deťom je ťažké, obliekať ich všetky von je ťažké, občas sa nejaké pociká, tento rok má mamina malých, t.j. trojročných, ale aj tak to od učiteľky vyžadujem, nechávam jej tam to čo mi je najcennejšie.
Ingrid Ondruskova
15.02.12,12:38
..mňa pani na sociálke uisťovala, že má v tomto pravdu....láskyplne mi poradila, aby som si dala vypísať OČR na staršiu dcéru!!! asi to myslela dobre, ale ide predsa o princíp!!...
a na potvoru ochorela o pár dní aj staršia dcéra, takže keby som už jednu OČR na jej meno mala vypísanú, tak neviem...neviem...budem rada, ak sa niekto ohlási, kto má
alebo nemá podobnú skúsenosť....
bubkoch
15.02.12,12:43
..mňa pani na sociálke uisťovala, že má v tomto pravdu....láskyplne mi poradila, aby som si dala vypísať OČR na staršiu dcéru!!! asi to myslela dobre, ale ide predsa o princíp!!...
a na potvoru ochorela o pár dní aj staršia dcéra, takže keby som už jednu OČR na jej meno mala vypísanú, tak neviem...neviem...budem rada, ak sa niekto ohlási, kto má
alebo nemá podobnú skúsenosť....

veronikasad ma pravdu, pani na socialke ti hovorila nezmysly ...
Ingrid Ondruskova
15.02.12,12:48
waw...dievčatá, ak máte pravdu, pre budúcnosť si to teda musím naštudovať po "inej osi" ako jedna pani referentka na sociálke.....aj mne sa to zdalo čudné...a veeeľmi nespravodlivé ale bola som ticho, keď sa tomu nerozumiem...a ešte mi povedala, že dieťa
nad 10 rokov má byť doma samé....ak je choré....je toto pravda??? t.j. nemám nárok na OČR...kedysi bola hranica 15 rokov:??
veronikasad
15.02.12,12:51
waw...dievčatá, ak máte pravdu, pre budúcnosť si to teda musím naštudovať po "inej osi" ako jedna pani referentka na sociálke.....aj mne sa to zdalo čudné...a veeeľmi nespravodlivé ale bola som ticho, keď sa tomu nerozumiem...a ešte mi povedala, že dieťa
nad 10 rokov má byť doma samé....ak je choré....je toto pravda??? t.j. nemám nárok na OČR...kedysi bola hranica 15 rokov:??
Ingrid, ak detská lekárka potvrdí v karte, že liečba bola ukončená a dieťa ochorie nanovo, ide o nový prípad potreby ošetrovania a SP nanovo vypláca ošetrovné po dobu 10 kal.dní.
Ani dieťa nad 10 rokov nemusí byť doma samé, ak ošetrujúci lekár potvrdí, že počas nemoci si vyžaduje ošetrovanie inou osobou. Nie je stanovená žiadna hranica, potrebu ošetrovania inou osobou stanovuje lekár.
Melnick
15.02.12,12:52
Veronika má pravdu.
Ingrid Ondruskova
15.02.12,12:53
ďakujem....vidím, že aj týmto spôsobom /dezinformáciou/ sociálka šetrí kde sa dá...
bubkoch
15.02.12,12:54
waw...dievčatá, ak máte pravdu, pre budúcnosť si to teda musím naštudovať po "inej osi" ako jedna pani referentka na sociálke.....aj mne sa to zdalo čudné...a veeeľmi nespravodlivé ale bola som ticho, keď sa tomu nerozumiem...a ešte mi povedala, že dieťa
nad 10 rokov má byť doma samé....ak je choré....je toto pravda??? t.j. nemám nárok na OČR...kedysi bola hranica 15 rokov:??

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
Melnick
15.02.12,12:54
Veronika má znova pravdu.
kathy_smal
15.02.12,13:00
Dnes bolo v skolke 52percent deti, ostatne su doma, ako je to vo vasej skolke? Je to normalne ze chyba takmer polovica deti?
bubkoch
15.02.12,13:05
Dnes bolo v skolke 52percent deti, ostatne su doma, ako je to vo vasej skolke? Je to normalne ze chyba takmer polovica deti?
v najmensej triede je to normalne, v najstarsej triede by som sa uz ako rodic pytal sam seba co robim zle ...
kathy_smal
15.02.12,13:10
my sme viactriedka
Melnick
15.02.12,13:46
Dievčatá ( pekne som nás 17-tky nazvala :D), už sa nehádajme. Zadávateľka témy má pravdu. Naozaj by s deťmi počas silných mrazov nemali chodiť von - teda na prechádzky, lebo tam sa organizmus moc nezahrieva - pretože sa chodí dosť pomaly. Ale vyšantiť sa na školský dvor - to deťom iba pomôže, pretože po odchode domov, sa možno už vonku nedostanú. A niekoľko zaspomínaní : - Sople som radšej utrela, ako som ich mala vidieť pod nosom a počúvať ako ich smŕkajú do seba.- Deti, ktoré nedobehli na WC,očistila p. upratovačka mala to v náplni práce ( vtedy,keď som robila ja v MŠ)- Žiadna sranda čo sa bezpečia týka, to nebola, starať sa o to "Naše, Vaše najcennejšie"- Nenávidela som, ak niektorá kolegyňa nútila piť, alebo jesť deti niečo, čo vyslovene nechceli a naťahovalo ich z toho, ale stávalo sa.- Nenávidela som, ak rodič neupozornil na rôzne skryté choroby dieťaťa - dodnes mám na ukazováku pravej ruky, stopy po hryzení dieťaťom, lebo v strese nebolo v MŠ nikoho, kto by podal varechu a jazyk bolo treba držať, aby nezapadol a dieťa sa neudusilo do príchodu záchranky.( U toho istého dieťaťa sa mi to stalo 3x z ničoho nič spadlo na zem, jazyk zapadol, zmodralo ..... a .... nechcite to prežiť, nie kvôli iným, kvoli vlastnému svedomiu, keby sa to najhoršie stalo Vám )- Aj to sa stalo, že veru deti išli von bez čiapky a niekto si to ani nevšimol !- Aj to sa stalo, že po návšteve kina keď som rátala, či mi niekto nechýba - mala som dieťa nazvyš !!!! z inej MŠ- Aj to sa stalo, že dvaja súrodenci u mňa spali, lebo doma akosi nikomu nechýbali a neboli to deti neprispôsobivých občanov.- Aj to sa stalo, že jedno dievčatko ma nemalo rado, hoci som mu nikdy ani slovom neublížila. ( dnes chodíme spolu na plesy :D ) - Aj to sa stalo, že môj veľký obľúbenec ma dnes nepozná.- Aj to sa stalo, že dodnes ma zdravia skoro všetky deti a aj ich rodičia a máme veľmi pekný vzťah. Deti dnes pracujú na úradoch, v službách, nemocniciach a keď si ich chcem uctiť - predsa sú už dospeláci a samé majú deti - a vykám im, chcú aby som ich naďalej ako za starých čias, oslovovala menom. Nebola som ideálna učiteľka, ale práca s deťmi ma bavila, dnes by som veľa vecí riešila menej prísne, ale chyby čo sme urobili sa spätne napraviť nedajú. Dúfam len, že niekde nežije dieťa, ktoré má na mňa zlé spomienky ,ktoré by mi povedalo, že som mu ublížila a bola som na neho zlá. To by ma mrzela oveľa, oveľa viac ako napr. pokuta za neodovzdané DP- lebo ak budem takto robiť - nerobiť ďalej, ľahko sa to stane. Tvorivú prácu s deťmi som vymenila za prácu účtovníčky. Hmmm.
Ingrid Ondruskova
15.02.12,14:10
...Melnick...veľmi pekný príspevok...
dogicka
15.02.12,14:14
Majka, takúto pani učiteľku by som chcela k svojim deťom...
csillag3112
15.02.12,14:35
A prave preto nerada pocujem utoky. Nikto nevie ako to je na vlastnej kozi. Nikto nech sa nestazuje ze su tam aj chore deti. Pochopia to len ludia ktori to poznaju. Ja som pracovala vo viacerych oblastiach v skolstve ale mozem povedat ze toto je ta najhorsia. prave preto lebo ludia vela veci nevedia nevidia a nechapu ich. Aj ja mam malych nemam s nimi problem, ale mnohi si musia najprv skusit a potom premyslat. V skolke je to o nepochopeni podla mna polovica chce to ale druha chce ono a kto z toho vyjde najhorsi vzdy len ucitel. Malo kto to chape to neni o detoch to je o dospelych.
csillag3112
15.02.12,14:37
No a ja teda neviem ale moja mala ochorela 3 krat po sebe v rozmedzi tyzden doma tyzden chora a vzdy som mala OCR. Myslim ze je na to narok.
Melnick
15.02.12,15:23
Ďakujem Ingrid. :)
Ingrid Ondruskova
15.02.12,16:28
No a ja teda neviem ale moja mala ochorela 3 krat po sebe v rozmedzi tyzden doma tyzden chora a vzdy som mala OCR. Myslim ze je na to narok.
...vidím, že baba na sociálke ma dobre dobláznila, keď mi malá ochorela 2-krát, bola som s ňou síce u lekárky, ale vôbec som nemala odvahu /véééľka chyba/ vypýtať si doklad k OČR-ke....
sharlota
15.02.12,17:05
Sharlota citaj dobre a znovu !!! Nie ja som sa nepomylila to VY SA MYLITE !!!! Pretože VAŠE DETI MAJU PRISŤ DO ŠKôLKY so SEBAOBSLUŽNýMI NÁVYKMI ale smola neni to tak v mnohýýýých prípadoch - a asi ani u tvojich detí teda !!!! Tak si to prídm skusiť pani chytrááááá !!!! 20 deťom utierať sople každých 5 minút a som zvedavá ako dlhoťa to bude baviť !!

Keď už chceš, aby som čítala pozorne, čítaj aj ty. Nikto tu nepovedal, že učiteľky sú zlé. Ja mám na moje pani učiteľky zo škôlky len tie najlepšie spomienky. Dodnes sa stretávame, občas sa porozprávame, poznajú ma menom... Pani učiteľky mojej dcéry sú tie najláskavejšie a najlepšie, podotkla som len, že občas by mohli vonku deťom skontrolovať, či majú čiapky dobre nasadené a či nelietajú bezbreho po vonku. Nepovedala som, že sú nezodpovedné, ani nič podobné. Alebo že si ich prácu nevážim. Tiež som už pracovala s kadejakými sociálnymi skupinami (od bezdomovcov, týrané matky s deťmi, závislých, psychicky chorých a podobne), je pravda, že s deťmi nie. Ale nemyslím si, že je to jednoduchá práca, aj som to tu napísala. Keď išla moja dcéra do škôlky, mala som stres, či vie všetko, čo by mala vedieť, pani učiteľky sa tomu zasmiali so slovami, že aj keby nie, veď na to sú tam, aby ich to naučili. Našťastie moja dcéra všetko ovládala,hoci nastupovala ako najmladšia. Aj tak si prácu všetkých učiteliek vážim. Tvoj príspevok ma však strašne nahneval a pobúril. Ak by sa takto vyjadrila niektorá z našich pani učiteliek o deťoch a rodičoch v našej škôlke, okamžite podávam podnet na jej hodinovú výpoveď, pretože bez urážky, s takýmito myšlienkami nemáš čo pracovať s deťmi. Zjavne si vyhorená, znechutená a prepracovaná a je životne nutné (kvôli tým deťom) aby si zmenila zamestnanie. A to nemyslím ako útok. Je to len môj pocit. A nemyslím si, že učiteľky v mš sú opatrovateľky. Sú pani učiteľky v MATERSKEJ škôlke, teda v zariadení pre maličké deti. A je ich poslaním a náplňou práce starať sa o detičky. Čiže utierať im nos, zadok, prezliekať ich, keď nedobehnú na wc a v prípade väčších problémov upovedomiť rodiča, že to nie je v poriadku! Ty si zrejme predstavuješ, že ti tam príde 18 ročné "dieťa" a ty nebudeš mať žiadnu prácu...taký mám z toho pocit ja.
alessi
15.02.12,17:50
Ak by sa takto vyjadrila niektorá z našich pani učiteliek o deťoch a rodičoch v našej škôlke, okamžite podávam podnet na jej hodinovú výpoveď, pretože bez urážky, s takýmito myšlienkami nemáš čo pracovať s deťmi. Zjavne si vyhorená, znechutená a prepracovaná a je životne nutné (kvôli tým deťom) aby si zmenila zamestnanie

csillag, no proste nenecháš si skákať po hlave od deti a nie si proste slúžka/dievča pre všetko lebo moc frfleš, tak už si nepohodlná :D:D:D:D poznám aj ja som učiteľ. Kto nezažil nepochopí. aj deviatakom mam problém vysvetliť že uterák a umytie si ruky po ... patri k základom hygieny.

Mám 2 a polročnú dcéru a každý deň tak 10-15 minút s ňou von. A doteraz nebola chorá, Ani sople. Možno kvôli tomu, že nechodí do škôlky.

som tiež učiteľ, a viackrát som mal "sople" vďaka tým extra záujemcom o školu, ktorý s ATB došli do školy, kýchali a kašlali.... bolo im zle, zvracali a pod. Takže problém by som nehľadal v chodení von, ale skôr v zodpovednosti učiteľky(ani ja nie som 100 percentný učiteľ) - či už v obliekaní alebo v dĺžke, resp. spôsobe pobytu vonku.


a čo sa týka výrazu "preafektovaný učiteľ/ka" - byť učiteľom je doživotná diagnóza. Odporúčam rodičovi stráviť aspoň mesiac v škol(k)e. a potom budem s nim rozoberať či nie je tiež preafektovaný. resp. či by vôbec vydržal dlhšie ako dva tri dni. Ľudia radi posudzujú učiteľov, ale najviac tí, čo do toho najmenej vidia, alebo im učiteľ akosi "nesadol".
sharlota
15.02.12,19:15
csillag, no proste nenecháš si skákať po hlave od deti a nie si proste slúžka/dievča pre všetko lebo moc frfleš, tak už si nepohodlná :D:D:D:D poznám aj ja som učiteľ. Kto nezažil nepochopí.

Mám 2 a polročnú dcéru a každý deň tak 10-15 minút s ňou von. A doteraz nebola chorá, Ani sople. Možno kvôli tomu, že nechodí do škôlky.


a čo sa týka výrazu "preafektovaný učiteľ/ka" - byť učiteľom je doživotná diagnóza. Odporúčam rodičovi stráviť aspoň mesiac v škol(k)e. a potom budem s nim rozoberať či nie je tiež preafektovaný. resp. či by vôbec vydržal dlhšie ako dva tri dni. Ľudia radi posudzujú učiteľov, ale najviac tí, čo do toho najmenej vidia, alebo im učiteľ akosi "nesadol".

K tomu prvému - frflať? Ok, ale nie toto...prepáč, to bolo aj na koňa dosť.
K tomu druhému - denne sme s dcérou vonku, chorá je však od kedy je v škôlke...pretože chodia von na hodinku aj viac, bez ohľadu na počasie a samozrejme aj u nás sú rodičia, ktorí si jednoducho nemôžu dovoliť zostať doma so soplavým dieťaťom. Štve ma to, ale ako zistím, od ktorého dieťaťa to dcéra dostala?
K tomu poslednému - ja neviem, ale ak mi nevyhovuje povolanie, ktoré som si zvolil, tak ho nerobím. Ak mi vyhovuje, tak sa nesťažujem, pretože sa nemám na čo....no nie? Rodič so vybral iné povolanie, nie byť učiteľom. Možno niektorí rodičia si mysli, že keby ste si tak vy učitelia vyskúšali to jeho povolanie na týždeň, ako by ste si vážili to svoje... Je to dvojsečná zbraň. Bez ohľadu na to si myslím, že povolanie učiteľa, či už v MŠ, ZŠ, SŠ, alebo VŠ alebo iná Š :)) je neskutočne dôležité, nedocenené a potrebné. Len niekedy ten prístup ma zaráža :(
csillag3112
15.02.12,19:42
Sharlota nastastie si svoju pracu vykonavam k spokojnosti ostatnych ale to ovsem neznamena ze sa nesmiem vo vlastnej hlave a doma rozculovat nad poniektorymi skutocnostami ktore existuju a mnohi beru ucitelov ako misionarov. Ako pisem toto je o dospelych nie o detoch. Bezne situacie kedy deti nestihnu ist na wecko tak to je normalne myslim aj doma u deti a bezne to riesim aj v skolke. Ale ja poukazujem na to ze su ludia ktori doslova daju dieta do skolky s tym aby ho ucitel naucil aj zakladnym hygienickym navykom a beru to ako samozrejmost ! Ovsem nezabudnu ti vehementne tvrdit ako chodi doma na Wc a pritom vidis ze dieta doma nosi plienky ( nevedia si ani len sadkat na zachodik, zasivaju sa po kutoch ako to normalne deti robievaju napr.) A ja chodim a sledujem a nie jedno ale aj 3 deti a nie preto aby sa stala nehoda , ale preto aby sa naucili co maju robit lebo doma im to nema kto ukazat - smutne. Tak to je fakt sila. Rodicia cakaju ze ich iny budu lutovat. A kto bude lutovat nas ? Ked ja v priebehu EA musim vsetko prerusit a ist ocistit dieta ( co nikde nepisem ze to neurobim alebo mi to vadi ) vsetky deti ostanu same lebo som sama (na dalsieho ucitela nie su financie) a co ked sa nieco nedajboh stane ? Potom ma este len zlyncuju. Nikoho nebude zaujimat ze som sla umyvat ine dieta ale len to ze to jeho prislo napr. k urazu prave v tom case. A to este mam povinnost oprat veci lebo mamicka si praje mat v skrinke ! preprane veci !- nezda sa ti to pritiahnute za vlasy ? Skor potom ako ucis prave bohuzial opatrujes . Nechcem ani hovorit o smutnych ociach deti ktore zostavaju zabudnute. To su najhorsie chvile. A nik si nespomenie, az potom ked obvolas Trencin Beckov ze maju niekoho v skolke, pride ocino v inom stave a z hrozou mu musis dieta odovzdat lebo som dve hodiny po pracovnej dobe a mna caka doma moje dieta. A co sa tyka oblecenia deti na to si davam teda poriadny pozor prave preto co sa tu pise. S tymto ja nemam problem. Takze ja upozornujem nie na taketo deti ale na takych rodicov. Ale prave tu vyssie sa pise nedajboh sa otvorene na to ohradit ( co si ani nedovolim prave preto lebo je to moja chyba ) pretoze automaticky ta zmazu pod ciaru a toto je ten problem. Problem coho ? Toho co si napisala sama. Drz hubu a makaj inak poletis !!!! Nezamienajte deti s dospelymi opakujem s dospelymi. Pretoze deti za to nemozu, ja nepisem o tom ze sa o deti poctivo nestaram ale o pristupe dospelych a o tom ako sa vyhnu svojej zodpovednosti a hodia ju bohuzel ucitelom okolo krku. To je trochu smutne myslim si a ti ktori su ucitelmi dobre vedia o com pisem !!
No a este chcem dodat kedze si myslis ze som az taka zla ucitelka - je pre mna ohromnym potesenim kolko deti sa ku mne navracia, pretoze ja nie som len ucitelka v skolke ale pracujem aj s postihnutymi detmi, som specialny pedagog v oblasti hipoterapie a som hipolog, prejde mi vela deti rukami, a myslim ze som pomohla mnohym ako rodicom i detom. A keby som tak deti nemala rada ako si to myslis tak by som svoj volny cas nevenovala prave tejto dobrocinnej veci kde poskytujem ZADARMO detom i rodicom svojho vlastneho kona ( a ten stoji nemale peniaze na krmenie, vystroj, veterinara atd....), a vlastne vedomosti, nepomaham im a vobec ani nepachnem k tejto cinnosti. Takze asi tolko chcem napisat. Nebudem sa k tomu viac ani vyjadrovat ucitelia vedia svoje a rodicia svoje a tieto dva tabory sa nikdy nepochopia. Myslim si.
alessi
15.02.12,20:55
K tomu prvému - frflať? Ok, ale nie toto...prepáč, to bolo aj na koňa dosť.
K tomu druhému - denne sme s dcérou vonku, chorá je však od kedy je v škôlke...pretože chodia von na hodinku aj viac, bez ohľadu na počasie a samozrejme aj u nás sú rodičia, ktorí si jednoducho nemôžu dovoliť zostať doma so soplavým dieťaťom. Štve ma to, ale ako zistím, od ktorého dieťaťa to dcéra dostala?
K tomu poslednému - ja neviem, ale ak mi nevyhovuje povolanie, ktoré som si zvolil, tak ho nerobím. Ak mi vyhovuje, tak sa nesťažujem, pretože sa nemám na čo....no nie? Rodič so vybral iné povolanie, nie byť učiteľom. Možno niektorí rodičia si mysli, že keby ste si tak vy učitelia vyskúšali to jeho povolanie na týždeň, ako by ste si vážili to svoje... Je to dvojsečná zbraň. Bez ohľadu na to si myslím, že povolanie učiteľa, či už v MŠ, ZŠ, SŠ, alebo VŠ alebo iná Š :)) je neskutočne dôležité, nedocenené a potrebné. Len niekedy ten prístup ma zaráža :(
1. vyznelo to tak, že ak učitelka nedrží zavrete usta a povie otvorene pravdu tak je hned zato zla a na vyhodenie? Ludia radi ukazuju na učitelov ako sa zachovlai v danej situácii hoci je otazne ako by oni reagovali.
2. na hodinku je v mrazoch veľa. aj polhodka je na hranici. ale nie vždy je chyba v dlhom výlete. Ako samozrejme, chyba nie je len v nezodpovednom rodičovi ktore pošle chore dieťa do škol(k)y
3. pracoval som aj v školke aj v škole(zs i SS) nesťažujem sa. ale neustale ma dokažu fascinovať rodičia, ktorí vidia len to svoje dieťa a učiteľ je ten chybny. nehovorim že nemože v danom okamihu chybne zareagovať. Ale prosrte ako učiteľ nekritizujem lekaro že pracuju 4 hodiny denne(ako poznam takých) a netvrdim že si len sedia kavičkuju a semtam čosi vytukaju do pc. Ale chcell osm poukazať, že tak ako sa rodič dokáže rozčuliť nad učitelom, je len jeho strašne zuženy pohlad na vec. najme ked sa rieši niečo pričom rodič nebol, jeho dieťa je vinne/zodpovedne za niečo a on sa alebo vyhovara
(robi neviniatko z dietata) alebo ked rodič rieši problem sposobom "učitel je debil". Važím si a cenim si toho ked rodič pride, povie slušne že je nespokojny, ale da priestor aj učitelovi aby vysvetlil k čomu došlo, ako to n videl, prečo to tak riešil atd. proste nie monolog typu "čo si dovolujete mojmu synovi dať 5" hoci dany žiak v danom momente vedel velke h... a vie ma vytočiť ked sa hovorí o učiteľoch ako o nervakom - pretože viem že deti radi skušaju. a to je to, čo daný rodič nikdy vedieť nebude, kedže doma ak sa dieťa ozve, da mu jednu cez usta, popripade mu niečo zakaže a pod. alebo jednoducho dieťa odignoruje. ešte lepšie ak s nim jedna ťuťuli-muťuli len aby dieťatenko bolo ticho.


csillag, mne sa stavalo že najvacsi grazli v škole boli doma milymi a slušnými chlapcami. To su proste rodičia. človek ťažko vychova dieťa, ak nie je vychovaný už jeho rodič. pokiaľ rodič nepochopi že v prvom on musí dieťa vychovať tak ako učitelia to už ťažklo možme zmeniť.
kukučka
15.02.12,21:10
niektorí rodičia sú ako daňová kontrola, len učiteľ nedostane protokol o výsledku tej kontroly ;) :D
dogicka
16.02.12,05:53
Sharlota nastastie si svoju pracu vykonavam k spokojnosti ostatnych ale to ovsem neznamena ze sa nesmiem vo vlastnej hlave a doma rozculovat nad poniektorymi skutocnostami ktore existuju a mnohi beru ucitelov ako misionarov. Ako pisem toto je o dospelych nie o detoch. Bezne situacie kedy deti nestihnu ist na wecko tak to je normalne myslim aj doma u deti a bezne to riesim aj v skolke. Ale ja poukazujem na to ze su ludia ktori doslova daju dieta do skolky s tym aby ho ucitel naucil aj zakladnym hygienickym navykom a beru to ako samozrejmost ! Ovsem nezabudnu ti vehementne tvrdit ako chodi doma na Wc a pritom vidis ze dieta doma nosi plienky ( nevedia si ani len sadkat na zachodik, zasivaju sa po kutoch ako to normalne deti robievaju napr.) A ja chodim a sledujem a nie jedno ale aj 3 deti a nie preto aby sa stala nehoda , ale preto aby sa naucili co maju robit lebo doma im to nema kto ukazat - smutne. Tak to je fakt sila. Rodicia cakaju ze ich iny budu lutovat. A kto bude lutovat nas ? Ked ja v priebehu EA musim vsetko prerusit a ist ocistit dieta ( co nikde nepisem ze to neurobim alebo mi to vadi ) vsetky deti ostanu same lebo som sama (na dalsieho ucitela nie su financie) a co ked sa nieco nedajboh stane ? Potom ma este len zlyncuju. Nikoho nebude zaujimat ze som sla umyvat ine dieta ale len to ze to jeho prislo napr. k urazu prave v tom case. A to este mam povinnost oprat veci lebo mamicka si praje mat v skrinke ! preprane veci !- nezda sa ti to pritiahnute za vlasy ? Skor potom ako ucis prave bohuzial opatrujes . Nechcem ani hovorit o smutnych ociach deti ktore zostavaju zabudnute. To su najhorsie chvile. A nik si nespomenie, az potom ked obvolas Trencin Beckov ze maju niekoho v skolke, pride ocino v inom stave a z hrozou mu musis dieta odovzdat lebo som dve hodiny po pracovnej dobe a mna caka doma moje dieta. A co sa tyka oblecenia deti na to si davam teda poriadny pozor prave preto co sa tu pise. S tymto ja nemam problem. Takze ja upozornujem nie na taketo deti ale na takych rodicov. Ale prave tu vyssie sa pise nedajboh sa otvorene na to ohradit ( co si ani nedovolim prave preto lebo je to moja chyba ) pretoze automaticky ta zmazu pod ciaru a toto je ten problem. Problem coho ? Toho co si napisala sama. Drz hubu a makaj inak poletis !!!! Nezamienajte deti s dospelymi opakujem s dospelymi. Pretoze deti za to nemozu, ja nepisem o tom ze sa o deti poctivo nestaram ale o pristupe dospelych a o tom ako sa vyhnu svojej zodpovednosti a hodia ju bohuzel ucitelom okolo krku. To je trochu smutne myslim si a ti ktori su ucitelmi dobre vedia o com pisem !!
No a este chcem dodat kedze si myslis ze som az taka zla ucitelka - je pre mna ohromnym potesenim kolko deti sa ku mne navracia, pretoze ja nie som len ucitelka v skolke ale pracujem aj s postihnutymi detmi, som specialny pedagog v oblasti hipoterapie a som hipolog, prejde mi vela deti rukami, a myslim ze som pomohla mnohym ako rodicom i detom. A keby som tak deti nemala rada ako si to myslis tak by som svoj volny cas nevenovala prave tejto dobrocinnej veci kde poskytujem ZADARMO detom i rodicom svojho vlastneho kona ( a ten stoji nemale peniaze na krmenie, vystroj, veterinara atd....), a vlastne vedomosti, nepomaham im a vobec ani nepachnem k tejto cinnosti. Takze asi tolko chcem napisat. Nebudem sa k tomu viac ani vyjadrovat ucitelia vedia svoje a rodicia svoje a tieto dva tabory sa nikdy nepochopia. Myslim si.

Csilag, tak toto je už iný príspevok. Po prečítaní tohto príspevku si poviem, tak toto je Pani učiteľka a človek na správnom mieste.
Ale súhlasím so Sharlotou, prosím nehnevaj sa, ale ten tvoj prvý príspevok, keď som ho prečítala, tak mi prešli po chrbte zimomriavky a pomyslela som si, že takúto učiteľku by som pre svoje deti teda nechcela.

Sharlota ešte napísala:Možno niektorí rodičia si mysli, že keby ste si tak vy učitelia vyskúšali to jeho povolanie na týždeň, ako by ste si vážili to svoje... Je to dvojsečná zbraň. K tomuto som sa už vyjadrovala v téme o lekároch. Písala som tam, že každý sa sťažuje, že si iný nevážia práve tú jeho prácu. Ale nik si našu prácu vážiť nebude, kým my sami nebudeme oceňovať prácu iných. Tak ako sa v danej téme vo veľkom očierňovali lekári (berú úplatky, celú službu prespia), tak v inej téme sa očierňujú učitelia (stále majú prázdniny, robia 5 hodín denne). A spomínam si aj na tvoje príspevky v téme o lekároch. Na určité silné slová sa nedá zabudnúť (sú to hyeny!). A to je práve tá dvojsečná zbraň. Máš zlú skúsenosť s lekárom (možno viacerými) a na základe toho odsúdiš všetkých! Ja sa stretnem s veľmi nepríjemnou učiteľkou, a podľa nej budem posudzovať všetkých učiteľov?
Ja by som si nikdy na nedovolila povedať na iného človeka (je jedno, či je to učiteľ, lekár, alebo robotník), že vlastne nič nerobí, alebo určite tá jeho práca je menej náročná a menej dôležitá ako moja.

P.S. Lekárov som spomenula len náhodne, môžte si to zameniť za ľubovoľnú profesiu.
sharlota
16.02.12,15:19
Teraz si to vysvetlila a neznie to tak hrozne. Len predtým si to napísala takým štýlom, že som mala pocit aký som mala, teraz chápem čo si chcela povedať a v tomto súhlasím. Niektorí rodičia sú vrcholne nezodpovední