Ljenocka8
09.02.12,16:37
dobry den,

prosim, poradte mi. 31.juna mi konci pracovna zmluva. Zmluva bola na dobu urcitu - tri roky ako zastupovanie pocas materskej. Zistila som, ze som tehotna. Na matersku nastupim koncom augusta, zaciatkom septembra, predpokladam preto, ze mi zmluvu nepredlzia. Znamena to, ze sa mam v juli zapisat na urade prace ako nezamestnana? Ako to funguje? Ktore vsetky urady si budem musiet obehat?

Dakujem pekne za odpoved
Tweety
09.02.12,15:40
dobry den,

prosim, poradte mi. 31.juna mi konci pracovna zmluva. Zmluva bola na dobu urcitu - tri roky ako zastupovanie pocas materskej. Zistila som, ze som tehotna. Na matersku nastupim koncom augusta, zaciatkom septembra, predpokladam preto, ze mi zmluvu nepredlzia. Znamena to, ze sa mam v juli zapisat na urade prace ako nezamestnana? Ako to funguje? Ktore vsetky urady si budem musiet obehat?

Dakujem pekne za odpoved
31.6.? Taký snáď ani nebol, ani nie je, či?:--- Ak zamestnáv. PZ nepredlži, PP končí dátumom doby určitej. Ostáva buď PN, alebo ÚP.
ewita888
09.02.12,15:41
31.júna asi ťažko.. :-)

ak nebudeš mať iné zamestnanie, tak ti asi nezostane nič iné, len upsvar.. poprípade, ak bude dôvod, PN..
ewita888
09.02.12,15:43
:-)
Ljenocka8
09.02.12,15:47
:) jasne, do konca juna som myslela..:)))) a ma to nejaky vplyv na vysku materskej, ak uz budem nezamestnana?
Mila123
09.02.12,15:49
ak ti nevznikne nové nemocenské poistenie tak budeš mať MD platenú z ochrannej doby......
mimosin
09.02.12,21:52
dobry den,

prosim, poradte mi. 31.juna mi konci pracovna zmluva. Zmluva bola na dobu urcitu - tri roky ako zastupovanie pocas materskej. Zistila som, ze som tehotna. Na matersku nastupim koncom augusta, zaciatkom septembra, predpokladam preto, ze mi zmluvu nepredlzia. Znamena to, ze sa mam v juli zapisat na urade prace ako nezamestnana? Ako to funguje? Ktore vsetky urady si budem musiet obehat?

Dakujem pekne za odpoved


Určite ti PZ nepredĺžia, lebo ako uvádzaš, máš uzatvorený PP na dobu určitú - zastupovanie počas MD a RD XY zamestnankyne. Ak zamestnankyňa XY nastúpi do práce, tvoj pracovný pomer tým dňom skončí, bez ohľadu na tvoje tehotenstvo, alebo príp. PN. Zamestnankyni XY § 166 ods. 3/ ZP ukladá najmenej jeden mesiac vopred oznámiť zamestnávateľovi nástup do práce., takže ty budeš včas vedieť, kedy tvoj PP skončí.
Predpokladajme........., že tvoj PP skončí 30.06.2012.
Vhodná by bola dočasná pracovná neschopnosť /PN/ hneď po skončení PP /najneskôr do 7 dní/ až do nástupu na MD, vystavená gynekológom.
Začiatok PN hneď odovzdáš v soc. poisťovni /urob si fotokópiu/.
Tvoj PP, na základe PZ, trval 3roky, takže si bola 3 roky nemocensky poistená.
Podmienky nároku na materské dávky spĺňaš a to :

Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
Ďalšou podmienkou nároku na materské je trvanie nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

Od 1.7.2012 ti začne plynúť osemmesačná ochranná lehota, a keďže bude trvať aj v deň vzniku dôvodu na poskytnutie materského, nárok na materské ti vznikne.
/Pozn.: Pravdepodobný pôrod máš koniec augusta, začiatok septembra 2012, aj keby zamestnankyňa, ktorú zastupuješ nastúpila do práce skôr, a ty skončíš PP – osemmesačnú ochrannú lehotu už stihneš/.

Tlačivo Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské” ti vystaví lekár (gynekológ) a to spravidla 8 týždňov pred očakávaným pôrodom a zároveň ti ukončí ti PN.
Pretože budeš mať skončený pracovný pomer, t.j. si FO v ochrannej lehote – osobne predložíš „Žiadosť o materské“ hneď po vystavení lekárom pobočke Soc. poisťovne a taktiež ukončenie PN.
Nezabudni poslať Sociálnej poisťovni po narodení dieťaťa kópiu rodného listu (inak výplatu materského zastavia až do času, kým nepreukážeš, že si dieťa porodila).
Skončenie poberania materského nahlásiš prostredníctvom tlačiva Registračný list fyzickej osoby v soc poisť. Taktiež je potrené vyriešiť zdravotnú poisťovňu.
Na ÚP sa budeš hlásiť až po materskej dovolenke, nakoľko hovoríme o PN, takže počas PN by ťa ani na ÚP nezaevidovali. Ale odporúčam ti urobiť si fotokópiu začiatku a konca PN /nevieš, kedy sa zíde/ pre ÚP, alebo ZP. Priebežne nás informuj.