nero276
10.02.12,16:10
Ahoj Poraďáci...

S manželkou sme sa pustili do stavby rodinného domu a zvažujeme vhodný typ vykurovacieho systému. Než sa úplne rozhodneme, chceme vedieť
toho čo najviac... Predbežne máme vybratý kotol na pelety a ako záložné kúrenie by bolo liatinovým kotlom na tuhé palivo. Ide o dvojpodlažný dom bez pivníc, kde je zastavaná plocha 92,8m2 a úžitková 138,2 m2. Dom plánujeme stavať z tvárnic Ytong lambda, bez zateplovania, na dome budú 6 komorové plastové okná s tromi sklami s vlastnosťami: Uf=0,95 W/m2K , Uw=0,73 W/m2K.

Vzhľadom na dosť vysoké vstupné náklady spojené s vykurovaním peletami, chceme sa najskôr s niekým poradiť. Výrobcovia a predajcovia neposkytujú vždy najobjektívnejšie informácie. Ide nám najmä o to, aby bol dom do budúcna čo najmenej energeticky nákladný a aby zvolené systémy boli dlhodobo výhodné. Kotol na pelety máme predbežne vybratý HAPERO HP 02/K Balance s nasledovnými parametrami:


účinnosť: 95,7%
výkon: 14,5 kW(voda 80%, vzduch 20 %)

stand by spotreba energie - 7 W
spotreba elektrickej energie pri strednom výkone - 38 W
riadenie 3 vykurovacích okruhov či akumulačného zásobníka alebo aj bojlera



Cena od 5000 €.
Štátna dotácia na kotol: - 1000 €

Priemerná spotreba peliet (podľa údajov výrobcu kotla) je cca 5 ton/rok.

Cena za pelety na rok + doprava (biomasa.sk): 1365 €



Čo myslíte, je takáto alternatíva vykurovania ekonomická, vzhľadom na to, že ceny za fosílne palivá, plyn a elektrinu stále stúpajú? Ak nieje čo by ste poradili vy? :confused:

Vopred Vám ďakujeme za akúkoľvek odpoveď.



Ondrej&Veronika
drozdm
10.02.12,15:20
pelety mi pripadaju dosť drahe ..myslim oproti drevu .Ja som sa rozhodol pre kurenie drevom a klasicky liatinovy kotol. alternat. je kotol na drevo splynovaci..ale je zas drahši.nieje to tak pohodlne kurenie ako plynom, el. či peletami ale rozhodne lacnejšie na spotrebu ako aj investiciu.
Nerozmyslali ste namiesto ytong lambda nejake tenšie klasicke murivo a zatepliť? Dosiahnete menšie straty ako s lambdou a ušetrite nejaku tie kila peliet :D
nero276
10.02.12,16:16
pelety mi pripadaju dosť drahe ..myslim oproti drevu .Ja som sa rozhodol pre kurenie drevom a klasicky liatinovy kotol. alternat. je kotol na drevo splynovaci..ale je zas drahši.nieje to tak pohodlne kurenie ako plynom, el. či peletami ale rozhodne lacnejšie na spotrebu ako aj investiciu.
Nerozmyslali ste namiesto ytong lambda nejake tenšie klasicke murivo a zatepliť? Dosiahnete menšie straty ako s lambdou a ušetrite nejaku tie kila peliet :D

Zateplovať zatiaľ nechceme, preto sme si zvolili Lambdu, vraj ma vlastnosti ako zateplene murivo...či ???
Čo sa týka peliet, chceli sme niečo podobné ako plyn, ale výhodnejšie. Len nemáme skúsenosti s peletami, napadá nás aj kondenzačný plynový kotol, ale je to trošku iné teplo ako drevo... skôr ochladne, keď sa vypne, teda aspoň u nás to tak je :(.
220870
10.02.12,16:39
Pri osudzovaní pri kúpe kotla nezabudnite vziať do úvahy to ako budete ohrievať vodu a variť.Kvalitne prvedenou izoláciou domu sa dá dosiahnúť stav keď pri kúrení plynom ide len polovica platby na kúrenie.Č predstavuje cca 30-50€/mesiac.ročne cca tých 1000-1500€.Ak je cena peliet taká aká je a máte ešte k tomu používať na ohrev vody a varenie len predraženú el.energiu tak mi lacnejšie vychádza plyn.
elliko
10.02.12,16:45
Dobrý večer, podla mojho posudenia je najlepší liat. kotol na pevne palivo. Dlhšie drží teplo ako plyn a elektrina.
nero276
10.02.12,16:48
Pri osudzovaní pri kúpe kotla nezabudnite vziať do úvahy to ako budete ohrievať vodu a variť.Kvalitne prvedenou izoláciou domu sa dá dosiahnúť stav keď pri kúrení plynom ide len polovica platby na kúrenie.Č predstavuje cca 30-50€/mesiac.ročne cca tých 1000-1500€.Ak je cena peliet taká aká je a máte ešte k tomu používať na ohrev vody a varenie len predraženú el.energiu tak mi lacnejšie vychádza plyn.

Na ohrev vody sme mysleli práve týmto drahším kotlom, na ktorý sa dajú napojiť bojler, resp. zásobník na vodu... budeme mať aj plyn, takže varenie buď plynom, alebo elektrinou...
bukovec64
10.02.12,19:56
Dobry vecer Ondrej a Veronika
Moj svaror pouziva kotol Atmos a 1000 l akumulacnu nadrz . Podla mojho nazoru je to najefektivnejsi sposob vykurovania i ked trocha pracny , ale ked radi pracujete s drevom tak preco nie .....

My mame nizkoenergeticky dom (128 m2) a vykurujeme ho 6 kW spiralou . Na Vasom mieste by som investoval do izolacii - nasa skladba steny je napr. tepelna omietka, tehla Profi 40, 12 cm polystyren gray, tepelnoizolacna omietka .

Co sa tyka tej dotacie, ste si isty ze tohto roku dotacie budu ?
tienik
10.02.12,20:11
ytong bez zateplenia a 3 skla? to je k comu dobre? Obalka domu by mala byt vyvazena - takze jednoznacne tensi ytong, obycany, a na to izolaciu. Marketingove keci vyrobcu su vec jedna, realita druha. Ked si pozrete pri akej vlhkosti ma lambda zarucene parametre tak pochopite ze je to len trik ako oklamat normu na novostavby.
TomasHC
11.02.12,07:08
Marketing fakt funguje... Už som písal inde - fráza "zatepľovať netreba" platí, ale kvôli norme, nie kvôli peňaženke! Porozprávajte sa so statikom, a choďte do 25 alebo 30 cm klasického Ytongu a ten zateplite 10 - 15 cm EPS (vata je pri porobetóne zbytočný luxus).
TomasHC
11.02.12,07:10
pri 6kW máš odvahu to nazvať NED? Ja vykurujem 170m2 v týchto mrazoch s 5kW a netvárim sa že mám zrovna NED.
osky
13.02.12,04:31
Zateplovať zatiaľ nechceme, preto sme si zvolili Lambdu, vraj ma vlastnosti ako zateplene murivo...či ???
Čo sa týka peliet, chceli sme niečo podobné ako plyn, ale výhodnejšie. Len nemáme skúsenosti s peletami, napadá nás aj kondenzačný plynový kotol, ale je to trošku iné teplo ako drevo... skôr ochladne, keď sa vypne, teda aspoň u nás to tak je :(.

my mame nove kurenie,kurime peletami 1. rok a sme spokojni.naklady nie su take hrozne ako by sa zdalo.
osky
13.02.12,04:37
Pri osudzovaní pri kúpe kotla nezabudnite vziať do úvahy to ako budete ohrievať vodu a variť.Kvalitne prvedenou izoláciou domu sa dá dosiahnúť stav keď pri kúrení plynom ide len polovica platby na kúrenie.Č predstavuje cca 30-50€/mesiac.ročne cca tých 1000-1500€.Ak je cena peliet taká aká je a máte ešte k tomu používať na ohrev vody a varenie len predraženú el.energiu tak mi lacnejšie vychádza plyn.

ved peletove kurenie vyhrieva aj vodu,presne ako plyn ci drevo....neviem o com tu hovoris.
elektrinu vyuzivas len v lete,ale aj tu sa da nastavit na peletach taky chod kotla,ktory ti v lete bude tu vodu vyhrievat a nebude ti kurit!
nemame to sice odskusane,lebo to mame len teraz nove ale je tam taky program.
osky
13.02.12,04:43
Ahoj Poraďáci...

S manželkou sme sa pustili do stavby rodinného domu a zvažujeme vhodný typ vykurovacieho systému. Než sa úplne rozhodneme, chceme vedieť
toho čo najviac... Predbežne máme vybratý kotol na pelety a ako záložné kúrenie by bolo liatinovým kotlom na tuhé palivo. Ide o dvojpodlažný dom bez pivníc, kde je zastavaná plocha 92,8m2 a úžitková 138,2 m2. Dom plánujeme stavať z tvárnic Ytong lambda, bez zateplovania, na dome budú 6 komorové plastové okná s tromi sklami s vlastnosťami: Uf=0,95 W/m2K , Uw=0,73 W/m2K.

Vzhľadom na dosť vysoké vstupné náklady spojené s vykurovaním peletami, chceme sa najskôr s niekým poradiť. Výrobcovia a predajcovia neposkytujú vždy najobjektívnejšie informácie. Ide nám najmä o to, aby bol dom do budúcna čo najmenej energeticky nákladný a aby zvolené systémy boli dlhodobo výhodné. Kotol na pelety máme predbežne vybratý HAPERO HP 02/K Balance s nasledovnými parametrami:


účinnosť: 95,7%
výkon: 14,5 kW(voda 80%, vzduch 20 %)

stand by spotreba energie - 7 W
spotreba elektrickej energie pri strednom výkone - 38 W
riadenie 3 vykurovacích okruhov či akumulačného zásobníka alebo aj bojlera



Cena od 5000 €.
Štátna dotácia na kotol: - 1000 €

Priemerná spotreba peliet (podľa údajov výrobcu kotla) je cca 5 ton/rok.

Cena za pelety na rok + doprava (biomasa.sk): 1365 €



Čo myslíte, je takáto alternatíva vykurovania ekonomická, vzhľadom na to, že ceny za fosílne palivá, plyn a elektrinu stále stúpajú? Ak nieje čo by ste poradili vy? :confused:

Vopred Vám ďakujeme za akúkoľvek odpoveď.



Ondrej&Veronika

ten vykon je malo,aspon sa mi zda.my mame 24 kW a veru,teraz ked su mrazy,ma co robit.ale nas dom je obrovsky a este nemame vonkajsie zateplenie.tak neviem,kazdopadne,dajte si na to pozor.

biomasu pouzivame aj my,doprava gratis je len od 6 ton,pokial viem.ale sme spokojni.
TomasHC
13.02.12,05:48
ten vykon je malo,aspon sa mi zda.my mame 24 kW a veru,teraz ked su mrazy,ma co robit.ale nas dom je obrovsky a este nemame vonkajsie zateplenie.tak neviem,kazdopadne,dajte si na to pozor.

biomasu pouzivame aj my,doprava gratis je len od 6 ton,pokial viem.ale sme spokojni.

24kW je akurát tak na zateplený dom čo má asi 800m2...
nero276
28.02.12,15:09
Vďaka za radu ohľadom výkonu... dokonca jeden pán z energetického poradenstva nám povedal, že 14, 5 kW je moc, ženám stačí do 10 :-D Ešte otázka: koľko asi tak miniete peliet na 1 vykurovacie obdobie? Vďaka
nero276
28.02.12,15:22
Vďaka za radu... pre kotol na pevné palivo sme už určite rozhodnutí...a o datácii som už počul, vraj je už vyčerpaná, to bolo koľko? 1x1000 € ? Strašné. :-(
nero276
28.02.12,15:32
ytong bez zateplenia a 3 skla? to je k comu dobre? Obalka domu by mala byt vyvazena - takze jednoznacne tensi ytong, obycany, a na to izolaciu. Marketingove keci vyrobcu su vec jedna, realita druha. Ked si pozrete pri akej vlhkosti ma lambda zarucene parametre tak pochopite ze je to len trik ako oklamat normu na novostavby.

No, ja sa ospravedlňujem, ale som absolútny laik.:confused: Mohli by ste mi to prosím vysvetliť (kedy má lambda zaručené parametre)?
Ďakujem.
osky
28.02.12,15:43
nero 276-my sme kupili tych 6 ton a uz veru poskulujeme,ci nam to vydrzi.toto kurenie mame 1.rok,takze aj my sme v tomto este novacikovia.jedno je vsak iste-je to citlive na prach a necistoty,skratka aspon raz za tyzden sa to musi pekne vycistit,povymetat,ako aj kotol na drevo.inak,ked vsetko funguje ako ma, je to ozaj ciste kurenie,bez velkej namahy.
nero276
28.02.12,15:45
Ďakujem a ešte ak môžem otravovať, aký máte kotol?
Lussy.R.
07.01.13,18:26
My v zime spotrebujeme 1 tonu/mesiac, čo predstavuje 214 EUR/meiac, v lete sme ohrievali len vodu (sem-tam sme aj kúrili) a spotrebovali sme 2 tony za pol roka...a nešla by som do toho znovu (my sme inú alternatívu ale nemali), sú s tým len problémy a dotácie sa dočkáš až za niekoľko rokov...vyšlo nás to spolu aj so zásobníkom cca 5200 EUR.
IgyPop
08.01.13,07:39
Na základe čoho ste sa rozhodli stavať z Lambdy?