smusmo
10.02.12,22:32
Dobrý deň,
prosím o radu. Od 4. 2. 2006 som bola na materskej. Mala som tri deti za sebou, čiže jednotlivé materské sa prelínali. S tretím dieťaťom som na rodičovskej dovolenke,ktorá končí 1. 9. 2012. Všetky veci týkajúce sa materskej a rodičovskej som nechávala na zamestnávateľa, nikdy mi nenapadlo sa čokoľvek pýtať. Dnes som sa stretla s riaditeľom a oznámila som mu,že chcem nastúpiť do zamestnania a on mi povedal,že za ten čas,čo som bola doma,mi vznikol nárok na 119 dní dovolenky. K tomu sa má ešte niečo pridať, čiže vychádza to do 8. apríla 2013. To je pre mňa veľmi veľa, robí mi o vlastne takmer ďalší školský rok, (keďže som učiteľka). Preto sa chcem spýtať, či sa tej dovolenky môžem nejako zbaviť (či ju môžem odmietnuť,alebo nejako skrátiť, alebo ju musím nutne vyčerpať).
Ďakujem za odpoveď.
brčko
10.02.12,21:39
môžeš skončiť čerpanie rodičovskej dovolenky skôr ako dosiahnutím 3rokov dieťaťa, napr. teraz a čerpať riadnu dovolenku do dátumu, kedy chceš nastúpiť (teda samozrejme to treba vyrátať). tj môžeš v zamestnaní ukončiť RD a čerpať riadnu dovolenku a poberať plat od zamestnávatela a súbežne s tým poberať rodič.príspevok. Len si musíš dať odhlášku na soc.poistovni, lebo popri čerpaní riadnej dovolenky v zamestnaní, kedy ti trvá povinné dôchodkové poistenie zamestnanca nemôžeš byť súbežne aj dôch.poistená štátom.
Treba ale zamestnávatela písomne o to požiadať a malo by sa aspon mesiac pred.
A myslím potom lepšie to naplánovať tak, aby dovolenku za roky 2006-2011 si si vyčerpala do konca roku 2012.
smusmo
10.02.12,21:46
ďakujem. Toto som šéfovi navrhla a povedal,že ak by som to spravila,tak by som sa stala nadbytočná a on by ma (alebo niektorú kolegyňu) musel prepustiť, čo urobiť nechce, tak sa snažím nájsť iné riešenie.
mimosin
12.02.12,08:57
Dobrý deň,
prosím o radu. Od 4. 2. 2006 som bola na materskej. Mala som tri deti za sebou, čiže jednotlivé materské sa prelínali. S tretím dieťaťom som na rodičovskej dovolenke,ktorá končí 1. 9. 2012. Všetky veci týkajúce sa materskej a rodičovskej som nechávala na zamestnávateľa, nikdy mi nenapadlo sa čokoľvek pýtať. Dnes som sa stretla s riaditeľom a oznámila som mu,že chcem nastúpiť do zamestnania a on mi povedal,že za ten čas,čo som bola doma,mi vznikol nárok na 119 dní dovolenky. K tomu sa má ešte niečo pridať, čiže vychádza to do 8. apríla 2013. To je pre mňa veľmi veľa, robí mi o vlastne takmer ďalší školský rok, (keďže som učiteľka). Preto sa chcem spýtať, či sa tej dovolenky môžem nejako zbaviť (či ju môžem odmietnuť,alebo nejako skrátiť, alebo ju musím nutne vyčerpať).
Ďakujem za odpoveď.

Nároku na dovolenku sa vzdať nemôžeš - ZP § 17 ods. (1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

Ďalšie riešenie ako vyčerpať riadnu dovolenku :

ZP § 166 ods. 2/ Rodičovská dovolenka končí dňom, kedy dieťa dovŕši 3 roky veku,
Zamestnávateľ môže zamestnankyni, ktorá ťa zastupuje počas MD a RD, urobiť dodatok k PZ na ďalšie zastupovanie počas čerpania tvojej riadnej dovolenky. Presne ho časovo vymedzí od dňa nasledujúceho, kedy dieťa dovŕši 3 roky veku - do....... a napočíta 119 dní.
Čerpáš riadnu dovolenku, t.j. nástup do práce, už nie si chránená pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, môže s tebou skončiť PP v súlade so ZP a dovolenku ti preplatiť.
Po vyčerpaní riadnej dovolenky, na obdobie do nového šk.r.,, dá sa so zamestnávateľom dohodnúť tzv. „predĺžená“ RD § 166 ods. 4/ ZP, zastupujúcej zamestnankyni urobí ďalší dodatok.
A začneš pracovať až v šk. r. od 1.9.2013 a tvoje deti doma budú mať radosť :).
mimosin
12.02.12,11:50
Doplním:
ZP § 111 ods. 1/ Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ.
Ak nastúpiš po RD 2.9.2012, vzniká ti nárok na ďalšie dni dovolenky, za odpracované dni, aj čerpanie riadnej dovolenky je považované za odpracovaný deň.
ZP § 166 ods. (3) Zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred musíš oznámiť predpokladaný deň skončenia rodičovskej dovolenky.