miroslavbu
11.02.12,14:19
Sused ma oslovil s oznamom, že chce pristaviť poschodovú časť predajne po celej dĺžke mojej záhrady. Pristavať ju chce od časti starej predajne, ktorá je
postavená na hranici pozemku, respektíve základ je 15cm od oplotenia. Takto zastavaný vedľajší pozemok samozrejme na pol dňa zatieni celú moju záhradu a samozrejme mimo pred záhradky zastavia celý hraničiaci pozemok s naším. Nehovoriac o tom, že momentálne vonkajšie stavebné práce a neskôr i údržbu budú musieť robiť z môjho pozemku. Nechcem zbytočne vyvolávať susedské spory no takýto stav sa mi nepáči a s takou prístavbou nesúhlasím. Prešiel som si podobné staršie príspevky no nie celkom mám v tom jasno. Preto prosím, ak ste niečo podobné riešili, aké mám možnosti alebo čo môžem od suseda požadovať?
andiablo
11.02.12,13:36
no si vo výhode. Je bližšie ako 2m tak mu to musíš podpísať. Ak mu to nepodpíšeš tak tak blízko stavať nemôže. Nebál by som sa sporov pretože kôli nemu ty prídeš o celodenné slnko na záhrade. To by som si ja nedovolil ani náhodou. Nech si stavia inde. Dá sa prežiť že torocha tieni ale aby my tienil tak ako ty píšeš tak ani náhodou.
miroslavbu
11.02.12,14:04
Ďakujem za info, len pre istotu či som to správne pochopil. Bez môjho súhlasu môže začať stavať vo vzdialenosti 2m od hranice pozemku?
misoft
11.02.12,17:07
Bingo!
andiablo
11.02.12,18:27
nie nemôže stavať bližšie ako dva metre. A na hranici 2metre iba vtedy ak tam nebudú dvere z obytných miestností. A kedže tam chce mať predajňu tak to musí ísť cez stavebné povolenie lebo tam bude musieť mať povolenie od hasičov lebo ide o zmenu stavby.
miroslavbu
12.02.12,09:18
Vďaka, andiablo vidím že si v obraze. Podľa čoho sú tieto podmienky, pojednáva o tom stavebný zákon alebo kde si to môžem prezrieť?
andiablo
12.02.12,09:26
jj presne o tomto pojednáva stavebný zákon
Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. V stiesnených zemných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností. V tomto prípade sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-ktorou-sa-ustanovuju-podrobnosti-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-vystavbu-a-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-stavby-uzivane-osobami-s-obmedzenou-schopnostou/
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/aky-je-minimalny-odstup-stavby-od-hranice-pozemku/
vyhláška 532/2002 živ.prostredia
§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
Dúfam, že som pomohol
Martin1310
12.02.12,11:16
Nechcem vám kaziť radosť ale tieto zákony majú horu všeliakých výnimiek ono totiž majitel susedného pozemku má tiež právo na užívanie svojho majetku.Ked sa pozriete okolo seba v mestách aj obciach zo staršou výstavbou tak pri dodržaní týchto zákonov by tam už nikdy nikto nič nepostavil ale stavia sa stále.Takže sa o to starajte,nezaspite,pretože ak to tam sused postavý tak len ťažko ho budete nútit aby to odstránil a to aj ked budú zákony na vašej strane.
A to že to bude obchod a bude to musieť mať legálne,nato sa nespoliehajte.Už som vydel aj stavbu rodinného domu ktorá bola nahlásená ako rekonštrukcia stodoly,dá sa to všeliako.
Toto sú nepríjemné veci a sused by si mal sám uvedomiť že to nieje správne,mna by také niečo ani nenapadlo.
Isté je že on vám potom bude robiť problémy vždy ked bude mať možnosť.
A nestačila by mu tá predajna jednoposchodová,ak by to vyriešilo váš problém zo svetlom.
andiablo
12.02.12,11:59
áno to zo staršou výstavbou je holý fakt. Ale preto sa dalo toto do zákona aby sa to neopakovalo. Inak ak zbadáte akýkoľvek stavebný ruch u suseda okamžite na miestny stavebný úrad a ak nepochodíte tak hnedka na ich nadriadený krajský stavebný. Inak je dobré si spraviť fotodokumentáciu súčastného stavu aby sa sused nevyhováral potom, že to čo je nové už vlastne dávno bolo postavené
miroslavbu
12.02.12,12:00
Ďakujem páni za podstatné informácie. Budem musieť tvrde pracovať na tom aby som s toho vykľučkoval.
Nedá mi nenapísať, prečo mám s problému obavu. Pripúšťam, že som tomuto stavu svojou ústretovosťou prispel aj sám.
Pred dvoma rokmi sme mali záplavy a následne na to si sused upravil záhradu návozom štrku, na konci záhrady prevyšujúcim o cca 70cm, pretože pozemky boli trochu v spáde. Po týchto terénnych úpravách samozrejme bez odvodnenia alebo pevného ukončenia násypu pri spoločnom plote postavil veľký kontajner na sklady. Po ukončení prác sa nás tak medzi reč opýtal či nám to nevadí, no a ja somár aby som zbytočne nenarúšal susedské spolužitie som povedal že vôbec. Pritom keď uvážim že by sa povodeň opakovala, pre jeho terénne úpravy mne vysoká voda nebude mať kam odtekať. Zrejme potom začnem chovať ryby.
No a teraz mu zrejme moja ústretovosť je natoľko blízka, že má chuť stavať poschodovú budovu na hranici pozemku.
To že prídem o slnečnú záhradu a i časť hodnoty mojej nehnuteľnosti ho netrápi, základ že on si pomôže.
Ešte raz vrelá vďaka za ochotu.