Mi3k
11.02.12,15:43
Dobrý deň.

Chcel by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem aby svokor zapísal moju manželku do listu vlastníctva od domu keďže sme sa po svadbe nasťahovali k nim. Svokor dom dostal ako dar od tety ta už je po smrti.
Dakujem.
Tweety
11.02.12,15:02
Dobrý deň.

Chcel by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem aby svokor zapísal moju manželku do listu vlastníctva od domu keďže sme sa po svadbe nasťahovali k nim. Svokor dom dostal ako dar od tety ta už je po smrti.
Dakujem. Ty môžeš chcieť, ale to, či dom tzv. prepíše na tvoju manželku(zrejme jeho dcéru) je len a len na ňom, ako na vlastníkovi. A ton ako mám postupovať, si ako myslel, že ho nejako donútiš?:( AK bude sám chcieť, môže ho predať, alebo darovať. Alebo ani jedno, jednoducho ostane v jeho vlastníctve.
Mi3k
11.02.12,15:10
Nie že ho donútim :) so svokrom je všetko dohodnuté len neviem ako sa v takýchto veciach postupuje čí cez darovaciu zmluvu, alebo iným spôsobom, ak áno čo by mi všetko treba do toho zakomponovať.
Tweety
11.02.12,15:11
Nie že ho donútim :) so svokrom je všetko dohodnuté len neviem ako sa v takýchto veciach postupuje čí cez darovaciu zmluvu, alebo iným spôsobom, ak áno čo by mi všetko treba do toho zakomponovať. Ak ho chce darovať, potrebná je darovacia zmluva s právom dožitia, ak predať, tak predajná.
Mi3k
11.02.12,15:34
No takto svokor dostal ten dom ako dar ako som písal vyššie, jeho manželka v liste vlastníctve nefiguruje. Po dohode so svokrom, on by chcel naň zapísať aj jeho manželku a moju manželku ( dcéru svokra). Svokru pravdepodobne by nemohol zahrnúť s pravom dožitia keby že sa to riešilo cez darovaciu zmluvu však, uvádzajú sa tam iné podmienky alebo...
buchač
11.02.12,16:00
Dobrý deň.

Chcel by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem aby svokor zapísal moju manželku do listu vlastníctva od domu keďže sme sa po svadbe nasťahovali k nim. Svokor dom dostal ako dar od tety ta už je po smrti.
Dakujem.


No takto svokor dostal ten dom ako dar ako som písal vyššie, jeho manželka v liste vlastníctve nefiguruje. Po dohode so svokrom, on by chcel naň zapísať aj jeho manželku a moju manželku ( dcéru svokra). Svokru pravdepodobne by nemohol zahrnúť s pravom dožitia keby že sa to riešilo cez darovaciu zmluvu však, uvádzajú sa tam iné podmienky alebo...

...ak dobre čítam , tak svokor chce darovať aj manželke a aj dcére ...

Povedzme , že pol na pol ...

Mohol - nakoľko sa dá zakomponovať do darovacej zmluvy klauzula/y , že akým spôsobom chce zahrnúť to právo dožitia , t.j Vecné bremeno ...

Práva vyplývajúce z vecného bremena môžu mať dvojaký charakter:

1. in rem – sú spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti. Každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávnený z vecného bremena. Ak dôjde k zmene vlastníctva, prechádza so zmenou vlastníctva veci na nadobúdateľa aj vecného bremeno, ktorým je nehnuteľnosť zaťažená.

2. in personam – sú v prospech určitej osoby. Právo z vecného bremena môže patriť určitej fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Takéto vecné bremeno neprechádza na právneho nástupcu pri zmene vlastníctva k nehnuteľnosti, na ktorej vecné bremeno viazne, ale zaniká smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Môže ísť o prípad doživotného užívania bytu,domu ...

Náklady súvisiace so zachovaním a opravami užívanej veci sa hradia podľa dohody účastníkov vzťahu z vecného bremena. Ak sa účastníci nedohodnú, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený vec užívať, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy. Ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spolunažívania. Ak nedôjde k dohode ohľadom úhrady týchto nákladov vec rozhodne na návrh súd.