comodo
12.02.12,08:53
hladam takuto informaciu na webe, ale nenachadzam. Zistujem , ze v zahrade sa uz fakt asi neoplati nic dopestavavat. Hnije mi v pivnici tych par kusov krmnej repy co mame pre sliepky.Nemate niekto koho este bavi sedlacit :-) s tymto skusenosti ? Je to choroba , nieco tomu chyba ?
wagner
12.02.12,14:25
hladam takuto informaciu na webe, ale nenachadzam. Zistujem , ze v zahrade sa uz fakt asi neoplati nic dopestavavat. Hnije mi v pivnici tych par kusov krmnej repy co mame pre sliepky.Nemate niekto koho este bavi sedlacit :-) s tymto skusenosti ? Je to choroba , nieco tomu chyba ?
Nezdá sa mi, že by to bola choroba. Záleží od toho, akú máš pivnicu, aká je tam vlhkosť, kedy si ju napriklad vybielil vápnom a pod. To máš ako aj napr. jablčka. Niektoré mi hnijú, väčšina nie. A to mám teraz hovoriť že sa tam neoplatí nič dať? Skús hľadať príčinu v priestoroch. A nezabúdaj že je dosť veľká zima - a čo ak mala priveľmi nízku teplotu? Mierne namrznutá začne hniť. Skús si odpovedať na tieto otázky.
comodo
13.02.12,04:09
V pivnici je cca 3-4 st.C. Je tam dost sucho. Zemiaky , mrkva a pod. tam prezivaju bez problemov. No nic , v lete skusim dezinfekciu.
legolas
13.02.12,08:46
...tá tvoja krmná repa, bola napadnutá už v zemi a nie v tvojej pivnici..., je to bežný jav..., takže stále sa musí robiť prebierka, a nahnilé kusy jednoducho vyhodiť..,
220870
13.02.12,08:53
Na budúci rok vykopte plytkú jamu cca 30 cm do hlbky.veľkosť podľa množstva .Na spodok dajte 5 cm vrstvu slamy na to poukladajte krmnu repu mrkvu patržlen kaleráb atd.Zakryte foliou na to vrstvu slamy na to vrstvu hliny.Takto uskladené vám to vydrží celú zimu.Navyše všetko je absolútne čerstvé nezoschnuté nezhnité.Mrkva je ako by ste ju vytiahli zo zeme v júli ,čerstvá ,šťavnatá .Pri ukladaní ukladajte tak ako budete postupne spotrebovávať.Hnije to preto že pivnica je kyslá .
comodo
13.02.12,15:58
tak ,ano , nasi stari ani ziadnu pivnicu nemali. Hovorilo sa tomu hrobel. Presne ako pises 220870. V slame , zahrnute zemou. Co zostalo na jar , uskaldnili v jame v stodole.
comodo
13.02.12,16:02
...bola napadnutá už v zemi ..,
Ano, s tym sa da suhlasit. Vsetka ta repa hnije od korena , ani jedna zhora. Jedine zmenit rolu.
wagner
13.02.12,19:44
Ano, s tym sa da suhlasit. Vsetka ta repa hnije od korena , ani jedna zhora. Jedine zmenit rolu.

Možno treba iba upraviť pôdu, skús si dať spraviť rozbor pôdy a podľa toho budeš vedieť čo treba pridať do pôdy. Možno bude stačiť povápniť, ja tiež na jeseň raz za päť rokov dám vápno.