1ivanka
12.02.12,15:42
Zdravim Vas,
neviem, ci pisem do spravnej rubriky, nakolko som tu novacik...
Moj rodinny znamy by sa rad zaclenil k poberatelom dochodku (ci uz ciastocneho, alebo uplneho) z dovodu slabozrakosti. Na jedno oko vidi velmi slabo, na druhe lepsie. Doteraz soferoval bez problemov, no otazkou je, ci mu nebude odobraty VP, ked mu dochodok priznaju. Resp. je nejaka sanca, aby mu VP nechali?
Dakujem za vsetky rady!
misoft
12.02.12,14:56
Dôchodok nemá nič spoločné s vodičákom. Pokiaľ bude chcieť jazdiť, bude musieť navštíviť očiara, dať si predpísať "škulky". O tom, či mu bude odobratý VP zo zdravotných dôvodov, rozhoduje lekár, nie Sociálna poisťovňa (ak by tak robili, tak by museli každému druhému dôchodcovi na Slovensku VP odobrať).
http://www.svld.sk/products/zakon-c-8-2009-z-z-o-cestnej-premavke-z-3-12-2008-ucinny-od-1-2-2009/
http://www.zzz.sk/?clanok=5690
buchač
12.02.12,15:03
Zdravim Vas,
neviem, ci pisem do spravnej rubriky, nakolko som tu novacik...
Moj rodinny znamy by sa rad zaclenil k poberatelom dochodku (ci uz ciastocneho, alebo uplneho) z dovodu slabozrakosti. Na jedno oko vidi velmi slabo, na druhe lepsie. Doteraz soferoval bez problemov, no otazkou je, ci mu nebude odobraty VP, ked mu dochodok priznaju. Resp. je nejaka sanca, aby mu VP nechali?
Dakujem za vsetky rady!


Dôchodok nemá nič spoločné s vodičákom.

...inak doplním ..........

Môj bývalý šéf mal jedno oko sklenené ( granát sa realizoval ) .......ani do dôchodku predčasného , invalidného sa nehotoval .......
Na aute jazdil jak šarkan ....



...k tomu červenému...
...kua , okuliare už na čítanie musím ...na dôchodku som tiež ........teraz je už len otázkou , či mi vezmú vodičák alebo znova do roboty pôjdem ...??? ;):---:D
misoft
12.02.12,15:11
...kua , okuliare už na čítanie musím ... ja aj do blízkej budúcnosti :D na dôchodku som tiež detto ........teraz je už len otázkou , či mi vezmú vodičák alebo znova do roboty pôjdem ...??? teda otázka za všetky drobné - vodičák si nedám - do roboty nepôjdem ;) .
1ivanka
12.02.12,15:23
Ide o to, ze by ho na ten dochodok odoslal ocny lekar... Preto ta otazka ohladom VP. Ale vdaka :)
buchač
12.02.12,15:28
Zdravim Vas,
neviem, ci pisem do spravnej rubriky, nakolko som tu novacik...
Moj rodinny znamy by sa rad zaclenil k poberatelom dochodku (ci uz ciastocneho, alebo uplneho) z dovodu slabozrakosti. Na jedno oko vidi velmi slabo, na druhe lepsie. Doteraz soferoval bez problemov, no otazkou je, ci mu nebude odobraty VP, ked mu dochodok priznaju. Resp. je nejaka sanca, aby mu VP nechali?
Dakujem za vsetky rady!


Ide o to, ze by ho na ten dochodok odoslal ocny lekar... Preto ta otazka ohladom VP. Ale vdaka :)

...teraz ako ????

Známy by rád na dôchodok ...???
Alebo lekár ......??????

....ozaj , čo je to slabozrakosť ?????????

...a keby mu aj zakázali šoférovať , predsa je aj iná možnosť zamestnania a nie rovno na dôchodok ...
...to by musel mať " že iné " dioptrie....vraví sa im - popolníky
veronikasad
12.02.12,15:29
Dôchodok nemá nič spoločné s vodičákom. Pokiaľ bude chcieť jazdiť, bude musieť navštíviť očiara, dať si predpísať "škulky". O tom, či mu bude odobratý VP zo zdravotných dôvodov, rozhoduje lekár, nie Sociálna poisťovňa (ak by tak robili, tak by museli každému druhému dôchodcovi na Slovensku VP odobrať).
http://www.svld.sk/products/zakon-c-8-2009-z-z-o-cestnej-premavke-z-3-12-2008-ucinny-od-1-2-2009/
http://www.zzz.sk/?clanok=5690
Misoft, ale ak chce žiadať o priznanie ID z dôvodu slabozrakosti, a SP mu ho prizná, nebude to dôvod na obmedzenie spôsobilosti na vedenie motorového vozidla ?

stredná slabozrakosť - miera poklesu 35-45% = zraková ostrosť s najlepšou možnou korekciou menej ako 6/18, ale viac ako 6/60: 3/10-1/10 kategoria 1) - hodnotám nerozumiem
veronikasad
12.02.12,15:30
Ide o to, ze by ho na ten dochodok odoslal ocny lekar... Preto ta otazka ohladom VP. Ale vdaka :)
Návrh na invalidný dôchodok vypisuje obvodný lekár, na základe výsledkov vyšetrení odborných lekárov
Marína
12.02.12,15:39
Ak dokáže šoférovať, tak dúfam, že vidí, predpokladám s okuliarmi. Ak vidí, ťažko to "vytiahne" na 40% a vyššie. Záleží na miere postihnutia. Viď príloha 1, VII. kapitola Zák. 461/2003 Z.z. a n.p. o sociálnom poistení (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2011-a.html).
kopretinka
12.02.12,15:40
slabozrakosť je široký pojem,nie je to diagnóza.tam patrí toho viacej......http://www.uss.upol.cz/vojtech-regec/file/klasifikacia-podla-stupna-zrakoveho-postihnutia.pdf
1ivanka
12.02.12,16:00
tak teda takto:
znameho prepustili z prace z dovodu nadbytocnosti (ma 59 rokov, odrobenych ma 39 rokov, 1 dieta). vzhladom k tomu, ze v nasom regione si tazko najde pracu a ma cca 3 roky do normalneho a cca 1,5 roka do predcasneho dochodku, rozhodol sa skusit "vyuzit" svoj zdravotny stav na priznanie invalidneho dochodku a akosi si tym pomoct do casu starobneho dochodku. Trpi glaukomom, na jednom oku v pokrocilom stadiu, druhe oko sa ako tak drzi... Byva na dedine, a bez auta by sa doma nepohli. Preto sa pytame, ci by to ovplyvnilo aj vlastnictvo VP. Bo ak ano, asi by sa na to vy... a nejak by to prezili aj s tou almuznou, ktorej sa hovori podpora a socialna davka.
alaya1
12.02.12,16:28
Moja priatelka ma ocny postih, tak nieco o tom viem. Koli tomu, ze ma ten pan glaukom, mu nikto neda ID. Mozno mu snad priznaju 20-30%, co CID nie je.

Slabozrakost sa koruguje sosovkami, a videnie sa hodnoti pri pouziti tych sosoviek- okuliarov. T.J. ak mu daju okuliare a precita nim potrebne riadky na tabuli- tak nedostane nic. Nikdy sa neberie do uvahy stav oci, bez pouzitia okuliarov!.

Moja priatelka citala jedno oko jeden riadok a druhe oko 3 riadky s okuliarmi, dostala 45%.
1ivanka
12.02.12,16:49
Alaya1 dakujem za objasnenie. Ale aj pri priznani tych 45% si clovek trochu "prilepsie". alebo sa mylim? mozno Vam pripadaju moje komenty hlupe, ale nikdy som sa tymito vecami nezaoberala...
alaya1
12.02.12,17:00
Ona ma vazne aj ine ocne problemy, nebudem ich tu pisat, predsa len, je to jej zdravotny problem.


Este ta chcem upozornit, aby si ten pan nemyslel, ze prejde ocnemu lekarovi cez rozum, pri citani riadkov na tabuli, ze povie, ze to nevidi. lebo dnes sa na urcenie vizusu- poctu precitanych riadkov okrem citrania na tabuli pouziva aj stroj, ktory ked sa do neho pozries, sam vyhodnoti, aka je ostrost zraku.
buchač
12.02.12,17:09
tak teda takto:
znameho prepustili z prace z dovodu nadbytocnosti (ma 59 rokov, odrobenych ma 39 rokov, 1 dieta). vzhladom k tomu, ze v nasom regione si tazko najde pracu a ma cca 3 roky do normalneho a cca 1,5 roka do predcasneho dochodku, rozhodol sa skusit "vyuzit" svoj zdravotny stav na priznanie invalidneho dochodku a akosi si tym pomoct do casu starobneho dochodku. Trpi glaukomom, na jednom oku v pokrocilom stadiu, druhe oko sa ako tak drzi... Byva na dedine, a bez auta by sa doma nepohli. Preto sa pytame, ci by to ovplyvnilo aj vlastnictvo VP. Bo ak ano, asi by sa na to vy... a nejak by to prezili aj s tou almuznou, ktorej sa hovori podpora a socialna davka.


Ona ma vazne aj ine ocne problemy, nebudem ich tu pisat, predsa len, je to jej zdravotny problem.


Este ta chcem upozornit, aby si ten pan nemyslel, ze prejde ocnemu lekarovi cez rozum, pri citani riadkov na tabuli, ze povie, ze to nevidi. lebo dnes sa na urcenie vizusu- poctu precitanych riadkov okrem citrania na tabuli pouziva aj stroj, ktory ked sa do neho pozries, sam vyhodnoti, aka je ostrost zraku.

Glaukom je zvýšený vnútročný tlak ...mašinka zmeria tlaky ako aj pozadie ...a bohvie čo ešte ...2 x ročne sa unúvam ...
alaya1
12.02.12,17:11
Buchac, su 2 masinky, jedna na vnutroocny tlak a jedna na meranie ostrosti zraku,t.j. vizusu, Ja viem, co je glaukom....tema znie slabozrakost, na to som odpovedala-)
buchač
12.02.12,17:14
reagoval som v podstate na 1ivanka ...ona spomína glaukóm ...mašiniek je viacero , prvé dve - tlak a ostrosť mi sestrička robí a doktorka sa ešte v ordinácii realizuje ...
alaya1
12.02.12,17:16
Glaukom je zvýšený vnútročný tlak ...mašinka zmeria tlaky ako aj pozadie ...a bohvie čo ešte ...2 x ročne sa unúvam ...


tak prepac, uviedol si moj prispevok, netusila som, ze to pises niekomu inemu, inak cusim-)
1ivanka
12.02.12,17:18
ano, ochorenie sa vola glaukom, sa ospravedlnujem za neuplny nazov v teme... a nemyslim si, zeby chcel znamy klamat. Naozaj dostatocne nevidi. A stroj sa oklamat neda, to on vie, kedze je skoro tri roky sledovany v specializovanej ambulancii.
alaya1
12.02.12,17:41
ano, ochorenie sa vola glaukom, sa ospravedlnujem za neuplny nazov v teme... a nemyslim si, zeby chcel znamy klamat. Naozaj dostatocne nevidi. A stroj sa oklamat neda, to on vie, kedze je skoro tri roky sledovany v specializovanej ambulancii.


nedostatocne vidi- to je napr. kolko riadkov na tabuli?
1ivanka
12.02.12,17:43
to sa ho budem musiet spytat...
alaya1
12.02.12,17:44
No, lebo to, ze slabo vidi, myslim na ID nie je dovodom. Nevidi aj v okuliaroch? Ci okuliare este nema?
1ivanka
12.02.12,18:11
takze, na jedno oko vidi aj prvy riadok rozmazano, nizsie riadky nic, a na druhe vidi vrchne riadky a nevidi tie najmensie dole. s okuliarmi...
Rozalka
12.02.12,18:23
Ak nevidí dobre, nepatrí za volant, ak vidí tak, že môže jazdiť, nech si na ID nerobí nádej.
buchač
12.02.12,18:34
takze, na jedno oko vidi aj prvy riadok rozmazano, nizsie riadky nic, a na druhe vidi vrchne riadky a nevidi tie najmensie dole. s okuliarmi...
...ivka ....tu neporiešiš nič .......

Konečné resumé dá aj tak iba oftalmológ , nik iný .....

Pôvodca textu príspevku: 1ivanka
tak teda takto:
znameho prepustili z prace z dovodu nadbytocnosti (ma 59 rokov, odrobenych ma 39 rokov, 1 dieta). vzhladom k tomu, ze v nasom regione si tazko najde pracu a ma cca 3 roky do normalneho a cca 1,5 roka do predcasneho dochodku, rozhodol sa skusit "vyuzit" svoj zdravotny stav na priznanie invalidneho dochodku a akosi si tym pomoct do casu starobneho dochodku. Trpi glaukomom, na jednom oku v pokrocilom stadiu, druhe oko sa ako tak drzi... Byva na dedine, a bez auta by sa doma nepohli. Preto sa pytame, ci by to ovplyvnilo aj vlastnictvo VP. Bo ak ano, asi by sa na to vy... a nejak by to prezili aj s tou almuznou, ktorej sa hovori podpora a socialna davka.

...invalidný neriešim , nevyznám sa v problematike ...
...ak by sa dalo , skôr by som potom uvažoval aj o prečasnom dôchodku ........no to by asi nebolo nejaké terno ....

...hm ....a ten vodičák ???...záleží fakt od očiara ...ako som spomenul svojho šéfa , jedno oko sklenené , na druhom dosť silné dioptrie , no šoféroval ...
Na odobratie vodičáku to nebolo .
No ak očiar usúdi , že známy nebude schopný za volantom poriadne vidieť , raz dva dá podnet na DI ...seba tiež chráni ...
...na a v tejto súvislosti mi nedá nespomenúť tiež inú variantu , tú horšiu stránku šoférovania .

Čo ak náhodou spôsobí známy nejakú dopravnú nehodu ????
Jeho oči neboli v poriadku , on bol vinný , nakoľko prehliadol .........atď .......
Vzal by si niečo také na svedomie ???
Ja nie ......


Poznámočka :
...moja doktorečka mi tiež zakázala šoférovať , manželka kľúče od auta dala na určitý čas k ľadu ......ešte som ale stihol jedného ťuknúť ...:rolleyes:
Keď som jej potom povedal , že už mám povolenku , nechcela mi veriť - doktorka jej to musela do očí potvrdiť ...
alaya1
12.02.12,19:57
takze, na jedno oko vidi aj prvy riadok rozmazano, nizsie riadky nic, a na druhe vidi vrchne riadky a nevidi tie najmensie dole. s okuliarmi...


myslim, ze neporiesi nic, no je to len moj nazor. Moja kamaratka videla- 1.oko- 1 riadok skoro nic a 2.oko 3 riadky s okulioarmi samozrejme a dostala 45%- plus mala ine pridruzene diagnozy. No posudklari su rozni, asi treba vyskusat.Ona vsak bola rok pred posudenim DPN, mala za sebou 5 ocnych operacii.