skirs
12.02.12,16:39
Dobrý deň,
mam v notebooku jeden hardwerový disk, ktorý som rozdelil softwerovo na dva disky (C a D) a chcel by som mat dva operačne systémy, povedzme windows na C a ubuntu na D, myslíte ze mi to bezproblémov pojde tak nainštalovat a ze to nebude nejako blbnuť? Dakujem za odpovede.
camel28
12.02.12,15:46
malo by to fungovat. Pri starte pocitaca si potom budes vyberat windows. Aspon volakedy to tak bolo ked som mal ja na pocitaci nainstalovane Windows ME a Windows XP.
Len ako hovoris, je potrebne mat urobene particie na disku - C, D.
maurer2
12.02.12,16:37
Samozrejme disk musis rozdelit na C,D a ked mas dost miesta tak aj na E, C win7 , D sformatujes na ext3 alebo ext4 tam nahodis ubuntu potom v manager spustania si nastavis ktory sistem chces spustatako prvy je to jednoduche aj aj mam nahodene W7 a Ubuntu ziadny problem a preco disk rozdelit na C,D,E prve dva operacne systemy a E na data tympadom kedykolvek mozem preinstal system v pripade nutnosti a data fotky hudba filmi stale ostavaju na disku bez porusenie
D0min0
16.02.12,13:05
1. moznost - 2 particie, na jednej particii budes mat napr win a na druhej ubuntu. Po starte sa zobrazi tabulka, kde sa da zvolit OS

2. moznost - nie su nutne 2 particie staci aj jedna. Existuje soft ktory sa da stiahnut tu:
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/windows-installer
tzv. WUBI. nainstaluje sa to k tomu sa pripoji iso ubuntu a takisto po starte PC sa bude dat vybrat OS

Vyhodou 2. moznosti je, ze ak nebudes chciet uz ubuntu, jednoducho odinstalujes klasickym sposobom vo WIN wubi a odstrani sa kompletne ubuntu. (jednoducha instalacia a odinstalacia)
alessi
16.02.12,13:23
Dobrý deň,
mam v notebooku jeden hardwerový disk, ktorý som rozdelil softwerovo na dva disky (C a D) a chcel by som mat dva operačne systémy, povedzme windows na C a ubuntu na D, myslíte ze mi to bezproblémov pojde tak nainštalovat a ze to nebude nejako blbnuť? Dakujem za odpovede.
da sa to. ale treba inštalovať v spravnom poradi, najprv win a potom linux. opačne to moc nejde lebo windowsaci sú potvory..... a win ako taky je dost agresivny system, kdežto linux je nielen user friendly na použivanie ale aj tolerantnejší.
jahoszmsk
19.02.12,13:56
Najrozumnejsie je nainstalovat Windows do C, stiahnut a nainstalovat VMware alebo Virtual PC, a do neho si mozes dat čo len chceš, aj skusat hocijake programy.
skirs
28.03.12,10:22
no takže mam windows 7 starter na C a nainštalované mam na C aj Ubuntu, no a teraz by som chcel preinštalovať windows7 ale brat mi povedal, že ked ho preinštalujem, tak sa mi vymaže aj Ubuntu, ale ked mi brat inštaloval Ubuntu a chcel som ju nainštalovať na D, tak mi povedal že to nejde. Brat nieje nejaky odbornik na pc :) , takže sa radšej spýtam Vás, ako sa to prosím Vás dá, aby som mohol mať rôzne systémy a mohol ich nezávisle od seba preinštalovávať. Ďakujem
Fero11
28.03.12,14:35
na C:\ nemozes mat aj win7 a aj ubuntu (jedine ak virtual)
Ak pocitac startuje a po inicializani biosu atd ... sa siaha na zavadzac (prvych 512bitov na hdd) tam sa urcuje co a odkial sa ma spustit.
Takze ak ti brat nainstaloval ubuntu a win7 tam uz bol, tak ubuntu pri instalacii prepisal zavadzac (a predpokladam, ze win7 neponuka taky zavadzac ako linux a rovno startuje win7 (mozem sa aj mylit).
Ak preinstalujes win7 (win7 mas urcite na inej particii ako linux) a nainstalujes ho na tu istu particiu, tak ubuntu sa ti nevymaze, ale nebudes ho vediet spustit, cize opat treba do mechaniky CD/DVD s ubuntu a prepisat len tych prvych 512 bitov (co je vlastne zavadzac).
Odomna je to len teoreticka rovina, nemam s tym prakticke skusenosti, mohol by si mrknut na ubuntu forum, tam ti to napisu presnejsie aj s prikazmi :)
mecky
28.03.12,14:37
na ubuntu mohol pouzit wubi, tam sa to tusim da na jednu particiu s win, ale nikdy som wubi neskusal tak riesenie neporadim
KoxXxo
28.03.12,15:40
Feri má pravdu, po inštalácii W7 treba obnoviť Grub (zavádzač).: http://community.linuxmint.com/tutorial/view/245
skirs
28.03.12,16:38
ok chlapi diki za vysvetlenie.
A teda ako by som docielil to, aby som mal na C: Windows, na D: ubuntu, na E: ..... a mohol ich preinštalovavať, bez toho aby som vždy musel potom doinštalovavať zavadzače.
mecky
28.03.12,17:12
so zavadzacmi bude vzdy mensi problem, lebo kazda instalacia win ho prepise :)
ale nieje to velky problem ci uz obnovit grub alebo pridat linux do zavadzaca win

rozne particie maju vyhodu v tom ze si mozes hociktoru preformatovat bez straty ineho systemu, co je ale pri neWUBI automaticky
Fero11
28.03.12,17:15
Najprv si rozdelis disk na viac casti napr. v live cd mas program gparted (myslim), alebo pouzijes nieco pre win.
Tu mas na to pekny navod http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/dual-boot-pomoci-zavadece-windows
skirs
28.03.12,17:27
fu chlapi, diki moc za rady, ste machri ale toto je na mna moc, asi sa vykašlem na to, je to zložite na mňa, myslel som, že to bude jednoduchšie, ale aj tak Vam dakujem
jahoszmsk
28.03.12,17:46
na čo vlastne potrebuješ 2 operačné systémy v jednom PC?
KoxXxo
28.03.12,19:33
Aby bol aspoň jeden legálny...:D