ahornik
14.02.12,11:04
Dobry den, prosim o radu. Myslite, ze cena kompletneho projektu na stavbu prizemneho rodinneho domu/cca 22mx11m plus samostatne stojaca dvojgaraz/vratane vybavenia stavebneho povolenia nad 6000 Eur je prilis vysoka? Aka je v sucasnosti priemerna cena takychto projektov? Dakujem.
ciners
14.02.12,11:06
To zavisi od podrobnosti, ale je to pomerne dost, na bungalov som sa s tym este nestretol
mrs.leon
14.02.12,13:08
No aj mne sa to zda vela. Nas projekt (bungalov) 17,5x15 vysiel na 1500€ bez dph a je aj s garozou sice pre jedno auto ale aj tak ta cena sa mi zda prilis vysoka. Mozno za bytovku OK ale rodinny dom?
vojtechch
14.02.12,21:44
UUUUhaaaa tak to by som povedal že to je dosť! Mymáme projekt na dvojpodlažný dom 13,5x13,5 + stavebne povolenie aj s DPH 1500€.
drozdm
15.02.12,06:48
Dobry den, prosim o radu. Myslite, ze cena kompletneho projektu na stavbu prizemneho rodinneho domu/cca 22mx11m plus samostatne stojaca dvojgaraz/vratane vybavenia stavebneho povolenia nad 6000 Eur je prilis vysoka? Aka je v sucasnosti priemerna cena takychto projektov? Dakujem.
fuu . ale to musi byť premakany projekt
ja ma bungalov 11x20,5 a za projekt som dal cca 500 e aj s rozpočtom :D nieje v tom siete , voda kurenie ale aj tak dom stoji a dokončim ho aj bez toho
ahornik
15.02.12,07:36
Tak Vam vsetkym dakujem za vyjadrenia, teraz viem, ako budem pokracovat:)
chandler
15.02.12,07:51
tych 6000 sa aj mne zda dost, ale na druhej strane som uz videl aj nejake projekty za 500-1500e. Stavebne povolenie sa na ne da vybavit, ale stavat podla nich je casto velmi nebezpecne. Takze ta rozumna cena je niekde medzi tym.
drozdm
15.02.12,07:53
nechapem prečo by malo byť nebezpečne stavať podla projektu za 1000 e . ako to vieš posudiť podla ceny projektu
chandler
15.02.12,08:53
ked je katalogovy tak je to ok. ale ak to ma byt individualny projekt tak tam nieco musi byt odflaknute.
ciners
15.02.12,10:25
to drozdm
Absolutne jednoducho. Ti projektanti tomu venuju max.3 dni. Aj ja obcas robim statiku na taky projekt a stoji ma to 5-6hodin prace. Na stavebko ok, na realizaciu tak na utretie zadku :D
Ale nezivim sa tym, takze to je viacmenej tak vypomoc kamaratom.
tienik
15.02.12,10:43
nechapem prečo by malo byť nebezpečne stavať podla projektu za 1000 e . ako to vieš posudiť podla ceny projektu

sak si to rozrataj na hodiny a pocet profesistov co potrebujes.
Ono dobry projektant nebere 10€ za hodinu :-)
lubluc
15.02.12,10:56
no ale 6000€ je prehnané.....
ahornik
15.02.12,14:46
Este by som sa spytala na sposob platenia projektantovi v pripade, ze stavebne povolenie si uz vybavite sami- ked Vam odovzda potrebnu dokumentaciu, alebo az ked Vam schvalia stavebne povolenie? Dakujem
chandler
15.02.12,15:37
zalezi ako sa dohodnete, ale nebyva zvykom ze by sa to viazalo na vydanie stavebneho povolenia.
ciners
15.02.12,18:19
Vysvetlim. Existuje projekcna cinnost a tzv. inzinierska cinnost (to su tie vybavovacky). Platite za to, co si objednate. Teda ak nechcete inziniersku cinnost, tak platite len projekt a ten si mozete sami ohodnotit podla unika. To je nejake maximum, take ceny realne nie su. No a pokial ten vas projektant je drahsi ako ta unika (cennik) a nema zrovna 5 cien za architekturu,tak ho treba poslat niekam.
Tazko posudit, ci je 6000€ vela. nevieme, co za to je. Darmo bude niekto operovat s 1500€, ak dostal neporovnatelne slabsie sluzby. Ale napriklad moze ist aj o projektanta hodne draheho, mozno dobreho, neda sa to povedat. Mozno nepotrebujete nejaky podrobny superprojekt a tych 6000€ nema zmysel dat. Vypytajte si cenovu ponuku, co v tych 6000€ je. Potom sa da o tom rozumne premyslat a diskutovat.
day
15.02.12,19:22
projekt individual, musim uznat, by mal stat cca 3.000€, samozrejme ked hovorime o kvalitnej architekture, statike, elektrike, zdravotechnike .... ked si zobereme co taky projekt by mal obsahovat, mali by ho vypracovat znali ludia, odbornici vo svojom fachu, 3.000€ je OK, ale nemoze to byt kopia Diamantu 35 z Erlisu :) este doplnim, myslim bungalov
ahornik
17.02.12,08:46
Dobry den, dnes sme sa dohodli na 4 tis. vratane vybavovania. Projekt pozostáva z nasledovných častí:- Surhnná techn. správa
- tepelnotechnický výpočet strát
- architektonicko-stavebná časť
- statika
- ústredné vykurovanie
- zdravotechnická inštalácia (voda, kanál)
- elektroinštalácia a slaboprúd
- prípojky inž. sietí (voda, kanál, el., plyn)
day
17.02.12,10:01
ten rozpis este nic neznamena, nastudujte si rozdiel medzi projektom na stavebne povolenie a realizacnym projektom, vy by ste mali mat realizacny projekt, t.z. detailny v kazdom smere


Dobry den, dnes sme sa dohodli na 4 tis. vratane vybavovania. Projekt pozostáva z nasledovných častí:- Surhnná techn. správa
- tepelnotechnický výpočet strát
- architektonicko-stavebná časť
- statika
- ústredné vykurovanie
- zdravotechnická inštalácia (voda, kanál)
- elektroinštalácia a slaboprúd
- prípojky inž. sietí (voda, kanál, el., plyn)
bjuty smis
17.02.12,10:58
chcel 6, zrazu mu stačia 4....moc seriozne sa mi to nezdá...
chandler
17.02.12,12:26
to je celkom rozumne, ale hlavne aby to bol realizacny projekt a nie projekt na stavebne povolenie.
ciners
17.02.12,17:15
To sa neda takto seriozny neseriozny strielat z brucha. Vezmem cennik, ktory sice moc neznamena, ale existuje ako platna pomocka. Mate dom 22x11m. To je cca 6880€ za realizacny projekt podla UNIKA 2009. Za stavebko vybavenie 350€. Lebo moja zlata 22x11 nie je priemerny dom, to su priemerne 2 domy. Takze za 4000€ by som bol rad :)
TomasHo
18.02.12,15:08
Ako pisu ostatni, zavisi aky rozsah projektu clovek chce (len na stavebko, alebo realizacny), a ako chce do procesu vstupovat.

Vyssi level su architekti. Podla tabuliek kompletny realizacny projekt s dozorom a vsetkymi cingrlatkami vyjde asi 10% realizacnych nakladov. Teda ak staviam za 150.000e, tak 15.000e by vysla projekcna cinnost. (to mam vazne od kamarata architekta)

Menej nenajedeni architekti daju zlavu 50% a pytaju 7500eur, a ked sa tento balik zacne skresavat a zacne sa dohadovat, da sa stlacit cena na 4000eur, alebo po znamosti az na 3000eur.

Nizsi level su projektanti. Projektant netvori architekturu, ale nakresli to, co si klient povie ze chce mat nakreslene. To potom rozosle profesiam (kurenie, voda, elektro) a statikovi. Cele to stoji asi 1200 az 1500eur.

Takze sa treba rozhodnut: chcem, aby mi niekto vytvoril dobru/zaujimavu/novatorsku architekturu, alebo mi staci nejaky prerobeny katalogovy projekt.

Po tomto rozhodnuti by som odporucil dlho, velmi dlho a dokladne hladat architekta/projektanta, ktory:
- bude dokonale spolupracovat s klientom aj statikom. Nestaci, aby daco nakreslil a statik to raz prepocital. Projekt musi ist minimalne 3 krat medzi architektom a statikom.
- bude mat predstavu o cenovych relaciach toho, co navrhuje - pozor, architekti su schopni navrhnut cokolvek, ale menej ich zaujima vas rozpocet.
- ma podobne esteticke vnimanie ako vy - vela mladych architektov preferuje biely minimalizmus, az do chvile, ked si to vyskusa v praxi s rodinou a domacimi zvieratami. Architektura musi sluzit cloveku, musi byt udrziavatelna, prakticka, podla moznosti ekologicka a ekonomicka - prioritu si musi stanovit kazdy sam.

Bohuzial, ja som nenatrafil ani na dobreho architekta, ani na dobreho projektanta, a stoji ma neprimerane vela casu osvojovat si vsetky systemy, normy a technologie, aby som dokonale pochopil stavbu a vedel fundovane reagovat v pripade problemov. Moj sukromny zaver preto je:
- architekti ziju v oblakoch
- projektanti nedokazu korigovat chyby vnesene klientom
- najdolezitejsia profesia je statik.
marleau
18.02.12,16:48
Tých 10% neuznávam?Prečo mám architektovi zaplatiť raz toľko len preto,že si dám drahú fasádu a podlahy??
ciners
18.02.12,20:50
Marleu nacenuje sa viac sposobmi. To nie je o drahsich obkladoch, to len na zaklade urciteho odhadu ceny objektu rokmi vyplynula metodika nacenovania,lebo tazko sa odhaduje cas straveny nad projektom. Ale pouziva sa aj odhad casu a to si nasobis hodinovou mzdou. Nie je to 10 percent, to percento sa hybe podla ceny investicie. Plati vsak to, ze toto je pomocka k nacenovaniu, to nema ziadnu zavaznu platnost. Odhaduje sa inak obostavany priestor x cena za kubik (statisticky dana), takze obklady tam fakt nikto neriesi.
sencan
21.02.12,19:16
mili priatelia : cena projektu zavis: -na Sp alebo realizačný, vysoká podrobnosť kompletné výpisy materiálov - dá sa podla toho objednávať a samozrejme individuálny prístup. Ku katalogovemu domu treba pripočítať výkres osadenia na parcelu cca 300-500 EUR s kompletnymi IS a nemáte ideálne osadený voči svet. stranám vstupu at´d. -. v prípade že sa jedná o projekt, ktorý je posudzovaný aj z energetického hladiska napríklad NED - nízkoe. alebo EPD pasívny samotný výpočet a optimalizácia je časovo a softwareovo náročná a taký projekt je reálne aby stál 6-5000,- EUR, ALE 1000 EUR ušetrených u architekta može BYŤ ROZHáDAZANýCH 10.000,-- pri nekotrolovanej stavbe a samotnej prevádzke. CENA okolo 3000-4000 za kompletný projekt aj so zdravotechnikou, statikou, vykurovaním, požiarnou ochranou, elektroinštalácia a osadením je reálna, treba započítať aj čas čo sa projekt konzultuje a niekto sa Vám venuje- dobrý architekt sa vás opýta ako fungujete a nekreslí dom pre seba ....
sencan
21.02.12,19:23
pre Tomas HO - skoro si to zadefinoval správne, ale musíš sa pozrieť aj na to ako ludia vedia popísať čo a kde chcú robiť bývať,- nie je to iba o bielych stenách a izmoch.
statik plní priania architekta resp. ho koriguje. Poučený investor - sa zaujíma o to čo ide stavať a dá sa s ním konfrontovať a posúvať názor. stavebník ktorý si na to netrúfa by si mal zobrať čas a potom sa rozhodovať. Velmi doležitý je napr pozemok a umiestnenie stavby na pozemku a to nikto nerieši - iba farbu farbu škridle a omietky .... ale popísať samých seba a čo od domu očakáva je najdoležitejšie aj pre stavebníka aj pre projkt alebo ste univerzálny človek ako sú univerzálne kat. projekty.
TomasHo
22.02.12,08:24
Sencan, ja s tebou uplne suhlasim. Myslim, ze 3000-6000 je primerana cena za dobru architekturu, ale upozornil som, ze treba velmi dokladne hladat dobreho architekta. Problem je, ze niekedy je pre stavebnika mozno lepsie, ked sa sam oboznami so vsetkymi strankami stavby, lebo tak naklady stlaci na taku uroven, aku ziadny architekt nebude ani chciet dosiahnut - zvlast, ak ma proviziu z materialov.

Ja osobne by som velmi rad nadviazal dlhu a plodnu spolupracu s vybornym architektom, ale zial, este som takeho nenasiel. Ak si myslis, ze si, tak sa ozvi.
marleau
22.02.12,09:45
pre Tomas HO - skoro si to zadefinoval správne, ale musíš sa pozrieť aj na to ako ludia vedia popísať čo a kde chcú robiť bývať,- nie je to iba o bielych stenách a izmoch.
statik plní priania architekta resp. ho koriguje. Poučený investor - sa zaujíma o to čo ide stavať a dá sa s ním konfrontovať a posúvať názor. stavebník ktorý si na to netrúfa by si mal zobrať čas a potom sa rozhodovať. Velmi doležitý je napr pozemok a umiestnenie stavby na pozemku a to nikto nerieši - iba farbu farbu škridle a omietky .... ale popísať samých seba a čo od domu očakáva je najdoležitejšie aj pre stavebníka aj pre projkt alebo ste univerzálny človek ako sú univerzálne kat. projekty.
Úplný súhlas.Ľudia akoby nevedeli,čo chcú.Ak si vyberú čo chcú,akoby niekedy nechceli pochopiť,čo to obnáša - narazia na problém statický,(u nás ani tak nie ako v zahraničí) architektonický alebo si neuvedomia,že niektoré riešenia sa nedajú vyriešiť tak,ako oni (nestavbári) chcú.
bjuty smis
22.02.12,14:42
sencan,:
Ku katalogovemu domu treba pripočítať výkres osadenia na parcelu cca 300-500 EUR s kompletnymi IS a nemáte ideálne osadený voči svet. stranám vstupu at´d.

čo je pre boha v tej cene ?
TomasHo
22.02.12,16:45
Bjuti smis, aj ako laik mozem povedat, ze osadenie domu nie je trivialna vec.

Marleau, problem nie je podla mna v tom, ze ludia nevedia, co chcu a co mozno zo statickeho hladiska urobit - najvacsi problem je, ze to nevie vacsina architektov a projektantov.

Snivam o dobe, ked bude architekt spolupracovat so statikom a profesistami v jednom time - architekt bude to rozhranie s klientom, bude klientovi pomahat rozhodnut sa, a bude upozornovat na to, co je dobre a co nie az tak.
bjuty smis
22.02.12,17:15
tomas ho,

práve preto sa pýtam, čo je v cene osadenia projektu na pozemok za 500.-€ ???
ciners
22.02.12,17:27
500€ zase osadenie nestoji...
ciners
22.02.12,17:52
Na tejto teme je najzaujimavejsie to, ze clovek sem popise uplne oficialne zauzivanu metodiku nacenovania a aj tak sa prida X "odbornikov", ktori hadzu percentami ako pri privatizacii :D
Na nacenovanie nehnutelnosti, nacenovanie stavebnej vyroby, nacenovanie projektov atd. normalne existuju postupy, software, knihy. Ja neviem, co je tak tazke na tom pochopit. Na svete su aj ine stavby ako RD, kde sa nejaka casova narocnost tazko odhaduje. Robili sme projekt 2 roky, to z brucha nacenit nejde.
marleau
22.02.12,18:03
Bjuti smis, aj ako laik mozem povedat, ze osadenie domu nie je trivialna vec.

Marleau, problem nie je podla mna v tom, ze ludia nevedia, co chcu a co mozno zo statickeho hladiska urobit - najvacsi problem je, ze to nevie vacsina architektov a projektantov.

Snivam o dobe, ked bude architekt spolupracovat so statikom a profesistami v jednom time - architekt bude to rozhranie s klientom, bude klientovi pomahat rozhodnut sa, a bude upozornovat na to, co je dobre a co nie az tak.
Určite máš pravdu,najhoršia je asi kombinácia oboch.
Spomeniem lepené prvky,svetlú výšku podlažia v náväznosti na výšku okna/parapetu/podlahy,kde pri šírke okna 3m nemám dostatočný priestor na výšku nadokenného prekladu (drevostavba),to isté platí pri rohovom okne alebo roletách,veľakrát vidím vo výkrese dvere,ktoré po prepočítaní rozmerov okolitých konštrukcií vychádzajú na šírku stavebného otvoru 55 cm do spálne (!),vstavaná skriňa vyjde ledva na hĺbku 45 cm (chudák zimný kabát ramenatého chlapa),strmé schody a možme pokračovať do aleluja.
ciners
22.02.12,18:20
naklady stlaci na taku uroven, aku ziadny architekt nebude ani chciet dosiahnut - zvlast, ak ma proviziu z materialov.

projektant urcite nema proviziu z predaja materilu. Z takeho wienerbergeru nema proviziu ani predajca, to som si isty. neviem, ako si to predstavujes. Napisem na projekt beton C30/37 a akoze kto mi ma dat proviziu? Napisem drevo pevnostnej triedy C22 a akoze z pily mi donesu proviziu, lebo som nepredpisal nejake horsie? Predpisem Heluz, pre ktorych rodinny dom nie je zakazka a co mi akoze za to daju? Ludia, maju niekedy dost zvlastnu predstavu. Vezmime cosi drahsie, taky isokorb. Nie ze nedostanem proviziu, to mam este problem v takom malom mnozstve kupit.
ciners
22.02.12,18:26
Marleau, problem nie je podla mna v tom, ze ludia nevedia, co chcu a co mozno zo statickeho hladiska urobit - najvacsi problem je, ze to nevie vacsina architektov a projektantov.

Tak nad tymto by som sa ako laik uz vobec nepozastavoval, lebo statika je taky trosku vyssi level, to uz na skole dosahuje len par bohom vyvolenych a preto by som jej chapanie od inych profesii vobec neocakaval. To nie je o podcenovani, kazdy je na nieco ine. Statik je tak trochu psychopat zijuci v cislach :)
marleau
22.02.12,18:28
Chyby sú aj na strane projektantov aj investorov,ono potom sa aj cenová ponuka može hýbať a nie je za tým o..b,ale snaha zmestiť sa.Realizačná firma to má často ťažké,lebo hľadá kompromis medzi tými dvoma a sama má starosti so stavbou.
Projektant by mohol mať províziu na takej zákazke akou by bolo sídlisko pre 5000 bytov,ale to sa na Slovensku od 89 už nerealizuje.
marleau
22.02.12,19:20
Ale veľmi užitočný,vlastne najviac.
TomasHo
24.02.12,10:01
Ciners, vsak pokoj, ocenovanie podla vyhlasky v dnesnej trhovej ekonomike sa uplatnuje len pri vacsich stavbach so skutocnym projektovym riadenim - to rozpatie cien co som napisal vychadza z toho, co mi realni architekti a projektanti ponukali. Spickovi svetovi architekti pracuju napriklad za 20-25% investicnych nakladov. Ziadna vyhlaska.

Dalsia vec, provizie - samozrejme, ze si aj architekt moze prist na svoje ak mu klient zveri nejaku cast procesu vystavby, kde dochadza k obstaravaniu materialu. Minule som bol svedkom situacie v stavebninach, ked sa predavac pytal klienta - chcete zlavu? A klient ze nie, to je cena do ponuky, potom sa dohodneme na zlave. Takze tam je priestor pre stavebnu firmu aj jej spriazneneho architekta.

A pokial ide o zapojenie statika do procesu navrhu - netvrdim, ze architekt ma byt zaroven statikom, ale tvrdim, ze architekt/projektant musi priebezne, a niekolkokrat pocas navrhu konzultovat navrhnute riesenie so statikom. A nie ze bum, urobim tam miestnost ako svina a statik potom pokrci plecami, narve tam zeleza, B50tku a nejake tie stlpy. Najhorsia veta, ktoru moze pocut klient od architekta je asi "tuto to troska vykonzolujeme".

Mimochodom, neverim, ze je taky problem za par rokov zvladnut aj zakladnu statiku a s dnesnymi softvermi si priebezne preratavat priehyb navrhovanych konstrukcii len tak nahrubo. Nebyt toho, ze som sa zatial nedostal k literature, uz by som si to pocital aj sam (ako klient).
ciners
24.02.12,10:59
Mimochodom, neverim, ze je taky problem za par rokov zvladnut aj zakladnu statiku a s dnesnymi softvermi si priebezne preratavat priehyb navrhovanych konstrukcii len tak nahrubo. Nebyt toho, ze som sa zatial nedostal k literature, uz by som si to pocital aj sam (ako klient).

Nepredstavuj si FEM software ako cosi co pocita samo a spravne, to nie je google sketchup :D
Na ocenovanie ziadna vyhlaska nie je, ja som pripojil len to, ze existuje urcita metodika, ktora je uznavana a kazdy si to moze orientacne doma preklepnut, ci to, co mu ponukaju nie je smerom hore uletene.
marleau
24.02.12,11:39
Raz som robil výrobnú dokumentáciu a pozerám - výška kníštoku (stena,na ktorej je položená pomúrnica) mala mať výšku 50 cm.V kúpeľni,na stene popri pomúrnici sprchový kút.Keby to malo tak fungovať,musel by byť sprchujúci sa od pása hore nad strešnou krytinou.Pýtam sa investora (zákazníka),či to tak chce - no že nie!A čo projektant?Vraj jemu to tam vyšlo.
Nie sú všetci takí,to určite nie.
Nakoniec sa menila dispozícia poschodia.
TomasHo
24.02.12,11:52
ciners, davat FEM do rovnakej kategorie ako sketchup je ako porovnavat ploter s ceruzkou. Ale schvalne, ked si este robieval statiku, kolkokrat sa na rodinnom dome upravovali dimenzie/dispozicia projektu na zaklade spatnej vazby statiky/rozpoctu?

Edit: Metodiku UNIKA, ktoru ciners uvadza, mozno ziskat za 15 eur tu: http://www.unika.sk/Publikacie/Publikacie.html
Skoda, ze som to nespravil este pred stavbou : (

Marleau, je fajn, ak na stavbe aspon niekto premysla ; )
TomasHo
24.02.12,11:56
K cene sa nevyjadrujem, ale osadenie znamena podla mna vytvorenie nadvaznosti na okolite prvky (ploty, cesty, chodniky), inzinierske siete a tiez osadenie vyskove - ako a kam bude stekat dazdova voda, ci sa vytocis s autom, ci bude kde zaparkovat...
ciners
24.02.12,12:12
Ja este statiku v malom mnozstve aj robim, ale len tak v ramci volneho casu. Vazba rozpocet, dispozicia, statika funguje podla vztahu s architektom. Pokial je to kamarat,tak to odladime financne aj esteticky. pokial to je architekt, ktory ma zrovna oslovil,tak ta spatna vazba statiky nie je moc uspesna.
Marleu, to je este v klidku. Poznam pripad, ked slecna architektka takto ako popisujes urobila smerom zo strechy von dvere. Pre nu boli akoze do nejakej miestnosti, ale realne isli zo strechy von :D
TomasHo
24.02.12,12:55
ciners, ako by si navrhol riesit tento problem:
- na zaklade akych indicii by som ja ako klient mohol dopredu zistit, aku komunikaciu bude mat architekt so statikom? Idealne by bolo, keby to prebiehalo tak, ako uvadzas v prvom priklade: architekt a statik odladia stavbu financne aj esteticky. Najlepsie na zaklade mnou stanoveneho rozpoctu...
ciners
24.02.12,13:00
Zahral by som nevedomeho a oslovil by som toho statika. On by mi povedal,ze mam oslovit architekta. Tak by som zase zahral blbeho, ze ci nespolupracuje s nejakym "dobrym". Samozrejma, aj to ma svoje rizika. Ludia su rozni, tazko dat univerzalny navod ako nenatrafit na chrapuna.
TomasHo
24.02.12,19:36
ciners, dakujem za takticku informaciu. V podstate, ako som pisal uz predtym, poznanie, ze statik je klucova osoba, ma uz osvietilo. Bohuzial, statik, ktoreho respektujem a ktory je naozaj dobry si skusmo vypytal za statiku na rodinny dom 2000eur, takze ma to zase vystrasilo.

Ak si mozem dovolit zafilozofovat, tak ja ako klient by som ocakaval, ze od chvile prvych hrubych studii bude existovat komplexna parametrizacia mojho domu, a vsetky pouzite stavebne riesenia sa automaticky budu premietat do nacenenia. Lebo povedzme si, pre mna je jediny vychodiskovy obmedzujuci parameter cena, ktoru za ten dom mozem zaplatit. Chcel by som prist a povedat: mam 100.000eur, chcem, aby naklady na dom v dnesnych cenach boli do 100eur mesacne, a rad by som, aby to malo povedzme 120m2 obytnej plochy. Z tychto troch parametrov sa v projekte odvija uplne vsetko.

Viem, ze existuju BIM systemy, ktore to umoznuju od sameho zaciatku. Viem, ze aj na skicovaci nastroj Sketchup existuje dokonca kompletna irska nadstavba, ktora automaticky zratava ceny vsetkych materialov a pouzitych postupov.

Tak preco mi architekt na naivnu pripomienku, ze ten dom asi bude dost drahy zahlasi, ze on nevie ake su ceny. Ako moze taky clovek navrhovat nieco pre ludi, ktori maju realne obmedzeny zdroj prijmov?
marleau
25.02.12,08:42
Mám X peňazí a chcem Y nákladov (?). V dome chcem:toto,toto,toto,toto....všeličo.
Viete,koľko to dá roboty navrhnúť taký dom,aby všetko toto tam bolo obsiahnuté a nebola porušená statika a čo aj viem čo?Veď to je projekt na zákazku,tam nemožte čakať katalógovú cenu.
Neviem,ale v poslednej dobe mám pocit,že ľudia by chceli postaviť dom a ešte na tom zarobiť.
Áno,nedať sa ošklbať podvodníkom,ale nečakajte nemeckú kvalitu za slovenské ceny,hlavne,ak tomu niektorí nerozumejú....
TomasHo
26.02.12,11:40
Marleau, nikdy som nepovedal, ze to co pozadujem, chcem za cenu katalogoveho domu.

Ale s takym postojom, aky ukazujete, sa clovek stretne u vacsiny architektov/projektantov: co peniaze, ale kolko to da roboty!

No a co? Ja viem, kolko to da roboty, lebo na tom robim uz tri roky.

Trvam na tom, ze hlavnym definujucim kriteriom pre bezneho cloveka je:
- aky bude investicny naklad (z toho vyplyva vseobecna uroven vsetkych systemov a doplnkov v dome)
- kolko bude stat prevadza (z toho vyplyva definovanie systemu kurenia a udrzbova narocnost pouzitych materilov)

Ale mozete poskytnut svoju predstavu o tom, ako by to malo byt.
marleau
26.02.12,12:29
Veď netvrdím,že netreba mať predstavu a približnú cenu na stavbu resp. na výdavky,ale nie presnú a nedajbože ju prekročiť o 1%.Tak to sa robí ťažko.
botik
26.02.12,20:08
Podla mna vemi vela, ja som dal za vyvyseny bungalov s obytnym podkrovim 12x12 plus samostatne stojaca garaz 1500e, podla mna vam dali vysoku cenu.
TomasHo
28.02.12,07:33
marleau, netvrdim, ze projektant musi vediet dodrzat cenu na 1% - ale musi vediet, aku cenovu hladinu projektuje. Obaja chapeme, ze ked poviem 150.000e, tak mam rezervu 20.000e, ale nie ze z projektu vyjdu obstaravacie naklady 200.000e (plus rezerva).
TomasHo
28.02.12,08:09
To bol projektant, alebo architekt?
codinko
04.03.12,14:56
fuuu no tiez riesim projekt a dohodol som sa na 1300 bez DPH dom bude mat rozmery 13*20 m
ciners
05.03.12,10:07
fuuu no tiez riesim projekt a dohodol som sa na 1300 bez DPH dom bude mat rozmery 13*20 m
Tak rpi tejto cene by som bud:
a) bol rad, ze je to fakt lacno
b) dal si sakra bacha, co za zdrapy papiera dostanem
JOHC
07.03.12,10:59
Dobrý deň, ja také domy projektujem cca 2000€ na komplet. V prípade záujmu ma kontaktujte.
skyle
03.04.12,12:45
Tak ja som sa dohodla na 3 000eur. Plany mi robia skoro 3 roky. Teda uz robim pripojky, no papiere na stavebne dufam, uz pojdu tento mesiac. Dohodli sme sa na projekte vody, kanalu .. ale nakoniec som to platila ja a zvlast.
Pisem ceny.
Architekt 1500 Eur
Statik 1000 Eur dom a 280 Eur oporny mur, ktory aj tak prerabal architekt lebo ho navrhol na cudzom pozemku
Pripojky: 50 Eur elektro (2krat prerabany projekt - dodnes mam zle zakresleny stlp)
200 Eur voda, kanal (voda - 2krat teta projektantka prerabala- jednoducho to nakreslila z kancelarie bez toho aby isla na tvar miesta)
70 Eur geodeticke meranie

Stavebne povolenie mi vybavuje dozor 600 Eur - tu musim povedat, ze okrem penazi na kolky som mu nic viac neplatila a fakt kmita a 400 Eur zoberie za dozor stavby + navyse co ho budem volat zvlast.
Este by som mala dat nieco architektom, no ale ked dam, tak az po ukonceni stavby, lebo urcite budem robit zmeny pocas stavby, tak nech to pekne zakreslia.
Dohodli sme sa tiez na vytyceni stavby, tak uvidime.
Ceny pre Kosice. Dufam, ze som pomohla.
skyle
04.04.12,07:45
Este som zabudla dat projekt kurenia 130 eur a este musim urobit projekty elektro a vody v dome ...
plamen4
04.10.13,10:11
3000? Neskutočné! Za to mám 2 projekty.... Ovšem ak nestaviate dom, s ktorým sa chcete uchádzať o cenu CE.ZA.AR. A čo sa týka cien, netreba hádzať všetky projekty v cene 1500 do jedného koša. Niekedy sa stane, že takýto projekt je kvalitnejší ako ten za 3000. Všetko je len vec prístupu, osobnosti. Niekto ide len po prachoch, niekto tam zohľadňuje aj svoje meno do budúcna.
willma
25.03.14,05:48
Vypracujeme pre Vas individualny projekt rodinneho domu.............. vynimocne vieme spracovat projekt aj na uzemi celej republiky. prečítaj si v prvom rade ETIKETU PORADY a následne nájdi rubriku PLATENÁ INZERCIA.
command
25.03.14,05:49
Ja len pre informaciu projekt rd 10*9m + pristresok na auta 6*6m vsetky pripojky (voda, plyn, elektrina), statika a vsetko co k tomu patri cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) 1100€ prerabane niekolko krat ziadny dalsi poplatok. + znova sa bude prerabat pripojka vody kvoly debilnym vodarom lebo nevedia kde maju rozvody.
p.mac
26.03.14,15:14
ta cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) 1100 je primalo...ako Vam to vyhovuje samozrejme, ale korektny architekt z toho nevyzije...
command
26.03.14,15:39
ta cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) 1100 je primalo...ako Vam to vyhovuje samozrejme, ale korektny architekt z toho nevyzije...
Ked musia iny vyzit z 300v hrubom a to maju len jediny plat nie ze si mozu zobrat aj 5 projektov za mesiac tak preco by nevyzili projektanti ci to uz su nejaka vyssia vrstva ktorý si ziju na vysokej nohe?
p.mac
26.03.14,16:03
ta cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) 1100 je primalo...ako Vam to vyhovuje samozrejme, ale korektny architekt z toho nevyzije...
Ked musia iny vyzit z 300v hrubom a to maju len jediny plat nie ze si mozu zobrat aj 5 projektov za mesiac tak preco by nevyzili projektanti ci to uz su nejaka vyssia vrstva ktorý si ziju na vysokej nohe?

ja som napisal, ze korektny architekt... ak z 1100 zaplati profesistov, dan, prenajom kanc. a ostatnu agendu tak asi bude v minuse... pritom berie za cele dielo zodpovednost...samozrejme su tu jedinci co si vsetko nadimenzuju sami bez specializovanych projektantov a potom to aj tak vyzera... viem o com pisem, kazdy mesiac opravujem po takychto super lacnych arch. projekty, ked ludia zistia, ze sa to neda postavit z takych projektov, prip. opravujeme uz zabudovane pokazene inzinierske siete...a stoji ich to o 1/4 viac ako prvotna cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) projektu u nas ... takze tak!
command
27.03.14,03:49
ta cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) 1100 je primalo...ako Vam to vyhovuje samozrejme, ale korektny architekt z toho nevyzije...
Ked musia iny vyzit z 300v hrubom a to maju len jediny plat nie ze si mozu zobrat aj 5 projektov za mesiac tak preco by nevyzili projektanti ci to uz su nejaka vyssia vrstva ktorý si ziju na vysokej nohe?

ja som napisal, ze korektny architekt... ak z 1100 zaplati profesistov, dan, prenajom kanc. a ostatnu agendu tak asi bude v minuse... pritom berie za cele dielo zodpovednost...samozrejme su tu jedinci co si vsetko nadimenzuju sami bez specializovanych projektantov a potom to aj tak vyzera... viem o com pisem, kazdy mesiac opravujem po takychto super lacnych arch. projekty, ked ludia zistia, ze sa to neda postavit z takych projektov, prip. opravujeme uz zabudovane pokazene inzinierske siete...a stoji ich to o 1/4 viac ako prvotna cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) projektu u nas ... takze tak!
No tento architekt ma normalnu stabilnu pracu pre velku spolocnost takze ten asi tazko nieco zle spravi cele to robi v praci takze nic urcite za kanc. nemusi platit. Co sa tyka inz sieti tak neviem co sa tam da pokazit. A pochybujem ze len tak moze naprojektovat napr. elektricke vedenie ked na to nema opravnenie. Na kazdu cast ma ineho cloveka(elektro, vzduchotechnika, plyn, statik). Jedine co opravujeme si nezmyselne byrokraticke veci kvoli vodarnam nakolko jeden nevie co robi druhy jeden povie je tam a tam voda druhy zase ze tam nie je.