korienko
15.02.12,14:20
Ahojte,
mam otazocku ako kotvit xps ked mam zaklady odizolovane tzv. lepenkou hmozdiny pouzit nechcem kedze by som porusil hydroizolaciu. Mozem pouzit miesto xps aj obycajny fasadny polystyren? Fasadu budem zateplovat 10mm zolaciou zaklady chcem 5cm je to dost alebo dat radsej 10 a tym padom mi nevznikne ziaden sokel. Nevadi ze chodnik bude pripojeny priamo k fasade bez sokla? V prilohe posielm projekt
Dakujem za cenne rad
220870
15.02.12,13:39
Neviem akú lepenku by ste mali prevŕtať, žiadna lepenka by tam nemala byť.Polystyrén musíte buď prilepiť ,alebo ukotviť.Opretý o základ bez prilepenia nemôže byť.Chodník nesmiete oprieť o polystyrén inak vám ho mráz zatlačí do polystyrénu.Musíte vytvoriť dilatačnú zónu alebo špáru.Neodporúčam dávať miesto styroduru fasádny polystyrén.Aj keď teoreticky je to možné.Odskok na sokli je krajší.
korienko
15.02.12,14:53
S coho vytvorim diletaciu? Ja som chcel okolo celeho zakladu natavit asvaltove pasi proti vode.
bjuty smis
15.02.12,15:29
220870
15.02.12,16:12
S coho vytvorim diletaciu? Ja som chcel okolo celeho zakladu natavit asvaltove pasi proti vode.
A načo tam chcete dávať tie asfaltové pásy?Je to zbytočné.
korienko
15.02.12,17:50
mozte mi podrobnejsie opisat ako to mate urobene co vsetko tam je dali ste do zeme aj rury na odvod vody?
korienko
15.02.12,17:52
a co ak chcem mat chodnik az pri stene, ako by to malo vyzerat?
220870
15.02.12,19:06
Potom buď nopovú foliu medzi chodník a polystyrén, alebo lepšie oddilatovať priestor medzi chodníkom a terénom.
day
15.02.12,19:13
mozete pouzit podlahovy EPS, vyssia pevnost, natriet gumoasfaltom a na to nopovku, EPS mozete lepit, pripadne kotvit, volil by som prvu variantu, je dolezite ci chcete na EPS obklad. podla toho sa rozhodnete ci lepit alebo kotvit. ipu, ludovo povedane, nemusite davat po obvode domu, na to tam bude ten EPS
alltracboy
15.02.12,19:34
svagor napriklad robil izolaciu zakladov tak ze dal 15cm EPS a na to nalepil 5cm XPS. Cize k terenu je nenasiakavy XPS a k domu lacny EPS. Cele to zaroven pouzil ako debnenie na deku. Este existuje takzvany perimeter co je EPS s uzatvorenym povrchom a je to lacnejsia nahrada XPS na zaklady, ale ja som to prisambohu nikde nevidel predavat a to som fakt zahanal.
day
15.02.12,20:05
tam neide len o nenasiakavost, ale aj o pevnost v tlaku, ked bude tlacit zemina na xps/perimeter tak OK, ale pri fasadnom EPS? mozno nic, mozno ....
alltracboy
15.02.12,20:17
ved som pisal ze to ma prekryte XPS. Podla mna pojde o nasiakavost kedze na perimeter pisu ze ma uzavrety povrch tym padom tam nejde vlhkost. a mozno je len pevnejsi. to neviem. Ja by som teraz asi tiez dal radsej EPS a cez to XPS.. da sa tak nahodit na zaklad ovela vacsia vrstva izolacie v rozumnej cene.
day
15.02.12,20:19
ved to som si precital, len ked bude tlacit zemina na XPS, ten bude tlacit na EPS, ten na beton .... samozrejme fasadny EPS

pevnost:
styrodur do 700kPa
fasadny vacsinou sa kupuje 70kPa
podlahovy vacsinou 100 - 200kPa
day
15.02.12,20:29
alltracboy
15.02.12,20:31
nemyslim ze by tam boli nejake extra tlaky.. jedine v zime ked mrzne by teoreticky mohla nejaka dlazba trochu pretlacit EPS ak by bola natesno.. Ak by uz malo prist k zniceniu EPS tlakom na tu plochu, tak to by z nopovky ostala folia bez nopov. podlahovy EPS zatazujes dynamicky preto musi byt pevny. V reale ani EPS100 nieje bohvie ako pevny.. ale ked sa to rozlozi na plochu tak je to na bezne zatazenie staci.
day
15.02.12,20:36
neviem, ja tiez len tipujem, preto by som kupil podlahovy
korienko
16.02.12,16:00
Ta mopova folia sa tam dava z dovodu aby chodnik netlacil v zime na izolaciu? Mopovka tomu zabrani? A Ako by som mal oddiletovat chodnik od zeminy resp. cim?