BXLmiami
16.02.12,10:25
Pred 4 rokmi som založila tému o ovocnom sade,ktorý je už viac menej zasadený,teraz sú na rade nižšie poschodia a síce kvety -trvalky vysoké,nízke,bylinky.Táto téma bude o kvetoch ktoré pestujete,ku ktorým máte blízko a hlavne to má byť miesto na všetky otázky a odpovede ohľadom kvetov.
1-pestuje niekto floxy?Aké máte s nimi skúsenosti,čo potrebujú?
2-pestuje niekto ľaliovky?Aké máte skúsenosti?Na čo treba dať pozor?
A samozrejme dalšie nápady,čo sa Vám v záhrade páči a čo nie.
Dakujem.
Samir
16.02.12,15:56
Pestujem flox aj ľaliovky. Z floxov samozrejme nízke aj vysoké. Z ľalioviek mám tento rok 17 kultivarov, sú tam žlté, biele, červené, oranžové, dvojfarebné, dokonca aj plnokveté, nízke aj vysoké. Sú to nádherné trvalky, ktorých kvety sú jedlé (a chutné, vhodné aj do šalátov). Na stanovišti sa pestujú dlhodobo, dobre sa rozrastajú a vekom vytvárajú nádherné veľké trsy. Pri výbere kultivarov si treba dať pozor na stanovište. Rastliny, ktoré na zimu zhadzujú listy prezimujú bez problémov. Potom sú kultivary, ktoré majú cez zimu čiastočne zelené listy, dokonca sú aj stálozelené. Práve tie majú nádherné žiarivé farby kvetov, ale sú aj trochu chúlostivejšie. Tie stálozelené sú vhodne iba do teplých polôh, na zimu ich treba chrániť. Tak zatiaľ toľko :). Sú stovky nádherných druhov a kultivarov trvaliek, ktoré sú vhodné do záhrady. Či už ide o rastliny okrasné kvetom, alebo listom, či okrasné trávy. Samozrejme treba brať ohľad na stanovište (slnko-polotieň-tieň), určenie (do skalky, na záhon, solitér, bylinky a pod.) druh pôdy a vlahu. Ale to sa už moc rozpisujem, takže držím palce :).
BXLmiami
18.02.12,04:10
Objednávala som z denivkovej farmy,ale aby som pravdu povedala šlo to podľa veľkosti a nie podľa mrazuvzdornosti,a to že sú jedlé som nepostrehla,o to viac sa teším.Mám rada jedlé kvety a používam ich.Snažím sa vybrať kvety ktoré sa prirodzene rozširujú,preto tieto dva typy.
Samir
18.02.12,06:06
Tie stálozelené by asi nezvládli také holomrazy - 15 aké sme tu nedávno mali. Ale pokiaľ sa dobre zazimujú a ochránia, tak prežijú. A tie nádherné kvety, aké majú napr. kultivary Border Music, Darla Anita, Mildred Mitchell, či Night Embers určite stoja za to. :)
hubatá
18.02.12,07:28
Môj názor je ten, že by sme mali pestovať naše, domáce pôvodné druhy kvetín, pretože ich majú rady včely, osy, čmeliaci, chrobáčikovia no a aj tie poondiate vošky. Lebo si sem s cudzokrajnými rastlinami zavlečieme aj cudzokrajné opeľovače a vykynožíme si naše. Budú nám tu napríklad cvrlikať cvrčkovia ako v Chorvátsku ale tí nám neopelia muškáty a v konečnom dôsledku ani uhorky. Tiež plesne a iné choroby. Je to pekné popýšiť sa niečim čo nemajú susedia, doviezť si z dovolenky niečo nové ale má to aj svoje riziká.
BXLmiami
18.02.12,07:39
Floxy aj ľaliovky pestovali naše staré mamy.Dnes je viac kultivarov,ale sú to domáce rastliny,na ktoré sme nejako zabudli.
Samir
18.02.12,09:11
Môj názor je ten, že by sme mali pestovať naše, domáce pôvodné druhy kvetín, pretože ich majú rady včely, osy, čmeliaci, chrobáčikovia no a aj tie poondiate vošky. Lebo si sem s cudzokrajnými rastlinami zavlečieme aj cudzokrajné opeľovače a vykynožíme si naše. Budú nám tu napríklad cvrlikať cvrčkovia ako v Chorvátsku ale tí nám neopelia muškáty a v konečnom dôsledku ani uhorky. Tiež plesne a iné choroby. Je to pekné popýšiť sa niečim čo nemajú susedia, doviezť si z dovolenky niečo nové ale má to aj svoje riziká.

Úplne súhlasím. Len ak niekto vyberá ľaliovky, tak som poukázal na to, že sú aj kultivary, ktoré môžu pri tuhých mrazoch namrznúť, preto ich treba chrániť alebo pestovať v teplejších oblastiach. A o tom nemusí každý vedieť. Takže treba pri výbere rozlišovať, v akej oblasti budú pestované. Tie stálozelené by asi v Poprade neprežili. A ak niekto vyberá vyššie trvalky, tak by určite tiež nemal obísť druhy, ako je Lupinus, Digitalis, Delphinium, Dicentra, Echinacea, Rudbeckia a pod., ktoré patria do našich záhrad, aj k našemu vidieku. Mimochodom, pri tom, ako sa mení klíma, si možno bude treba zvykať, že sa zmení aj naša príroda. Ale to je už iná téma. Tiež si myslím, že palmy a banánovníky k nám nepatria, aj keď sú druhy, ktoré u nás prezimujú
vema
19.02.12,08:45
Ja si chcem vypestovať papulky. Kúpila som si semienka a vie mi niekto poradiť ako na to. Vlani mi nezišli. Mám už teraz zasiať? Tiež som si kúpila gazánie a síce zišli, aj som ich vyjednotila, ale vôbec nerástli a zostali krpaté.
BXLmiami
25.02.12,05:28
No Bohužiaľ,ani neviem čo to papuľka je,takže poradiť musí niekto druhý.Ja budem experimentovať a učiť sa teoreticky a následne na svojich chybách.Hlavne floxy,ľaliovky,potom nevadze,iberku,gypsomilku a kopu kopu byliniek.Uvidíme.
arizona
25.02.12,05:38
No Bohužiaľ,ani neviem čo to papuľka je,takže poradiť musí niekto druhý.Ja budem experimentovať a učiť sa teoreticky a následne na svojich chybách.Hlavne floxy,ľaliovky,potom nevadze,iberku,gypsomilku a kopu kopu byliniek.Uvidíme.

Urcite poznas :)
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRlrNxAEEonUjmiQx8A4KB_ou8beRIEa a-7iYOUutRrdapDuslkgQ
arizona
25.02.12,05:51
Floxy a laliovky pestujem tiez. Nemam sice taky pestry vyber lalioviek ako Samir,mam iba klasicke oranzove a zlte,ale dari sa im dobre. Su takmer bezudrzbove. Pri sadeni treba mat na pamati, ze sa rozrastu, takze im vyhrad dostatok miesta, aby neskor neutlacali ine kvietky.
Floxy mam velmi rada, zboznujem ich vonu,ale ma hneva , ze sa mi ich nedari pestovat bez chemie. Vzdy chytia mucnatku.

Prv som kupovala dost vela roznych "zvlastnych" kvetin. Ale potrebuju vela starostlivost, malokedy prezili viac ako 1 sezonu, takze cim dalej tym viac sa zameriavam na klasicke,odskusane druhy.

Radsej kupim novu kvetinku zasadenu v obycajnej zemine zo zahrady, v jogurtovom pohari od babky na trznici, ako krasne vycackany exemplar vypestovany niekde v sklenniku v zahranici. Aspon mam istotu,ze rastlinka bude odolna a ze ju bez problemov mozem zasadit v zahrade :)
BXLmiami
25.02.12,06:16
No to som ja začala tiež,ale narazila som na nesprávnych predajcov.A kde ich potom mám hľadať?Ale chyba je aj vo mne,oni asi nečakali,že ja ku každej rastlinke potrebujem,, príbalový leták pre pacienta".Je ale fakt,že som opakovane kúpila na výstave niečo,o čom ma ubezpečovali že je to vhodné,nenáročné,mrazuvzdorné atd a nebolo to tak.Katalogy sa u mna osvedčili lepšie.
vema
25.02.12,14:53
Áno, to je papuľka. Ak niekto vie, nech poradí.
arizona
25.02.12,15:06
Áno, to je papuľka. Ak niekto vie, nech poradí.
Papulka ma strasne drobnucke semienka. Tie nemozes zasypat zeminou pri vysadbe. Len rosyp po povrchu, zlahka orosuj,aby nepreschli.
Ja som sadila do hrantika a zakryla som sklom, vyrasila asi polovica semienok
FALKEN
26.02.12,09:54
Papulku do hrantíka a gazánie sadím do voľnej zeme keď už je teplejšia. Kvitnú síce neskôr, ale bohato.
FALKEN
26.02.12,10:13
Veľmi sa teším tejto téme, myslím že tu si prídem na svoje. Tiež som veľa kvetov nakupovala a objednávala, ale z tých mi máloktoré vydržali. Najlepšie sa mi darí kvetom čo som podostávala, keď som sa prechádzala popri záhradkách a vyhliadla som si také čo ešte nemám. Veľa z nich nepoznám ani názvy a preto by som bola rada, keby ste mi niektoré pomohli pomenovať.
Napríklad snežienky. Sú skoré a neskoré? Veľký rozdiel medzi nimi nie je, len vo veľkosti kvetu a šírke listov. Prvé mi začali kvitnúť už v januári a druhé sa len teraz tlačia. Sú na rovnakom mieste čo sa týka polohy, slnka a pod.
Vie niekto na to odpoveď?
vema
26.02.12,13:20
Ďakujem, už sa chystám zasiať. Zasadím do hrantíka a dám do chladnejšej miestnosti. Zabalím asi do igelitu a potom, keď zídu dám ig. dole.
arizona
26.02.12,14:53
daj pozor, aby ti semienka neuschli,preto ten igelit,alebo sklo. Ja taketo malilinke semienka bud orosujem rozsprasovacom,alebo polievam nadobkou od naparovacej zehlicky,aby voda tiekla iba slabucko...
Valcake
26.02.12,22:28
FALKEN
27.02.12,10:48
Tie bledule mám tiež, ale ešte len tlačia lístky zo zeme.
FALKEN
01.03.12,09:58
Trošku som listovala v starých katalógoch a dopátrala som sa. Snežienky sú 2 druhy a to snežienka obrovská a snežienka. Sú identické, akurát snežienka obrovská má 2x taký veľký kvet ako snežienka a moje majú aj širší list / to sa tam nepíše/. Mali by kvitnúť obe február-marec, ale u mňa a v okolitých záhradách kvitnú tieto väčšie skôr.

Okrem toho, konečne sa u nás začali tlačiť tulipány a narcisy. Prvé púčky kvetov vidieť u Tavolínu, odfotím, keď ich bude viac. Opis - zo zeme sa tlačí žltá hlavička/ kvet/ a lístky rastú až potom. Vždy to kvitne ešte pred krokusmi.
Prajem všetkým pekná jarný deň - aspoň u nás je taký.
Valcake
04.03.12,20:10
...mám len fialkový Phlox douglasii, ...ale sú tam dobré ceny a Phlox biely...ja chcem len nízke phloxy...
alus.tom
07.03.12,13:50
ja by som chcela vediet čo mám urobiť z majoránom, na jeseň som ho vykopala zo záhradky, a na terase krásne prezimoval, síce je to jednoročka, myslíte že prežije vonku tento rok??? mam 3 hrantíky a je nádherný.
BXLmiami
10.03.12,06:26
Kedy môžem von zasadiť Floxy?Už čakajú vo vlhkej tmavej pivnici.
FALKEN
10.03.12,07:28
Kedy môžem von zasadiť Floxy?Už čakajú vo vlhkej tmavej pivnici.

Celkom dobre nechápem. Moje Floxy sú trvalky a prezimujú vonku. Pokiaľ je to niečo iné, von by som vysádzala, až keď bude 10-15 °C cez deň a v noci nebudú mrazy. U nás dnes do rána bolo ešte -5°C.
BXLmiami
10.03.12,07:41
Tak ja budujem záhradu po poschodiach ako doporučuju prírodnú záhradu robiť ekologovia.Najprv stromy,potom kríky a teraz som pri kvetoch a bylinkách.V jeseni som dala cibuľoviny a teraz dufam,že tam pôjdu floxy a dalšie kvety.Takže zatiaľ ich v záhrade nemam,ale v pivnici už čakajú na výsadbu.
FALKEN
10.03.12,07:49
Držím palce pri budovaní. Neviem, aké je počasie u vás, ale tu ako som opisovala, sa nedá ešte sadiť. Treba počkať aspoň kým nebude mrznúť.
Samir
10.03.12,09:22
Tak ja budujem záhradu po poschodiach ako doporučuju prírodnú záhradu robiť ekologovia.Najprv stromy,potom kríky a teraz som pri kvetoch a bylinkách.V jeseni som dala cibuľoviny a teraz dufam,že tam pôjdu floxy a dalšie kvety.Takže zatiaľ ich v záhrade nemam,ale v pivnici už čakajú na výsadbu.

Tiež moc nerozumiem, prečo máte floxy v pivnici, ale nevadí. Trvalky môžete vysádzať hneď, ako rozmrzne zem, vôbec netreba čakať na 15 °C. Bežné trvalky v tomto období sa začínajú prebúdzať, už keď je teplota nad 2-5 °C a nočné mrazy im vôbec nevadia. Samozrejme sa to týka oblasti, kde už nie je sneh. Výnimku tvoria trvalky dovezené z Holandska, alebo pestované v skleníku. Ak mali predtým 20°C a teraz by sa dali na mráz, tak by im to mohlo uškodiť.
Pestujem trvalky v kvetináčoch, boli celú zimu vonku na mraze a nič sa im nestalo. Rovnako aj jarné floxy, ktoré už začínajú rásť a nahadzujú kvetné puky.
K obrázku - dnešná ranná námraza na saxifragách, ktoré už majú nahodené kvetné puky, im vôbec neškodí. Od východu ranné slnko námrazu roztopilo.
BXLmiami
10.03.12,09:46
Tak ja som tiež nerozumela,prečo sa chlap od ktorého som Floxy objednávala rozhodol poslať ich koncom februára a to bez predošlého upozornenia.Asi nemal po zime peniaze.A vraj kupujte od domácich-figu,posledný raz.
Samir
10.03.12,09:52
hm, tak to chápem, divné, prečo to poslal tak skoro
FALKEN
10.03.12,13:51
Tiež moc nerozumiem, prečo máte floxy v pivnici, ale nevadí. Trvalky môžete vysádzať hneď, ako rozmrzne zem, vôbec netreba čakať na 15 °C. Bežné trvalky v tomto období sa začínajú prebúdzať, už keď je teplota nad 2-5 °C a nočné mrazy im vôbec nevadia. Samozrejme sa to týka oblasti, kde už nie je sneh. Výnimku tvoria trvalky dovezené z Holandska, alebo pestované v skleníku. Ak mali predtým 20°C a teraz by sa dali na mráz, tak by im to mohlo uškodiť.
Pestujem trvalky v kvetináčoch, boli celú zimu vonku na mraze a nič sa im nestalo. Rovnako aj jarné floxy, ktoré už začínajú rásť a nahadzujú kvetné puky.
K obrázku - dnešná ranná námraza na saxifragách, ktoré už majú nahodené kvetné puky, im vôbec neškodí. Od východu ranné slnko námrazu roztopilo.

Tie saxifragi máš veľmi pekné. Ja som pestovala voľne v pôde a po rokoch som o ne prišla, aj keď som ich nanovo sadila a omladzovala.
Ale tento rok je to nejaké zvláštne. Narcisy vidieť len kde-tu, tulipány viac, ale už sa tlačia aj ľalie. No a moje krokusy zleniveli horko ťažko mi kvitne jeden, čo som na jeseň pri kopaní vyhrabala a len tak strčila do zeme.
Celkom pekne mi kvitne tavolín, ale niekde tiež len vychádza. Ovisnutá vŕba bola pekná, kým bola mladá, prvé 2-3 roky, teraz nie a nie pekne kvitnúť. Tak som zakorenila konárik keď som strihala a tá bohato kvitne.
BXLmiami
07.04.12,15:39
Vyzerá,že floxy sa poväčšine chytili,ale ak bude v noci mráz tak neviem.Co sa ale najviac teším je,že sa prijali všetky pivonie a začínaju vystrkovať hlavičky.Zaujimavé,že táto zima spravila nateraz najmenšiu škodu,aj ked bola za posledné roky najsilnejšia.
ela77
08.04.12,15:33
to si ich pocukroval????
BXLmiami
30.04.12,11:35
Nevie mi prosím niekto povedať,kedy sa sadia Bergenie?
arizona
30.04.12,12:42
Od maja az do jesene
kukučka
30.04.12,13:29
kvety kvitnúce do zimy sa rozsádzajú na jar, jarné naopak, háklivejšie do polovice augusta aby stihli do zimy zakoreniť
pre cibuľoviny platí pravidlo deti zo školy - vyberáme, deti do školy sadíme
ale poväčšine jak príde :D no a my tu pod Tatrami ani nehovorím...
halintoa
30.04.12,18:31
Mne sa v záhrade páčia georgíny, ale ich hľuzy treba na zimu vyberať - ak chceš ekozáhradu, zrejme sa budeš usilovať aj o bezúdržbovosť, však? Nádherné sú aj pivonky, keď odkvitnú, ostanú okrasné aspoň listom. Ďalej klasika hortenzie, kvety našich starých mám. Na tienisté miesta sa hodí funkia (hosta), kvitne nenápadne, ale sú aj odrody s krásnymi panašovanými listami. Celkom rýchlo sa množiaci nezmar je turecký hrebíček a aj kosatec - ten má nízke aj vysoké odrody. Ruže si už zrejme sadila, však? Ja si robím zálusk na nádhernú Eden rose, len sa mi ju nechce objednávať z netu a v záhradných centrách som ju nenašla.
BXLmiami
30.04.12,18:56
Eden rose mi asi neprežila zimu.Sadila som ruže aj pivonky,nízke floxy,teraz vysoké,bylinky,no a uvidím.Pomaly to začína vyzerať ako záhrada aj ked stále sa v nej najlepšie darí pupave.Máte ešte nápady na nejaké kvietky,ktoré stačí zasadiť a dalej veľmi neriešiť?
ludmilla
30.04.12,19:03
Skúsila si fakľu, tie sú tiež krásne, hlavne tie fialovo - žlté.

http://urobsisam.topky.sk/UserFiles/Image/zahrada/rastlina-dna/fakla-1126/fakla-1126-big-image.jpg
kukučka
30.04.12,19:08
ľaliovka, margaréty, stračia nôžka, vysoký flox, mne sa najviac páčia jesenné: rozchodník, hosty, starý mládenec, chryzantémy, machovka / tú som teraz vyhodila dve vedrá koreňov, príliš sa jej u mňa darí/ no a ešte dajaké, ktorých mená nepoznám
ludmilla
30.04.12,19:15
snažila som sa nájsť obrázok sfarbenia mojej fakle, našla som niečo podobné na nete

http://dailyflower.yakohl.com/pic/flower_13102011.jpg
kukučka
30.04.12,19:24
ako dlho kvitne?
arizona
30.04.12,19:29
ludmilla
30.04.12,19:30
.. poväčšine jún a júl
arizona
30.04.12,19:32
halintoa
30.04.12,20:00
cínie sú fajn, navyše stačí kúpiť semiačka iba raz, potom už máš vlastné z odkvitnutých hlavičiek :)
halintoa
30.04.12,20:06
Ešte ma napadol orlíček, echinacea, materina dúška, ľubovník (hoci mne osobne sa veľmi nepáči) a do tieňa sasanka (anemone).
kukučka
30.04.12,20:15
lupinos, zlatobyľ, rudbekia, vlčí mak

a ešte jeden tip http://www.hostazahrada.sk/bonsaj%20hosta.htm
BXLmiami
09.05.12,08:10
snažila som sa nájsť obrázok sfarbenia mojej fakle, našla som niečo podobné na nete

http://dailyflower.yakohl.com/pic/flower_13102011.jpg

Nádhera,aká je vysoká?Neláme sa?
BXLmiami
09.05.12,08:16
funkie https://www.google.sk/search?q=funkia&um=1&ie=UTF-8&hl=sk&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=9vWeT6fvGMfDswaBtbSRAQ&biw=1138&bih=544&sei=_PWeT_ufPM_usgb43u1w
Su velmi nenarocne a krasne vyplnia prazdne miesta v tieni a poltieni
Na hosty sa veľmi teším,ale najprv musia narásť stromy a kry aby poskytovali tieň.Zatiaľ sme ako na Sahare.
BXLmiami
08.06.12,03:19
Takže zajtra idem pozrieť tú moju záhradu,minulý týždeň to tam vyzeralo ako v subsaharskej Afrike.Pomaly selektujem rastlinky ktoré to tam prežijú.Kľučové bude nasadiť len také kvety,ktoré stačí vždy a za každých okolností,aj nepršavých poliať 1x týždenne.Máte nejaké návrhy?
Valcake
09.06.12,20:39
Všetky sedumy, skalné ruže, irisy, sirôtky, čerkáče..aj obyč. aj peniažkový, kotúč, ježibaba a mnoho iné... teraz ma viac nenapadne... vydržia tvoju saharu...aj ja mám na záhrade saharu a kvety mám pekné.
lavanda
09.06.12,21:24
Takže zajtra idem pozrieť tú moju záhradu,minulý týždeň to tam vyzeralo ako v subsaharskej Afrike.Pomaly selektujem rastlinky ktoré to tam prežijú.Kľučové bude nasadiť len také kvety,ktoré stačí vždy a za každých okolností,aj nepršavých poliať 1x týždenne.Máte nejaké návrhy?

Ešte aj rebríčky, kocúrnik, šalvie, yzop, slamiha, saturejka, ľaliovky, nátržníky, bradavec, pamajorán, levanduľa, veroniky...
lavanda
09.06.12,21:28
ľaliovka, margaréty, stračia nôžka, vysoký flox, mne sa najviac páčia jesenné: rozchodník, hosty, starý mládenec, chryzantémy, machovka / tú som teraz vyhodila dve vedrá koreňov, príliš sa jej u mňa darí/ no a ešte dajaké, ktorých mená nepoznám

Zaujímavý názov - aký je to kvet?
kukučka
09.06.12,22:52
Nenašla som foto, vysoké jesenné trvalky astry? Vytvárajú metliny a sú biele, ružové, modré aj bordové, niečo podobné ako na obrázkoch. Nájdete okolo plotov na každej dedine.
Starý mládenec má veľa kvetov, ale úplne drobnučké.
arizona
10.06.12,08:27
Takže zajtra idem pozrieť tú moju záhradu,minulý týždeň to tam vyzeralo ako v subsaharskej Afrike.Pomaly selektujem rastlinky ktoré to tam prežijú.Kľučové bude nasadiť len také kvety,ktoré stačí vždy a za každých okolností,aj nepršavých poliať 1x týždenne.Máte nejaké návrhy?
Myslim, ze 1 tyzden pez polievania vydrzia vsetky trvalky aj kry. A hlavne vsetky u nas bezne pestovane kvety. Myslim tie, ktore vidiet aj u starych babiek v zahrade.Ruze, floxy,pivonie,astry,cinie. Dokonca aj kvety,ktore sme zvyknute sadit do crepnikov ked zasadime volne do pody netreba casto polievat,napr. datury,oleadnre,muskaty.
Ja mam napr. v crepnikoch datury . Strasne lubia vodu, musia sa polievat aj 2x denne. Ale mam aj dve zasadene v zahrade, ani o nich neviem a listy nevadnu,polievam iba obcas,ked su moc velke sucha.

Ak su velke sucha a chodis na zahradu malo, kvety pred odchodom vydatne polej a po zahonoch rozhod vrstvu pokosenej travy. To zadrzi vlhko okolo korenov.
Poznam aj druhu moznost,ako dodat kvetom vodu v case nepritomnosti. Zober 2.litrovu plast. flasu,odrez dno a zapichni ju hrdlom vedla kvetiny. Napln vodou. Voda sa bude postupne uvolnovat...
kukučka
10.06.12,09:53
Odporúčam, kúpte si knihu Záhradničíme s lunou od Johanna Paunggerová (http://www.ikarus.sk/kniha/zahradnicime-s-lunou-2-vydanie)
BXLmiami
17.07.12,02:48
Tak tieto neskutočné suchá,ktoré odrovnávali aj staré stromy prežili najlepšie ľaliovky,nevyhynula zatiaľ ani jedna.Drží sa asi tretina floxov vysokých,výborne sa darí floxom nízkym a bylinkám,levandule sú nádherné.Ostatné nasadené kvety O bodov,nezvládli to hned od začiatku.Top kvet je hortenzia Vanille fraise,nádherná a odolná.
Nevie niekto,čo je to po slovensky jirinka?
halintoa
17.07.12,04:08
jiřinky sú georgíny (dálie) ;)
travina
17.07.12,13:53
[QUOTE=BXLmiami;2105930].Top kvet je hortenzia Vanille fraise,nádherná a odolná.
QUOTE]

Potrebuje táto hortenzia kyslú rašelinovú pôdu?
BXLmiami
17.07.12,14:44
[QUOTE=BXLmiami;2105930].Top kvet je hortenzia Vanille fraise,nádherná a odolná.
QUOTE]

Potrebuje táto hortenzia kyslú rašelinovú pôdu?
Dala som pri sadení pôdu na azalky a asi 3x za sezonu pohnojim hnojivom na azalky,to je všetko.
alaya1
17.07.12,18:04
Mam taky problem. U nas v bloku mame krasnu predzahradku. Orientacia juhozapad- slnka stale dost,. niekeky az privela.

No pani, ktora sa o to starala, su tam len nejake zelene listy paprade a sem tam na jar tulipanik, ci narcis uz to robit nechce.

Ja som sa podujala, ze by som si to vzala " pod kridlo". No som laik. Co by ste odporucali do takej predzahradyk? velmi by mi to pomohlo.
220870
19.07.12,06:01
avonboy
19.07.12,09:28
v predzahradke pri cinziaku mam juku, laliovky par cibulovin aby na jar kvitli a kosatce a zopar ozdobnyx listov... a stale to je pekne zelene
ewita888
19.07.12,11:19
mne hynú aj niekoľkoročné muškáty.. bieda je to tento rok...
BXLmiami
19.07.12,12:55
Mam taky problem. U nas v bloku mame krasnu predzahradku. Orientacia juhozapad- slnka stale dost,. niekeky az privela.

No pani, ktora sa o to starala, su tam len nejake zelene listy paprade a sem tam na jar tulipanik, ci narcis uz to robit nechce.

Ja som sa podujala, ze by som si to vzala " pod kridlo". No som laik. Co by ste odporucali do takej predzahradyk? velmi by mi to pomohlo.
Tak ja som začiatočník,ale nízke ľaliovky sa mi tak páčia,že by som ich pichla všade.Taktiež nízky flox a tymian,ostatné musia poradiť druhí.
Oliwa
19.07.12,13:32
Mam taky problem. U nas v bloku mame krasnu predzahradku. Orientacia juhozapad- slnka stale dost,. niekeky az privela.

No pani, ktora sa o to starala, su tam len nejake zelene listy paprade a sem tam na jar tulipanik, ci narcis uz to robit nechce.

Ja som sa podujala, ze by som si to vzala " pod kridlo". No som laik. Co by ste odporucali do takej predzahradyk? velmi by mi to pomohlo.
BTW, to nie je problém, ale radosť a relax :)... Problémy vyzerajú inak... :D

Bolo by dobre, keby si uviedla aspoň približne, o koľko m2 sa jedná :rolleyes:... Podľa toho by sa dalo poradiť, keďže niektoré druhy sa rozrastajú veľmi rýchlo, aby Ti to tam nezarástlo...
Určite zasadiť na jeseň nejaké cibuľoviny /krókusy, tulipány, narcisy/, potom nasadiť niečo pôdokryvné a trvalé /trebárs floxy/, na leto dať napr. margarétky, ľalie či dhalie a určite niečo stálozelené, aby to bolo pekné aj na jeseň či v zime /listy Hosty alebo nízke konifery/.
A nechať trošku miesta na vysadenie letničiek, ktoré môžeš každoročne obmieňať.
Nenáročné a vďačné sú neraz zaznávané garafie /rôznej výšky, farieb aj tvarov/.
Vysadiť ju proste tak, aby tam vždy niečo pekné kvitlo, čo by lahodilo oku a pohladilo dušu domácich i okoloidúceho pútnika... ;)
Preto napíš, aký "funduš" si to vlastne "zdedila"... :D Aby to zasa nebolo prepchaté, lebo menej je niekedy viac. :)
alaya1
19.07.12,18:41
BTW, to nie je problém, ale radosť a relax :)... Problémy vyzerajú inak... :D

Bolo by dobre, keby si uviedla aspoň približne, o koľko m2 sa jedná :rolleyes:... Podľa toho by sa dalo poradiť, keďže niektoré druhy sa rozrastajú veľmi rýchlo, aby Ti to tam nezarástlo...
Určite zasadiť na jeseň nejaké cibuľoviny /krókusy, tulipány, narcisy/, potom nasadiť niečo pôdokryvné a trvalé /trebárs floxy/, na leto dať napr. margarétky, ľalie či dhalie a určite niečo stálozelené, aby to bolo pekné aj na jeseň či v zime /listy Hosty alebo nízke konifery/.
A nechať trošku miesta na vysadenie letničiek, ktoré môžeš každoročne obmieňať.
Nenáročné a vďačné sú neraz zaznávané garafie /rôznej výšky, farieb aj tvarov/.
Vysadiť ju proste tak, aby tam vždy niečo pekné kvitlo, čo by lahodilo oku a pohladilo dušu domácich i okoloidúceho pútnika... ;)
Preto napíš, aký "funduš" si to vlastne "zdedila"... :D Aby to zasa nebolo prepchaté, lebo menej je niekedy viac. :)


Dakujem pekne za uzitocne rady, ja to zajtra cez den vyfotim, aby to bolo vidno,. ako to vyzera teraz. Aj to odmeriam, aspon priblizne.Ja uz ked nieco robim, chcela by som, aby to bolo pekne a aj ucelne a hlavne verim, ze to nebuide miesto na "nakupy" inych.
Oliwa
20.07.12,05:35
Pravdupovediac, nie je mi celkom jasné, čo si myslela tými poslednými slovami: miesto na "nákupy" iných... Akože to chceš "obhospodarovať":) výlučne Ty a druhý nech tam nič nesadí, či...? :rolleyes:
alaya1
20.07.12,05:37
Aby mi tam vsetko pokradli, co ja do toho investujem-)))
alaya1
20.07.12,05:37
je to cca 6.5m x 4m.
Oliwa
20.07.12,19:09
To ani nie je predzáhradka, to je priam "záhradišťo"...
alaya1
21.07.12,08:19
Ta take mame...
BXLmiami
31.07.12,10:30
Poprosim kvetoznalých,ako na kosatce?Zvládnu plné slnko?Objednala som nízke,tie by podľa netu mali.Vyčítala som,že pôdu nie veľmi vyhnojenú.Máte nejaké doporučenie?
zolle
31.07.12,10:34
Nízke kosatce su nenáročné na pôdu a su určené na priame slnko, su to predsa len skalkove druhy.
BXLmiami
22.08.12,06:21
Pestuje niekto z Vás Horec?Ulakomila som sa v Kauflande a teraz vyzerá,že bud schne alebo hnije,nepáči sa mu u mna.Je ale fakt že je v kvetináči,do tej rozpálenej Sahary v záhrade ho teraz veľmi asi nemôžem dať.
BXLmiami
14.03.13,09:21
Myslíte,že sa už budu dať cez weekend zasadiť pivonie,či ešte počkať?