martin ba
17.02.12,17:04
Dobrý deň, 01.08.2010 som si obnovil pozastavenú živnosť a následne sa išiel prihlásiť do sociálnej poistovne kde mi teta za pultom povedala že ma nemôže zaregistrovať ako szčo ale ako dobrovolného platcu a následne po danovom priznaní sa možem prehlásit na szčo.Prehlásiť som sa zabudol ale platby som odvádzal aj v roku 2011.Ku dnu 01.08.2011 som živnosť pozastavil a zase navštívil social. poisť. kde som dalšej tete dal potvrdiť papier o pozastavení s tým že sme prehodili pár slov o poistnom a následne som odchádzal s tým že mi ku dňu pozastavenia živn. zastavia aj platby.Od 01.08.2011 som bol vedený aj na úrade prace a po dvoch mesiacoch som sa zamestnal.Včera mi bol doručený list zo soc. poist. kde ma žiadajú zaplatit cca 700€ keď ze ma stále evidujú ako platcu.Dnes som zobral všetky papiere s tým že to skúsim slečne v soc. vysvetliť, no len na moje počudovanie ma síce slečna vypočula ale že nie je možnosť spätne tie platby zrušiť.
Nechápem pár vecí: 1, prečo socka po danovom priznaní kde som musel za rok 2010 zaplatit daň ma neprehodila automaticky na szčo platcu rasp. prečo ma ani neinformovala a nechala ma vedeného ako dobrov.platcu ?
2, prečo ked som bol pani odniesť na podpis pozastavenie živnosti mi nepovedala že mi toto nestačí na zrušenie platieb veď to musela vidieť v počítači pod mojim rod. číslom?
3, prečo čakala poistovna až 7 mesiacov kým ma vyzvala zaplatit nedoplatok a nespravila to formou vyzvy skôr, ked som bol od 01.08.2011 evidovaný na úrade práce (čo si myslím že slečna ktorá ma mala na starosti si mohla všimnúť papier o regist. v nezamestnaností a dobrovol. platca?) .
Neviem možno čakám trochu Ľudskosti od úradníkov alebo len ja rozmýšlam v práci nad rámec svojho platu???!

Viem že časť viny nesiem aj ja ale príde mi to všetko postavené na hlavu že sa spätne nedá s tým nič robiť teda okrem odvolania v čom aj tak nevidím velkú šancu.
Ak by mi tu niekto vedel poradiť budem vdačný.
Dakujem.
Mila123
17.02.12,16:08
mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa, nič iné ti neostáva, neznalosť zákona neospravedlňuje.......žiaľ, že si si to skôr neoveril......
veronikasad
17.02.12,16:09
Martin dobrovolné poistenie nikdy nezanikne samo, zanikne doručením odhlášky. Ak si tak neurobil, utekaj rýchlo do SP, lebo ti beží stále.

Aký príjem = tržby si mal za rok 2010 ?
SP od teba vymáha nedoplatok na povinnom poistení SZČO, alebo dobrovolnom ?
Mila123
17.02.12,16:11
31 01 2012 mu všetky dobrovoľné zo zákona zanikli, mýlim sa?
martin ba
18.02.12,08:15
veronikasad: odhlásil som sa už včera keď som tam bol "aspoň to mi v čera poradila tá slečna"
tržby za rok 2010 tie v hlave nemám ale daň som platil okolo 50€, keď že som bol 3/4 roka zamestnanec a následne szco
SP chce nedoplatok na dobrovolnom poist.

Mila123: zaniklo všetko okrem dôchodkového to mi plynulo.
veronikasad
18.02.12,08:52
veronikasad: odhlásil som sa už včera keď som tam bol "aspoň to mi v čera poradila tá slečna"
tržby za rok 2010 tie v hlave nemám ale daň som platil okolo 50€, keď že som bol 3/4 roka zamestnanec a následne szco
SP chce nedoplatok na dobrovolnom poist.

Mila123: zaniklo všetko okrem dôchodkového to mi plynulo.
Martin, zisti výšku tržieb. Lebo bez ohladu na to, že si bol dobrovolne poistený, ak si prekročil 12-násobok min.vymer.základu, vznikla ti povinná registrácia. Dobrovolné poistenie sa ti nezapočítava na povinné. Tak tam máš nedoplatok aj ako povinne poistená SZČO.
Povinná registrácia nezávisí od výšky základu dane, ale od príjmov=tržieb. Odvody sa pltia aj pri súbehu zamestnania a podnikania, ak živnosť nebola pozastavená alebo zrušená.
Nestačí v SP odovzdať doklad o zrušení živnosti, treba vypísať aj reg.list-odhlášku.

Ak chce SP nedoplatok na dobrovolnom poistení, nezostáva ti nič iné, len ho zaplatiť. Ak to nie je možné naraz, treba sa dohodnúť na splátkovom kalendári. Lebo ťa môže prekvapiť exekútor a bude to podstatne drahšie.