dolfort
17.02.12,18:53
ahoj poraďáci,
dole v pivnici mi praskajú železobetónové trámy - foto v prílohe. Predpokladám, že príčinou je prítomná vlhkosť.
Na niektorých miestach sú odhalené aj roxory, ktoré sú samozrejme hrdzavé. Barák má 60 rokov.
Dá sa s tým niečo robiť? Vďaka za rady.
ciners
17.02.12,18:42
Vyzera to dost zle, pretoze sa narusa sudrznost betonu a tahanej vystuze, co je zakladny predpoklad fungovania ŽB prvku. Z fotiek tazko urcit mieru poskodenia na urcenie vhodnej sanacie.
220870
17.02.12,21:49
Poznám to.Takto to dopadne keď sa odflákne práca pri betonáži.Je to dlhodobo zanedbaná údržba .Zrejme aj nevhodný postup pri betonáži, keď boli použité hrdzavé roxory do betonu a zle zaliate.Možno aj moc soli v betone a pod.Beton bol zároveň vo vlhkom prostredí následkom čoho začala postupne oxidovať výstuž v betone.Toto je zrejme jej posledné štádium.Keď dokázala silnou oxidáciou roztrhnúť beton pozdlžne vo svojom smere.Je vysoko pravdepodobné ,že skôr či neskôr dôjde k jej úplnemu kolapsu roztrhnutiu.Tým pádom k havárii stropu.Potom už bude neskoro.Náprava by šla brutal do peňazí.
Moje odporúčanie.Podstojkujte strop z obidvoch strán prievlaku tak ,že na vrch dáte pozdlž celej dlžky hranol .Na podlahu (neviem čo tam máte ) položte pre istotu roznášaciu platňu napr. foršňu.Keď bude takto zaistený strop odstránte všetok uvolnený a popraskaný beton nafotte a potom poradím čo s tým vzhľadom na poškodenie ,ďalej.Napíšte rozmery prievlaku jeho dlžku aj to čo nesie+ jednoduchý náčrtok pôdorysu pivnice.Ak je to možné celkové fotto tak ,aby bolo vidieť celý prievlak najlepšie aj s výstužou, ako je kladená .Po podoprení poriadne oklepať od betonu nech je z tej výstuže vidieť čo najviac.
Podopretie je nutné urobiť cca 20 cm od prievlaku.Vzhľadom na poškodenie ktoré je vidieť z terajších fotografií bude zrejme nutné prievlak celý sanovať .Urobiť nové podopretie.Najčastejšie sa to robí tak, respektíve počítajte s tým, že budete musieť z obidvoch strán vložiť oceľové I-čko.A takto podoprieť strop.Ak si pamätám tak vy ste tam mali pri rekonštrukcii šikovného majstra .Ak nie ste si istý radšej ho zavolajte .Nemal by to robiť človek čo sa to nerozumie.Môže dôjsť k pádu stropu.Vyzerá to veľmi zlé.Neriskujte!
lapejko
18.02.12,08:10
Je to klasika v starších domoch, bol vtedy asi slabší cement alebo sa viac šetrilo, keďže sa nedal zohnať. Predpokladám ,že ste ten strop pri rekonštrukcii o niečo viac dodatočne zaťažili, tieto mrazy už tiež pohli pár stavieb. Ten odstrelený betón by som osekal, armatúru očistiť a natrieť ochranným sanačným náterom od Siky alebo Mapei-a, kúpite v sieti MPL stavebnín. Stará výstuž zvyknne byť z hranatého profilu v hrúbkach až 25 mm, takže jej deštrukcie by som sa nebál, po ošetrení korózie a zamedzení prístupu vzduchu ku kovu poddebniť a doliať B 20.
Indeed
18.02.12,08:28
Na základe poškodenia , ktoré vidno na fotografiach,

DEŠTRUKCIA stropu ???

To hadam nemyslite vážne.

Hlavne Vy , čo viete z akej vystuže sa skladá ŽB platňa.

Ja by som povedal,že to treba opraviť predovšetkým z kozmetického hľadiska, tak ako je to napísane v prispevku #4.
220870
18.02.12,08:39
Na základe poškodenia , ktoré vidno na fotografiach,

DEŠTRUKCIA stropu ???

To hadam nemyslite vážne.

Hlavne Vy , čo viete z akej vystuže sa skladá ŽB platňa.

Ja by som povedal,že to treba opraviť predovšetkým z kozmetického hľadiska, tak ako je to napísane v prispevku #4.
Viete čo je to prievlak a na čo slúži?
Indeed
18.02.12,08:48
Ešte raz opakujem, ŽB platňa je súbor vystuží, ktorý vystužuje beton KOMPLEXNE ,

z jedneho odhaleného prúta by som si ťažku hlavu nerobil.

Nehovorím,že vzniknutú situaciu treba podceňovať,no havaria stropu celkom určite nehrozí.
ciners
18.02.12,09:20
Tomuto kozmeticka oprava urcite nepomoze a nejake dolievanie B20 odspodu, to je skor asi sen...
Spadne, nespadne, o to vobec nejde. Pri takomto poskodeni je najhorsie to, ze nevieme, co mozeme od konstrukcie cakat. Navyse to vyzera tak, ze ako sa odhaluje vystuz, tak sa zvacsuje dost priehyb. Podla odhalennej vystuze dosky vidno, ze pravdepodobne bude nosna v smere, kde ju ten tram podopiera. Viac sa z tych foto povedat neda.
220870
18.02.12,09:37
Ešte raz opakujem, ŽB platňa je súbor vystuží, ktorý vystužuje beton KOMPLEXNE ,

z jedneho odhaleného prúta by som si ťažku hlavu nerobil.

Nehovorím,že vzniknutú situaciu treba podceňovať,no havaria stropu celkom určite nehrozí.
Pozrite si dobre fotografie tých prievlakov je tam viac.Kedysi sa to tak robilo (šetrilo sa tak betonom,cementom).Urobil sa systém prievlakov nad ktorými bola tenká deka.V takom prípade strop nedržala deka ale práve tie spodné výstuže v prievlakoch.
dolfort
18.02.12,12:26
No cibrehy. Ono tie pukance sú len na niekoľkých miestach, jeden z prievlakov je prakticky neporušený. Čiže nemyslím, že by hrozilo bezprostredné riziko, že sa to zosype. Každopádne treba to riešiť, to bez debaty. Nad pivnicou je obývačka, tak keby to dziglo asi by to nebolo moc dobré teda... Idem zháňať tie stojky. Hranoly mám, aj foršne, podopriem.


Pivnica má priemer 5x5 m. Rozmer prievlakov šírka 15 cm, výška 21 cm, dĺžka 500 cm.
Sú tam štyri prievlaky s rozostupmi 75-82-82-82-82 cm.


Skladba stropu:
- pôvodný betón (hrúbku si netrúfam odhadnúť, ale nie je to veľa) a potom už len podlahové kúrenie =
- PE fólia
- 5cm EPS
- systémová doska podlahovky - cca 4 cm EPS
- a na rúrkach anhydrid poter cca 4 cm
- tenká penová podložka
- laminátová podlaha


Tiež ma napadlo že asi najnormálnejší spôsob ako to riešiť bude I profilmi. Osobne sa prilláňam k možno drahšiemu a komplikovanejšiemu riešeniu, ale viem ža to vyriešim zase na aspoň 50 rokov.
Ten fajný majster hádam sa ešte nado mnou zľutuje a príde ma zachrániť. Ak by aj nie, stále mám ešte komu zavolať.


Ešte sa zamýšľam nad tým, že keď sú trámy v takomto stave, tak asi tá deka nebude na tom tiež o moc lepšie. Môžem urobiť niečo čo by zastavilo tú pomalú deštrukciu? Lebo teraz zachránime prievlaky, ale o 5-10 rokov sa začne sypať strop pivnice...


No nič, keď to budem mať podopreté a očistené tak nafotím a obnovím tému.
Chlapi veľká vďaka za radu a uvedenie do reality, veľmi ste mi pomohli.
lapejko
18.02.12,14:00
to prešpachtľovanie lepidlom prasklo za ako dlho?
220870
18.02.12,14:09
Na strope treba vyspraviť všetky praskliny a natrieť vodeodolným náterom.
lapejko
18.02.12,14:14
Deje sa to aj na našich stavbách po rekonštrukcii interiéru, je možné, že keď odstránime bežnú paropriepustnú podlahovú skladbu ako sú palubky a prípadný násyp a uzatvoríme to zopár vrstvami polystyrénu a fóliami, tá vlhkosť z podlahy a stien suterénu urobí prienik do všetkých škár k armatúre, na tých prevlakoch predsa len nebadať očividný priehyb skôr lokálne odstrelenie betónu od železa, na ktorom vidno riadne hrubú koróziu. Ale takéto špekulovanie...zavolaj si domov statika alebo skúseného stav. inžiniera, ktorý už takéto riešil.
marleau
18.02.12,16:42
Deje sa to aj na našich stavbách po rekonštrukcii interiéru, je možné, že keď odstránime bežnú paropriepustnú podlahovú skladbu ako sú palubky a prípadný násyp a uzatvoríme to zopár vrstvami polystyrénu a fóliami, tá vlhkosť z podlahy a stien suterénu urobí prienik do všetkých škár k armatúre, na tých prevlakoch predsa len nebadať očividný priehyb skôr lokálne odstrelenie betónu od železa, na ktorom vidno riadne hrubú koróziu. Ale takéto špekulovanie...zavolaj si domov statika alebo skúseného stav. inžiniera, ktorý už takéto riešil.
Pokiaľ odstrelí betón,tak ani výstuž neplní svoju úlohu,tá totiž potrebuje na stopercentnú funkciu adekvátne krytie betónom,to ešte nespomínam,ako to má spolu držať.Nie je pre nosník horšie,ako odhalená výstuž.
marleau
18.02.12,16:43
Na základe poškodenia , ktoré vidno na fotografiach,

DEŠTRUKCIA stropu ???

To hadam nemyslite vážne.

Hlavne Vy , čo viete z akej vystuže sa skladá ŽB platňa.

Ja by som povedal,že to treba opraviť predovšetkým z kozmetického hľadiska, tak ako je to napísane v prispevku #4.

Chceš povedať,že je to len škaredé a určite tomu nie je po statickej stránke nič???Hádam nie...
marleau
18.02.12,16:46
Ešte raz opakujem, ŽB platňa je súbor vystuží, ktorý vystužuje beton KOMPLEXNE ,

z jedneho odhaleného prúta by som si ťažku hlavu nerobil.

Nehovorím,že vzniknutú situaciu treba podceňovať,no havaria stropu celkom určite nehrozí.
Tu sa však jedná o prievlak,na ktorom je položený ten súbor výstuží.Ak ten neudrží,ostatné mi može byť jedno.
dolfort
18.02.12,16:49
to prešpachtľovanie lepidlom prasklo za ako dlho?

určite aspoň 5 rokov lebo ja som to nerobil
dolfort
18.02.12,16:55
ak dovolíte zhrniem to, myslím že otázka nie je ako veľmi je to zlé (hoci aj o tom môžeme debatovať), mne ide skôr o to ako tieto prievlaky efektívne a na dlhú dobu sanovať
220870
18.02.12,19:19
ciners
18.02.12,20:53
No podla popisu je to tramovy strop a zatazenie fakt prenasaju tie tramy, co situaciu zhorsuje. Da doska je uz len taka "skrupinka" na tramoch.
ciners
19.02.12,09:50
http://www.4-construction.com/sk/clanok/obnova-panelovych-budov-zivotnost-a-trvanlivost/
Stiahni pdf knihu a na konci su metody zosilnovania ŽB prvkov. Ziskas prehlad a potom mozes porozmyslat, co si schopny doma urobit bez specializovanej firmy.
jahoszmsk
19.02.12,10:01
Neviem či smiem, ale už keď tak pekne radíte, prečo vlastne zvykne praskať vonkajšia stena na rodinnom dome? A najmä pod oknom smerom dole.
Indeed
19.02.12,10:12
nafotit treba , nie sme tu veštci...
ciners
19.02.12,10:22
Neviem či smiem, ale už keď tak pekne radíte, prečo vlastne zvykne praskať vonkajšia stena na rodinnom dome? A najmä pod oknom smerom dole.
Sadnutim zakladu v rohu domu, kde sa casom od okapu podmacava podlozie. Totalna choroba strasich RD.
lapejko
19.02.12,10:25
veľmi dobrá kniha.
Indeed
19.02.12,10:28
Sadnutim zakladu v rohu domu, kde sa casom od okapu podmacava podlozie. Totalna choroba strasich RD.
A postup sanacie takeho prípadu , ak smiem poprosiť ?

Ďakujem za odpoved.
ciners
19.02.12,10:37
A postup sanacie takeho prípadu , ak smiem poprosiť ?

Ďakujem za odpoved.
Tak v prvom rade odviest vodu inde ako pod zaklad :) Potom podla miery sadnutia a sadania (treba to odsledovat,ci sa zastavi). Ak nie, tak zaklad podbetonovat. Po odstraneni priciny sa moze opravit samotna stena. Ja som toho nazoru, ze ked tam raz trhlina vznikla, tak uz sa jej nezbavime uplne. Moznosti su rozne pruzne malty na vypln, presietkovanie, atd. Hlavne treba odstranit to sadanie, inak to mozete lepit kolko chcete.
220870
19.02.12,10:37
Odviesť okap do kanalizácie, alebo vsakovacej jamy čo najďalej od domu a spevniť základ domu.
jahoszmsk
19.02.12,11:00
Odviesť okap do kanalizácie, alebo vsakovacej jamy čo najďalej od domu a spevniť základ domu.

to áno, RD je starší, a tá voda je tiež zle zvedená. Pozeral som ze aj skoro všetci susedia to majú popraskané... Pred domom je hlavná cesta.
lapejko
19.02.12,13:58
v jednej dedine pri TV je podložie pozemkov zložené z ložísk pieskov, kaolínu a kriedy, väčšinou majú suché domy aj pivnice, keď im však vykopali popred domy plyn, zopár domov sa posunulo k ceste, prasklo a dokonca zasypalo pár studní. Celá ulica má opásané domy oceľovou pásovinou a ke´d prišlo mokré leto zase sa obnovili praskliny.
jahoszmsk
19.02.12,14:03
Je tam teraz stavebná uzávera, ked maju take podlozie?
dolfort
19.02.12,22:21
parada!