NinaG
20.02.12,08:54
Dobrý deň, chceme si dať okolo pozemku živý plot, ale keď som si pozerala ceny Tuje západnej, ktorú chceme, tak okolo celého pozemku by nás stál živý plot okolo 1000 eur. Preto by som sa chcela opýtať, či sa nedá nejak namnožiť z pár posadených rastlín a kedy je najvhodnejšie ju vysádzať. Ďakujem za rady a prajem pekný deň.
jahoszmsk
20.02.12,08:06
jahoszmsk
20.02.12,08:08
buchač
20.02.12,08:08
Dobrý deň, chceme si dať okolo pozemku živý plot, ale keď som si pozerala ceny Tuje západnej, ktorú chceme, tak okolo celého pozemku by nás stál živý plot okolo 1000 eur. Preto by som sa chcela opýtať, či sa nedá nejak namnožiť z pár posadených rastlín a kedy je najvhodnejšie ju vysádzať. Ďakujem za rady a prajem pekný deň.

Pěstování:

V Evropě se pěstuje již od roku 1536 a v současnosti zahrnuje již okolo 140 kultivarů, které se liší vzrůstem (od zakrslých, sotva 40 cm vysokých keřů až po stromy s výškou okolo 20 m), tvarem (např. sloupovité, kuželovité, poléhavé, ...) nebo barvou či tvarem listů (jehlicovité listy či listy v průběhu roku měnící své zbarvení). Jde o velmi nenáročnou rostlinu, která je v našich podmínkách plně mrazuvzdorná a velmi dobře odolává znečištěnému městskému prostředí. Na podmínky není nijak zvlášť náročná, ale lépe poroste ve vlhčí a dobře propustné půdě a na slunném stanovišti. Je možné ji množit semeny, ale vzhledem k tomu, že semena dědí rodičovské vlastnosti jen z asi 10 %, praktikuje se množení výsevem jen u původních druhů, naopak jednotlivé kultivary se množí výhradně vegetativně, a to buď řízky (odebíranými od června až do konce roku) nebo roubováním na přelomu zimy a jara.

http://botanika.wendys.cz/kytky/K736.php
NinaG
20.02.12,08:56
ďakujem Vám veľmi pekne
sisima
20.02.12,09:22
my sme kúpili v Polsku nejakých 50-60ks smaragdov, výška cca 70-100cm v kvetináčoch, cena bola cca 4-5-6 E, kupovali sme na etapy, preto ta rozna cena... nejakých 50-60cm stáli do 3E, bolo to pred 2-3 rokmi... tuje v baloch boli lacnejšie...
v zime, v garáži, mi v kvetináči pri jednej tuji vyrašilo semienko, rastie dodnes, ale po viac ako roku má cca 15cm... takze pestovanie zo semienka je na dlhé roky... ;)
vicktor
27.02.12,07:23
...okolo celého pozemku by nás stál živý plot okolo 1000 eur...

Nie je jasne kolko kusov potrebujes.
Nemusis kupovat metrove stromky v zahradnom centre, chod sa pozriet aj na trhovisko.
S mnozenim sa zaciatocnik potrapi. Listnate kricky sa daju lahko zvladnut, ale s ihlicnanmi je to komplikovanejsie.
branislavp
25.03.12,02:22
my sme kúpili v Polsku nejakých 50-60ks smaragdov, výška cca 70-100cm v kvetináčoch, cena bola cca 4-5-6 E, kupovali sme na etapy, preto ta rozna cena... nejakých 50-60cm stáli do 3E, bolo to pred 2-3 rokmi... tuje v baloch boli lacnejšie...
v zime, v garáži, mi v kvetináči pri jednej tuji vyrašilo semienko, rastie dodnes, ale po viac ako roku má cca 15cm... takze pestovanie zo semienka je na dlhé roky... ;)
Kde konkrétne v Poľsku, prosím, poraď ďakujem.