Maurícius
21.02.12,19:38
Dobrý večer! Do RZ si zamestnanec uplatňuje aj nezdanit.časť na manželku.Aké doklady potrebujem od jeho manželky,Polroka bola PN,polroka je nezamestnaná-brala podporu a pracovala aj na dohodu.Podpora je či nie je vlastný príjem?Čítala som tu príspevky o RZ a bolo tu písané,že podpora nie je príjem.Ďakujem.
Maurícius
21.02.12,18:39
Ešte jeho manželka poberá invalidný dôchodok.
veronikasad
21.02.12,18:42
Vlastným príjmom manželky je :
- dávka v nezamestnosti
- nemocenské + náhrada príjmu počas DPN
- príjem z dohody
- invalidný dôchodok

Uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky. O tom, že dávka v nezamestnanosti nie je vlastný príjem manželky si sa na porade určite nedočítala.
jacekova
21.02.12,18:49
Zamestnanec nemusi vydokladovat k ziadosti o RZD ziadne doklady ohladom prijmu manzelky. Musi tam len uviest kolko mala manzelka vlastny prijem.
Ale je istejsie nech vydokladuje uplne vsetko (od zamestnavatela, z UP,zo socialky...) pretoze zam-ec nema sajnu co sa tam zahrna. A co je horsie,ani mnohe mzdarky to nevedia....
Maurícius
21.02.12,18:57
Ďakujem za rady.Ja som tiež toho názoru nech mi všetko dokladuje,lebo určite by to neboli presné sumy a aj by niečo chýbalo.A k tej podpore.Písala o tom Tweety,že podpora nie je zdaniteľný príjem.Takže aj PN-ka sa počíta.Pri tomto mi vychádza,že to bude vyššia suma ako je nezdanit.časť.Tak potom by ani nemal nárok na odpočítanie manželky,nie?
jacekova
21.02.12,19:04
To si ju zle pochopila. To ze podpora nie je zdan.prijem znamena,ze sa to nezdanuje a nie to,ze sa nezaratava do vl.prijmu manzelky. To su 2 rozne veci.
veronikasad
21.02.12,19:13
Ďakujem za rady.Ja som tiež toho názoru nech mi všetko dokladuje,lebo určite by to neboli presné sumy a aj by niečo chýbalo.A k tej podpore.Písala o tom Tweety,že podpora nie je zdaniteľný príjem.Takže aj PN-ka sa počíta.Pri tomto mi vychádza,že to bude vyššia suma ako je nezdanit.časť.Tak potom by ani nemal nárok na odpočítanie manželky,nie?
Nemiešaj hrušky s jablkami. Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem, ale zahrňa sa do vlastného príjmu manžela/ky.
Maurícius
21.02.12,19:13
Aha ďakujem...Teraz som si to lepšie prečítala a už chápem...Ospravedlňujem sa a beriem späť.A ešte raz ďakujem všetkým zainteresovaným,čo mi poradili s mojou témou.Prajem pekný večer.
luckaaal
23.02.12,07:19
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ked bol teraz uz nas zamestnanec evidovany od 01.06.2010 do 14.08.2011 na urade prace a napriek tomu robil na dohodu, zapocitava sa prijem z dohody do rocneho zuctovania? U nas je na zmluvu zamestnany od 15.8.2011
Dakujem za radu.
petacuckova
23.02.12,07:57
Dobrý deň. Pri výpočte vlastného príjmu manželky mám od daného príjmu odpočítať zaplatené poistné a pracovať teda pri výpočte výšky odpočítateľnej položky so základom dane ??? Lebo na školení nám hovorili, že do príjmu manželky sa započítava príjem znížený o poistné, ale v príklade, ktorý nám dali už pracujú s príjmom bez odpočítania poistného... tak ma zneistili...

ďakujem
veronikasad
23.02.12,07:59
Dobrý deň. Pri výpočte vlastného príjmu manželky mám od daného príjmu odpočítať zaplatené poistné a pracovať teda pri výpočte výšky odpočítateľnej položky so základom dane ??? Lebo na školení nám hovorili, že do príjmu manželky sa započítava príjem znížený o poistné, ale v príklade, ktorý nám dali už pracujú s príjmom bez odpočítania poistného... tak ma zneistili...

ďakujem
Ak ide o dohodára, nemáš odpočítať aké poistné (možno taký príklad ste dostali).
veronikasad
23.02.12,08:00
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ked bol teraz uz nas zamestnanec evidovany od 01.06.2010 do 14.08.2011 na urade prace a napriek tomu robil na dohodu, zapocitava sa prijem z dohody do rocneho zuctovania? U nas je na zmluvu zamestnany od 15.8.2011
Dakujem za radu.
Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Musíš ho zahrnúť do RZD.
petacuckova
23.02.12,08:59
Ak ide o dohodára, nemáš odpočítať aké poistné (možno taký príklad ste dostali).

Nie, bol to príklad na pracovnú zmluvu... to mi je jasné, že z dohody sa poistné neplatí, takže nemám aké odpočítať...
zuzana
23.02.12,16:10
ak si zamestnanec upl.nezdan.položku na manželku, priniesol potvrdenie zo soc.poisťovne o jej vyplatenom dôchodku, zahrniem tam celú tú sumu za rok 2011,alebo ten december 2011 treba odpočítať, keď to bolo vyplatené až v januári 2012, ale potom ešte musím vedieť sumu za december 2010 ktorá bola vypl.v roku 2011, nie?
Katarína111
23.02.12,16:17
Ak si zamestnanec chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj na manželku a sú manželmi len od augusta. Uplatním za celý rok, alebo len alikvotnu časť.
Tweety
23.02.12,16:20
Ak si zamestnanec chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj na manželku a sú manželmi len od augusta. Uplatním za celý rok, alebo len alikvotnu časť.

Len za mesiaca manželstva. AK boli manželmi už 1.8., tak počítaš aj ten, inak nie.
Katarína111
23.02.12,16:25
ďakujem
zuzana
24.02.12,15:58
ak si zamestnanec upl.nezdan.položku na manželku, priniesol potvrdenie zo soc.poisťovne o jej vyplatenom dôchodku, zahrniem tam celú tú sumu za rok 2011,alebo ten december 2011 treba odpočítať, keď to bolo vyplatené až v januári 2012, ale potom ešte musím vedieť sumu za december 2010 ktorá bola vypl.v roku 2011, nie?
Ako to má byť správne?
veronikasad
24.02.12,16:10
Ako to má byť správne?
Do vlastného príjmu manželky zahrňam sumu uvedenú na potvrdení zo SP. V Oznámení o výplate dôchodku je uvedené - dôchodok budeme poukazovať mesačne xxx EUR, vždy 20. v mesiaci. Nikde nie je napísané, že sa vypláca za predch.mesiac.
zuzana
25.02.12,19:17
Ďakujem.