Lenka Marko Tonhauserová
22.02.12,17:37
Ahojte, poprosím o radu ;-)

Mám momentálne možnosť nastúpiť do práce no ešte stále poberám materské, ktoré mi končí až 2.5.2012 potom začína rodičovské.
Nakoľko nechcem prísť o materské, zamestnávateľ mi ponúkol nastúpiť do práce na DOHODU alebo BRIGÁDU.
Je to možné? Môžem poberať materské aj napriek tomu, že nastúpim do práce na dohodu u toho istého zamestnávateľa od ktorého mám vymeriavaci základ?
Musím to niekde nahlasovať napr.na SP alebo ÚPSVaR?
Keď mi skončí materské nastúpim na trvalý pracovný pomer, čiže automaticky všetko na SP a ÚPSVaR nahlasuje zamestnávateľ? Aj v prípade ak som mala dobrovoľne platené poistné?

ďakujem moc pekne za rady...
Mila123
22.02.12,16:43
áno, môžeš aj cez MD pracovať, ale na iný poistný pomer, vzťah ako je vyplácaná MD, t.j. napr. na dohodu o VP či PČ.....

ak ti skončí MD o RP musíš na UPSVaR osobne požiadať sama....
a čo DNP? čo s tým? ako si to myslela?
Lenka Marko Tonhauserová
22.02.12,16:57
- dobre čiže po MD osobne na ÚPSVaR...ok...
- ále nie je určené koľko môžem odpracovať aby som mala materskú aj naďalej? myslim tak ze pri brigadach je to obmedzene od ÚPSVaR ale neviem či to platí aj v prípade materskej a dohody o VP...
- s tym DNP som myslela iba to či to musim nahlasovat ja ale keďže si budem sama nahlasovat ze koncim MD tak je normalne ze si nahlasim aj za DNP na SP, alebo to je automaticke, lebo viem ze si treba nahlasit dochodcovske ak idem na RD...
- a ešte otázka, hned po MD nastupujem TPP u zamestnavatela, tak to mam potom nahlasovat na ÚPSVaR a musím ist aj do SP nahlasit ze nastupujem na RD ale idem pracovat na TPP, aby som si nemusela platit dochodcovske? ci toto nahlasi zamestnavatel?
- nepridem o RD ked nastupim po MD na TPP?
Mila123
22.02.12,17:06
MD a nejaká dohoda nie je ohraničená príjmom.....nech sa ti darí aj 10 000 € za mesiac....
MD a evidencia na UP nekombinuj, nemá nič spoločné.....
z dohody nemáš platené žiadne fondy, tak pokiaľ budeš na MD a dohode nemáš povinnosti, pretože po pôrode si bola určite nahlásiť sa v SP
a ako to je s DNP, k tomu mám málo informácií......kedy ti vznikol poistný vzťah ako DNPO?
o RP neprídeš, RP platí UPSVaR všetkým mamám, popr. otcom zvyčajne do 3. roku veku dieťaťa.....
Lenka Marko Tonhauserová
22.02.12,17:09
DNP mam od aprila 2011 uz som bola tehotna..vdaka tomu mam matersku vyssiu :-D
vsak na SP mi povedia ze co treba, lebo aj tak tam musim ist si DNP bud zrusit alebo zmenit...nech to zbytocne neplatim take vysoke...
super som rada ze RP mozem aj tak poberat...dakujem krasne za rady ;-)

prajem pekny vecer :-D
Mila123
22.02.12,17:10
DNP mam od aprila 2011 uz som bola tehotna..vdaka tomu mam matersku vyssiu :-D
vsak na SP mi povedia ze co treba, lebo aj tak tam musim ist si DNP bud zrusit alebo zmenit...nech to zbytocne neplatim take vysoke...
super som rada ze RP mozem aj tak poberat...dakujem krasne za rady ;-)


prajem pekny vecer :-D


DNP ti zo zákona k 31 01 2012 zrušili.......bola veľká novela sociálneho poistenia....odporúčam navštíviť pobočku SP
Lenka Marko Tonhauserová
27.02.12,07:32
[QUOTE=Mila123;1989107]áno, môžeš aj cez MD pracovať, ale na iný poistný pomer, vzťah ako je vyplácaná MD, t.j. napr. na dohodu o VP či PČ.....

--- prosim ta v praci sa ma pytaju ze ci dohoda a brigada je to iste? lebo nevedia ci ma mozu zamestnat formou brigady, mozu? to nie je dohoda o VP, nie? a co prosim znamena PČ...
veronikasad
27.02.12,07:36
[QUOTE=Mila123;1989107]áno, môžeš aj cez MD pracovať, ale na iný poistný pomer, vzťah ako je vyplácaná MD, t.j. napr. na dohodu o VP či PČ.....

--- prosim ta v praci sa ma pytaju ze ci dohoda a brigada je to iste? lebo nevedia ci ma mozu zamestnat formou brigady, mozu? to nie je dohoda o VP, nie? a co prosim znamena PČ...
Počas poberania materského môžeš pracovať na dohodu, ale ak ide o toho istého zamestnávatela, musí ísť o iný druh práce, ako máš v pracovnej zmluve.

Neviem, čo zamestnávatel rozumiem pod pojmom "brigáda".
Lenka Marko Tonhauserová
27.02.12,08:15
[QUOTE=Lenka Marko Tonhauserová;1994045]
Počas poberania materského môžeš pracovať na dohodu, ale ak ide o toho istého zamestnávatela, musí ísť o iný druh práce, ako máš v pracovnej zmluve.

Neviem, čo zamestnávatel rozumiem pod pojmom "brigáda".

---brigada ...ja neviem ako to inak napisat, dohoda o brigade, alebo je to tiez dohoda o VP? ja neviem, ale tak on nevie ci je dohoda a brigada to iste, podla mna hej...hm?
veronikasad
27.02.12,08:20
[QUOTE=veronikasad;1994053]

---brigada ...ja neviem ako to inak napisat, dohoda o brigade, alebo je to tiez dohoda o VP? ja neviem, ale tak on nevie ci je dohoda a brigada to iste, podla mna hej...hm?
aký druh práce máš v pracovnej zmluve a akú prácu by si vykonávala počas "brigády" ?
ivka70
27.02.12,08:22
[QUOTE=veronikasad;1994053]

---brigada ...ja neviem ako to inak napisat, dohoda o brigade, alebo je to tiez dohoda o VP? ja neviem, ale tak on nevie ci je dohoda a brigada to iste, podla mna hej...hm?

Zakonnik prace pojem "brigada" nepozna.
Pozna Dohodu o pracovnej cinnosti a Dohodu o vykonani prace.
Lenka Marko Tonhauserová
27.02.12,08:26
[QUOTE=Lenka Marko Tonhauserová;1994096]
aký druh práce máš v pracovnej zmluve a akú prácu by si vykonávala počas "brigády" ?

---na TPP mam napisane zákaznícky poradca, a na brigade ale asi to iste budem vykonavat, neviem, musi byt iny vykon?
Lenka Marko Tonhauserová
27.02.12,08:58
[QUOTE=Lenka Marko Tonhauserová;1994096]

Zakonnik prace pojem "brigada" nepozna.
Pozna Dohodu o pracovnej cinnosti a Dohodu o vykonani prace.

--- ahááá čiže tým pádom je úplne jedno na akú dohodu ma zamestna?
--- a ked ma zamestna teda na dohodu musi byt v dohode napisany iny vykon prace ako mam na TPP?
--- a na milion % nepridem o materske?
veronikasad
27.02.12,09:23
[QUOTE=veronikasad;1994099]

---na TPP mam napisane zákaznícky poradca, a na brigade ale asi to iste budem vykonavat, neviem, musi byt iny vykon?
Počas poberania materského aj fyzicky musíš robiť inú prácu ako máš v pracovnej zmluve
Lenka Marko Tonhauserová
27.02.12,09:48
[QUOTE=Lenka Marko Tonhauserová;1994108]
Počas poberania materského aj fyzicky musíš robiť inú prácu ako máš v pracovnej zmluve

---cize mozem pracovat na dohodu o VP alebo PČ, to je jedno? ale musim mat na tej dohode inu pracovnu poziciu...cize to znamena ze ked budem mat na dohode inu pracovnu poziciu, tak to je jedno co budem robit v skutocnosti fyzicky...nie?
---pytam sa preto tak podrobne, lebo na SP mi toho vela nevedia sami povedat, nevyznaju sa...povedali my iba tolko ze mozem byt zamestnana na dohodu, ze tam je iba podmienka aby som nebola na TPP a este aj u toho isteho zamestnavatela od ktoreho mam vymeriavaci zaklad...cize na dohodu mozem, ale nespominali nieco take ako ze musim mat na dohodu inu pracovnu poziciu...a radsej si to 1000 krat overim, lebo naposledy ma riadne osuskali na SP a vdaka nim som prisla o najvyssiu matersku :(
Lenka Marko Tonhauserová
28.02.12,06:43
chcem poprosit este o odpoved:
cize ak som dobre pochopila podla tychto odpovedi, tak:
- mozem byt zamestnana na dohodu o VP alebo PČ, s tým ze musim mat inu pracovnu poziciu?

a este ked som na dohodu tak aj vtedy zamestnavatel odvadza za mna do socialky, to nevadi? ci je to jedno ked som teda zamestnana na dohodu?

prosim o odpoved, musim dat stanovisko zamestnavatelovi, a hlavne nechcem prist o matersku, prosim...
dakujem velmi moc
Lenka Marko Tonhauserová
28.02.12,06:44
[QUOTE=Lenka Marko Tonhauserová;1994108]
Počas poberania materského aj fyzicky musíš robiť inú prácu ako máš v pracovnej zmluve

chcem poprosit este o odpoved:
cize ak som dobre pochopila podla tychto odpovedi, tak:
- mozem byt zamestnana na dohodu o VP alebo PČ, s tým ze musim mat inu pracovnu poziciu?

a este ked som na dohodu tak aj vtedy zamestnavatel odvadza za mna do socialky, to nevadi? ci je to jedno ked som teda zamestnana na dohodu?

prosim o odpoved, musim dat stanovisko zamestnavatelovi, a hlavne nechcem prist o matersku, prosim...
dakujem velmi moc
Lenka Marko Tonhauserová
28.02.12,06:45
MD a nejaká dohoda nie je ohraničená príjmom.....nech sa ti darí aj 10 000 € za mesiac....
MD a evidencia na UP nekombinuj, nemá nič spoločné.....
z dohody nemáš platené žiadne fondy, tak pokiaľ budeš na MD a dohode nemáš povinnosti, pretože po pôrode si bola určite nahlásiť sa v SP
a ako to je s DNP, k tomu mám málo informácií......kedy ti vznikol poistný vzťah ako DNPO?
o RP neprídeš, RP platí UPSVaR všetkým mamám, popr. otcom zvyčajne do 3. roku veku dieťaťa.....

chcem poprosit este o odpoved:
cize ak som dobre pochopila podla tychto odpovedi, tak:
- mozem byt zamestnana na dohodu o VP alebo PČ, s tým ze musim mat inu pracovnu poziciu?

a este ked som na dohodu tak aj vtedy zamestnavatel odvadza za mna do socialky, to nevadi? ci je to jedno ked som teda zamestnana na dohodu?

prosim o odpoved, musim dat stanovisko zamestnavatelovi, a hlavne nechcem prist o matersku, prosim...
dakujem velmi moc
KatarinaNR
22.03.12,08:02
poraďáčky, mala by som takú otázku,
manželka podnikateľa, zároveň jeho zamestnankyňa na dohodu, nastupuje na materskú dovolenku 29.4. má nárok na materské. Moja otázka znie: je lepšie ukončiť dohodu a nastúpiť na materskú alebo aby aj počas materskej pracovala u neho na dohodu, len aby jej potom neukrátili niečo. Ako manželka v prvom rade môže manželovi podnikateľovi pomáhať bez zmluvy v obchode, to znamená, ak ju nájde kontrola v obchode predávať bez zmluvy, bude to v poriadku?
Ďakujem
veronikasad
22.03.12,08:08
poraďáčky, mala by som takú otázku,
manželka podnikateľa, zároveň jeho zamestnankyňa na dohodu, nastupuje na materskú dovolenku 29.4. má nárok na materské. Moja otázka znie: je lepšie ukončiť dohodu a nastúpiť na materskú alebo aby aj počas materskej pracovala u neho na dohodu, len aby jej potom neukrátili niečo. Ako manželka v prvom rade môže manželovi podnikateľovi pomáhať bez zmluvy v obchode, to znamená, ak ju nájde kontrola v obchode predávať bez zmluvy, bude to v poriadku?
Ďakujem
Katka, riešiš zníženie základu dane, alebo výpomoc v obchode ? Počas poberania materského (vraj) môže byť príjem na dohodu.
KatarinaNR
22.03.12,08:14
ahoj veronika, rada ťa po nejakom čase čo som tu nebola čítam,
riešim to, že ak bude na dohodu aj počas materskej aby jej nesiahli na nejaký príjem, napr. na to materské, neviem či to má nejaký vplyv. a zase ak dohodu ukončí aby keď ju nájde kontrola v obchode bolo to ok.,lebo ona mu tam pomáha, resp.sa striedajú a aj po pôrode bude, možno nie hneď v prvý mesiac ale bude.
veronikasad
22.03.12,08:21
ahoj veronika, rada ťa po nejakom čase čo som tu nebola čítam,
riešim to, že ak bude na dohodu aj počas materskej aby jej nesiahli na nejaký príjem, napr. na to materské, neviem či to má nejaký vplyv. a zase ak dohodu ukončí aby keď ju nájde kontrola v obchode bolo to ok.,lebo ona mu tam pomáha, resp.sa striedajú a aj po pôrode bude, možno nie hneď v prvý mesiac ale bude.
Katka, je dôchodkovo poistená ? (z akého poistenia má materské - DNP?) Výkon práce je pred narodením dieťaťa ?
KatarinaNR
22.03.12,08:25
materské je z dnp, to jej vzniká nárok, áno výkon práce je pred narodením dieťaťa,
veronikasad
22.03.12,08:28
materské je z dnp, to jej vzniká nárok, áno výkon práce je pred narodením dieťaťa,
Katka, počas poberania materského z DNP pred narodením dieťaťa nie je dôchodkovo poistená. Bez dohody by išlo o čiernu prácu, za ktorú ukladá IP pokuty. Na porade už bol rozoberaný príjem počas poberania nemocenského a materského, vraj z dohody je možný. Pre istotu sa radšej opýtaj na pobočke SP.

Po narodení dieťaťa už bude dôchodkovo poistená, žiadnu dohodu potrebovať nebude, nepôjde o čiernu prácu.
KatarinaNR
22.03.12,09:09
ďakujem