robertchen
25.02.12,12:32
Zdravim Vás,

svojpomocne sme sa snazili vysušiť múry garáže, ktorá bola vsadená do svahu. Pôvodne boli základy vyssie než bol terén ale po rokoch skončil zadný roh vsadený do svahu. Gráž sme obkopali a nechali múr vyschnúť. Následne sme chceli zrealizovať klasickú izoláciu Ipou. Začali však už mrazy a tak sme sa rozhodli, že Ipu nedáme len to oddelíme od Nopa-foliou. Ako vidieť z obrázku je fólia uchytená v dvoch radoch, nakoľko je predpoklad sa roh opäť zanesie hlinou, aby bol múr oddelený od svahui. Tam kde začína druhý rad je ale múr vlhký, neviem či je to kvôli penetračnému náteru, ktorý ostal pod fóliou, alebo sa len zatečená voda nevie odpariť. Uvažujem že vrchný rad Nopa folie odrežem. Máte s tým niekto skúsenosť, co by ste poradili? Je mi jasné že to nie je štandardný postup... Zatial to nechávame takto odkopané.
day
25.02.12,12:06
odkopat, odizolovat perimetrom, na perimeter nopovka a zasypat
220870
25.02.12,12:54
Dobre to máte urobené.Na to aby to nevlhlo musíte dostať vegetáciu min 1,5 m od múru.Nopovú fóliu odrežte 20 cm nad terénom.
day
25.02.12,13:01
nopovka nie je izolacia
malyklaun
25.02.12,15:13
súhlasím s day, nopová fólia slúži len na ochranu hydroizolácie a pod úroveň terénu určite vystužený asfaltový pás. A tie výstupky majú aj funkciu odvetrania vlhkosti.
teda podľa môjho vedomia a svedomia
220870
25.02.12,17:02
A kam chcete ten asfalt lepiť?Na tú mokrú stenu?!!!ako ho chcete lepiť na mokrú stenu a akým zázrakom má asfalt držať na mokrej stene, k čomu by to malo byť dobré.Ako chcete dosiahnuť ,aby ten asfalt nepodtiekol a nepodvlhal .Pokiaľ technicky vyriešite tento problém tak tam môžete nalepiť aj asfalt.Pokiaľ nie tak s asfaltom narobíte viac škody ,ako osohu.Tá stena nepotrebuje zadusiť asfaltom ,ale vetranie a odvod zbytočnej vlhkosti. Jednoznačne v tomto prípade nopová fólia štuplami k stene.Môžete prisypať štrkom a odvodniť drenážnou rúrou.
peterkos2
25.02.12,18:56
A kam chcete ten asfalt lepiť?Na tú mokrú stenu?!!!ako ho chcete lepiť na mokrú stenu a akým zázrakom má asfalt držať na mokrej stene, k čomu by to malo byť dobré.Ako chcete dosiahnuť ,aby ten asfalt nepodtiekol a nepodvlhal .Pokiaľ technicky vyriešite tento problém tak tam môžete nalepiť aj asfalt.Pokiaľ nie tak s asfaltom narobíte viac škody ,ako osohu.Tá stena nepotrebuje zadusiť asfaltom ,ale vetranie a odvod zbytočnej vlhkosti. Jednoznačne v tomto prípade nopová fólia štuplami k stene.Môžete prisypať štrkom a odvodniť drenážnou rúrou.No presne toto čaká aj mňa,akurát do ryhy spolu s drenážou asi uložím aj odvod dažďovej vody zo zvodov.Z dvoch zvodov som vodu odviedol do drenážnej jamy asi pred dvomi rokmi a mám v zemi nachystané téčko pre ďalšie pripojenie dvoch zvodov.Pre tú drenážnu rúru bude asi lepšie vykopať druhú jamu?
220870
25.02.12,20:30
Nie pod rúru ktorá bude odvádzať dažďovú vodu dajte drenážnu hadicu alebo vedľa seba.
malyklaun
26.02.12,05:58
A kam chcete ten asfalt lepiť?Na tú mokrú stenu?!!!ako ho chcete lepiť na mokrú stenu a akým zázrakom má asfalt držať na mokrej stene, k čomu by to malo byť dobré.Ako chcete dosiahnuť ,aby ten asfalt nepodtiekol a nepodvlhal .Pokiaľ technicky vyriešite tento problém tak tam môžete nalepiť aj asfalt.Pokiaľ nie tak s asfaltom narobíte viac škody ,ako osohu.Tá stena nepotrebuje zadusiť asfaltom ,ale vetranie a odvod zbytočnej vlhkosti. Jednoznačne v tomto prípade nopová fólia štuplami k stene.Môžete prisypať štrkom a odvodniť drenážnou rúrou.

na mokrú stenu nie, ale písalo sa, že keď odkopali, tak múr vysušili. čiže som vychádzal z toho, že múr bol suchý. odniekiaľ sa tá vlhkosť berie, a myslím si, že len odvetranie tej vlhkosti nemusí stačiť. trebu tú vlhkosť niekde zastaviť a samozrejme, že nie na, či v múre.
peterkos2
26.02.12,06:27
Nie pod rúru ktorá bude odvádzať dažďovú vodu dajte drenážnu hadicu alebo vedľa seba.

No myslel som,či nemám mať dve jamy-myslel som vsakovacie,nie ryhy-jedna,kde ide dažďová voda zo zvodov a druhá,kde bude končiť drenážna hadica-tiež by mala byť spádovaná do jamy či?
robertchen
26.02.12,06:45
Neviem či sme mali totálny skrat... tie štuple sú skutočne smerom von od steny... :(
Myslíte, že to je dôvod prečo sa vlhkosť nevie odpariť? Spraví to skutočne až takého niečo? Stalo sa to už niekomu, takáto chyba?
To by znanenalo všetko von... diery zalepiť a odznova... už sa tešim...
220870
26.02.12,06:53
No myslel som,či nemám mať dve jamy-myslel som vsakovacie,nie ryhy-jedna,kde ide dažďová voda zo zvodov a druhá,kde bude končiť drenážna hadica-tiež by mala byť spádovaná do jamy či?
Obidve rúry, ryhy by mali byť spádované.Vrch vsakovacej jamy by mal byť vždy nižšie, ako dno výkopu do ktorého sa ukladá drenážna hadica(pri budove okolo ktorej ide).V takom prípade nepotrebujete dve jamy.
220870
26.02.12,06:57
Malo to byť opačne.Máte pod múrmi vodorovnú hydroizoláciu?IPU?
robertchen
27.02.12,16:16
Myslite ze je problem v tom , ze tie stuple su smerom od steny a nie je tam dostatocna vzduchova medzera?
220870
27.02.12,16:43
Nemalo by to tak byť.
lapejko
27.02.12,18:19
fólia mala byť v šírke 1,5 m-2 m podľa hĺbky výkopu v kuse nie nadkladaná, nopy majú byť otočené k stene kvôli odvetrávaniu a pribíja sa až nad terénom kde sa môže použiť krycia lišta, ktorá zabezpečí cirkuláciu vzduchu ale zamedzí padaniu hrubých nečistot za fóliu.
lapejko
27.02.12,18:20
a samozrejme drenážna rúra v lôžku z netkanej textílie a makadamu fr.16/32
TomasHo
28.02.12,10:28
Ja som na tu fotku najprv tiez cumel a hovorim si, tie nopy su snad dovonka? Takto ta folia neplni vobec ziadnu funkciu, kedze sama nie je hydroizolacna (mozno tak kapilarne vtahuje vlhkost ku stene). Ako pisal 220870 vyssie, tie nopy sluzia ako distancna podlozka a vytvaraju medzi stenou a nopovou foliou vetraciu skaru.

Skor by som sa zaujimal, ci je navlhnuta len omietka, alebo aj murivo - teda, ci vlhkost vidno aj zvnutra garaze. Ze ci nebude problem s neizolovanymi zakladmi a vzlinanim vody v murive.