Ivan Kovac
27.02.12,12:36
Dobry den,chcem sa opytat je mozne zrusit bezpodielove vlastnictvo pocas manzelstva ak ma jeden z manzelov exekuciu,uzna toto sud ako dovod?,bojim sa aby exekutor nezobral nas dom a vsetok majetok do exekucie,nakolko mame 2 malolete deti
ivka70
27.02.12,11:46
Keby to aj hned sud uznal (co dost pochybujem), tak to napadne exekutor, lebo by slo o obchadzanie exekucnych narokov,
kedze exekucia uz existuje.
dlhy, zvniknutw v manzelstve, su predmetom BSM rovnako ako majetok, ktory v nom vznikol.

Z akeho dovodu a kedy vznikol dlh - ak je to podla prispevku dlh len jedneho z manzelov?
Ivan Kovac
27.02.12,11:56
Dlh vznikol pocas manzelstva ked si manzel zobral uver v banke kde mu rucil brat,dom v ktorom byvame je pisany na moju mamu ale ja tam mam trvaly pobyt,manzel ma trvaly pobyt este na starej adrese kde sme pred tym byvali,viete mi poradit ako poziadat o to zrusenie?
ivka70
27.02.12,12:06
Dlh vznikol pocas manzelstva ked si manzel zobral uver v banke kde mu rucil brat,dom v ktorom byvame je pisany na moju mamu ale ja tam mam trvaly pobyt,manzel ma trvaly pobyt este na starej adrese kde sme pred tym byvali,viete mi poradit ako poziadat o to zrusenie?

Ak je dom majetkom tvojej mamy, nemoze nan exekutor siahnut kvoli vasim dlhom vzniknutym v manzelstve.
Ale to rozdelenie BSM, ak uz bezi exekucia, to realne nevidim.
Mária27
27.02.12,19:15
O mamin dom sa skutočne nemusíš báť pre dlhy manžela, ale exekútor ho môže naháňať za dlhy celý život, strhávať mu všetko, čo zarobí. Trvalý pobyt nemusíš riešiť vôbec.

Ak dáš návrh na zrušenie BSM počas manželstva, musela by si dokazovať, že ťa bije, že všetko prepije ... skrátka závažné dôvody.

§ 148 obč.zák.
(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
felix1
28.02.12,06:56
Dlh vznikol pocas manzelstva ked si manzel zobral uver v banke kde mu rucil brat,dom v ktorom byvame je pisany na moju mamu ale ja tam mam trvaly pobyt,manzel ma trvaly pobyt este na starej adrese kde sme pred tym byvali,viete mi poradit ako poziadat o to zrusenie?

Predpokladam ze banka pouzije jednoduchsi sposob. Vyzve brata na prevzatie splacania a ak nebude platit siahne na majetoj jemu. Ak je tvoj brat rucitelom, cakal by som od teba ze mu ponechas cast svojho podielu v dome po rodicoch ako sposob vysporiadania sa aspon v rodine. Ak je to jeho brat a maju podobnu moznost vysporiadania, skus si zachranit takto aspon dobre vztahy v rodine.