sea
04.02.06,15:09
Prosim o radu, od januara 2005 do marca 2005 som sa "pripravovala" na zaciatok podnikania ako SZCO. Zivnostensky list som dostala k 4.3.2005. Do tej doby som investovala na "start" zivnosti 248.631,- Sk na nakup zariadenia a nabytku (majetok), 30.665,- Sk na material a 1.665,- Sk na prevadzkovu reziu. S tymto som "odstartovala" 4.3.2005 a teraz mam problem ci a ako si to mozem / mam zauctovat. Dakujem za kazdu odpoved !
duficek
04.02.06,14:35
nedavno tu bola podobna otazka, skus pohladat. na vsetko by si mala mat blocky resp faktury.
Zuziana
04.02.06,14:41
Dlhodobý majetok zaradíš do podnikania v cene v akej si ho nakúpila. Do výdavkov sa ti dostane na konci roka prostredníctvom odpisov. Matariál zaúčtuješ interným dokladom ako výdavok odpočítateľný od základu dane.
aktark
04.02.06,15:48
Ak si nakúpila dlhodobý hm. alebo nehm. majetok tento nepatrí do zriaďovacích výdavkov. Zriaď. výdavky sú len napr. kolky, nájomné za priestory v ktorých "štartuje", poštovné a pod. Ak zriaď. výdavky presiahnu 50.000,- Sk spolu, musíš ich odpisovať ako nehmot. majetok /do 5 r./ Zriaď. výdavky sú vymedzené v Postupoch... Tebe by bolo najlepšie, ak máš medzi nakúpenými vecami také, ktoré nemôžu byť zriaď. výdavkami, tieto si preveď z osobného vlastníctva do podnikania až s dátumom po začatí podnikania. Ocenenie je diskutabilné, buď cenou obvyklou alebo v tej istej za akú si ich obstarala. Tie, ktoré nemôžeš dať do daň. vádavkov, ale budeš musieť odpisovať /kvôli výške vstupnej ceny/ by sa mali pri prevedení z osob. vlastn. oceniť obstarávacou-vstupnou cenou mínus odpis ročný. Toto je len narýchlo, hlavne si podri zriaďovacie výdvky.