misstka
29.02.12,16:43
ja som sa tu už v predošlých témach zaujímala o kombinovaný sporák, ale nakoľko mám dobrú samostatnú elektrickú rúru s ktorou som spokojná a ani peňazí nie je veľa, začala som rozmýšlať aj nad tým, že by som kúpila zatiaľ len indukčný varič.
nevyvárame nejako veľa, takže 2 platne by mi stačili, s tým by problém nebol. len by ide o to, aby sa jedlo pripravilo rýchlo a aby sa dalo varenie regulovať. práve tieto dve veci sú pri klasických varičoch problém, hlavne tá druhá, že jedlo sa bud nevarí alebo sa varí veľmi tuho.
má niekto skúsenosť s takýmito varičmi, že ako sa na nich varí?
anonym222
29.02.12,17:04
Indukčný varič je veľmi dobrá vec. Dá sa veľmi dobre regulovať. Má rôzne režimy varenia (aspoň ten ktorý som používal ja). Má to však iba jediný problém - je treba používať špeciálny riad. Bežné nerezové hrnce, ani hliníkové panvice sú nepoužiteľné. Hrniec musí byť magnetický, teda zo železa. Ja som na ňom mohol použiť iba dva staré kovové smaltované hrnce, ktoré už ináč nepoužívam.
misstka
29.02.12,22:21
ja mám celú takú starú súpravu hrncov, ktorá je v takom stave ako keby bola nová a skúšala som magnetkou a tá sa držala. na novších panviciach sa už neudržala, takže nejaké 1-2 panvice by som kúpiť musela, ale to by nebol problém, nakoľko tie staré síce nemajú veľa rokov, ale nie sú už práve v najlepšom stave a časom by som ich tak či tak musela tiež vymeniť za nové.
ajuschka
01.03.12,16:57
ahoj, len dodam k tym smaltovanym hrncom - ja osobne najradsej varim v smalte, je to pre mna ovela prijemnejsie ako tie hnusne nerezove cosi co je teraz moderne...
no ale to som chcela - ked budes kupovat, tak davaj pozor, nie vsetky nove smaltovane su magneticke, je lepsie mat vo vrecku magnetku a kazdy jeden si vyskusat na dne ci chyti ;) a v eshope sa radsej opytaj, mne sa to vyplatilo.

aja
anonym222
01.03.12,20:04
ja mám celú takú starú súpravu hrncov, ktorá je v takom stave ako keby bola nová a skúšala som magnetkou a tá sa držala
Áno najlepšie je vyskúšať hrniec magnetom.

Ešte by som uviedol hlavné výhody týchto varičov:

- Má možnosť nastavenie teploty v širokom rozsahu a nastavenie času varenia
- Má výsokú účinnosť, resp. relatívne nižšiu spotrebu energie a vysokú bezpečnosť – ohrieva sa totiž iba hrniec nie platňa (platňa je teplá iba od hrnca)
- Varič je pomerne ľahký, dobré sa čistí
- Keďže samotný varič nevydáva teplo, nepripaľuje potraviny.
- Varič sa automaticky vypne ak sa z neho odoberie hrniec.
- Myslím že je možné ho nastaviť tak aby jedlo nevykypelo a napr. kaša neprihorela.
Stanka 2
01.03.12,20:14
Ja mám doma takú platňu a nevymenila by som ju ani za nič. Varila som predtým na plyne, potom na elektrike a aj elektrickej platni, ale toto je špica. Síce riad je drahší, ale teraz už je viac dostupnejší, napr. v Bille sa dajú kúpiť také hrnce. Celá sada sa oplatí viac, v metre sem tam majú za cca 36€ takú sadu. Noo a čo sa týka varenia, tak tu sa varí, ja varím cestoviny 8 min od položenia hrnca naplatňu, vodu na kávu mám uvarenú skôr ako v rýchlovarnej kanvici, ktorú samozrejme doma ani nemáme hi hi. Keď nastavím časovač, tak sa platňa celkovo vypne, je tu detská ohrana.Pokiaľ hrniec nie je na platni tak sa automaticky vypne. A hlavne platňa reaguje skoro okamžite na zníženie stupňa .... čo viac dodať, čistím ju špongiou s jarou a utriem utierkou a hotovo. A ešte ma napadlo, že jedlo sa nepripáli, aj keď napr. mi vykypí , lebo teplo je len pod hrncom nie okolo